akantiedrama's in ei volop begonnen Enorme OTOBIOGRAHE Bewoners mogen hun huis zelf indelen aihatsu begint de verkoop, it achtste merk uit Japan Reglementeren van de onderwatersport in Zeeland waarschijnlijk Voorstel om invloed studenten te beperken 3. ii WB-Lyon verleent meer hulp Straks brevet voor duikers In commissie Polak: Politie zoekt getuigen steekpartij Postbezorging aan huis niet in gevaar Grote show van massief eiken meubelen en rundlederen zitmeubelen. IDERDAG 29 JUNI 1978 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET H17 b Slcco de Jong ANWB-steunpunt te Dardilly, tien kilometer benoorden Lyon aan de autoroute A 6 bij de ig La Garde. De borden, die naar dit steunpunt verwijzen, geven „Aire de la Porte de Lyon" een winkelcentrum, waar men het Franse ANWB-kantoor aantreft. Hier is het 's zomers drukte van belang. [;|ia een verdubbeling van het aantal beschadigde auto's, tweemaal zoveel zieken terug naar xland en driemaal zoveel overleden vakantiegangers als vorig jaar. Dat is de trieste is van de meimaand op het ANWB-steunpunt bij de Franse stad Lyon, waar de tenbond in het hoogseizoen met tien mensen klaar staat om gestrande automobilisten te n. tb 770, s ook voor de ANWB in Lyon nog jut*"}j echte topmaand. Veruit het ;te werk komt in juli. Vorig jaar men in die maand twintig Ne- nders, die tijdens hun vakantie leden, en een paar honderd al niet beschadigde auto's om te atriëren". Weliswaar liep het aan- pederlandse verkeersslachtoffers ankrijk in heel 1977 terug, maar feantal hartinfarcten neemt snel [vorig jaar mei totaal vier doden, lopen maand dertien. [jaör zit er een duidelijke opgaan- in het totale aantal gevallen, onze hulp wordt ingeroepen," ïej. H. M. J. Kemper, die sinds jaar de leiding van de Franse ^-vestiging heeft: „Alles bijeen it in de eerste vijf maanden van 227 keer tegen vorig jaar 138 oo. !NH( rrote probleem is naar haar me- dat de Nederlandse automobi- i maar één ding belangrijk vin- zo snel mogelijk hun reisdoel te ken. „Beter is als reizen ook in ntiestemming gebeurt. Als het is, moet het een genoegen zijn," Kemper vraagt zich wel af of het veel uithaalt telkens maar weer te waarschuwen. Maar er zijn toch con crete aanwijzingen, die aangeven waar de grootste problemen ont staan: „De ervaring leert, dat bijvoor beeld Chalons-sur-Saöne op de snel weg tussen Parijs en Lyon zo'n breek punt is. We hebben daar vorig jaar een paar zware ongevallen gehad. Het kan zijn dat daar de vermoeidheid een rol gaat spelen." „We weten ook," vervolgt ze, „dat even daarvoor, bij Beaune, nogal wat ontsporingen met caravans voorko men. Bij bosjes raken ze-er van de weg af of komen ze op hun kant te liggen." Wat voor problemen ze het meest ontmoet? Mej. Kemper antwoordt: „Dat is moeilijk te zeggen. Het loopt nogal uiteen. Soms zijn de rhensen al in paniek over de meest eenvou.dige zaken. Het taalprobleem speelt nogal eens een rol. Dan worden we gebeld door een garage ergens in Frankrijk om alleen maar te vertalen tussen de vakantieganger en de garagehouder. Verder komen we vaak in actie om nieuwe onderdelen aan te voeren. Maar gaat het om omvangrijke auto schade dan is het grootste probleem vaak, dat mensen nog aan hun va kantie beginnen moeten en ze hun auto geruime tijd kwijt kunnen zijn voor reparaties." Alarmcentrale De feitelijke repatriëring van mensen en auto's naar Nederland is meer een zaak, die de Alarmcentrale van de. ANWB in Den Haag regelt. Uiteraard in overleg met de buitenlandse vesti ging en dat is voor heel Frankrijk het kantoor te Lyon. Of het krijgen van onderdelen moei lijk is, informeren we nog. „We heb ben hier een goede samenwerking met dealers in en om Lyon," ant woordt mej. Kemper: „Maar het hangt er ook van af, wat voor auto het is. De speciale Engelse modellen of de Amerikaanse dan wel Japanse mer ken geven nogal eens problemen. Maar ook in dat geval kunnen we op Den Haag terugvallen." Het blijkt dankbaar werk wat zij met haar team doet, zij het met de ernsti ge kanttekening, dat het toch altijd weer triest is wanneer ernstige per soonlijke ongevallen gemeld worden. ,Ook al lijkt dat uit de statistieken te zien welhaast onvermijdelijk. verkoop van het laatste imerk uit Japan, dat Ne- md nog te wachten d, Is begonnen. Dit merk, ■6 latsu, komt van een klei- maar snelgroeiende fa- en wordt in Nederland iporteerd door een doch- edrijf van Nedlloyd, dat llaam Daihatsu Nederland draagt. De eerste Daihat- zljn deze maand op de verschenen. ^model, waarmee Daihatsu zijn e in Nederland maakt, is de mant 1400. Het is een typische fise auto. De wagen toont fors, is Uk ruim en in vele opzichten sm, maar heeft toch nog de stug- ïhtervering: een starre as met 'eren. Daarentegen is de stan- luitrusting bijzonder royaal, oe behoren klokje en radio, lapbare stoelen met hoofdsteu nen ook hoofdsteunen achter, ge- las en sportvelgen. Ie Charmant bestaan twee ver- •e vierdeurs Sedan, die een rij- 'Js van 13.341,04 gulden heeft, „vijfdeurs" combinatiewagen 13.832,85 gulden komt. On- deze prijzen heeft de Char- een motor van 1,4 liter inhoud kW of 62 pk vermogen. Bij de zijn een ML-antiroestbehan- en een volle tank benzine inbe- en zal in de loop van dit jaar worden door nog twee model- Daihatsu's Charade en Cuore. harade is een kleine driecilinder er met achterklep; de Cuore een model met 600 cm3-motor; later n er ook een bestelwagen en een taauto van het Japanse merk. oor Nederland nieuwe merk is in i al meer dan zeventig Jaar oud. -% itsu begon als motorenfabrl- Introduceerde later driewielers hte bedrijfswagens en in 1984 de personenauto. Drie Jaar nadien h voor de verdere ontwikkeling Ie personenauto's een overeen- J v gesloten met Toyota, welk au- >m nog altijd één van de voor- ite aandeelhouders van Daihat- De jongste Japanner, de Daihatsu Charmant, wordt geïmpor teerd door een dochterbedrijf van het scheepvaartconcern Nedlloyd. De personenautofabricage is echter altijd in de schaduw van de bedrijfs- wagenproduktie van Daihatsu blij ven staan. Vorug jaar heeft Daihatsu 236.000 bedrijfswagens gemaakt, wat bijna acht procent is van de totale Japanse produktie. De personenauto fabricage steeg van 71.000 naar 82.600, wel een belangrijke vooruit gang, doch tot een aantal dat niet meer dan anderhalf procent van het totaalcijfer voor heel de Japanse per- sonenautoproduktie bedroeg. In het begin van de Jaren zeventig bouwde Daihatsu nog zo'n 150.000 personenauto's per Jaar, maar dit aantal verminderde doordat de be langstelling voor mini-auto's afnam. Daarop had Daihatsu zich sterk ge concentreerd. Samen met Toyota werd toen de eerste Charmant ont wikkeld. Het huidige model is echter volkomen nieuw en de verkoop ervan in Japan begint zelfs later dan die in Nederland. Export Export is voor de kleine fabriek van wezenlijk belang. Vorig Jaar bedroeg die export slechts een goede negen duizend auto's in Aziatische landen vlakbij Japan. Nu begint de export naar Europa pas goed en wordt ook direct rekening gehouden met de Eu ropese smaak. De nieuwe Charmant, maar vooral de aan het einde van de zomer te verwachten Charade getui gen daarvan. Daihatsu Nederland nummer vier in Europa na Malta, Griekenland en Portugal als afzetgebieden heeft de verkoop met een service-organisatie van 64 dealers ter hand genomen. Over de eerste resultaten zegt de di recteur van het nieuwe bedrijf, de heer A. J. Waringa: „De eerste berich ten wijzen er op. dat we een uiterst geslaagde start hebben. De dealers verkopen de hun geleverde modellen vrijwel direct door aan de klant." Na Daihatsu zijn uit Japan geen au tomerken meer te verwachten. Het is het achtste merk uit dit land, dat in Nederland te koop is. door Barend Mensen MIDDELBURG Als de sportduikers In de Zeeuwse wateren niet met meer kennis van zaken en met meer respect voor wat zij onder water aan flora en fauna aantreffen handelen, kan het gebeuren dat er in Zeeland een algeheel duikverbod wordt uitgevaardigd. Het duiken behoeft geen gevaarlijke of milieu vijandige sport te zijn als men maar de nodige voorzichtigheid in acht neemt en zich onthoudt van bewuste of onbedoelde vernielingen. De duiksport wordt in Zeeland op verschillende plaatsen beoefend, maar het meest in trek zijn de Oosterschelde en de Grevelingen. Op die wateren zijn dan ook al verschillende ongelukken ge beurd, voornamelijk als gevolg van onervarenheid. Vorig jaar ver dronken twee Belgische sportdui kers. Dit jaar konden twee Belgen ternauwernood worden ontrukt aan de dodelijke uitwerking van de zogenaamde caissonziekte. Het jaar tevoren lieten twee Nederlan ders het leven aan deze ziekte, die ontstaat^ als een duiker te snel van een grote diepte opstijgt waardoor stikstofbelletjes in het bloed ont staan. Volgens deskundigen is het gevaar van „longburst" nóg groter dan dat van de caissonziekte. Longburst treedt op bij duikers die snel opstijgen en daarbij niet uitademen. Er treden inwendige bloedingen bij op die funest kun nen zijn. Om de onervaren sportduiker op deze gevaren te wijzen heeft het provinciaal bestuur van Zeeland een folder laten samenstellen. Daarin wordt niet alleen op de persoonlijke risico's gewezen, maar wordt ook aandacht ge vraagd voor een andere negatieve kant van de onderwatersport. Sportduikers kunnen het vaak niet laten dieren of planten mee naar boven te nemen. Nu kunnen hun activiteiten onder water tóch al de nodige vernielingen mee brengen maar als zij ook nog gaan „plukken" kunnen zij volgens de milieudeskundigen onherstelbare schade aanrichten. Er zijn ook klachten binnengekomen over sportduikers die erop uit zijn zich een maal oesters te verschaffen. Dit dan op kosten van de kweker op wiens oesterbank zij zich aan stroperij schuldig maken. Ook an dere diefstallen worden onder wa ter wel bepleegd. van deskundigen opgedragen een ontwerp te maken voor een gere glementeerde beoefening van de onderwatersport. In deze werk groep is vertegenwoordigd de Ne derlandse Onderwatersport Bond, die er ook sterk voor is dat de vrijheid van de duiker aan redelij ke banden wordt gelegd om uit wassen te voorkomen die tot een duikverbod zouden kunnen leiden. Deze werkgroep is inmiddels zo ver gevorderd dat zij al weet wat zij het provinciaal bestuur straks gaat voorstellen. Haar bedoeling is sportduikers verplicht een bre vet te laten halen zodat zij weten waarmee zij zich bezig gaan hou den en welke de gevaren van het duiken zijn. Hebben zij dit brevet, dan kunnen zij een vergunning krijgen om in Zeeland de onder watersport te beoefenen. Die ver gunning gaat vergezeld van een lijst in acht te nemen veiligheids voorschriften en van een kaart waarop is aangegeven waar wel en waar niet (en waar alleen overdag en niet 's nachts) mag worden gedoken. Verordening Werkgever Het provinciaal bestuur heeft met het oog op dit alles een werkgroep Men wil ook dat het verboden wordt iets van onder water mee te nemen zonder dat men daar een speciale vergunning voor heeft. De folder, die men nu op grote schaal verspreidt, is in feite een voorbereiding op de nieuwe situa-' tie die waarschijnlijk volgend jaar op grond van een provinciale ver ordening van kracht zal worden. De werkgroep waarvan voorzit ter is de Zeeuwse gedeputeerde mr J. P. Bloemsma, die tevens voor zitter is van de Nederlandse On derwatersport Bond wil de lief de niet van één kant laten komen. Zo wil zij graag dat Zeeland de beschikking krijgt over een de- compressiekamer waarin gevallen van de caissonziekte of longburst kunnen worden behandeld. Men is hierover in bespreking met de pro vinciale raad voor de volksgezond heid. Leden van het Chinese Acrobatisch theater uit Liaoning oefenen in de Londense Royal Albert Hall hun favoriete nummer: 'n dozijn meisjes op één fiets en nog elegant ook. Het 55 man/vrouw sterke gezelschap met een eigen orkest is voor de eerste keer buiten China op toernee. Voorlopig geeft het alleen voorstellingen in Engeland. Van onze onderwljsredactle DEN HAAG Binnen de commissie-Polak is een voorstel in discussie om de invloed van studenten op het bestuur van de universiteit drastisch te beperken. Het voorstel is afkomstig van de secretaris van de commissie, mr B. Olivier. De commis sie onder voorzitterschap van prof. dr J. M. Polak moet in het najaar advies uitbrengen over wijziging van de wet universi taire bestuurshervorming. DORDRECHT Staatssecretaris Brokx van volkshuisves ting komt vrijdag naar Dordt om in Sterrenburg 3 symbolisch het eerste inbouw-pakket te plaatsen in één van een aantal woningen die in opdracht van de bouwvereniging Maatschap pij tot verbetering van volkshuisvesting Zwijndrecht-Dor- drecht zijn gebouwd. Het zijn bijzondere woningwetwonin gen, 279 in getal, gerealiseerd in drie basis-types. De staatssecretaris heeft er met het predikaat „experimentele woningbouw" een extra subsidie voor gegeven, omdat dit de eerste wonin gen zijn waarvan de bewoners zelf kunnen bepalen hoe zij ze ingedeeld willen hebben. Het architektenbureau van de irs. F. M. de Jong en H. van Olphen te Maarssen, dat ze heeft ontworpen, noemt ze „woonstructuren". Het komt erop neer dat als het ware „holle" woningen zijn gebouwd die volgens de keus van de bewoners uit plusminus 30 plattegrond-varianten worden ingedeeld. De notitie van de heer Olivier is al een keer besproken binnen de commissie, maar de meningen zijn nog niet uitge kristalliseerd. Dat zal ook pas goed mogelijk zijn, wanneer alle onder zoeksresultaten binnen zijn. De wet universitaire bestuurshervor ming dateert van 1970. Nog altijd is de wet niet op alle niveaus naar beho ren ingevoerd. Met name aan de sa menstelling van vakgroepbesturen mankeert nog veel. De commissie- Polak heeft tot opdracht de ervarin gen met de wet te Inventariseren en de minister te adviseren over even tuele wijzigingen. De kern van het pleidooi van mr Olivier is dat het wetenschappelijk personeel in vaste dienst een sleutel positie moet hebben in het bestuur van de universiteit. Deze vaste docen ten zijn primair verantwoordelijk voor onderwijs en onderzoek. De stu denten hebben vooral belang bij het onderwijs. Hun invloed op het onder zoeksbeleid en het beheer van de uni versiteit moet worden terugge drongen. In de opzet van Olivier wordt de macht van het college van bestuur vergroot. De universiteitsraad wordt meer een adviserend lichaam. Al thans bij de rijksinstellingen zouden alle leden van het topbestuur op de rector na door de minister worden aangewezen en benoemd. De heer Olivier stelt verder voor de bestuurlijke organisatie zoveel moge lijk via getrapte verkiezingen op te bouwen. Dat betekent bij voorbeeld dat de docenten en studenten in de universiteitsraad worden gerecru- teerd uit de faculteitsbesturen. De faculteitsraden zouden weer groten deels worden gekozen door en uit de vakgroepbesturen. Op alle niveaus zou de invloed van de docenten in vaste dienst toenemen ten koste van de invloed van de stu denten. Ook het wetenschappelijk personeel in tijdelijke dienst zou er slechter af komen. Een nieuw element in de notitie van Olivier is de studlerichtlngsraad, een instantie tussen vakgroep en facul teit in. Naar verhouding zouden stu denten hier de meeste Invloed heb ben: eenderde van het aantal zetels. ROTTERDAM In verband met een steekpartij op het Heemraadsplein in Rotterdam, maandagavond om streeks 23.30 uur, zoekt de Rotter damse politie (tel. 143144 toestel 5144) eventuele getuigen. Bij de steekpartij raakte de 37-jarige slager F. C. Klein uit Rotterdam levensgevaarlijk ge- ..uaJ. Een «au de messteken raakte een long. Het slachtoffer is na opera tief Ingrijpen thans buiten levensge vaar. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De individuele postbestelling zal blijven be staan. De invoering van de postcode heeft niet als uitein delijk gevolg dat de postbezor ging aan huis zal worden ver vangen door bezorging bijvoor beeld per straat. Dat heeft staatssecretaris Smit-Kroes (PTT-zaken) gis termiddag nadrukkelijk ver klaard in overleg met de vaste Tweede Kamercommissie voor verkeer en waterstaat. Ze zei verder dat de uiterste datum, waarop partijenpost voorzien moet zijn van postco de, zal worden uitgesteld. Die datum was oorspronkelijk op 1 januari 1979 vastgesteld. De staatssecretaris kondigde verder aan binnenkort een ge sprek te hebben met de over koepelende organisatie van tijdschriften-uitgevers (NOTU) over de klacht dat door invoe ring van de postcode Jaarlijks miljoenen guldens meer aan verwerking van de post-verzen- dlng moet worden uitgegeven. De PTT helpt de bedrijven nu reeds met het omwerken van hun verzendingsbestand voor de nieuwe postcode, maar de staatssecretaris is ook bereid om te zien hoe in de toekomst daar blijvende hulp bij gebo den kan worden. Ook wil zij eventueel bezien hoe de strop voor de tijdschriftuitgevers te niet gedaan kan worden door temporisering van de tariefs verhogingen voor tijdschrift verzending. chesterf pond MD dlnodag t/m ■•tarda? I van 9.00 lol 17 00 uur I Doodairfag koopavond lol 21.00 uur I PARKEERRUIMTE VOOR Dl DEUR Kooreman: een begrip in de Randstad voor kwaliteitsmeubelen. Bv. in zwaar massief eiken meubelen kunt U een kollektie bewonderen "om van te watertandenl" Maar daarnaast heeft Kooreman een apar te showroom ingericht voor uitsluitend originele, klassieke Engelse rundlederen WADE en ARISTOCRAT zitmeubelen. Zoals bovenstaande type CHESTERFIELD. Deze kombineert elegance en stijl met komfort. Ze geven karakter aan Uw huiskamer. Ze zijn door ambachtelijke handen duurzaam gecreëerd: dèt merkt U direkt aan de perfekte afwerking. Op 'n verend interieur gestoffeerd en be kleed met de allerbeste soorten rundleder (antique finish). Deze tijd loze meubelen kunt U bij Kooreman in alle kleuren en modellen bewonderen. ...In de Willem Barentszstraat 21, (Industrieterrein de Waard) Leiden. W22 •n- "ft ideWtDem Barentmtraat/Leideo

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17