ondense metaalbeurs- narkt van de toekomst' OOOI og geen opleving in otterdamse haven Vezelakkoord lost niet alle problemen op Noordzee Veerdienst rekent op half miljoen passagiers ei s 'Behandeling baby met afwijking ontoereikend' Meeste boeren zien toekomst in hun vak t(< it toeren naar ingeland geëmigreerd werkzaam Oegandese koffie niet meer in VS ^RT TERDAG 24 JUNI 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 33 or J. G. Wolters heb cursii irkri f; itris iNDEN Vraag de eerste beste Londenaar naar littington Avenue, tien te- één dat hij zijn schouders ophalen. „Never heard of Nooit van gehoord. En :h spelen zich in dit achter- traatje, in het hart van de ie Londense City vlak bij Leaden Hall-markt een irt kleine uitvoering van de egere Parijse Hallen op dagen van de week dingen die van het grootste belang i voor velen in onze wereld, doelen op het gebeuren op London Metal Exchange, Londense metaalbeurs. uiterst luidruchtig gebeuren, dat ver gezeld gaat van een gebarentaal, die voor een niet-ingewijde moeilijk te doorgronden is. Degenen die aan de beurs deelnemen kennen echter de geschreven en ongeschreven regels op hun duimpje. Merendeels zijn dat snel reagerende opvallend jonge mensen. len op de metaalbeurs bij voortdu ring zijn verbonden met hun firma's, staan deze op hun beurt vla telefoon en telex weer in verbinding met ko pers en verkopers over de gehele wereld. Naast de meest belangrijke rol van de London Metal Exchange, te weten :hts een klein bordje aan de bui- luur van één van de panden in Vtington Avenue verraadt de aan- I vai igheid van dit internationale cen- (02|n voor de handel in non-ferro me- Hier worden de wereldmarkt- ten bepaald voor koper. tin. lood, en zilver Mede op grond van de aesn :en. die op de Londense metaal- rs tot stand komen, stellen de j lucenten van artikelen, waarin non-ferro metalen worden ver- (t. uiteindelijk vast wat hun afne- ervoor moeten betalen. De handel op de Londense metaal beurs vindt plaats in de „ring". Dage lijks zijn er twee officiële zittingen, te weten 's ochtends van 12.00 tot 13.05 en 's middags van 15.35 tot 16.35. Om de beurt wordt in de metalen (koper, tin, lood, zink en zilver) gedurende vijf minuten gehandeld. Dit tweemaal ach tereen met daartussen een kleine pauze. Aan de muur van de zaal (rechts boven op de foto zichtbaar) de oude alchemis tische symbolen voor de vijf metalen. Deze symbolen worden verlicht, wan neer in het desbetreffende metaal mag elijks gaan op de metaalbeurs in len voor vele miljoenen ponden g om tijdens de handel, die degene, die voor het eerst de s in actie ziet. iets onwezenlijks t. Het is een bij tijd en wijle Het beeld dat de Londense metaal beurs biedt is echter maar het topje van de ijsberg. Achter de maximaal veertig personen onder wie slechts één vrouw, die gerechtigd zijn als handelaar aan het beursgebeuren deel te nemen, staan hun firma's, die ieder op zich weer een stukje van de wereldvraag en het wereldaanbod vertegenwoordigen. Zoals de beurs handelaren met hun telefoontoestel- het vaststellen van de prijzen voor koper, tin. lood, zink en zilver, heeft de beurs nog een andere functie. De beurs biedt nl. de handel in non-ferro metalen ook de gelegenheid tot iets wat in het vakjargon met de mooie naam „hedging" wordt aangeduid. „Hedging" mag voor een buiten staander-bijzonder ingewikkeld lij ken. het doel ervan is vrij simpel, nl. leveranciers en kopers bescherming te bieden tegen verliezen als gevolg van niet te voorziene grote prijs- schommelingen. KOPER TIN LOOD ZINK ZILVER Eén onzer redacteuren bracht dezer dagen een bezoek aan Londen, het zenuwcentrum van de in ternationale goederen handel. Nevenstaand en kele indrukken van de London Metal Exchange, de Londense metaal beurs. worden gehandeld. Bij koper, lood en zink wordt in minimumhocveelheden van 25 ton, bij tin van 5 ton en bij zilver van 10.000 troy ounces (van elk 31,1 gram) gehandeld. Na de officiële zittingen (tijdens deze mag er in de beurszaal op straffe van een boete beslist niet worden ge rookt) vindt nog gedurende een zekere tijd een niet-officicle handel, de zoge naamde „kerb dealing" plaats. Oor spronkelijk geschiedde die buiten het gebouw op de „kerb" (het trottoir), doch dit werd later verboden. De naam is echter gebleven. Een functie, die ook de goederen ter mij nmarkten hebben, waar grond stoffen als cacao, koffie, rubber en suiker worden verhandeld. Terwijl bij deze laatste produkten de grote prijs- schommelingen echter vaak worden veroorzaakt door goed of slecht uitge vallen oogsten, zijn het bij metalen andere oorzaken, die een rol spelen bij de prijsvorming. Vers in het geheugen liggen ongetwij feld nog de jongste gebeurtenissen in Zaïre. Gebeurtenissen, die er aanvan kelijk op duidden, dat de koperpro- duktie in dat land de eerstkomende maanden op een laag pitje zou staan en bijgevolg tot een scherpe stijging van de wereldkoperprijs leidden. Nu echter inmiddels is gebleken, dat de schade aan de kopermijnen in Zaïre meevalt, is de koperprijs al weer be langrijk omlaaggegaan. De oude alchemistische symbolen op de Londense metaalbeurs.. 'Hedging' Welnu, tegen dit soort prijsschomme- lingen moet „hedging" een zekere be scherming geven. In feite komt het erop neer, dat een bepaalde transac tie. laten we zeggen de koop of de verkoop van een hoeveelheid koper, wordt gekoppeld aan een tegenover gestelde „papieren" transactie. Een voorbeeld mag dit verduidelij ken. Een leverancier, die op zich neemt over bijv. drie maanden tegen een bepaalde prijs 100 ton koper te leveren, koopt op het moment dat hij deze afspraak maakt ook 100 ton ko per „op papier" op de termijnmarkt. Door deze transactie stelt de leveran cier, ongeacht wat er in de drie maan den die aan de levering voorafgaan met de prijzen gebeurt, zijn winst min of meer veilig. Wat is nl. het geval? Dreigt hij door een voor hem ongunstige ontwikke ling (een prijsstijging) verlies te zul len lijden op zijn verkooptransactie, dan wordt dit verlies goedgemaakt door dat wat hij verdient op zijn „papieren" aankoop op de termijn- markt. Deze is nl. ook in waarde ge stegen door de prijsontwikkeling. Zoals gezegd, naast de prijsvorming is deze mogelijkheid tot ..hedging" niet te verwarren met speculeren ove rigens de belangrijkste functie, die een goederentermijnmarkt heeft. De Londense metaalbeurs neemt daarbij nog een bijzondere plaats in. ZIJ fun geert nl. niet slechts als een beurs voor de „papleren" handel, maa' speelt ook een uiterst belangrijke re in de fysieke (effectieve) handel, wa betekent dat de gekochte metalei. ook werkelijk worden geleverd. Of aan deze metalen thans vijf in de toekomst nog eens uitbreiding za) worden gegeven is op dit moment onzeker. Er wordt wel eens gedacht aan aluminium en nikkel. Ook gouc wordt genoemd als een mogelijke kandidaat voor de Londense metaal beurs. Bij het laatste komt echter een groot probleem om de hoek kijken het is Britse burgers nog altijd niet toegestaan in goud te handelen. nnj unkt iige !Z\ Kansen op meer werkgelegenheid (ADVERTENTIE) ehali sor m J 3513 diei char nvee een onzer verslaggevers fTTERDAM De Scheep- rtvereniging Zuid (SVZ) vacht ook voor het ko ude jaar geen opleving van tez ïavenactiviteiten noch een aran stel van de economie in de ilfstafterdamse havenbedrij- In 1977 bedroeg de totale rslag van goederen 280 oen ton, dit is bijna acht ■enojoen ton minder dan het EEG daarvoor. De SVZ (werk- enk< ersclub voor de Rotter- wnnnse haven) vreest dat het derenvervoer die 280 mil- ton in 1978 niet eens 341,4lt. in to eruggang is voornamelijk te wii- irondprijzen en iscus aantrekkelijk ide 'K OES In de afgelopen vee jaar zijn rond de onderd Nederlandse leren naar Engeland lëmigreerd, om daar en boerenbedrijf te be tonen. De meeste van en zijn Groningers en eeuwen, die al eerder ver de wereld gezwor en hebben. Dit zei se- retaris mr J. Oggel van e Zuidelijke Landbouw laatschappij (ZLM) e Nederlandse boeren worden j hun emigratie naar Enge- nd bijgestaan door de Neder- ndse Heidemaatschappij, die ;n op alle mogelijke manieren tn advies dient en terzijde aat bij alle voorkomende pro- emen. De meeste Nederland- boeren vestigen zich in Oost- ngeland voor een akkerbouw- tdrijf en in Zuid-Engeland, laar zij gemengde bedrijven «zetten. et is jammer, zei de heer Og- il nog. dat op deze manier •ede ijverige boeren weggaan t Nederland. Maar het is wel prettige bijkomstigheid, it er op deze manier voor an- !ren grond vrijkomt. e zeer aantrekkelijke gTond- ijzen (de beste grond kost in ageland 20.000 per hectare, twijl de boer er hier 60.000 >or moet neertellen) en de er gunstige fiscale voorwaar- tn. maken het voor de Neder- ndse boer zeer aantrekkelijk tl bedrijf in Engeland te be nnen. e Zeeuwse boeren hebben in afgelopen twee jaar op ruim jfhonderd hectare Engelse •nd beslag kunnen leggen, lus de heer Oggel. ten aan de verminderde aanvoer van olie, die vorig jaar met 175 miljoen ton zeven miljoen ton minder was dan in 1976. Dit heeft te maken met winning van olie op het Noordzeeplat, waarvan overigens alle overslagbe drijven in de grote zeehavens van West-Europa de gevolgen ondervin den. De cijfers gaven verder een naar verhouding flinke truggang te zien in de overslag van ertsen (met 30,86 mil joen ton in 1977 bijna een miljoen ton minder dan in 1976). Opmerkelijke was volgens mr M. L. Pieters, voorzitter van de werkgevers organisatie in de Rotterdamse haven SVZ, de geringe invloed van de febru aristaking en de later in het Jaar ontstane stakingen in de Noordame- rikaanse havens op de totaalcijfers. Des te verontrustender vond hij dat de naam van Rotterdam als wereld haven door de arbeidsonlusten een fikse deuk heeft gekregen. „Temeer daar de Maasstad het van zijn goede reputatie en kwalitatief hoogstaande dienstverlening moet hebben in de concurrentiestrijd tegen de andere Europese zeehavens." Naar oordeel van de heer Pieters is de loonkostenontwikkeling in Neder land in het begin van de jaren zeven tig te ver doorgeschoten, waardoor de concurrentiepositie van Rotterdam wat de tarieven betreft verloren is gegaan. De gevolgen zijn niet uitge bleven: het aandeel in de overslag van goederen binnen de zeven be langrijkste havens in Europa is voor Rotterdam opnieuw gedaald en wel van 43,15 naar 42,86 procent. De te ruggang in het transitovervoer in Rotterdam is direct het gevolg van de versterkte positie van met name de Frnase havens Marseille en Le Havre. In het komende jaar blijft het contai nervervoer een groeiende rol spelen in de haveneconomie. Verder is er een kleine stijging van de overslag van granen, terwijl de toeneming van het kolenvervoer minder opzienbarend was dan men had gehoopt. Werkgelegenheid De SVZ heeft zich in tegenstelling tot de economische verwachtingen opti mistisch uitgelaten ten aanzien van de werkgelegenheid in de Rotterdam se haven voor de komende twaalf maanden. Ten opzichte van 1977 heeft zich reeds een stabilisatie in de vraag naar personeel voorgedaan en er is zelfs een stijging te bespeuren. Op 1 januari 1977 gaf de haven aan 13.149 man werk. Op 1 januari 1978 was dit aantal gestegen tot 13.241 en per 1 Juni van dit Jaar telde men 13.345 werknemers. De SVZ verwacht dat deze tendens zich ook voor het komende jaar zal voortzetten. Deze ontwikkeling is In hoofdzaak te danken aan de contai nersector, die zich de afgelopen maanden met circa honderd man heeft kunnen uitbreiden. De moge lijkheid wordt niet uitgesloten dat er nog meer personeel aangenomen wordt. De Stichting Samenwerkende Havenbedrijven (SHB) heeft met suc ces een begin gemaakt met het be schikbaar stellen van personeel en de ploegendiensten in container- en het zogenaamde rij op/rij af-verkeer. Deze verbreding van het werkterrein houdt eveneens de mogelijkheid in dat er meer personeel aangetrokken gaat worden. In de totale personeels- opbouw constateert de SVZ dat het aantal ouderen procentueel gestaag afneemt. DEN HAAG Huisartsen en kinderartsen zijn niet of niet noemenswaardig opgeleid om kinderen vlak na de geboorte juist te beoordelen, wanneer het kind afwijkingen in het gedrag vertoont. In Gouda vierde op 5 juni 1928 Roelof van der Kley zijn hon derdste verjaardag. Daarmee was hij de oudste inwoner van de stad geworden, maar de Nieuwe Haagsche Courant wist nog een aardige bijzonderheid: „Hij was van zijn elfde tot aan zijn negen entachtigste jaar boerenarbei der". Ondanks dat afbeulen, achtenzeventig Jaar achtereen, mocht de oude heer „dezen zeer hoogen leeftijd zonder lichaams gebreken bereiken, alleen zijn oo- gen zijn de laatste jaren veel slechter. Het geheugen is perfect en de man is opgewekt van aard." GOES De grote meerderheid van driehonderd landbou wers, die in Goes het congres van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) hebben bijgewoond, was van mening dat het nog zin heeft boer te worden. Volgens 13 procent had het geen zin, 7 procent had geen mening. Voordat twee sprekers een inleiding hielden was tachtig procent van de aanwezigen die mening toegedaan, na de inleidingen vond noet drieënze ventig procent van de aanwezigen agrariërs het zinvol boer te worden. Uit de enquête bleek dat bijna leder een (99 procent van de ondervraag den) vond dat er in Nederland land bouw moet blijven. Op een andere vraag antwoordde tweeëntachtig pro cent van de ondervraagden dat vrij zelfstandig ondernemerschap een ab solute voorwaarde is boer te blijven. Op verdere vragen antwoordde ne gentig procent dat landbouw en tuin bouw zich verantwoordelijk tonen voor natuur en milieu, tachtig pro cent dat het inkomen van de boer uit de markt zelf moet komen, zevenen tachtig procent dat land- en tuin bouw door het Nederlandse publiek ondergewaardeerd worden. Een van de inleiders, hoofdbestuurs lid Huub van der Maas van de ZLM had onder meer opgemerkt dat het ministerie van landbouw beleidsma tig rekening houdt met een verminde ring van het aantal boeren in de vol gende twaalf Jaar van 180.000 naar 60.000. Dat is aldus Van der Maas een overlevingskans van één op drie in een tijdsspanne die nog niet de helft van een boerengeneratie omvat. De ervaring leert, dat er voor 65 pro cent van de boeren een opvolger is. Met andere woorden: voor meer dan de helft van degenen die nu boer willen worden, heeft dat geen zin meer. Twijfels staken ook de kop op na de forum- en zaaldiscussie, die onder lei ding van prof. mr. L A. Diepenhordt werd gehouden en ook veehouder Wies van de Brink (voorzitter Ned. Agrarische Jongeren Kontakt) had gesproken. Dit merkte gisteren het Eerste Ka merlid Vrouwenfelder (CDA), tevens voorzitter van een organisatie van ouderverenigingen op tijdens een hoorzitting van de vaste Kamercom missie, die maandag de nota van het revalidatiebeleid behandelt. In de huisartsenopleiding wordt niets aan deze problematiek gedaan. Slechts incidenteel kunnen wij een betoog houden voor bij voorbeeld vijfdejaars studenten, merkte de heer Vrouwenfelder op. De stichting Nationaal Orgaan Zwak zinnigenzorg heeft met vrijwel alle universiteitn contact opgenomen over het hiaat In de huisartsenoplei ding. Maar ook specialisten als kinde rartsen blijken in de meeste gevallen ouders ten onrechte gerust te stellen, als hun kind afwijkend gedrag ver toont. „In de meeste gevallen blijkt dan dat die mensen per ongeluk tegen ie mand zijn opgelopen, die vast stelt wat hun kind feitelijk mankeert. Dat maakt missers van hun collega's ex tra pijnlijk en verdrietig", aldus de heer Vrouwenvelder. Slechts in Amsterdam, Den Haag en de Achterhoek zijn consultatiebu reau^ waar ouders met kinderen, die niet naar verwachting opgroeien, te recht kunnen. ROTTERDAM De Noordzee Veerdienst (North Sea Ferries) verwacht dit jaar een half miljoen passagiers te vervoeren waarvan 400.000 op het traject Rotterdam Europoort-Huil en 100.000 op de lijn Zeebrugge-Hull. Per etmaal varen vier schepen de Noordzee over. North Seas Ferries, dat in 1964 begon als gezamenlijk eigendom van zes scheepvaartmaatschappijen uit Ne derland, Engeland en West-Duitsland heeft sinds de start in 1964 ongeveer 2.2 miljoen passagiers vervoerd. Jaar lijks was er een groei van circa 20 procent hoewel de stijging van 450.000 mensen in 1977 tot een half miljoen dit jaar daar wat beneden blijft. Gemiddeld gaat er per vijf pas sagiers één auto mee naar de over kant. Sinds begin dit jaar heeft North Sea Ferries ook een rij op/rij af vracht schip tussen Rotterdam Europoort en Ipswich in de vaart genomen. SHELL CHEMIE wil haar optie op 250 hectare terrein van het Haven- en industrieschap Moerdijk omzetten in aankoop. Daarmee komt het totale bezit van Shell te Moerdijk op 250 hectare. Het bedrijf heeft er 135 ha van in gebruik genomen. Wat Shell met de nieuw gekochte grond gaat doen, is nog niet bekend. Wel is zeker, dat het haven- en industrieschap voor 1 januari 1983 een insteekhaven gaat aanleggen op kosten van Shell. ISOLATIE-RENOVATIE, een één jaar oud bedrijf in Etten-Leur is fail liet verklaard. Alle zestig personeels leden krijgen ontslag maar ze kunnen waarschijnlijk worden overgeplaatst naar Barero, evenals Isolatie-Reno vatie een dochter van moedermaat schappij De Zwaluw. Het personeel van het failliete bedrijf heeft over de maanden mei en juni nog geen salaris gekregen; ook vakantiegeld is nog niet uitgekeerd. LENINGEN: De uitgiftekoers van de 7,25 procent zevenjarige lening van de Export-Financiering Maat schappij 30 miljoen) is vastgesteld op 99,5 procent. Inschrijving staat open tot en met 27 juni. De EGKS wil voor 15 Jaar 100 miljoen lenen tegen 7,25 procent. De koers van uitgifte wordt uiterlijk 28 juni voor beurs bekendgemaakt. De aflossing begint in 1984. De storting is op 27 juli. SPRINGSTOFFEN verdiende vo rig Jaar netto ƒ593.000 tegen ƒ381.000 in 1976. Zonder bijzondere baten in 1976 was het bedrijfsresul taat echter iets hoger dan in dat jaar. De deelneming Muiden Chemie had een winst van 2.32 miljoen na belas tingen waardoor het nog resterende verliessaldo van 709.000 ruim schoots wordt ingehaald. Gelet op de te verwachten bijdragen van Muiden Chemie verwacht de Springstoffenfa briek een gelijk of nagenoeg gelijk dividend. Over 1977 wordt 25 (20) pro cent uitgekeerd. Met name de Jongere deelnemers vonden dat het landbouwbeleid in Nederland moet worden toegespitst op de midden-bedrijven. Tijdens het congres kwam dan ook naar voren dat een goede grondpolitiek een ge zond boerenbedrijf kan bevorderen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De voornaamste kofflebranders in de Verenigde Sta ten staan achter de plannen van het Congres om door middel van een wet de invoer van koffie uit Oeganda te verbieden. De Amerikanen willen deze boycot wegens het negeren van de mensenrechten door president Amin. Onder de branders die aankondigden geen koffie meer te zullen kopen zijn grote levensmiddelenconcerns als Procter éi Gamble, General Foods en Nestle, aldus de New York Herald Tribune. Voor de VS is de Oegandese koffie (5 procent van de totale import) niet zo belangrijk maar voor Oeganda des te meer. De export bestaat voor 93 pro cent uit koffie waarvan een derde naar Amerika gaat De Nederlandse Invoer van ongebran de koffie uit Oeganda is nauwelijks van belang. Werd in 1977 totaal voor 1,3 miljard aan ongebrande koffie geïmporteerd; het Oegandese aan deel daarin was slechts 3.9 miljoen, dat is 0,3 procent. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De fabrikanten van chemische vezels in de Europese Gemeenschap hebben besloten hun produktiecapa- citeit voor synthetische textielgarens en -vezels met vijftien procent of 400.000 ton te verminderen, zo berichten wij dezer dagen. Een ingrijpend besluit, bedoeld om de positie van de industrie die zich bezig houdt met de produktie van deze chemische vezels weer een gezonde basis te verschaffen. Dat laatste is nl. vandaag de dag waartoe moeten worden gerekend po- allerminst het geval. Alom in de we- lyester, polyacryl en polyamid. Na- reld is er een veel te grote produktie- men, die de consument wellicht wei capaciteit voor chemische vezels,, nig zullen zeggen, maar die meer in houd krijgen indien de merknamen worden genoemd, waaronder deze ve zels doorgaans in textielprodukten aan de man en vooral aan de vrouw worden gebracht te weten Dio- len, Trevira en Dralon. Hoe is het de laatste Jaren met de produktie van deze chemische vezels in de wereld gegaan? Even een kleine opfrlsser van het geheugen. In 1956 werd in de gehele wereld een hoeveel heid chemische vezels geproduceerd van nog maar 307.000 ton. Tien jaar later was dat al 2,4 miljoen ton en vorig Jaar werd met liefst 9,2 miljoen ton een record gevestigd. Met deze sterke stijging van de pro duktie heeft de vraag naar chemische vezels geen gelijke tred gehouden. Met name na 1973 zat er behoorlijk de klad in. Gevolg: grote druk op de prijzen. Zo zakte het prijspeil voor chemische vezels van 1973 tot aan het einde van 1977 met niet minder dan 25 procent. De industrie voor chemische vezels, waartoe bekende namen als A kzo' En- ka. Bayer en Hoechst behoren, was hierdoor niet meer in staat de pro- duktiekosten naar behoren te dek ken. Dit weer leidde tot rationalisa ties. stop zettingen van produktles en andere maatregelen met daarnaast op grote schaal inkrimpingen van personeel bij de betrokken bedrijven. Als uiterste redmiddel om de zaken weer in het reine te brengen heeft de Europese industrie voor chemische vezels (het gaat om elf bedrijven, die zich bij het Europees vezelakkoord hebben aangesloten) nu de handen ineengeslagen. De produktiecapacl- teit zal vrijwillig worden beperkt. Of dit ook inderdaad zal helpen voor het verkrijgen van een gezonder basis moet worden afgewacht Elders in de wereld te denken valt in dit ver band bijv. aan de Ver. Staten en aan Zuid-Amerika, waar de produktiekos- ten gunstiger liggen dan in West- Europa wordt door de industrie voor chemische vezels, die in Europa aan zo'n 2 miljoen mensen werk ver schaft, al weer driftig geïnvesteerd. Daarbij komt dan nog. dat de textiel industrie in West-Europa, de belang rijkste klant van de chemische vezel industrie, in toenemende mate wordt geconfronteerd met goedkope impor ten uit de derde wereld-landen. Kort om er zullen ook na de totstandko ming van het vezelakkoord nog pro blemen genoeg over blijven die moe ten worden overwonnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 33