Bijeenkomst van vijfde vredesconferentie Praag Vredesweek opnieuw in teken kernwapens Wrede christelijkheid Uit brieven van lezers Golgotha lag in diepe steengroeve Camara hoopvol over Puebla VANDAAG Einde bezetting KTHA in zicht VOORBIJGANG» VRIJDAG 23 JUNI 1978 TROUW/KWARTET Van een medewerker PRAAG Vandaag begint ln de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag de vijfde „Alchristelijke Vredesconferentie" onder het thema: „Gods oproep tot solidariteitchristenen voor vrede, gerechtigheid en bevrijding". Voor de bijeenkomst werden deelnemers uit de hele wereld verwacht, vooral uit de Derde Wereld. oproep gehoor. Het merendeel kwam uit Oost-Europa, maar het wekt geen verbazing, dat ook enige Westduitse theologen van de partij waren: hun zaak werd immers behandeld. De be weging groeide snel. De derde confe rentie, die in 1960 plaatsvond, telde meer dan 200 deelnemers, waaronder vertegenwoordigers uit Frankrijk, Engeland, Nederland en de USA. In het Westen, met name ook in Ne derland, is het stil geworden rondom de Praagse Vredesbeweging. Zo niet in de ontwikkelingslanden, waar tal rijke theologen, die de Oost-West- problematiek van ondergeschikt be lang achten, grote waarde hechten aan de uitspraken, die ook dit jaar weer in Praag gedaan zullen worden. BIJ de oprichting van de CVC in Praag in 1958 zei de Westduitse theo loog Hans Joachim Iwand: „We moe ten er aan wennen, dat het beter is, met mensen die niet in Ood geloven maar wel voor de vrede werken, op een lijn te zitten, dan met diegenen, die zeggen met wapens het .Rijk Gods' te moeten verdedigen. Merk waardig is het toch. dat vele mensen geen kwaad geweten krijgen wanneer ze zij aan zij met godlasteraars de oorlog voeren, maar dat diezelfde mensen angst hebben om aan het vredeswerk mee te doen, omdat er mensen aan deel nemen, die menen dat er geen God is." Dat is een stem uit de rijen van de Christelijke Vre desconferentie (CVC). Misschien mo gen we ook wel zeggen: dat is de stem van de Christelijke Vredesconferen tie. want het beroert een thema, dat in de twintigjarige geschiedenis van de CVC talloze malen aan de orde Is geweest. Deze woorden van Hans Joachim Iwand zijn historisch. Niet omdat ze zo vaak geciteerd worden. Ook niet, omdat ze uitgesproken werden bij de oprichting van de CVC. Maar, omdat ze exact weergeven, wat progressieve maar door de feiten ontnuchterde Westduitse theologen anno 1958 ge voeld moeten hebben: teleurstelling over de resultaten van de naoorlogse vredesbeweging. Immers, de koude oorlog was in volle gang. De re milita rise ring van West-Duitsland was, na zijn toetreden tot de NATO in 1955, op gang gekomen, en uit hetzelfde Jaar dateert de oprichting van het Warschau Pact De discussie over het stationeren van atoomwapens op Westduits grondgebied werd in alle hevigheid gevoerd, en niet in de laat ste plaats onder de Westduitse theo logen. Westduitsers In deze voor Europa uiterst gespan nen tijd nam de oecumenische raad van kerken in Tsjechoslowakije het initiatief om een christelijke vredes conferentie bijeen te roepen. Negen endertig theologen gaven aan deze Deze conferentie stond in het teken van de voorbereidingen van de eerste Alchristelijke Vredesconferentie, die in juni 1961 in Praag zou plaatsvin den. Onder het thema en vrede op aarde" kwamen meer dan 600 deel nemers uit 42 landen bijeen. Deze eerste Alchristelijke Vredesconferen tie gaf de CVC een organisatiestruc tuur, riep studiecommissies in het leven en benoemde de leiding van de beweging, waaronder de Praagse theoloog J. L. Hromódka als presi dent van de CVC. De keuze van Hromódka als presi dent van de beweging was niet toe vallig. Hij was nu eenmaal een gere nommeerd theoloog en een hart stochtelijk bestrijder van het domme anticommunisme. Hromódka zou er vermoedelijk harte lijk om moeten lachen, maar zijn ideeën over de maatschappelijke ont wikkeling van onze dagen worden wel eens vergeleken met die van Augusti- nus in zijn tijd. Voor de intellectueel uit de dagen van Augustinus vond de geschiedenis zijn voltooiing in het Romeinse rijk. pre cies zoals voor de burger van de ne gentiende eeuw de beschaving zijn hoogtepunt vond in de Europese heerschappij over de wereld. De inna me en plundering van Rome door de Goten in 410 n. Chr. beleefde de intel lectueel als een waarschuwing daar voor, dat ook ontzag inboezemende samenlevingen sterven kunnen. „Als Rome ten onder gaat, wat is er dan nog zeker?", schreef Hieronymus in een van zijn brieven. Voor Augusti nus stond het echter vast, dat het christelijk geloof meer autoriteit had dan de indrukwekkende macht van de Romeinen en de tragische onder gang van het rijk. Daarin lijkt de theologie van Hro módka op die van Augustinus, dat het christelijk geloof meer autoriteit wordt toegekend dan de burgerlijk- kapitalistische samenleving en wat voor Hromódka een realiteit was de ondergang ervan. Juist dat stelde hem in staat de loop der geschiedenis te onderkennen als geen ander theo loog. De betekenis van Hromódka voor de CVC is groot geweest. Ruim tien jaar heeft hij de CVC geleid en in die periode is de beweging uitgegroeid tot een wereldomvattende organisa tie. Toen in 1964 de tweede Alchriste lijke Vredesconferentie plaatsvond, was het getal van de christenen uit het Westen groter dan dat van de vertegenwoordigers uit de socialisti sche landen. In die periode, nl. dat de CVC nog een Europese aangelegen heid was, stonden de discussies om trent de dreiging van een atoomoor log en het Oost-Westconflict centraal. Praag 1968. Maar toen de stemmen van de deelnemers uit de Derde We reld talrijker werden, kreeg ook het vredeswerk van de CVC andere ac centen. „Voor tweederde van de we reldbevolking", zo werd van deze zij- :de beweerd, „is niet de deling van Duitsland, niet de atomaire bedrei ging of het Oost-Westconflict het hoofdprobleem, maar de honger." Een veelheid van problemen, waaron der m.n. het neokolonialisme, werd aangesproken. Maar men kan niet zeggen, dat er in de CVC enigheid heerste omtrent het verstaan en de oplossing van deze problemen. De discussies, die in de jaren '64 tot '68 gevoerd werden, vonden hun hoogte punt in de derde Alchristelijke Vre desconferentie, die in april 1968 in Praag plaats vond. Een hoogtepunt, niet in de laatste plaats vanwege de politieke ontwikkelingen in Tsjecho slowakije. De deelnemers uit het Wes ten waren veelal enthousiast over deze ontwikkelingen. Zij hoopten dat in Tsjechoslowakije een democrati sche vorm van het Oosteuropese soci alisme tot stand zou kunnen komen. Ook in de leiding van de vredesconfe rentie bestond naast terechte be zorgdheid een vurig verlangen naar een maatschappij waar vrijheid en gerechtigheid naast elkaar zouden bloeien. Aan de euforie kwam bijna vijf maanden na de derde alchristelij ke een einde, toen de Rus$en en Oost duitsers op 21 augustus Tsjechoslo wakije binnenmarcheerden. Zij maakten een einde aan wat later de „Praagse Lente" genoemd zou wor den, omdat naar de overtuiging van de communisten de politieke stabili teit in Europa erdoor in gevaar ge- brócht werd. Voor de CVC zou deze gebeurtenis vergaande gevolgen heb ben. De Oosteuropese deelnemers za gen nl. geen heil in het voorstel van de meeste Tsjechen en Westeuropea nen bm de gebeurtenissen van de 21e augustus ter discussie te stellen. Een jaar later zeiden zij ook hun vertrou wen op in de secretaris-generaal van de CVC, de Tsjech J. N. Ondra. Toen deze in november 1969 terugtrad, ver klaarde de president van de CVC, Hromódka, zich solidair met hem en legde zijn ambt neer. Voor talloze CVC'ers uit West-Europa was dat de druppel, die de emmer deed overlo pen en zij verlieten de beweging. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Ombudsman „Nieuwe ombudsman wil sociale re porter zijn", schrijft Riet Diemer over Frits Bom. Hij wil niet los van Vara- Vlsie. Het Vara-bestuur wil dat ook, maar de Vara-verenigingsraad wil de ombudsman wel los van Vara-Visie. Men hoeft zich geen illusies te ma ken: noch in het ene, noch in het andere geval zal Frits Bom lachen. Maatschappijhervormers kunnen niet lachen, zo pessimistisch zijn ze over de ernst van de situatie in de samenleving: deze is triest en blijft dat. vandaar! Een uitzondering schijnt dr Albert van den Heuvel te vormen: die blijft lachen! Maar daar om moet je bij hem Juist op je tellen passen! Voorburg J. Keijzer Bezuiniging (4) Laat ik beginnen met te zeggen, dat een ambtenaren-pensioen mijn deel is Het is uitstekend, wannéér het verhoogd wordt, allicht. Maar als het land in nood is. wordt het onaan vaardbaar. dat de werkers en gepen sioneerden als actieve en gewezen overheldswerkers niet een voorbeeld zouden kunnen stellen, als matiging geboden is. Wel is de wijze, waarop het kabinet in eerste instantie over deze zaak in het openbaar gesproken heeft, hoogst ontactvol, maar daar horen we overheen te komen. Het zou goed zijn als de regeringsfunctiona rissen en de Kamerleden en met hen de werknemers en gepensioneerden' in de overheidssfeer een daad vanma- tiging stelden. Op dit moment is het geboden het staken te staken. Haltem J. Sigmond Limonade (2) Graag haak ik even in bij de brief van J. van Leeuwen. Lochem, in uw blad van 21 juni, waarin hij de spijtigheid signaleert van prof. Schulte Nordholt inzake de onverkrijgbaarheid van een glaasje jenever om vijf uur 's middags en de vervanging van avondmaals- wijn door „een soort limonade", in zijn artikel over sporen van Neder lands christendom in Amerika. De professor kan weinig respect opbren gen voor wat hij noemt: „een rigou reus anti-drank-complex, met speci fieke religieuze aspecten". Als men er echter dan eens serieus kennis van neemt dat volgens Wever en Gips Nederland thans 250.000 alcoholis ten telt en daarnaast nog 600.000 bui tensporige drinkers (allen medemen sen, die meenden dat ze „matig" kon den blijven!) die een ellende vormen voor hun omgeving, terwijl het aantal verkeersongevallen, waarbij alcohol in het geding was van 3449 in 1975 steeg tot 4585 in 1976 (met 305 doden en 5860 gewonden), en ln de eerste helft van 1977 het aantal alcoholon* gevallen groeide met 12'/} (tot 2435) in vergelijking tot 1976. en het aantal JERUZALEM (ANP) Gol gotha, de plek buiten Jeruza lem waar Jezus werd gekrui sigd. was een zestien meter diepe steengroeve, die als vuilnisbelt werd gebruikt. In het midden was een kleine pulnheuvel, waarop de kruisi gingen plaatsvonden. Tot deze conclusie is de Amerikaanse predikant Bruce Scheln gekomen op grond van opgravingen onder de Duitse kerk van de heilige Verlosser, Onze adressen: AMSTERDAM. Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/ DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 4. Rotterdam Tel. 010-115588 (Red.) Schiedamsevest 52 Tel. 010-115700 (adv.) DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/QRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56, Zwolle Tel. 05200-17030. gelegen naast de kerk van het heilig graf te Jeruzalem. Reeds in 1974 hadden twee archeolo gen, de Nederlander drs. K. H. H. Vriesen en de Westduitse Uta Lux, de plek onderzocht. Maar zij hebben nog niet over hun ontdekkingen gepubli ceerd. Drs. Vriesen. die hoofdmede werker is aan de theologische facul teit van de rijksuniversiteit te Utrecht, bereidt een proefschrift voor over zijn bevindingen. Op de bodem van de steengroeve heeft ds. Schein, die behalve predi kant ook archeoloog is, duidelijke sporen ontdekt van het uithouwen van de stenen, die koning Herodes gebruikte voor de tempel en de stads muur. Uit de brokstukken ontstond midden in de groeve een heuvel, die gebruikt werd voor de terechtstel lingen. De groeve was als het ware een arena, waarop de omstanders een goed zicht hadden vanaf de omringende hoge rotsen en de stadsmuur. In de rots muur hadden rijke Joden zich een graf laten uithakken. Hierbij was vol gens ds. Schein ook het graf van Jozef van Arimathea. waarin Jezus begra ven werd. Dit graf bevindt zich nu in het centrum van de Grafkerk. Naast stadsmuur Volgens de bevindingen van ds. Schein liep de stadsmuur naast de steengroeve. Vanaf deze muur had den de op sensatie beluste Jeruzalem- mers een uitstekend uitzicht op de kruisigingen. Ook benutten de bewo ners de diepe groeve als vuilnisbelt. Bovenop het vuil ontdekte de archeo loog een zwarte roetlaag, afkomstig van de verwoesting van de stad in het Jaar 70. Later liet keizer Hadrianus de groeve dichtgooien om er een tempel ter ere van Venus te kunnen bouwen. In het jaar 326 bouwde keizer Constantijn een basiliek boven de plek van de kruisiging en het graf van Jezus. dodelijke ongevallen in die periode steeg met 23% (bij 1 op de 7 dodelijke ongevallen werd alcoholgebruik ge constateerd), om van andere dlep- ellendige gevolgen van alcohol nog maar te zwijgen, kan terecht de vraag gesteld worden of wij met z'n allen niet op een zeer fatale weg zijn. Wieringerwerf J. A. Gerritsen Abortus-wet Nu schijnt er zo waar een CDA/WD- ontwerp te komen en in elkaar gezet door de ministers De Ruiter en Gin jaar. Ik vind het volstrekt te verwer pen, dat dit wetsontwerp ervan uit gaat, dat de abortusklinieken hun huidige praktijken kunnen blijven voortzetten. Iedereen weet, dat daar grof geld verdiend wordt aan vrou wen in nood. een ontoelaatbare situa tie. Volgens het nieuwe voorstel zou de vrouw nu een week moeten wor den geconfronteerd met andere op lossingen dan abortus. Denkt men nu werkelijk, dat deze klinieken hieraan hun welwillende medewerking verle nen? Overigens is de verplichte opna me mooi meegenomen voor hen, want reken maar dat de vrouw voor dat weekje „begeleiding" een gepeperde rekening krijgt voorgelegd. Aan lega lisering is niet te ontkomen, zelfs in Italië is het al zo ver, maar dan moet het wel gebeuren op plaatsen waar medische ingrpeen thuis horen, d.w.z. in ziekenhuizen. Abortusklinieken zijn zuiver commerciële instellingen en ik kan me niet aan de indruk onttrekken, dat vooral de WD hun voortbestaan daarom gegarandeerd wenst te zien. Laten vóór- en tegen standers van legalisering zich op één punt ten minste solidair verklaren: „De commerciële abortusklinieken mogen geen wettelijke status krijgen." Maastricht W. G. F. Smeets BURGEMEESTER Per 16 Juli is de heer C. A. van Wiggen, gemeentese cretaris van Bunnik, benoemd tot burgemeester van Huissen. De heer Van Wiggen is 47 jaar, r.-k. en lid van het CDA (KVP). RECHTERS Tot rechter bij de rechtbank in Dordrecht is bnoemd mr. Ph. Luteyn, advocaat-procureur in Rotterdam en rechter-plaatsver- vanger in Dordrecht. Tot rechter bij de rechtbank in Almelo is benoemd mevrouw mr. J. I. Looman-Dijkstra, gerechtsauditeur en rechter-plaats- vervanger bij die rechtbank. DEN HAAG (ANP) De Vre desweek 1978, die gehouden wordt van 24 tot 30 septem ber, staat voor de tweede maal in het teken van „Help de kernwapens de wereld uit. Om te beginnen uit Neder land". Het Interkerkelijk Vre desberaad, dat deze week or ganiseert, wil alles op alles zetten om het gesprek over >zijn werk in de kerken te be vorderen en overal de kerkle- ROME (CIC) Dom Helder Camara is hoopvol over de komende Celam- conferentie in Puebla. In een gesprek met radio Vaticana zei de Braziliaan se aartsbisschop, dat de Latijns am e- rikaanse bisschoppen zich er duide lijk van bewust zijn, dat zij „de zware ongerechtigheden moeten aanklagen en tot volledige ontwikkeling van de mensen moeten oproepen." De regeringen van Latijns-Amerika. zijn met deze nieuwe houding van de kerk niet tevreden, aldus Camara. De kerk wordt als subversief en commu nistisch afgeschilderd. Maar, zo ver volgde hij, „ik ben blij, eraan te kun nen herinneren, dat ook Giovanni Battista Montini (de huidige paus Paulus, red.), toen hij nog aartsbis schop van Milaan was, de „rode bis schop" genoemd werd. In mijn land en ook in andere landen worden de encyclieken van paus Johannes XXIH en paus Paulus VI min of meer als communistisch beschouwd." De hoop met betrekking tot Puebla is bij Camara nog versterkt door de „grote eensgezindheid", die onder de Braziliaanse bisschoppen bereikt is „na tien dagen van gebed en dis cussie". ADVERTENTIE 25 miljoen mensen zonder goede Bijbelvertaling in het ©©6nJ6rifld& (Malayalam) in India. Wil1 u die Bijbelvertaling mogelijk maken? Kosten ongeveer 300.000, waartij inbegrepen de druk van 25.000 Bijbels voor gratis verspreiding. Giro 901.000 t.n.v. Stichting in de Rechte Straat te Velp, met vermelding: „Bijbelvertaling India". den te laten praten over het kernwapenvraagstuk. Het IKV, waarbij negen kerken aan gesloten zijn, heeft namelijk gecon stateerd, dat zijn pogingen om kerk leden meer te betrekken bij het vraagstuk van oorlog en vrede, maar gedeeltelijk geslaagd zijn. Een groep van 14.000 ontvangen de zogenoemde IKV-berichten terwijl er ruim 250 ker nen zijn gevormd, die zich inspannen voor de anti-kernwapenactie. Het IKV en zijn medestanders worden nog vaak als randkerkelijke groepe ring betiteld, aldus IKV-berichten 1977/1978 nr. 4, het laatste nummer voor Vredesweek 1978. Maar in het gesprek, dat desondanks op gang gekomen is, is de polarisatie uitgebleven. Voor veel mensen is het ook een opluchting gebleken, dat de IKV-campagne het zwijgen in de ker ken doorbroken heeft. Daarom wordt een dringend beroep op alle kerke- en parochieraden gedaan om het ge sprek over de kernwapens in de eigen gemeenschap te bevorderen en zo een proces van voorlichting en bewust wording op gang te brengen. Het IKV acht dit dringend nodig, omdat dat gesprek in de kerken nog vaak wordt gevreesd en belemmerd daar het een politieke zaak is, die volgens velen niet in kerkelijke ge meente of parochie besproken dient te worden. Daartegenover staat aldus het IKV dat de kernbewape ning in ieder geval doorgaat zolang het grote zwijgen niet verbroken wordt. Documentatie Half augustus heeft het IKV een uit gebreid documentatiepakket gereed voor de Vredesweek. Het is met de Vredeskrant 1978 verkrijgbaar bij IKV, Celebesstraat 60 in Den Haag. De documentatie is vooral bestemd voor de plaatselijke vredesgroepen, de Vredeskrant is voor iedereen. Cen traal in de Vredeskrant staat een open brief aan de kerke- en parochie raden. Tevens wordt materiaal ver strekt als hulpverlening bij het orga niseren en voeren van gesprekken. Het documentatiepakket bevat ook onderwijsprojecten voor de basis school („van knots tot kernbom"), voor het voortgezet onderwijs een fol der, die het probleem van de kernwa pens verduidelijkt. Tenslotte bevat het documentatiepakket mini-bro chures en ander voorlichtingsmate riaal. IKV-berichten gaat tenslotte in op het besluit van de Nederlandse rege ring om de Lance-raket met een atoomkop uit te rusten. Het IKV is het niet eens met de redenering van de regering, dat „eenzijdige onttrek king door Nederland aan deze nucle aire taak zou neerkomen op afwente ling van deze last op onze bondgeno ten" van de Navo. Canada heeft be wezen aldus het IKV dat het. ook anders kan. Dit land heeft besloten zijn atoomtaken af te stoten, omdat het eindelijk ernst wil maken met het streven naar nucleaire ontwapening. DE KERKEN VAN AFRIKA De oproep van de Panafrikaanse kerken (AACC) aan het christelijke westen en aan het oosten om zichn langer te mengen in de politieke problemen van Afrika, is niet mis t verstaan. Deze kerken vrezen terec dat daaruit re-kolonisatie kan voortkomen. Eigenlijk is dit op die manier al in volle gang. Hoewel de kerken de inmenging van het west< en het oosten veroordelen en dus zowel Zaïre als de hoorn van Afrika noemen valt voor ons de nadruk op het westen. Wij kunnen het oosten nauwelijks aanspreken op hun inmenging zolang wij „van hetzelfi laken een pak" zijn. Christelijke naties hebben zich op Zaïre gestort om daar een opstand te onderdrukken die op zichzelf en vanuit ons eigen verleden zouden daarvoor alle begrip moeten hebt* terecht is. Of het de juiste mens zijn die opstaan en of ze daarbij de juiste methoden gebruiken, kan overwogen worden, maar het snijd diep in ons vlees als onze broeders Christus uit Afrika ons dringend verzoeken op te houden met onze interventies. Men wil z'n eigen zaki uitvechten en is terecht bang dat inmenging van het christelijke Westen leidt tot een nieuwe horigh aan het kapitaal van het Westen. „Alleen om hun eigen belangen do te drukken," zo noemen onze broeders en zusters dat. Het mag o ervan weerhouden om al te spoedi applaudiseren wanneer wij op onz efficiënte manier een einde aan he door ons verworpen geweld maker Welk geweld roepen wij daarmee opnieuw op? In ieder geval houder we er een niet minder afschuwelijk geweld mee staande. Het is een beschamende zaak. En het wordt bijna vermoeiend op deze dingen t wijzen. Deze dingen: hoe wij met o politieke acties ons christendom ongeloofwaardig maken. Dat we o zelf ongeloofwaardig maken is tot daaraan toe, hoewel ook niet zond betekenis, gezien tegen de woorde van de Heer, dat wij lichten in de wereld moeten zijn. Maar wat moe de volken denken van het evangel als onze inspiratiebron als zij dingen zien? Sommigen putten uit in kritiek op het oosten. Zake! mogen zij gelijk hebben, maar r dient de hand in eigen boezem gestoken te worden. „En zie, hij melaats." AMSTERDAM (ANP) Prof. dr W. G. Tillmans heeft als de officiële on derhandelaar van het bestuur van de Katholieke Theologische Hogeschool van Amsterdam een compromisvoor stel doen toekomen aan de studen ten, die sedert maandagochtend de gebouwen van de KTHA bezet hou den. Hij verklaart „redelijke hoop" te hebben, dat het compromisvoorstel snel door de hogeschoolraad wordt bekrachtigd. De bezetters zullen deze bekrachti ging bevestigen als de hogeschool- raad zichzelf voor het besluit verant woordelijk stelt en dit doet in de hogeschoolraadvergadering met niet- vertrouwelijke notulen. Het voorstel bevat drie punten. In het eerste punt wordt gesteld, dat de ho geschoolraad om een gesprek met de bisschoppen vraagt. Punt twee: de inzet van dit gesprek tussen KTHA en bisschoppen zal zijn de opheffing van het bisschoppelijk besluit van 15 november 1976. Krachtens dit besluit mogen geen gehuwde priester-docen ten worden benoemd en kunnen priester-docenten, die gaan trouwen, niet in hun functie gehandhaafd blijven. Het derde punt van zijn compromis voorstel zegt te hopen „met de ophef fing van dit besluit te bereiken dat door het bestuur van de KTHA een eigen jurisprudentie inzake perso neelsbeleid kan worden ontwikkeld EV. LUTH. KERK betreffende deze materie, in welk per soneelsbeleid de band met de bis schoppen inhoudelijk kan worden be trokken". Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Onstwedde (toez.) Smit te Hilversum; te Leerbroek, kerkerveen, Ouderkerk a.d. IJ Scnerpenisse, Stolwijk, Wijngaai en Montfoort: D. J. Budding, kan Driebergen. Aangenomen naar Lelden: mevr. de Meij-Meulendij te Leden de be ming tot vicaris te Oud-Beijer (deelgem.): mevr. A. W. Zegsw kand. te Moerkapelle. Beroepbaar: D. J. Budding, On laan 22, Driebergen. Afscheid op 25 juni van Haarlem: Kroes ber. te Wilhelminadorp (pi me en tevens benoemd tot geest verzorger van het verpleegtehuis Valcke te Goes; van Rotterdam- lingen: K. H. Reerds ber. te Gr< gen; van (Emmeloord) dr H. R. S ber. te Den Haag; van Katwijk Rijn: E. K. Teygeler, ber. te Scl ningen; van Hilversum: S. W. de wegens emeritaat die in dez dienst zal worden ingeleid als be denpastor. Intrede te Voorthuizen (partl deelgem.): mevr. K. E. Biezeveli Zandvoort; te Wageningen: J. K uit Windersheim; te Dordrecht: Kunz uit Werkendam. WAALSE GEMEENTEN Afscheid van Breda: R. F. Ie wegens emeritaat. Afscheid van Amersfoort dr G. wegens emeritaat. Het cmpromisvoorstel, dat prof. Till mans aan de bezetters heeft doen toekomen heeft tt basis de medede ling van de bezetters, dat „een vrije opstelling of een loskoppeling van het beleid van de bisschoppenconfe rentie absluut geen inzet van de be zetting is". door dr C. Rijnsdorp Is wreedheid typisch mannelijk? Toen ik nog op school ging. zei mijn oudste zuster eens: „Weet je waarom de mannen van die grote knevels dra gen? Om hun WTede trekken te ver bergen." Veel later las Ik in een inter view met Joh. de Meester Sr., de Rotterdamse Journalist die uit Har derwijk kwam (1860-1931) over „de wreed-calvinistische vissersbevol king" van die plaats. Hier werd dus het zo duidelijk mannelijke karakter van het calvinisme eveneens met wreedheid in verbinding gebracht. Ds. A. J. R. Brussaard heeft in het christelijk belijden wrede trekken ontdekt en er een boekje over ge schreven dat tot titel heeft Als eem mus op het dak (ultg. Ten Have. Baarn. 7e blz.. 9.75). „Wij schijnen er niet tegen te kunnen, wanneer wij een heersende positie toebedeeld krijgen. Of wij nu tot de staat dan wel tot de kerk behoren, het brengt altijd wreedheid met zich mee" (bl. 7». De auteur is tot de overtuiging gekomen „dat wij de mensen en de dingen veel meer zouden moeten taxeren naar één maatstaf, de maatstaf: wreed of barmhartig. Zelfs de verhevenste ge loofsbelijdenissen en de best bedoel de opwekkingsbewegingen zouden er mee moeten vallen of staan." Even verder zegt hij: „Wat er al aan wreed heid binnen de kerk is bedreven met het angstvisioen van de eeuwige ver doemenis en de helse straffen, valt nauwelijks meer te besommen." Ds. Brussaard, zoon van de dominee van radio Bloemendaal, heeft, door het verlies van zijn oudste zoon, op veel plaatsen in de bijbel en de tradi tionele opvatting daarvan een andere kijk gekregen en is sindsdien anders gaan preken. „Ik nam niet langer voetstoots aan dat Inderdaad op een bepaalde plek van de bijbel stond, v/at mij was verteld" (12). Voor de schrijver staat hierbij cen traal Mattheüs 10 vers 29: „Niet één van de musjes zal ter aarde vallen zonder uw Vader." Tevergeefs zocht ik er naar Gods wil, zegt ds. Brus saard. De grondtekst heeft dat woord „wil" hier dan ook niet (de Leidse Vertaling van 1915 vermeldt „buiten uwen Vader om"). De Heidelbergse Catechismus evenwel spreekt ln Zon dag 1 duidelijk van Gods wil in dit verband. Ds. Brussaard wijt dit aan de invloed van de filosofie op het theologisch denken, waardoor de uit spraak van Jezus in een bepaalde richting werd geradicaliseerd. „Nee, Jezus noemt zijn Vader hier niet als Degene, die ons laat vallen maar precies andersom, als Degene die ons in onze val opvangt. En dat is pas troost" (16). Aan de hand van dit nieuw gewonnen inzicht houdt de schrijver zich bezig met het Onze Vader, de storm op het meer uit Marcus 4, de geschiedenis van Rizpa uit 2 Samuël 21, de roe ping van Zacheüs uit Lukas 19, de vergissing van Johannes de Doper en, hoe kan het anders, met de uitverkie zing. Hij signaleert als verkeerde ver taling „zondaars", waar eigenlijk staat „wetsovertreders", en „hel" in plaats van „dodenrijk". Het komt erop neer, dat traditionele vertalingen en dito opvattingen, die met de eigenlijke bijbeltekst niet overeenkomen, in de praktijk aan het christelijk belijden wrede trekken hebben bezorgd. Wie in zielsnood ver keert kan daardoor het spoor bijster raken en tot vertwijfeling vervallen. Het correctief dat ds. Brussaard biedt, is dus niet geboren uit koele wetenschappelijkheid, maar uit nood. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Pesse: Tj. I stra, kand. te Kampen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Afscheid van Assen-Noord: H. gemann ber. te Bunschoten. Intrede te Vleuten-Breukelen: Minnema, kand. uit Kampen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Middelburg: D. Ri te Vlaardingen. Bedankt voor Zwijndrecht: A. man te Scheveningen. BAPT. GEMEENTEN Aangenomen naar Haarlem: J. I te te Groningen. Geweld en geweldloos Uit mijn stukje van gis te rei Argentinië en de geweldlooshei de indruk ontstaan dat de orgal Servicio ooit wel eens tot gem den zou kunnen overgaan. Dat wordt mij van die zijde vein onjuist. Servicio stelt zich t dienst van geweldloze groepei een bepaalde vorm van geweld toekomst niet uitsluiten. Een b renswaardige luisterfout, wal mijn excuus. Aldert Schipper.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2