Neerslachtigheid iorzaak klachten' Opnieuw vrijspraak in proces over pornofilm Herprogrammering hoeft niet opnieuw te beginnen CNV blijft in Ziekenfondsraad PrigmaTtetectivêg landsadvocaat over 'Bijlmerbajes': Huurmanifest voor kamercommissie met Kamervragen over ouderwets regime wamt flews/to^ Dr„°;£ Geen oordeel over aanstotelijkheid Jan Hogenes opvolger De Graaf IfiÜJZ Maaoaa" we MOETEN doorgaan! Pais sust universiteiten Nu vijftig poliogevallen Van Aardenne: Mijnen moeten gesloten blijven T IDAG 23 JUNI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET ini iltei een lij: 1 ont1 een onzer verslaggevers en b [STERDAM Na de ingebruikneming van de zogeheten we pjuwentoren van de „Bijlmerbajes" hebben zich wel ver lende mankementen voorgedaan, maar de hoofdpijn en ire ongemakken waarover de daar gedetineerde vrouwen menigen, zijn niet te wijten aan gebrekkige voorzieningen of de igeerjezigheid daarvan. De klachten zijn veeleer toe te schrijven de neerslachtige stemming die zich van de vrouwen ester maakte, toen hun aanvankelijke vreugde over de t ere behuizing was weggeëbd. nk sche kijkej betoogde landsadvocaat mr E. ordei ogieever Fortuijn ln het kort ge- van dat twee in de „Bijlmerbajes" lijvende vrouwen tegen de staat >en aangespannen en dat giste- iende voor de president van de tbank in Amsterdam, mr W. J. m' jerhoff Mulder. Zij eisen dat in irlands nieuwste huis van bewa- door middel van „voorzieningen" eind wordt gemaakt aan de „fei te stoornis" van hun odheidstoestand en welzijn. beriji voldoende weest, maar was die oververhitting toe te schrijven aan een vergissing- iemand had warm water door de ver warmingsbuizen laten stromen. De landsadvocaat wees er verder op dat het in Nederland maar zelden erg warm is, dat er zelfs dan in de gevan genis nog geen „tropische temperatu ren" heersen, en dat die warmte „wel onaangenaam, maar niet schadelijk" is. Die onaangename warmte, zei hij, rechtvaardigt niet „de uitgave van vele miljoenen extra". Over de luchtroosters merkte mr. Fortuijn op dat psychologische effee- weerwoord met de constatering dat de „Bijlmerbajes" omstreden is, dat er „stemming" tegen gemaakt is, en dat in die sfeer al gauw de gedachte postvat dat er niets aan deugt. „In die context", zei hij de president, „moet u dit proces zien." Naderhand voerde hij aan dat de meeste klachten afkomstig zijn uit een van de paviljoens, waar de be waarster de neiging zou hebben op elke klacht in te gaan. Hij veronder stelde dat de gedetineerden ln dat paviljoen, als elke gevangenisbevol king toch al „zeer suggestief", elkaar de klachten hadden aangepraat. Deze opmerking werd hem door de raadslieden niet in dank afgenomen. Met grote nadruk stelden ze dat de klachten ook uit andere paviljoens afkomstig waren. De heer Nypels (links), voerzitter van de vaste Kamereammissie voer volkshuis vesting kreeg gisteren een delegatie op bezoek namens een groot aantal wijk-, buurt- en huurdersarganisaties uit vele steden. Zij baden hem een gezamenlijk huurmanifest aan waarin niet alleen wordt geprotesteerd tegen de komende huurverhoging, maar ook tegen de soms nog sterker stijgende stook- en servicekosten voor gas, water en elektriciteit. De commissievoorzitter geeft self toe dat de „huidige situatie niet meer te dulden is". Hij wees het publiek op de* wijziging van het burgerlijk wetboek het komend najaar, die „van grote betekenis kan zijn voor de huurbescherming". Geen gehoor De landsadvocaat vroeg zich overi gens af hoe de gevraagde voorzienin gen, waarvan hij de noodzaak be twistte, aangebracht zouden moeten raadslieden, mr. H. A. Kater en [h. F. A. M. Hoogenboom, voer- aan dat de klachten worden ver lakt door de afwezigheid van een tbehandelingssysteem, beter be- als airconditioning. Doordat de tververslng onvoldoende is, zei- ze, worden de gedetineerde vrou- geplaagd door hoofdpijn, keel- lusteloosheid, droge lippen en droge schilferende huid. lachten worden niet alleen geuit de gedetineerden, maar ook de bewaarsters, zoals is geble- bij getuigenverhoren door de er-commissaris op 12 en 19 juni. ie verhoren heeft een functiona- de Rijksgebouwendienst op- baard met zijn mededeling dat osters boven de celramen geen buitenlucht aanvoeren, maar ts een „psychologisch effect" elhem aarna mene iet r< Moni :hem. ;n aid uur i»n .V. gelr ^prpi ladslieden betoogden gisteren ij de bouw van de „Bijlmerba- net het oog op de kosten van iditioning was afgezien. Mr. enboom sprak van een „kruide- nentaliteit" bij de overheid. e >ls zijn collega Kater conclu- e hij dat de staat, door niet voor luchtverversing te zorgen, on- ïatig handelt. ten niet onderschat mogen worden en worden. De gedetineerde vrouwen, dat hier niet aan voordegekhouderij zei hij, kunnen niet elders worden gedacht mag worden. Ook zelf bleek ondergebracht. Ze zouden volgens hij enkele psychologische pijlen op hem ook niet tijdelijk kunnen worden zijn boog te hebben. Hij begon zijn ondergebracht in de vroegere vrou wengevangenis in Rotterdam, die op 7 inaart bij de verhuizing naar de „Bijlmerbajes" gesloten werd. Mr. Kater hield hem voor dat hij vergeten was aan strafonderbreking te denken. In zijn pleidooi wees mr. Kater erop dat de gedetineerden wel een kort geding hadden moeten aanspannen, omdat zij elders geen gehoor voor hun klachten hadden gevonden. De vrouwen hebben zich tevergeefs ge wend tot de directie, tot de Commis sie van toezicht, tot de directie gevan geniswezen in Den Haag, tot de staatssecretaris van Justitie, en tot de vaste Tweede-Kamercommissie voor justitie. In een aantal gevallen werd op brieven zelfs niet gereageerd. Hoewel mr. Kater slechts op het „bin nenklimaat" inging, wees hij erop dat de „Bijlmerbajes" ook andere man co's vertoont. Naar zijn zeggen is de brandgevaarlijkheid te groot en kent het complex twee te gemakkelijke vluchtwegen. De president zal op 29 juni uitspraak doen. Interieur van een cel in de „Bijlmerbajes" met het lucht rooster (zie pijltje), waarvan het psychologisch effect" vol gens de landsadvocaat niet on derschat mag worden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het door de Nederlandse Bioscoopbond uitgelokte proefproces over de vertoning van de Amerikaanse pornofilm „Deep throat" heeft ook in hoger beroep tot vrij spraak geleld. Het gerechtshof ln Amsterdam bleek gisteren, evenals de Amsterdamse rechtbank, van oordeel te zijn dat artikel 240 van het wetboek van strafrecht niet is overtreden. Het proces werd gevoerd tegen de Amsterdamse bioscoopondememlng Flora, die in de door haar geëxploi teerde, naast elkaar gelegen, theaters Parisien en Centraal de omstreden film vertoonde. Nadat de procureurs generaal hadden bepaald dat porno films nog slechts bekeken mochten worden in bioscopen met minder dan vijftig stoelen, werd de kopie van „Deep throat" in Parisien ln beslag genomen, omdat dit heater meer dan vijftig stoelen telde. In Centraal, waar het aantal zitplaatsen tot 49 was verminderd, bleef dezelfde film draalen. Anders dan de rechtbank in Amster dam, die in februari de bioscoopon derneming Flora vrijsprak, heeft het hof geen oordeel geveld over de vraag of „Deep throat" al dan niet aanstote- isadvocaat meende dat beide men. bieden geenszins hadden aange- zorgz^ dat de klachten van de gedeti- en verband houden met de af leid van airconditioning. Hij zei van te zijn dat de ongemak- andere oorzaak hebben, en de president van de rechtbank voor dat de eis tot installatie n luchtbehandelingssysteem lonoreerd zou moeten worden. c „„Jns de landsadvocaat heeft de öcnnei lerbajes" wel te kampen gehad ebreken, maar zijn die steeds ote spoed verholpen. De klach- ei mr. Fortuijn, worden altijd leider- jegeven, waarna de mankemen- orden verholpen. „In dit kort S", liet hij de president weten, or u niets te doen." den B er van afloop 1 geho 2 uur i straat nden o ikveld AMSTELVEEN (ANP) De Ziekenfondsraad heeft gisteren met 166 stemmen de heer J. Hogenes van het CNV gekozen als werknemersvooraitter in het presidium van de Ziekenfonds raad. De FNV-kandidaat, mevrouw mr. V. Domela Nieuwen- huis, kreeg 79 stemmen. Het was voor het eerst, dat er in de ziekenfondsraad schriftelijk moest worden gestemd. Dat kwam doordat CNV en FNV beide een kandidaat hadden voorgedragen voor de vervulling van de vacature die is ontstaan doordat L. de Graaf (CNV) staatssecretaris is ge worden. verweer tegen de beschuldi- voerde de advocaat van de Schneii**11 dat er aan de zuurstoftoe- n de vochtigheidsgraad niets ekt. Ook wees hij erop dat bouwen nooit van airconditio- orden voorzien. De raadslieden gedetineerden vroegen zich ln rband af of voor gevangenissen le norm moet gelden als voor dagmifi ren waarin ambtenaren maar ur per dag verblijven. mr. Fortuijn was het in de erbajes" wel eens te warm ge- De werkgevers in de raad hadden het er moeilijk mee, omdat ze zich niet wilden mengen in de ruzie tussen de vakcentrales. Ze wilden ook geen keuze maken: „Beide organisaties zijn ons even lief," aldus werkgevers vertegenwoordiger Chr. R. J. Laffree. Hij kwam met het voorstel, zowel FNV als CNV een zetel in het presidi um te geven. Om het evenwicht te herstellen zouden de werkgevers er dan ook twee in plaats van één moe ten krijgen. Dit voorstel baarde nogal wat opzien en hilariteit maar drs Laffree zei dat hij het ernstig meende, ook al omdat hij meer zetels voor het bedrijfsleven een redelijke zaak vindt omdat het toezicht op de uitvoering van de sociale verzekeringen in de toekomst een zwaarder accent zal krijgen. Stichting van Arbeid H. Bode van de FNV verklaarde na-, drukkelijk, dat het niet de bedoeling van de FNV is. als grootste vakcen trale „anderen" in de organen van de sociale verzekering overal uit te scha kelen. Hij waardeerde de opstelling van de werkgevers, maar meende dat een zaak als een gewijzigde samen stelling van de ziekenfondsraad waarvoor een wetswijziging nodig zou zijn beter in de Stichting van de Arbeid kan worden besproken. Daar zouden werkgevers en werkne mers zich dan gezamenlijk kunnen beraden op hun positie bij de uitvoe ring van de gehele sociale verzeke ring. Verschillende leden van de raad (ver tegenwoordigers van de ziekenfond sen, de artsen en andere medewer kers, het CNV en Kroonleden) noem den het volstrekt onjuist, dat de werkgevers het geschil binnen de vakbeweging aangrepen om de sa menstelling van de raad aan de orde te stellen. Het voorstel van de werk gevers, de zaak uit te stellen tot de volgende vergadering zodat iedereen er nog eens over kon nadenken, kreeg dan ook alleen de stemmen van de werkgeversvertegenwoordigers. Na de stemming over de twee kandi daten sprak de voorzitter van de raad, H. Berends, de hoop uit dat „deze strubbelingen niet tot een ver wijdering tussen personen zullen leiden". lijk voor de eerbaarheid is. Het ge rechtshof, gepresideerd door mr R. de Waard, heeft slechts geconstateerd dat niet is komen vast te staan dat Flora de film „heeft verspreid, dan wel openlijk heeft tentoongesteld". Confrontatie Het gerechtshof heeft zich op het ook al door de Adviescommissie zedelij k- heidswetgevlng ingenomen stand punt gesteld dat slechts onverhoedse confrontatie met pornografie straf baar gesteld dient te worden. In het arrest van het hof wordt overwogen dat „Deep throat",in Parisien slechts werd vertoond „aan personen van 18 jaar en ouder, die de vertoning van die film wensten te zien, ondanks een door verdachte bij de kassa van die bioscoop geplaatst bord, waarop dui delijk stond vermeld: „U bent ge waarschuwd harde pomo", waar mede verdachte bij die personen geen twijfel heeft laten bestaan omtrent hetgeen hun bij vertoning van die film te wachten stond." Volgens het hof is in het wetboek van strafrecht wel het „openlijk tentoon stellen", maar niet het „vertonen" van pornografie aan meerderjarigen strafbaar gesteld, en kan de verto ning van een film niet zonder meer worden aangemerkt als het openlijk tentoonstellen van een afbeelding of een serie afbeeldingen. Ook van „ver- ADVERTENTIE (ADVERTENTIE) ingstell geliefde elden riftelij brachl t afsc! Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Pais (onderwijs) heeft ontkend dat met het invoeren van de voorstellen uit de nota hoger onderwijs voor velen in de universitaire opleidingsprogramma's, de hele herprogrammeringsoperatie (die nu al zo'n tien jaar geduurd heeft) weer van voren af aan zal moeten beginnen. Veel elementen uit de eerdere discus sie blijven behouden en met name de propadeutische fase van één Jaar uit de in 1975 aangenomen herstructure ringswet is gelijk aan die uit de nota, aldus de bewindsman in de Tweede Kamer bij de behandeling van het „uitstelwetje". Dit uitstelwetje waarmee het invoe ren van de in 1975 aangenomen her structureringswet voor minstens een jaar uitgesteld wordt is nodig omdat tot nog toe nog geen overeenstem ming bereikt werd met de Instellin gen over aard en duur van de pro gramma's. Inmiddels is het ook maar zeer de vraag of dat nog relevant is want enkele weken geleden werd de nota „hoger onderwijs voor velen" aan de Kamer aangeboden, waarin weer heel andere structuren getrok ken zijn. Verder werken In antwoord op vragen uit de PvdA- fractie verzekerde de minister giste ren in de Tweede Kamer dat op zijn departement ook verder wordt ge werkt aan de behandeling van de universitaire opleidingsprograms zo als die zijn afgestemd op de in 1975 aangenomen wet. Mocht de Kamer in het aanstaande najaar dan ook nee zeggen tegen de nota dan is er geen tijd verloren. Maar. aldus Pais. ook dan zullen we waarschijnlijk twee in plaats van één UTRECHT (ANP) Het totaal aan tal gevallen van polio is opgelopen tot vijftig. Bij een vierjarige jongen uit Kootwijkerbroek en een zestienja rige jongen uit Wekerom (gemeente Ede) werd gisteren polio geconsta teerd. Beide Jongens werden met lich te verlammingsverschijnselen in een ziekenhuis opgenomen. Zij zijn niet tegen polio Ingeënt spreiding" was naar het oordeel van het hof geen sprake, omdat uit niets is gebleken „dat verdachte over meer dan één exemplaar van die film kon beschikken en zich met de versprei ding van die exemplaren heeft bezig gehouden". Evenals de officier van justitie had de advocaat-generaal, mr J. H. Bergsma, een voorwaardelijke boete van 5000 gülden geëist. Het is nog niet bekend of hij ln cassatie zal gaan bij de Hoge Raad. Gisteren heeft ook het gerechtshof in Den Haag in een proces over de verto ning van „Deep throat" geoordeeld dat slechts onverhoedse confrontatie vermeden dient te worden. De Haag se bioscoopondememlng Scala werd bulten vervolging gesteld, nadat zij was gedagvaard wegens vertoning van de film tijdens een besloten voor stelling. Stoelengrens Scala had beroep aangetekend tegen de dagvaarding, omdat de onderne ming van mening was dat er geen sprake was van een openlijke ten toonstelling van de film. De recht bank ln Den Haag had dit beroep ongegrond verklaard, maar het hof stelde zich op het standpunt dat de film alleen bekeken kon worden door wie dat werkelijk wilde. De aan de Haagse en Amsterdamse uitspraken ten grondslag liggende overwegingen zullen er waarschijnlijk toe bijdragen dat de beruchte „vijftigstoelen- grens" ongedaan zal worden ge maakt. De minister van justitie, mr J. de Ruiter, heeft onlangs in een radio uitzending laten doorschemeren de omstreden bepaling wel te willen op heffen, maar eerst de rechterlijke uit spraken te willen afwachten. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Aarden ne (economische zaken) blijft erbij dat de Limburgse mijnen niet her opend moeten worden. Hervatting van de kolenwlnning is weliswaar minder duur dan een commissie van deskundigen heeft berekend, maar het is en blijft een kwestie van miljar den guldens. Van Aardenne meent, dat, ondanks de gunstiger uitgevallen eigen bere keningen. de kosten te hoog zijn. Eer der was de commissie van deskundi gen tot de harde conclusie gekomen, dat die kosten in geen verhouding staan tot de bijdrage aan de energie voorziening. Van Aardenne zal de Tweede Kamer de nieuwe cijfers nog geven, zo heeft hij gisteren laten we-i ten aan de Kamercommissie voor economische zaken. Kamerleden van CDA en PvdA heb ben de minister gisteren gemaand serieus studiewerk te verrichten naar vergassing van steenkool. Volgens de deskundigen biedt dit de komende tientallen Jaren weinig of geen moge lijkheden voor de Nederlandse ener giewinning. In enkele Europese lan den is het onderzoek echter al ln volle gang, zo hebben Kamerleden van PvdA en CDA Van Aardenne voorge houden. De Europese Gemeenschap pen kunnen onderzoeksgeld ter be schikking stellen. Het CDA denkt erover een Kamerde bat over de steenkoolwinning aan te zwengelen. In PvdA-kring voelt men daar ook wel voor. Niet alleen de minister van economische zaken, maar ook diens collega's van weten schapsbeleid en sociale zaken zouden daaraan moeten deelnemen. Van Aardenne heeft erkend dat openstel ling van de mijnen een belangrijk wapen kan zijn in de strijd tegen de grote Limburgse werkloosheid. Er zou werk geboden kunnen worden aan 10.000 man. Gezien de kosten is dat echter „niet reëel", heeft Van Aardenne nog eens vastgesteld. Van een onzer verslaggevers APELDOORN Boetes van een kwartje voor het zetten van voeten op een tafel, het wandelen met losse veters of met slippers buiten lopen zijn uit de'tijd. Ze doen denken aan regels die ln de vorige eeuw in Engelse internaten in zwang waren. Dat vinden de 22 jongens die in „Nieuw Veldzicht", een tehuis voor werkende en stu derende Jongens in Apeldoorn wo nen. Vandaar dat zij er via hun belangenvereniging al sinds enige maanden bezwaar tegen maken. Het conflict dat daarover met de tehulslelding is ontstaan i9 de af gelopen dagen verscherpt. Het PPR Tweede Kamerlid Ria Bec kers is het volkomen met de jon gens eens. Zij heeft de zaak giste ren in de openbaarheid gebracht en staatssecretaris Haars van Jus titie schriftelijk vragen gesteld over het ouderwetse regime in het Apeldoornse tehuis. Ria Beckers heeft mevrouw Haars een bloemlezing uit de huisregels op „Nieuw Veldzicht" voorgelegd. Daarin lezen we onder meer dat de bewoners hun geld, verdiend door arbeid, niet in handen krijgen maar alles moeten afdragen aan de leider, die het beheert. Door de regels met daaraan verbonden boetes blijft er voor de Jongens in de meeste gevallen niet veel meer over. Doen zij hun schoenen niet uit in het paviljoen dan komt dat te staan op een boete van een kwart- Je. Op het laten slingeren van vuil ondergoed, handdoeken of andere kledingstukken staat eenzelfde boete. Jongens die de kamersleu tel niet inleveren als ze weggaan betalen daarvoor vijftig cent. Als ze hun bed niet naar behoren op maken is de boete een gulden. Dat bedrag betalen ze ook als ze ver zuimen een hemd aan te trekken of 's nachts onder hun pyjama ondergoed aanhouden. Een fiets die niet in het daarvoor bestemde rek wordt gezet valt ook onder de één-gulden boete. Trekken de Jon gens kleren van elkaar aan dan wordt dat afgestraft met een boe te van een rijksdaalder. Ria Beckers heeft mevrouw Haars gevraagd haar invloed aan te wen den om verandering te brengen in deze toestanden. jaar nodig hebben, want ook bij in voering in de huidige wet van een postdoctorale fase, zoals die met name ook door de universitaire we reld zelf gewenst wordt, is wetswijzi ging nodig. En dat gaat dan langer dan één jaar duren. De minister stond dan ook positief tegenover een amendement van CDA en WD waarin de opening geboden wordt tot twee Jaar uitstel. ADVERTENTIE In het Belgische Brugge is gisteren een man door de rechtbank tot het betalen van een boete van zeventig gulden veroordeeld. Hij kreeg die straf omdat hij had geweigerd zijn kind te laten inenten tegen polio. De Bruggeling die natuurvöedingsme- thoden propageert, stelde zich op het standpunt dat zijn gezin zich bij zul ke voeding welbevindt. Gebruik'm goed

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9