Staking ook in Groningen Stadsverwarming iet kolen stoken' Ice Pak boeken in voor de vakantie il Moester eigenlijk nog niet een broek bij voor devakanue, mi meneer? P&C.Geweldige mode,gezellige sfeer, Bezuinigingsplan blijft uit onclusie in TNO-rapport: n, en landingsrecht SfjM mogelijk cTcüleer in Australië Aantal Molukkers krijgt geen visum Spanningen door komst Turks gezin p| INDERDAG 22 JUNI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 stat lnern prif n onze redacteur wetenschappen 'ifdve, IN HAAG Stadsverwarming is een heel zinnige manier aardt i ons energieverbruik binnen haalbare perken te houden, pioe tar het zou niet verstandig zijn om die installaties met tont1 tjgas te stoken: kolen worden daarvoor de aangewezen üd «Adstof. i va kan tls een van de meest op de nabije komst gerichte conclusies van de komstverkenning „Gas en elektri- it in Nederland", gecoördineerd TNO en het Energie-studiecen- van ECN. er vo rin nt r igen |ipH0L (ANP) Een Austrsdi. rip n commissie voor luchtvaartaan- F genheden heeft de Australische (ring geadviseerd enkele Europe- irden maatschappijen, waaronder de 'p eet - e A^^l^rechten te ontne- waa usia51>i"eling nog niet door de Austra- niet de De KLM heeft dit gisteren be- maar benadrukt dat deze f kunnen ons voorshands moeilijk stellen dat de Australische over- ve tot zulk een stap zou overgaan, gezien een dergelijke vorm van tiectie van de eigen luchtvaart- tschappij lijnrecht staat tegeno- de door dezelfde Australische re- ig bepleite liberale houding van EEG voor wat betreft de import Australische goederen," aldus de I. Omdat het hier een zaak van tvaartpolitiek betreft die door de heid moet worden behandeld, t de KLM het ministerie van bui- indse zaken en de Rijkslucht- tdienst op de hoogte gebracht. .M vestigde er gisteren de aan- op dat het luchtverkeer tussen (rland en Australië al veertig jaar door de KLM is ontwikkeld. Op is het veertig jaar geleden dat M haar eerste vlucht naar ralië uitvoerde. Het veertigjarig aan van de Nederlands-Australi- luchtvaartovereenkomst wordt J' i tweede week van juli in Austra- erdacht. Ook de president-direc- ssing van de KLM, drs S. Orlandi, zal bij aanwezig zijn. khe f is opget en w wordf ;hem e pr< tructi volgei enheil iociale .oeges riepai a, zo! NI ks vere c en wi .kkelii de NI de B waa wel kan i s ééni De studie kijkt tot en met de eerste helft van de volgende eeuw. Niet, aldus TNO's dr. A. J. Bogers, omdat je zo ver vooruit al erg betrouwbare uitspraken zou .kunnen doen, maar omdat wat je wèl al kunt zien vaak leidt tot een verfrissende kijk op de meer nabije toekomst. Wat de breed samengestelde stuurgroep ziet, is dat niet alleen de aanvoer van olie tegen grenzen aai> zal lopen, maar dat ook vervangende steenkool beperkt ver krijgbaar zal zijn. Vandaar dat voor het jaar 2000 een kleine helft van de elektriciteitsproduktie uit kerncen trales wordt geprojecteerd. („Het eni ge alternatief is, toch maar aardgas blijven stoken en dat is het domste wat je doen kan. Dat moet echt gere serveerd worden voor particulier en „klein-zakelijk" gebruik, omdat je daar moeilijk met kolenstook kunt beginnen." Deze afwegingen spelen zich af in een veronderstelde ontwikkeling van het energieverbruik die tamelijk dicht bij het nul-groeiscenario van het Cen traal Planbureau blijft. Over die kerncentrales, 6 k 7 voor 2000, zou dan wel binnen afzienbare tijd een beslissing worden genomen. Milieuproblemen Andere conclusies: De industrie zou overtollige elektriciteit aan het open bare net moeten kunnen leveren, zo dat de besparingen van gecombineer de warmte/krachtproduktie beter worden verwezenlijkt. Toepassing van kolen, al dan niet tot gas ver werkt, schept milieuproblemen waar nog geen volledig afdoende oplossin gen voor bestaan. Vergassing helpt, maar wat we met het vaste afval moeten doen, moet nog worden uitge zocht. En we moeten vast eens op zoek gaan naar een bescheiden gas- veldje waarin we een wintervoorraad kunnen aanlaggen voor als de Gro- iningse putten in hun nadagen gera ken. (Naarmate het Groningse gas opraakt, daalt de technisch mogelij ke produktiesnelheid tot beneden de winterpiek). KINDERBOEKENKINDERBOEKENKINDERBOEKENKINDERBOEKENKINDERBOEKENKINDERBOEKENKIND Van Jan Roelfs, redacteur van deze krant, verscheen Tijs Rinkelbel en Flip Wim pel op avontuur. Hij heeft al eerder drie alleraardigste boekjes geschreven over ene „Bertus Bromvlieg", in linnen kaft en met fiaaie tekeningen van Gepko Rog geveen, die grote humor verraden. Het enige be zwaar in die verhalen trof ik aan in de zin „Welnee, abc, verzekerde Bimbo aan de bromvlieg, want de ezel was heus niet zo dom als hij er uit zag. „Ezels zien er name lijk in het geheel niet zo dom uit, en ze zijn het ook niet, er bestaan veel dom mere dieren. Tijs Rinkelbel en de zijnen, als poppen in een slecht ver zorgd poppenhuis, beleggen een protestvergadering en lopen vervolgens boos weg. Tijs Harlekijn laat zich al léén langs de regenpijp zak ken. Hij komt in een circus terecht en moet daar het span muizen in hun rijtuig door de piste voeren. Koets slaat op hol (de muizen dan) en er gaat van alles ver keerd; koetsier komt met een boog in het rozenperk terecht, waar hij wordt ge vonden door de andere pop pen die het in de wijde we reld ook niet al te best ver gaan is. Samen rijden ze op hond Bruuns rug terug naar Anneke, die beterschap be looft en dan ook ogenblik kelijk koppen met zaagsel begint te vullen en gaten te naaien. In finesses, met veel gevoel voor jonge kinderen, en in de tegenwoordige tijd verteld, hoewel van taal hier en daar wat conventioneel „een kijkje nemen"; „hoor er klinken blijde klanken" etc. Maar veel fantasie en inlevingsvermogen in zijn lezerscategorie. Geestig Zeer geestig zijn de boekjes „Buffalo Arthur, De Lone Arthur", en „Arthur de Kid" door Alan Coren met teke ningen (prachtig van sfeer en toon!!) van John Astrop, uit het Engels vertaald door Kees en Annelies de Bree, vakkundig. Da beelden van het droge zanderige Arizo na, van nederzettingen, trei nen, sheriffs en cowboys en koeienkudde van twee- k drieduizend stuks zijn scherp; Arizona (Spaans voor „het droge land") is goed beschreven als een heerlijk land wanneer je ra telslang bent, of schorpioen of de tarantulaspin, maar ook prachtig met zijn gele bergen die op rijzen uit de woestijnen, met zwarte nachten vol schitterend zil- der. Midden in dit land stond de ranch van Dorre D. die in zijn „stad" van maar één houten hotel, één win kel en een hoefsmid, een kerk, een wapensmid, een kapper en 22 houten huisjes maar geen cowboy vinden kan, tot hij hem in een res taurant ontdekt als mislukt ober die duidelijk voor an der werk geboren is. Maar op een nacht wordt vee ge stolen, de sheriff doet er niets aan en men adverteert voor een dievenopspoorder. Buffalo Bill schrijft op de advertentie, maar wie komt uit de intussen verkregen trein gestegen: een jongen van zeven. „Buffalo Bill is bijna twee meter lang bo vendien heeft hij een baard", zegt Billie. „Dat is de andere, zei de jongen, „een heleboel mensen heb ben dezelfde naam. Kijk maar eens hoeveel mensen er Smit heten." Ze nemen hem aan en Buffalo Bill zoekt sporen, en vindt bij een kampvuur sinistere ke rels, die hij met de vermiste 264 koeien rap naar de ranch weet te verstrikken, in de meest letterlijke zin; zelfs de beruchte Oklahoma Kid is erbij. Wilde Westen Alles wat je in stripverhalen over het Wilde Westen aan treft vind je in deze boekjes. Zo handelt De Lone Arthur over de stad Dodge (met wél een groot treinstation), waar langs het spoor miljoe nen langhoornige koeien vanuit Texas naar het Noor den worden gedreven. Hoe groter tie kudden, hoe lan ger de tocht, want koeien zijn nu toevallig wél domme dieren, dus overal bang voor. Het moeilijke leven van de cowboy wordt knap verhaald, ook zijn verlan gen naar een eigen ranch, die door bedrog aan de slu we vreemdeling slechts uit een ingestorte schuurdeur en een lap strand blijkt te bestaan. Maar cowboy La zarus kon uitstekend ko ken, en eetpartijtjes met gasten lopen uit in een Sand Ranch Restaurant. Tijdens een welverdiende vakantie wordt daar .helaas ook weer gestolen, het gespaarde geld. Wie spoort de dieven, ditmaal piraten, op? Jawel, de Lone Ranger, een jongen van zeven, en niet de sheriff. In Arthur de Kid is Wyo ming de achtergrond, en een bankroof de inzet, met het dochtertje van de kas sier als gijzelaar, reden ge noeg dus voor Billie De Kid om in actie te komen. Hij is geen grote sterke kerel van de befaamde naam maareen jongen van ze ven. Uitstekend werk om Je mee te vereenzelvigen. „Uit grootmoeders sprook- jeskast" van Piet Maree is geknipt (met al die bekende zwartwitte tekeningen) om mee te nemen, fraai van omslag, handig van formaat en vol met sprookjes. Maar nergens staat waar ze van daan komen, geen bronver melding is te vinden. Wel zijn alle elementen van „het sprookje" aanwezig: reus, fee, monsters en draken, wensen die tot het ongeluk van een ontevreden meisje leiden, een zeemeermin, en een jongen die goud kon maken. Nóg meer verhalen staan in „Het verhalenboek voor rond de acht", door Sara en Stephen Corrin, met adem benemende illustraties van Shirley Hughes. De serie be vat ook al boeken voor rond de vijf, zes, zeven, maar kin deren van acht en negen hebben weer nieuwe behoef ten. Aan helden, mensen die alles durven wat zij zouden willen, courage, zelfopoffe- door Gertie Evenhuis ring, vriendschap door dik en dun. Van Andersen tot Nesbit, van Dickens tot Ja mes Thurber, maar één ver haal van de mensenvlees etende negen reuzen (Basjé- lik, de Man van Staal) is toch wel erg griezelig, ook al doodt de prins ze alle negen en smijt hij ze over de muur. Maar, sprookjes zijn niet lief, en dat hoeven ze niet te zijn, kinderen hebben be hoefte aan strenge regels en voorspelbaar gedrag. Voor liefhebbers van Leonie Kooikers avonturen fanta sieverhalen moet mee „De heksensteen" (een oma die kan toveren en jij ook), en een tienerroman die ook meemoet is „De glazen tun nel", uit de uitstekende se rie van Lemniscaat. Dit maal over een jongen, die het besluit neemt te ver dwijnen en in Stockholm uit te vinden wie hij nu ei genlijk is. En zijn wij daar niet allemaal mee doende? Knap, eigentijds en goed geschreven verhaal van Ma ria Grip. Als in de klassieke sprookjes wordt de ontmoe ting met het meisje, hier Tessi, een keerpunt in het verhaal. En wie aan de lan ge hete zomer van twee jaar geleden herinnerd wil wor den. kan lezen over een bui tenlandse filmtroep die op een boerderij in Zeeuws Vlaanderen neerstrijkt en daar vervolgens de boel be zwendelt. Hoe subtiel, dat vindt men in „De film van Schellebelle", van Gertie Evenhuls. Tijs Rinkelbel en Flip Wim pel op avontuur, Jan Roelfs, uitg. Westfrielsnad, 9,90. BUFFALO ARTHUR, DE LONE ARTHUR, ARTHUR DE KID, Alan Coren en John Astrop, Ploegsma, 8,90. UIT GROOTMOEDERS SPROOKJESKAST. door Piet Marée, uitg. Ad. Stok, 12,90. HET VERHALENBOEK VOOR ROND DE ACHT, door Sara en Stephen Corrin Ploegsma, 19,90. DE HEKSENSTEEN, door Leonie Kooiker, Ploegsma, 11,90. DE GLAZEN TUNNEL, door Maria Gripe, uitg. Lem niscaat, 16,90. DE FILM VAN SCHELLE BELLE, door Gertie Even huis, uitg. Deltos Elsevier, 13,90. ADVERTENTIE Vervolg van pagina 1 Om half een 's middags zal er vanaf het academiegebouw een de monstratieve optocht vertrekken, die onder meer langs het vervoersbedrijf, het elektriciteitsbedrijf en het pro vinciehuis zal gaan. Ambtenaren van de posterijen in Am sterdam bijten om acht uur al de spits af van de stakingsactie. Tot morgenmiddag drie uur wordt er geen post behandeld. De andere PTT- bedrijven werken normaal. Morgen ochtend leggen de ambtenaren van de gemeentelijke diensten voor stadsreiniging, publieke werken en het openbaar vervoer het werk neer. De ABVA verwacht dat er in Amster dam in totaal 10.000 werknemers zul len staken. De stakingsoproep van de ABVA wordt overigens gesteund door de katholieke ambtenarenbond Met de vakantie voor de deur zou er eigenlijk nog best'n broek bij kunnen Mooi d Idaterbij P&C dan 'n boel te kiezen valt Tegen zeer luchtige prijsjes Denim jeans met 2 opgestikte achterzakken. 100% Katoen. In denim bleu. Corduroy jeans met jukstuk en opgestikte achterzakken. 100% Katoen, t In zwart bruin, grijs en antilope. Ppiek nionnpnhi im KABO. Voor morgenmiddag is er een massale demonstratie op de Dam aangekondigd. De treinen van de NS zullen vrijdag het enige openbaar vervoer in Am sterdam zijn. De streekbussen, die Amsterdam aandoen, zullen alleen interlokale passagiers vervoeren. De busmaatschappij ENHABO, die een verbinding Zaanstreek-Amsterdam onderhoudt, heeft deze dienst voor morgen afgelast. De vervoersfedera- tie FNV heeft de directies van streek- busbedrijven geadviseerd hun bus sen buiten de stakende steden te hou den. Dit advies kan echter niet opge volgd worden zolang de minister van verkeer en waterstaat daar geen toe stemming voor geeft. De ABVA heeft de leden van de on derwijzersbond ABOP gevraagd om vrijdagmiddag tijdens de demonstra tie in Amsterdam in de klas te blij ven. Dc ABOP heeft zijn leden wèl opgeroepen voor de demonstratie maandag in Den Haag. De bond vindt dat al aangekondigde examens, ten tamens en andere toetsen gewoon doorgang moeten vinden. Verkeerschaos Rotterdam verwacht vrijdag grote moeilijkheden bij de afwikkeling van het verkeer. De politie heeft iedereen opgeroepen de auto zoveel mogelijk thuis te laten en gebruik te maken van fiets of brommer. Het Rotter damse verkeer zal nog extra worden belast door het optreden van de Ame rikaanse popzanger Bob Dylan in het Feyenoord-stadion en door de weke lijkse koopavond. In het stadion wor den vijftigduizend mensen verwacht. De NS hebben elf extra treinen inge last. De reinigingsdienst in Rotterdam blijft buiten de staking. Het huisvuil zal morgen gewoon worden opge haald. Evenals in Amsterdam zullen ook de taxi-bedrijven gewoon wer ken. De directie van de Rotterdamse Electrische Tram (RET) heeft het personeel dat niet aan de staking van morgen wenst deel te nemen onder andere CNV-leden laten weten dat het zich kan beroepen op overmacht wanneer zij door gebarricadeerde ga rages en dergelijke hun werk niet kunnen bereiken. Het is niet de be doeling dat het tussen stakers en werkwilligen tot een handgemeen komt. Volgens een bestuurder van de Indu striebond CNV verslechtert de ver houding tussen de werknemers in het particuliere bedrijfsleven en de sta kende ambtenaren. „Wat we nu zien is nog nooit vertoond: een staking vóór er van onderhandelingen of zelfs van een voorstel tot onderhandelin gen sprake is," zei hij. De FNV heeft zich inmiddels nadrukkelijk achter de stakende ambtenaren gesteld. FNV-voorzitter Wim Kok zal aan staande maandag in Den Haag de tegen de bezuinigingsplannen de monstrerende ambtenaren toe spreken. Gebruik'm goed. pttpost Vervolg van pagina 1 Door het voorgaand kabinetsberaad over de bezuinigingen is de Tweede Kamer in een moeilijk parket geko men. Volgende week worden de laat- Gevolgen ste debatten voor de zomervakantie 6 gehouden. In de twee weken daarop werkt het kabinet al aan de begroting voor 1979. De Kamer had gehoopt voor die tijd over de bezuinigingsnota te kunnen debatteren. Het kabinet zou met de uitslag van dat debat rekening kunnen houden bij de be grotingsbesprekingen. donderdag in te dienen. CDA en WD namen genoegen met de verklaring van Van Agt „dat alles in het werk wordt gesteld om de nota voor het reces gereed te hebben". Een Kamermeerderheid voelde er gis teren niets voor de vakantie uit te stellen. In de eerste plaats omdat het niet zeker is, dat in de loop van de volgende week de nota binnen is. Bovendien willen alle fracties een ge degen gedachtenwisseling met maat schappelijke organisaties, waaronder vakbeweging en werkgevers. Den Uyl kreeg slechts van de linkse partijen )behalve CPN) steun voor een motie, waarin hij de regering vroeg de nota uiterlijk volgende week Aantjes wees Van Agt er wel op, dat de latere behandeling van de nota zeker gevolgen heeft voor de behan deling van de begroting '79 door de Kamer in het najaar. De CDA-fractie behoudt zich „een grotere vrijeid" voor bij de beoordeling daarvan dan gebruikelijk. Den Uyl riep kwaad, dat de begroting nu wordt ingevuld met bezuinigingen, waarover de Kamer en belangenorganisaties nog niet ge sproken hebben. „Het kabinet speelt met vuur", waarschuwde de opposi tieleider. Van Agt ontkende, dat het hele Jaar 1978 voor bezuinigingen geheel verlo ren is, zoals Brinkhorst (D'66) somber vaststelde. De bezuinigingen, die dit jaar jaar wel hun beslag krijgen, vloeien echter voort uit het beleid van het vorige kabinet, zo bleek uit de woorden van Van Agt. DEN HAAG Aan enkele statenloze Molukse jongeren is door de Indone sische ambassade een visum gewei gerd. Zij maken deel uit van een grotere groep die half juli een studie reis naar de Molukken zou maken. Op grond van het bezitten van de Neder landse of de Indonesische nationali teit. werd de andere leden van de groep, die uit elf leden bestond, niets in de weg gelegd. Er waren plannen om onder meer een bezoek te brengen aan een kleinscha lig landbouwproject en verder wilden ze zich op de hoogte stellen van de onderwijs- en studiemogelijkheden op de Molukken. De voorbereidingen hiervoor waren al in februari gestart. Een woordvoerder van de Indonesi sche ambassade bevestigde dat er visa zijn geweigerd. Als reden gaf hij op dat deze mensen andere ideeën hebben en dat ze de republiek niet erkennen Den Uyl HELMOND (ANP) In de Helmond- se Astronautenlaan zijn de afgelopen dagen tussen de bewoners spannin gen ontstaan in verband met de komst van een Turks gezin dat in die straat een woning heeft toegewezen gekregen. Een en ander leidde ertoe dat de ruiten van vier woningen wer den ingegooid. In drie daarvan wonen mensen die zich verzetten tegen de komst van het gezin. De vierde woning is het toekomstige huis van het uit zes personen be staand Turks gezin, dat nu dakloos is na een brand in de vorige woning. De bewoners van de A^tmnantenlaan hebben na gesprekken met onder an dere vertegenwoordigers van woning bouwvereniging De Hoop, de eige naar van het pand, beloofd af te zien van verdere acties tegen het gezin. Eerder deze week was op het bewuste pand een spandoek gehangen met daarop de tekst „Wij wensen geen Turken". Later werd dat spandoek door andere bewoners van de Astro nautenlaan die het met deze actie kennelijk niet eens waren gewijzigd in „Wij wensen een Turk", terwijl daarnaast een tweede spandoek werd omgehangen waarop te lezen stond I.lever "TSirken dan r»H«ten"

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9