r 4 foup in Zuid-Jemen J anzania's onderwijsbeleid werkt als boemerang Oppositie wint stembus IJsland li Comecon praat over meer samenwerking Miljoenenschade in Versailles door bom Verbod op walvisvangst twijfelachtig heu ro-Russische Ismail zou leider zijn Carter prijst Nederland voor ontwikkelingshulp gypte vindt ögSraëli's warsliggers IRA doodt verklikker Sowjet-diplomaat in Zwitserland zoek Registratie voor verkiezingen begonnen Sjipanga mag naar Namibië Regering gaat aftreden DINSDAG 27 JUNI 1978 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 i te 3NDEN (Reuter, UPD Pa- a heeft gisteren op de eer- e dag van de Jaarlijkse ver lering van de Internationa- Walvis Commissie (ICW) in inden onverwacht het voor- en g [1 ingetrokken om geduren- tine itien Jaar de Jacht op en de nen; ngst van walvissen te ver- eden. Een dergelijk morato- et p un zou binnen de IWC, oort larblj zeventien landen zijn Hgesloten, dit Jaar op meer dan in voorgaande ja- n kunnen rekenen. de zeventien landen ln de IWC et vi en er nog zeven op walvissen. De at zii C stelt leder jaar vast hoeveel wal en door deze landen mogen wor- gevangen; het algelopen jaar wa il's bh dat 23.000 van deze zeezoogdie- deeltj. De belangrijkste walvisjagende t Dis Panama trekt voorstel in landen zijn de Sovjet-Unie en Japan, die zich sterk verzetten tegen verdere vangstbeperking of een vangstver bod van deze met uitsterven bedreig de dieren. Volgens de milieugroep Greenpeace, die gisteren met andere actiegroepen een demonstratie hield voor het hotel waar de IWC deze week vergadert, heeft Panama het voorstel ingetrok ken onder druk van Japan, dat zou hebben gedreigd een bestelling voor 50.000 ton suiker af te zeggen wan neer Panama het moratorium op de agenda zou handhaven. Panama wei gerde gisteren een verklaring te ge ven over het intrekken van het voor stel. Een tienjarig vangstverbod werd voor het eerst voorgesteld in 1972, maar het werd toen en in enkele vol gende jaren van de hand gewezen. Het moratorium is bedoeld om de walvissen gelegenheid te geven zich te herstellen en wetenschapsmensen meer kans tot onderzoek te geven. De Amerikaanse vertegenwoordiger Ri chard Frank vertelde gisteren dat president Carter het moratorium van harte ondersteunt. Naast de zeven walvisjagende landen in de IWC (Australië, Brazilië, Dene marken. IJsland, Japan, Noorwegen en de Sovjet-Unie) wordt nog door acht andere landen die niet bij de IWC zijn aangesloten, op walvissen gejaagd: Chili, Cyprus. Noord-Korea. Peru. Portugal. Zuid-Korea, Spanje en Taiwan. In totaal zijn het afgelo pen jaar meer dan 30.000 walvissen gedood. 11 2IROET (AFP, AP, Reuter, UPI) Nadat zaterdag zijn ambtgenoot Ahmed Hoessein Al- lasjmi van Noord-Jemen was vermoord, is gisteren president Salem Robaya Ali van Zuid- arboimen 8edwongen af te treden. Ie kii Dokters en verpleegsters behandelen enkele van de zeker vijftig mensen, die werden gewond toen een DC 9 van Air Canada bij het opstijgen van de luchthaven Toronto verongelukte. Drie mensen werden gedood. Het toestel onderbrak plotseling de start, maar schoot door en kwam in een greppel terecht, vlak bij een drukke verkeersweg. De DC 9 brak in drie stukken, maar vloog niet in brand. WASHINOTON <UPI> - De Ameri- kaanse president Carter prees onder andere Nederland voor het bedrag dat ons land jaarlijks aan buitenland se steun besteedt. Volgens de presi dent is Nederland naar verhouding drie keer zo gulhartig als de Verenig de Staten. De weigering van het Ame rikaanse Congres de buitenlandse steun van de Verenigde Staten te verhogen is volgens Carter niet te rijmen met het karakter van de Ame rikanen. Hij zei dat zondag voor een bijbelklas, waar hij herinnerde aan een drie uur durende bijeenkomst met 30 congresleden vorige week, over buitenlandse politiek. Door gaans moedige Congresleden stem men, als ze ook maar een beetje onder druk worden gezet, tegen buitenland se steun", aldus Carter. Hij zei dat slechts 0.3 procent van het Ameri kaanse bruto nationaal produkt wordt besteed aan ontwikkelings hulp, tegen drie keer zoveel door an dere landen. De Amerikaanse president ontbeet gisteren met de Britse premier James Callaghan. Er werden geen bijzonder heden bekend gemaakt, maar wel duurde de ontmoeting langer dan de bedoeling was. noen staatsgreep zou zijn geleid door de rtegei -Russische leider van het Nationa- van 1 front, Abdoel Fattah Ismail. Hij ijke srde zich tegen de president van- jke 2 ;e diens toenadering tot het be de ve idende en sterk islamatische Sa- ig toll-Arabië en tot het buurland |or«l-Jemen. Ook de houding tegen- de zich links noemende regering Ethiopië zou een twistappel zijn 'eest- Vanuit Zuid-Jemen dat aan weze belangrijke olieroutes uit het Mid- ,a. „n i-Oosten ligt, worden de Russische Cubaanse troepen in Ethiopië be- >onke mraad. voor de Arabische pers was de afgelo- 1 weken al sprake van strubbelin- de g tussen de Zuidjemenitische lei- Ts, die nu in het voordeel van de •Russische en radicaal-Arabische '1 lijken te zijn beslist, lemers meenden gisteravond moord op de Noordjemeniti- president Gasjmi de tegenstel lingen in Zuid-Jemen heeft aange wakkerd. Noord-Jemen, een behou dende staat die nauwe banden heeft met Saoedie-Arabië heeft onmiddel lijk na de aanslag de betrekkingen met Zuid-Jemen verbroken. De presi dent kwam om het leven doordat een pakketbom in handen van een gezant uit Zuid-Jemen ontplofte. Aan de grens tussen de twee landen zijn troe pen samengetrokken, en in de Arabi sche wereld kwam diplomatiek over leg op gang om schermutselingen tus sen de twee landen te voorkomen. Noord-Jemen heeft gevraagd om een bijeenkomst van de Arabische Liga. Bij het diplomatiek overleg wordt naar verluidt een rol gespeeld door (UPD Egypte heeft giste- gezegd dat Israël de weg naar pe in het Midden-Oosten blok- rt door bij voorbaat een voorstel rde toekomst van de door Israël Zondag hebben IRA-leden ook bij de ftte gebieden van de hand te en. BELFAST (AP/AFP) Leden van het verboden Ierse republikeinse leger (IRA) hebben een verklikker gedood, die vol gens hen is aangewezen door een politie agent die vorige week door de IRA is ontvoerd. De gedode man, een oud sergeant van het Britse leger, zou de Britse veiligheidsdienst inlichtingen hebben gegeven. De verklikker werd zaterdag ontvoerd en zou bij „verhoor" hebben toegegeven, waarna hij werd terechtgesteld. Zijn lichaam werd bij de grens gevonden. woordvoerder van het ministerie buitenlandse zaken verklaarde een bekendmaking van de Israëli- regering, waarin deze de sugges- ataeiin^an president Sadat dat de weste- nverz# oever van de Jordaan aan Jorda- zou worden teruggegeven en de |ok van Gaza aan Egypte, „weer digd a doet twijfelen aan de werkelijke oeling van Israël". houding van Israël", zei de rdvoerder, „laat zien dat het ze- achtig en ongerust is geworden Zieke de gunstige internationale reac- an het in persverklaringen uiteen tte idee van president Sadat. houding is een poging de weg vredespogingen af te sluiten", noemde het „vreemd" dat Israel Egyptisch voorstel afwijst „dat niet volledig geformuleerd is" en t het op de hoogte is van de Egyptische ministerie van bui- idse zaken is momenteel bezig van Sadat te verwerken in illedig plan, dat moet dienen als ird op een verzoek van de Vere- Staten. Functionarissen zeiden i dat het plan „binnen een in Washington op tafel zal grens met de republiek Ierland, een patrouille van het para-militaire defen sie-regiment van Ulster in een hinder laag gelokt. Een lid van de patrouille werd gedood, en een ander gewond. De overvallers, zo'n tien mannen die over de grens verdwenen, lieten een landmijn voor de patrouille ontploffen. Eén van de auto's reed in de krater, waarna het hele konvooi onder vuur werd genomen. GENEVE (AFP) Een Sowjet-diplo maat, Wladimir B. Rezoun. wordt al twee weken op zijn post bij de Vere nigde Naties in Genève vermist. Re zoun is secretaris van de permanente vertegenwoordiging van Moskou bij de VN in Genève. De Sowjet-vertegenwoordiging heeft de Zwitserse regering om inlichtingen over het lot van Rezoun gevraagd maar de autoriteiten schijnen daaro ver niets te weten. Bij de Amerikaan se autoriteiten is een dergelijke stap ondernomen maar het State Depart ment zou ook gezegd hebben van niets te weten. Kanselier Ivanow van de Russische missie weigerde te ant woorden op vragen van journalisten. Saoedie-Arabië, waarvan Noord-Je men economisch volslagen afhanke lijk is. Niet alleen werken er een mil joen Jemenieten in Saoedie-Arabië. ook helpt dit machtige land bij de economische en sociale ontwikkeling van Noord-Jemen. Pogingen van Saoedie-Arabië door met gelijksoortige steun invloed te verwerven in Zuid-Jemen, in ruil voor een meer gematigde houding, zijn eerder op niets uitgelopen, Zuid-Je men zou onder andere de banden met de Sowjet-Unie hebben moeten laten vieren. Behoudende kringen in het Midden- Oosten beschuldigden Moskou er gis teren openlijk van de hand te hebben gehad in èn de staatsgreep van de haar goedgezinde Ismail in Zuid-Je men, èn de aanslag op president Gasjmi in Noord-Jemen. Jachtbommenwerpers De opstand in Zuid-Jemen begon gis terochtend vroeg toen jachtbommen werpers het presidentiële paleis be stookten, terwijl op het vliegveld en rond het paleis werd geschoten. Alle verbindingen met het buitenland werden verbroken. Tegen de middag zou de president de toestand onder controle hebben gehad, maar enige uren later werden de bombardemen ten op zijn paleis hervat. De volksmi litie onder leiding van Abdoel Fattah Ismail slaagde erin stukken van de hoofdstad Aden te bezetten, hoewel grote delen van het geregelde leger loyaal heten te zijn aan president Robaya Ali. In de loop van de avond werd echter meegedeeld dat hij was afgetreden, zonder dat verdere bij zonderheden werden gegeven. BOEKAREST (Reuter) De negen landen van de Comecon, de communistische tegenhanger van de Europese Gemeen schap, zijn vanaf vandaag tot eind deze week bijeen om van gedachten te wisselen over meer samenwerking bij de inu- striële produktie. Op de agenda van de Comecolanden naast de Oosteuropese staten, met uitzondering van Albanië, ook Cuba en Mongolië staat de behandeling van een overzicht over de vooruit gang, die is geboekt sinds de premiers een jaar geleden in Warschau bijeen waren. Daarnaast wordt gesproken over de viering volgend jaar van het dertigjarig bestaan van de organisa tie. Het hoofdonderwerp zijn een aan tal samenwerkingsvoorstellen met betrekking tot de produktie en ver werking van olie, energie en grond stoffen en het gebruik van kerne nergie. De kans is klein dat er in Boekarest zal worden gepraat over een mogelij ke wijziging van de statuten zodat voor de besluitvorming slechts een- woudig een meerderheid vereist is in plaats van de bestaande unanimi teit waarbij de beslissingen voor alle lidstaten bindend zijn. In het westen wordt aangenomen dat met name de Sowjet-Unie zich sterk maakt voor zo'n verandering maar vooral Roemenië is er fel tegen. En aangezien Roemenië de bijeenkomst voorzit wordt een discussie onwaar schijnlijk geacht. Het idee voor een samenwerking op lange termijn kwam voor het eerst ter sprake tijdens de Comeconconferen- tie van 1976 maar er is tot nu toe nog weinig mee gedaan. Het programma zou moeten gelden voor de termijn 1981-1996 en onder meer van toepas sing zijn op de techniek, de land bouw, het vervoer, de voedselproduk- tie en de energievoorziening. Tijdens de conferentie, die geheel achter gesloten deuren plaatsvindt, wordt de openingstoespraak gehou den door de Sowjetrussische alge meen secretaris van de Comecon Faddejew, die onlangs nog met top functionarissen van de EG heeft on- PARIJS (Reuter, UPI, AFP) Twee onbekende linkse groe peringen en het Bretonse afscheidingsfront hebben tot nu toe alledrie gemeld dat ze verantwoordelijk zijn voor de grote bomontploffing, die gistermorgen een vleugel van het paleis van Lodewijk XIV, de Zonnekoning, in het Franse Versailles heeft verwoest. De schade alleen al aan het gebouw wordt geschat op 2,5 miljoen gulden maar die aan de kunstwerken is nau welijks te berekenen. Veel schilderij en. borstbeelden en antieke voorwer pen zijn door de explosie vernield. Toen de verantwoordelijken voor het museum na de ontploffing de toe stand kwamen bekijken zagen zij an tieke meubelen versplinterd tot wrakhout en glasresten vermengd met pleisterwerk en marmerbrokken. Onder de vernielde of beschadigde kunst in de Consulat- en Empirezalen bevindt zich een schilderij van De- bret voorstellende Napoleon, die on derscheidingen uitreikt, wat waar schijnlijk als verloren moet worden beschouwd. Ook andere schilderijen voorstellende Napoleon zijn geha vend. Een borstbeeld van Pradier werd verpulverd en twee andere zijn zwaar beschadigd. derhandeld over samenwerking tus sen de twee economische blokken. Sinds die bijeenkomst is in de Russi sche pers benadrukt dat het onjuist is dat individuele Comeconlanden han delsverdragen sluiten met de EG. Roemenië deelt ook deze mening niet en er is een kans dat het bijval krijgt van andere Oosteuropese landen. Of die meningsverschillen naar buiten zullen komen is echter zeer de vraag BISSAU (AFP, DPA) De staats hoofden van Portugal en Angola. Ra- malho Eanes en Agostinho Neto, heb ben hun topconferentie in Guinee- Bissau met een dag verlengd. Oor spronkelijk zou het overleg tot zon dag duren, maar naar gisteren in de hoofdstad Bissau verluidde moesten „nog enkele zaken worden besproken of verder worden uitgediept". De ministers van buitenlandse zaken van de twee landen ondertekenden in het weekeinde een verdrag over sa menwerking en vriendschap. Portu gal heeft daarin beloofd de ideologi sche en politieke verschillen tussen de landen te respecteren. WINDHOEK (AFP, Reuter) Andreas Sjipanga mag te rugkeren naar Namibië (Zuid-West-Afrika). Sjipan ga staat aan het hoofd van SWAPO-Dfemocratisch), die zich heeft afgescheiden van de SWAPO van Sam Noejo- ma, die „niet democratisch" zou zijn en teveel een eigen stempel op de SWAPO zou drukken. De SWAPO (Zuid west Afrikaanse volks organisatie) is de verzetsbe weging in Namibië. Sjipanga heeft te kennen gegeven bij de verkiezingen in Namibië te willen samenwerken met het Nami- bische nationale front. SWAPO wil niet aan deze verkiezingen deelne men zolang Zuidafrikaanse troepen niet worden teruggetrokken uit Na mibië. Dit vroeger Duitse gebied wordt nog steeds door Zuid-Afrika bestuurd, tegen herhaalde uitspra ken van de Verenigde Naties in. Eind dit jaar zou Namibië onafhan kelijk moeten worden. Gisteren is de inschrijving van kiezers voor kie zers begonnen, ondanks vereet van de SWAPO maar ook van het NNF. Het Namibische nationale front is van mening dat met de registratie beter gewacht had kunnen worden, omdat nu westerse plannen worden uitgewerkt voor een internationaal aanvaarde regeling in Namibië. SWAPO neemt met Zuid-Afrika aan dit stroef lopende overleg deel. De registratie van de naar schatting 440.000 stemgerechtigden, onder wie 99.000 blanken, zal ongeveer drie maanden duren. Iedereen van achttien jaar en ouder die vier jaar onafgebroken in het gebied heeft gewoond kan zich laten inschrijven, bij één van de honderden posten die op vastgestelde tijden zullen zijn bemand door één van de 150 rond trekkende ambtenaren. Een Zuidaf rikaanse woordvoerder heeft ont kend dat door nu al te beginnen met de registratie van kiezers de wester se voorstellen voor een regeling in het gebied in de wielen worden gereden. REYKJAVIK (Reuter, UPI, DPA) De regering van Geir Hallgrimsson is afgetreden na de vernietigende nederlaag bij de algemene verkiezingen op IJsland. De regerende Onafhan kelijkheidspartij van Hallgrimsson en coalitiegenoot de Pro gressieve Partij verloren beiden vijf zetels. De premier heeft nog niet gezegd wanneer hij zal terugtreden. De algemene verkiezingen voor het 60 leden tellende parlement hebben voor de grootste verschuivingen sinds lange tijd gezorgd. De sociaal democraten van Benedlkt Grondal verdrievoudigde haar zeteltal en ging van vijf naar veertien parlementa riërs. De communisten boekten een bescheidener winst, namelijk drie ze tels en hebben er nu ook veertien. Twee kleine groeperingen, de Euro communisten en de links-liberalen, verloren beiden hun ene zetel. De Onafhankelijkheidspartij ging van 25 naar 20 zetels maar blijft dus wel de grootste groepering. De mede- regerende Progressieve Partij, die een liberaal karakter heeft, zakt met 12 (was 17) naar de onderste gelede ren. Het is nog onbekend welke com binatie er na het terugtreden van Hallgrimsson uit de bus zal komen. Zonder diens Onafhankelijkheids- partij als deelnemer kan geen enkele combinatie op een meerderheid rekenen. De verkiezingscampagne in IJsland was voornamelijk gevoerd rond de thema's van geld- en inkomenspoli tiek. De geldontwaarding is de laat ste tijd gestegen tot 40 procent op jaarbasis. De maatregelen, die de zit tende regering had getroffen om hier aan een eind te maken zijn de kiezer kennelijk in het verkeerde keelgat geschoten. en hel in e.d. idie glas >r Nico Kussendrager ichiné tgevoi ;ge week mochten 327 studenten terugkeren naar de universiteit van es Salaam, de hoofdstad van het Oostafrikaanse Tanzania. Een paar Jiden tevoren waren ze verwijderd omdat ze hadden deelgenomen een betoging waarbij kritiek op de regering van president Julius jtïilagefrere werd geoefend. Negentien studenten mogen pas volgend jaar gkomen en 21 anderen eerst over vijf jaar. Aan de onrust aan de kheid 'ersiteit lijkt daarmee een einde gekomen, maar onder de oppervlak- lijft het broeien. Tanzania's onderwijsbeleid dreigt als een boeme- orgenp te gaan werken, gericht tegen de regering. weg naar de redactieburelen van de rege ringskrant Daily News. Onderweg sluiten ook anderen, niet-studenten zich bij de be toging aan. Volgens het Nederlandse Tanza- nia-comité, dat informatie over de gebeur tenissen aandroeg, met name in Manzese. nq. Irecte aanleiding voor de demonstratie de studenten was salarisverdubbeling le Tanzaniaanse parlementsleden, die is een besloten bijeenkomst op het er.de i Pemba haar beslag had gekregen. Lief e' de parlementsleden naar verhou- nog steeds weinig verdienen acht het minimumloon, dat overigens lang edereen krijgt en volgens de leider- wcode geen andere inkomsten mogen ^n, verwijten de studenten de regering inbaar debat over de salarisverho- tt de weg te zijn gegaan. ^bijeenkomst maart wordt een massabijeenkomst iseerd door de Dar Universiteits en Organisatie, die los staat van len regering. Vastgesteld wordt dat de Verdubbeling van de parlementsle- h strijd is met de uitgangspunten van 1 (Chama Cha Mapindoezi), Tanzani- s politieke partij, en met de socialis- eginselen van het land. a manifest gaan zo'n 1500 mensen op In deze dichtbevolkte arbeiderswijk vindt een botsing plaats met de politie, waarbij traangas wordt gebruikt en gewonden val len. Een deel van de betogers licht de hielen, een paar honderd studenten weten de kan toren van de Daily News te bereiken. Daar staan bussen klaar die hen volgens de politie voor een gesprek naar Nyerere zullen brengen. Maar in plaats van naar de woning van de president gaat het naar het politie bureau. Daar worden de studenten onder vraagd, en krijgen ze te horen dat ze van de universiteit zijn verwijderd en moeten te rugkeren naar hun dorpen. De middelbare scholen in Dar worden geslo ten, naar het heet vanwege de cholera, maar die heerste al maanden en woedt overigens nog steeds in het land. Waarschijnlijker is President Nyerere dat de regering wilde voorkomen dat mid delbare scholieren zich bij het studenten- verzet zouden aansluiten. Examenresultaten Opvallend was dat onder de arrestanten veel oudere studenten waren. In Tanzania volgt op de middelbare school niet meteen de universiteit, maar moet eerst een aantal jaren praktijk worden opgedaan bij de ont wikkeling van het land. Toelating hangt niet alleen af van bijvoorbeeld examenre sultaten, maar ook van het vermogen om te werken „in dienst van het volk". Volgens de informatie van het Tanzania- comité waren veel demonstranten ook ex- regerings- en partijfunctionarissen die nu een paar jaar op een krappe beurs studeren, en die goed op de hoogte zijn van de officië le doelstellingen en de dagelijkse praktijk van het Tanzaniaanse regeringsbeleid. En het is niet allemaal botertje tot de boom in Tanzania, 't Land maakt moeilijke tijden door, waarbij de koopkracht is gedaald en prijzen voortdurend stijgen. Studenten vroegen zich dan ook af waarom de parle mentsleden niet de minimumlonen hadden verhoogd en eerste levensbehoeften in prijs verlaagd, in plaats van zichzelf een verho ging toe te kennen. De groei van de ujamaa- (gemeenschaps-)dorpen in Tanzania komt nog steeds niet van de grond, en op het ogenblik wordt gesproken over „ontwikke lingsdorpen" en amper meer over ujamaa. Vermaatschappelijking Verder is er een neiging de economische koek eerst te vergroten en niet eerst te verdelen, waarbij particuliere handel en materiële prikkels (loon naar werken) wor den toegestaan. Op economische en finan ciële sleutelposten worden pragmatici en technocraten benoemd, en niet in de eerste plaats ideologen. Dit alles heeft geleid tot wat heet een verde re vermaatschappelijking van het hoger on derwijs in Tanzania. De universiteit begint meer en meer een kraamkamer te worden voor politieke discussie en nieuwe ideeën in het land, en een bron van kritiek op de regering. Studenten beschouwen zich als voortrekkers van de socialistische ontwik keling en de beschermers van de gang naar het ware socialisme. Concrete punten in hun kritiek bijvoor beeld de hoge kosten van staatsbedrijven die landbouwprodukten opkomen van klei ne boeren, het inschakelen van kapitalisti sche landen bij de ontwikkeling van Tanza nia, en het gevaar dat boeren de dupe worden van deskundigen en machines uit het westen, en dure leningen. „Hoe kunnen we het socialisme opbouwen op advies van de Wereldbank", zo vroeg een Tanzaniaan zich in de Britse krant The Guardian af. Kritiek is er ook op de groeiende kloof tussen partij- en regeringselite en de massa van boeren en arbeiders, en de salarisverho ging voor parlementsleden was daarin een element. Als in veel derde wereldlanden wordt met name het middenkader gegispt, dat vooral op het platteland niet altijd even zachtzinnig optreedt en evenmin vies is van eigen voordeel, en dat bureaucratie hoogtij doet vieren. Zelfkritiek Nyerere Hoewel Nyerere zelf één van de eersten is om aan zelfkritiek te doen. kunnen spannin gen daardoor niet uitblijven. Die zelfkritiek bleek uit een 51 pagina's tellend manifest van de president na tien Jaar „Arusha", de geloofsbelijdenis voor het Tanzaniaanse so cialisme, door de president gedaan in de gelijknamige plaats in het noorden van Tanzania. In zijn manifest zegt Nyerere dat er reden is voor tevredenheid maar zeker niet voor zelfvoldaanheid. Ook liet hij on langs een aantal politieke gevangenen vrij, onder wie de vroegere minister voor econo mische zaken en planning, Abdoelrahman Baboe. Niet iets voor een leider die kritiek op zijn bewind niet kan velen, hoewel an derzijds wordt gezegd dat vrijlating onont koombaar was om kritiek op de politieke detentie in het land niet verder aan te wakkeren. Dat de regering ondertussen met haar hou dingen tegenover de studenten in haar maag zit blijkt uit artikelen en commenta ren in het regeringsblad Daily News, April vorig jaar nog kritiseerde de krant minister van buitenlandse zaken Kadoema. vicc- hoofd van de universiteit (Nyerere zelf is hoofd). De krant keerde zich tot het „reduceren van de universiteit tot een school waar louter kennis wordt opgedaan", zoals Kadoema wil. en zei dat in het onderwijs het kritisch denken moet worden ontwikkeld De krant steunde ook studenten bij hun betogingen tegen het bezoek van de vroegere Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger en zijn Franse ambtgenoot De Gulrringaud (wegens het Franse optreden in Afrika). Richten de studenten zich echter tegen binnenlandse gebeurtenissen in Tanzania, dan worden ze door de Daily News uitge maakt voor oproerkraaiers en zelfs misdadi gers. Ook in Tanzania kan echter het sym pathieke ontwikkelingsstreven met zonder aanpassingen en kritiek, wil het tenminste ooit een succes worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7