Van Huiten heeft vertrouwen in Mali Ie tekening van een lezer LJ\ - "ëV~ Commentaar ;raëis antwoord Oud-staatssecretaris vanaf morgen 'in ontwikkelingshulp' aëls antwoord (2) HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Koel met buien weg met ge-u en ge-jij iler barbecue dure jansen muurvast te kort ONDERDAG 22 JUNI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 eken lang heeft het Israëlisch binet geworsteld met het opstel van een antwoord op twee ncrete vragen van Amerika: hoe Israël de toekomst van de stelijke Jordaan-oever en hoe nnen de in de bezette gebieden onachtige Palestijnen in de ge- -enheid worden gesteld om deel nemen aan de bepaling van hun ;en toekomst? pakt in mooie woorden heeft aël laten weten dat de marges &r een compromis met de Arabi- e staten uiterst klein zijn en dat er principiële vragen niet te pra- i valt. Amerikaanse regering had stel- gehoopt dat de weken durende steling in het Israëlische kabi- tot een antwoord zou hebben 'eid dat ruimte bood voor een patting van de Egyptisch-Israë- vredesbesprekingen. Maar giwel president Sadat van Egypte adeur zelfs na het jongste kabi- sbesluit open laat, valt er op is van dit Israëlische antwoord welijks initiatief te ontplooien. Israëlische antwoord zou wel I eerste stap kunnen zijn naar ti toen i mij spier|isi tenen, len?" maar vroej de vo ..El in plot ge illema Het dat ni stokei lik ki een van buiten af opgelegde vrede in het Midden-Oosten. Washing ton heeft al laten doorschemeren dat het te eniger tijd zich genood zaakt zou kunnen! zien om met eigen „ideeën" voor de dag te komen, wanneer Israël een onbe vredigend antwoord zou geven op de Amerikaanse vragen. Heel wat Israëli's lijken de kansen op een door de Verenigde Staten opgelegde,regeling in het Midden- Oosten zwaar te onderschatten. Zij menen dat wanneer Washing ton besluit tot beperking van de economische en militaire steun aan Jeruzalem dit zal leiden tot een sluiting van de rijen in Israël zelf. Amerika's tactiek zal echter veel subtieler zijn. Washington zal er alles aan gelegen zijn om geen voeding te geven aan de Israëlische angst voor een opgelegde vrede. Maar op het bureau van premier Begin ligt nu al een Amerikaans verzoek om „opheldering" over de Israëlische antwoorden op de laat ste vragen. Washington zal steeds nieuwe vragen aan Jeruzalem voorleggen en elke keer zal de vraagstelling minder ruimte laten. door Nico Kussendrager We hadden afgesproken te praten als hij een paar weken in Mali zou zijn geweest: Michel van Huiten, PPR, oud-staatssecretaris van verkeer en waterstaat. „Wat kon ik nu vertellen vóórdat ik vertrok? Toch kwamen de journalisten op me af als vliegen op de stroop. Soms zelfs op het hinderlijke af. Want de oud-staatssecretaris ging „in de ontwikkelings hulp" en „dat is een verhaal." is bepaald niet uitgesloten dat de oppervlakte de betrek- jen tussen Washington en Jeru- m ernstig verkoeld zullen wor- Eén man in het Israëlische net ziet dat waarschijnlijk rper dan zijn collega's, Dat is iter van defensie Weizman, in elk geval voldoende moed deze week openlijk tegen pre- Begin te rebelleren. li Weizman precies in zijn hoofd t is niet duidelijk, maar hij met velen in het buitenland 'rees, dat met Begins politiek i vredesproces niet te redden is. Hij wil proberen de westelijke Jor daan-oever te gebruiken om Jorda nië ook bij dit proces te betrekken. Die mogelijkheid zit niet in Begins aanpak. In het buitenland heeft Weizman met deze houding presti ge gewonnen. Binnenlands staat, hij tegenover Begin nog zwak. In eigen kring zou Begin op dit mo ment gemakkelijk een beweging op gang kunnen brengen om minis ter Weizman te wippen. En dat zou jammer zijn, want zolang Weizman in het kabinet zit, kan hij zijn invloed tenminste nog laten gelden. Van Huiten is nu een paar weken wezen kijken in Mali, en vertrekt morgen met zijn gezin voor twee en waarschijnlijk drie jaar naar het Westafrikaanse land. Hij gaat zich in het oosten bezighouden met streek- ontwikkeling, in opdracht van Euro- Action-Acord. Een nog jonge instel ling, die een aantal organisaties bun delt die zich met ontwikkelingssa menwerking bezighouden (waaron der de Nederlandse Novib). Natuurreservaat „Als je in het oosten van Mali rond reist ben je aanvankelijk geneigd te denken: maak er maar een natuurre servaat van en laat de mensen naar elders verhuizen, want dit is hier ho peloos." Van Huiten aarzelt overigens of die opmerking in de krant moet, maar waarom niet? Want later blijkt dat hij in de ontwikkeling van dit deel van Mali toch wel vertrouwen heeft. „Andere hulpclubs hebben zich te ruggetrokken. Ik weet niet waarom, maar het zou me niets verbazen als ze twijfels hadden over de effectiviteit van hun inzet. En dat is vreemd, want ze zijn er toch juist óók om uitzicht te scheppen in bijna uitzichtloze situa ties." Euro-Action-Acord daarente gen heeft juist besloten te blijven, en zelfs de inzet te verhogen van een half miljoen naar zes miljoen gulden. „Maar eenvoudig zal het niet zijn in een gebied met 500.000 mensen, ze ventien keer zo groot als Nederland," zegt Van Huiten. Manga-vruchten Met de armoede werd hij al gecon fronteerd tijdens één van de eerste auto-ritten door het oosten van Mali. „We hadden wat manga-vruchten meegenomen en gooiden daarvan de schillen en de pitten weg. In een ogen blik stonden daar in het hartje van niets een paar jongetjes die de taaie schillen en de harde pitten begonnen op te eten. En dan schaam je je." Op papier is het inkomen per hoofd van de bevolking in Mali 250 gulden per jaar. Van Huiten: „Hoe bereken je dat in het oosten van het land? In het westen valt nog wat regen, is wat landbouw met katoen en rijst, pro- dukten waar een markt voor is. Maar in het oosten is niet veel meer dan wat zelfvoorzienende landbouw." Zelfs zijn er geen wegen, houdt de ex- staatssecretaris de verslaggever voor. Die schreef onlangs na een bezoek aan Mali's buurland Boven-Volta over een slechte en verwaarloosde weg daar. „Ik heb er gereden. Vergele ken met Mali is het een heirbaan. Waar wij komen te zitten rijd je ge woon door de „brousse" (rimboe)." Zo is alles betrekkelijk. Samenhangend Verbetering van wegen kan dus één 'van de onderdelen zijn bij de streek- ontwikkeling in het oosten van Mali. Maar er zijn nog tientallen andere zaken waar de staatssecretaris zich mee bezig gaat houden. Want de ont wikkeling moet „samenhangend" ge beuren; „geïntegreerd" zoals dat in het jargon heet. Een kreet vaak, maar voor Van Huiten betekent het in Mali gelijktijdige uitbouw van bijvoor beeld onderwijs, gezondheidszorg, landbouw, herbebossing, en afge stemd op elkaar. Hij noemt voorbeelden: „Je kunt wel landbouwcoöperaties opzetten, maar in ieder geval moeten dan een paar mensen kunnen lezen en schrijven voor jaarverslagen, het vastleggen van besluiten, de boekhouding. Je kunt proberen de veestapel weer op peil te brengen, maar dan moeten er wel een veterinaire dienst en slacht- mogelijkheden zijn. Er is waar ik ga werken een niet-gebruikt veeartsenij- laboratorium; dat gaan we proberen weer op gang te brengen. Er is een niet-gebruikt abbatoir, terwijl het vee nu voor de slacht helemaal naar Nia mey (de hoofdstad van buurland Ni ger) moet. Ook dat slachthuis moet weer in gebruik komen. Je kunt wel herbebossing willen, maar daar is een boomkwekerij voor nodig. Er was er één, maar die is verlaten door de (Amerikaanse) hulporganisatie, die het op staat, en dat ligt mij wel. Ze lachen ook hartelijk als je een dom me opmerking maakt, en dat gebeur de natuurlijk, groen als ik daar kwam. Het is even wennen, maar daarna komt het erg plezierig over." Van Huiten vertelt dat hij met men sen van verschillende bevolkings groepen aan één tafel heeft gezeten, en dat is minder vanzelfsprekend dan het lijkt. In het gebied waar hij gaat werken wonen zeer uiteenlopende volken. In het woest.ijnachtige noor den de rondtrekkende Toearegs met hun vee. in het zuiden, meer naar de rivier de Niger, de Sonrhai, akkerbou wers met een andere taal en een an der leefpatroon. In het verleden heeft dat regelmatig schermutselingen ge geven. Zelfs heeft de Malinese rege ring het verwijt op zich geladen dat de honger werd gebruikt om het ver zet onder de zeer eigengereide Toea regs te breken. Van Huiten heeft de indruk dat dat verleden tijd is. „Wel werd me gezegd dat de reis die ik nu heb gemaakt tien jaar geleden door de gespannen ver houdingen onmogelijk was geweest. Ook betekent het natuurlijk dat je streekplannen moet uitsplitsen, maar dat spreekt vanzelf. Het gebied is zo groot." Argusogen Van Huiten. de kwekerij had aangelegd. De arbei ders zaten er nog en verkochten voor eigen rekening. Ik heb er in overleg maar vast een bord Euro-Action- Acord opgespijkerd. Je kunt de wa tervoorziening verbeteren, maar daar heb je niets aan als er geen zaaigoed is." Allemaal voorbeelden waarom ontwikkeling „samenhangend" moet gebeuren. Niet afzonderlijk In Oost-Mali worden, vertelt van Hui ten, daarom geen afzonderlijke pro jecten aangemeld, maar zal een to taalplan worden opgesteld. Hij heeft dat met verschillende regionale direc teuren opgesteld en doorgepraat, en het zal nu aan de regering in de hoofdstad Bamako worden aange boden. Over de samenwerking met de Mali- nezen is de ex-staatssecretaris best te spreken. „Er wórdt dan gezegd: het gaat allemaal zo langzaam, niemand durft besluiten te nemen, er wordt eindeloos gepraat. Maar ja. heet het dan, dat is Afrika. Nu, ik ben een paar jaar staatssecretaris geweest, en het gaat hier net zo. Dat zijn de mensen, dat is de wereld, en dat is besluitvor ming, en dat is misschien maar goed ook." Mali staat kritisch tegenover buiten landse hulp, en wil proberen zelf de ontwikkeling in handen te houden, zelf de keuzes te maken. In buurlan den krijg je de indruk dat ze kapot worden gemaakt door de steun. „In Mali zeker niet," aldus Van Huiten. „Maar vergeet niet: Mali is nog veel armer, en is veel meer op zichzelf teruggeworpen. Na de onafhankelijk heid werden de banden met Frank rijk doorgesneden en trokken de Fransen weg. De Malinezen zijn erg zelfbewust. „Hulp is uitstekend, maar jullie hoeven in Europa niet uit te maken wat onze noden zijn," dat is de houding, en dat is prima. Prettige mensen De Malinezen zijn prettige mensen om mee te werken. Ze bemantelen hun eigen gevoelens en hun eigen mening niet. Ze zeggen ronduit waar In Mali zijn net als in andere ontwik kelingslanden erg veel hulpinstellin gen werkzaam. Een opdracht voor Van Huiten is daar enige lijn in te brengen. „Bijna een onmogelike taak. Als je er even voor gaat zitten heb je zo zestig tot tachtig hulpclubs opgeschreven en die bekijken elkaar voor een groot deel met argusogen. Ik wilde ergens weten met wat voor on derzoek iemand bezig was. Je hoort het niet, met als gevaar dat dingen dubbel worden gedaan." Euro-Action-Acord mag dan een gro te club zijn, die verschillende instel lingen overkapt, deze heeft weer het. gevaar dat ze te groot en te bureau cratisch wordt. Dat daardoor in „ver keerde" landen projecten die de rege ring niet welgevallig zijn bewust wording van boeren bijvoorbeeld niet meer kunnen worden aangepakt. Van Huiten: „Ik zie dat niet zo. Ieder een moet bij de regering langs, ook de kleintjes. Voordeel is dat wij wél kun nen coördineren. Nadeel zou kunnen zijn dat de leden zich niet meer met een bepaald project kunnen identifi ceren. Dat Novib bij wijze van spre ken niet meer kan zeggen: die koe is onze koe, want dat is dan een „Euro- Action-koe. Maar daarvan is tot nu toe niets gebleken." r staai d?" moei denkei ik be ekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, msterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een ElsJoekenbon. beel ïn om uw mi letten. ItLDWRL/.Ctftt KEUZE MAh BESTE pLA/TT5VER- VANCEP- NiB.T'TU^iE- WE MOE"1 wOfrbfeVi Het is precies zo gekomen als de telekaarten uit de Verenigde Staten het al dagen daarvoor hadden geconstrueerd: het hoofdkwartier van een lagedruk gebied komt te liggen boven de Britse eilanden. Het centrum zal daar de komende dagen zijn met 995 millibar in de kern, aanvan kelijk boven Schotland, later zuidelijker. Voor de rest rekt de depressie zich eens echt lekker uit met de armen in de richting van het zeegebied IJsland-Noorwegen en de voeten gericht op Biskaje- Zuidwest-Frankrijk. Hieruit zult u al hebben begrepen, dat de Lage Landen zich aan de oost kant van de lagedruk bevinden. Daar waaien, althans langs de grond, overwegend zuidelijke of zuidwestelijke winden. De zon verwarmt deze lucht op het con tinent tot waarden tussen 17 en 20 graden. De lucht is van polai re oorsprong maar laat zich, vooral boven het continent, toch nog wel een stukje opwarmen, terwijl de bovenlucht daarente gen veel meer de kille aard houdt. Dat betekent een toege nomen onstabiliteit. Elke dag dat de depressie langer in Engeland uitrust, wordt die bovenlucht kouder. Het mini mum vangt namelijk in de hoge re niveaus steeds versere polaire lucht aan. Duurt zo'n lig-kuur van de depressie vijf dagen tot een week, dan is er tenslotte een mooi rond lagedrukgebied over, waarbij randstoringen ter afwis seling buien leveren, vaak met onweer, maar dat tussendoor ook ruggetjes van hoge druk met zonnige perioden kan tolereren. Het weer verandert daarbij in hoofdtrekken van dag tot dag nauwelijks. Ook in de tweede helft van deze week zal de wissel vallig sfeer er wel zijn en tot en met het weekend blijven. Of de boeren en tuinders nu vol doende regen zullen krijgen is nog even afwachten. De buien zijn daarvoor eigenlijk te plaat selijk en voor een normale ocea nische uitgebreide landregen is onze Britse luiaard niet direct te vinden. Gisteren was de lucht bij zuid tot zuidwestelijk wind duidelijk onstabieler geworden. De scha pewolkjes, al voor zeven uur 's morgens zichtbaar, vormen de voorbode van lokaal gedonder, opgeladen in bloemkoolwolken, die zich gistermiddag vrij vroeg al gingen ontlasten. Om tien voor drie passeerde een bui met hagel en onweer Diever, laat op de middag meldde Kampen zich juichend met de mededeling van vijftien millimeter regen in een half uur tijd. Dat betekende daar een doorbreking van de droogte. Sinds 1 april was er op dat sta tion nog niet meer gevallen dan ruim 44 mmVerder kwam er nog een melding binnen over een zeer zware bui met stortre gens en windstoten in de omge ving van de Vinkeveense plassen. In de tot medio juli geldende Engelse weersverwachting wor den naast 1905 en 1930, voor de tweede maal 1911 (met een zeer droge zomer), 1918 en 1939 ge noemd als geselecteerd „voor beeldjaren". Correctie: de zon ging gister avond om 20.10 door het zomer- punt van de dierenriem en niet een uur daarvoor zoals abusieve lijk in de rubriek van gisteren stond vermeld. Strandweer Vandaag: afwisselende bewol king, plaatselijk een bui moge lijk, ook zonnige perioden. Lucht circa 16 graden, zeewater 14 tot 15 graden. Matige, nu en dan krachtige wind tussen zuid en west. Verdere vooruitzichten: hetzelfde wisselvallige beeld met een bui en zonnige perioden. weerraporten weer temp Nl.ilion IR gr Amsterdam l'J De Bill If! Declen regenbui 15 31 Eindhoven 16 Den Helder onweer 14 Rotterdam regenbul 21 Twente regenbui 16 Vllsslngen 21 Zd. Limburg 11 Aberdeen Athene licht bew. 22 Barcelona 18 Berlijn zwaar bew. 18 Bordeuux 21 Brussel half bew 21 Frankfort 20 Genèvc 24 Helsinki 20 Innsbruck 20 Klagenfurt 19 Kopenhagen 21 Lissabon Locarno half bew. 20 Londen 17 Luxemburg 24 Madrid 20 Malaga 23 Mallorca 20 München 21 Nice 19 Oslo regen IG 25 Rome zwaar bew. 20 Spilt 23 Stockholm 24 Wenen 20 Zürich 22 Casa Blanca 25 Istanbul 27 Tunis HOOGWATER vrijdag 23 juni VlU.Ingen 4.26- 16.48. Harincvlictslulzcn 4.12-17.12, Rotterdam 6.4»- 18.57, Scheveningen S.36-18.08. IJmuidrn 6.10-18,40, Den Helder 10.39-22.50. Harlingcn 00.25-12.47, Delf zijl 2.31-14.43 ader, I el, 13.) ges, r anen. genet, til. Hl rata, I 25. t Mary liep de hal door. Haar hoofd omdraaiend zei ze: „Het is thee tijd. Heb je de thee nog niet bin nengebracht?" „Het is toch nog geen half vijf, juffrouw?" „Het is tien minuten er over. Breng ze nu dadelijk, wil je?" Zo gaat dat in bijvoorbeeld de detectives van Agatha Chris tie. Niet alleen in dit verhaal („een handvol rogge"), maar in alle verhalen is de trouwe dienst maagd voor iedereen „jij" en ie der ander, of het nu de werkgeef ster is, een willekeurige bezoeker, een politieman of een particulier detective, is'voor haar juffrouw, mevrouw en u. Een dubbeltje wordt er nooit een kwartje en alle anderen staan er vèr boven. Zo gaat het trouwens niet alleen in verhalen toe. Er is wel iets aan het veranderen, maar de mevrou wen die zich door hun hulp laten tutoyeren vormen zelfs tegen woordig nog maar een heel klein clubje. Mevrouw Herrebout uit Gouda heeft diep over dat ver schijnsel nagedacht, vooral sinds een nichtje van haar op een ad vertentie voor een hulp sollici teerde. Het nichtje belde bij het opgegeven adres aan: „Ik ben mevrouw die-en-die en ik kom over uw advertentie praten". En fin. het gesprek verliep heel pret tig en de zaak was eigenlijk al beklonken, toen het nichtje zei: „Als u me hebben wilt, mag u best Jansje (we noemen maar een naam - red.) tegen me zeggen, maar dan wil' ik u ook bij uw voornaam noemen. En ik wil dat u zelf meewerkt". Mevrouw vond het best, de verstandhouding was goed en is ook goeg gebleven. Sindsdien piekert onze lezeres over de verhouding mevrouw- hulp, waaraan in de meeste ge vallen nog zoveel mankeert. Is het eigenlijk niet veel logischer, vraagt ze zich af, dat we met de ander omgaan zoals we verwach ten dat een ander met ons om gaat? Ook de financiële kant van de zaak zit haar dwars: „Hoeveel zouden de mevrouwen zelf willen verdienen als ze in de positie van hun hulp zouden zijn?" Van dat laatste willen we afblij ven, omdat de beloning van me vrouw tot mevrouw kan verschil len; de geboden uurlonen in ad vertenties variëren van zeven tot tien gulden. Maar de eerste vraag is het overdenken waard. In prin cipe heeft de lezeres natuurlijk gelijk. Vooral in deze tijd, waarin zoveel getrouwde vrouwen echt geen dienstje, maar een bijver dienste zoeken, is er geen enkele reden waarom de „mevrouw" zich meer zou voelen dan degene die haar helpt; integendeel, ze mag haar handjes dichtknijpen als ze iemand vindt die een deel van haar werk wil overnemen. Vroeger werd zo'n eigenaardige u-jij-verhouding normaal gevon den, maar nu kunnen we beter weten. Hoewel, die eigenaardig heid heeft zich tot op heden in 99 van de 100 gevallen weten te handhaven. In het bedrijfsleven is de verhouding werkgever- werknemer er nog vaak een van „u" naar „jij", en dat zit echt niet altijd in het leeftijdsverschil. Maar al te vaak menen directeu ren hun even oude of soms oude re personeelsleden te kunnen tu toyeren, terwijl de ondergeschik te dat niet in zijn of haar hoofd moet durven halen. Dat gaat ui teraard niet altijd en overal op. Een lakei of hofdame zal konin gin en prins nooit met jij aan spreken, en ook zal een huishou delijke hulp haar bejaarde werk geefster niet gauw tutoyeren, evenmin als de eerste de beste jongste bediende elke oudere op kantoor maar dat hoeft dan niet noodzakelijk alleen de chef of directeur te zijn. In feiten maakt het natuurlijk niets uit of je elkaar met u of jij aanspreekt. Het gaat er om of de verstand houding goed is en of men elkaar in zijn waarde laat; dat andere gaat dan vanzelf goed. Maar we zijn intussen wel benieuwd naar wat de lezers van dit „probleem" vinden. Dit is het Japanse echtpaar Wata- nabe, dat op vakbekwame wijze dieren prepareert. Niet dus die twee met die grote ogen en lange sprieten, maar de man èn de vrouw tussen en naast ze. Hier is het echtpaar bezjg met het opzet ten van twee meterslange reuze- inktvissen, die in een baai van het Japanse eiland Sado gevangen zijn. De dieren zijn bestemd voor de receptie van een groot hotel op het eiland, waar ze te pronk zullen staan of hangen. Inktvissen van dit formaat zijn niet alleen niet voor de poes, maar ook voor een mens niet te verteren. Zo gauw de zon schijnt, hoor je overal weer verhalen van mensen die zo leuk rondom de barbecue hebben gezeten en de klachten van anderen die net op een bal kon boven de barbecuers wonen en alleen van de rook en vetstank hebben meegenoten. Maar het gebeurt nu eenmaal en helaas gaat er nogal eens méér niet goed dan alleen de verstandhouding met de buren. Niet voor niets geeft het Veiligheidsinstituut in Amsterdam elk jaar een foldertje uit „Veilig barbecuen een feest", met de nadruk op veilig. Want hapjes op een open vuurtje ma ken kan makkelijk op een brand je uitlopen en slachtoffers met ernstige brandwonden zijn nog altijd geen zeldzaamheid. Alles wat zo'n situatie kan voorkomen staat overzichtelijk in de folder, gratis te krijgen (als het om losse exemplaren gaat tenminste) bij het Veiligheidsinstituut, postbus 5665, 1007 AR Amsterdam, tel. 020-736414. Voor grotere aantal len eerst even overleggen. Eén tip alvast: lichaamsdelen met brand wonden moeten direct onder koud, stromend water gehouden worden om erger te voorkomen. Als er in het Turkse dorp Yesil- koy een brief voor Moestafa Bay- sal aankomt, is het op het dorps plein al gauw een drukte van belang. Niet de geadresseerde, maar de postbode maakt daar de brief open. omringd door 42 Moestafa's die allemaal nog Bay- sal heten ook. want zoveel wonen er in dat ene dorp. Omdat op het Turkse platteland straat en huis nummer gemakshalve nogal eens in het adres wordt weggelaten moeten alle „Jansens" van het dorp dus weten wat er in zo'n brief staat om te kunnen beoor delen voor welke Moestafa het epistel eigenlijk bedoeld is. Zo doende leest de postbode het voor de verzamelde naamgeno ten voor. Een lastige zaak. zegt de burgemeester, zelf een Moes tafa Baysal, maar als er een tele foontje voor ene Baysal binnen komt. is het nog een graadje er: ger. Van de 342 dorpelingen he ten er namelijk niet alleen 42 Moestafa Baysal. maar ook nog 28 Ali Baysal. Komt er zo'n tele foontje, dan stellen alle Baysals zich in de rij op om mannetje voor mannetje persoonlijk aan de opbeller te vragen of hij of zij soms hem had willen spreken, Niet alleen lastig dus. maar ook een duur grapje voor degene die opbelt, want het duurt natuurlijk wel even voor alle „Jansens" af gewerkt zijn. Op een dag werd mevrouw Moor- dignian in de Amerikaanse stad Los Angeles wakker van hulpge roep. Niet in haar eigen taal, maar in het Spaans, en niet van buiten, maar uit haar eigen schoorsteen. Geschrokken belde ze de politie, die met de brand weer aan kwam zetten. Die vond een 20-jarige jongeman van Spaanse origine in de schoor steen, waar hij bij een inbraakpo ging muurvast was komen te zit ten. Van alles probeerden ze om de dief los te krijgen. Zo gooiden ze een spekgladde substantie over hem heen in de hoop hem los te kunnen „glijden". Niets hielp, zodat uiteindelijk de schoorsteen helemaal gesloopt moest worden om de Inbreker er uit te kunnen halen. Hij werd meteen ingere kend, verdacht van een poging tot inbraak, hoewel mevrouw Moordignian niets mist. Behalve haar schoorsteen dan. Een tienjarig Schots jongetje mag niet mee op een schoolreisje, omdat de hoofdonderwijzer zijn haar te kort vindt. De ouders van de Jongen zijn daar uiteraard boos over: zij hadden hun zoon Juist heel kort laten knippen om dat ze dat hygiënischer vonden. Maar het hoofd (wat moet zo'n man als hij kaal wordt?) is niet gezwicht. De ouders moeten hun zoon zelf maar naar het doel van het schoolreisje brengen, de ruïne van een Schots kasteel. Desnoods kunnen ze het kind dan ook zelf weer mee terug nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5