Toen brieven schrijven nog een kunst was kleine krant i KPMST Arrestatie leidt tot oplossing van 174 misdrijven Trouw de Tour de France start in Leiden de kleine krant Nieuwe boeken Brevet voor duikers Opbrengst breekt wereldrecord West-Duitsland grootste koper bij Hirsch-veiling Voor derde keer „Ik, Claudius" Schrijfmeesters uit de zeventiende eeuw Expositie over kunst en legenden Oranje op Schiphol X Pyromaan O O DINSDAG 27 JUNI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET LONDEN De belangrijkste kopers bij de veiling van de befaamde Von Hirsch kunstcollectie bij Sotheby Parke Bennet in Londen blijken in opdracht van Duitse musea te heb ben gehandeld. Oesteund door de Westduitse over heid konden Duitse musea voor een bedrag van tot nu toe ongeveer vijftig miljoen gulden uitgeven om de col lectie van de uit Nazi-Duitsland ge vluchte Joodse kunstverzamelaar Von Hirsch (die vorig jaar november op 94-jarige leeftijd in Zwitserland overleed» voor een deel weer naar Duitsland terug te brengen. Von Hirsch kocht een deel van zijn unieke verzameling van andere kunstverzamelaars die door de poli tieke situatie in het Duitsland van na 1933 gedwongen waren hun kostbaar heden te verkopen. In opdracht van Duitse musea werd tijdens de nu al historische veiling die vorige week dinsdag begon gekocht, door een groep handelaren die onder linge afspraken hadden gemaakt wie op welk kunstwerk zou bieden, zodat zij de prijzen onderling niet onnodig zouden opjagen. Het hierbij afgebeelde medaillon van email dat wordt toegeschreven aan de goudsmid Godefroid de Claire (ca. 1150) werd voor het Staatliche Mu seum in Berlijn gekocht voor bijna vijf miljoen gulden. De doorsnee van het medaillon bedraagt ongeveer 15 cm. Vandaag (dinsdag) wordt de vei ling besloten met de verkoop van moderne schilderijen en Meissner- porcelein. Ongeacht de opbrengst van deze laatste dag heeft de veiling van de Von Hirsch collectie vorige week het wereldrecord al gebroken met een bedrag van ruim vijftig mil joen gulden. Fragment uit het alfabet van Jan van den Velde. AO-boekje 1719: Roald Amundsen door J. H. Kruizinga. Uitg. Stichting IVIO. Lelystad. 20 blz - 1.75 Grillen en barbecuen, door C. Arius. Uitg. Elsevier, Amsterdam 150 blz - ƒ22.50 De tram die rijdt op wielen. roman uit de tijd van de stoomtram, door P. R. Troost. Uitg. Voorhoeve, Den Haag. 272 blz. - 27.50 Bij uitgeverij Elsevier. Amsterdam, verschenen de volgende boeken: Jacht op het goud, roman van P. Lear met als thema: het winnen van een olympische titel (256 blz - 19.50; Verbinding verbroken, thriller van M. Higgins Clark (206 blz - 14.50); De Lorimer sage, familieroman van A. Melville spelend rond 1900. (286 blz - 24.50) Van uitgeverij Bruna, Utrecht zijn de volgende boeken: Voor de rest van uw leven, politieroman van Ed McBain (166 blz) en De beste verhalen van Ephraïm Kishon (286 blz). Geen prijs opgave. Herinneringen van I. S. Toergenjev. Uitgave van De Arbeiderspers te Am sterdam in de serie „privé-domein". Vertaald en van aantekeningen en nawoord voorzien door C. B. Timmer. 356 blz. Geen prijsopgave. De Engelse tv-serie Ik, Claudius, die steeds meer kwaliteit vertoont, vanavond (kwart over tien op Nederland 2) de derde aflevering. Livia zal eigen wijze de kleinzonen van haar echtgenoot Augustus verzorgen foto van links naar rechts: Russel Lewis als Lucius, Sian Philips als Li Earl Rhodes als Gaius. He bor w 'kw pe var de. rijze en< lute Dder lèn cha AMSTERDAM (ANP) Onder de titel .Kunst en legenden uit het Verre Oosten" wordt tot en met 16 juli in Het glazen huis van het Amstelpark te Amsterdam een tentoonstelling ge houden. Behalve porselein, stootpla- ten van Samuraizwaarden. Chinese snuifflesjes en Japans en Chinees brons, zijn er fraaie Japanse en Chi nese schilderingen, boeddha's en vele andere voorwerpen te zien. die alle een legende uitbeelden. Verder is er een privé-collectie van Chinese en Japanse kleding en een aantal bon sai-boompjes te bewonderen. DEN HAAG In het Rijksmuseum Meermanno-Westreenia- num in Den Haag wordt tot en met 19 augustus een tentoon stelling gehouden over het werk van de 17e eeuwse Nederland se schrijfmeesters. In de 17e eeuw werd alle correspon dentie via met de hand geschreven brieven gevoerd. Vooral in verband met de internationale corresponden tie van handelskantoren werd de kunst van het schoonschrijven op vele scholen onderwezen door schrijf meesters. Er werd daarbij veel aan dacht besteed aan het schrijven in de handschriften die bij de verschillende Europese talen behoorden en die nog al sterk uiteenliepen. Van die ver schillende schriftsoorten kreeg het cursieve Italiaanse schrift in de loop van de 17e eeuw een steeds grotere verbreiding. Voor het onderwijs en voor de velen die het schoonschrijven als amateur beoefenden, gaven de schrijfmeesters voorbeeldenboeken uit. waarin schrijfvoorbeelden in gravure waren gereproduceerd. Deze Nederlandse schrijfboeken met hun vaak bijzon der kunstige letters en rijke krullen- versieringen, hadden vooral in de eer ste helft van de 17e eeuw een grote invloed door heel Europa. Schrijfboeken De tentoonstelling laat een aantal van die schrijfboeken zien. Daarbij is het in 1605 verschenen „Spieghel der schrijfkonste" van Jan van den Velde dat als het hoogtepunt op dit gebied wordt beschouwd. Verder worden werkstukken van amateurs en scho lieren getoond en wordt geprobeerd met enkele andere objecten een beeld te geven van de wijze waarop schrij fonderwijs werd gegeven. ..Steeds minder mensen zijn bereid 'en in staat eigenhandig een „nette" brief te schrijven en de neiging slecht leesbaar schrift „karaktervol" te noe men neemt hand over hand toe." Al dus A. R. A. Croiset van Uchelen in de brochure die bij de tentoonstelling wordt uitgegeven. Wie benieuwd is naar hoe fraai en kunstig men vroeger elkaar in hand geschreven brieven toesprak, kan zijn hart op deze tentoonstelling op halen. Van maandag tot en met zater dag van 13.00 tot 17.00 uur. Gratis. Van een onzer verslaggevers. ROTTERDAM Een onderzoek naar de handel en w van een dienstplichtig militair uit Hardinxveld-Giessei die zich schuldig maakte aan opzettelijke afwezigheid, 174 gevallen van diefstallen (met en zonder geweldple Jj* berovingen, zakkenrollerijen, inbraken en insluipingen klaarheid gebracht. De criminele „sneeuwbal" kwam aan het rollen toen de 19-jarige E. J. T. uit Hardinxveld-Giessendam door de Koninklijke Marechaussee aange houden werd. Hij was nog slechts enkele dagen in werkelijke dienst en omdat het vermoeden bestond dat hij in de tijd daarvoor diverse delicten had gepelegd, werd een uitgebreid onderzoek ingesteld in samenwer king met de Rotterdamse recherche. In de loop van dit onderzoek werden nog eens zeventien verdachten aan gehouden. Alle verdachten zijn her- oïneverslaafden. De totale waarde van de buit bedroeg meer dan twee ton. Dë verdachten waren hoofdzakelijk actief in de Maasstad (125 keer). Zo hee pleegde T. een aantal insluip; de Europointgebouwen aan conistraat en was een kamers 6 behulpzaam bij enkele diqlie van medische apparatuur Dijkzigtziekenhuis. Twee pleegden een diefstal met ge ging op de Nieuwe Binnen maakte zich verder nog schulfén een groot aantal zakkenrollei het Rotterdamse Centraal diefstallen van handtassen vi bijgangers en inbraken in wjor en geparkeerde auto's in Ro^ok en Hardinxveld-Giessendam der was men nog actief in D^otm (5), Nieuwerkerk aan de IJ Leusden (1), Utrecht (6). Zv g (3). Den Haag (6). Ede (2). U Delft (3). Vlissingen (3), Brie Breda (9). p d oor iteli Intig 0p< iger or I edei 27 JUNI 1978 De kleine krant Medewerkenden: Piet Hagen Hanneke Wijgh Gilles Stoop Barend Mensen Brieven aan Trouw De kleine krant Postbus 859. Amsterdam Te kort haar Een tienjarige jongen in Schotland mocht van de hoofdonderwijzer niet mee op schoolreis. Zijn haar was te kort. De vader en de moe der van de jongen hebben tegen het besluit geprotes teerd. Zij vinden kort haar gemakkelijker schoon te houden. Het hoofd van de school liet zich echter niet vermurwen. De jongen moest thuis blijven toen zijn klasgenoten vertrokken. Boetes In het kindertehuis Nieuw Veldzicht in Apeldoorn heerst een streng regime. De 22 jongens die er wonen, krij gen voor alles wat ze ver keerd doen een boete. Een kwartje boete voor het wan delen met losse veters. Een kwartje boete voor het met voeten op tafel zitten. Een kwartje boete voor het dra gen van schoenen binnens huis. Een kwartje boete voor het laten slingeren van vuil ondergoed. Er zijn ook hoge re boetes. Wie zijn fiets niet in het juiste rek zet, moet een gulden betalen. In de Tweede Kamer heeft me vrouw Beckers vragen over de boetes igesteld. Drollenvanger In het Belgische stadje Brugge rijden koetsjes voor toeristen. De paarden, die de koetsjes trekken, laten on derweg wel eens een vijg val len. De toeristen hebben over de drollen geklaagd. Ze vinden het maar vies, al die paardevijgen op straat. Het gemeentebestuur heeft nu besloten dat alle paarden een drollenvanger moeten dragen. He Van een onzer verslaggevers LEIDEN Vandaag worden de 120 wielrenners verwacht die deelnemen aan de start in Leiden van de Tour de France. Met de renners trekt een caravaan van ongeveer 2500 reclamemensen, jour nalisten, politieagenten en organisatoren de stad binnen. Het is de derde keer dat de Ronde van Frankijk in Ne derland begint. In 1954 was de start in Amsterdam en in 1973 in Scheveningen. De tour eindigt altijd in de Fran se hoofdstad Parijs. Heel Leiden is sinds vorige week in rep en roer door het grote gebeuren. Op vrijag be gon het feest met een majo- rettenfestival. Woensdag avond wordt in de Groen oordhal een voorstellings avond gehouden, waarop de ploegen gepresenteerd worden Tijdrit Donderdagmiddag om drie uur wordt een tijdrit gereden door de Leidse binnenstad. Het parcours van 4200 meter begint en eindigt weer bij de Groenoordhal. De stad Lei den moet dranghekken uit andere plaatsen lenen om de route af te zetten. Auto's wor den uit de stad geweerd. De start van de tour in Leiden kost bijna een miljoen gul den. Dat geld moet worden opgebracht door de reclame. Voorzitter van de stichting die het wielerfeest organi seert is de heer Eimert Teek- ens, directeur van een groot slagersbedrijf. dat ook geld in de tour heeft gestoken. De grote sterren van vorige Jaren ontbreken in de tour van 1978. Eddy Merckx is met wielrennen gestopt op dok tersadvies. Ook de winnaar w. *Hf Sk vMH Gerben Karstens, de enige Leidenaar in de Tour de France. van 1977. Thevenet. doet niet meer mee. Een van de nieuwe favorieten is Bernard Hi- nault, die dit weekend kampi oen van Frankrijk werd. Ook de Nederlander Joop Zoete melk maakt wel een kans. De enige Leidenaar die meerijdt is Gerben Karstens, voor wie dit de twaalfde tour wordt. Vrijdag wordt de eerste ronde gereden van Leiden naar St. Willibrord in België. Vooral in Zeeland wordt de duiksport tegenwoordig druk beoefend. Het moet een fan tastische sport zijn vooral door de schitterende planten en dierenwereld die Je onder water aantreft. Maar als er aan één sport gevaren zijn verbonden is het wel duiken. Al heel wat sportduikers heb ben de dood gevonden door verdrinking of door de cais sonziekte Die caissonziekte ontstaat als een duiker lang en diep onder water is ge weest en dan te snel naar boven komt. Bij het omhoog duiken moet je namelijk steeds even blijven ..hangen" om je lichaam te laten wen nen aan de lagere druk. ..De- compressiestops" noemen ze dat Doe Je dat niet. dan ont staan er stikstofbelletjes in het bloed. Bloedingen Een ander gevaar is ..lung- burst". wat letterlijk ..long- barsting" betekent. Als een duiker naar boven komt met een snelheid van meer dan achttien meter per minuut, ontstaan er inwendige bloe dingen. Ook dat kan dodelijk zijn. Het provinciaal bestuur in Zeeland heeft nu besloten dat duikers vanaf volgend jaar een brevet, een soort duikbe- wijs moeten hebben. Bij de opleiding voor dat brevet zal erop gelet worden, dat je de veiligheidsvoorschriften goed kent. Vanmorgen om half negen komt het Nederlandse elftal op Schiphol aan. Heel veel mensen zullen erbij zijn om de voetballers, die het zilver hebben veroverd in Argenti nië. te verwelkomen. Toch zijn veel Nederlanders erg te leurgesteld. Zij hadden ge hoopt dat Nederland wereld kampioen zou worden. Nu kregen de Argentijnse spelers een hand en de cup van presi dent-generaal Videla. Nederland kwam niet opdra ven bij de plechtige uitre king. De veiligheisdienst had ze verteld dat ze beter weg konden blijven. Als. Oranje het goud had ge wonnen. had het Nederlandse elftal Videla de hand moeten schudden. Veel lezers van de Kleine Krant vonden dat ze dat maar moesten doen. Maar er waren er ook die von den dat Videla het goud zelf maar moest houden. Het win nen van de wedstrijd was dan de beloning voor Nederland, schreef een lezeres. Volgende week dinsdag ver schijnt de laatste kleine krant voor de zomervakantie. Half augustus beginnen we aan een nieuwe jaargang. Omdat we niet weten of jullie wensen hebben, of ideeën om de kleine krant nog beter te maken, hebben we een vra genlijst gemaakt. Zou je die in willen vullen? Je doet er ons een groot plezier mee. Wie de vragenlijst ingevuld terugstuurt, krijgt na de va kantie een mapje om de stuk jes voor de encyclopedie in op te bergen. 1. Lees je elke week thuis De kleine krant of lees je hem op school? 2. Wat lees je altijd? 3. Wat lees je nooit? 4. Vind je De kleine krant te moeilijk? Wat vind je moei lijk? De onderwerpen of de woorden? 5. Vind je de kleine krant te gemakkelijk? Wat vind je te gemakkelijk? De onderwer pen of de woorden? 6. Welke berichten vind je leuk? 7. Wat heb je gemist in De kleine krant? 8. Knip Je wel eens iets uit? Wat? 9. Heb je nog ideeën om de kleine krant nog beter te maken? Veel succes met de antwoor den. Stuur je je brief vóór 8 juli naar ons toe? Het adres staat bovenin bij de kop. Ook reacties van scholen zijn welkom. .'„■„"GilL» stoop,V In Delft is zondag een zeventienjarige jongen gearresteerd. Hij had vijftien keer brand gesticht. Zijn voorkeur ging uit naar scholen. Maar ook clubhuizen van padvinders, bouwketen en kelder boxen werden door hem in brand gesto ken. De schade is hoog. Zeker voor vijf miljoen gulden is in de vlammen opge gaan. De jongen zat op de middelbare school in Den Haag. Hij was daar niet erg gelukkig. Ook thuis waren er moeilijkhe den. Het gebeurt wel vaker dat mensen brand stichten omdat ze boos zijn of ongelukkig. Soms doen ze het om wraak te nemen. Iets in brand steken geeft hun een tevreden gevoel. Maar niet voor lang. Iedere keer moeten ze er op uit om nieuwe branden te stich ten. Zeg gaan vaak slim te werk. Het duurt wel even voordat men door krijgt dat een brandstichter of pyromaan bezig is. Pyromaan is het Griekse woord voor iemand die gek is op vuur. Niet iedereen die een brand sticht is ook een pyro maan. Dat ben je pas als je keer op keer iets in de brand wilt steken. Vanuit een dwang die sterker is dan jezelf. Pyroma nen weten vaak best dat brandstichten gevaarlijk is. Maar op het moment dat ze iets in de fik steken, is de dwang gTOter dan het gezonde verstand. 27 JUNI 1978 Pyromanen zijn zieke mensen. De mees ten worden ook niet in de gevangenis gezet. Ze moeten naar een dokter om behandeld te worden. Pyromanen zijn gevaarlijk. Niet alleen voor henzelf maar ook voor hun omge ving. Mensen in de buurt durven 's nachts niet te gaan slapen, omdat ze bang zijn dat de pyromaan weer toe slaat. Het kan een tijd duren voordat de politie de brandstichter heeft ontdekt. Heel vaak blijft hij staan kijken naar zijn eigen brand. In Delft heeft de politie steeds foto's genomen van alle kijkers naar de brand. De Delftse jongen stond iedere keer op de foto. Ouderwetse brandspuit lergi psp Icht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 10