Praag legt nadruk op voortgang vredeswerk Dissidenten vragen conferentie daadwerkelijke solidariteit Uit brieven van lezers Geen subsidie vooi Palestina Komitee KTHA wil niet los van de bisschoppen Nieuwe Amerikaanse evangelisatie-actie miljardenzaak Meer belangstelling voor hervormd cursuswerk 'Pausschap in dienst van de eenheid' Minister wijst aanvraag af kan diaken «HSL in Vrouw Reformed Church OINSDAG 27 JUNI 1978 KERK TROUW/KWARTET door Reinier Gosker Hij doelde daarmee op „krachten van het verleden die steeds weer proberen 1 de internationale ontspanning tegen t te werken". Weliswaar is er in de loop PRAAG Ruim zeshonderd deelnemers, waarnemers, gasten van twintig jaar veel bereikt op dit en journalisten uit zevenenzeventig landen vulden de grote gebied, zodat de cvc zich ook om zaal van het Slovansky Duro in Praag tijdens de openings- plechtigheden van de vijfde Alchristelijke Vredesconferentie. van d™nïp.Sg Metropoliet Nikodtm, de president van de christelijke vredes- en uitgebouwd moeten worden. Ook conferentie (CVC) legde er in zijn openingswoord de nadruk de toekomst blijft dat_de_beiangri)k op, dat het werk van de CVC, dat lange tijd in het teken van de bestrijding van de koude oorlog gestaan heeft, voortgang moet vinden. ste opgave voor de CVC. Ol. zoals een der aanwezigen het met een citaat van Bertold Brecht onder woorden bracht: „Laat ons het duizendmaal gezegde nogmaals zeggen opdat later niet moge blijken dat het eenmaal te. weinig is gezegd". De continuïteit van de beweging kwam voor de aanwezigen o.m. tot uitdrukking bij de begroeting van mevrouw Hromadka, de vrouw van de in 1969 teruggetreden en kort daarna overleden president van de CVC. Zij werd met een hartelijk ap- AMSTERDAM De katholieke theologische hogeschool Amsterdam (KTHA) wil geen zelfstandige opstelling los van P'»"» begfoet. Haar aanwezigheid de r.fc bisschoppen Dit zei de voorzitter van de hogeschool- ^hrt^Xrö^n^drcv"^ raad dr W. F. Tülmans in de KRO-radiorubriek Kruispunt. Het lich losmaken van de bisschop pen zou volgens dr Tillmans het einde betekenen van de hogeschool, zowel inhoudelijk als formeel. Hij sprak van een „solidariteitsgevoelen met de bis schoppen die ook in deze benarde positie zitten". Dr Tillmans heeft onderhandeld met de studenten, die van maandag tot en met vrijdag de hogeschool bezet heb ben gehouden uit protest tegen het „vrijwillig" ontslag van priesterdo cent dr J. Waldram, die gaat trouwen. Hij heeft de bezetters toegezegd met de bisschoppen te gaan praten of het voorschrift om priester-docenten die gaan trouwen te ontslaan, kan wor den versoepeld. Dr Tillmans zei enige hoop te hebben dat de bisschoppen hun standpunt van 1976 herzien en dat zij zich for meel niet gaan verschuilen achter Rome. Hij hoopt de bisschoppen te kunnen duidelijk maken hoe er op de KTHA wordt gedacht over de kerk en de toekomst van de kerk, zodat de bisschoppen de moed vinden hun be sluit „in te korten". 1968 niet nog langer de geesten ver deeld mag houden. Zij, die de beweging na de gebeurte nissen van 1968 niet verlaten hebben, waren dankbaar voor de komst van mevrouw Hromadka naar deze vijfde Alchristelijke Vredesconferentie. Volgens dr Tillmans is de situatie thans anders dan in 1976, toen ieder een benauwd was dat alle gehuwde priester-docenten, die aan de theolo gische instituten verbonden waren, de laan uit moesten. Nu wordt er meer genuanceerd gedacht. De oude - t tegenstellingen zijn deels overwon- Solidariteit nen. De felle polarisatie op dit punt is voorbij, aldus de voorzitter van de hogeschooiraad van de KTHA. Niet omdat zij datfrmee het gelijk aan hun kant gekregen hebben, maar om dat hun werk van de afgelopen tien jaar. tijdens welke zij ln het spervuur van de kritiek hebben gestaan, niet tevergeefs is geweest. GENEVE (ANP) Als de nodige financiële middelen er komen, be gint volgend jaar de grootste evangelisatiecampagne, die de wereld ooit gekend heeft. De cam pagne is op touw gezet door de Amerikaanse evangelisatieonder neming „Hier is leven", die nog niet zo lang bestaat. De kosten zijn geraamd op meer dan twee miljard gulden. De campagne gaat vijf jaar duren en zal dezelfde strategie volgen als „Campus Crusade for Christ", een beweging die in meer dan honderd landen is vertegertwoordigd en eep staf heeft van zesduizend mensen. Internationaal voorzitter is Walla ce E. Johnson, een van de oprich ter van de hotelmaatschappij Ho liday Inn. Dezer dagen was hij in Genève, om de mensen van de wereldraad van kerken van de plannen op de hoogte te brengen. De hele zaak zal in handen zijn van een comité van 28 internatio nale leiders uit de financiële, indu striële, culturele en kerkelijke we reld. Zij zullen bijgestaan worden door een tweede comité van dui zend geselecteerde mensen. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen benchten. artikelen en commentaren, en niet voor open boeven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wi| helaas met corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859. Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. vaccinatie (6) Als reactie op het artikel: „Wat be zielt de mensen die tegen vaccinatie 2ijn?", Trouw 21 Juni, wil Ik het vol gende doorgeven: omdat ik zelf ge loof in die God, die zichzelf openbaar de in de Bijbel en wel het meest in Jezus Christus en die door de Heilige Geest de gemeente bemoedigt Is in enten verzoeken van de Heere? Nu is gebleken dat het inenten of het klont je tegen polio veilig Is. lijkt het mij, dat Juist het niet gebruiken van deze preventie een verzoeking Is! Bidden is vaak: „zelf doen, wat je aan God vraagt!". Niet: Bid en wacht af. maar bid en werk! Ik bid dat de Heilige Qeest deze mensen verstandig maakt hun kinderen en zichzelf te sparen voor onnodig leed. Voor hen die zono dig met bijbelteksten willen aange sproken worden, het volgende: raad aan elkaar geven. Spreuken 15 vers 31: niet dom doen en sterven voor je tijd. Prediker 7 vers 15-18: kwalen weghouden van je lichaam. Prediker 11 vers 10: recept voor kwaal uit O.T. Jesaja 38 vers 21; geen aanstoot ge ven. Romeinen 14 vers 16-17. Ikon Een lezer van Trouw insinueert dat de Ikon niet luistert naar Gods Woord, maar slechts naar arbeiders, kinderen, intellectuelen, kunste naars, vrouwen en homofielen. Aldus zou blijken uit een uitspraak van \Jaw.trUaci% mevrouw Strikwerda, bestuurslid cignese van de Ikon, genoteerd op de her vormde synode-vergadering. Het is maar wat je onder Gods Woord ver staat. Ik heb wat dit betreft alle ver trouwen ln de Ikon. Waar stond ook al weer dat ik mij niet onttrekken mag aan mijn eigen vlees en bloed? (Jes. 58). Over luisteren gesproken. Het thema van de vijfde Alchristelij ke Vredesconferentie luidt: Gods op roep tot solidariteitchristenen voor vrede, gerechtigheid en bevrij ding". Solidariteit is geen bijbelsthe ologisch begrip. Het stamt regelrecht uit de arbeidersgeschiedenis en ont leent daaraan zijn betekenis. Maar dat kon de reeds genoemde theoloog Hromadka er niet van weerhouden om met het begrip solidariteit een verheldering aan te brengen in de theologische leer van de incarnatie. Hij verstond de incarnatie, dat wil zeggen de menswording van God in Jezus Christus, als Gods solidariteit met de mens. De incarnatie, begrepen als een door God in Jezus Christus getoonde solidariteit met alle men sen. mag de christen verstaan als zij oproept tot navolging: in de strijd om vrede, gerechtigheid en bevrijding staat de christen schouder aan schou der met allen die zich daarvoor ook inzetten. Krommenie M. J. de Gent Op de tweede dag van de conferentie maakte de toespraak van Paul Ver- ghese. de huidige metropoliet van de Syrisch-orthodoxe kerk in India nog al Indruk. Zijn kritiek op de „nieuwe internationale economische orde" ontlokte aan de vergadering een lang durig applaus dat niet in de laatste plaats ondersteund werd door de ver- Paul Verghese tegenwoordlgers uit de derde wereld. De nieuwe internationale economi sche orde. zo stelde Verghese tenslot te vast, is niet zo anders dan een poging om het geld van de armen in de rijke landen over te maken op de rekening van de rijken in de arme landen. „Het probleem zit niet vast op het verschil tussen arme en rijke landen. Het praten over dit verschil blijft immers gevangen in de uitzichtloos heid van de economische problemen. Maar wat wij nodig hebben is een politieke economie", beklemtoonde Verghese en hij bedoelde daarmee een pleidooi te voerén voor het ophef fen vari de kunstmatig aangebrachte scheiding tussen politiek en econo mie. Wij moeten onderkennen dat de economische chaos in stand gehou den wordt door een politiek systeem en daarom moet er niet gewerkt wor den aan de perfectionering van een economische chaos (lees kapitalisme) maar aan het uitbreken uit het sys teem van het steeds duidelijker ge stalte krijgep, van een neokojonia- Het uitbreken uit dit systeem vereist echter eèn eensgezind optreden van een heel volk en daarom wees Verghe se op een heel andere moeilijkheid waarmee de volken van de derde we reld worden geconfronteerd wanneer zij hun economische problemen wer kelijk tot een oplossing willen bren gen. Dan moet allereerst dit eensge zind optreden bevorderd worden en wel daardoor dat een volk zich leert organiseren tegen zijn onderdruk king. gebied van de gemeentetoerusting vanzelfsprekend, zoals met de raad voor kerk en schooi en de centrale voor vormingswerk/HVD. In de toe komst zou misschien een hervormde raad voor de educatie kunnen ont staan, waarin het toerustingswerk voor jongere en oudere gemeentele den, de training van vrijwilligers en beroepskrachten, de contacten met de wereld van de school, vormings werk en educatieve netwerken ge bundeld kunnen worden, aldus het verslae. Samen met de hervormde jeugdraqd is de raad voor de catechese een stu die begonnen inzake de werfkracht van de kerk onder jongeren. De deel name van jongeren in het gemeente- leven blijkt onmiddellijk samen te hangen met de werfkracht en de ge loofwaardigheid van de gemeente zelf. Daarom heeft de raad ook con tacten gezocht met de raad voor de zending en het hervormd evangelisa- torisch beraad. De werfkracht van de gemeente is niet primair een leeftijds probleem, maar een veel dieper in snijdende vraag naar de eigen identi teit van de gemeente in deze wereld. DEN HAAG (ANP) He pausschap is bij uitstek he ambt dat de eenheid van d kerk bewaart en verzekert. Al dus kardinaal Willebrands ti] dens de plechtige hoogmis i de Haagse Jacobuskerk bi gelegenheid van de vijftiend verjaardag van de keuze va paus Paulus VI. De plechti| heid werd bijgewoond do talrijke leden van het cor •diplomatique en door led' van regering en pariemei onder wie minister Gardi niers. In zijn preek noemde kardinaal Wil] brands het bewaren van de eenhe van geest door de band van de vre< een van de belangrijkste taken va de paus. nog noodzakelijker gewo den nadat, het concilie was af gelopa en de bisschoppen in hun bisdomme de door het concilie gewilde vernie wing gingen doorvoeren. „De kerk aldus de kardinaal kent immers de uitwerking van het concilie ei veelheid van theologische visies, vi liturgische vormen, van sociale i politieke inzet, die de eenheid en o derlinge saamhorigheid van de pla: selijke kerken in gevaar zouden ku nen brengen." Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN De belang stelling voor de cursussen van de hervormde raad voor de catechese is de laatste jaren sterk toegenomen. Er komen steeds meer mensen, die de cursus geestelijke vorming en de catechetenopleiding willen volgen voor hun eigen geeste lijke vorming, gemeentetoe rusting en theologische vorming. Dat constateert de hervormde raad voor de catechese in zijn verslag over 1976 en 1977. De raad bezint zich, hoe hij het best op deze verschuiving kan inspelen. Oorspronkelijk waren deze cursussen bedoeld voor mensen, die (school-)catecheet wilden Worden. Op zichzelf juicht de raad het toe, dat de cursussen steeds meer het karakter krijgen van toerusting van gemeente leden. Een nieuwe opzet is dan wel nodig. Wel zal ook in de toekomst behoefte blijven aan een beroepsop leiding voor schoolcatecheten voor het godsdienstonderwijs op de open bare basisschool. Er zijn thans in vijftien plaatsen cur sussen voor gesstelijke vorming. In 1977 namen 955 mensen aan deze cursussen deel. terwijl nog eens 365 waren ingeschreven bij de catechetenopleidingen. De cursussen worden door 122 docenten verzorgd, voor het merendeel predikanten. Er waren 704 deelnemers in 1972; 803 in 1973; 877 in 1974; 1009 ln 1975; 1233 in 1976 en 1320 in 1977. Niet-hervormden Steeds meer cursisten zijn niet her vormd. Ook verschillende docenten zijn lid van andere kerken. Met de doopsgezinde broederschap en het Leger des Heils zijn al bijzondere regelingen getroffen ten aanzien van de praktische vorming en het vak Volgens de bewindsman is de actie die het comité v< ..symbolische en liturgische geschrti- gericht op omwenteling in Israël en Arabische staten, lam waarmee Nederland vriendschappelijke betrekkingen om houdt. Hier heeft volgens hem ook elke b schop een eigen en onvervangba taak: „enerzijds de vrijheid der ki deren Gods waarborgen voor elke f lovige, anderzijds allen bewaren in eenheid van het geloof. Waar het i vaar, het risico van verdeeldheid gi ter wordt, heeft de bisschop des meer jde verantwoordelijkheid om 1 gemeenschappelijk belijden en be ven van het geloof te verzekeren en zijn gelovigen en hun gemeenten richten op de trouw aan Go Woord". Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister De Koning van ontwikkelingssan t werking heeft een subsidie-aanvraag van het Palestina KoJ tee afgewezen. Hij wil geen geldelijke steun verlenen aan t comité waarvan de doelstellingen in strijd zijn met buitenlands beleid van de regering. ten" voor cursisten uit die kring. De raad voor de catechese acht sa menwerking met andere raden en or ganen van de hervormde kerk op het Best Ben Wigmans PRAAG Vier Tsjechoslo- waakse predikanten hebben nent aan ae deelnemers van de christelijke vredesconfe- pi.* ij.M ae cnnsteiijKe vreaesconie- worden in thnstisn rentie, die ln Praag gehouden wordt. ZIJ roepen de hulp van de conferentie in voor een aantal predikanten en ande ren, die in Tsjechoslowakije gevangen zitten. GRAND RAPIDS De synode van de ChrisUan Reformed Church in de Verenigde Staten en Canada heeft besloten, de plaatselijke kerken de De brief luidt als volgt: vrijheid te geven, vrouwén tot diaken te bevestigen. Tot nu toe kende de Christian Reformed Church (zuster kerk van de gereformeerde kerken ln Nederland) de vrouw in het ambt niet. Wel sprak de synode erbij uit. dat het werk van (vrouwelijke) diake nen duidelijk onderscheiden zal moe ten zijn van het werk van ouderlin gen. Het besluit werd genomen met 87 tegen 60 stemmen. Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/ DORDRECHT. Postbus 948 Westblaak 4, Rotterdam Tel. 010-115588 (Red.) Schledamsevest 52 Tel. 010-115700 (adv.) DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56, Zwolle Tel. 05200-17030. Broeders en susters. Wij groeten u met het apostolische woord: „Denkt aan de gevangenen, alsof gij met hen gevangen waart" Wij komen met een verzoek. Op het moment bevindt zich een aantal van onze broeders en vrienden in gevan genschap. Volgens onze mening zijn de meesten ten onrechte en ln strijd met de geldende Tsjechoslowaakse wetten, in het bijzonder met de wet nummer 120/76, dat wil zeggen de wet over burgerlijke politieke en culture le rechten, veroordeeld of beschul digd. De activiteiten waarom zij ver oordeeld of beschuldigd werden, be schouwen wij als een bijdrage aan de geestelijke ontwikkeling van onze maatschappij en van de brede mense lijke gemeenschap en als een deel van onze Inzet opdat in ons land gerech tigheid en vrede elkaar kussen. Wij verzoeken u: gedenk deze onze broeders in uw voorbeden en zoek samen met ons mogelijkheden hen te helpen. Voorbeelden van concrete so lidariteit die in een aantal landen zijn ondernomen om de getroffenen te helpen, hebben tenminste tot een ver lichting van de ongerechUgheld ge leid en bemoedigen ons. De volgende gevallen beschouwen wij als bijzon der belangrijk: Jan Simsa. geboren 1929. vader van drie kinderen, predikant van de evan gelische kerk der Boheemse broeders, verloor zijn vergunning om als predi kant te werken en ls nu arbeider. Hij is gekozen door de synode van zijn kerk tot dedelegeerde in de Christelij ke Vredesconferentie. Hij is onderte kenaar van Charta '77. Sinds 30 mei 1978 bevindt hij zich in voorlopige hechtenis wegens een aanval op een publieke vertegenwoordiger van het staatsapparaat, een politieagent. Hij beging dit delict, omdat hij zijn vrouw wilde verdedigen, toen een po litieagent met geweld een persoonlij ke brief uit haar hand probeerde te grissen. Hij dreigt tot drie Jaar ver oordeeld te worden. Bovendien is hij zwaar ziek. Na een operatie heeft hij een nier verloren en hij lijdt aan een zware verkoudheidsallergie en aan hersenzwakte. Hij is in de gevangenis in Brno Bohunice. Miloslav Loje, geboren 6 januari 1949, predikant van de bovengenoemde kerk, verloor zijn vergunning om als predikant te werken en is nu arbei der. Hij werd op 19 april 1978 tot vijftien maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens oproer en het ln gevaar brengen van de morele en politieke eenheid van zijn militaire onderdeel Als soldaat bij het uitoefe nen van de militaire plicht gaf hij enkele soldaten de tekst van Charta '77 te lezen. Verder wordt hem ten laste gelegd, dat hij bij de politieke scholing van de mannen o.a. zou ge zegd hebben dat men de vijand moet liefhebben en niet haten en dat het socialistische blok als moreel hogere orde de eerste passen in de richting van ontwapening behoort te maken. Verder heeft, men hem nog verweten, dat hij de absolute normativiteit van de militaire eed in twijfel getrokken heeft. Ales Brezina, geboren 12 april 1948. student aan de evangelische theologi sche faculteit van Comenius, uitge sloten van de studie wegens zijn soli dariteitsverklaring met een andere ook uitgesloten student op politieke gronden. Ondertekenaar van Charta '77. Hij werd in Juni 1977 tot tweeën eenhalf jaar gevangenisstraf veroor deeld, omdat hij op pacifistische gronden de dienst in het leger heeft geweigerd. Hij zit zijn straf uit in de gevangenis van Pilsen Bory. Oldrich Tomkek. geboren 13 oktober 1921, leraar ln de laatste tijd bouwvakarbeider. Hij werd ln februa ri 1977 in Havlickuv Brod wegens oproer tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De daad die hij ln strijd met het strafrecht heeft gepleegd, is voortgekomen doordat hij een brief geschreven heeft aan de generaal- procureur over passen en visa. In de doorgegeven hebben. Tijdens het on veroordeling wordt gezegd, dat hij dereoek zijn zij op vrije voeten. Zij een zwart beeld van de socialistische lopen echter het gevaar een straf tot verhoudingen in onze maatschappij VU* Jaar te krijgen. heeft geschilderd, die hij op een ten dentieuze manier met Shakespeare's Hamlet vergeleek. Tegelijkertijd is in de veroordeling gezegd, dat de aange klaagde zwaar religieus is en zijn reli gieuze overtuiging in het pedago gisch proces liet blijken, toen hij nog leraar aan een middelbare school was. Hij is zwaar ziek, lijdt aan an- gina-pectoris. Ivan Jirous, geboren 29 september 1944, kunsttheoreticus, onderteke naar van Charta '77. Veroordeeld in Praag op 5 mei 1978 wegens oproer tot achttien maanden gevangenis straf. Bij een kunsttentoonstelling van zijn vriend hield hij een korte theoretische rede over de kunst. Zon der dat hem enige daad kon worden aangewreven die in strijd is met het strafrecht, is de rechter tot de opvat ting gekomen, dat het openbare op treden in het licht van de bewezen aanleg van zijn persoon en zijn stel- lingname op genoegzame manier een bewijs voor de veroordeling vormde. Jirous werd reeds eenmaal, in het jaar 1976, tot achttien maanden we gens oproer veroordeeld omdat hij de artistieke lieder van de muziekgroep Plastic People was. Toen probeerde hij naar de opvatting van de staat- sadvocaten de maatschappij een cul tuur-conceptie op te dringen. Hij is in de gevangenis in Straz Pod Ralskem. Miloslav Certiy, geboren 24 maart 1930, arbeider, veroordeeld wegens oproer tot drie Jaar gevangenis. Hij werd schuldig verklaard, omdat hij plakkaten had gemaakt ter onder steuning van Charta '77 en aan de openbare weg had aangeplakt. Hij is zwaar ziek, lijdt aan epilepsie. Hij is in de gevangenis van Pilsen Bory en volgens getuigen onder bijzonder moeilijke omstandigheden omdat hem de nodige medicijnen worden geweigerd. Robert Gombik, geboren 30 juli 1949, en .Marian Zajidek, geboren 23 Januari 1931, rooms-katholiek priester, on dertekenaar van Charta '77. Tegen .hem werd in Bratislava een vervol ging ingesteld wegens oproer en on dermijning van de republiek, doordat zij Charta *77 vermenigvuldigd en Ales Machacek, geboren 9 februari 1946, landbouwkundig ingenieur, en Vladimir I.astuvka, geboren 3 juni 1943, kernfysicus, beiden veroordeeld op 6 januari 1978 in Praag wegens ondermijning van de republiek tot drieeneenhaif jaar gevangenisstraf. Het gerecht verklaarde Lastuvka en Machacek schuldig, omdat zij publi- katies als Goelag Archipel, die door emigranten in het buitenland gepu bliceerd werden, verbreidt hebben. Beiden zijn in Pilsen Bory in gevan genschap. Jiri Lederer, geboren 15 juli 1921, journalist, ondertekenaar van Charta 77. veroordeeld in Praag op 12 januari 1978 wegens ondermijning van de re publiek tot 3 jaar gevangenisstraf. Hij heeft literair werk van Tsjechi sche schrijvers, dat in dit land niet uitgegeven kan worden, voor publi katie naar het buitenland gestuurd. Hij is in de gevangenis Ostrava, waar schijnlijk onder zeep moeilijke om standigheden. De genoemde gevallen zijn slechts enkele onder vele. Graag maken wij toch diegenen bekend, die wij ken nen. Indien nodig, kunnen wij nog meer details publiceren. Wij hopen dat er een gesprek zou kunnen komen over de fundamentele grondvragen. Wij streven naar eenheid met u in de overtuiging dat dit een voorwaarde is voor een duurzame en ware vrede onder de volken en voor de overwin ning van de koude oorlog in de afzon derlijke landen, het vrije gesprek over alle problemen van de mensen en van de maatschappij, respect voor mensen en de consequente solidari teit met de slachtoffers van onrecht. Wij wensen u dat de christelijke vre desconferentie in Praag een bijdrage tot de vrede dichtbij en ver zal zijn. De namen onder de brief zijn: Jakub Trojan. Alfred Kocab, Milos Rejchrt en Jaromir Dus. Allen zijn predikan ten zonder werkvergunning. Trojan, Kocab en Rejchrt hebben ook de petitie aan de synode van de Bo heemse broeders in herfst 1977 gete kend. De beslissing van minister De Koning is identiek aan die van zijn voorgan ger Pronk een jaar geleden, maar staat lijnrecht tegenover de adviezen van de Nationale Commissie Ontwik kelingssamenwerking (NCO) en het adviescollege voor voorlichting en be wustwording inzake derde-wereld- problemen. Het Palestina Komitee had om een subsidie van 35.000 gulden gevraagd, bedoeld om een full-time medewerker aan te stellen. Ook het adviescollege vond deze doelstelling te beperkt. Het college meende, dat de subsidie wel kon worden verstrekt indien het comité een project op touw zou zet ten om de problematiek van het Mid den-Oosten te verbeteren en te inten siveren. Minister De Koning had ook daarte gen bezwaren. Hij voert aan, dat de Nederlandse media frequent en op pluriforme wijze aandacht schenken aan deze problematiek. De bewind sman staat ln beginsel wel positief tegenover het advies om aan de NCO Zuidafrikaanse r.k. jongeren gearresteerd JOHANNESBURG De Zuidafri kaanse politie heeft in de afgelopen twee maanden negentien leden van de Zuidafrikaanse afdeling van de internationale r.k.-jongerenorganisa- tie YCW gearresteerd en houdt hen vast, zonder dat ze in staat van be schuldiging zijn gesteld, zo blijkt uit een rapport van de organisatie, die dit Jaar twintig jaar bestaat. Door de arrestaties is het grootste deel van de leiding en fulltime mede werkers meest zwarten van de afdeling uitgeschakeld. Vele andere leden zijn ondergedoken. In het rapport wordt de politie er verder in het bijzonder van beschul digd in vermomming te zijn geïnfil treerd in bijeenkomsten van de orga nisatie. Zo zou ook een oud-iid zijn omgekocht om gegevens over haar activiteiten te verzamelen en door te geven aan de politie. een subsidie te geven voor een j ject dat onder auspiciën van het F kritisch-Zionistische groeperingen! het Palestina Komitee in staat i stellen hun gemeenschappelijke f afwijzende standpunten voor breed publiek toe te lichten. VOORBUGANGEI BEROEPINGSWERK NED. HERV. KERK Beroepen te Kamerik: A. v. Brumiei len te Huizen (N.H.) iC Aangenomen naar Hoornaar (to G. H. Frederikze kand. te Stolwijkp» j bedankte voor Babyloniënbroekm Gravenmoer, Heteren, Kamperv en Waardenburg (toez.). Bedankt voor Beverwijk-Heemsl n" (toez.): J. A. v. Leeuwen te Steggelen GEREF. KERKEN Aangenomen naar Middelburg: D Dondorp te Dronten, die bedai voor Haarlemmermeer-Oostzijde.P Afscheid van Vleuten-De Meernj juni): W. ten Kate, ber. te Een-N Veenhuizen (geestelijk verzorger L richtingen ministerie van just (verb. ber.). GEREF. KERKEN (VRUG. B v)£ Beroepen te Groningen en te Utrtj M. R. v.d. Berg te Oegstgeest. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Zierikzee: Graaf te Utrecht. Beroepen te Drogeham, Meppel, stwedde en te Wormerveer. C. Atten kand. te Apeldoorn; te kwerve en te Woerden: H. J. Th. ma, kand. te Apeldoorn; te Arnl^ en te Noordscheschut: J. Groen ig kand. te Apeldoorn. BAPT. GEMEENTEN Beroepen te Lemmer: G. Bosvd| Muntendam. EV. LUTH. KERK Aangenomen naar Amsterdam: 0 P. K. Akerboom-Roelofs te Haal B;e! lil 1st ADVERTENTIE 25 miljoen mensen zonder goede Bijbelvertaling in het 6)6)6ni6nj1c/& (Malayalam) in India. Wilt u die Bijbelvertaling mogelijk maken? Kosten ongeveer f 300.000. waarbij inbegrepen de druk val 25.000 Bijbels voor gratis verspreiding. Giro 901.000 t.n.v. Stichting in de Rechte Straat te Velp, ma vermelding: „Bijbelvertaling India".

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2