-kanaal ruzie Aanleg Corantijn- begint met fikse Artotheek op educatieveto Parlementariërs werken aan de West LERAAR/LERARES Tweede grote ontwikkelingsproject in Suriname Nederlandse in Bangkok tot 30 jaar veroordeeld Ter ondersteuning lesprogramma's Van der Louw Regels voor ambtenaar erg moeilijk Dreigende sluiting Philips-vestiging s Bezetting van KTHA geëindij HUISMEESTER VAN T HOF BEHEER B.V. a. een secretaresse voor het algemeen secretariaat b. een afdelings secretaresse LERAAR/LERARES een administratief medewerker Gemeente Leiden ONDERWIJZERS/ ONDERWIJZERESSEN Vanaf 12 april goedkoop vliegen naar Athene! secretaresse (vac. nl 00228) ZATERDAG 24 JUNI 1978 TR0UW/KWARTE1 H Pr' Van een onzer verslaggevers De Artotheek R1)nmond, eet... ROTTERDAM De Artotheek Rijnmond heeft als eerst in het schilderachtig Delfshavet Nederland uit haar kunstverzameling een educatieve collectie gSSSTlXdehfaScfè id samengesteld, die voor een geringe vergoeding aan scholen, vormingscentra, jeugdcentra etc. uitgeleend wordt ter onder steuning van het lesprogramma. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Suriname kan binnenkort beginnen met de aanleg van het Corantijn-ka- naal het tweede grote ont wikkelingsproject van het land (na het in uitvoering zijn de. maar nog steeds omstre den bauxietplan West-Surina- mei Maar voor het zover is dreigt er eerst nog een fikse binnenlandse ruzie te moeten worden uitgevochten over de vraag wie de directie bij de uitvoering van dit plan moet voeren: een Surinaams of een Nederlands ingenieursbu reau. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het Is niet doenlijk aangaande de vrij heid van meningsuiting ge dragsregels vast te stellen, die een ambtenaar een goed handvat bieden voor elke si tuatie, zo schrijft burgemees ter A. A. van der Louw in een discussienota „Vrijheid van meningsuiting van de ambte naar", die hij naar aanleiding van de affaire-Kalma aan de Rotterdamse gemeenteraad heeft aangeboden. Het ls de bedoeling dat deze nota op een nader te bepalen tijdstip onder werp van een gemeenteraadsdebat wordt. De heer Van der Louw constateert in zijn nota. dat er onderscheid moet worden gemaakt tussen het optreden van de ambtenaar in diens kwaliteit en het optreden van hem als staats burger. Het optreden als ambtenaar wordt beheerst door de wettelijke re gels en de gedragsregels die gelden in de organisatie waar hij werkt. Het optreden als staatsburger geschiedt zoveel mogelijk onder de waarborgen die de grondwet iedere staatsburger geeft, zij het dat er ten aanzien van degene die in overheidsdienst werk zaam is beperkingen kunnen worden gesteld, die voortvloeien uit de bij zondere rechtsverhouding waarin hij tot de overheid staat. De overheid kan en mag echter geen toezicht uit oefenen op de ambtenaar. Achteraf behoort de overheid te beoordelen of de ambtenaar in zijn optreden als staatsburger de beperkingen heeft geschonden Als de overheid besluit naar aanleiding van het optreden van een ambtenaar als staatsburger maatregelen te treffen, kan de ambte naar beroep instellen bij het Ambte narengerecht. Hij kan vanzelfspre kend vooraf overleg plegen met zijn chefs of eventueel met de politiek verantwoordelijke ambtsdrager. Hij kan of behoort daartoe niet te worden verplicht. Deze gang van zaken verschaft voor af aan de ambtenaar geen volstrekte zekerheid, maar dan geldt de eigen verantwoordelijkheid van de ambte naar Er wordt op die eigen verant woordelijkheid herhaaldelijk een be roep gedaan. Indien men iemand ver antwoordelijkheid wil laten dragen voor eigen handelen, dan behoort deze verantwoordelijkheid ook te gel den voor de gevolgen van dat hande len. Waar het onmogelijk Ls vaste gedragsregels vast te stellen, kan men ten hoogste proberen afwegings factoren te vinden. Nederland zelf staat buiten deze ru zie. die voorlopig nog door de Surina- mers onderling wordt uitgevochten, maar de anti-Nederlandse sentimen ten zijn onder de oppervlakte toch al duidelijk merkbaar De aanleg van het Corantijnkanaal is al een betrekkelijk oud plan. Het on geveer zeventig kilometer lange ka naal zal zoetwater uit de Corantijn- rivier brengen naar een nieuw aan te leggen landbouwgebied in Nickerie. het meest noord-westelijk gelegen district van Suriname Het is een vrij kostbaar plan (alleen het graven van het kanaal gaat al een dertig tot veertig miljoen gulden kosten), maar Nederland is reeds grote voorstander geweest van uitvoering van het plan; ten eerste omdat het een landbouw project is en ten tweede omdat het de kans biedt het district Nickerie ver der te ontwikkelen, waardoor de druk op de stad Paramaribo zal afnemen Trouwens: ook dat woord ..kostbaar" is nogal betrekkelijk, want later is nog een stuwdam met stuwmeer als alternatief voor het kanaal ontwor pen. maar het rendement van het kanaal bleek het drievoudige te zijn van de stuwdam. Kortom Nederland is bereid om voor de uitvoering van dit plan royaal over de brug te komen met ontwikkelingshulp. De eigenlijke voorbereiding voor het project is uitgevoerd door het Suri naams planbureau, technisch bijge staan door een consortium van drie Surinaamse en één Nederlands inge nieursbureau. In de Surinaamse bla den en vaktijdschriften hebben in middels advertenties gestaan over de inschrijving en na een voorselectie op grond van technische en financiële maatstaven zal begin juli het werk worden aanbesteed. Blunders Wie zal echter de directie voeren? Het Surinaamse planbureau zelf wil dat opdragen aan de Nederlandse deelne mer in het consortium: Ilaco, een dochter van de Heide Maatschappij, maar het Surinaamse lid van de CONS (de gemengd Nederlands-Suri naamse commissie voor ontwikke lingssamenwerking) Ewald Karamat Ali heeft het Surinaamse bureau Ses- con naar voren geschoven. Het verve lende voor Karamat Ali is. dat Inmid dels is uitgekomen dat hij behalve lid van de CONS ook Juridisch adviseur ls van Sescon. Bovendien heeft Ses- con een paar mooie prestaties, maar ook onderscheiden blunders op zijn naam staan. Het woningbouwproject Flora dat er al meer dan twee jaar half afgemaakt aan de rand van Paramaribo bij ligt is zo'n voorbeeld van tragi komische bedrijfsvoering en het landbouwont wikkelingsproject Commewijne komt onder Sescons handen ook niet van de grond. Ten overvloede is juist deze maand bekend geworden dat Sescon bij dit laatste project declara ties heeft ingediend, zonder dat daar prestaties tegenover stonden. Geen nood echter voor de supporters van Sescon: zij zeggen dat het Neder landse bureau Ilaco de opdracht moet krijgen op grond van Neder landse directieven, omdat ..die hele ontwikkelingshulp van Nederland aan Suriname geen ander doel heeft dan het bevoordelen van het Neder landse bedrijfsleven langs een omweg". de Surinamers zelf maar moeten zien op te lossen. Hoezeer anti-Nederlandse gevoelens bij een deel van de Surinaamse elite op de achtergrond een rol spelen bij een kwestie als deze; als het om de finale van het wereldkampioenschap voetballen gaat staan alle Surina mers als supporters van Nederland aan het televisie-toestel. Als Neder land tegen Brazilië had moeten spe len. was het misschien anders ge weest. Maar nu het om Argentinië gaat. winnen de historische senti menten het al ligt Argentinië dan ook honderdmaal op hetzelfde conti nent als Suriname. VALKENSWAARD De industrie bonden van het NKV en het NVV zijn ervan overtuigd, dat Philips van plan is op niet al te lange termijn de vesti ging van Elcoma in Valkenswaard. waar nu nog 183 man werkt, te slui ten. Vast staat, dat voor het einde van het jaar in ieder geval 40 arbeids plaatsen komen te vervallen door het wegvallen van een grote order van Rank Xerox. Volgens een woordvoerder van Phi lips zijn er ook nog enkele opdrach ten waarvan het niet zeker is, of ze wel zullen worden uitgevoerd. Daar naast overweegt Philips de activitei ten op het gebied van de ..magnetic bubbles" in Valkenswaard stop te zetten. Wanneer dat alles gebeurt, zouden nog eens 80 arbeidsplaatsen komen te vervallen voor het einde van het jaar. ROTTERDAM (ANP) Uit het wa ter van de Rijnhaven in Rotterdam heeft de rivierpolitie het lichaam op gehaald van een 19-jarige Griekse matroos. BANGKOK (Reuter) de 24-jarige Ne derlandse Emmy L. is in Bangkok veroordeeld tot een gevangenisstraf van dertig jaar. Zij was schuldig bevonden aan het smokkelen van heroïne. De vrouw werd op 31 oktober op het vliegveld van Bangkok gear resteerd toen bleek dat zij 2,76 kilo heroïne in haar bagage had. Ze zei dat een Chinees haar een koffer had mee gegeven met het verzoek deze te over handigen aan iemand in Amsterdam. Later bekende ze dat de koffer haar eigendom was. fAanvankelijk had de rechtbank haar 'tot zestig jaar veroordeeld. De straf werd gehalveerd omdat de vrouw had toegegeven dat de koffer van haar was en omdat ze in verwachting is. Het thema voor deze collectie is ..het raam". Het project bestaat uit 24 kunstwerken, waaronder olieverf schilderijen, tekeningen, aquarellen, litho's, etsen en zeefdrukken. De col lectie is aangevuld met een serie dia's van de te lenen kunstwerken, een serie kunsthistorische dia's van wer ken waarin het raam een rol speelt en een grote serie dia's van talloze situ aties waarin het raam zich in het dagelijks leven manifesteert. „Het raam" biedt een uniek uitgangspunt voor lessen in de beeldende vakken, waarin het aspect „ruimte", dat door het gezichtveld van het venster een extra dimensie krijgt, een belangrijke rol speelt. Anderzijds kunnen door het thema „raam" diverse maatschappelijke realiteiten aangedragen worden. Uit de vorm en de maat van het raam kan men bij voorbeeld opmaken wat de functie van het gebouw is, wat de instelling van de bewoners is en in welke plaats en tijd het tafereel zich afspeelt. Door een bepaald onderwerp met be hulp van de kunstcollectie te analyse ren en te interpreteren hoopt men de belevingswereld van de leerling ver der te ontwikkelen. Volgens Roel Teeuwen, zelf kunstenaar, die als me dewerker van de Artotheek de collec tie „het raam" heeft samengesteld, wordt er hard aan nieuwe projecten gewerkt. Roel: „Het vormende aspect is altijd al één van de uitgangspunten van de Artotheek Rijnmond geweest, maar door geldgebrek hebben wij daar niet eerder aan kunnen werken. Het geld is er ook nu nog niet, maar wij zijn gewoon aan de slag gegaan en met de uiterst bescheiden middelen die ons ten dienste staan is het toch gelukt een uniek project boven water te krijgen." gende gebieden tegen een btjog abonnementsprijs kunst te Op die manier is het voor mogelijk om kunst in huis ti Of De verzameling van de Artot ld( vat circa 3000 schilderijen. gen. etsen, wandkleden en 1 waaronder enkele heel forse eipe ren. In tegenstelling tot ande heken in Nederland bevat d i meling die aan de Voorhave geslagen niet alleen kunstwe de zogenaamde „contrapr (een regeling waarbij het rijk plichte tegenprestatie voor h nen van financiële hulp aan l mend kunstenaars kunstwerl vangt), maar ook kunst die gemeente Rotterdam is aang Op die manier komt het schapsgeld weer aan de bevol anoHo alHnc RapI Tspiioipti goede, aldus Roel Teeuwen. Deze afwijkende werkwijze Artoteek Rijnmond heeft al gs quentie dat de Rijkssubsidi men te vervallen en dat meiuw afhankelijk is van de gemee an S Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De delegatie uit het Nederlandse parlement, die drie weken in de Nederlandse Antillen heeft rond gereisd, komt vanmorgen in Nederland terug. „Maar ons werk is nog niet klaar. Er zijn ons heel wat vragen gesteld en die moeten worden beantwoord. Wij moeten voorkomen dat er geklaagd wordt: als ze weg zijn, hoor je niets meer," zei de voorzitter van de delegatie, het CDA-Eerste Kamerlid Elfferich bij het vertrek van Curagao. Op de laatste dag van het bezoek hebben de Nederlandse parlementa riërs nog met een delegatie uit het Antilliaanse parlement gesproken over de staatkundige situatie, met name die op de Bovenwindse eilan den St. Maarten. St. Eustatius en Saba. Deze vergadering werd tot verdriet van de Nederlandse delega tie en de Arubaanse leider Betico Croes niet bijgewoond door verte genwoordigers van de Bovenwinden. 'Holland houden' Het CDA-Tweede Kamerlid De Kwaadsteniet zei, dat de Kamerleden zich hebben kunnen oriënteren en dat hun opvattingen tijdens het be zoek niet zijn gewijzigd. De onafhan- kelijkheidsproblematiek noemde hij ingewikkeld, want hij had op de Bo venwinden. maar ook elder meer dan het „wij willen Holland houden" gehoord. Hij vond het van het grootste belang dat Antilliaanse Statenleden regel matig alle eilanden bezoeken en zich daarbij ook werkelijk Statenleden van de Nederlandse Antillen tonen en niet slechts vertegenwoordigers van hun eigen eiland. Eerder deze week heeft Betico Croes van de Arubaanse meerderheidspar tij M.E.P. laten weten bijzonder te leurgesteld te zijn over het vastlopen van de besprekingen, die vorige week in Willemstad zijn gehouden onder leiding van minister Van der Stee. Het was de bedoeling dat bij die gelegenheid een werkgroep zou wor den samengesteld, waarin de ding van de Antilliaanse eilai derling en van de Antillen m( land zou worden bekeken. In ber worden de besprekingen hervat, maar dan is het n oordeel van Betico Croes te Na afloop van een vergaderinj partijraad van de M.E.P. dat er wordt gedacht over hel seren van een nieuw referen Aruba. De uitslag van dat dum zou dan bindend moeter onder supervisie van Nederl; Verenigde Naties gehouden k rif I irij s5o 1 el I AMSTERDAM De bezett^l de katholieke theologische; school te Amsterdam (KTHA) teren beëindigd. De bezetters 1 bereikt, dat de hogeschoolrjl bisschoppen om een gespreT vragen. f Op de vlakte De Nederlandse regering houdt zich in deze zaak nu angstvallig op de vlakte. Er is een deskundige van rijkswaterstaat heen gestuurd (een man. die jaren in Suriname heeft ge werkt en het land dus goed kent) om te adviseren bij de aanbesteding en de Nederlandse autoriteiten hebben de Heide Maatschappij een seintje gegeven, dat het niet tactisch zou zijn als de Heide Mij. als aannemer voor de uitvoering van het werk zou in schrijven. gezien de rol die haar doch ter Ilaco bij de voorbereiding van het plan heeft gespeeld Maar verder gaat Nederland toch niet. Den Haag ziet de hele zaak in de eerste plaats als een Surinaamse aangelegenheid, die Wij zoeken op korte termijn een voor een nieuwbouwprojekt gelegen aan de Sirtemastraat in het centrum van 's-Gravenhage. bestaande uit luxe 2- 4 en 5 kamer woningen. Van de huismeester verwachten wij: goede kontaktuele eigenschappen; het zelf verrichten van eenvoudige reparaties; het houden van toezicht; het verrichten van diverse schoonmaakwerkzaamheden; leeftijd boven de 35 jaar. Wij bieden: goede salariëring; een huurwoning, daar de huismeester in het desbetreffende complex dient te wonen. Sollicitaties gaarne schriftelijk aan: LEKKENBURG 15 GOUDA tel. 01820-20111* tst. 22 P.S. Zij die eerder voor deze functie solliciteerden behoeve niet opnieuw te reflecteren op deze advertentie. De CDA-Tweede Kamerfractie zoekt per 15 augustus 1978 a. Deze functie houdt in het adminis tratief assisteren van de ambtelijke secretaris en de coördinerend se cretaresse op het centrale secreta riaat. De werkzaamheden zijn zeer uiteenlopend van aard. Er word in teamverband gewerkt. b. De afdelingssecretaresse verricht de administratieve werkzaamhe den ten behoeve van diverse frac tiecommissies. Voor beide functies geldt dat het werk vaak ongeregeld doch zeer afwisse lend is. Hierdoor is een grote mate van zelfstandigheid vereist, alsmede de vaardigheid om op onverwachte mo menten in te spelen. Het salaris voor beide functies be draagt bruto per maand 1.666,- (mi nimum) tot een maximum van 2.367,-. Inschaling geschiedt vol gens Rijksregeling. Vakantietoeslag 8%. Opleiding: HAVO, alsmede de diploma's typen en steno Nederlands. Verwantschap met de politiek van het CDA strekt tot aanbeveling. Gaarne Uw sollicitatie met de hand geschreven te zenden aan: CDA- Tweede Kamerfractie t.a.v. de Ambte lijk Secretaris Binnenhof 1a. DEN HAAG. Gaarne in de linkerbovenhoek van de enveloppe vermelden: sollicitatie CHR. TECHNISCHE SCHOOL Alphen aan den Rijn Bosparkweg 4 - Postbus 350 - Tel. 01720-72480 Ter vervanging van een zieke lerares vra gen wij per 1 augustus 1978 of z.s.m. daarna voor de afdeling I.T.O. aan onze school eer^ Algemeen Vormende Vakken Volledige weektaak. Sollicitaties gericht aan het adres van de school Postbus 350 ontvangen wij gaarne binnen een week na verschijning van dit blad. K.V. KUYVENHOVEN'S groenten fruit exportmij B.V. vraagt voor spoedige indiensttreding met M.B.A.-opleldlng. ervaring met mechanische admi nistratie strekt tot aanbeveling. Schriftelijke sollicitaties te richten aan: Postbus 509 2690 BA s-Gravenzande Bij het openbaar lager onderwijs kunnen door stijging van het leerlingenaantal en herschikking binnen het huidige personeelsbe stand met ingang van 1 augustus 1978 geplaatst worden enkele Van de sollicitanten wordt gevraagd om aan te geven aan welke onderwijsvorm en schoolsoort zij hun voorkeur geven. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Gemeentelijke Inspecteur van het Onderwijs, tel. 071-145344, (toestel 312). Sollicitaties onder vermelding van vaca turenummer OND 580 zo spoedig mo gelijk te zenden aan de afdeling Onder wijs, Stadhuis, Leiden. Retourprijs v.a. 475 gia Informatie/boe king: Perscombinatie reizen Wibautstraat »i 31 Amsterdam Tel. 020-913456 GEMEENTE 'S-GRAVENHAGE Bij het gemeentelijk voortgezet onderwijs zijn met ingang va^t schooljaar 1978-1979 de volgende betrekkingen te vervullen vanm Dalton Mavo-school „Louis Hage" Amerongenstraat 1 Duits Directeur: R. B. Kareis, tel. 01820-20997 Scholengemeenschap „Simon Stevin" (school voor v.w.o.-h.a.v.o.-m.a.v.o.) Zuidlarenstraat 59. tel. 663737 handelskennis Scholengemeenschap „Johan de Wltt" natuurkunde wiskunde (school voor atheneum-h.a.v.o. m.a.v.o.-l.a.v.o.) Nieuwe Duinweg 6-14, tel. 553410 Zij die in het bezit zijn van de onderwijzr te. aangevuld met de akte l.o. wiskun studerende hiervoor, genieten de voor< Combinatie of verdeling van de betrekkingen is mogelijk. Inlichtingen worden verstrekt door de directeur/rectoren. Ter verkrijging van een woning wordt, in de daarvoor in aanmerking komende gevall medewerking van het gemeentebestuur verleend. Sollicitaties met vermelding van volledige personalia, alsmede de naam van dil uiterlijk 14 dagen na het verschijnen van deze oproep aan Burgemeester en Wetho Burgemeester De Monchyplein 9, alhier, te zenden onder nr. 78-19 en een copie di e aan de desbetreffende rector/directeur. MKSAC MORRISON - KNUDSEN SAUDI ARABIA CONSORTIUM waarin de Hollandsche Beton Groep een belangrijke deelnemer is, werd geformeerd voor de bouw van een nieuwe stad in Saudi Arabië voor 70.000 inwoners. De opdracht omvat ondermeer de bouw en het bedrijfsklaarmaken van vijf betonfabrieken en het uitwerken van alle geprefabriceerde betonkonstructies. Wij zouden graag in kontakt willen komen met een die op directie niveau werkzaam wil zijn voor de duur van het project hetwelk naar schatting twee jaar zal zijn. Haar werkzaamheden zullen ondermeer bestaan uit: - het verzorgen van de directie correspondentie; - het notuleren van vergaderingen en de uitwerking daarvan; - het verrichten van alle secretariaatswerkzaamheden in de breedste zin van het woord. Naast de gebruikelijke opleiding verlangen wij: - Een zeer goede kennis van de Engelse taal in woord en geschrif - Ervaring in het werken met dicteer apparatuur. - Vaardigheid in steno Nederlands en Engels. - Accuratesse. Tegenover deze vereisten bieden wij een aantrekkelijk salaris met goede secundaire arbeidsvoorwaarden en een prettige werksfeer op ons nieuw kantoor. Hebt u interesse richt dan uw schriftelijke sollicitatie met volledige gegevens omtrent leeftijd, opleiding en ervaring en met vermeldin van het vacaturenummer aan: Hoofd Personeelszaken MKSAC Zuiderstraat 44 Postbus 3149 Delft. Nederland

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8