dernemingsraad verliest |ding om scheepsbouworder I J. Bezuinigingen te gering Vraag naar tweede woning aan Franse Rivièra groeit I Uitvoer vleeswaren is bijna gehalveerd iten over verplichte ioling van werklozen Textieldrukkeri j Gamma verliest 180 banen Vernieuwen is voor bedrijven noodzakelijk CNV boos over FN V-stap in Batco-zaak Vooral nadelig voor werkgelegenheid ratie Bouw- en Houtbonden FNV: I -Stevin al bestuur Nieuwe veerboot op Harwich NCW: voor herstel rendementen meer nodig Gebruik van beeldschermen niet verboden is alleen woordelijk Kleine onderneming moet hulp hebben ►G 27 JUNI 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 13 RHS 15 val urt vi en gt wan ble- t zij deze len te laaldjfcjjDAM (ANP) De "Tran de ocidernemings- ran de Amsterdamse iwerf NDSM hebben t geding verloren, dat den aangespannen te- Rijn-Schelde-Verolme Van der Giessen-De [GN) en de Nederland- t «ding wilden de OR-leden dat van vier koelschepen die damse rederij Dammers en leide bij Van der Giessen-De eft besteld, er twee bij de en dochter van RSV) ge- uden worden.) De vice-pre- n de Rotterdamse recht- L. Erades, was van mening Nederlandse onderneming n kan worden een order te tn. Bovendien kan volgens s een bedrijf niet gedwon- en een verlies te lijden dat lereid is te dragen. tt kort geding, had de advo- RSV betoogd, dat RSV een les zou lijden, als het con- der had aanvaard. Het per- i NDSM meent, dat met de twee koelschepen de werk- id op de werf voor zeker een jaar gewaarborgd zou zijn. In Juli valt de definitieve beslissing of de werf moet sluiten. Geschiedenis In zijn vonnis schetste mr. Erades de geschiedenis van de order van Dam mers en Van der Heide. Eind 1977 had de Rotterdamse rederij offerte ge vraagd voor de bouw van de koel schepen. RSV en Van der Giessen-De Noord (GN) hadden beiden interesse, ondanks het feit dat zij op ieder schip miljoenen guldens verlies zouden lij den. De staat zou dit verlies in be perkte mate dekken. Op grond van een overeenkomst, die deel uitmaakt van het rapport van de Werkgroep 2 van de Commissie Scheepsbouw, kwamen RSV en GN overeen, dat twee schepen bij NDSM en twee bij GN gebouwd zouden worden. In ge noemde overeenkomst is de orderver deling en marktafbakening van de twee werven geregeld. Voor de bouw van middelgrote schepen moeten de twee maatschappijen overleg plegen. In januari van dit jaar trok Dammers en Van der Heide de order in, omdat de maatschappijen die de schepen zouden charteren, niet langer geïnte resseerd waren. Toen Dammers en Van der Heide in april 1978 opnieuw offerte vroeg, lag de charterprijs voor de schepen 17 procent lager en wilde rederij de schepen 25 procent goedko per gebouwd hebben. RSV was niet bereid dit groter geworden verlies te dragen, terwijl GN die tegen een lage re prijs kan werken, wei geïnteres seerd was. Op grond van deze gegevens was mr. Eerades van mening, dat de omstan digheden in april zo veranderd waren. dat geen sprake kan zijn van een herleven van de situatie van januari 1978. RSV kan geen wanprestatie Je gens NDSM verweten worden, omdat zij in april niet meer in de order geïnteresseerd was en dus geen partij meer was. Volgens mr. Erades hebben RSV en GN ook niet in strijd gehan deld met de overeenkomst van Werk groep 2, omdat er wel degelijk overleg is geweest. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De verbondsraad van het CNV is boos dat dc voedingsbon den FNV en de Industriebond NW buiten het CNV om een enquête wil len doen instellen naar het beleid van de Batco-directle. Een paar weken geleden benaderde de Voedingsbond CNV de FNV-bonden teneinde geza menlijk de Ondernemingskamer van het Amsterdamse Hof om een enque- te te verzoeken. De FNV-bonden wei gerden dat, waarop de CNV-bond al leen naar de Ondernemingskamer toestapte. Dat de FNV-bonden nu zelfstandig te werk gaan, verbaast het CNV. De verbondsraad spreekt over „pronken met andersmans veren". De industriebond NW en de Voe dingsbond CNV profiteren van het feit, dat de Voedingsbond CNV kos ten noch moeite heeft gespaard om via een kort geding de Batcozaak aanhangig te maken en daardoor ruimte te scheppen voor een eventue le enquête, aldus het CNV. De bond begon in februari de rechtszaak om te voorkomen dat de Amsterdamse ves tiging van British American Tobacco Company (Batco), een winstgevend bedrijf met 231 werknemers, zou wor den gesloten terwijl het Brusselse Batco-bedrijf zou worden uitgebreid. De Voedingsbond CNV won het kort geding waarin de FNV-bonden des tijds ook al niet wilden meeprocede- ren De gekozen leden van de onder nemingsraad stelden zich echter ach ter de voedingsbond, aldus de ver bondsraad. Door het winnen van het kort geding kreeg de vakbond tijd om een enquête bij de Ondernemingska mer aanhangig te maken. Het CNV vindt het ook verbazing wekkend dat uitgerekend de Indu striebond NW met de voedingsbon den FNV meedoet, omdat voorzitter Arie Groene velt nog kortgeleden het enquêterecht afwees. Met deze han delwijzen zijn de belangen van de werknemers bU Batco niet gediend, •telt het CNV. De Voedingsbond CNV zal de door hem aangespannen en quête-procedure overigens voort zetten. Van een onzer verslaggevers RENKUM Het aandeel van de vleeswaren- en conserven- industrie ln de totale uitvoer van varkensvlees ls tussen 1970 en 1977 gedaald van 32 tot 19 procent. Hiertegenover heelt een forse stijging gestaan van de uitvoer van levende varkens en wel van 9 procent in 1970 tot 10 procent in 1977. lit m u Ie sociaal-economische redactie HT De Federatie Bouw- en Houtbonden FNV wil cussie over een verplichte scholing voor werkloze kkers niet bij voorbaat uit de weg gaan. Maar dan I in ieder geval uitzicht op werk worden geboden. Bram Buys van dc federa- gisteren in Utrecht op de I lering van de federatieraad >uw- en houtbonden. Een Ie voor een zekere scho- omscholingsverplichting jzen of van WAO'ers, aldus flat er daarvoor dan ook faciliteiten tot stand ko lt die scholing ook garantie »or een herintreden van de rs in het arbeidsproces, jm snijdt het mes dan naar len: openstaande plaatsen lijven worden opgevuld en van de sociale werknemers- gen worden" beperkt. fl Buys geconstateerd dat tage werklozen in de bouw Is dan elders, ondanks het bouwvakkers. Dat komt 1 vooral vraag ls naar be- klleden (timmerlieden en en door geografische ver leer dan de helft van de de Randstad en ln Zeeland eerd, terwijl de werkloos- liet name voordoet in Gro- nburg en Brabant. Volgens tM—UTRECHT Wan- orgenomen fusie tussen Adriaan Volker en de p tot stand komt, zal de >estuur van de nieuwe ïatie bestaan uit: drs. J. est (53), voorzitter, ir. K. 53), vice-voorzitter, ir. H. 1), J. C. van Ouwerkerk lelofsz (52) en drs. A. B. A. De heren van den Driest, De Smit zijn afkomstig de andere drie heren van is gisteren bekendge- Buys beschouwen de werkgevers uit breiding van de vakkennis binnen het eigen bedrijf nog te veel als een kos tenfactor. Ze scheppen te weinig ruimte voor om- en bijscholing en ze zijn ook te weinig bereid om bouw vakkers die al wat langer werkloos zijn in dienst te nemen en tevens opleidingsmogelijkheden te bieden, ondanks de forse financiële tege moetkomingen van overheid en be drijfstakorganen. Dit onder het mot to dat de bereidheid daartoe bij wer klozen toch niet aanwezig is. Buys bepleitte een actief beleid om uittre dingen te voorkomen en her-intrede te bevorderen. Dat houdt in dat de werkomstandigheden moeten wor den verbeterd. Volgens Buys staat de bouw niet voor niets boven aan als het gaat om het ziekteverzuim, het aantal WAO'ers, het aantal bedrijfs ongevallen en het aantal uittredin gen. „Reclame-achtige wervingsac ties" zullen weinig helpen, zei hij. De Stoomvaart Maatschappij Zeeland heeft voor de dienst Hoek van Holland-Harwich een nieuwe veerboot in de vaart gebracht, de „Prinses Beatrix". Het schip, dat 9.238 ton weegt, kan in de dagdienst 1.500 passagiers vervoeren en 's nachts 1.026. Bovendien is er ruimte voor het vervoer van 330 auto's. De bij RSV gebouwde Prinses Beatrix vervangt de uit 1960 daterende „Koningin Wiihelmina", welk schip door het toegenomen autoverkeer niet meer aan het vervoersaanbod voldeed. Op de lijn Hoek van Holland-Harwich varen vier veerboten. De Maatschappij Zeeland exploiteert naast de Prinses Beatrix nog de „Koningin Juliana", de Britse Spoorwegen hebben de „St. George" en de „St. Edmund" in de vaart. Inkrimping en ïting op dit bericht zei srder van Adriaan Vol- f de samenvoeging van de i reeds een integratie zal waardoor het noodza- raad van bestuur gereed aldus de woordvoerder, ïnstelling van de nieuwe ituur niet alleen intern al was via een lek een deel tenwacht" op de hoogte. Over de landelijke politieke situatie zei de bondsvoorzitter dat forse in krimping van de overheidsinvesterin gen gevolgen zal hebben voor de werkgelegenheid. Juist de bouwnij verheid is sterk afhankelijk van over heidsuitgaven. „Bezuinigingen, die juist het tegendeel bewerkstelligen van dat waarvoor ze zijn bedoeld (werkgelegenheid), hebben natuurlijk weinig zin." Buys vindt dat de rege ring met vuur speelt als ze erop gokt dat bezuinigingen in de collectieve voorzieningen om meer ruimte te ge ven aan de particuliere sector, daar dan ook automatisch tot meer werk gelegenheid zullen leiden. De veron derstelling dat men van de vakbewe ging loonmatiging kan vragen, zon der haar inzicht en invloed te geven over wat er met die matiging gaat gebeuren noemde hij „bijzonder naïef". Als de vakbeweging zich al leen met de beloning van arbeid mag bezighouden, zal ze er ook alles aan doen om voor die arbeid een zo hoog mogelijke prijs te bedingen, aldus Buys. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het NCW (christelijke werkgevers) betwijfelt of de op handen zijnde bezuinigingsoperatie wel voldoende is. De organisatie heeft de „voorlopige indruk", dat herstel van de bedrijfswinsten nog niet genoeg kansen krijgt. van FNV-bestuurder Bode. Deze wil de toeloop op de sociale verzekerin gen afremmen. Ondermeer door een betere arbeidsbemiddeling van men sen die uit de boot dreigen te vallen. Het plan Bode kan volgens het NCW geen alternatief worden voor bezuini gingen: in het gunstigste geval een aanvulling daarop. „De resultaten zijn onzeker, daar kunnen bezuinigin gen niet op wachten", zei Wijffels. Dit zei directeur-generaal ir A. de Zeeuw voor Landbouw en Voedsel voorziening in Renkum in de leden vergadering van de Nederlandse Ver eniging van Importeurs en Expor teurs van Slachtdieren en Vlees. HIJ voegde hieraan toe, deze ontwikke ling ongewenst te achten, omdat die nationaal-economisch een verlies aan toegevoegde waarde en werkgelegen heid betekent Als een van de mogelijkheden om verbetering te brengen in de ongun stige positie van de vleeswarenindu- strie, noemde hij het streven naar kwaliteitsverbetering. Deze zou moe ten worden bewerkstelligd door kwa liteitscontrole op het niveau van de bedrijfstak. „Niet alles hoeft van de zelfde hoge kwaliteit te zijn." zo stel de de directeur-generaal, „want ook van consumentenzijde wordt ge vraagd om een reeks van kwaliteiten. Daarbij wordt dan wel duidelijk ver nomen: geef ons inzicht in die kwali teit, met een duidelijke etikettering." Ir De Zeeuw wees zijn gehoor er voorts op, dat onze vleessector in de komende jaren in een duidelijk min der gunstig nationaal en internatio naal samenstel zal moeten werken. Was deze bedrijfstak de afgelopen NCW-secretaris Wijffels, die dit giste ren op een persconferentie zei, maak te zich vooral zorgen over de econo mische groei. Het kabinet-Van Agt is bij het wekenlange beraad over de bezuinigingsnota uitgegaan van een jaarlijkse groei van drie procent. „Is dat wel realistisch, gezien de bedrijfs resultaten in de eerste drie maanden van dit jaar?", vroeg drs. Wijffels zich af. Hij verwachtte geen uitbreiding van de export, noch een stijging van de industrieproduktie in dit jaar. Het is maar zeer de vraag of dat volgend Jaar wél gebeurt, zei Wijffels. Een lagere economische groei zou ge heel toevallen aan de collectieve sec tor (sociale uitaven, overheidsuitga ven). zo is de vrees van het NCW. Voor de bedrijfswinsten zou er niets meer overblijven, voor loonsverbetering evenmin. Aan de hand van een reken voorbeeld betoogde Wijffels dat een economische groei van slechts 2,5 procent zou betekenen, dat de doors nee werknemer er zelfs op achteruit gaat Plan Den Uyl Het alternatief voor de bezuinigings plannen van het kabinet, zoals oppo sitieleider Den Uyl heeft geschetst, kon geen genade vinden in de ogen van Wijffels. Den Uyl kiest voor een sterke, langdurige loonmatiging. Daardoor zou er, vooral op het vlak van de sociale zekerheid, minder be zuinigd kunnen worden. „Geen se rieus, haalbaar alternatief", was het oordeel van drs. Wijffels. Volgens de NCW-secretaris koestert Den Uyl al te hoge verwachtingen over inkrim ping van het zogeheten incidentele loon. Dat loon is voor de helft „on grijpbaar", aldus Wijffels. Hij doelde daarbij op de noodzaak van werkge vers om meer loon te betalen, omdat zij steeds meer mensen met hogere opleidingen in dienst hebben. Daar naast wordt het incidentele loon op gedrukt doordat bedrijfstakken met lage lonen afkalven (bijv. textiel), ter wijl andere groeien (bijv. chemie). Wijffels vroeg zich ook af of er wel zo sterk „genivelleerd" kan worden als Den Uyl voor ogen heeft. Naar de mening van de oppositieleider zou den inkomens vanaf 30.000 gulden erop achteruitgaan, sterker naarmate het inkomen hoger is. Volgens Wijf leis trekt Den Uyl daarmee „een ge weldige wissel op de solidariteit van de actieven (de werkende bevolking) met de niet-actieven." Terwijl de ac tieven hun inkomens zien dalen zou den mensen met een uitkering er in het plan-Den Uyl er juist aanzienlijk op vooruitgaan, betoogde de NCW "er. Minder sceptisch wös drs. Wijffels over een (nog niet uitgewerkt) plan DSN HAAG (ANP) Minister Albe- da van sociale zaken is niet van plan het gebruik van computer-beeld- schermen voorlopig te verbieden tot dat alle gezondheids- en werkgele genheidsaspecten ervan volledig on derzocht zijn. De minister antwoord de gisteren op schriftelijke vragen vanuit de Tweede Kamer dat uit on derzoek geen enkele aanwijzing is ge komen dat het werken met beeld schermen oogaandoeningen dan wel andere schade aan de gezondheid veroorzaakt. bij de 6 uur. in accountant: iM Voorzitter P. Lake- 8tichting Onderzoek Be- latie (SOBI), heeft de ac- Batschappij Klijnveld gevraagd, de dagvaar- Uitgeversmaatschappij in te trekken en alleen dagvaarden. taayenhof dagvaardde, schreven, vorige week en de SOBI in verband nde beledigingen die de an in twee artikelen in ekblad ten opzichte van üuntant zou hebben ver- «man heeft tot zijn ver- deeltelijk intrekking be lt hij zichzelf voor hon- t verantwoordleijk acht ud van de artikelen. „Bo lk inmiddels mijn mede- Elseviers Weekblad «rdoor er geen enkel ar- r aanwezig is om Bona- agvaarden". lient op 29 Juni voor de 'an de Amsterdamse Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Franse Rivièra mag zich verheugen in een groeiende belangstelling van vele Nederlanders. En dat niet slechts om er de vakantie door te brengen, maar ook om er een tweede woning te kopen. Daarover weet de heer P. P. A. van Luijk, directeur van Franco-Hollan- daise een maatschappij, die als doel heeft het ontwikkelen van bouwpro jecten. mee te praten „De markt is duidelijk groeiende," zo zegt hij. Velen, die het zo langzamerhand niet meer zien zitten in een belegging in aandelen gaan ertoe over een stukje van hun vermogen in onroerend goed te beleggen. En omdat dat in Neder land doorgaans een vrij kostbare aan gelegenheid is geworden, kijkt men over de grenzen heen." Dat daarbij het oog in toenemende mate op de Rivièra valt noemt de heer Van Luijk niet zó vreemd. Het is een bij uitstek bij Nederlanders goed bekend en goed aangeschreven ge bied. dat bovendien uitstekende ver bindingen heeft met Nederland, zo wel per trein, per auto als per vlieg tuig. Voorts speelt ook nog een rol. dat de diverse bouwsChandalen, die zich in Spanje hebben voorgedaan, de interesse voor het kopen van on roerend goed in dat land hebben doen afnemen vergeleken bij wat het ls geweest Op rijpere leeftijd Tot de kopers van onroerend goed aan de Franse Rivièra rekent de heer Van Luijk vooral mensen op rijpere leeftijd en mensen, die hun carrière achter de rug hebben. Ook mensen met een eigen bedrijfje en (in mindere mate) beoefenaars van een vrij be roep en topfunctionarissen behoren echter tot de geïnteresseerden. Franco-Hollandaise begon haar acti viteiten op het gebied van de bouw aan de Rivièra in 1969. De bouwpro jecten. die sedertdien werden aange- gevangen, waren zowel bestemd voor belegging, als voor verkoop en ver huur. In de raad van commissarissen van de groep hebben o.m. zitting drs. H. L. F. H. Donkers, directeur van de Grenswisselkantoren en'Crediet- en Depositokas. alsmede de heer J. van der Meer, directeur van Slavenburg's Bank. Tot 1976 werden voor eigen rekening vijf projecten gebouwd met een tota le omzet van ongeveer 30 miljoen Franse francs, dat is ongeveer 15 mil joen gulden. Sedert 1976 werkt Fran co Hollandaise, behalve voor eigen rekening, ook voor derden. Daartoe kunnen worden gerekend Shell On roerend Goed. Ennia (verzekeringen) en Bagon (Ballas-Nedam en AGO- verzekeringen). Op dit moment is een vijftal projec ten in aanbouw met een totale omzet van omstreeks Ffrs 160 miljoen (circa 80 miljoen gulden). In voorbereiding zijn drie projecten, waarvan het bouwvolume een bedrag van om en bij de 200 miljoen Franse francs U 100 miljoen) beloopt. Shell Onroerend Goed) Shell Onroerend Goed had een be langrijk aandeel in de financiering van het project Résidence Les Euca lyptus in Juan les Pins, dat 137 appar tementen en tal van andere voorzie- tien jaar de belangrijkste groeisector binnen onze landbouw de omzet verdrievoudigde nu zal de nadruk moeten liggen op vastleggen en ver stevigen van de in het verleden opge bouwde posities. Het Instandhouden van het vrije handelsverkeer ln de EG is daarvoor een eerste vereiste. Welzijn dieren Ir De Zeeuw wees ook nog op de noodzaak, meer aandacht te beste den aan het welzijn van de dieren. „Het lijkt niet uit te sluiten dat ln de toekomst een niet te verwaarlozen deel van de consumenten zijn kwali teitsoordeel mede zal bepalen aan de hand van de wijze waarop het dier is grootgebracht. De overheid vindt dat met de publieke opinie serieus reke ning moet worden gehouden. Zij laat daarom onderzoek verrichten op dit gebied, onder meer naar het gebruik van „welzijnskooien" voor kippen, het gebruik van stro ln de varkenshouderij en naar de huisves ting van kalveren. Verbeteringen van deze aard mogen er overigens niet toe leiden dat we ons in een minder goede concurrentiepositie plaatsen tegeno ver het buitenland," aldus de heer De Zeeuw. BI] het textielconcern Gamma zullen 180 arbeidsplaatsen verloren gaan. Het bestuur wil de Europese textieldrukactlvl- teiten van het concern weer rendabel maken waardoor een reorganisatie nodig wordt geacht. Dit plan ls onderdeel van de aan de gang zijnde herstructurering van de katoen-, rayon- en linnenindustrie (KRL). Het reorganisatieplan voorziet in de eerste plaats in een terugbrenging met 20 procent van het gezamenlijke produktie- en verkoopvolume van Texoprint in Boekelo en van Vlisco in Helmond. Verder een specialisatie van Texoprint op pigmentdruk en van Vlisco op niet-pigmentdruk. Ten slotte is voorzien in de bundeling van de verkoopafdelingen van Texoprint en Vlisco, inclusief ontwerpstudio's in een nieuw op te richten verkoop maatschappij. Van de 180 verloren gaande arbeidsplaatsen vallen er 150 in Boekelo en 30 in Helmond. AMSTERDAM RUBBER(RCMA) werkt aan de reconstructie en wil na voltooiing daarvan een bedrijf vinden dat bereid is een bod op de aandelen te doen, zo ls in de jaarvergadering gezegd. BIJ die reconstructie hoort een terugbrenging van het aandelen kapitaal van 26,2 tot 3,2 miljoen en daarnaast de omzetting van 3.2 mil joen kortlopende schulden in 5 pro cent cumulatief preferente aandelen. Verkoop van een 75 procent deelne ming ln Panama en een lening voor een 75 procent deelneming in Liberia moeten de vermogenspositie verder met 3 miljoen verbeteren. DE HOOP GROENPOL (onderdeel 8HV) en Machinefabriek Breda (RSV) beraden zich over de integratie van hun verpakkingsactiviteiten. De verpakkingsafdeling van de Hoop zou dan naar „Breda" moeten. Door deze bundeling hoopt men tot een compleet programma voor de ver zend- en transportverpakklngsmarki te kunnen komen. NOVE ln Hoogezand (Noordelijke Industrie voor vezel verwerking) zoekt naar samenwerking met der den. Dit om de mogelijkheden te be proeven die een nieuw soort hard board biedt. De te bouwen produktie- eenheid moet 75 miljoen kosten. De NOM is bij het onderzoek betrokken. NOVE (230 werknemers) verloor ln 1977 circa 4 (was 4.6) miljoen, bij een omzet van 25 miljoen. Het Jaar verslag ls nog niet verschenen. SCHUT SUPERIEUR (papier) zag het verlies toenemen van 169.000 tot 5.5 miljoen. Daar waren inciden tele verliezen bij, die het gevolg wa ren van de sluiting van de papierfa brieken in Eerbeek en Nijmegen. De omzet steeg toch nog van 104 tot 118 miljoen. Het aantal werknemers dat vorig jaar al verminderde van 782 tot 726 zal dit jaar met 120 man teruglopen. Dit Jaar mag nog niet op winst worden gerekend, volgend Jaar wel, aldus de directie. DORDRECHT De Dordtse politie heeft de 40-jarige D. van de S. aange houden omdat deze zich aan verduis tering zou hebben schuldig gemaakt. De man zou voor de plaatsing van advertenties als tussenpersoon ge fungeerd hebben tussen een bedrijf ln Ede en een reclamebureau in Dor drecht. Daarbij is een bedrag van 18.000 „zoek" geraakt. ningen telt en waarvan de exploitatie in handen ls van Franco-Hollandaise. Laatstgenoemd project werd in het bijzonder ontwikkeld voor mensen, die geld in onroerend goed wensten te beleggen en die meer wilden dan al leen een tweede huls. De nadruk werd in verband daarmede sterk gelegd op de exploitatiemogelijkheden van de tweede woningen. Zo is er een aparte exploitatie-maat schappij als onderdeel van Franco- Hollandaise, die voor het onderhoud van het gekochte zorgt, zodat de eige naar hiervan niet wakker hoeft te liggen. De eigenaar kan kiezen uit twee mogelijkheden: een aanvan- gsrendement van 5 procent per jaar of een aanvarigsrendement van 4 pro cent per jaar plus het recht om een gratis vakantie door te brengen ln zijn verhuurde appartement. Uiteraard komt bij het verwerven van onroerende goed ln Frankrijk door particuliere beleggers de Franse fis cus om de hoek kijken. Iets. waar niet altijd in voldoende mate bij wordt stilgestaan. Hiertegenover staat ech ter, dat de Franse fiscus zich nog wel eens in gunstige zin wil onderschei den van zijn Nederlandse collega. Van een onzer verslaggevers BAARN Het grote probleem voor het Nederlandse bedrijfs leven ln de toekomst zal naar alle waarschijnlijkheid de noodzaak zijn, zich permanent te moeten vernieuwen. Over deze „innovatie" kwestie belegt het Nederlands Verbond van Onder nemers in de Bouwnijverheid op don derdag 6 juli een bijeenkomst ln Billt- hoven. Want aanpassingen aan steeds wisse lende omstandigheden wordt ook voor kleinere bedrijven een eerste vereiste geacht, terwijl daarnaast ini tiatieven noodzakelijk zijn om be paalde ontwikkelingen vóór te zijn of om te buigen. Vele kleinere bedrijven kunnen ech ter zonder hulp van buitenaf niet tot uitvoering van ideeën en plannen ko men. De vraag is daarom hoe deze hulp van buitenaf gerealiseerd moet worden en welke vorm daaraan gege ven moet worden, willen met name de wat kleinere bedrijven daarvan ge bruik kunnen maken. Op de bijeenkomst zal een aantal deskundigen aanwezig zijn, om daar over voorlichting te geven en hun ervaringen over te dragen. Kernpun ten hierbij zijn. welke problemen ont moet de ondernemer bij het vernieu wingsproces en welke hulp kan de overheid daarbij leveren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15