renco: de Duitse of de Amerikaanse lijn? inel maatregelen voor gehandicapten' Achter het gordijn (1) Vchter het gordijn (2) VVD-afvallige De zwijger 'Geen tijd' Agenda PSP neemt het op voor kinderen op Robbeneiland timercommissie maant regering Gehoorgestoorden maken NOS twee wensen duidelijk gratis op het postkantoor: vakantiekaarten-memo ptt post Bouwvakker op slag dood politieke en commerciële achtergronden van een keus l IET NSDAG 27 JUNI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 PARLE ME NTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRSPARLEMENTARISMEPARLEME NTENPARLEMENTEREN PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTAR Redactie a.i. Gerard van der Wulp, bijdrage Johan van Workum th Toch nog verrassend Is het kabinet il het afgelopen weekeinde het eens reworden over de bezuinigingen. De >ezuinigingsnota zal nu waarschijn- ijk nog de Tweede Kamer bereiken óór donderdagavond, wanneer de tamer met zomerreces gaat. Daar- nee zou dan toch nog uitvoering norden gegeven aan het voorstel ran oppositieleider Den Uyl. Die pande vorige week woensdag een litvoerig debat aan tegen „het ka- lnet van de grootspraak", omdat /an Agt en zijn ploeg over tijd raren met het uitbrengen van de lezuinigingsnota. )en Uyl wilde dat de nota tenmin- te zou worden uitgebracht voordat le Kamer met vakantie ging. Maar 'an Agt, de.meningsverschillen die n zijn ploeg nog bestonden taxe- end, durfde dit niet toezeggen. De egeringsfracties CDA en VVD had- en er geen enkele behoefte aan het le veel geplaagde premier nog ïoeilijker te maken dan hij het, •nminste naar hij zelf zo graag leert, toch al heeft. let voorstel van Den Uyl werd dus erworpen. Daarbij is het niet ieder- ondeien ontgaan dat een vooraanstaand d van de CDA-fractie zich aan de 0I emming onttrok. Het was Boers- op (j ia. minister van sociale zaken in K^ui et kabinet-Den Uyl, en in decem- er door formateur Van Agt tever- eefs gevraagd zijn ambt aan te ouden. Hij was woensdagmiddag el in de zaal, maar toen er gestemd oest worden, bleek hij zich op te ouden achter de groene gordijnen. ■n: tale egesti ieb oersma leidt sinds december een at teruggetrokken leven in de DA-fractie. Zijn oud-collega's in PvdA-banken aan de overzijde n de Kamer treden graag op de lorgrond. En zijn CDA-oud-colle- Lubbers is erg actief als onder- drs J. Boersma (CDA) voorzitter van de fractie onder Aan- tjes. Maar Boersma valt voorname lijk op door Friese zwijgzaamheid. Soms echter staat hij in een debat opeens aan de microfoon voor inter rupties. Zo stond hij vorige week In het debat over de bezuiniging op de kinderbijslag aan de microfoon om zijn opvolger als minister, Albeda, uit te lokken tot enkele negatieve uitspraken over het wijzigingsvoor stel van CDA en WD om middenin komens en grote gezinnen wat te bevoordelen. Dit voorstel was inge diend door de CDA-woordvoerder in dit debat, Hermsen, de KVP'er die twee jaar geleden de CD A-kri tiek mobiliseerde tegen het bezuini gingsplan van het kabinet-Den Uyl voor de kinderbijslag. Indiener van dat plan indertijd: mi nister Boersma. In dit plan kwam de besparing tot stand door fors te nivelleren in de bijslagen, iets waar tegen vooral vanuit de KVP krach tig verzet is gerezen omdat men geen nivellering wenste over de rug gen van de grote gezinnen. Het nieuwe kabinet heeft dit plan nu ingetrokken, en wil in plaats hier van de besparing bereiken door in perking van kinderbijslagen voor zestien- en zeventienjarigen. Boersma kwam vorige week nog een tweede keer naar de interruptie microfoon. Dat was om staatssecre taris De Graaf te wijzen op de „ern stige bezwaren" tegen zo'n sterke bezuiniging op gezinnen met zes tien- en zeventienjarigen. En dat terwijl Hermsen even tevoren na mens de CDA-fractie was komen vertellen dat het plan van de staats secretaris na de belofte van com pensaties voor de lagere Inkomens voor het CDA „belangrijk minder onbevredigend" was geworden. Boersma en Hermsen zijn het dus nog steeds niet eens. Deze week wordt het debat voorlopig afgerond, en wordt er gestemd over het wijzi gingsvoorstel van CDA en WD. Volgens Hermsen stond Boersma in de CDA-fractie tot nu toe alleen met zijn afwijzing. Het wachten is of de oud-minister intussen nog me destanders heeft gekregen. Wie mocht denken dat er alleen in de linkse partijen en in het CDA mensen zijn die grote moeite heb ben met de regeringsplannen voor levering van verrijkt uranium aan Brazilië, heeft het mis. Onverwacht blijkt er in de WD-fractie toch een Kamerlid te zijn dat grote moeite heeft met de brief die het kabinet vorige week aan de Kamer over Urenco stuurde: mevrouw Vrij- landt-Krijne, Kamerlid sinds het aantreden van het kabinet-Van Agt. De WD-fractie steunde in februari dan wel de motie-Van Houwelingen (de Kameruitspraak waarin de rege ring werd gezegd dat er meer veilig heidsgaranties moesten worden be vochten bij de levering aan Brazi lië), maar uit voortdurende uitspra ken van fractieleider Rietkerk en fractiewoordvoerder Portheine was voor iedereen duidelijk dat die steun veel meer was ingegeven door de wens met regeringspartner CDA op één lijn te zitten, en veel minder door oprechte verontrusting over de verspreiding van kernwapens over de wereld. Dat die taxatie Juist was, bleek af gelopen week, toen de WD-fractie, in tegenstellng tot (een deel van) de CDA-fractie, de brief van het kabi- mevrouw J. H. Vrijlandt-Krij nen (VVD) net als zeer gunstig uitlegde. De brief waarin het kabinet te kennen gaf dat de motie Van Houwelingen niet uitvoerbaar was wegens weigerachtigheid van de partner- landen Engeland en West-Duits- land, en dat dus maar met minder genoegen moest worden genomen. Het voor het oog zo eensgezind op trekkende WD-front blijkt nu ech ter toch gespleten, al is het maar een eenzaam splintertje in de vorm van het nog kersverse Kamerlid. Mevrouw Vrijlandt heeft vorige week in de fractievergadering van de VVD laten weten bezwaren te hebben tegen het plan van het kabi net om een exportvergunning voor de levering aan Brazilië te geven in verband met de non-proliferatie, en de gebrekkige invloed die Neder land daarop binnen Urenco blijkt te hebben. Maar of mevrouw Vrijlandt afvallig zal blijven, en dus de oppositie en de principieel denkende CDA'ers bij een eventuele stemming zal steunen, is nog zeer de vraag. „Ik ben heel druk bezig om alles voor mezelf op een rijtje te zetten," zei ze gistermiddag desgevraagd. Het in politiek Den Haag opgeld doende verhaal dat de nieuwe fractievoor zitter Rietkerk met ijzeren hand intern althans de fractie leidt en geen afvalligen duldt, gaat voor me vrouw Vrijlandt niet op: „Er wordt helemaal geen druk op mij uitgeoe fend. Ik heb natuurlijk wel gesprek ken hierover, maar ik kan in volle vrijheid zelf mijn keuze bepalen." Het is alweer bijna drie weken gele den dat premier Van Agt zichzelf voor de laatste maal confronteerde met de parlementaire pers, in wat eens de wekelijkse persconferentie was. Twee vrijdagen achtereen liet de premier het afweten, met het diplomatiek ingeklede excuus dat er in de ministerraad geen „gewone agenda" behandeld is, en dat er dus ook geen persconferentie behoeft te zijn. Maar al heeft het kabinet dan geen gewone agenda te behandelen ge kregen, het kwam de afgelopen we ken toch veel vaker bijeen dan ooit in zijn nog vrij prille bestaan. En er werden hoogst belangrijke zaken verhapstukt, zoals de bezuinigings nota met bijbehorende maatschap pijvervormingen, en de omstreden leverantie van verrijkt uranium aan Brazilië. De informatievoorziening over deze voor het land belangrijke onderwer pen heeft premier Van Agt door het laten schieten van zijn wekelijkse ontmoeting met de pers nu geheel uit zijn vingers laten glippen. Niet dat het in de maanden dat de premier nog wel op zijn persconfe rentie kwam erg veel beter was: in toenemende mate ging Van Agt niet in op hem gstelde vragen. Soms ontweek hij, maar veelal weigerde hij gewoon het antwoord. Dat is wellicht de reden dat de parlementaire pers zich zo snel heeft neergelegd bij het tjdelijk niet verschijnen van de premier: materi eel stelde de persconferentie toch al niet veel meer voor, zo is de algeme ne opvatting onder de parlementai re journalisten. In het CDA wordt de neergang van het contact met de pers trouwens diep betreurd. Daar zag men in de vorige kabinetsperiode vaak met lede ogen aan hoe Den Uyl de pers conferentie en het daaraan gekop pelde televisiepraatje uitbuitte. Dat de CDA-premier nu wekenlang ver stek laat gaan en bovendien de parlementaire journalisten lang zaamaan tegen zichzelf in het har nas jaagt acht men een ongewen ste ontwikkeling. Een extra reden voor Van Agt om zich Juist in deze voor hem drukke en moeilijke weken met tekst en uitleg naar buiten toe te presente ren zou moeten zijn het feit dat veel van de zaken waarmee het kabinet bezig is langs andere wegen zijn uitgelekt. Zoals bij voorbeeld het complete ontwerp-plan voor de be zuinigingen op de sociale voorzie ningen. Een poging om ter indam ming van de onrust de uitgelekte gegevens in een context te plaatsen heeft Van Agt echter niet gedaan. Wel heeft het kabinet opdracht ge geven om uit te zoeken hoe de stuk ken uitgelekt kunnen zijn, en de ambtenaren nog eens nadrukkelijk op hun geheimhoudingsplicht te la ten wijzen. Maar duidelijk is, dat dat zonder een koppeling aan een open voorlichtingsbeleid volstrekt onvoldoende zal blijken te zijn. Na de vermoeiende nachtelijke ver gaderingen in het Catshuts over de bezuinigingen kan premier Van Agt nu eindelijk wat rustiger weken te gemoet zien. Bovendien gaat over morgen de Tour de France van start, en nog wel in Leiden. Helaas heeft Van Angt nog zoveel achter stallige zaken weg te werken dat hij het aanbod heeft moeten afslaan om donderdag al een taak te vervul len in de openingsceremonie. Dries van Agt hield ervan om in de ochtenduren, voorafgaand aan de gewichtige staatszaken, met zijn renfiets te toeren door Hollands dreven. De afgelopen maanden heeft hij echter heel wat moeten afzien. Hij had er geen tijd voor. Alhoewel, begin mei kwamen op een vroege ochtend enkele topamb tenaren van de CEC (centrale eco nomische commissie), onder wie di recteur Van den Beid van het Cen traal planbureau, hun rapport aan bieden aan de premier. Dat rapport schilderde een sombere economi sche toekomst, en wierp derhalve donkere schaduwen over de bezui nigingsoperatie waaraan het kabi net zich zojuist had gezet. De heren topambtenaren wilden de premier alvast wat nadere toelichting bij hun rapport geven. Zij waren de afgelopen vier jaar gewend dat in zulke gevallen de premier al dagen zat te popelen van ongeduld. Nu kregen ze echter tot hun verbazing te horen: ..De minister-president heeft geen tijd." Onverrichterzake begaven zij zich weer naar buiten. Alwaar zij nog net konden waarne men hoe Van Agts chauffeur de renfiets van de premier in de minis tersauto aan het laden was voor de gebruikelijke ochtendrit door de polders. Tenzij de Tweede Kamer daar deze week zelf nog verandering in brengt, is dit de laatste vergader- weék voor het zomerreces van de Tweede Kamerleden. Dat het reces, dat volgens plan tot 27 augustus duurt, zal worden ingekort wordt echter niet meer verwacht, omdat er zich in de Tweede Kamer een meerderheid aftekent om de be spreking van de bezuinigingsnota van het kabinet die pas eind deze week beschikbaar komt na het reces te doen plaatsvinden. Daaro ver beslist de Kamer waarschijnlijk vanmiddag. Belangrijkste punt op de Kamera genda deze week is de brief van de regering over de levering van ver rijkt uranium aan Brazilië. Verder wordt behandeld, naast een aantal stemmingen over eerder behandel de onderwerpen, de wet gewetens bezwaarden militaire dienst, en wordt de sanering van het betaald voetbal besproken. De eerste Ka mer behandelt vandaag de wet in vesteringsrekening. Met de Kamer gaat ook deze rubriek met reces. ADVERTENTIE 'ARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRSPARLEMENTARISMEPARLEMENTENPARLEMENTEREN PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTAR onze Haagse redactie HAAG De Tweede Kamer verlangt van de regering er nu met spoed maatregelen worden getroffen voor de mdicapten in ons land. Die groep, zo was men het er in de lercommissie gisteren wel over eens, heeft in de loop der i op vele terreinen een flinke achterstand opgelopen. ■d H b wor< j) dolen 1 is geh« aotvad ngspunt voor de commissie was '.ets voor het revalidatiebeleid, oekwerk dat nog onder de vori- tssecretaris van volksgezond- samengesteld. Die schets is een opsomming van de stand aken in de zorg voor de gehandi- n dan dat het een idee geeft van r moet gebeuren, brief van mei '78 heeft staats- aris Veder-Smit van volksge- ;id, die is belast met de „orga- van het werk van verscheide- isteries in deze stof een aantal lunten voorgesteld. Die speer- n zijn zaken waar men zo spoe- lelijk mee wil beginnen en die het bereikbare liggen, roegtijdig inzien van stoornis- de ontwikkeling van Jonge kin- is zo'n speerpunt. Men denkt en verbetering van medische oor of even na de geboorte van nd. Die hulp is er op dit ogen- et of nauwelijks. Ook zou aan moeten worden besteed aan orkomen van stoornissen door :n vooral breder onderzoek in >te levensfasen, moet worden gewerkt aan de aving en verruiming van ar- ïogelijkheden van de gehandi- Ook sport en recreatie staan lijst van speerpunten van het atiebeleid. een overigens ver term, zo vonden de meeste leden. Dat deze brief van vorige maand toch wat te mager is naar het idee van de Kamerleden, bleek uit de elf moties die werden ingediend. Zo vond men algemeen dat de overheid voorlopig maar eens voorrang zou moeten gaan geven aan gehandicapten bij sollici taties in een overhekisbetrekking. Dat zou dan tot voorbeeld moeten strekken van het particuliere be drijfsleven. Bij wijze van een motie werd de staatssecretaris gevraagd iets te doen aan de ongelijkheid en de onrecht vaardigheid die er bestaat tussen ou ders, die hun gehandicapte kind thuis willen houden en ouders die hun kind willen onderbrengen in een tehuis. In het eerste geval bestaat er geen enke le vergoeding, in het andere geval kost het de ouders niets. In een hoorzitting, voorafgaand aan de commissievergadering werd die schrijnende onrechtvaardigheid al aangestipt door mensen van buiten af. Als voorbeeld zou een spel-otheek al een geringe tegemoetkoming kun nen zijn. De staatssecretaris zegde toe, dat in studie te geven aan de geëigende commissie, die is samen gesteld uit vertegenwoordigers van verscheidene ministeries. Ook op het gebied van zelfstandig wonen wordt op dit ogenblik gewerkt aan experimenten. Voorts werd ook de toegankelijkheid van openbare ge bouwen en verkeersproblemen nog eens onder de aandacht gebracht. Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM vertelde ondermeer alle moge lijke steun te zullen verlenen aan de para-olympische spelen, die volgend jaar in Arnhem worden gehouden, maar ook bij andere evenementen en sportgebeuren waarbij gehandicap ten nauwer betrokken zouden moe ten zijn. Het nationaal orgaan zwakzinnigen zorg (het NOZ) heeft al eerder laten weten diep teleurgesteld te zijn in het feit, dat op de lijst van speerpunten de problemen in de zwakzinnigenzorg zo goed als niet aan de orde komen. Die teleurstelling is des te groter, omdat de gezamenlijke organisaties al lang van tevoren een aantal proble men uitvoerig aan de orde heeft ge steld bij de overheid. Wat de grief enigszins verlicht is de toezegging van de bewindslieden, dat particulie re organisaties op dit terrein voort aan vroegtijdig worden betrokken in de voorbereidingen van het beleid. DEN HAAG Ondertiteling van het NOS-journaal en geschreven nieuws bulletins op de televisie, zoals het ANP op de radio verzorgt, zijn twee van de belangrijkste wensen van de gehoorgestoorden in ons land. Een aantal samenwerkende organisaties in Nederland legde gisteren die twee wensen voor aan de commissie voor het gehandicaptenbeleid. Tenminste 7,5 procent van de Nede- randse bevolking zou tot de groep doven of slechthorenden gerekend kunnen worden volgens onderzoekin gen die de makers van de petitie gebruiken. Het betekent dat er 200.000 doven in ons midden zijn en 170.000 dragers van een hoorapparaat. Bij uitstek is het deze groep niet-zichtbaar gehan dicapten, die dreigen geïsoleerd te raken. In de petitie pleit men voor schriftelijke mededelingen op sta tions en vliegtuigen als het om aan kondigingen van iets bijzonders gaat. Dat is des te belangrijker omdat door onze communicatiesystemen doven vaker moeten reizen. Ook stelde men dat het contact met hulpverleners beter zou moeten worden. Als voor beeld haalde, men het spreken aan van veel hulpverleners, dat onduide lijk zou zijn en het handschrift van huisartsen. De verstaanbaarheid van ambtena ren zou moeten worden verbeterd. Deze mensen zouden zich ook vaak geërgerd tonen als een slechthorende of dove voor hun neus staat. In de problematiek van de huisves- Aardigheidje van ptt post een .vakantiekaarten-memo" Ligt voor u klaar op alle postkantoren. Nu kunt u - voor u met vakantie gaat - bedenken wie u een kaartje wilt sturen. Het „vakantiekaarten-memo" is een handig adressen- vouwblad dat u makkelijk op kunt bergen in agenda of portefeuille. Er is ruimte voor 12 adressen, mèt postcode natuurlijk. En 't kost niets. ting gaf men te kennen graag in een benedenhuis te wonen. Een intercom in een flatgebouw is onbruikbaar, ook leeft men doorlopend in angst bij brand te laat te worden gewaar schuwd. In de bouwverordeningen zou men moeten opnemen dat er installaties worden aangebracht in de vorm van zogeheten ringleidingen, die inhou den dat men aansluitingen voor hoor- appraten heeft. TV-uitzendingen Televisie-uitzendingen voor gehoor gestoorden in de vorm van nieuws bulletins komen geregeld vanaf 1 april '79 in de ochtend en de middag in plaats van het test-beeld op het televisiescherm. Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM zei dat gisteravond in de com missie voor het gehandicaptenbeleid. De NOS heeft zendtijd daartoe aan gevraagd. De minister van CRM zal die aanvraag binnenkort doorsturen naar de omroepraad, die er over be slist. „Maar de minister is positief", zo zei de staatssecretaris. Dat zelfde geldt voor de ondertiteling van Ne derlandse programma's. Hoewel dat veel moeilijker ligt, zijn de bewinds lieden ook daar ontvankelijk voor. Verscheidene organisaties van slecht horenden en doven hadden gisteren in een petitie aan de kamer-commis sie aangedrongen op dat soort maat regelen. DEN HAAO (ANP) - Het PSP-Ka- merüd Van der Spek wil dat minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken bij de Zuldafrikaanse regering aandringt op vrijlating van tenmin ste zes kinderen die gevangen worden gehouden te zamen met politieke ge vangenen op het Robbeneiland. Van der Spek herinnert in schriftelij ke vragen aan een verzoek dat de belangenvereniging minderjarigen eerder daarover bij de bewindsman deed. Hij wil dat Van der Klaauw zijn invloed aanwendt opdat alle namen van op het Robbeneiland gevangen genomen kinderen bekend gemaakt worden. Verder moet naar buiten komen wat die kinderen precies misdaan heb ben. Net als alle andere gevangenen op het Robbeneiland moeten deze kinderen onvoorwaardelijk in vrij heid worden gesteld en de gelegen heid worden gegeven naar hun ouders terug te gaan, aldus de PSP-er. AMSTERDAM (ANP) De 31-Jarige bouwvakarbeider Hassan Tetik uit Amsterdam is gisteren tijdens werk zaamheden op een in aanbouw zijnd flatgebouw in de Zuid-Bijlmer om het leven gekomen. De man, wiens natio naliteit bij de politie onbekend is viel bij het demonteren van een beton- stortinstallatie van de vierde naar de tweede etage. Daar kreeg hij ook nog een vallende stalen balk van de stor- tinstallatie op het hoofd. Het slach toffer was op slag dood. prof. dr. E. Boeker discussie rondom de uitbreiding van de Ultra centrifuge (UC)-fabriek te Almelo dient :wee zaken te onderscheiden. In de eerste plaats is er de uitbreiding zelf. Ondanks verzet elen, onder wie ik zelf, hebben regering en parlement in Januari van dit jaar besloten met tbreiding akkoord te gaan. ij dit accepteren, richt de aandacht zich op een tweede zaak, die vandaag in de Tweede f r aan de orde komt. Dat zijn de voorwaarden waaronder Nederland de produkten van de i „em briek zal exporteren: strenge waarborgen tegen verspreiding van kernwapens zoals Ika die stelt, of zwakke voorwaarden waarmee West-Duitsland Amerika uit de markt wil ngen. In dit artikel pleit ik voor de Amerikaanse lijn als de minst gevaarlijke van de at 11 n woei siaskei jk, wa al aan swijk nd inwerking tussen Nederland, en Engeland bij het verrij- uranium volgens de UC-me- -erk ee^ geregeld in het Verdrag van (1970). Het verdrag regelt de ling en bouw van UC-fabrie- hecht grote waarde aan het ian van de verspreiding van pens. De drie landen moeten en ieder voor zich er voor dat het verrijkte uranium, tt plutonium dat uit het ura- RHS»nUtaat ln kernreactors- b*- bruikt kunnen worden om kernwa pens te maken. Bij belangrijke beslissingen, zoals le vering van verrijkt uranium, de uit breiding van oude of de plaats van bouw van nieuwe fabrieken, heeft elk land veto-recht. Duitsland kan dus geen eigen UC-fabriek in Oronau bouwen als Nederland zich daartegen verzet. Op zijn hoogst kan Duitsland bij de herziening van het verdrag (1981) de overeenkomst opzeggen. Het land zal zich daarvoor dan wel in de vele Internationale verbanden waarin de UC-landen deelnemen moeten verantwoorden. Als de Nederlandse argumenten sterk genoeg zijn. dus gebaseerd op het tegengaan van een oorlog met kern wapens, zal Duitsland het verdrag moeilijk kunnen beëindigen. Men moet bedenken, dat zowel de VS als de Sowjet-Unie zich sterk zullen ver zetten tegen de bouw van installaties in Duitsland zelf, waarmee het land kernbommen kan maken. De zorg over verspreiding van kern wapens heeft bestaan sinds de VS de zg. vreedzame toepassingen van kernenergie propageerden. In 1957 werd het atoombureau IEAE in We nen opgericht om naast stimulering vankernenergie ook waarborgen te scheppen om militair gebruik van uranium en plutonium die bij kern energie een rol spelen, tegen te gaan. Die waarborgen moeten zó water dicht zijn, dat twee buurlanden, zoals Argentinië en Brazilië, die op gespan nen voet leven, ervan overtuigd zijn dat de ander met zijn kernenergie- industrie geen kernbommen kan ma ken. Immers, anders zal elk land uit voorzorg geneigd zijn enkele bom men te maken en daarmee is de ver spreiding van kernwapens een feit en het risico van het gebruik van deze wapens sterk vergroot. Het Weense atoombureau heeft een aantal boekhoudkundige controle maatregelen ontwikkeld en een ze ventigtal Inspecteurs aangesteld om op de uitvoering toe te zien. Die con troles vereisen de medewerking van het te inspecteren land. Ook als die wordt verkregen of wordt afgedwon gen is het technisch erg moeilijk om controles uit te voeren als er zeer grote hoeveelheden uranium of pluto nium ln het kernenergiesysteem cir culeren. In het bijzonder, als de ver werkte brandstof uit een reactor in een chemische zg. opwerkingsfabriek wordt gescheiden in uranium en plu tonium is nog niet bekend hoe water dichte control'eystemen zijn te bouwen. In het Amerikaanse congres eist men dat een controleysteem zó streng moet zijn, dat per dat maximaal en kele tientallen gTammen plutonium uit het systeem kunnen verdwijnen. Als men bedenkt dat iedere grote kernreactor 230 kg plutonium per Jaar levert, krijgt men een idee van de technische en politieke opgave waar men voor staat. Wet van Carter De discussies in het Amerikaanse congres hebben geleld tot de wet te gen de verspreidng van kernwapens. W3t flU? die maart 1978 van kracht geworden is. De V8 zullen zich bijvoorbeeld zeer sterk beperken bij de export van ver- rijkingsfabrieken en van opwerkings fabrieken totdat men weet hoe men controles waterdicht kan uitvoeren. In de practljk heeft men de uitvoer van dit soort installaties stopgezet. Dit staat dus in schrille tegenstelling tot de Duitse levering van dit soort installaties aan Brazilië. Voorts zul len de VS na maart 1980 geen verrijkt uranium leveren aan landen die nog geen kernwapens bezitten, zonder waterdichte controles op het totale kernenergiesysteem. Ook fabrieken die het land zelf ontwerpt en bouwt, zouden zo onder de controles moeten vallen. De V8 gaan op deze manier veel ver der dan de motie Van Houwelingen volgens welke Ne derland wel bereid is na maart 1980 verrijkt uranium te exporteren, mits de opslag van plutonium uit Neder lands uranium (een klein onderdeel van het hele systeem) maar goed ge regeld is. De Nederlandse regering heeft nu de mogelijkheid om tegenover haar partners te betogen dat de nieuwe wet van Carter de levering van ver rijkt uranium aan landen als Brazilië in een nieuw daglicht stelt. Ook het verdrag van Almelo eist de meest verstrekkende waarborgen tegen de verspreiding van kernwapens Ken nelijk moeten recente pubiikaties van het Weense atoombureau zelf. waaruit de zwakte van de controles blijkt, samen met de studies ten be hoeve van het Amerikaanse congres inzake verspreiding van kernwapens, leiden tot een nieuw Urenco-beleid. Dat zal moeten aansluiten bij de strenge Amerikaanse export politiek. Men moet niet al te zeer onder de Indruk komen van het Duitse verzet tegen zulk een beleid. Het is geba seerd op financieel gewin ten koste van verhoogde onveiligheid in de we reld. Een herinnering aan de Duitse rol ln twee wereldoorlogen, ook ln de VS, de Sowjet-Unie en Engeland, zal aan een vasthoudend Nederlands op treden zeker internationale steun ver lenen. Dr. E. Boeker is hoogleraar in de theo retische natuurkunde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en lid van het Nederlands overlegorgaan tegen kernbewapening.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9