'Ingreep over paar jaar vergeten' a SI e tekening van een lezer rrouw Commentaar Ht Aanvullend verzoek om uitlevering Folkerts m s? 'goed gemutst' in grote kerk jrreltafel (1) N rreltafel (2) Staatssecretaris De Graaf over beperking kinderbijslag 16- en 17-jarigen: HET WEER door Hana de Jong Weerrapporten Anti-weer I Caroline deegroller AG 27 JUNI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 bruik van sociale uitkeringen en liking van belastingen zijn tegen- lig geliefkoosde onderwerpen gesprek aan de borreltafel. Som- in weten haarfijn uiteen te zetten ;e buurman dan wel kennis van een nd van een collega voor welke igen per week de sociale voorzie- n bedot. Anderen maken er een "fDriale sport van tegen elkaar te :n over de slimme trucs die zij nu hebben uitgevonden om door de en van de belastingwetten te ze sfeer rond de borreltafel is ihijnlijk ook het bericht ontstaan Kamerleden en acht bewindslie- zich op de valreep een koopsom met een bijzonder belastingvoor hadden aangeschaft. Het verve- ^je met borrelpraat is dat je nooit weet wat wéér is en wat ver die belastingmoraal is het minder gesteld dan een aantal jaren gele- Die conclusie moet men althans t allereerste conclusie is dan ook jet verheugend is dat het bericht K46 scheefschaatsers hoogstwaar- ilijk borrelpraat is geweest. Dat is icde zaak voor de belastingmo- Alleen die zich een ogenblik i afgevraagd of het morele be- grote schaal tot in de hoogste ^ke kringen om zich heen heeft kunnen thans die twijfels jich afzetten. Het gros van de Jtken politici treft in deze kwestie jcnkele blaam. Dat is een belang- rinst die deze kwestie heeft op- Jrd. fciee is echter niet alles gezegd. vier geconstateerde gevallen r naar onze overtuiging twee te rdelen, en de twee andere beden- De onderzoekscommissie ont- l zich van een dergelijk oordeel. twee gevallen, die naar onze bedenkelijk zijn, vermeldt de ssie rechtvaardigende motieven, wijfelen echter of in deze geval- [t doel de middelen kan heiligen. stelt zelf vast dat het ^^eringselement overlijdensri- rwerkl sico bij dit soort polissen van erg ondergeschikte betekenis is. Dan blijft over als doel het belastingvoordeel dat in de vier geconstateerde gevallen vari eert tussen 25 en 150.000 gulden netto, uitgesmeerd over zes tot tien jaar. Drie van de betrokken politici zijn inmid dels uit de actieve politiek teruggetre den, hetgeen wij, wat het aspect van de koopsompolis betreft, niet betreuren. Zoals gezegd onthoudt de commissie zich over een waardeoordeel over de gevonden gevallen. De commissie vindt dat de Tweede Kamer dat oor deel zelf zal moeten vellen. Wij zou den een oordeel van de commissie niettemin op prijs hebben gesteld. De Kamer zal zich hoe dan ook niet aan een oordeel in deze kwestie mogen onttrekken, ook al zal dat moeilijk zijn omdat er in dergelijke belastingkwes ties geen scherpe lijn maar een breed grensgebied is tussen goed en kwaad. Wie echter het niet aandurft om ergens de streep te trekken, zal niet achteraf mogen klagen wanneer de belasting moraal lags het hellende vlak naar beneden zal suizen. eningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, tbus 589, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor plaatste prenten is er een boekenbon. Qm (je, Werkloosheid te l*5tr^i moetjij rryéeir konSurnerevi, 2n^eer knoneri |>fo'4uc erer»,.. trekken uit de onrust van de afgelopen paar jaar in kringen van de belastingin specteurs, die klagen steeds meer moeite te hebben hun werk uit te voeren zoals het zou moeten. Het is daarom heel wel te begrijpen dat deze inspecteurs, hebben geëist dat het be richt over de 46 scheefschaatsende po litici grondig werd uitgezocht. De resultaten van dat onderzoek zijn gisteren bekendgemaakt. Op het eer ste gezicht lijkt het onderzoek vol doende grondig om de conclusie van de onderzoekscommissie te kunnen aanvaarden. Die conclusie is dat van de 191 voor verdenking in aanmerking komende politici er vier op het bezit van een polis werden betrapt, terwijl vier anderen medewerking weigerden, een wegens ziekte niet tot medewer king in staat was, en een geval onopge helderd bleef. De Commissie heeft slechts één bewindsman allen werk ten mee met een aanvechtbare polis kunnen vinden in plaats van acht, en slechts drie kamerleden plus vier wei geraars van de vermelde 38. door Johan van Workum DEN HOOG „Natuurlijk, ik zou ook liever andere din gen doen. Maar er moet nu eenmaal bezuinigd worden, omwille van de werkgelegen heid. De kindervoorzieningen moeten daarin een bijdrage leveren van een miljard gul den. Dat is uitgangspunt. En dan ben ik ervan overtuigd dat onze maatregel de minst pijnlijke is van de mogelijk heden om op de kindervoor zieningen te besparen." Staatssecretaris Louw de Graaf maakt bepaald niet de indruk aange slagen te zijn door de golf van kritiek die hem tegemoet is gespoeld. Inte gendeel, hij gelooft duidelijk in zijn zaak, en hij wil nog eens uitleggen waarom. „Ik garandeer je, over een jaar of wat is iedereen deze maatregel volstrekt vergeten. Wat dan wel is overgebleven, is voor de lagere inko mens een blijvende verbetering van de studietoelagen voor zestien- en zeventien j arigen. Ouders hebben nu recht op dubbele kinderbijslag als hun kind zestien wordt en niet de eigen kost gaat ver dienen. Als het kind bovendien bui tenshuis woont, ontstaat er recht op drievoudige bijslag. Het kabinet wil met ingang van volgend jaar deze rechten opschuiven tot de achttienja rige leeftijd. Er blijft dus nog wel een recht op dubbele bijslag voor zestien en zeventienjarige buitenshuis wo nende scholieren of invalide kin deren. „Niets afgenomen" De Graaf: „Er wordt dus niet iets afgenomen wat de mensen al hadden. Er wordt wel iets voorlopig nog niet gegeven. Voor lagere inkomens kan dat aankomen, wanneer ze erop had den gerekend. Voor hen hebben we dan ook compensaties getroffen in de regeling tegemoetkoming studiekos ten." Er is het kabinet verweten dat het pas vorige week met die compen saties over de brug kwam, en niet al in april toen het bezuinigingsplan werd gepresenteerd. De Graaf „Het was van meet af dui delijk dat er compensaties zouden komen. Maar we waren er in april gewoon nog niet uit hóé. Toch moes ten we de zaak presenteren omdat anders de eerste fase niet meer op 1 oktober kon ingaan. En daar was ik zelf erg voor vanwege het inkomens plaatje". (Lagere inkomens profite ren van deze eerste fase, red.) De extra-studietoelagen compense ren zelfs voor gezinnen met minimum inkomen nog maar driekwart van het verlies aan meervoudige kinderbij- Staatssecretaris Louw de Graaf (48) van sociale zaken is boos geworden op Trouw. Dat was om het commentaar in Trouw over het bezuinigingsplan van het ka binet-Van Agt voor de kinder bijslag. Daarbij ging het speciaal om de „tweede fase" van dit plan: beperking van de meervou dige kinderbijslagen voor zes tien- en zeventienjarige kinde ren. Dit onderdeel moet zorgen voor ongeveer driekwart van de één miljard besparing, die uit de kinderbijslagen zal moeten komen. Trouw schreef over deze „twee de fase" dat die „op groteske wijze in strijd is met de regel dat de sterkste schouders de zwaar ste lasten moeten dragen." De commentaar-schrijver wees daarbij op het ontwerpadvies van de Sociaal-Economische Raad (SER). Daarin wordt voorgere kend dat een gezin met mini mumloon en een zestienjarige schoolgaande zoon of dochter er in koopkracht 9,5 procent op in boet door het plan van het kabinet. Staatssecretaris De Graaf is het totaal oneens met deze wijze van redeneren. Hij en zijn minister, Albeda, hebben dat vorige week ook al betoogd in het Kamerde bat over de „eerste fase" van het kinderbijslagplan. (Deze week wordt dit debat afgemaakt.) De Graaf heeft zich gestooid aan de, zijns inziens eenzijdig negatieve, kritiek in Trouw op het kinder bijslagplan. Alle reden dus om de staatssecretaris de gelegen heid te bieden voor een weer woord. slag. De Graaf: „Die compensatie hoeft ook niet volledig te zijn. Als een kind zestien wordt, is er niet een plotselinge stijging van de kosten voor dit kind. Toen jaren geleden die meervoudige bijslagen werden inge voerd. is de grens van zestien jaar ook vrij willekeurig gekozen. Dat is nooit gebaseerd geweest op diepgaande studie. Het is eerder denkbaar dat de grens van twaalf jaar een sprongetje geeft in de kosten." Kosten per kind De staatssecretaris voelt best wel voor een systeem om de hoogte van de kinderbijslag te laten afhangen van de leeftijd van het kind. „Ik wil graag een systeem waarbij de bijslag zo dicht mogelijk aansluit bij de wer kelijke kosten van het kind. De bij slag zal altijd een tegemoetkoming in die kosten blijven, en niet volledig kostendekkend, evenmin als nu het geval is. Je moet dan ook niet alleen kijken naar de leeftijd van het kind, maar ook naar de grootte van het gezin. Maar dat moet dan eerst alle maal uitgezocht worden. Ik kan nu geen afgeronde mening geven hoe dat systeem er uit zou moeten zien. Dat zal erg voorzichtig moeten gebeuren. Maar niettemin moet er toch in 1981 een miljard uit de kindervoorzienin gen op tafel liggen, daarmee kunnen we niet op die studie wachten." De PvdA vindt de compenserende extra studietoelage voor zestien- en zeventien jarigen onvoldoende. De compensatie loopt af met het stijgen van het inkomen, en houdt op bij een ouderlijk inkomen van 34.000 gulden of meer. De PvdA heeft berekend dat ondanks de compensaties ouders met een inkomen van 25.000 gulden nog duizend gulden per zestien- of zeven tienjarige scholier erbij inschieten. Dat zijn toch nog lagere inkomens? Valt niet te vrezen dat toch kinderen van school blijven om te gaan wer ken? Was er voor compensaties niet méér nodig dan netto 101 miljoen gulden? De Graaf: „Je kunt altijd blijven twij felen of het genoeg is. Ik kan niet bewijzen dat er nu geen drempel meer bestaat om de kinderen aan het onderwijs te laten blijven deelnemen. Maar er is ook geen bewijs dat die drempel er zonder compensaties wél is. We weten slechts dat die kans bestaat. Ik hoop en ik denk dat de compensatie voldoende is om dat ge vaar te bezweren." van verhoging. De besparing wordt dan uitgesmeerd over vele jaren. Die besparing blijft bovendien doorwer ken. en wordt dus elk Jaar meer. En denk eraan dat dit ook de lagere inkomens evenzeer zal treffen. En hoe zou je de lage inkomens dan compen saties kunnen geven?" CNV-plan Je zou de lage inkomens gewoon een opslag kunnen geven op de kinder bijslagen. Maar De Graaf wijst erop dat dit niet kan: het regeringspro gram van CDA en WD is tegen kin derbijslagen, die afhankelijk zijn van de hoogte van het inkomen, zoals het kabinet-Den Uyl had uitgedokterd. Persoonlijk is De Graaf wel voor in komensafhankelijke bijslagen. Als CNV-bestuurder heeft hij hiervoor twee Jaar geleden een keurig plan ontworpen. „Maar dat doet nu niet meer ter zake. Ik heb me nu te hou den aan het kabinetsprogram." De staatssecretaris wijst bovendien op nog een ander gevaar, het „weg lekken" van de besparing op de kin derbijslag via de lonen. De looneisen worden sinds jaren gebaseerd op de „modale werknemer", en die wordt geacht twee kinderen beneden de zes tien Jaar te hebben. Minder kinder bijslag betekent minder koopkracht voor de modale werknemer, dus hoge re looneisen. Die looneisen gelden echter voor iedereen. De Graaf: „Ie dereen krijgt dan via de lonen com pensatie voor de mindere kinderbij slag, ook de mensen zonder kinderen Zo is het ook gegaan met de bevrie zing in 1971 van de kinderbijslag voor het eerste kind. Macro-economisch heeft dat veel meer gekost aan hogere lonen, dan het aan besparing op kin derbijslag heeft opgebracht." Daarom staat voor De Graaf de con clusie vast: „Ombuigingen blijven vervevelende dingen, maar het is nu eenmaal nodig voor de werkgelegen heid. En dan ben ik er zeker van dat je beter een verhoging van kinder bijslag voor zestien- en zeventienjari gen kunt laten schieten, dan gezin nen gedurende een langdurige perio de een beetje te laten afstaan." Echt boos Waar De Graaf echt boos over is geworden, is het verwijt dat hij een klein groepje gezinnen met zestien en zeventienjarigen laat opdraaien voor de hoofdmoot van de bezuini ging op de kinderbijslag. De Graaf: „Dat verwijt is gewoon niet juist. De maatregel treft alle gezinnen met kin deren. Want die kinderen worden, normaal gesproken, allemaal een keer zestien en zeventien Jaar. Dan treedt geen inkomensverlaging in, maar een uitstel van verhoging. De omvang van die uitgestelde verho ging is pittig. Dit tijdelijke effect van uitstel van verhoging waar ieder een binnen een paar jaar aan gewend is geraakt en het vergeten is moet je afwegen tegen alternatieven waar bij de kinderbijslag gedurende de hele levensfase van het kind lager zijn zijn dan anders. Zo'n alternatief zou kunnen zijn lage re halfjaarlijkse verhogingen van de bijslagen, door ze te koppelen aan de prijsstijging in plaats van de algeme ne loonstijging. Een andere mogelijk heid is „bevriezing" van de bijslag voor het tweede kind. De Graaf: „Dan wordt dus gedurende een lange perio de elk jaar een beetje ingeleverd, te genover in ons voorstel gedurende een korte periode een pittig uitstel Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM West-Duitsland heeft een aanvullend ver zoek om uitlevering van het in Nederland gedetineerde RAF- lid Knut Folkerts ingediend. Het verzoek zal worden voorge legd aan de rechtbank in Maastricht. De officier van justitie in Maastricht heeft gisteren de verdediger van Folkerts, mr A. W. M. Willems uit Tiel, op de hoogte gebracht van de door hem ingestelde vordering tot uitlevering. Met eerdere verzoeken om uitlevering van Folkerts. alsmede van twee ande re RAF-leden, Christoph Wackerna- gel en Gert Schneider, is de staatsse cretaris van justitie inmiddels ak koord gegaan. Tot uitlevering is nog niet overgegaan, omdat de drie West duitsers bij de Raad van State in beroep zijn gegaan tegen de afwijzing van hun beroep op vluchtelingschap. De Bondsrepubliek wil Folkerts nu ook uitgeleverd zien wegens de rol die hij zou hebben gespeeld bij een vorig jaar gepleegde aanslag op een ge rechtsgebouw in Karlsruhe. Daarbij werd een raketinstallatie, een zogehe ten „Stalin-orgel". geplaatst tegeno ver htt parket van het Bundesge- richtehof. Een ouder echtpaar dat in het tegenover het gebouw liggende huis woonde, werd geboeid. De raketinstallatie, die weigerde, kon 42 projectielen met de kracht van een handgranaat afvuren. Folkerts is. in verband met die mislukte aanslag, medeplichtigheid aan poging tot moord ten laste gelegd. Om in deze zaak een vervolging tegen Folkerts mogelijk te maken, moest de Westduitse regering ook op grond daarvan uitlevering vragen. i Het weer zit in het slop. Afgezien van wat kleine verbetering met een zonnetje, blijven de storin gen uit het IJslandse op ons af komen. Dat draait uit op regen of buien en bij tijd en wijle ster kere wind uit richtingen tussen zuidwest en noordwest. Daarbij een temperatuur die zich niet hoger wil laten opschroeven dan zestien tot zeventien graden: te laag voor de tijd van het jaar. Is het een wonder dat de horeca- mensen (met name de ijsverko pers ook) deze week zwaar de pest in hebben?! Ook de ver huurders van strandstoelen had den achteraf bekeken in de laat ste week van juni beter met va kantie kunnen gaan. Gisteren belde iemand mij op met de vraag waar hij het beste naar toe kon gaan voor zijn va kantie: Texel of Zuid-Frankrijk. Ik heb hem vurig de laatste streek aanbevolen. In tijden, dat het Azorenhogedrukgebied ten aanzien van de Noordzee, Scan dinavië en de lage landen een grote onverschilligheid tentoon-, spreidt, is het in de Zuid-' europese landen veel beter. Een uitloper ervan beschermt die ge bieden tegen kwalijke invloeden. Zo luidt de verwachting voor de komende twee tot drie dagen voor Frankrijk bijvoorbeeld wis selend bewolkt met enkele re genbuien, temperatuur 15 tot 18 graden, maar in het zuiden tot 20 graden. Spanje: zonnig met van tijd tot tijd een lokaal onweer. 17 tot 22 graden, in het zuiden 25 tot 29 graden. Italië: periodiek een bui of onweer, overigens zon en 22 tot 26 graden, in het zuiden tot 30 graden. Joegoslavië: een regen- of onweersbui, 20 tot 25 graden, in het oosten eerst nog 30 graden. Griekenland: overwe gend zon, lokaal onweer en 27 tot 34 graden. Gisteren overdag heeft het voor al in zuidwest-Nederland nog uitvoerig en soms hard gere gend: Papendrecht sinds maan dagmorgen 24 mm, Almkerk tot half negen maandagmorgen: 11 mm, daarna tot vijf uur 's mid dags nog 29 mm. Daarentegen in Beijerland in diezelfde periode maar 7,5 mm (de temperatuur was daar sinds woensdagmiddag om vier uur: 150 uren onder 16 graden. Almkerks juni-totaal is inmiddels opgelopen tot 90 mm. De computerkaarten geven geen uitzicht op een spoedige verbete ring in west-Europa. De „Ameri kanen" laten op zaterdag 1 juli een depressie een positie inne men boven het zuidelijk deel van de Noordzee. Dank je welAls dat met op weekendbuien uit draait weet ik het niet. Tegelij kertijd hogedruk boven noord- Scandinavië, waar de toeristen ook op dit moment mooi zonnig weer hebben bij 20 tot 25 graden. Weer in optima boven de poolcir kel in Landaus Finland en noordwest-Rusland. Weet u nog, dat Ik kort geleden iets vertelde over uitzonderlijk goed zicht. Je kon toen van Mar ken uit de toren van Hoorn waar nemen. Kampioen met-het-blo- te-oog werd medewerker. H. P. Jongepier te Koudum, die 28 ki lometer visueel overbrugde tus sen Den Oever en Makkum. Le zer E. G. Klees te Breda-oost keek verder, maar hij deed zijn waarnemingen met een gewone jachtkijker, die zevenmaal dich terbij haalt. In de avond van maandag 19 Juni nam hij van het balkon af, 26.5 meter boven de Bredase straat, de stadstoren van Bergen op Zoom waar over een afstand van hemelsbreed 34 km. De lucht was toen kurk droog. Het lijkt mij toe dat dit record waarschijnlijk niet spoe dig verbeterd zai worden. Amsterdam De BUI Deelen Eclde Den Helder Rotterdam Twente Vlissinuen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Oenéve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Munchen Ni cc Oslo Panjs Rome Split Stockholm Wenen Zdrtch CwUnoi Istanbul Tunis onbewolkt zwaar bew regen zwaar bew regenbui geheel bew licht bew. half bew zwaar bew. half bewolkt licht bew licht bew. motregen licht bew licht bew licht bew regenbui licht bew onbewolkt onbewolkt 26 HOOGWATER woensdag 28 Juni. Vliatingen 8.56- 21.20, Harlngvlirlkluizen 9.05-21.34. Rotterdam 11.12-23.19. Scheveningen 9.56-22.28. IJmulden 10.45-23.17. Den Helder I.2S-I4.09, Harllngen 4.07- 15.36. Delfzijl 6.SI-I8.S8 ÖÜi! 12. 17. 5. I 31. 1 ia; idem ir. 28. 30. eenlg 3^ NJ 0. Charlie Chaplin, Winston Chur chill, Ome Willem, Joseph Luns, Pipo, mrs. Bridges, Lou Bandy, paus Paulus, Menachem Begin, Sherlock Holmes, Mata Hari, Jas- ser Arafat, Meneer de Uil, Tom my Cooper, Al Capone. kapitein Mainwaring. Leonid Brezjnew. Jan roet de Pet, De Verpleeg sters. Faroek, tante Mien van om de hoek. Koot en Bie, Josephine Baker. Fidel Castro. Uncle Sam en Bumper Morgan, ze droegen en dragen allemaal een hoofd deksel. De meesten van hen ken nen we zelfs alleen maar mèt, zodat ze in onze ogen haast geen van allen compleet zijn zonder iets op hun hoofd: hoge hoeden, platte hoeden, hoeden met veren, bolhoeden, mutsen, kapjes, dop jes. petten, sjaals. We hebben ze nooit geteld, maar De eenvoudigste van allemaal: simplistiese hoofdbedekking. er moeten honderden soorten hoofddeksels zijn. Als ze bij be roemde personen horen of heb ben gehoord, hebben ze vaak een heel eigen geschiedenis. Er valt zoveel over te vertellen en te zien. dat de Culturele Raad Westzaan er een grote tentoonstelling aan gewijd heeft. „Goed gemutst" heet ie. te zien in de periode van 2 juli tot en met 27 augustus, steeds van woensdag tot en met zondag van twee tot vijf uur in de Grote Kerk van Westzaan. De raad heeft ter gelegenheid van deze expositie een vouwblad gemaakt dat op zichzelf al een hele tentoonstelling is van hoe den en wat daarbij hoort. Niet alleen staan er de meest eigen aardige hoofddeksels in, maar ook stokoude reclames van hoe- denmagazijnen die allang niet meer bestaan, een voorbeeld van hoe je van een krant een hoed vouwt, de spelregels van Hoedje Wip, ritsen uitdrukkingen met een hoofddeksel er in, oude rijmpjes en regels voor het afne men van de hoed. Zo'n rijmpje is „zes en een is zeven": „Reeds zeven hoeden staan in die kast en nog geen een. die 't jongsken past; Maar waarom u zoo uit gesloofd? Het knaapje heeft een waterhoofd". Wanneer neemt een heer zijn Een paar van de honderden soor ten hoofddeksels. hoed af? Vroeger wisten ze het wel en bovendien bestonden er vaste regels voor. Een heer neemt zijn hoed af. wanneer het volks lied wordt gespeeld; wanneer per sonen van het Koninklijk Huis voorbijgaan; wanneer hij heeren tegenkomt, ouder of hoogerge- plaatst. Een heer neemt ook zijn hoed af. wanneer hij in tram of trein een dame of ouderen heer per ongeluk stoot. duwt. op en voet trapt o.d. Het afnemen van den hoed gaat alsdan gepaard met een verontschuldiging: neemt U mij niet kwalijk, of: par don! Wanneer een dame of oude re heer op straat, in winkel, tram o.d. iets laat vallen in zijn bijzijn en dit door hem wordt opgeraapt, overhandigt hij het voorwerp met de woorden: ik geloof dat dit U toebehoort neemt vervol gens den hoed af en verwijdert zich. Een ondergeschikte die met zijn vrouw loopt, behoort zijn pa troon het eerst te groeten, ook als deze alleen loopt. Het afnemen van den hoed voor onbekenden is een onpersoonlijke groet, waarbij men de te begroeten persoon niet aankijkt, ook wordt hierbij noch geknikt noch gebogen. Het is een mooie gewoonte om bij het voor bijgaan van een lljkstatie den hoed af te nemen en aldus eer bied te betuigen aan den dood. Het hoefde natuurlijk niet alle maal zo. maar wie zich er niet aan hield was geen heer; een heer zonder hoed bestond trouwens helemaal niet. Logisch dat bij ai dit hoedengedoe ieder die de offi ciële opening van „goed ge mutst" wil bijwonen, in stijl dient te komen mèt hoofddeksel dus. In tegenstelling met de uitgebrei de feestelijkheden rondom het huwelijk van haar ouders in april 1956 wordt de trouwerij van Caroline (21) van Moncao en de 38-jarige Franse zakenman Philippe Junot deze week sober gehouden. Wat Je tenminste so ber noemt: voorafgaand aan de kerkelijke bevestiging donder dag en het burgerlijk huwelijk morgen wordt er vanavond in het paleis van prins Rainier en prin ses Gracia een gala gehouden voor een stuk of vijfhonderd gas ten. Eén van die gasten heeft het intussen al af laten weten: kroon prins Charles van Engeland, met wie de boulevardpers Caroline al eens heeft willen laten trouwen, nadat de twee elkaar één keer ontmoet hadden (en bij die ene keer is het trouwens gebleven ook). Rondom de weigering van Charles is een klein schandaaltje ontstaan: in Engeland zeggen ze dat ze er niks van snappen dat de uitnodiging zo kort van tevoren is gekomen en in Monaco houden ze vol dat het helemaal niet in de bedoeling was om de Britse kroonprins bij het feest te vra gen. Beide partijen voelen zich behoorlijk genomen en hebben allebei een verklaring uitgege ven. Op Buckingham Palace doet men er hoogst verbaasd over dat de invitatie pas drie weken gele den arriveerde, terwijl iedereen die het gezin van koningin Eliza beth een beetje kent en prinses Gracia zou een vriendin van de koningin zijn best weet dat Charles' agenda maanden van te voren vol is. Op het moment dat Caroline „Ja" zegt tegen Philippe, moet de prins bij voorbeeld bij de diploma-uitreiking op de politie academie van Oxfordshire zijn. In Monte Carlo zijn ze natuurlijk wel een tikje beledigd door de botte weigering, maar aat laten ze nauwelijks merken. Een woordvoerder noemt het hele voorval onbegrijpelijk. Niemand weet wie Charles voor het feest heeft gevraagd. Was hij wel geko men, dan zou hij de enige gast van koninklijke bloede geweest zijn, omdat er geen druppel ko ninklijk bloed is uitgenodigd Geen koningen, geen koningin nen. geen prinsen, geen prinses sen en evenmin staatshoofden. Er mogen alleen familieleden, in tieme vrienden van het bruids paar en hun ouders en wat voor aanstaande mensen uit het prins dom bij zijn. Kroonprins of geen kroonprins. Caroline trouwt mor gen toch. Ze gaat met haar man in Parijs wonen en daar kan ze Charles missen als kiespijn. Een tip van de „Stichting: Fiets!" voor iedereen die net een nieuwe fiets of ten minste een nieuw le ren zadel heeft aangeschaft, want om dat leren zadel gaat het. Voor al als Je er een flink eind op wil fietsen, moet zo n zadel lekker zitten, maar dat doet een niet- ingereden zadel meestal niet me teen. Om het goed soepel te hou den. moet het worden ingevet aan de onderkant uiteraard Een nog simpeler manier om het nieu we zadel soepel te maken is deze: bewerk het een tijdje stevig met een deegroller.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5