E Trouw Commentaar Stakers staan juridisch in hun hemd )e tekening van een lezer ^Dissidenten (1) Verbod is nog steeds van kracht voor ambtenaren issidenten (2) ctievoerders niet in Ermelo Felle brand richt miljoen schade aan HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Regen Hen Strandweer J_* nIsH. 'n broodje warme worm afreageren stuur 'n brief voetbalziekte /RIJDAG 23 JUNI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 'j. Jinnen het tijdsbestek van enkele veken heeft de Sowjet-Unie de andacht weten te trekken met onze begrippen zeer zware traffen voor zogenaamde dissi- L lenten, mensen die openlijk kri tiek uitoefenen op het heersende igime. Eerst was het Joeri Orlow zeven jaar dwangarbeid plus ijf jaar verbanning kreeg opge- :gd. Deze week waren het twee oden die tot langdurige verban ing werden veroordeeld omdat zij verluid hadden laten weten naar sraël te willen emigreren. ie had gehoopt dat met de poli- iek van toenadering tussen Oost West betere tijden zouden aan reken voor de dissidenten in de iwjet-Unie kan zich door deze ratste vonnissen alleen maar te- ;urgesteld voelen. Vrijheid van mingsuiting blijft in dat land een iterst betrekkelijk begrip. Nieuw die constatering niet, maar het is mnelijk noodzakelijk haar van d tot tijd te herhalen. imerkelijker is de vrijmoedig- (of liever nog: schaamteloos- id) waarmee de Sowjet-autori- :en deze bewijzen van onder- ikking demonstreren. Beide ssen, waar het hierover gaat, Iden van tevoren ruime publici- getrokken in het Westen. Het 5 daarom volstrekt voorspelbaar de vonnissen ook sterk de lacht zouden trekken. t die publieke opinie (met de voorop) nu maar besluiten de van de dissidenten weer wat stiger te volgen in de hoop dat in geheime diplomatieke overleg wat voor de Ginzburgs en de t< lows zal worden gedaan? Voor- >ig is daar geen reden voor. J ilang de dissidenten zelf om onze ïdacht blijven vragen, zullen wij ruimschoots moeten verlenen. Westerse pers, politici en alle gaa^jgre belangstellenden zullen aan kaak moeten blijven stellen dat In geen van beide gevallen is dat voor de Sowjet-autoriteiten reden geweest zich te matigen. Integen deel, het lijkt er een beetje op dat zij de processen juist hebben aan gegrepen om de buitenwereld te laten zien dat zij zich niets aantrek ken van de buitenlandse opinie. Die demonstratie, die zich in de eerste plaats lijkt te richten op de buitenwereld, kan heel goed voor al bestemd zijn voor de dissidenten in de Sowjet-Unie zelf. Het zijn die dissidenten zelf die immers voortdurend de aandacht van de Westerse publieke opinie proberen te trekken voor hun zaak. Een levendige aandacht in het Westen is voor hen van het grootste belang. In hoeverre perscampagnes voor bepaalde in moeilijkheden geraak te Sowjet-burgers de heersers in Moskou beïnvloeden is natuurlijk moeilijk precies te bepalen. Maar in verschillende gevallen had het er toch alle schijn van dat het Krem lin niet geheel ongevoelig was voor protesten en verzoeken uit het bui tenland. Het gevolg was een nog levendiger belangstelling in het Westen voor dit soort zaken. Het lijkt er op dat Moskou deze ontwikkeling nu pro beert tegen te gaan door juist heel duidelijk te laten zien dat het niet gevoelig is voor die publieke opi nie in het Westen. de Sowjet-Unie in wezen een on vrij land is, waar de rechten van de mens worden geschonden. Dat zal de Sowjet-autoriteiten irri teren, maar het zal tevens hun zwakheid tonen. Elk zwaar vonnis voor een vrijheidslievende Rus mag op het eerste gezicht een de monstratie van macht van het Kremlin zijn; het is aan de andere kant ook onvermijdelijk een on dermijning van het prestige van de Sowjet-Unie. door Huub Elzerman AMSTERDAM Hoe groot het gelijk of het ongelijk van de ambtenaren in hun stormloop tegen de bezuinigingsplannen ook is, één ding staat vast: Hun stakingsacties zijn onwettig en zelfs strafbaar. In Nederland geldt voor ambtenaren en spoorwegpersoneel een strafrechtelijk stakingsverbod en het ziet er niet naar uit dat zelfs de knapste jurist tegenover de rechter het gelijk van de stakende ambtenaar aannemelijk zou kunnen maken. Toch wordt er vandaag gestaakt. En niet zo maar door een enkele dwarse ambtenaar, maar door tienduizenden overheidsdienaren. Een unieke situa tie eigenlijk, want afgezien van de februari-staking tijdens de oorlog, en enkele kleinere incidenten, moeten we voor stakingen van deze omvang terug gaan naar het begin van deze eeuw, toen het spoorwegpersoneel in een massale actie de spoorwegdirec tie op de knieën kreeg. De overheid sloeg in 1903 met behulp van de zoge heten „worgwetten" van Abraham Kuyper hard terug en sinds die tijd is de stakingsvrijheid voor werknemers beperkt en voor ambte naren en spoorwegpersoneel nihil. Overheidsdienaren mogen onder geen enkele omstandigheid naar het wapen van de staking grijpen. Zo op het eerste gezicht holt de wet gever achter de maatschappelijke werkelijkheid aan. In de sfeer van de juristerij is dat weliswaar een gebrui kelijk verschijnsel het duurt mees tal even voordat maatschappelijke ontwikkelingen zijn uitgekristalli seerd in wetgeving maar die indruk wordt nog versterkt door het feit dat Nederland het enige land in West- Europa is dat het principiële recht op staking niet erkent. Dit recht is neer gelegd in het Europees Sociaal Hand vest, maar de ondertekening van dit verdrag laat nog steeds op zich wachten. Het Sociaal Handvest dat uit 1961 stamt bevat een groot aantal mini- mumregels, waaraan staten zich moe ten houden op sociaal gebied. Eén van die minimumregels is de princi piële erkenning van het recht op sta king, ook voor de ambtenaar. En daar wringt de schoen. In Nederland stelt de stakende ambtenaar zich bloot aan een strafrechtelijk verbod. Dat verbod is strijdig met artikel zes van het Sociaal Handvest dat het sta kingsrecht erkent als een recht van de werknemer „tot collectief optre den in geval van belangengeschillen." Drie jaar onder ik zie >ek, Ja MELO (ANP) De informatieka- ;ens zi van Boycct Outspan Actie s auto is op 27 juni niet welkom in de neente Ermelo. B en w van die n__j"!rneente hebben de BOA laten we- dat er op die dag geen plaats is >r de actievoerders en dat de ge- entelij ke verordeningen het niet staan dat er een vergunning wordt jor de egeven. i vrouv n di®. een periode van enkele weken nkieaij ,ft Boycot Outspan Actie een ïtsers. i ntigtal gemeenten bezocht. Daar- en well heeft de groep tot dusver geen daar eilijkheden gehad. Ook in Ermelo In de tfen geen problemen verwacht. op aar Els eet zii tdatl t. Var rp de ijde is aek orafTt haar Nu heeft het kabinet Van Agt laten weten dat het binnen drie jaar met een regeling voor het stakingsrecht van ambtenaren wil komen. Die rege ling is volgens minister De Ruiter van Justitie noodzakelijk, omdat na de ondertekening van het Handvest de rechter een staking bij de overheid in beginsel als rechtmatig zou kunnen bestempelen. Maar dan, redeneert de De bekende tekening van Albert Hahn naar aanleiding van de spoorwegsta king in 1903. minister, kunnen er onverantwoorde situaties ontstaan. Wat kan er alle maal niet gebeuren wanneer de poli tie, de diensten voor nationale veilig heid of de werknemers in de gezond heidszorg gaan staken? Er komt dus eerst een wettelijke rege ling voor ambtenaren. Daarna kan ook in Nederland het Sociaal Hand vest van kracht worden. Nu houden de linkse partijen onver kort vast aan een stakingsrecht voor ambtenaren ze zijn kennelijk niet zo beducht voor een stakende politie maar het ziet er niet naar uit dat zij tijdens de huidige kabinetsperiode nog aan hun trekken komen. De eer ste gesprekken tussen de ambtena renbonden en de overheid over een „wet arbeidsgeschillen overheidsper soneel" hebben al plaatsgevonden en tot voor kort zag het et niet naar uit dat de ambtenarenbonden hun tradi tie van innige samenwerking en diep gaand overleg met de overheid vaar wel zouden zeggen. Die traditie staat nu duidelijk op de tocht, want de FNV-ambtenarenbonden grijpen bui ten elke wettelijke regeling en ock buiten elk overleg om naar het „uiterr ste middel", de werkstaking. Juridisch eenvoudig Juridisch maakt dat de zaak er be trekkelijk eenvoudig op. Staken is voor ambtenaren verboden en zou er al ruimte zijn, om het bijltje er de monstratief bij neer te gooien, dan nog zijn er spelregels. Het is op zijn minst dubieus, dat de bonden de re gering niet eens in de gelegenheid stellen om het toegezegde open en reële overleg te voeren. Nog voordat er ook maar één enkel concreet voor stel op tafel ligt, wordt er al naar pressiemiddelen en dreigementen ge grepen. De ambtenaren schreeuwen zogezegd voordat ze geslagen wor den. En de eerlijkheid gebiedt te zegggen dat ook dat in deze kring een traditié is. Hebben die woedende ambtenaren dan volstrekt ongelijk? Niet hele maal. Hun twijfel aan de haalbaar heid van het „open en reële overleg" is zo gek nog niet. De Kamer dreigde immers door tijdnood gedwongen al een oordeel te vellen over de bezuinigingsoperatie, voordat het ambtenarenoverleg goed en wel op gang was gekomen. De bonden won den zich daar terecht over op. Maar nu de Kamer de bezuinigingsnota pas na het zomerreces zal behandelen en er dus ruim voldoende tijdj is om over elke punt en komma te onderhande len, staat elke stakende ambtenaar eigenlijk in zijn hemd. Dat hij bij voorbaat denkt dat hij bij dit kabinet tegen dovemansoren praat, is een ge heel andere zaak. Haagse tramstaking kort voor het uitbreken van de eerste wereldoorlog, juli 1914 Psychologisch Minister Wiegel als hoogste ambte- narenbaas heeft er kennelijk om sociaal-psychologische en politieke redenen vanaf gezien de FNV-ambte narenbonden voor de rechter te da gen. Hij zou via een kort geding kun nen proberen de staking te verhinde ren of hij zou zijn ambtsgenoot minis ter De Ruiter kunnen vragen (achte raf) tot vervolging over te gaan. Elke ambtenaar die „met het oogmerk om stremming in de dienst te veroorza ken, weigert of nalaat werkzaamhe den te verrichten waartoe hij zich heeft verbonden", wordt immers be dreigd met een gevangenisstraf van zes maanden of een boete van 600 gulden. Het is waarschijnlijk heel verstandig dat hij heeft besloten om niet op deze wijze 's rijks schatkist met 600 gulden per stakende ambtenaar te spekken. Maar stel dat hij via een kort geding zou proberen een eind aan deze en volgende stakingen te maken. Zou hij een kans van slagen hebben? Zeer waarschijnlijk wel. Alleen al op grond van het ambtenarenreglement zou de rechter tot een stakingsverbod moe ten komen. Geen kans Maar zelfs indien de rechter zou wil len inhaken op de maatschappelijke ontwikkeling, die immers gaat in de richting van een erkenning van het stakingsrecht voor ambtenaren, dan nog hebben de FNV-ambtenarenbon den geen schijn van kans. In dat geval zou de rechter terugvallen op het stakingsrecht zoals dat voor de werknemers in het particuliere be drijfsleven geldt. Het gaat dan om de vraag of het doel en het stakingsmid del in evenwicht zijn en of de gebrui kelijke spelregels wel in acht zijn genomen. Nu is het doel van deze staking het voorkomen van een be zuinigingsoperatie, die nog niét defi nitief is en waarover nog kan worden gepraat. De spelregels houden in dat er ultimatums moeten worden ge steld en elke rechter vraagt dan of er wel diepgaand is onderhandeld. Ook op die vraag kan Dutman en zijn club alleen ontkennend antwoorden. Hij heeft de onderhandelingen niet eens afgewacht. Juridisch hebben de stakers geen been om op te gaan staan. Nu niet en straks ook niet. Volgens het huidige recht levert een staking een onrecht matige daad op. tenzij van de werk nemer in redelijkheid niet kan wor den gevergd dat hij verder werkt. Volgens meer moderne opvattingen die ook in het Sociaal Handvest zijn te vinden is een door de erken de vakbeweging georganiseerde sta king rechtmatig, tenzij er omstandig heden zijn die het tegendeel bewer ken. Die omstandigheden zijn ruim schoots voorhanden en daarom in deze staking een wangedrocht. Al thans juridisch. Dat de maatschappe lijke werkelijkheid zich maar uiterst moeizaam in rechtsregels en wetten laat vangen is vandaag weer genoeg zaam bewezen. RIJSSER (ANP) Een uitslaande brand heeft eergisternacht voor min stens een miljoen gulden schade aan gericht in een fabriekscomplex bij Rijssen (Overijssel). Volgens de poli tie is de brand omstreeks half één ontstaan in een verhuurde showroom met speelautomaten van een polyet- herfabriek. Een delegatie van de BOA heeft een paar weken geleden een gesprek ge had met de burgemeester van Erme lo. Daarbij was, aldus een woordvoer der van de BOA, niets gebleken van bezwaren tegen de komst van de groep, die informatie over het beleid van de Zuidafrikaanse regering wil verschaffen. BOA-woordvoerder Esau du Plessis: „We begrijpen die houding van Erme lo wel. Deze gemeente heeft sinds honderd jaar stevige banden met de gemeente Ermelo in Zuid-Afrika, waar tien maal zo veel zwarten als blanken wonen. de poo d. Voo annen Ze ve ste tre 'ekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, 0 postbus 589, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor jeplaatste prenten is er een boekenbon. Regering wil bijslag voor 16-jarigen beperken mtt OV/*pj£ "MO /S JAN OOM AL 6 G r*OA.O£N „De regen ruist"en toen op een maal kwam er een wonder geluid. Heel onbestemd eerst, maar duidelij ker allengs. Alsof in een bos de wind door de bladeren speelfe. Het ruist. Regen! De regen ruistaldus het begin van een bericht dat van toepas sing zou kunnen zijn op de natte sfeer van gisteren. In werkelijkheid betreft het hier een beribht van 18 juli uit de Leeuwarder Courant uit de rubriek „Stadsnieuws", onder de kop „De re gen ruistDat sloeg op een door breking van de lange droogteperiode in de voorzomer van 1921. Nog enkele andere feiten uit die krant welke aan tonen dat de droogte destijds niet definitief van de baan was. Septem ber 1921: „Huizum. drinkwater per tram van de waterleiding te Sneek aangevoerd. In melkbussen naar het station van het dorp, waar de ingeze tenen er een stuiver per emmer voor moeten neerleggen. Het maximum is twee emmers per gezin." Gisteren hebben de boeren met recht overwon nen Ze kregen de regen waar de dorstende grond om smeekte. Woens dagmiddag eerst die ouverture met enkele zware plaatselijke stortbuien en veel andere gebieden toen nog buiten spel. Donderdag nattigheid van Texel tot Zuid-Limburg. Het werd tijd want de grond in de kleige bieden was zo hard als een bikkel geworden met name in de omgeving van Franeker. In een andere regio hadden de gewassen (welke is me niet bekend) veel weg van stro. Maar don derdag dus geen enkele boer meer met kiespijn Wel een beetje droef heid bij zeilers op Terschelling, die zo graag de oversteek naar Harlingen hadden willen maken maar dit op grond van de harde wind (7) op de Waddenzee achterwege lieten. Aan het strand over het algemeen matig strandweer, vooral ook door het in actief blijven van de zon die later op de dag wel verscheen en toen nog een decor verschafte aan een pittige wan deling langs het wester- of noorder- strand. De regen is gunstig voor de algemene waterhuishouding maar bedenk wel dat we er nog lang niet zijn: er moet veel meer vallen, maar wie weet haakt St. Jan (24 juni) er morgen wel op in. De depressie die deze actie in het leven roept ligt boven de Britse eilanden en de kern ervan diepte uit tot iets meer dan 990 millibar boven zuid-Schotland. Het minimum ligt vrijwel stil en erom heen trekken randstoringen en min of meer duide lijke frontjes, die als de directe water- leveranciers beschouwd moeten wor den. Terwijl zich over de lage landen en noordwest-Frankrijk tot de omge ving van Parijs gisteren een uitbe- greide regenzone bevond, viel op de Britse eilanden de neerslag neer in de vorm van buiten met ertussendoor opklaringen. Gisteravond werd uit zuidoost-Enge- land onweer gemeld. Nieuwe drukda- lingen in Ierland wijzen op een pro longatie. Nu varieert het weer aan de oostzijde van een stationaire Britse depressie nogal eens: de ene dag kijkt ie alsmaar tegen een sombere vochti ge bewolking aan, de volgende dag schijnt de zon uren achtereen, tot nieuwe buien aan de horizon opdoe men. Zo zal het ook de komende dagen inclusief het weekend wel ver toond worden en er is voor de Asser TT echt wel geluk nodig (lees: zo'n grote urenopklaring) om de droge tra ditie van na de laatste oorlog te hand haven. Het hoge drukgebied om het circuit droog te houden ontbreekt, dat kan zonder meer worden vastge steld. In Israël is het uitermate warm op het ogenblik bij veel zonneschijn van 33 graden aan de kust totca 45 graden in het binnenland. Eerst enkele buien, later wat meei opklaringen voornamelijk s mid dags. Dan een krachtige zuidwesten wind. Koel. lucht circa 16 graden, zeewater 14 tot 15 graden. Verdere vooruitzichten: een wisselvallig weekend. weerrnpportrn vun gisteravond 17 uur Amsterdam De Bilt Deeien Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vllssingen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen- Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Munchen Nice Oslo Panjs Rome Spilt Stockholm Wenen Zürtch Casablanca Istanbul Tunis HOOGWATER zaterdag 24 juni Vlis- singen 5.14-17.33, Haringvlietsluizen 5.32-18.02. Rotterdam 7.32-19.44. Scheveningen 6.22-18.50. IJmuiden 6.59-19.27, Den Helder 11.23-23.29, Harlingen 1.13-13.34, Delfzijl 3.21-15.29. weer temp. regen IS regenbui 13 regenbui 14 regen IS regenbui 12 regenbul 14 regen regenbui 15 zwaar bew 16 regen 15 regen 13 on bew zwaar bew licht bew zwaar bew 20 regen 14 regenbui 19 zwaar bew licht bew 22 zwaar bew onweer 18 licht bew 20 licht bew regenbul 13 regenbui 15 onbew on bew onbew 24 licht bew 22 zwa.ir bew 20 regenbui licht bew 24 onbew onbew licht bew licht bew 20 enkele buien jelkeni voertiri le ongevuB ermidde# ken, 33.f een 1 muzid de go- de. 45.1 naamw.f buis, 5.1 t of betl lier, 9. i s, 15. el. 20.1 ;e, 27. 1 r. 30. izetsel, I an, 4. eti ;e, 8. kof Wie zelf een hond heeft (gehad) kent ze wel, de wormenkoekjes. Tegenwoordig schrijven dieren artsen vaak een ander preparaat voor, maar vroeger kon je een hond die last van wormen had, met behulp van die wormenkoek jes het best van zijn kwaal af helpen. In Amerika probeert een onder nemer de wormenkoekjes op nieuw aan de man te brengen. Niet aan de hond dus, maar let terlijk aan de man of vrouw. En ook niet om mensen van wor men te bevrijden, maar voor 't lekker, bij de thee of zo. Wormenfokker Jim Wolfe uit de buurt van Chicago, de grootste concurrent van president Carters wormenfokkende neef Hugh, heeft laatst de voorpagina's van de Amerikaanse kranten gehaald met zijn opzienbarende verkla ring dat een worm niet te versma den is. Integendeel, je kunt er allerlei heerlijke hapjes mee ma ken. zeker als je er een sausje overheen giet. Wormen combine ren uitstekend met alle soorten sausen, beweert Wolfe, net zo goed met een kaassausje als met chocoladeschuim. Er zijn nog on eindig veel meer gereenten denk baar waarin de aardworm verruk kelijk smaakt, zegt Wolfe. Je kunt ze niet alleen in koekjes verwerken, maar ook in slaatjes; je kunt ze in olijfolie bakken of er een smakelijke hamburger mee maken. Bovendien is volgens hem de voedingswaarde van de gedroogde worm buitenge woon: hun cholesrerolgehalte is erg laag, hun hoeveelheid prote- ine daarentegen erg hoog: wel 72 procent. In landen als Japan, Zuid-Afrika en Frankrijk is de aardworm zegt althans de wor menfokker al in de voeding genomen of wordt overwogen dat te doen. In sommige winkels zou den gedroogde wormen al ge woon als mensenvoedsel ver kocht worden. Nu is het best begrijpelijk dat Wolfe een nieuw afzetgebied voor zijn wormen zoekt. Zijn „World Wide Worms Inc." verkoopt we liswaar het grootste deel van de voorraad wormen aan vissers, dierentuinen, aquaria en kikker farms, maar Wolfe bezit miljoe nen van die diertjes en daar blij ven er altijd wel een paar van over. Nu al is hij ervan overtuigd dat zijn, of in elk geval de aard wormen een grote concurrent zul len worden van soja als prote- inebron. Als dit soort diertjes inderdaad zo gezond is als Wolfe beweert, is het natuurlijk doodzonde om al lerhande ander kruipend, sprin gend en vliegend gedierte niet voor consumptie te benutten. Wie weet wat je daarmee weer voor verrukkelijks kunt maken. We geven, uiteraard geheel vrij blijvend, alvast een paar idee tjes: pissebeddentaart, mieren paté. een torrenpasteitje, een krulsspinnenomelet, gegrilde kakkerlakkenpootjes. vlooien aan het spit, maden in roomsaus, oorkruipersgehakt, bromvliegen- soufflée en rupsenpudding. En met een beetje fantasie is er ver moedelijk best iets nóg lekker- ders te maken. De wisentstier, een van de bewo ners van Lelystads natuurpark, wilde van tijd tot tijd zijn daden drang wel eens uitleven op de omheining rondom zijn domein, maar die was eigenlijk niet op zoveel brute kracht gebouwd. Zijn verzorgers, lezen we in Cul- tuurrijp het personeelsblad van de rijksdeinst voor de IJssel- meerpolders vonden er wat op: ze gaven de tierige wisent een paar boomstammen om er mee te spelen. Sinds het dier zich op deze „stoeistammen" kan afrea geren, heeft het geen enkele inte resse meer voor de hekken. Omdat het morgen weer de Dag van de Oude Nieuwe Haagsche is de maandelijkse greep dus uit die krant van precies een halve eeuw geleden, juni 1928 van daag alvast de oproep om een brief te schrijven ten bate van een door Amnesty International geadopteerde politieke gevan- gene. Ditmaal gaat het om Heinz Rein- ecke (37 jaar. getrouwd, één zoon) die in de DDR (Oost-Duitsland) gevangen zit wegens opruiing te gen de staat, een aanklacht die gebasserd is op verklaringen die hij heeft afgelegd. Hij is beeld houwer en werkte voor zijn arres tatie bij een bouwonderneming in Leipzig. In 1969 werd hij lid van de (communistische) Sozia- listische Einheidspartei Deutsch- lands (SED) omdat hij, zei hij, actief wilde meewerken aan de ontwikkeling van een nieuwe sa menleving. Dat viel hem zo te gen. dat hij in 1976 een verzoek indiende om met zijn gezin te mogen emigreren; hij voerde daarbij aan. dat hij teleurgesteld was in de SED en dat hij het communisme was gaan beschou wen als een niet te verwezenlij ken utopie. Dit en de daarop vol gende verzoeken werden niet in gewilligd. Zowel Heinz als zijn vrouw raakten hun baan kwijt en Gewoonlijk zorgen een jachthond en een wild zwijn er wel voor een beetje uit eikaars buurt te blijven. In elk geval zullen ze niet een eindje gezellig samen op stap gaan. maar met deze twee zit het anders. Ze zijn allebei het eigendom van een jager uit het Oostduitse Walschleben en kennen elkaar dus van haver tot gort. waarschijnlijk hebben ze niet kunnen profiteren van de voor zieningen voor werklozen Op 17 februari 1977 stond er in de Saar- brücker Zeitung een interview met DDR-staatshoofd Erich Honecker. Kort daarop schreef Reinecke een open brief aan Ho necker. waarin hij diens uitspra ken aanvocht en de regering er van beschuldigde de universele verklaring van de rechten van de mens naast zich neer te leggen. Nog diezelfde maand werd hij gearresteerd en op 15 september tot vier jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Hij wordt vastgehou den in de gevangenis van Bran denburg. U kunt beleefde. brieven. In het Duits of Engels, waarin u om onmiddellijke invrijheidsstelling van Heinz Reinecke vraagt, stu ren naar: His Excellency Mr. er- ich Honecker. Chairman of the State Council of the DDR Von Ossietzky Strasse Berlln-Nie- derschönhausen DDR. Het enthousiasme voor de we reldkampioenschappen voetbal is in Israël zo groot, dat kleine kinderen er ziek van kunnen wor den. In het Beilinson-ziekenhuis in Tel Aviv is tenminste gecon stateerd dat de flintertjes van de doppen van alle mogelijke noot jes die in de longen van kinderen zijn gevonden, voor de beeldbuis moeten zijn opgelopen. Dr. Greenbaum die aan dit zieken huis verbonden is. geeft er deze verklaring voor: de ouders zitten, voor de tv en knabbelen onder het kijken aan één stuk door pin da's, amandelen, pistaches, zon- nepitten en andere nootjes. De doppen en velletjes komen meestal op de grond terecht. Ge beurt er iets sensationeels, dan raken de volwassenen zo opge wonden. dat ze met hun gebaren en geschreeuw ook de kleintjes aansteken. Die ademen diep in, waardoor ze de ongerechtighe den mee Inademen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5