endhoven doet snel zaken het verkeersspreekuur Rondom onze >ude Middenzee Ga nooit onvoorbereid de bergen in Arnhem wil miljoen gulden uittrekken om bomen te redden Reisbureaus maken vuist tegen banken Oranjetoer met drie eeuwen geschiedenis Fietsroutes een lange ambtelijke weg voor klachten en wensen Stem bewoners klinkt door 51 OENSDAG 28 JUNI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET P6-H11 WAT TE DOEN TEGEN WAGENZIEKTE Wagenziekte rets, ziekte).wordt alteen maar veroorzaakt door een wat te tra. ge werking van de evenwichtsorganen m ons hoofd, tijdens! het rijden "i^3)| Er moet inde auto niet worden j gerookt, de lucht neet fris bi-jven Iemand die tast heelt van waqenziekte kan het hes. te naast de bestuurder van de auto gaan zitten dan heelt hj cl zij veel mineer Lans waqcnziek te women i Helemaal niet pr [over wagenzieW >er^ood^julf^ s* door Barend Mensen EINDHOVEN „Ook al zou er eens een maatregel aan ons worden voorgelegd waarover we de wenkbrauwen zouden fronsen, dan nóg zou hij door een besluit van b en w. worden bekrachtigd. We hebben een groep deskundige ambtenaren nu eenmaal de bevoegdheid gegeven onder bepaalde voorwaarden te beslissen over klachten, wensen of suggesties van de bevolking. Welnu, als uit het rechtstreekse contact met de burgerij een aanpassing, voorziening of verandering voortvloeit, wordt die geaccepteerd treffende buurt Ingelicht en om commentaar gevraagd. Er kan niet op het ene spreekuur iets worden beloofd waarvan, op aandrang van andere bewoners, op het volgende weer moet worden afgezien. Eerst als de uitkomst van met andere belanghebbenden gevoerd overleg positief is, neemt de ambtenaren- groep haar beslissing. mr H. de Kok, de wethouder in Eindhoven de portefeuille itelijke ordening en verkeer" trt. Hij is zeer tevreden over „verkeersspreekuur" dat een- lal in de veertien dagen in zijn wordt gehouden. Ruim een geleden werd het ingesteld om lndhovenaren in staat te stellen gemakkelijke, informele wijze de adacht te vestigen op in hun ogen juiste situaties en hun bovendien zicht te geven op een snelle ver lering daarvan. iereen die meent dat er in de stad fout is, kan op dat spreekuur men. Hij wordt aangehoord door ibtenaren met name van de nst ruimtelijke ordening en ver die vervolgens met hem gaan erleggen over een mogelijke op- sing. evoegdheid tuurlijk gaat zo'n man of vrouw, buurtcomité of een wijkraad eens ongetroost'en niet over- gd van eigen ongelijk heen. Maar rdt een reële klacht of een zinni- wens op tafel gelegd, dan gaat de btenarengroep er met veel inte- op in. De bevoegdheid die b. w. de groep hebben gegeven gaat ver dat zij in overleg met de bij het aangekaarte probleem betrok ken burgers zelf een beslissing over een oplossing kan nemen. De enige voorwaarden die b. en w. hebben gesteld zijn dat de te nemen maat regel niet zo van structurele aard mag zijn dat hij ook buiten zijn directe omgeving van invloed zou zijn en dat uitvoering van een ver beteringsproject niet meer dan 25.000 gulden mag kosten. De ge meenteraad van Eindhoven heeft voor deze regeling een krediet van 200.000 gulden op jaarbasis ver leend. In het eerste jaar van het bestaan van het „verkeersspreek uur" is uit die pot voor verscheidene praktische verbeteringen geput. „Het gaat erom een lange weg kort te maken," zegt wethouder De Kok. „Het nemen van stedebouwkundige maatregelen is gebonden aan de wet ruimtelijke ordening en nog een stuk of wat andere wetten. Er zijn vrijwel altijd uitgebreide procedu res voor nodig, waarbij met allerlei overheden veel overleg moet wor den gevoerd. Het duurt doorgaans dan ook lang voor er iets uit de bus komt. Er zijn echter vrij eenvoudi ge, maar voor de praktijk van het dagelijkse leven belangrijke zaken die Je uit dat ingewikkelde geheel kunt halen en die je veel sneller behandeld en uitgevoerd kunt krij gen. Wij hebben daar nu het „ver keersspreekuur" voor en de ambte- narengroep met beslissingsbe voegdheid. Dat werkt uitstekend. Tot dusver kreeg ik als eerst betrokken wet houder allerlei verzoeken over af sluitingen, parkeermogelijkheden, de instelling van eenrichtingver keer, verplaatsing van bushaltes, de inrichting van straten enz. Als der gelijke verzoeken door de ambtelij ke molen gaan, zijn er drie maanden voorbij voor er een beslissing over wordt genomen. Degene die ge vraagd of geklaagd heeft, gelooft dan al lang niet meer dat hij serieus is genomen. Nu is dat anders. We gaan zelfs zo ver dat ook direct aan b. en w. gerichte brieven naar de ambtenarengroep gaan. Maar in middels is het „verkeersspreekuur" wel zo bekend geworden, dat het aantal over deze materie handelen de brieven sterk is geslonken." Als iemand met een klacht of een wens komt en er wordt een oplossing ge vonden, wordt uiteraard de desbe- Voorbeeld Een recent voorbeeld van een de veiligheid in een woonwijk ten goe de komende maatregel is de afslui ting aan één kant van een straat die als sluiproute wordt gebruikt. Een lichtelijk boven de limiet van 25.000 gulden uitkomend werk, omdat ten gerieve van de bewoners een zwaai- kom moet worden aangelegd waar in auto's kunnen keren. Het behoeft overigens niet altijd geld te kosten. Onlangs waren er klachten over toe nemend vrachtverkeer in enkele woonwijken. De ambtenarengroep ging na waar die vrachtauto's van daan kwamen en stelde met het betrokken bedrijf nieuwe in- en uit- rijroutes op. „Ik heb niet het gevoel dat wij met deze werkwijze een hel dendaad hebben gesteld," zegt de wethouder. „Maar zij is wel effectief bij ons streven het leven in wijken en buurten veiliger en plezieriger te maken. Zij laat de stem van de bewoners zelf luider doorklinken en ook dat is van betekenis. In de gehele stedelijke problematiek lij ken het geen verschrikkelijk be langrijke zaken die aan de orde ko men. Gemeten echter naar de mate waarin de bewoners zich in hun eigen woonomgeving veilig en op hun gemak voelen, zijn ze dat wel degelijk. Ruim honderd reisagenten (verkopers van vakanties) en reisorganisatoren (fabrikanten van reispakketten) zijn de activiteiten van de banken op de toeristische markt beu en gaan daar actie tegen voeren. Binnen de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) hebben zij de Stichting Reisagent en Producent opgericht, die op het ogenblik ongeveer 500 van de 1000 reisbureaus in handen heeft. Voorzitter van de stichting wordt de ex-fractievoorzitter van de CHU, J. F. Mellema. Al geruime tijd hebben reisagenten met nauw verholen kritiek de op mars van de banken ABN, Amro en Rabo in de reissector gevolgd. Bin nen zo'n negen Jaar hebben deze hun aandeel in de verkoop weten uit te breiden tot 25 procent van de totale markt, dat wil zeggen: een omzet van 380 miljoen gulden, ge boekt door ongeveer 4000 filialen en aan die ontwikkeling wil de stich ting nu een einde gaan maken. In de eerste plaats omdat zij vreest, dat door de activiteiten van de ban ken de reisagenten in een hoek drei gen te worden gedreven, ook: om dat men vindt, dat deskundige voorlichting aan het publiek beter bij de reisagent dan bij de banken is gewaarborgd. Oprichter van de stichting en direc teur van Oamma Travel in Den Haag, de heer H. Kiepe, geeft toe, dat het moeilijk zal worden tegen de banken in de slag te gaan, maar heeft goede hoop gehoor te vinden bij de Tweede Kamer. „Dit is een vorm van brancheverva ging, die niet langer getolereerd kan worden. Als de overheid zelf zich zegt sterk te willen maken voor het behoud van de functie van het mid den- en kleinbedrijf en in die sector vallen de meeste reisbureaus dan heeft zij nu de kans dat waar te maken." Kritiek heeft Kiepe vooral op de wijze waarop banken opereren ln nieuw op te zetten winkelcentra. „Omdat zij die zelf financieren krij gen zij de gelegenheid en maken daarvan veelal ook gebruik het particuliere reisbureau te weren en er zelf een reizen verkopend filiaal in onder te brengen," aldus de heer Kiepe. Volgens Kiepe. lijkt een soortgelij ke actie van Amerikaanse reisagen ten, verenigd in Asta, op het ogen blik uiteindelijk succes te hebben." Ze zijn daar althans al doorgedron gen tot de Senaat. Wij willen het zelfde bereiken." De 8tichting Flets heeft een mapje uitgegeven, waarin 25 fietsroutebe schrijvingen voor heel Nederland zijn opgenomen. Elk van de fiets- rondritten heeft een lengte van 30 tot 40 kilometer en leidt zoveel mo gelijk over fietspaden en andere voor fietsers geschikte wegen. Het mapje, dat tien gulden kost, is te koop bij de stichting (Europa- plein 2, Amsterdam). Een ander initiatief van de stichting is de uitgave van een compleet over zicht van adressen, waar in Neder land een fiets kan worden gehuurd. Per provincie, alfabetisch volgens plaatsnamen, zijn de adressen van ruim duizend verhuurders gerang schikt. Bij ongeveer 200 van hen kunnen ook tandems worden ge huurd. Het boekje kost 5,80. Drie eeuwen Oranjegeschiedenis, negen paleizen en kastelen: dat al les is samengebundeld in een 200 kilometer lange toeristische route, die het maandblad Vorsten van Vandaag heeft samengesteld ter ge legenheid van het dertigjarig rege ringsjubileum van koningin Juliana. De route, die per auto maar ook per openbaar vervoer kan worden gere den, voert van Soestdijk via Apel doorn en De Steeg naar Arnhem, Buren, Zeist en Lage Vuursche. Onderweg zijn van Juli tot en met september verscheidene Oranje-at tracties georganiseerd, waarvan ais hoogtepunt wordt genoemd het kasteel Middachten in De Steeg, eens de geliefde verblijfplaats van Koning-stadhouder Willem III (op alle zaterdagen van 8 Juli tot 2 sep tember open). Verder onder meer op de route: be zichtiging van paleis Het Loo, het Arnhems openluchtmuseum (verza meling klederdrachten van Konin gin Wilhelmlna), Buren (waar Wil lem de Zwijger heft gewoond), Ame- rongen (het kasteel, waar de laatste keizer Wilhelm II troonsafstand deed) en kasteel Drakestevn. Een uitgebreide routekaart is in kleur verkrijgbaar bij alle VVV-kan- toren in Utrecht en Gelderland. oor Aldert Schipper u voor het redactiebureau van onze krant een echte metro opt, weten wij dat Amsterdam een wereldstad is met een :ht verkeersprobleem. Maar wanneer je achter het stand- afdJeeld van Wibaut bus 36 of 38 neemt, ben je in een kwartier jiten. Je stapt uit in Muiden en hebt het gevoel dat het weer 48 is, alleen zijn de mensen wat dikker, Melis, de smid, drijft zijn smidse en beslaat de paardjes zonder schabrak. Dat is iminste vakwerk. listra' aan de haven van Muiden staan steeds de oude schipperscafé's, al zijn ze overgenomen door een n vanf'van gehaaide reclamejongens. Er men tegenwoordig zeilers die, na et veel kunst en vliegwerk te zijn schut, opgelucht en met veel la- aai een glas bier drinken. ntoor-ïn haven hoor je de klinkhamer "let zo vaak meer als voor een paar ar. De firma Schouten bouwt geen tvoorradingsschepen meer voor |k van itforms in de Perzische Golf, maar en itóureert oude houten schepen. Het vindt !t er voor het °°S allemaal gezellig iderwets uit, maar het is maar hijn. Het oude is een fagade ge- orden. geling Imhoog andu, onaliapiden is geen uitzondering. Veel de plaatsen langs het IJsselmeer tben zich achter de coulissen om- ig gestoten in de vaart der volken, i het vissersdorp Huizen hangt nog Jtfds de zilte geur van vis, maar die aioen, tegenwoordig uit de schoor- een van de vismeelfabrlek van de (broeders Schaap. De calvinisti- gemeentebestuurders hebben, triestmakende nieuwbouw met kaarsrechte straten en plantsoenen aangelegd. Wat was dat twintig der tig Jaar geleden anders. Daar wordt je bij bepaald wanneer je het pas ver schenen boekwerk van Wim Kuyper „Zwervend langs het IJsselmeer" doorneemt. Kuyper kende het oude IJsselmeer goed. Hij zeilde er en sprak er in de plaatsen eromheen met de oude mensen, die vertederd terug denken aan het harde vissersleven' van weleer. Eiland Wat is verdwenen stemt tot melan cholie. Schokland is. nadat het als eiland in de polder van zuidelijk Fle voland verdween, nu tot overmaat van ramp ook bezig in de grond te zakken. Sommigen zullen niet eens weten dat Schokland een eiland ln het IJsselmeer is geweest. Het was dan ook een nietig plekje in het ruime water voor de kust van Overijssel. In de oude tijd was Schokland groter dan in de laatste eeuw. Er woonden vissers en er was zelfs plaats om te boeren. In het begin van deze eeuw waren er echter maar weinig mensen meer over. Ze zouden volgens de her inneringen een beetje dom geweest zijn. Hun contact met de vaste wal Destond uit een houten botter van het Rijk, die eens per week naar Kampen voer. De botter vertrok elke dinsdag en kon de tocht langs de leveranciers beginnen. Als het jaargetijde slecht was en de boot niet kon varen, bakten de vrouwen op Schokland zelf hun ARNHEM (ANP) Om een kleine duizend bomen van de verstikkingsdood te redden hebben B. en W. van Arnhem voorgesteld bijna een miljoen gulden ter beschikking te stellen voor het saneren van het gasnet. Het Arnhemse gasnet is berekend op stadsgas, dat vrij vochtig is. Nadat er werd overgeschakeld op het droge aardgas verdroogden alle verbin dingen met hennep touw en lekte het gas weg. Hierdoor zijn er in Arnhem al ettelijke bomen vergast. Gemeentelijke diensten hebben In middels een Inventarisatie gemaakt en een urgentieprogramma opge steld. Er zijn acht wegen aangewezen waar volgens de diensten het gasnet met de meeste spoed moet worden gesaneerd. Het reddingsplan behelst onder meer een deel van de singel die zich dwars door de Gelderse hoofd stad slingert. De waterpartijen wor den hier omzoomd met zestig jaar oude lindebomen uit de Balkan en met platanen. Volgens een woord voerder van de plantsoenendienst worden ongeveer twintig van deze bomen met de dood bedreigd. De reusachtige kastanjebomen langs de Zypendaalseweg. die langs het park Sonsbeek loopt, worden even eens door het gas bedreigd en staan bovenaan het prioriteitenlijstje van de gemeente, evenals de Velperweg, de Apeldoornseweg en nog vier ande re wegen. Volgens de woordvoerder kan het in verband met de financie ring wel enige tientallen Jaren duren voordat het gehele Arnhemse gasnet lekvrij is gemaakt. De voorgestelde een miljoen gulden namelijk is alleen voor de eerste acht wegen. De plant soenendienst is volgens hem bij het opstellen van het urgentielijstje on der meer uitgegaan van de meest markante wegen in Arnhem. Regelmatige metingen zullen worden verricht bij de bomen die nog even moeten wachten voordat zij behan deld worden. Indien er een lekkage wordt geconstateerd, zal die in af wachting van de sanering worden ge dicht, aldus de woordvoerder. Vol gens hem is het niet alleen het lek kende gas dat de bomen bedreigt, maar ook de verdichting van het stadsverkeer en oude wonden, die de bomen uit de oorlog hebben overge houden. brood, in een trommel op het „petro- Uestel". Het boek van Kuyper geeft een goed beeld van de gemeenschappen rond om de oude middenzee. Het is nu nog te koop voor ƒ24,50, hetgeen echt .niet te veel is. *den van het Chinese Acrobatisch theater uit Liaoning oefenen in de •ndense Royal Albert Hall hun favoriete nummer: *n dozijn meisjes op cén 'is en nog elegant ook. Het 55 man/vrouw sterke gezelschap met een eigen 066IS' test is voor de eerste keer buiten China op toernee. Voorlopig geeft het alleen Xritellingen in Engeland. nen op uit. Zeker geen open zomer schoenen. ook geen schoenen met leren zolen. Ideaal zijn hoge schoe nen met dikke geprofileerde rubber zolen. Aan de voet van de berg lijken die voorzorgen wellicht wat overdreven, maar eenmaal boven als het kouder wordt en het harder gaat waaien, blijken ze hun nut te hebben. Borden Zeer belangrijk is ook. dat men niet buiten de bewegwijzerde paden op avontuur gaat. Die borden staan er niet voor niets; ze zijn geplaatst door mensen die de gevaren van de bergen kennen. Wie van de aange geven paden afwijkt, loopt altijd kans in niemandsland terecht te komen, daar de weg kwijt te raken Ondanks alle waarschuwin gen komt het elke zomer op nieuw weer voor: vakantie gangers, die niet bekend met de grillen van het berg land zonder ook maar eni ge voorbereiding aan het klauteren slaan en dan ln moeilijkheden raken. Nog onlangs ervoeren dat zeven Ne derlandse vrouwen op de 2100 me ter hoge Goldeck bij het Oosten rijkse stadje Splttal an der Drau. Niettegenstaande duidelijk was aangegeven, dat het pad, dat ze op haar weg omlaag volgden, niet naar het dal leidde, zetten zij door. Met als gevolg dat een helikopter en tientallen leden van de reddingsbri gade eraan te pas moesten komen om hen uit hun hachelijke positie te bevrijden. Voor een van de vrouwen kwam de hulp nog maar net op tijd: twee dagen lang had ze met niet meer dan een dunne zomerjas in een die pe kloof moeten doorbrengen. Doordat ze niet meer dan een paar lichte plastic zomerschoentjes aan had was ze uitgegleden en omlaag gestort. Waarschuwing Al herhaalde malen hebben de ANWB zowel als de bergsportvere nigingen onervaren vlakke-landers gewaarschuwd zo'n bergtocht nooit zomaar als een wandelingetje te be schouwen. Ook niet bij goed weer als er geen vuiltje aan de lucht lijkt te zijn. Want juist in de bergen kan het weer van het ene op het andere uur drastisch omslaan, kan het hard gaan waaien of verzeilt men in een dichte mist, waarin oriëntatie on mogelijk is. Dat betekent dus, dat men nooit met luchtige kleding op stap mag gaan. Neem altijd een trui en een Jack mee. Als het kan ook een rug zakje voor wat extra proviand. Ook: ga er nooit met lichte schoe- en in paniek te raken. Zeker als het weer plotseling omslaat en men geen orlëntaüepunten meer heeft. Gebeurt dat laatste bijvoorbeeld in een plotseling opkomende mist dan doet men er het beste aan niet verder te gaan dwalen, maar gewoon te wachten tot het weer opklaart. Een tip van de ANWB: ga zeker nooit na een lange autorit al de eerste dag de bergen in. Eerst accli matiseren. uitrusten. Wie dat niet doet. neemt onnodige risico's. Bij de alarmcentrale van de bond weet men uit ervaring wélke: „vroeger kregen de mensen in de bergen een hartinfarct als ze zestig waren, nu kijken we er al niet meer van op als iemand van dertig door een infarct wordt getroffen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11