>remie investeringen iieuwe producenten Andere haring Oranje uitbundig ontvangen jnmondraad tegen uw gasterminal de Maasvlakte erste Kamer akkoord met WIR itstelwetje" is aangenomen Onbekende licht garagebedrijf op EN Vrouwen in actie voor werk Teuge De Wet op de Investeringsre- keningis een gecompliceerd werk stuk geworden. Om elke onder nemer, ook de kleinere, een helder k inzicht te geven in de mogelijk- heden die de WIR biedt, heeft de NMB een duidelijke handleiding geschreven. Die maakt het gemakkelijk om met de WIR om te gaan en er op de juiste manier van te profite ren. Deze nuttige brochure is met ingang van heden gratis bij elk NMB-kantoor verkrijgbaar. I De NMB denkt met u mee. IJs eten vaak lucht happen UE n ziji rouw- ln iNSDAG 28 JUNI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET ■n wi onze parleraentsredactie HAAG Het kabinet Van Agt wil zo spoedig mogelijk tmoa nies geven aan bedrijven, die investeren in nieuwe produc- of nieuwe productiemethoden. Zulke innovatietoeslagen de wet investeringsrekening (WIR) krijgen voorrang, bo- speciale toeslagen voor energie- en milieu-investeringen. 00 ilijkt uit de adviesaanvraag, die ter Van Aardenne (economische i) gisteren naar de Sociaal Eco- sche Raad heeft gestuurd. Van enne wil de WIR per 1 januari iet volgend jaar uitbreiden met toeslagen. Als het niet lukt om fan samen „deel twee" van de te maken, is de gewenste volgor- inovatie, energie en milieu. Over atste toeslag zal Nederland het ichijnlijk aan de stok krijgen de Europese commissie, het da- s bestuur van de EG. Deel een e WIR werd gisteren door een lerheid van de Eerste Kamer ard. Elf senatoren stemden te- 2 gaven hun steun aan het wets ontwerp. dat in z*n oorspronkelijke opzet afkomstig is van het kabinet Den Uyl. De WIR behoorde tot de zogeheten maatschappij hervormen de voorstellen van dat kabinet. Vol gens de tegenstemmers (vijf PvdA- senatoren, onder wie Ien van den Heuvel, PvdA-voorzitter) is de WIR niet of nauwelijks hervormend, sinds de wijzigingen van het kabinet Van Agt. Ook koesterden zij niet de hoop. dat de WIR ooit nog een hervormde wet wordt. In de Tweede Kamer had met name Den Uyl bewerkstelligd, dat zijn hele fractie voor de WIR stemde. Ook in die fractie was de teleurstelling groot. inze parlementsredactie HAAG De Tweede Kamer gisteren het zogenaamde „uit- tje" aangenomen. dit wetsontwerp, waarmee de ing van de in 1975 aangenomen de herstructurering van het schappelijk onderwijs met één snoods twee jaar uitgesteld wordt stemden alleen de fracties van PvdA en PPR. Deze fracties vinden dat het uitstel wetje oneigenlijk gebruikt dreigt te worden omdat de hele herprogram- meringsoperatle toch weer over ge daan zal moeten worden als de Ka mer in het najaar ja zegt tegen de nota „hoger onderwijs voor velen". Minister Van Aardenne wil de drie nieuwe „richtinggevende" toeslagen alleen als aan duidelijke normen ge bonden kunnen worden. De woord voerders van WD en CDA in de Eer ste Kamer waarschuwden gisteren al voor willekeur en concurrentieverval sing bij uitbreiding van de WIR. Met „richtinggevend" bedoelt Van Aar denne. dat de overheid investeringen (enigszins) in goede banen leidt naar: een schoner milieu, een moderner in dustrie, minder verbruik van energie. De Eerste Kamer zal niet dulden, dat zij bij het tweede deel van de WIR pas „achteraf" een oordeel kan vellen. De eerste fase is al in mei van kracht geworden, om een eind te maken aan de onzekerheid bij het bedrijfsleven. Van Aardenne kreeg met name van zijn partijgenoot Zoutendijk te ho ren, dat hij „langs de rand van wat staatsrechtelijk aanvaardbaar is" ge wandeld heeft. WD en CDA maakten zich grote zorgen over bedrijven op de Veluwe. Net als bedrijven in de randstad krij gen zij weliswaar een WIR-premie, maar moeten ze ook een heffing beta len. Per 29 juni namelijk moeten in vesteerders in de randstad en op de Veluwe een SIR heffing neertellen krachtens de SIR (selectieve investe ringsregeling). Volgens de regeringspartijen in de senaat mag niet de hele Veluwe over een kam geschoren worden met de economisch vrij sterke randstad (de SIR moet voorkomen dat de rand stad nog voller wordt). Minister Van Aardenne wilde nog niet toezeggen, dat hij uitzonderingen toestaat voor bepaalde delen van het Veluwe-ge- bied. Haring is op het ogenblik erg duur. De meeste haring die als „nieuwe" aangebo den wordt, is afkomstig uit de Ierse Zee. Komt dus niet uit de Noordzee en is geen „echte" Hollandse nieuwe. Maar toch wel lekker. Al leen is de Ierse haring erg groot. Een flinke hap op je bord. Wie haring te duur vindt, kan best eens een ander visje proberen. Zo is bijvoorbeeld sprot, een heel kleine vissoort, bijna even lekker als haring. Hij lijkt er wat smaak betreft ook erg veel op. Trouwens, hij behoort tot de haringachti- gen vandaar.Hij is schoongemaakt, in bosjes gesneden te koop bij de vis boer. Smaakt op de boter ham bijna even lekker als haring. Maar er zijn ook nog andere vissen. Schol Schol kan erg lekker zijn maar heeft wel wat graa tjes; dus opletten. Een scholletje (voor meerdere personen dan voor één evenveel meer schollen ne men) wassen en met keu kenpapier goed afdrogen. Met wat citroensap bedrup pelen, met zout en peper inwrijven en door bloem halen. 150 gram mager rookspek bakken in wat bo ter of margarine in een gro te koekepan. In het uitgelo pen spekvet de schol (of schollen) bruin bakken op een zacht vuur. Dat duurt ongeveer 7 8 minuten. De vissen af en toe over de bodem van de pan heen en weer schuiven zo dat ze niet vastbakken. Leg dan het gebakken scholletje op een voorverwarmde schotel en strooi de nog warma spek blokjes erover. Doe er wat bieslook en wat verse peter selie overheen en garneer het scholletje (of beter de schollen want wie maakt er nou één schol?) met een schijfje citroen. Kop Koopt u een schol bij de visman, dan zijn meestal de staart, de kop en de vinnen er al af. De viskoppen zijn vaak alleen maar voor de poes. Maar met zo'n viskop is een lekker soepje te trek ken. Gewoon die kop met water opzetten en als gewo ne bouillon laten sudderen. De vinnen mogen ook best meedoen. Daarna het nat wel even zeven. Er mogen geen stukjes achterblijven. Verder een soep maken met groente of macaroni, rijst of vermicelli. Niet koken Om exclusieve vismaaltij- den te maken hoef je eigen lijk helemaal niet te kun nen koken. Even een be- slagje maken van wat pa prikapoeder en wat cayen- nepoeder. Neem wat kleine wijtingen (de visman maakt ze schoon), haal ze door het beslag en laat ze in hete boter of margarine goudbruin worden. Een schijfje citroen erbij en. om te smullen. Vis is trou wens erg gezond. Schelvis, wijting, schol en kabeljauw bevatten slechts een halve gram vet en 18 gram eiwit per 100 gram (schoonge maakte) vis. Vis is ook lek ker zonder zout. Kabeljauw Met 400 gram kabeljauwfi let (uit de diepvries of vers) kunnen we een Spaanse visschotel maken Nodig zijn: 4 eetlepels witte wijn, 40 gram boter. 40 gram ma ger spek, 3 uien, 1 klein blik champignonsstukjes, wat zout en peper. Verder. 1 klein doosje tomatenpuree, 10 olijven cn een paprika. De kabeljauw in kleine stukjes snijden. Als de vis uit de diepvries komt, gaat dat het beste met het broodmes. Het spek in de boter uit laten lopen. De uien fijn in blokjes snijden en erbij geven, evenals de in stukjes gesneden cham pignons. De tomatenpuree erbij doen en op smaak af maken met peper en zout. Daarna pas de vis er boven op leggen. Deksel op de pan en in ongeveer 10 minuten op een klein vuur gaar la ten worden. Met de olijven versierd en de uienringen bedekt op een schotel op dienen. EINDHOVEN (ANP) Een onbeken de heeft een Eindhovens garagebe drijf opgelicht en daarbij een gloed nieuwe auto ter waarde van 25.000 gulden buitgemaakt, alsmede een huurauto, waarvan de waarde niet bekend is. Op 20 juni kocht de man de personen- auto, die pas enkele dagen later zou worden geleverd. Gelijktijdig huurde hij een andere auto. Een paar dagen daarna haalde hij de •nieuwe auto op. legitimeerde zich daarbij met naar wat later bleek een vals rijbewijs en toonde tevens een eveneens valse verklaring van de bank dat het geld naar de garage zou zijn overgemaakt. Daarop verdween de man met de nieuwe auto. terwijl hij ook de huurauto nog in zijn bezit had. 8indsdien is hij spoorloos. Gebruik'm goed. pttpost sn onzer verslaggevers ERDAM De Rijnmondraad heeft het voorstel tot de ng van een terminal voor vloeibaar aardgas (LNG; op tasvlakte verworpen. Hoewel de meeste fracties van g waren dat de overslag van vloeibaar aardgas van economisch belang is voor het Rijnmond-gebied en dus imgevtng van Rotterdam moet plaats hebben, leverde mining een negatief beeld op. Mi te Am at 21 e ctenban itgelotei eze er ring heeft de provincie Zuid- Rijnmond en de gemeente am gevraagd hun standpunt te maken over de overslag op de Maasvlakte. Het da- lestuur van Rijnmond had de oorgesteld aanlanding van de Maasvlakte te verwerpen, iet binnenlopen van de tan- het overpompen van het gas sico's met zich mee zouden brengen. Dit voorstel werd inmondraad overgenomen. instemming van de raad voorstel van het dagelijks opslag en overslag van het n0 cheiden. Opslag van het gas Maasvlakte zou volgens het bestuur wel verantwoord de overslag zou op zee, eeld op een platform voor de (eten gebeuren. Met 34 tegen ien werd dit voorstel verwor- it de raad zich uiteindelijk tegen élke op- of overslag op de Maasvlakte. De Rotterdamse gemeenteraad moet zich donderdagavond uitspreken over de vestigingsplaats van een LNG-terminal. Op tafel ligt een posi tief voorstel van b. en w. die de voor keur geven aan een terminal óp de Maasvlakte naast de Maasvlakte Olie Terminal (MOT). Provinciale Staten kon vorige week niet voldoen aan het verzoek van de regering een uitspraak te doen over de plaats op de Maasvlakte waar in 1984 het door de Gasunie in Algerije gekochte aardgas moet worden over geslagen. GS trokken hun voorstel voor een LNG-terminal op een strek dam in zee in. nadat een motie was aangenomen waarin er bij de regering op wordt aangedrongen eerst alle al ternatieven te laten bestuderen. De uiteindelijke beslissing moet de regering voor 31 oktober nemen. Een andere mogelijkheid voor de aanlan ding en opslag van het vloeibare aardgas is de Eemshaven in Gro ningen. Rob Rensenbrink werd al op de vliegtuigtrap door zijn kinderen begroet. Na zijn thuiskomst verklaarde Rensenbrink dat hij niet meer voor het Nederlans elftal wil uitkomen. Hij was niet te spreken over zijn prestaties tijdens de wereldkampioenschappen. Achter hem op de trap volgt Arie Haan. Na alle officiële plichtplegingen vonden de prinsjes het tijd worden om zich op het grasveld te meten met de spelers van het Nederlands team. Op de foto lijkt prins Willem Alexander, met oranje voetbalshirt, de zojuist geridderde Ruud Krol te passeren. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOLySOESTDIJK Als „wereldkampioen" werd het Neder lands voetbalteam gisteren na een lange terugreis verwelkomd op Schiphol. Toen het vliegtuig met bijna drie uur vertraging landde lie ten enkele duizenden supporters weten dat Oranje ondanks de twee de plaats toch de beste was geweest. Ook minister-president Van Agt prees in een kort welkomstwoord de prestaties van de spelers. Samen met prins Bernhard drukte hij de handen van spelers en begeleiders. Voor het team was weinig tijd om vrouwen en kinderen te begroeten: de reis werd meteen voortgezet rich ting paleis Soestdijk, waar konin- ging Juliana de ploeg ontving. De bussen met spelers en aanhang wer den langs de route en voor het pa leis door vele enthousiastelingen toegejuichd. Ook op Soestdijk was Van Agt weer aanwezig die ditmaal iets langer de tijd kreeg om het Nederlands elftal lof toe te zwaaien. Hij herinnerde nog even aan het schot tegen de paal van Rob Rensenbrink in de finale tegen Argentinië dat Neder land nog net van de wereldbeker afhield. „BIJ voetballen speelt geluk een rol, ofschoon u niet hierdoor de finale bereikte. Toen het er echter op aankwam miste u net dat beetje geluk dat goud had kunnen beteke nen", aldus Van Agt. Aan het eind van zijn rede maakte hij de benoeming van elftalaanvoer der Ruud Krol tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau bekend, waarmee, aldus de premier, het hele team gehuldigd werd. Koningin Ju liana spelde Krol het lintje op. De aanvoerder, zichtbaar vermoeid en ook wat ontroerd, zei dat hij het Jammer vond dat niet Iedere ploeg genoot een lintje had gekregen. Daarna besloten de aanwezige prinsjes dat het tijd werd om wat te voetballen in de tuin, waar een geïmproviseerd doel stond opges teld. Ook de kinderen van de spe lers raakten bij het spel betrokken. Nadat de spelers zich nog hadden laten toejuichen door de supporters die trouw achter de hekken van Soestdijk waren blijven staan, ver trokken de bussen weer naar Schip hol, waarvandaan ieder zijns weegs ging. Ook ditmaal werd het elftal langs de route, die gedeeltelijk door Amsterdam voerde, toegejuichd.. APELDOORN Een delegatie, be staande uit vrouwen van werknemers op het bedreigde vliegveld Teuge heeft een petitie aangeboden aan de staatssecretaris van Verkeer en wa terstaat, mevrouw drs N. Smit-Kroes. In deze petitie spreken de dames hun bezorgdheid uit over het uitblijven van noodzakelijke terreinverbeterin- gen op het vliegveld, waardoor de werkgelegenheid ernstig in gevaar zou worden gebracht. De vrouwen van de Teuge-werkne- mers besloten dezer dagen tot een tegenactie, ondermeer omdat het ver zet tegen de voorgenomen baanver- harding op nogal militante wijze door een vrouw wordt geïnspireerd. Op het vliegveld werken ongeveer honderd mensen. Mevrouw Smit-Kroes heeft toegezegd bij het nemen van een beslissing over het verharden van de landingsbaan het aspect van de werkgelegenheid zwaar te zullen laten wegen. Tijdens het onderhoud werden aan de staats secretaris luchtfoto's getoond waar uit bleek dat na de regenval van de laatste dagen het onder water staan de vliegveld praktisch niet gebruikt kon worden. „Het bericht dat de terreinverbeterin gen op het vliegveld Teuge niet door mogen gaan als gevolg van een uit spraak van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, heeft bij ons zeer ernstige ongerustheid gewekt in verband met de onzekere toekomst, die de werkgelegenheid van onze mannen als gevolg daarvan tegemoet gaat", aldus de dames in hun petitie. Zij vragen zich af of het niet het einde zal betekenen van de werkgelegen heid voor hun mannen wanneer, zoals in de afgelopen winter, Teuge niet of slechts ten dele bruikbaar zal zijn door de slechte bodem toestand. vijst weg in deW*I*R Gratis bij elk NMB -kantoor NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK AMSTERDAM Het eten van ijs' betekent voor een niet ge ring deel luchthappen, zo heeft „Koopkracht" het maandblad van Konsumenten Kontakt. na een onderzoek onthuld. Het on derzoek naar de verschillende soorten Ijs viel niet te best uit. Zo bleek dat er bijvoorbeeld nog nauwelijks verschil is tus sen roomijs en vanille-ljs. Bovendien hebben veel ijsfa- brikanten de neiging hun pro- dukten fors op te kloppen. Dat kunnen ze doen, zolang bij voorbeeld op een literverpak king geen gewicht staat ver meld. De ijsfabrikanten maken daar een beetje misbruik van aldus het blad. Bijna de helft van de fabrikanten is sterk in dat opkloppen, omdat men dan natuurlijk minder grondstof fen behoeft te gebruiken. Het roomijs ls de laatste jaren achteruit gegaan. Het bevat nog negen procent botervet; enkele jaren geleden nog twaalf procent. Het is daarmee dicht in de buurt gekomen van vanille-ljs, dat vijf tot negen procent plantaardig vet bevat. Zowel vanille-ljs als roomijs be staan voor een vijfde deel uit suiker. Koopkracht heeft zich ook met de smaak bemoeid al zal dat een wat subjectieve aangele genheid zijn. De bevindingen luiden dat de meeste onder zochte ïjssoorten redelijk tot goed smaken, maar het is op passen geblazen met de drie meest bekende merken, want die kregen van het „smaakpa- nel" de beoordeling „matig". Laten we zeggen een zesje Voor enkele van deze bekende merken moeten de klanten veel geld neertellen. Maar goedkope merken, en eigen merken van winkelbedrijven zijn net zo goed, of zelfs beter, ofschoon ze stukken goedkoper zijn al dus Koopkracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9