elgische regering pakt frauderen aan uinee kiest eieren voor zijn geld Castro neemt nog meer afstand van opstand in Zaïre China en Vietnam blijven bakkeleien ieuwe initiatieven S in Midden-Oosten Controle Z.-Afrika op werving fondsen conomische crisiswet ingediend Abie Nathan lestelt zerk Oost komt West tegemoet bij MFBR-gesprek Oud-premier Denemarken overleden Alle inkomsten onder strenge controle China voert rangen in leger weer in Dodental beving Griekenland nu 27 Amnesty-rapport niet helemaal bij de tijd RIJDAG 23 JUNI 1978 BUFTENLAND TROUW/KWARTET BUSSEL (ANP) De Belgische regering gaat de fraude met gemeenschapsgelden aanpak- in, zo blijkt uit de anti-crisiswet, die premier Tindemans gisteren bij het parlement heeft gediend. De wet leidde het afgelopen weekeinde nog tot een kabinetscrisis. het kader van de fraude-bestrij- ig wil het kabinet onder meer het ppelbazenprobleem hardhandig upakken om zo te verhinderen dat de toekomst koppelbazen belas- g- en andere betalingen ontduiken dat via die koppelbazen mensen, i al bepaalde uitkeringen genieten leidsplaatsen bezet houden. Belas- glraude zal onder meer bestreden rden door bij rechtbanken speciale ners in het leven te roepen om ale dossiers te onderzoeken. het punt van de uitkeringen zul- bepaalde regelingen worden ver- lerpt. Een werkloze, die „onbe- ilkbaar" is bij een aanbod van werk zal 26 weken geen uitkering krijgen. Bij schoolverlaters zal er nauwkeuriger op worden toegezien dat zij voor hen geschikte arbeid aan vaarden. Anders verliezen ze hun werkloosheidsuitkering. Jongeren, die op werk wachten zullen ook snel ler onder de wapens geroepen wor den. Het beperken van de diensttijd tot zes maanden, waarmee eind dit jaar een begin zou worden gemaakt zal worden uitgesteld. Duwtje in rug Bij de presentatie van het wetsont werp, dat door een speciale parle mentscommissie zal worden behan- 1SHINGTON, BEIROET (Reuter, UPI, AP) De Ameri- anse regering is van plan op korte termijn nieuwe stappen ondernemen om de vredesbesprekingen in het Midden sten weer op gang te helpen. Om te beginnen zullen de lerikanen de Egyptenaren vragen hun ideeën te geven over toekomst van de westelijke Jordaanoever en de Gaza- DOk. gende week gaat de Amerikaanse s-president Mondale naar Israël, ar hij zal nog geen Amerikaanse rstellen met zich mee brengen, der deze week spraken de Vere- Staten hun teleurstelling uit de Israëlische gedachten met ekking tot de toekomst van de ette gebieden. Zelfs de Ameri- nse senator Jacob Javits, die be- i staat als een man die door dik un achter Israël blijft staan, heeft Israëlische antwoord openlijk af- aurd. Israël wil namelijk pas na overgangsperiode van vijf jaar praken doen over de toekomsh "e bezette Arabische gebieden en EL AVTV (Reuter, DPA) De iraëlische vredesapostel Abie athan, die vandaag de veer- gste dag van zijn hongersta- ing ingaat, staakt vandaag de redesuitzendingen die plaats inden vanaf zijn schip dat in e Middellandse Zee ligt. Abie fathan biedt zijn schip nu te oop aan en hij is vast van plan ch dood te hongeren, als de Taëlische regering geen wijzi- aanbrengt in haar poli- isteren ontving Abie Nathan in brief van premier Begin, aarin deze er bij hem op aan- rong zijn hongerstaking te lëindigen. Natan verklaarde larop: „De brief van Begin is ijn doodvonnis". Na ont- ingst van de brief heeft Na- an voor zichzelf een graf- leen besteld. Alleen een ver- iten kipd op het vestigen van nieuwe derzettingen in de bezette (bieden kan de vredesapostel )g van gedachten doen veran- lunch \lren- zich niet op voorhand binden aan een regeling. Daarbij gaat Israël ervan uit dat de Gazastrook en de westelijke Jordaanoever ook na die periode Is raëlische moeten blijven. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken heeft in een gisteren in •Parijs uitgebracht interview ver klaard dat de westelijke Jordaanoe ver en de Gazastrook uiteindelijk weer met Jordanië verbonden moe ten worden. De Amerikaanse presi dent Carter noemde gisteren de reac tie van president Sadat op de hou ding van Israël „zeer constructief en gematigd". De Egyptische president verklaarde in reactie op de Israëli sche standpuntbepaling ten aanzien van de bezette gebieden, dat daarmee de deur voor onderhandelingen over vrede in het Midden-Oosten nog niet gesloten was. De Libanese president Elias Sarkis heeft gisteren in een nationale radio uitzending opgeroepen tot een beëin diging van de gewelddadigheden in het Noorden en Zuiden van zijn land. Sarkis zei dat de regering wel eens gedwongen zou kunnen worden tot het nemen van beslissingen die niet. bij alle partijen even goed zullen val len. WENEN (Reuter) De Sowjet-Unie heeft gisteren een opmerkelijke con cessie gedaan in het kader van de besprekingen over wederzijdse troe penbeperkingen in Wenen tussen de landen van het Warschau Pact en de NAVO. Het Sowjet plan, dat onder deel is van een groter geheel, voorziet in de mogelijkheid dat een bondge noot zijn leger met de helft vergroot van het totale aantal dat een ander land beperkt. Als België zijn troepen met 40.000 beperkt, dan zou bijvoor beeld Nederland zijn leger met 20.000 man mogen uitbreiden. deld, zei Tindemans dat het politieke stelsel zal moeten bewijzen dat het het hoofd kan bieden aan de econo mische moeilijkheden. Om de econo mische groei een duwtje in de rug te geven zal de taak van de nationale investeringsmaatschappij worden uitgebreid en wordt het kapitaal er van verhoogd met 140 miljoen gul den. Kleine en middelgrote onderne mingen krijgen belastingvoordelen als ze meer gaan investeren. Onder de bezuinigingsmaatregelen vallen ver minderde uitgaven voor het onder wijs en hogere inschrijfgelden voor universiteiten. Voorts komt er een absoluut plafond voor pensioenen om te voorkomen dat, zoals gebeurde, verscheidene pensioenen bij één per soon zich zo opeenhoopten dat hij meer ontving dan in de tijd dat hij werkte. Geen pensioen zal driekwart van het loon waarop het betrekking had mogen overtreffen. De regering wil ook bezuinigen in de gezondheidszorg. Het zogeheten „remgeld", de som, die de tegen ziek tekosten verzekerde zelf dient te be talen, zal verhoogd worden tot 25 procent van het voor artsen vastge stelde honorarium. Dë wet omvat voorts voorstellen voor een beter energiebeleid. Gemeentelijke en an dere overheden krijgen meer zeggen schap in energie-distributiebedrij ven. Verder worden bezuinigingen voorgesteld bij het openbaar vervoer en op het vlak van gemeenten en provincies. Staalindustrie plat Ongeveer vijftigduizend arbeiders uit de Belgische staalindustrie zijn giste ren in staking gegaan omdat hun vakbonden geen overeenstemming hebben kunnen bereiken over een nieuwe arbeidsovereenkomst. In het Waalse staalbekken was de staking algemeen. Eén van de breekpunten bij de onderhandelingen was de kwestie van de arbeidstijdverkorting. De bonden wilden deze op kortere termijn dan de werkgevers. Een ande re kwestie, waarover men het niet eens werd was de vervroegde pensio nering. HAVANA (AFP) De Cubaanse leider Fidel Castro heeft zich in een twee uur lang interview voor de Amerikaanse televisie uiterst negatief uitgelaten over de rebellen in de Zaïrese provincie Sjaba. Hij betitelde het optreden van het Kongolese bevrijdingsfront FLNC als een provocatie. KOPENHAGEN (Reuter) De voor malige Deense eerste minister Jens Otto Krag is gisteren na een hartaan val op 63-jarige leeftijd overleden. Krag kreeg bekendheid vanwege het feit dat onder zijn bewind Denemar ken besloot toe te treden tot de Euro pese Gemeenschap. De sociaal-democraat Krag is twee maal eerste minister van Denemar ken geweest. De eerste periode duur de van 1962 tot 1968 en de tweede vie! in de jaren 71-72. De tweede ambtspe riode duurde kort omdat Krag e: geen zin meer in had. Dat kwam voor een deel door de buitengewoon felle campagne, ook in eigen kring, tegen zijn voornemen Denemarken de EG binnen te loodsen. Krag, econoom van beroep, was een fervent voorstan der van het EG-lidmaatschap. De daf nadat Denemarken met een niet t» grote meerderheid besloot zich bij di gemeenschap aan te sluiten, trad h| af als premier. Later werd hij be noemd tot vertegenwoordiger van <g EG in de Verenigde Staten. De rechtbank, die in het Italiaanse Turijn het vonnis moet vellen over 46 leden van de Rode Brigades hebben gisteren de vierde dag van beraadslagingen afgesloten zonden tot een uit spraak te komen. De gevangenis waar 15 van de brigadisten in bewarhg zitten (zie foto) wordt dagelijks bewaakt door zo'n 400 politiemannen. PRETORIA (ANP) Zuid-Afrika gaat via een nieuwe wet uitgebreid controle uitoefenen op de fondswerving van groe pen, organisaties, verenigingen en individuen. Ook gelden, die uit het buitenland worden ontvangen vallen onder de nieuwe vet, die vermoedelijk in september in werking zal treden. vende organisatie of persoon te on derzoeken. Met toestemming van de minister en zonder bevel tot huiszoe king mag het betreffende pand wor den onderzocht. De onderzoeker heeft toegang tot alle materiaal, mag kopieën maken en mensen onder ede verhoren. De maximumstraf in de wet loopt tot drie jaar celstraf. Het is de tweede maal in korte tijd dat de Cubaanse president zich pu bliekelijk distantieert van de strijd in Zaïre. Castro is kennelijk van mening dat de geruststellende boodschap die hij op 17 mei naar Washington stuur de niet goed is overgekomen. Ook na die datum is Cuba er van Amerikaan se zijde van beschuldigd de hand te hebben gehad in de strijd van de opstandelingen in de Zaïrese provin cie Sjaba tegen het bewind van Mo- boetoe. Castro liet er geen enkel misverstand over bestaan dat Cuba niets van doen heeft met deze opstandelingen, door de Cubaanse leiders aangeduid als „Katangezen die het Westen in de kaart spelen". Veel leiders van Afri kaanse bevrijdingsbewegingen heb ben de afgelopen jaren bezoeken ge bracht aan Cuba, maar daar was nooit de leider van het FLNC bij. Mboemba, aldus Castro, want zijn aanwezigheid op Cuba was niet gewenst. Zuidelijk Afrika Door deze harde afwijzing van de opstand van zwarten in Sjaba wil Castro het fundamentele uitgangs punt van zijn Afrikaanse politiek dui delijk maken, dat het namelijk gaat om de bevrijding van de door blan ken beheerste staten in het zuiden van Afrika. „Het laat ons koud wie er regeert in Zaïre," aldus Castro, „maar Havana zal niet onverschillig blijven en werkeloos toezien bij ontwikkelin gen die de strijd in Namibië, Zimbab we (Rhodesië) en Zuid-Afrika raken. We zijn bereid mee te werken aan alles wat kan leiden tot vrede tussen Angola en Zaïre," aldus de Cubaanse leider. Conflicten tussen Afrikaanse staten onderling leiden alleen maar de aandacht af van het fundamentele probleem, waarmee dit werelddeel kampt: „het kolonialisme, fascisme en de reactie in zuidelijk Afrika". Ethiopië Over de strijd die het Ethiopische bewind van Mengistie Haile Mariam voert tegen de Eritrese opstandelin gen in het noorden van het land wordt in Havana geen officieel com mentaar geleverd. Onofficieel wordt deze zaak een binnenlandse aangele genheid van Ethiopië genoemd. Cuba was wel bereid dit land te steunen in de strijd tegen de binnenvallende So- maliërs, maar zou bepaald niet zo enthousiast zijn over de strijd tegen Eritrea. De Cubaanse leiders zou Mengistoe tijdens diens recente be zoek aan Havana ervan hebben pro beren te overtuigen om vredesbespre kingen met de Eritreeërs te beginnen. Mengistoe verklaarde onlangs nog dat Ethiopië nu sterk genoeg is om het hoofd te bieden aan separatisti sche groepen in het noorden van het land. Hij zei dat pogingen van hem zelf en van bevriende landen om tot een vreedzame regeling te komen vruchteloos zijn gebleken. Belgische parachutisten hebben de opdracht gekregen nog enige tijd in de Zaïrese provincie Sjaba een oogje in het zeil te houden bij de distributie van voedsel en medicijnen die ver strekt zijn door de Europese gemeen schap. Hoe lang de para's met deze taak belast zullen worden, is niet be kend. Eind deze maand zouden ze moeten worden afgelost. BELGRADO (AP) In het Chinese leger zullen de rangen opnieuw wor den ingevoerd, nadat deze in 1965 werden afgeschaft. Dit meldt de Joe goslavische correspondent in Peking van het dagblad Politika. De herin voering van de rangen, die onder mi nister van defensie Lin Piao afge schaft werden, zal waarschijnlijk In september al plaats vinden. Voorts zal het Chinese leger ook nieuwe uni formen aanschaffen. Momenteel is het enige zichtbare verschil binnen het leger dat officieren vier en gewo ne manschappen twee zakken op hun jas hebben. lerkelijke kringen in Zuid-Afrika nenen dat de wet vooral is gericht «gen de kerken en haar organisaties. De wet maakt het mogelijk om te ;»ntroleren welke personen en groe pen in Zuid-Afrika en in het buiten- Und steun geven aan welke activitei ten in het land. Zelfs de kleinste ker kelijke bazar of een inzamelingsactie »oor armen moet worden geregi- jtreerd, goedgekeurd en achteraf ge controleerd. Maar ook particuliere ontwikkelingshulp zal aan strenge controle worden onderworpen. De minister van sociale zaken zal voor de uitvoering van de wet een „directeur voor fondswerving" aan stellen maar de bewindsman mag het bijeen brengen van geld voor een bepaald doel verbieden wanneer hij meent dat dit in strijd is met het algemeen belang. Beroep tegen zijn besluit is dan niet mogelijk. Elke or ganisatie, die geld werft moet een voorgeschreven rapport bijhouden in één van de officiële talen. Wanneer de directeur vermoedt dat er iets gaande is dat in strijd is met deze wet, mag hij personen aanstel len om de zaken van een fondswer- ATHENE (DPA) Het dodental als gevolg van de aardbeving die dinsdag de Noordgriekse stad Saloniki teis terde is gestegen tot 27. Zeven slacht offers woonden in een flatgebouw van acht verdiepingen dat door de krach tige bevingen instortte. Nog ongeveer 25 bewoners van de flat worden ver mist. 134 gewonden, de meesten met gebroken ledematen, zijn in zieken huizen opgenomen. Een groot deel van de 600.000 inwoners van Saloniki is de stad uitgevlucht, omdat ej- nog steeds lichte bevingen worden gere gistreerd. BANGKOK (UPI, AP) De onderhandelingen tussen China en Vietnam over de repatriëring van Chinezen uit Vietnam zijn vastgelopen doordat men het niét eens kon worden over de voorwaarden van die repatriëring. Het vertrek van de Chinezen lijkt daardoor voor onbepaalde tijd uitgesteld te worden. De moeilijkheden over de onderhan- delingen zijn er de oorzaak van dat Chinese schepen die zich al bevinden op plaatsen voor de Vietnamese kust de havens niet kunnen bereiken. Zij hadden daar al enkele dagen geleden moeten binnenvaren. Beide landen beschuldigen elkaar ervan de onder handelingen te vertragen. In een uit zending van radio Hanoi werd giste ren gezegd dat de Vietnamese rege ring onlogische voorwaarden van de Chinezen had verworpen. In een com muniqué van het Vietnamese minis terie van buitenlandse zaken heette het, dat de Chinezen het vinden van een oplossing willen verhinderen door moeilijkheden te maken bij de onderhandelingen. Het belangrijkste geschilpunt tussen beide landen is de duur die de sche pen in de Vietnamese havens zouden mogen liggen. Vietnam vindt dat het verblijf moet beperkt worden tot en kele dagen. China wil echter dat de schepen zolang blijven als nodig is. Verder is er ook verschil van mening over de vraag welk land het vertrek van de Chinezen juridisch moet regelen. Nico Kussendrager Ijn drie Guinees in Afrika: Guinee-Bissau (het vroegere Portugees tee), Equatoriaal-Guinee (waar een terreurbewind heerst dat in a nauwelijks zijn weerga kent), en Guinee-Conakry. Over dat te land, waar ook bepaald geen lieverdjes aan de macht zijn, heeft lesty International juist een landenschrift uitgebracht. »r alleen dat het rapport al bij ver en niet meer helemaal bij de tijd is. d wordt dat de buitenlandse politiek ïuinee „over het algemeen geken- wordt door isolationisme" en gespro- ">rdt over de gespannen verhouding aangrenzende landen. En dat terwijl uineese president Sékou Touré juist irtelijke ontmoeting heeft gehad met anderen zijn ambtgenoten van Sene- Ivoorkust, Leopold Senghor en Félix touët-Boigny. Touré is uit het politieke en diploma- !etto gekomen, waarin hij zich na de rtenissen van 22 november 1970 had kalfsenl bokken. Guinee-Conakry steunde ien Portugal gerichte bevrijdingsbe- PAIGC in buurland Guinee-Bissau. am 't land te staan op een aanval an 0 plaat tugese strijdkrachten in samenwer kt de Guineese oppositie. De aanval dgeslagen. maar Guinee raakte on veroordelingen door de Verenigde en de Organisatie voor Afrikaanse il steeds meer in zichzelf gekeerd. Haat en, 4694 wouwen i lijkt nu een einde gekomen en >uré heeft daarvoor puur economi- Pbinnenlands politieke redenen. Met wmie van Guinee, waar vijf miljoen Pwonen, ging het de afgelopen Jaren ■""(afwaarts. Met name ln de land- Iderden de opbrengsten ln ijltem- j^de onrust in het land heeft aange- Vorig jaar augustus was er een oging van marktvrouwen tegen de fcn van de regering voor de voedsel- handel en tegen de wandaden van de speci ale economische politie. De marktvrouwen, die in veel Westafrikaanse landen de handel beheren, plunderden een aantal politiestati ons en wierpen stenen naar president Sékou Touré toen die poogde olie op de golven te gooien. De president deed later het hele gebeuren af als een incident tussen een politieagent en een marktvrouw, dat wat uit de hand was gelopen. Hij ontkende ook dat op de vrou wen geschoten was, en wees beschuldigin gen van de hand dat elders in Guinee solda ten waren geëxecuteerd omdat zij hadden geweigerd op demonstranten te vuren. Over het verhaal dat kaderleden van de regeren de Guineese democratische partij zich bij betogingen hadden aangesloten omdat zij dachten dat de demonstraties ten gunste van de regering waren repte Sékou Touré niet. Eind 1977 kwamen elders in het land nieuwe relletjes tot uitbarsting, waarbij tientallen doden vielen. Ook bezetten Gui neese dissidenten, kennelijk aangemoedigd door de onrust in hun moederland, de am bassade in Parijs, waarbij de consul ernstig werd gewond. Hard optreden? Het blad Africa, waaraan een deel van deze gegevens is ontleend, voorspelde dat Sékou Touré 'hard' zou terugslaan, maar het ls bedrogen uitgekomen. In tegendeel: de pre sident werd soepeler, hoe betrekkelijk dat in een land als Guinee, waar mensenrechten een loos begrip zijn, ook is. Wat dat betreft is het landenschrift van Amnesty volstrekt bij de tijd. Sékou Touré kondigde aan dat al President Dékou Touré (rechts) samen met zijn Senegalese ambtgenoot Leopold Siighor. zijn tegenstinders in ballingschap vrijelijk zouden kumin terugkeren, en verzekerde de veiligheic »n de bescherming van eigen dommen. Zfhenlieden zouden weer vrijelijk kunnen investeren, hoewel de president een paar maancen eerder nog hoog opgaf over de voordelei van staatsbedrijven en staats- handel. Hijhad boter op zijn hoofd, want de produktie vas ln feite gekelderd en de lich te verbeteiig was grotendeels te danken aan de bedreiging van gouveneurs en direc teuren, dit :ware straffen wachtten als zij niet voor iDduktleverhoging zorgden. Blijk van <t versoepeling is volgens Amnes ty ook de vrijlating van een aantal langge strafte polteke gevangenen, waaronder de rooms-katholieke aartsbisschop Raymond- Marie Tchidlmbo. „Guinee zou steeds ge voeliger waarden voor de Internationale kri tiek op de schending van de mensenrech ten", aldus Amnesty. Die kritiek is volgens het blad Jeune Afri- que onder anderen verwoord door de direc teur van de Wereldbank. Robert Mc Nama- ra. Hij zou Sékou Touré te verstaan hebben gegeven dat op steun van de Wereldbank alleen kan worden gerekend als hij zich opener zou opstellen tegenover het westen, en eens zou willen nadenken over de men senrechten in zijn land. Deze Wereldbank is op het ogenblik heletnaal op een toer waar bij voor zover mogelijk en voor zover het uitkomt, steun wordt gekoppeld aan men senrechten. Ook de Europese Gemeen schap heeft Guinee hulp toegezegd met name in de landbouw maar ook daarbij zijn voorwaarden gesteld. Sékou Touré kiest eieren voor zijn geld, en hij moet wel. Zelfs liet hij onlangs weten dat, als het volk van Guinee zijn regering niet langer wil, hij zal terugtreden. Maar hoe kan in vredesnaam het volk zich daaro ver uitspreken Mensenrechten Gevaar van de blijkbare dan wel schijnbare versoepeling is dat de nog steeds bestaande en voortdurende schending van mensen rechten in Guinee een beetje uit het oog is verloren. Daarom is het goed dat Amnesty met haar landenschrift is gekomen, verge zeld van een oproep aan president Sékou Touré de toestand op korte termijn te ver beteren. De berichtgeving van Amnesty over bijvoorbeeld de gevangenisomstandig heden is Guinee komt helaas maar al te bekend voor, maar is daarom niet minder afschrikwekkend. Het aantal politieke gevangenen wordt ge schat tussen de twee-en vijfduizend, terwijl een miljoen Guineeërs uit angst zou zijn gevlucht. De gevangenen leven totaal afge sloten van de buitenwereld, en mogen geen bezoek of post ontvangen. Velen worden zonder enige vorm van proces vastgehou den de advocatuur ln Guinee is afge schaft en anderen werden veroordeeld na een summiere procesvoering, waarbij zij zelf niet aanwezig mochten zijn. Het sterfte cijfer is volgens Amnesty onder gevangenen zeer hoog. Alleen al in het kamp Boiro in de hoofdstad Conakry zouden tussen maart en september 1974 250 gevangenen zijn gestor ven. Velen zouden door uithongering om het leven zijn gekomen, terwijl van een aantal niet bekend is of zij nog in leven zijn of niet. Gevangenen zijn de paria's van de samenleving. En hun familie wordt aange raden de banden met hen te verbreken. In Boiro zitten de gevangenen zo op elkaar gepakt dat zij zich nauwelijks kunnen be wegen. De cellen, aldus Amnesty, zijn bijna voortdurend op slot en de gevangenen krij- ge/i geen lichaamsbeweging. De enige venti latie bestaat uit een klein gat hoog in de muur. en de hitte onder de plaatijzeren d^ken maakt de situatie ondraaglijk. Martelingen, elektrische schokken, slaan, branden met sigaretten en verstikking, vor men volgens Amnesty een „wezenlijk on derdeel van het onderdrukkingsapparaat". Het martelen zou worden gebruikt om „be kentenissen" af te dwingen van mensen die ervan verdacht worden tegen de regering te zijn regelmatig worden „samenzweringen" ontdekt en die verantwoordelijk worden behouden voor de economische toestanden ln het land. 8ékou Touré zou de hand eens in eigen boezem kunnen steken. Het is verder te hopen dat het Amnesty landenschrift de kennelijke versoepeling in Ouinee versnelt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7