'Als ze net zo hard werken als ze lopen. Vliegvakantie naar bloemeneiland, films naar de knoppen. Vele spelen zijn eigenlijk stokoud Punten voor overtollige Hoogovens-arbeiders koopsom affaire 0] NS hadden moeite met opvang van legioen ambtenaren sïmcï) Vrouw bekent mishandeling van dochtertje Leprafonds verzet zich fel tegen strafprocedure Opnieuw zes poliogevallen Noorse heli verongelukt olak nodigt anadese jevrijders uit Tentoonstelling op terrein Heidemaatschappij in Arnhem ode in verkeer Skateboarding of de wereld op z'n kop Rita gewo ernie kerk mers e« vi iale en o plai en ku b k elke en in het ieid g des om en be en a Go Een ambtenaar geeft, met een hamer in de hand om zijn woorden „kracht" bi] te zetten, luidkeels zijn mening. Brandweermannen trokken met een doodskist, overleg genaamd, door de straten van Den Haag tijdens de demonstratie. door Haro Hielkema DEN HAAG In de Park straat in Den Haag liepen nog rijen ambtenaren in de richting van het Binnenhof, toen het Centraal Station al weer overvol was. Tal van treinen, afgeladen met de monstranten, waren reeds vertrokken. Zelfs de Neder landse Spoorwegen hadden niet gerekend op zo'n vlotte „klus" van de niet-werkwilli- ge ambtenaren. Omstreeks vier uur hadden de bon den aan de NS een groot aantal extra treinen gevraagd om het pro testerende legioen, dat met vele tienduizenden naar het Malieveld in Den Haag was getrokken, weer af te voeren. Ruim vóór tijd rond de klok van tweeën waren er al velen afgenokt. De treinen, die volgens de normale dienstregeling reden, kon den de stroom nauwelijks verwer ken. Wie voor z'n plezier in Den Haag de trein had gepakt, werd zo automatisch lotgenoot van het lij dende ambtenarenleger. Waren het al de bezuinigingsplan nen van het kabinet-Van Agt die de ambtenaren tot hun protestactie hadden gebracht, de levensvreugde van het overheidspersoneel werd nog meer gekweld door dreinende regenbuien. Het goot al behoorlijk, toen de ambtenaren in de loop van de morgen per trein op Centraal Station arriveerden en naar het Ma lieveld moesten wandelen. van scheidsrechter Argentinië Alleen tijdens de toespraken (van FNV-voorzitter Wim Kok en ABVA- voorman Jan Dutman onder ande ren) was het even droog boven de verzamelde menigte, die niet bijster enthousiast de redes beluisterde. Tussen de flarden „Arbeid? Ja! Dubbel pakken? Nee! klonk meer malen het misnoegen over het voet balverlies in Argentinië, het schot op de paal van Rensenbrink en het optreden Gonella. Het was dus eigenlijk best gezellig op het platgetreden Malieveld, dat zo'n vijf jaar geleden bijna net zo vol aan morrend volk was: tijdens de demonstratie voor het behoud van piratenzender Veronica. De kof- fietent had grote aftrek en op het grasveld vermaakten de wachten den zich met vrolijke liedjes en ge dichten. Hilariteit was er toen de ceremoniemeester aankondigde: „Tot u spreekt Jan van den Bosch. Helaas is hij ziek." En op de reactie van het publiek: „Dat is niet om te lachen." Het gaat hier om de belangen van een miljoen mensen," werd de scha re steeds voorgehouden. „Maar we staan hier niet voor collega's als professor Heertje en die mensen die een inkomen van 130.000 gulden hebben," voegde een ander er aan toe. Gedisciplineerd Omstreeks half één werd de protest- stoet geformeerd: zeer gediscipli neerd, rijk versierd met paraplu's en spandoeken. Premier Van Agt en minister Wiegel van binnenlandse zaken (de .chef' van het overheids personeel) waren de meest genoem de figuren. Maar ook aan de EO was een spandoek gewijd. De menigte op het Malieveld was inmiddels tot zo'n 50.000 man uitgegroeid, toen de wandeling werd ingezet. Ambtena ren blijven ambtenaren: de optocht werd opgedeeld in „deelstoeten". De Haagse politie had voor de gele genheid de route van het Malieveld naar het Binnenhof (een kleine om weg over de Mauritskade, de Park straat en de Kneuterdijk) voor het verkeer afgesloten. Opvallend was dat er zich 's morgens geen parkeer- excessen in Den Haag hadden voor gedaan, terwijl door de afzetting van het Malieveld toch ongeveer 1100 parkeerplaatsen waren verlo ren gegaan. Auto's langs de route werden volge plakt met pamfletten. De tekst op de spandoeken varieerde van „Wie gel pleite" tot de bijbelse variant „Gij zult niet stelen, ook niet van ambtenaren". Wiegel werd in de spreekkoren vaak gekwalificeerd met woorden, die doorgaans voor voetbalscheidsrechters gereser veerd zijn. Populair was ook de leu ze „Wiegel en Van Agt, gooi ze in de gracht". Doodkist Opvallend was vooral het grote aan tal brandweerleiden (in uniform), dat ter illustratie van het gebrek aan overleg tussen de minister en de ambtenarenorganisaties een doodskist meezeulde om het over leg ten grave te dragen. Haagse ambtenaren maakten hun reputatie waar door een stuk van de route af te snijden en de rijk van broodjesza ken voorziene Denneweg te nemen in plaats van de Parkstraat. „Als ze net zo hard werken als ze lopen!", liet een WD-raadslid uit Wasse naar zich vanaf de stoep ontvallen. Tijdens de wandeling werd het ver lies van de ambtenaren, die in hun protest alvast maar weer de trein genomen hadden gecompenseerd doordat ettelijke anderen zich aan sloten. Zoals wel yaker voorkomt bij het schatten van grote toeschou wersaantallen liepen de meningen na afloop sterk uiteen. Volgens de politie ging het om meer dan 50.000, ABVA-voorzitter Jan Dutman had er zeker 80.000 geteld. Netjes gedragen Dutman had op het Binnenhof trou wens al de petitie aan Kamervoor zitter Vondeling aangeboden, toen er op het Malieveld nog een grote menigte stond. Pas om kwart voor twee was de vlakte voor het Provin ciehuis weer groen. De ambtenaren hadden zich netjes gedragen, bleek toen. Slechts wat pamfletten, een paar kennelijk niet zo gewaardeer de exemplaren van de Waarheid en een leeg patatzakje waren achterge bleven. Een vrouwtje liep nog een tijd rond te speuren over het gras. De ambtenaren hadden niets voor haar achter gelaten. Urenlang trok de dikke worst van demonstranten over het Binnenhof. De stemming kwam er bij de mees ten pas gc^d in bij het betreden van het plein, toen de spreekkoren te gen de statige gevels van de Ridder zaal en de Kamergebouwen opste gen. Veel collega's zaten toen echter al weer thuis bij de kachel. (ADVERTENTIE) isam 1K01 aan (fan een onzer verslaggevers iet 1 (MUIDEN De directie van dogovens wil een punten- esteem invoeren bij de aan- vo ijzing van overtollige werk- lanc smers die moeten worden i ond rergeplaatst. Dit blijkt uit ;n vertrouwelijke notitie die Mn bedrijfsleiding heeft ge- het N -uurd aan de vakbonden, ■ingen 'taat tie personeelsleden van afdelingen et overbezetting zullen worden ^rangschikt op grond van leeftijd en t et aantal dienstjaren. Elke werkne- ■—Mer krijgt daarvoor punten. Diege- met het minste aantal punten, het eerst in aanmerking voor overplaatsing. Dit betekent van deze regeling. De bonden voelen niets voor de verplichting die werkne mers wordt opgelegd om een andere functie te aanvaarden. Zij verzetten zich niet tegen overplaatsingen van personeelsleden, mits dit gebeurt op vrijwillige basis. In augustus zal het overleg tussen directie en vakbonden over deze kwestie worden voortgezet. Röntgencontrole op vliegvelden kan dodelijk zijn voor uw films Berg ze daarom op in een Sima beschermzak met een driedubbele laag van lood en polyester. Dan worden ze efficiënt beschermd en kan er niets gebeuren. Vliegen? Uw films in een Simazak. Sima filmbeschermzakken. Vcifci jfibaar bij uw fotohandeiaar. Importeur: Fodor Foto B.V.. Hoogstraat 35.3011 FE Rotterdam. Tel: (010) 114060 RK b.v, B eppel, er: C. te It oudere personeelsleden met een nge staat van dienst worden ont- en bij de reorganisatie. De jongeren hter, die slechts korte tijd bij Hoog- Bruntyens werkzaam zijn. lopen veel meer üco te worden betrokken bij de (voering van de plannen. ar (to ;olwijk procedure die nu is ontwikkeld, is n toepassing voor de indirecte sec- mpen ■eni dat wil zeggen afdelingen die it produktie-gebonden zijn, zoals (oratoria en kantoren. Overigens n er geen plannen om op deze wijze •teggei^nsen te ontslaan. Industriebonden van NW en urg: D cv twijfelen sterk aan de noodzaak beda4 tzijde. Meem Een-N rzorgei just HENGELO De politie heeft een 25- jarige vrouw uit Hengelo aangehou den, die bekend heeft begin deze maand haar dertien maanden oude dochtertje ernstig te hebben mishan deld. Volgens de politie heeft de vrouw het kind zo toegetakeld, dat het de rest van haar leven aan een oog blind zal blijven. Een arts constateerde voorts een schedelbreuk, een hersenschud ding, een dijbeenbreuk en diverse bloeduitstortingen. Volgens de politie heeft de moeder beperkte geestelijke vermogens en was de vader niet op de hoogte van de daden van zijn vrouw. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Nederlands Le prafonds en de stichting Carosi zullen zich krachtig verzetten in de civiele procedure, die de hoofdofficier van justitie in Den Haag, mr. C. van Steenderen, tegen hen heeft aange spannen. Dit is gisteravond meegedeeld door de penningmeester van het fonds, mr. B. H. M. Gransjean. Hij ontkent, dat de beide besturen zich schuldig hebben gemaakt aan wanbedrag en zegt, dat de bestuursle den absoluut niet twijfelen aan de integriteit van prof. Zeegers. Tegen hem is door de hoofdofficier een ge rechtelijk vooronderzoek gelast we gens verdenking van verduistering van anderhalve ton. Volgens de penningmeester worden de beschuldigingen tegen Zeegers steeds meer afgezwakt. Wat er met het Leprafonds gebeurt als de rechter het voltallige bestuur zou ontslaan, kon hij nog niet zeggen. Wel is de rechter, volgens hem, in dat geval verplicht een nieuw bestuur te benoemen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het aantal poliogeval len is gisteren gestegen tot 61 nadat opnieuw zes patiënten besmet bleken te zijn. Ook deze zes waren om reli gieuze redenen niet ingeënt Van de zes zijn er drie opgenomen met verlammingsverschijnselen. Het zijn een negentienjarig meisje uit Gorkum, een even oude meisje uit Zaamslag (ten zuiden van Terneuzen) en een anderhalf jaar oud kindje uit Ameiden. De drie andere patiënten, die geen verlammingsverschijnselen vertoon den, zijn een achtjang meisje uit Wa- geningen, een elfjarig meisje uit Dor drecht en een vijftienjarige jongen uit Schiedam. OSLO (DPA) Alle 18 Inzittenden van een Noorse helikopter zijn omge komen toen het toestel op 157 km van Bergen (West-Noorwegen) in de Noordzee stortte. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. De helikopter was van een particulie re maatschappij die het verkeer tus sen het vasteland en de Noorse boor eilanden verzorgt. Zestien van de slachtoffers waren werkzaam op een booreiland. De twee overigen waren bemanningsleden. i een onzer verslaggevers 8TERDAM Burgemeester Po- van Amsterdam heeft gisteren ens zijn verblijf in de Canadese 1 Toronto voorgesteld om in 1980 „reprise" te organiseren van de rijding van de hoofdstad op 8 mei nodigde alle Canadezen uit die Am ertijd aan de bevrijding hebben Groenilgenomen om op 8 mei 1980 op- iw een „feestelijke" intocht in sterdam te houden. Bosvel ak maakte het plan bekend tlj- een officiële ontvangst op het dhuis van Toronto, waar hij mo- )teel met een delegatie te gast is. r sterdam zal haar zusterstad To- e Haar to tevens 3500 bloembollen ca ll doen ter herdenking van de be ding. De burgemeester kondigde aan dat in 1980 voor de tweede al de manifestatie „8ail Amster- i" zal worden gehouden. door Jao Lelsz ARNHEM „Der Mensch 1st nur dort ganz Mensch wo er spielt" („De mens is slechts dan geheel mens als hij speelt") heelt Schiller gezegd. Huizinga schreef in Homo Ludens: „Het werkelijke, pure spel is een van de grondvesten van onze cultuur". En van Demosthenes is met betrekking tot het spelen het woord: „Karakter en persoonlijkheid worden gevormd bij deze nobele en achtenswaardige bezigheden". Daarvan zijn we intussen met onze professio nele sport maar soms ook met onze amateuristische sport een aardig eindje afgedwaald. uk vt lp. a*«A PAULOWNA (ANP) - Eergis- ivond is in Anna Paulowna een nauto uit de bocht gevlogen een sloot terecht gekomen. De irige inzittende L.F. Dijkstra uit Dlytushoef kwam daarbij om het mftn ee Met de sfeer, die Pieter Brue ghel's schilderij „De kinder spelen" ademt, zijn we wat dichter in de buurt van de manifestatie, die de N V. Hei demaatschappij Beheer op haar permanente expositie terrein in Schaarsbergen bij Arnhem houdt. Het is er wel een beetje vol op straat, maar vooruit, dat kon in die tijd (zestiende eeuw) nog. In ieder geval is het een onbezorgde, om niet te zeggen zorgeloze bende. Het gaat nog om het spel en niet om de knikkers. Tussen haakjes, dat knikke ren is al heel oud. De Egypte- naren vóór onze jaartelling moeten al geknikkerd hebben. Vele spelen zijn eigenlijk stokoud. De oudste hinkel- baan bij voorbeeld vinden we gegraveerd in de plavuizen van het Forum Romanum. Pluimbal, de voorloper van het nu bekende badminton, begon ruim 2000 jaar geleden in Japan en China. Vele spe len komen op een gegeven ogenblik terug, al dan niet in modernere vormen. Iets heel recents is op het ogenblik het maken van allerhande figu ren met een touwtje tussen de twee handen. De tentoonstelling van de Heidemaatschappij in het ka der van haar serie „Expo nent" voor deze zomer heet „Sport in Spel". In vorige sei zoenen gingen daaraan voor af exposities, die achtereen volgens werden gepresen teerd onder de motto's „Geef de straat een buitenkans". „Huisje-Buiten", „Te Paard" en „Fietsen". „8port in 8pel" wil laten zien welke oude en nieuwe buitenspelen beoe fend kunnen worden. Spelen die (nog) passen in de huidige woonomgeving. Spelen ook die creativiteit veronderstel len. „Sport in Spel" dat tot midden augustus open is, trekt dagelijks honderden be zoekers Ook veel Jeugd. Vla schoolreisjes enz. De moge lijkheid bestaat zelf vele spe len te beoefenen. Het gaat orrt straats pelen, veldspelen, bordspelen en diverse meer uitgesproken sporten, zoals korfbal, tennis, badminton enz. Ook is er een afdeling attrac ties, waartoe onder meer be horen het Mister Match, een soort midget voetbalspel met nagebootste spelsituaties, van waaruit de speler pro beert de bal in een doeltje te schieten of het voetcarillon, waarbij het er om gaat sprin gend, dansend of stampend de klokken te laten luiden. Vervolgens is er de ruim een kilometer lange kunststof langlaufbaan voor skl'ers-in- de-dop. En dan het al beruch te skateboarding. de nieuw ste uit Amerika overgewaai de rage. Hierbij staat men op een skateboard, een schaats- plank, een ovale plank op vier wielen. Normaal rijdt men daar op terwijl men er met de voeten op staat, maar acroba ten gaan er met de handen op staan en vertonen zo hun kunsten. De schaatsplank is eigenlijk een vervanger van het vooral in Califomië populaire surf ing. waarbij men zich op een plankje zo lang mogelijk op de kop van een golf laat „meerijden". Skateboarding slaat in Ne- derland hier en daar krachtig toe. Er zijn al waarschuwin gen geweest, want het kan een levensgevaarlijke zaak zijn. Tot de tegenstanders, die deze sport niet gaarne op de openbare weg zien. be hoort de staatssecretaris van verkeer en waterstaat, drs. N. 8mit-Kroes. Ook de meest enthousiaste voorstanders zijn het daar mee eens. Zij willen dat er helmen gedra gen worden, zware hand schoenen. knie- en elleboog- beschermers. En dat er speci ale banen voor komen.* Vorig Jaar had alles, wat met skateboarding te maken had, in de Verenigde Staten een omzet van twee-en-een-half miljard gulden. Of we dat. relatief, zullen evenaren? Soms zijn we nog wel een nuchter volk. En Nederland moet toch èrgens bezuinigen. „Maar", zo vroeg de FNV-voorzitter zich af. „waar halen sommigen de brutaliteit vandaan om uitgerekend aan de postbode, de verpleegster, de portier, de vuilnisman, de tramcon ducteur. de wijkagent en al die ande ren die net zo moeten sappelen als Jan modaal, de rekening te presente ren voor het weer gezond maken van onze economie?" Overleg de mist in Voorzitter Matthieu Vaes van de KABO (aangesloten bij de rk centrale van overheidspersoneel) zei tegen de menigte dat alles er op duidt dat het open en reëel overleg over de bezuini gingen de mist dreigt in te gaan. „Het kabinet zal in de bezuinigingsnota cijfers willen invullen en het parle ment zal cijfers willen zien. Het invul len van welk cijfer dan ook betekent echter blokkade van het toegezegde overleg", aldus Vaes. De steeds groter wordende menigte op het Malieveld werd ook toegespro ken door Johan Terpstra, secretaris van de ABOP en door tweede voorzit ter Jaap van de Schreur van de ABVA. De eerste waarschuwde dat de werkgelegenheid in het onderwijs ernstig in gevaar is. De komende tien jaar komen er volgens hem in het onderwijs vijftig arbeidsplaatsen op de tocht te staan als er geen maatre gelen worden genomen. „In plaats van met maatregelen te komen zwaait de regering vrolijk met de bot te bezuinigingsbijl", aldus Terpstra. Vervolg van pagina 1 man met een omstreden polis werden gevonden. De commissie is van me ning „dat gevoeglijk mag worden aangenomen dat geen van de 182 andere (oud) Kamerleden of (oud) be windslieden dié hun medewerking aan het onderzoek hebben gegeven, het fiscale voordeel van een koop sompolis heeft genoten". De commis sie is overigens nog bezig met e*n onderzoek onder (oud) leden van pe Eerste Kamer. De commissie onthoudt zich van een oordeel over het bezit van een om streden polis door een politicus. De commissie vindt dat de Tweede Ka mer dat oordeel maar moet vellen. Een koopsompolis van de omstreden soort is een levensverzekering waar- vqpr niet per jaar premie wordt be taald, maar de premie ineens („koop som") op tafel wordt gelegd. Na meestal zes jaar, alsmede bij eer der overlijden,wordt een bedrag uit gekeerd, bestaande uit de koopsom plus winst. BIJ een polis die in 1975 werd gekocht voor 100.000 gulden is de uitkering in 1981 zo'n 160.000 gul den. Het belastingvoordeel was dbt over die winst van 60.000 gulden een beperkte belasting wordt geheven'. Doorgaans werd de polis gekocht met geleend geld. (Dit was zo in alle vieir de gevonden gevallen bij de politico. De rente voor die lening mag, zes Jaar lang, echter wel steeds volledig wor den afgetrokken van de belastinger^. Die aftrek levert veel meer belastinc voordeel op dan later aan belastinj moet worden betaald over het wir deel in de uitkering. Lek Een belangrijk aspect in de beschul diging in het Parool-artikel was, dal de beschuldigde politici nog gauw een profijtelijke polis hadden ge kocht. wetend dat zijzelf spoedig deze mogelijkheid zouden stoppen. Vol gens het artikel zouden de betrokken politici zelfs zijn getipt over de aan staande wetswijziging door de toen malige staatssecretaris van finan ciën. de KVP'er Van Rooijen. De on derzoekscommissie meldt dat Van Rooijen in één geval aan een partijge noot. die kennelijk dacht over aan schaf van een koopsompolis, advies heeft gegeven (de staatssecretaris ontraadde zo'n polis). Maar van eén lek vanuit het ministerie van finan ciën is nooit sprake geweest, aldus „meent de commissie te mogen con cluderen". De rage met koopsompolissen, die in de loop van 1975 losbarstte, heeft het rijk waarschijnlijk enige honderden miljoenen guldens belastinggeld ge kost, alvorens het lek in de wetgeving was gedicht. De commissie meldt dat de levensverzekeringsmaatschappij en zelf aanvankelijk „terughoudend" waren in het uitbuiten van het lek in de belastingwetten. Maar „door steeds actiever optreden van belas tingconsulenten en tussenpersonen, en door het lange uitblijven van een corrigerende ingreep van overheids wege, werd men echter gedwongen de terughoudendheid te laten varen." Op een andere plaats in haar rapport meldt de commissie opnieuw dat cfe wetswijziging, om het lek te dichten, „wel bijzonder lang op zicht heeft laten wachten," waardoor mede „de verscherping van de situatie" is ont staan. Demonstratie skate boarding. „Mam, dese twee lijn geschiU voor onmiddellijke consumptie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3