lloboetoe weert zich alestijnen weer |iderling slaags airos laat geweldloze krachten in Z.-Afrika in de steek boos op Israël Sowjet dissidenten intern verbannen Soekarno 'nationale held' Politie van Portugal arresteert radicalen Brits leger doodt drie IRA-leden V«' SWAPO vraagt om moderne wapens Rotary gedagvaard: 'discriminatie' Nieuw hoofd voor Zuidafrikaanse veiligheidsdienst nzijdige keuze voor ANC aanvechtbaar 7DERDAG 22 JUNI 1978 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 Oal sHINGTON, TEL AVSV (Reuter, UPI) De Amerikaanse e van ering heeft haar teleurstelling uitgesproken over het ant- raad jrd van de Israëlische regering op vragen over de toekom- m?" :e s^atus van bezette gebieden. nu irika vroeg de Israëlische rege- ordte en*Se tijd geleden uitsluitsel te tie i n over ^aar Plannen met betrek- tot de toe^omst van de bezette rvani eWke Jordaanoever en de Gaza- f ok na afloop van een overgangs ode van vijf jaar. Het afgelopen ceinde liet Israël duidelijk door- meren niet meer van plan te zijn gebieden af te staan en alleen te willen praten over de aard van uur vtand tussen Jordanië, Israël en de centn tte gebieden, na afloop van vijf een overgangsbewind. De Verenigde onU en hebben zware druk op Israël dien «oefend om deze gebieden na vijf De weer af te staan, maar die druk is bran< effectief gebleken. De VS hebben t na drie dagen publiekelijk nu anciëi teleurstelling daarover uitge- klaari ken. ciële ntruiJ..,;^ ;1 deb IU1&L d evenzeer teleurgestelde minis- rencei defensie Weizman, heeft giste- officieel laten weten dat de be en dat hij Begin en minister van inlandse zaken Dajan beschul- zou hebben Israël naar een vol- org gende oorlog te voeren, onjuist zijn. Deze officiële ontkenning van Weiz man kwam na het bericht, dat pre mier Begin geen maatregelen tegen de minister van defensie zou nemen vanwege diens harde uitspraken over zijn collega's. Weizman zelf zou ook niet van plan zijn op te stappen, ondanks het feit dat hij van mening is dat de Israëlische houding de kansen op een vredesregeling verkleint. Ons commentaar staat op pagina 5. BELFAST (Reuter) Bij een schiet partij tussen leden van het Ierse Re publikeinse Leger (IRA) en Britse mi litairen zijn drie IR A-mensen om het leven gekomen. Britse militairen be trapten gisternacht de IRA-leden op het moment dat zij een bom plaats ten bij een kantoor van de posterijen. JAKARTA (Reuter) De ooit in on genade gevallen Indonesische ex-pre sident Soekarno is tot „nationale held" verklaard door dezelfde regering die hem gevangen nam. Voor het eerst sinds twaalf jaar worden foto's van de president, die Indonesië naar de onaf hankelijkheid leidde, openlijk op straat verkocht. De huidige regering- Soeharto heeft Soekarno kennelijk no dig om haar eigen imago op te poetsen. Soeharto kwam aan de macht na een mislukte communistische coup, waar bij Soekarno betrokken zou zijn ge weest. Bewezen is dat nooit Twee weken geleden trok Soeharto het verbod op het verspreiden van foto's van Soekarno in, en noemde hem een „nationale held". Soekarno wordt in brede kringen in „ons Indië" nog steeds gekoesterd, en waarnemers zien in zijn eerherstel een poging van Soe harto tegenwicht te bieden aan de isla mitische volkspartij (PPP). De PPP is een sluikcampagne tegen het huidige bewind begonnen, na buiten het nieu we kabinet te zijn gehouden. Dat werd gevormd toen Soeharto in maart door het Indonesische volkscongres voor een derde ambtstermijn was herkozen. Door eerherstel voor Soekarno zou Soeharto nu steun willen zoeken voor zijn beleid, om de oppositie van de PPP beter te kunnen weerstaan. Verschil lende PPP-leiders zijn aangehouden. Liefdesbrieven In Indonesië leven nog sterke herin- t nooi 1rs, ïdatie i( szorg de aa IJASA (Reuter, UPI) De Zaïrese president Moboetoe maakt zich sterk tegenover de ek van het westen op zijn door en door verrotte corrupte regime, dat Zaïre naar een 'riiomisch bankroet heeft geleid. Gisteren sprak Moboetoe in de nationale vergadering over .vergiftigde campagne" van buitenlandse critici en verdedigde zijn dertien jaar oude oitatijuur over één van Afrika's grootste landen. ij de kome in vf letoe, an g( en na ;n flii fc dat •ps ni is. bevi. jn eerste toespraak sinds de op- in de koperrijke provincie Sja- ;i Moboetoe dat zijn partij de sbeweging voor de revolutie was geslaagd discipline en vrij- in Zaïre te verenigen. politi is, end ie lee de oorlog in Sjaba," aldus ..oe, „wordt Zaïre gepresen- als een land van verwarring, ;t rde, onmacht en onevenwichtig- uniek in de geschiedenis van staten en volken. Gesproken over de zieke man van Afrika, ojkoloniseerd, onder voogdij, stisch, corrupt en eindeloos ie4rdeeld." campagne kan ons, als we niet 3en, duur komen te staan. Want a lleen worden onze vrienden ont- igd, maar ook worden twijfels kt in eigen land samen met ge en i perl ;ht or i ten a or de Drdt niet! wel eni voelens van onvermogen en wan hoop." „De campagne," aldus de president, „is heel slim opgezet. Zo herhalen buitenlandse pers en radio iedere dag dezelfde refreinen over Zaïre, eerder dan dat zij zich bezig houden met politieke, economische en sociale problemen elders in de wereld." Hij verdedigde zijn regering tegen be schuldigingen over corruptie, wijzend op Lockheed-schandalen elders in de wereld waardoor zelfs staatshoofden waren gedwongen af te treden. Moboetoe sprak over de economi sche verworvenheden van Zaïre, sinds hij tien jaar geleden de macht greep, maar verwacht wel problemen. Zij het niet door zijn eigen beleid, maar door een gebrek aan uitvoermo- gelijkheden voor het land. „Onze eni ge zorg is nu dat iedere zoon en doch- ien dl ïOET (AP, Reuter, ANP) Bij een kort gevecht tussen ;e aan :ale en gematigde Paiestijnen in het vluchtelingenkamp rdat piiweh bij Sidon zijn gisteren drie Paiestijnen om het gekomen en raakten vier mannen gewond. De V( cht g< e <iedelevecht in het kamp, waarin aaneii vluchtelingen wonen, moet ge- honworden teëen de achtergrond et verschil in standpunt onder üestijnen ten aanzien van de smacht van de Verenigde Na- het zuiden van Libanon. Radi- 'alestijnen willen doorgaan met swapende strijd tegen Israël gende aanhangers van PLO-leider een t bepleiten grote terughoudend- te van e 11.61 edesmacht van de Verenigde Van 1 1de dien punten haar stellingen ver- ommi! wil d< t ïebruilDit gebeurde ondanks tegen- lilmap van de Libanese militairen, die te ve rook van zes kilometer langs de van d ese kant van de grens beheer- lingsp eze militairen hebben daarvoor -erigen un leiders, Haddad en Chediak, overee e kant moeten zetten, want de- eigena llden het bevel van de Libanese en w. en uil te v« gingei en. thoudt in Libanon heeft gisteren op en betere posities ingenomen gebied onder controle te hou- regering gehoorzamen om het gebied open te stellen voor de eenheden van de VN. In het noorden van Libanon, waar het onlangs tot botsingen kwam tussen falangisten en de aanhangers van Franjieh, was het gisteren nog steeds gespannen. Maronitische geestelij ken hebben een beroep op beide par tijen gedaan de vrede te bewaren. DAR ES SALAAM (AP) De Onaf hankelijkheidsbeweging voor Zuid west Afrika (SWAPO) heeft de Orga nisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) gevraagd om moderne wapens, om zich te kunnen verdedigen tegen aanvallen van Zuidafrikaanse veilig heidstroepen. Indonesische regering wil imago oppoetsen Soekarno neringen aan „Boeng Karno", zoals Soekarno in de volksmond werd ge noemd. Er zijn vele boeken over hem verschenen, maar een werkje met Soekarno's liefdesbrieven en testa ment werden onlangs verboden. In zijn testament zou Soekarno hebben vastgelegd dat hij begraven wil wor den bij zijn derde, Japanse vrouw, Ratna Sara Dewi. Zij woont nu in Parijs. Soekarno ligt begraven in Bli- tar op Oost-Java, en zijn graf wordt op het ogenblik opgeknapt. Er komen een moskee, een veranda, het graf komt achter glas te liggen, en 't krijgt een marmeren vloer met koperen bloemen. Dr. Marsoesi, voorzitter van de Oost- havaanse democratische partij, had het onlangs over een „Soekarno- koorts" in Indonesië. Als verdiensten van „Boeng Karno" noemde hij zijn -vrijheidsdrang, zijn wijde politieke blik en de sterke wil tot nationale eenheid. De huidige regering kan dat in zijn zak steken, hoewel dr. Marsoe si tegelijkertijd waarschuwde voor een „overdreven eerherstel" voor Soekarno. Vorige week werd in Jakarta een her denkingsbijeenkomst voor de vroege re president gehouden, die zelfs werd bijgewoond door de huidige vice-pre sident Adam Malik. Hij zei dat de vijf uitgangspunten van de geloofsbelij denis, de „pancasila" van Soekarno, niet vergeten mogen worden. Dat zijn: geloof in God, nationale een heid, menselijkheid, onafhankelijk heid voor het volk en sociale gerech tigheid". door Jan Halkes LISSABON Tijdens een grote landelijke zoekactie heeft de Portugese politie dinsdag zestien personen gearresteerd. Zes anderen worden nog gezocht en via de televisie en Interpol zijn hun foto's verspreid. Onder de gearresteerden bevinden zich de bekende links-radicale leiders Isabel do Carmo en Carlos Antunes. Zij behoren tot de revolutionaire par tij van het proletariaat (PRP), die volgens de politie betrokken is ge weest bij meer dan vijfentwintig bankovervallen. Bj verschillende treffens tussen de politie en banko vervallers kwamen twee agenten om het leven. In maart van dit Jaar wer den al eerder huiszoekingen gedaan, onder andere bij het aan de PRP verwante weekblad Pagina Um. Ook ditmaal werden de kantoren van dit blad overhoop gehaald. De uitgave ervan is overigens twee weken gele den wegens geldgebrek gestaakt. Brigades De PRP en het weekblad hebben altijd ontkend bij de bankovervallen betrokken te zijn geweest. Wel acht ten zij het mogelijk dat deze overval- ter voedsel, kleding en onderwijs krijgt, en gezond is," aldus de presi dent. De benoeming van vertegenwoordi gers van het Internationale monetai re fonds (IMF) bij de centrale bank en bij het Zaïrese ministerie van finan ciën deed Moboetoe af als een „in vrijheid gemaakt afspraak tussen Zaïre en zijn vrienden". In feite was de benoeming van de buitenlanders een voorwaarde voor verdere wester se steun aan Zaïre. Ongebonden landen Moboetoe kondigde aan dat Zaïre niet naar de komende vergadering van ongebonden landen op Cuba gaat, omdat dat land betrokken zou zijn geweest bij de opstand in Sjaba. Hij riep op Cuba uit de club van ongebonden-landen te zetten. Ook gispte hij het buurland Zambia, „omdat we geen enkele reden hadden van die kant moeilijkheden te ver wachten." De opstandelingen trok ken naar Zaïre over Zambiaans grondgebied. Overigens hebben honderden Zambi- anen in Sjaba van de Zaïrese regering opdracht gekregen dat gebied zo snel mogelijk te verlaten. „Alle moeilijkheden hadden kunnen worden voorkomen als de mededelin gen van de Zambiaanse regering in overeenstemming waren geweest met de feiten," aldus Moboetoe. Over de Belgische en Franse militaire steun zei Moboetoe dat die op zijn plaats was voor een land, waarvan de veiligheid „van buitenaf" werd be dreigd. Met name België en Frankrijk zullen meebetalen aan het herstel plan voor Zaïre tot een bedrag van 350 miljoen dollar, waartoe vorige week in Brussel werd besloten. Vol gens waarnemers was de rede van Moboetoe vooral bedoeld om hun ver trouwen te winnen, en duidelijk te maken dat de economische steun niet zal worden verspild. Nederland heeft al te verstaan gegeven dat het niet zal meedoen, en zich zal beperken tot noodhulp (voedsel en medicijnen) voor de hongerende bevolking van Zaïre. België bepleitte deze week hervor mingen in Zaire om enigszins zeker te zijn van een zinvolle besteding van de ontwikkelingshulp, maar Moboetoe maakte in zijn rede onomwonden dui delijk dat hij aanpassingen niet no dig vindt. MOSKOU (AP, UPI, Reuter) Bij twee afzonderlijke proces sen zijn gisteren in Moskou twee joodse dissidenten tot respectievelijk vier en vijf jaar binnenlandse ballingschap veroordeeld op beschuldiging van straatschenderij. Wladimir Slepak, een vijftigjarige elektronicus, werd tot vijf jaar ver banning veroordeeld wegens straat schenderij, omdat hij gedemon streerd had voor toestemming om naar Israël te mogen emigreren. Sle pak is lid van de groep dissidenten die toezicht houdt op de naleving van de bepalingen van het akkoord van Helsinki. Hij werd op 1 juni met zijn vrouw Maria gearresteerd, nadat het echtpaar aan het balkon van hun woning een spandoek bevestigd had waarin het recht om naar Israël te emigreren werd geëist. Zijn vrouw, die ook nog een proces te wachten staat, ligt momenteel met een maagzweer in een ziekenhuis en kon daardoor het proces niet bijwo nen. Vrienden van Slepak vertelden dat zij niet het proces hadden mogen bijwonen. De politie verklaarde wel toestemming te zullen geven aan de 20-jarige zoon Leonid Slepak om het proces bij te wonen, maar deze is ondergedoken omdat hij niet in mili taire dienst en ook naar Israël wil. De vrienden van Slepak zeiden ver der dat er in de rechtszaal alleen maar getuigen charge geweest wa ren en dat hij zelf de verdediging gevoerd had uit protest tegen de hem vanwege de overheid toegewezen ad vocaat. De 40-jarige Joodse dissidente Ida Nudel, een econome, is gisteren ver oordeeld tot vier jaar verbanning. Zij kwam onlangs in het nieuws, omdat ook zij een spandoek aan haar flat ophing waarin zij het recht eiste om naar Israël te mogen emigreren. De veroordeling van Slepak en Nudel volgt enige weken na het proces te gen Joeri Orlow. Gisteren maakte de vrouw van de veroordeelde Alexan der Ginzburg bekend dat haar man waarschijnlijk ziek is. Hij zou twee maal per dag door artsen onderzocht worden. Ginzburg zou aan een long aandoening lijden, die hij heeft opge lopen tijdens de zeven jaar die hij in gevangenissen en kampen heeft moe ten doorbrengen. Spaanse parlementariërs vie ren de totstandkoming van de definitieve tekst van de nieuwe grondwet, die 161 artikelen telt. Regeringspartijen en op positie waren blijkelijk ver heugd over de nieuwe wet en ze hieven daarom gezamenlijk het glas. Vierde van links de fractieleider van de Unie van het Democratisch Centrum, José Pérez Llorca, geheel rechts de voornaamste onder handelaar van de PSOE, Peces Barba. LOS ANGELES (Reuter) Ro- tary International is gedagvaard wegens discriminatie van vrou wen, nu een afdeling in Califor- nië, die vrouwen had toegelaten, is geroyeerd. Het proces is aange spannen door de Amerikaanse unie voor burgerrechten, die de rechtbank vraagt Rotary te ver plichten vrouwen toe te laten. Het reglement van Rotary bepaalt dat alleen „een volwassen per soon, van het mannelijk geslacht, van onbesproken gedrag en een goede reputatie als zakenman of beoefenaar van een vrij beroep" lid kan worden. Ien het werk zijn geweest van de zogeheten Revolutionaire Brigades, die tot november 1975 de gewapende vleugel van de PRP vormden. „Met de Revolutionaire Brigades hebben wij geen organisatorische banden. Er bestaat slechts een overeenstemming in strategische en tactische princi pes," verklaarde Isabel do Carmo naar aanleiding van de gebeurtenis sen in maart Anders dan de Baader Meinhofgroep of de Italiaanse Rode Brigades is Isabel do Carmo slechts voorstander van geweld als dat ten dienst staat van „massaacties". Naar aanleiding van ongeregeldhe den op 10 juni heeft de politie ook actie ondernomen tegen een andere links-radicale partij. Een lid van de Democratische Volksunie (UDP) werd dodelijk getroffen door een poli tiekogel toen hij demonstreerde te gen een neo-fascistische manifesta tie. Een ander lid van dit partij is voor zijn leven aan het onderlijf verlamd. In Oporto raakte de politie slaags met radio- en televisiereporters, toen de UDP later pamfletten hierover verspreidde, werd een tiental leden opgepakt wegen belediging van het gezag. Het gebeuren heeft de Portugese au toriteiten nogal in verlegenheid ge bracht. De socialistische minister van justitie Santos Pais verklaarde niet geweten te hebben dat het om een neo-fascistische manifestatie ging. De regering wekt in ieder geval niet de indruk een sterke greep op het politie-apparaat te hebben. De ironie wil dat juist begin deze maand het parlement een wet tegen fascistische organisaties heeft aange nomen en de regering volmachten kreeg voor verdere maatregelen te gen extreemrechts. Met die volmach ten zal nu ook weer een Portugese geheime dienst (SIR) worden opge richt. Het ontbreken van deze dienst zou een van de redenen zijn geweest voor het minder effectieve optreden van de politie wanneer het rechtse terroristen betrof. PRETORIA (UPI, Reuter, AP) In Zuid-Afrika Is Alec van Wijk be noemd tot hoofd van het machtige bureau voor staatsveiligheid (B08S). Hij volgt Hendrik van de Bergh op. die ontslag had genomen. Ook is nog een aantal geheime taken van het met schandalen overladen departe ment voor voorlichting overgeheveld naar de BOSS. Van Wijk is al sinds 1969 in dienst van deze instelling, die te vergelijken is met de Amerikaanse CIA. De scheidende generaal Van den Bergh werd in Zuid-Afrika gezien als de machtigste man na premier Vor- ster. Hij gaat zich nu bezig houden met een onderzoek naar doen en la ten van het Inmiddels opgeheven de partement voor voorlichting. Volgens de krant Rand Daily Mail heeft de Zuidafrikaanse politie voor afgaand aan de recente herdenking van de opstand in Soweto, twee jaar geleden, zeker 5000 mensen aange houden. In 4000 gevallen zou het gaan om mensen die geen „pasje" bij zich hadden. De Zuidafrikaanse minister van justi tie, Jamer Kruger, heeft ontkend dat hij één van de vooraanstaande zwarte leiders in Soweto, Nthato Motlana, heeft gedreigd met permanente ge vangenschap. Motlana verklaarde •eerder een waarschuwing te hebben gekregen dat hij moest ophouden met het „aanzetten van jongeren" tot onlusten, omdat hij anders voorgoed zou worden vastgezet. de gei et bei meent dat op 19 oktober 1977 aan de keuze georganiseerde Inkatha en Oatsha Boethe- strijdtechnieken in een volgorde zonder sa- zwarte bewustzijn Ook de scholierenoü- sDeelt heelt aekozen voor de klassestrlld 9e no Hans Feddema voor de geweldloze weg van het Christelijk lezl s bondgenoten, de Arbeiderspartij van menhang." Aldus schrijft Theodor Ebert in stand van 16 juni 1976 mag nimmer torden rETu *lohESmU-V, Ha. wfi nov tegel behoe to werd werkgroep Kairos op- nlnd met als grondslag gerech- 7 an verzoening en vrede. Lan- Dries d was zij de vertegenwoordi- t bad i Europa van het Christelijk anhe' uut van Zuid-Afrika. Met een üen ri P op de arrestaties en ban- n uitb van 19 oktober 1977 in Zuid- it vers j heeft Kairos zich echter op "°ltober 1977 publiekelijk achter NC (het Afrikaans Nationaal les) gesteld. Een reuze zwaai, it zij daarmee niet alleen haar tatie op de geweldloze krach- :oUegefc Zuid-Afrika liet varen, maar lk_d'j en eenzijdige keuze voor één ndere bevrijdingsbewegingen van'tv Het ANC zou in staat zijn nieuv kenisvol verzet te bieden" rdeek§N 28-10-'77) en „het stre- van de meerderheid van de ng naar een vrij Zuid-Afri- arhetfcertegenwoordigen." (Volks- iestuk U-ll-'77). ;ezegd hof ge Uw van 16 uni jl. noemt Harm Lam- ,«vL va ,an Ka*ros een viertal argumenten: tgespfl 2uidafrikaan Horst Kleinschmidt onta r.v is u hni meent dat op 19 oktober 1977 aan de keuze voor de geweldloze weg van het Christelijk Instituut een eind is gemaakt. b) Het ANC heeft een lange traditie van geweldloos verzet tegen apartheid. c) Er zijn momenteel in Zuid-Afrika rechtza ken gaande tegen mensen van het ANC. d) Het ANC is niet-racistisch en wil een socialistische of marxistische samenleving. Geen van deze argumenten acht ik overtui gend. Ad a). De door Kleinschmidt na 19 oktober 1977 gemaakte fouten, steeds met vermel ding van zijn medewerkersschap van het Christelijk Instituut, zijn hier niet aan de orde. Is het echter wel sterk dat Lamberts zich zo uitvoerig moet beroepen op de stel- lingname van één Zuidafrikaan in balling schap? Van hem en Kairos verwacht ik een eigen en (meer) principiële argumentatie voor het drastisch besluit om de geweldloze krachten, die het door de repressieve daad van 19 oktober 1977 reeds extra moeilijk hadden gekregen, plotseling geheel te laten vallen. Het geweld van de machthebber kan hiervoor niet dienen als excuus. Het recente belangwekkende onderzoek van het West- duitse Bergstrësser-Instltut heeft aan het licht gebracht, dat een grote meerderheid van de zwarten in Zuid-Arika nog steeds voor niet-gewelddadige actie is (Trouw 12-6- '78). Wordt dit trouwens ook niet aange toond door de non-coöperatie van de lera ren in Soweto, andere acties aldaar, de goed georganiseerde Inkatha en Gatsha Boethe- lezi's bondgenoten, de Arbeiderspartij van de Kleurlingen en de Hervormingspartij van de Indiërs? (Of is Lamberts het zelfs eens met de denigrerende uitlatingen van Kairos' secretaris Eric Andriessen in het mei-nummer van Amandla aan het adres van de Nederlandse actie ten behoeve van een zwarte krant in Zuid-Afrika en ook die voor de Soweto-leraren.) Slechte dienst In plaats van zich in te zetten voor de opheffing van de banning van het Christe lijk Instituut, zoals onder andere de Inkat ha mensen als Motlana vrij heeft gekregen, heeft Kairos met haar ommezwaai naar de gewelddadige bevrijdingsstrijd het Christe lijk Instituut een slechte dienst bewezen. De machthebber zal daardoor kunnen zeg gen: „Zie je wel, nu komt de aap uit de mouw, die geweldloosheid van het Chr. In stituut is slechts een doekje voor het bloe den." Nee, tegenmaatregelen van de macht hebber mogen nooit bepalend zijn. Het gaat om de weerbaarheid van de verdrukten en de machthebber heeft slechts macht, zo lang de machtelozen hem gehoorzamen. Loethoeli Ad b): „In Zuid-Afrika was (vóór 1960) de geweldloze strategie slechts zwak gefun deerd. De voorzitter van het ANC, Loethoe li, was één der zeer weinigen die begrepen hadden, dat een geweldloze strategie meer is dan het en toe inzetten van geweldloze strijdtechnieken in een volgorde zonder sa menhang." Aldus schrijft Theodor Ebert in zijn boek „Geweldloze opstand, alternatief voor burgeroorlog", 1971, pagina 15. Is dat wellicht mede een antwoord op de vraag, waarom het ANC niet vast heeft gehouden aan zijn geweldloze strategie? Het feit, dat Gatsha Boethelezi steeds slechts zijn ver wantschap uitspreekt met de oprichters van het ANC, spreekt boekdelen. Kairos heeft echter gekozen voor het ANC van vandaag. Waarom zegt Lamberts niets over de interne organisatie van het ANC, dus bij voorbeeld of het democratisch functio neert? De moeilijkheid bij vele revolutionaire groepen is steeds, dat ze datgene wat ze voor zichzelf opeisen, later niet aan anderen zullen toestaan. Het geweld roept autoritai re tendenzen op. Als het ANC nu reeds mensen royeert en dus geen pluriformiteit of minderheidsstandpunten toestaat, kan verwacht worden, dat het op dezelfde wijze zal opereren in een bevrijd Zuid-Afrika. Processen Ad c). Recente processen tegen sabotageda den van het ANC in Zuid-Afrika bewijzen niet, dat het ANC van vandaag erg leeft onder de zwarten van dat land. Mandela en Sisoeloe vonden in 1964 weinig weerklank met hun strategie en sindsdien was het ruim tien jaar stil van ANC-zijde in Zuid- Afrika. Gatsha Boethelezi en Beyers Naudé waren toen de spreekbuizen van het verzet, na 1970 aangevuld door de leiders van het zwarte bewustzijn. Ook de scholierenop stand van 16 juni 1976 mag nimmer worden opgeëist door het ANC, hetgeen helaas wel is gebeurd. Het genoemde Bergstrasser-on- derzoek toont aan, dat de stedelijke zwar ten Mandela en andere ANC-voormannen voor 21,7 procent als hun politieke leiders zien. Soebukwe, de pas overleden oprichter van het PAC behaalde 7,4 procent, de lei ders van het zwarte bewustzijn 5,6 procent, terwijl Gatsha Boethelezi van de Inkatha met 43,8 procent verreweg het hoogst scoort. Dezelfde Boethelezi tegen wiens komst naar Nederland (september'75) Kai ros zich verzette, toen vijf vredesbewegin gen hem hadden uitgenodigd voor een spreekbeurt in de vredesweek. Pluriformiteit Het is duidelijk, dat zwart Zuid-Afrika kiest voor pluriformiteit. Het opeisen van een machtsmonopolie voor een minderheids groep is anti-democratisch en een slag in het gezicht van de machtelozen in Zuid- Afrika. Is het niet een nieuwe vorm van centralistisch paternalisme door van hier uit te bepalen, dat het ANC het enige alter natief is, alsof de zwarten al niet genoeg lijden onder de bevoogding van Vorster? Ad d). Bij herhaling wordt gesteld, dat het ANC niet-racistisch is. Een vreemd argu ment, dat suggereert als zouden de andere bewegingen wel racistisch zijn. Het ANC, waarin vooral in Londen en blanke Zuidafri kaanse communistische partij een grote rol speelt, heeft gekozen voor de klassestrijd. Dat is op zich legitiem, maar dat wil nog niet zeggen, dat dit voor de bevrijding een efficiënte strategie is of dat daarmee de andere groepen, die in het feodalisme van apartheid, dus in de raciale onderdrukking de eerste vijand zien, racistisch zijn. Strate gisch lijkt het verstandiger om nu alle krachten te bundelen tegen de apartheid en pas In een later stadium de bevrijde bevol king van Zuid-Afrika zelf democratisch te laten beslissen, welke maatschappijstruc tuur zij wenst. En het ls anti-democratisch om via het bepleiten van een machtsmono polie voor het ANC de bevolking van het vrije Zuid-Afrika zonder enige participatie van de betrokkenen, nu reeds een marxisti sche samenlevingsordening op te leggen. Het ANC en het PAC zullen bij de ronde tafelconferentie tussen zwart en blank ze ker moeten worden betrokken, maar ik zou willen oproepen om nu van hier uit de geweldloze krachten in Zuid-Afrika te hel pen versterken. ZIJ zullen met name de strijd moeten voeren en zij zijn de bruggen bouwers, die Zuid-Afrika, waar een toene mende polarisatie dreigt, zo bltterhard no dig heeft. Kairos heeft helaas haar kans verspeeld om op dit terrein nog een bijdrage te leveren. (Dr. J. P. Feddema, voorzitter van het Comi té Leraren Soweto en de werkgroep Zwarte Krant voor Afrika, schreef bovenstaand arti kel op persoonlijke titel als reactie op het artikel van Harm Lamberts van Kairos dat wij een week geleden publiceerden.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7