Syrische bruiloft fleurig sluitstuk Holland Festival uwd voor goedkoper onderhoud 'Haas tussen de mensen' Vlaamse folkmuziek HOUANDFESV vernieuwt traditie IN ■1 10I1A AND Hf Rt Wie krijgt opbrengst van Von Hirsch-collectie Trek maar op. Scheurmaarweg. :je de kop niet. DATSUN CHERRY V/RIJDAG 23 JUNI 1978 door Hans W. Ledeboer 8CHEVENINGEN Als een van de kleurrijkste, tleurigste en interessante sluitstukken van het ditmaal in een kader van een ontmoeting tussen het Westen en andere cultu ren gelijste Holland Festival, een huwelijksceremonie uit Aleppo in Syrië, die na in het Scheveningse Circus-Theater te zijn getoond gisteravond nog ln de Dominicaner Kerk in Maastricht was te zien. Verschillende Interessante en ook boelende aspecten: Allereerst het telt, dat er verschillende Arabische landen zijn met, uiteraard, heel veel gemeenschappelijks maar ook met door Geert Kistemaker ROTTERDAM Folk liefhebbers zijn over het algemeen geen voetballiefhebbers, en daarom was het niet verwonder lijk dat de kleine zaal van de Doelen woensdagavond afgela den was voor het Vlaamse programma van het Rotterdam- Folk '78 Festival. Er werd een interessant programma gebo den, door drie groepen: 't Kliekske, de groep van Wannes van de Velde, en Rum. Presentator Urbanus van Anus Het het afweten en was vervangen door de eveneens geestige, België minnende Drs. P. t Kliekske is een van de oudste Vlaamse groepen die met academi sche ernst oude liederen en dansme lodieën in het Vlaamse en Brabantse land opsporen. Hun vakmanschap op het grote assortiment aan (facsimile) instrumenten en de ijver, waarmee zij de bijna uitgestorven volksmuziek optekenen en voor het nageslacht be waren. is regelmatig te beluisteren in het NOS-radioprogramma ..Onder de groene linde". Roslta Tahon, Oswald Tahon, Herman Dewit en Wilfrid Moonen lieten op draailier, flier, doe delzak, rommelpot en nog veel ande re Instrumenten kundig uitgevoerde driekoningen liederen, ballades en danswijsjes horen. Wannes van de Velde zingt met zijn liedboek bij de hand, begeleid door accordeon, dwarsfluit en viool, zijn in het Antwerps gezongen liederen. Van de Velde beperkt zich niet tot oud werk. maar schrijft zelf volgens de traditionele stijl nieuwe liederen, bij voorbeeld over de sanering van de volksbuurten, of over het tweede huis van de stedelingen. De muziek die hem begeleidt, lijkt nauwelijks op de tegenwoordig zo populaire folkstijl, maar heeft af en toe. voornamelijk wegens het vermoede zigeunermu- ziek-verleden van de violist, iets Oosteuropees. Wannes van de Velde is een oorspronkelijk artiest, die zich niet bij een trend aansluit, maar wei eens de nieuwe trend zou kunnen aangeven. Dat zou men bijvoorbeeld kunnen opmerken aan de hand van het ver nieuwde Rum. De driemans groep Rum, die Vlaamse en Anglosaksische folk speelde, bestaat, na een werkva kantie van anderhalf jaar, nu uit vier man en speelt een veelzijdiger soort muziek. Behalve de Argentijn Juan Masondo. die samen met Wiet van de Leest enkele razendknap gespeelde musettes liet horen, werd een ander nieuw lid geïntroduceerd. Dat was de zangeres Vera Thomas, die weliswaar nog wat onwennig overkwam, maar de groep zal met haar het toch al afwisselend geluid nog kunnen uit breiden. Rum is boven de vaak statische en puristische folkmuziek, zoals die te genwoordig erg gewild is geworden, uitgestegen en maakt originele en zeer afwisselende muziek. Hun succes bleek uit de drie toegiften die ze nog gaven. Een haas in attentiehouding, 's nachts gemaakt door drs. Broekhuizen. ARNHEM Deze zomer laat het Arnhems Museum in een tentoonstel ling zien. hoe hazen het redden tussen de mensen. „Haas tussen de mensen" berust op tien jaar onderzoek van de bioloog drs. S. Broekhuizen, verbon den aan het Rijksinstituut voor Na tuurbeheer te Arnhem. Als eerste in ons land heeft hij de gangen van de haas stelselmatig na gegaan. Met behulp van moderne middelen als een televisiecamera, in- frarood-kijkers en zendertjes, die de dieren werden omgehangen, kon hij veel ontdekken over hun verborgen gedrag. In het bijzonder ook kwam hij er achter hoe, altijd drie kwartier na zonsondergang, de jonge haasjes te rugkomen naar de plek van hun ge boorte om daar gezoogd te worden. De tentoonstelling vertelt het verbor gen leven van de haas in grote kleu renfoto's, met nachtopnamen en met een dia-programma, waarin drs. Broekhuizen vooral ingaat op de vlie gensvlugge verzorging van de Jongen. „Haas tussen de mensen" in het Arn hems Museum gratis toegankelijk van 1 juli tot 4 september. LONDEN Het is nog steeds niet bekend wie de enorme geldopbrengst zal krijgen van de verkoop van de beroemde kunstcollectie van de Duit se industrieel Robert von Hirsch. die deze week in Londen wordt geveild. Dat de opbrengst zelfs de meest roya le schattingen van experts te boven zal gaan is wel gebleken uit de prijzen die de eerste dagen voor een aantal schilderijen en tekeningen werden gemaakt. Een aquarel van Albrecht Dürer bracht dinsdag 640.000 pond (bijna tweeëneenhalf miljoen gulden) op. Geschat was dat er „maar onge veer 100 000 pond (ruim vierhonderd duizend gulden) voor betaald zou worden. In totaal was de opbrengst van de eerste van de zes vellingdagen 2.777.100 pond sterling, wat op onge veer elf miljoen gulden gesteld kan worden. Deze opbrengst werd be haald door zeventig kunstvoorwer pen uit de collectie waarvan er de volgende dagen nog 807 zullen wor den geveild. Verwacht kan worden dat de schatting van de totale op brengst (twaalf miljoen pond of ruim 48 miljoen gulden) ver zal worden overschreden. De collectie Von Hirsch die op deze grootste veiling aller tijden bij 8othe- by Parke Bernet ter tafel komt. is door deze verzamelaar die in novem ber vorig jaar op 94-jarige leeftijd in Zwitserland overleed, met grote des kundigheid en royale financiële mid delen bijeengebracht. De eerste vei-, lingdag werd door kunsthandelaren uit alle delen van de wereld bijge woond. Zij konden ternauwernood een plaatsje bemachtigen in de zes zalen van het veilinggebouw plus de grote zaal van het Westbury Hotel, die alle via telefoon- en tv-verbindin- gen in contact stonden met de zaal waar de veilingmeester zijn werk deed. Robert von Hirsch en zijn vrouw hadden geen kinderen en in Zwitserland, waar zij sinds de oorlog woonden, is publicatie van testamen ten wettelijk niet toegestaan. dagprogramma vri|dag 23 juni Scheveningen, Circustheater 20.15 uur: Der Gute Mensch von Sezuan. Rotterdam, de Doelen 12.45, 20.15-03.00 uur: Rotterdam Folk 78. Maastricht, Staargebouw 20.30 uur: Ned. Kamerkoor II. Maastricht, Hotel Maastricht 20.30 uur: Han Bennink-Misha Mengelberg. Utrecht, Stadsschouwburg 20.00 uur: Ghane: ensemble Ehimomo Utrecht, Stadsschouwburg (Blauwe zaal) 20.30 uur: La car- pa de los rasquachis. Amsterdam, Franscati, Brakke Grond, Engelenbak en drie po dia buiten, vanaf 20.00 uur: Slot manifestatie elk heel uur treden Nederlandse en buitenlandse groepen op die volksmuziek en •dans brengen in Frascatie, Brakke Grond en Engelenbak en op drie podia in de open lucht. Toegang gratis. grote culturele verschillen. Voor de gene, die in Marokko of Tunis, of misschien wel in Saoedi-Arabië of een van de Golf-emiraten een dergelijke plechtigheid heeft bijgewoond zullen deze overeenkomsten en verschilpun ten voor een groot deel voortko mend uit de plaatselijk geldende ver houding tussen men en vrouw di rect opvallen. Dan een interessant stukje historie. Een aandachtige toehoorder zal bij voorbeeld opmerken, hoezeer het spel van een luitbespeler overeenkomsten vertoont met het Spaanse guitaar- spel. Dat is geen wonder. De man bespeelde zijn instrument in de stijl, die aan het hof van de westerse kalief een hoogtepunt beleefde. Dat wester se kalifaat was een van de grote cen tra van de Arabische beschaving. Het middelpunt daarvan lag in het tegen woordige Spanje, lang voor de chris tenen de „onbeschaafde Moren" uit dat land verdreven en daarmee de westerse Arabische beschaving ver nietigden. Maar nog altijd heet deze muziekstijl in de Arabische wereld de Andalusische stijl en uit die Andalu- sische stijl is in Spanje de typische Spaanse muziekstijl gegroeid, die zo veel grote componisten heeft geïnspi reerd. Een derde aspect was ongewild en het werd waarschijnlijk veroorzaakt door het individuele artistieke vermogen, van de desbetreffende acteurs. De man, die voor bruidegom speelde, was een man van middelbare leeftijd met grijs haar. De bruid werd ge speeld door een jong meisje. Zonder dat dit de bedoeling was werd de toeschouwer geconfronteerd met een van de tragische situaties in veel Ara bische landen: de oude, aanzienlijke man, die zich een Jong bruidje kan veroorloven en die daarvoor mis schien wel de vrouw van zijn eigen leeftijd waarmee hij eerder was ge trouwd, opzij heeft gezet. Of die zich misschien naast die oudere vrouw Bruidegom en bruid met enkele gasten in de Syrische huwelijksceremonie een tweede of derde jongere vrouw „aanschafte". Kleurrijk Maar buiten al deze beschouwingen om kon de toeschouwer genieten van een kleurrijk schouwspel op het to neel, waarbij hij. doordat een van de actrices suikergoed voor het publiek strooide en ook als „barkeh" zege ning lekkernijen aan mensen in de zaal uitdeelde, rechtstreeks als brui loftsgast werd betrokken bij wat er op het toneel gebeurde. Prachtige en vaak heel kostbare aankleding. Het feest opgeluisterd door virtuoze dan sen van mannen en vrouwen. In de krijgshaftige mannendans de drie wapens van de oosterse traditie: de steenslinger waarmee immers dui zenden jaren geleden David reeds Goliat velde zwaard en schild en de stok met pantsering aan beide uitei den. Zoals het hoort een vrolijk waai, dat in de hele Aleppo-se stad! wijk waar de bruiloft wordt geho den, te horen is. Achter op het tonr het bij zo'n oosters gastvrij feest t horend buffet, waar elke medespel^ zo nu en dan iets ging halen als 1 dorst kreeg of zin in een snoep a.j Géén alcohol, dat is voor de islam r nadrukkelijk verboden. he "ttoe De laat-ze-kijken-trek- maar-op-scheur-maar-r Prijzen v.a. af Lisse. Aan de buitenkant: leuke derde deur met veel glas, fraai gelijnd, veilige radiaalbandèn, sportieve kleur Aan de binnenkant: hoofd steunen, neerklapbare achterbank, rolgordels, aansteker, sportstuur, toerenteller, radio, sportieve pook, nou ja, alles wat erin hoort zit erin. Contact aan, lekker zitten, prettig stuur in je handen, pookje in z'n één, gas in, koppeling op en rijden maar. In de 1,2 liter motor zit genoeg pit. Onafhankelijke wielophanging voor handelbaar weggedrag. Stevige stabilisator voor veilig bochten werk. Soepele versnellingsbak. En voor't parkeren: kleine draaicirkel en geen dikdoenerij in de buitenmaten. Nog geen 14 mille voor zó'n coupé. En als je 'm rijdt, val je van de ene plezierige verrassing in de andere. Aan de pomp toont de Datsun Cherry zich uiterst matig en u hoeft niet bang te zijn voor hoge garagerekeningen. Datsun is het meest verkochte Japanse automerk in Europa. Dus een uitgebreid Europees dealernet staat voor u klaar. Datsun Cherry: 2-deurs, 1000 cc, vj. 10.925,- Datsun Cherry: 4-deurs, 1000 cc, v.a. 11.990,- Datsun Cherry: 2-deurs, 1200 cc, v.a. 11.935,- Datsun Cherry: 4-deurs, 1200 cc, v.a. 12250,- n l' 1200 cc 2''4-dcun modellen ook leverbaar met semi-automatische versncllingibak. Datsun Cherry coupé: 3-deurs, 1200 cc, v.a. 13.935,- Datsun Cherry stationwagen: 12.895,- Datsun Cherry bestelwagen: 9.955,- (8.436,44 cxd. B.T.W.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 14