Schotse boer wordt uit de markt geprijsd 'Tweekip' wordt 'Plukon' „Wat? Een premie engeen boete?" m -Jdeamrobank JJ» indubai Consumptie gestegen Nederland mag haring vissen bij Schotland Vinst voor gemeenschap naar de achtergrond Driehonderd in plaats van vijfhonderd ontslagen Onderhandelingen Britten blijven dwarsliggen Bel020-5204911 BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS NV WIR goed instrument Hypotheekrente per 13 juni iNOERDAG 22 JUNI 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET PS 19 - RH 21 )INBURGH De investeringen landgoederen door buitenlan- rs (met de Nederlanders voorop) men in geen enkel opzicht de hotse samenleving ten goede, t zegt ds Arnott Fleming, mede mensteller van het rapport van Schotse Kerken aan de Genera- Synode over deze kwestie. de kantine van het statige hoofdkwartier i de Schotse Kerken aan de even statige orge Street van Edinburgh legt hij uit, met name door de speculatieve grond- psacties, waarpij grote landgoederen den gekocht en onmiddellijk weer ver- iht, de grondprijs in de afgelopen jaren is viervoudigd en nu zo duur is geworden, de Schotse boer, pachter of crofter uit markt is geprijsd. Zij zijn alleen in staat bedrijf uit te breiden of zich in eigen- n te verwerven als ze bereid zijn zich tot r de oren in de schuld te steken. landgoederen worden gekocht met de oeling er persoonlijk vermaak (Jacht, jangst. etc.) op te zoeken of om het te wikkelen tot vakantie-oorden, ligt het bleem voor de Schotse gemeenschap Iers, maar niet minder ernstig, aldus ds ming. Immers, de mogelijkheid te con- eren dat het land optimaal wordt aange- ïd ten behoeve van Schotland zelf wordt oor gefrustreerd. „En dat is wat ons het iste bezighoudt", aldus de dominee. volgt:) „Sommige buitenlanders kopen ibouwgrond en gebruiken die alleen ir voor hun jachtplezier. Anderen kopen dezelfde reden moerassig terrein en voe- daarom niet de behoefte er te investeren het te ontwikkelen tot landbouwgrond, land of bosland. Is de geneigdheid tot steren er wel, dan wordt meestal geld token in toeristische projecten, die óf er elders hadden kunnen worden ge ld öf waarvan het toeristische genot en is weggelegd voor de beter gevulde rzen van overzeese toeristen." nder haalbaar ens ds Fleming is in Schotland te wei- andbouwgrond in gebruik en „daarom ten we voor een uitbreiding van het Schotse" hooglanden! Schotse kooplandend areaal". „Maar door de komst van de bui tenlanders wordt dit steeds minder haal baar", meent de predikant. Door lokale, regionale of centrale overheden wordt zijns inziens zelden grond opgekocht om gewen ste gemeenschappelijke doelstellingen te verwezenlijken. „Onteigend wordt hier zel den." aldus ds Fleming, „en als dat in de toekomst meer gaat gebeuren, is het te laat, want dan zal veel meer voor de grond be taald moeten worden en is het de gemeen schap die daarvoor het geld moet op brengen." De predikant meent, dat vrijwel alle Euro pese landen, waaronder Nederland, hun grondzaken aanzienlijk beter hebben gere geld dan in het Verenigd Koninkrijk het geval is. De verbazing is dan ook groot als hij verneemt, dat de vorige Nederlandse regering over een soortgelijke kwestie inza ke de grondpolitiek struikelde. Duncan MacLaren, woordvoerder van de Schotse Nationale Partij, voert dezelfde be zwaren aan tegen de buitenlandse kopers van Schots onroerend goed. „Als iemand kreupelhout koopt, omdat het kreupelhout is, zal hij het niet opruimen, zodat er ge zaaid kan worden. Als landgoederen wor den gekocht om ze te ontwikkelen en te exploiteren, dan wordt gestreefd naar per soonlijke maximale winst en niet naar maximale winst voor de gemeenschap." „Daarbij komt," vervolgt hij, „dat veel bui tenlanders hun landgoed maar voor betrek kelijk korte perioden in het jaar bewonen en dan alleen om zich er te verpozen. Dat leidt tot spanningen bij de mensen die op het landgoed wonen en werken: het land goed is eigendom van een persoon die ze niet kennen, die er maar af en toe is en die zijn geld waarschijnlijk anders wenst te besteden dan in investeringen in bodemver betering, landbouwmachines, stallen etc. waardoor de opbrengst van het land kan toenemen. Voor deze mensen, de pachters en de crofters, betekent het onzekerheid over toekomstige ontwikkelingen en dat verlamt hen." Is het eerlijk om dit probleem alleen in de schoenen van buitenlandse investeerders te schuiven? Is het niet eigenlijk een voortzet ting van een zeer oude traditie, volgens welke het kennelijk tot de goede toon be hoorde dat de grootgrondbezitter in Londen feest vierde, zijn pachters en crofters aan hun lot overliet (op het innen van de pacht na) en eveneens weinig investeringslust aan de dag legde? Duncan MacLaren: „Dat is juist, in zoverre is er in feite niets veranderd. Maar het feit blijft, dat dit soort grootgrondbezit ver woestend is voor een efficiënt grondbe heer." (Heftig): „Wij zijn nu in staat ons eigen voedsel te produceren. Maar we willen mèèr. We willen ons land ontwikkelen, de produktie opvoeren en exporteren. Dat streven wordt gedwarsboomd, doordat En gelsen, Schotten, Nederlanders en wie dan ook hier land mag bezitten en ermee doen kan wat hij wil." v- Grootste grief (De aap komt uit de mouw:) „Onze grootste grief is echter de afwezigheid van een Schots bewind (de Schotse nationalisten streven naar onafhankelijkheid binnen het Verenigd Koninkrijk red.), die het wanbe heer van Schots land kan aanpakken. Al leen dan zijn er kansen om het grondge bruik te optimaliseren." De leden van de Schotse Nationale Partij hebben de regering-Callaghan gevraagd de aankopen van Britse grond door buitenlan ders te verbieden. De regering antwoordde, dat het probleem niet urgent was en stelde een onderzoekcommissie in. „Dat wordt dus geduld hebben," aldus MacLaren. In Schotland blijven kerken, pers, intellec tuelen en politieke partijen verder aandrin- Het toeristische genot van buitenlandse investeringen in terreinen in Schotland is vaak alleen weggelegd ^voor de beter gevulde beurzen van overzeese toeristen. gen op een deugdelijke registratie van on- roerend-goedtransacties. Er bestaat welis waar een soort boekhouding, het zogenaam de Register varrSassiness, maar dat haalt bij lange na niet de perfectie van het Neder landse kadaster. Het staat namelijk iedere koper vrij zijn nieuwe bezit al dan niet te laten registreren. De onvolkomenheid van het register verklaart tevens de omzichtig heid, waarmee de Schotse Kerken de cijfers over buitenlandse aankopen hebben gepre senteerd. Verder vragen de Schotse Kerken de Gene rale Synode in Londen aan te dringen op de totstandkoming van plannen voor de toe komstige ontwikkeling vaii Schotse grond. In die plannen moet worden vastgelegd hoe de ruimte gebruikt gaat worden, welke grond bestemd wordt voor woningbouw, recreatie, landbouw, weiland, bos, Industrie etc. De Schotse Kerk wil, dat alle grond in Schotland in kaart wordt gebracht en een bestemming krijgt, die de Schotse samenle ving ten goede komt. tfNIK (ANP) De in de idelgangen tot nu toe als eeekip" aangeduide com- itie van Fri-Ki (onderdeel Cebeco) en Bekebrede Oerdeel van Meneba) is maandag officieel ge- onder de definitieve in „Pluimvee Kombinatie erland Plukon". Dit heeft lident-commissaris drs. W. Schaik gisteren op een enkomst in Bunnik be- d gemaakt. ens directeur F. van Kuyk komt adruk te liggen op de vervaardi- van verse produkten. Deze zal onveranderd 420 ton per week bedra gen, waardoor de bedrijven in De- demsvaart, Oosterwolde en Wezep normaal blijven produceren. De inkrimping van de produktie komt voor rekening van de diepvries- produkten. Deze produktie is omlaag gebracht van 700 ton tot 160 a 170 ton per week. Het gevolg hiervan is, dat er in Boxmeer 240 van de 450 perso neelsleden moeten afvloeien en in Barneveld 60 van de 180 personeelsle den. Het bedrijf van Bekebrede (spe ciale produkten) met 30 personeelsle den in Venlo is gesloten. In Plukon zijn nu opgenomen de voormalige bedrijven van Bekebrede in Barneveld en Dedemsvaart en de voormalige bedrijven van Fri-Ki in Boxmeer. Oosterwolde en Wezep. Het hoofdkantoor is voorlopig gevestigd in Zevenaar, maar zal later vern\oede- lijk worden overgebracht naar Barne veld, aldus directeur Van Kuyk. Plukon heeft nu 1125 werknemers in dienst. Zij heeft een gestort kapitaal van 32 miljoen, waarin de overheid deelneemt voor 47 procent terwijl Ce beco en Meneba ieder voor 26,5 pro cent deelnemen. Aanvankelijk zouden er 500 werkne mers worden ontslagen. Maar via het natuurlijke verloop is dit aantal te ruggebracht tot ongeveer 300. Voor deze mensen is de gebruikelijke af wisselingsregeling getroffen, zo zei bestuurder T. Zeissink van de Voe dingsbonden FNV. De bonden zijn het wel eens met een inkrimping van de produktie bij Plu kon gezien de overcapaciteit in Nederland maar zij vinden het sa mengaan van Fri-Ki en Bekebrede slechts een „druppel op een gloeiende plaat". In dit verband zouden zij graag zien, dat ook andere pluimvee slachterijen zich aansluiten bij Plu kon. Bestuurder Zeissink wist nog te melden dat er in augustus onderhan delingen beginnen met de Barneveld- se Pluimvee Centrale (75 werkne mers) over aansluiting bij Plukon. (ADVERTENTIE) LUXEMBURG (ANP) De Nederlandse vissers mogen dit jaar drieduizend ton haring vangen in de wateren ten westen van Schotland. De Europese Commissie, het „dagelijks be stuur" van de EG, heeft gisteren in Luxemburg namelijk haar oorspronkelijke voorstel om per 1 juli de haringvangst daar te verbieden, ingetrokken. BANQUE DE PARIS: Banque de Paris, afdeling Télébanque, met wie spreek ik?" VAN HOUWELINGEN: „Met van Houwelingen. Zeg heb ik het goed gehoord? Kan ik nu telefonisch een resérvegeld-rekening met 5 rente bij u openen?" BANQUE: „Zeker meneer van Houwelingen" VAN HOUWELINGEN: En kan ik ook gewoon tot f5.000,- per maand opnemen zonder ehboete of opnamekosten te moeten betalen?" •Rente 5J6%t.n.o. BANQUE: Inderdaad meneer en ak u minder dan de helft van uw gemiddelde jaarsaldo opneemtmogen wij u zelfs een maand rente extra geven." VAN HOUWELINGEN: „Een soort premie?" BANQUE: „Precies meneer. Bij de jaarlijkse rente-afrekening in januari krijgt ul/12 van de rente er nog eens extra bij." VAN HOUWELINGEN:„Dat is pas goed nieuws zeg! Noteert u zo'n reservegeld-rekening voor mij." afdeling lèlébanque AnisterdanvAnihem-Breda-Dordrechr-Eindhovcn-Enschcdtf^jroninBcn-Dtfn Haag-Haarlem' Hccrlcn-Hcngelo-Maastricht-Nijmegen'Roemiond-Roiterdam-Tilburg-Utrecht-Vcnlo'Wceit. Europees commissaris Gundelach deed dat, omdat hij rapporten van biologen over het visbestand in die wateren van te weinig goede argu menten voorzien vond. Tóch is de haringvangst in die wate ren nog niet helemaal veilig gesteld. De Britse landbouwminister, John Drs Van Rooijen: Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Wet op de In- vesteringsrekening (WIR) is een goed instrument om de investeringen te bevorderen en dat is goed voor de werkgelegenheid. Dit zegt drs M. van Rooijen, oud-staatssecretaris van fi nanciën, thans CDA-Tweede Kamer lid, in een interview met de Werkge ver, orgaan van het Nederlands Chris telijk Werkgeversverbond. Hij meent echter, dat er een enorme informatiekloof is, die snel overbrugd moet worden door verlichting. Vol gens de heer Van Rooijen is de ar beidsplaatsentoeslag, die later in de WIR moet komen, moeilijk in objec tieve criteria te vangen. Deze toeslag moet naar zijn mening in voldoende mate aan de investeringen wprden gekoppeld. De koppeling van de Selectieve In vesteringsregeling (SIR) aan de WIR vraagt, aldus de heer Van Rooijen, om een fundamentele discussie over de vraag of de vrijstellingen van de SIR, die voor een andere situatie was gemaakt, niet uitgebreid moeten wor den. Daarbij moet wel gezorgd wor den dat de regionale impuls niet ver zwakt. Hij noemt de filosofie van de WIR die van de georiënteerde markt economie. De verantwoordelijkheid voor de investering blijft bij de onder nemer. De overheid wijst slechts via premies, die ieder krijgt die aan de objectieve criteria voldoet, in de ge wenste richting. Silkin, heeft namelijk laten doorsche meren, dat hij desnoods nationale maatregelen wil nemen om de haring vangst ten westen van Schotland on mogelijk te maken. Gundelach op zijn beurt maakte in de raad echter duidelijk, dat hij het Verenigd Ko ninkrijk als het nationale maatre gelen treft voor het Europese Hof zal brengen. Ten westen van Schotland mag dit jaar door Nederland drieduizend ton, door Ierland 8.500 ton, door Frankrijk 1.200 ton, door Duitslapd 3.700 ton, door Denemarken 200 ton en door het Engeland 39.000 ton haring gevangen worden. Buit De Britten hebben aan de Europese Commissie gerapporteerd, dat ze tot dusverre 8.000 ton haring gevangen hebben. Maar Europese deskundigen zijn van mening, dat de Britten hun volledige „buit" van 39.000 ton al binnen hebben. Dat zou voor hen het goede moment geweest zijn om, on der het mom van bescherming van de visstand, een visverbod te vragen. Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) Rentepercentage met ronder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 Jaar 1.5 1.5 8.0 7.75 8.0 7.75 Bouwfonds 5 jaar variabel 1.5/2.- 1.5/2.- 8.0 7.75 8.0 7.75 Centr. Beheer hypotheken 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 1.5 8.3 7.7 7.5 8,3 7.7 7.5 AMRO-Bank 5 jaar - 7.9 7.9 •Ennla 10 jaar - 7.9 7.9 Nat. Nederl. 10 Jaar 7.9 7.9 Rabobank (adviesrente) Rabo-Hyp. Bank variabel 5 jaar 1.25 1.5 8.0 8.0 8.0 ao RPS 5 jaar 1- 7.75 7.75 Spaarbank R'dam 5/3 Jaar 1 jaar 1.- 2.- 7.76 6.75 7.75 6.75 Stad A'dam 5 jaar 1.- 7.75 7.75 West-1 and/Utrecht standaard no risk budget 5/10 jaar 5 jaar variabel 2.- 2.- 2.- 7.7 8.1 7.9 7.9 8.3 7.9 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL. De hypotheekrente blijft op hetzelfde lage niveau liggen en er zijn geen redenen om aan te nemen dat hierin op korte termijn belangrijke wijzigingen komen. Gekoppeld aan de op dit moment matige woning prijzen blijft het klimaat voor het kopen van een huis gunstig. (Publlkatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfoort) DEN HAAG In het eerste kwartaal van dit Jaar is de consumptie van de Nederlandse bevolking met een kleine vier procent gestegen; een ongeveer even grote stijging als die van 1976 op 1977. Dit blijkt uit gegevens van het CBS Het verbruik van voedings- en genotmiddelen, dat van 1976 op 1977 vrijwel stabiel was gebleven, steeg met bijna vier procent (indexcijfer 109 tegen 105 voor het eerste kwartaal van 1977). De stijging van het verbruik van duurzame consumptiegoederen was daarentegen minder groot dan verleden jaar. In het eerste kwartaal van dit jaar bedroeg de verbruiksstijging ongeveer 3,5 procent, terwijl de stijging van het verbruik van duurzame verbruiksgoederen in het eerste kwartaal van 1977 ongeveer 6,5 procent was. (ADVERTENTIE) Klopt. Dank zij onze eigen vestiging in de Verenigde Arabische Emiraten. Adres: Chamber of Commerce Building, 3rd floor P.O. Box 2941 Telefoon: 222283/4/5. Nadere informatie: Amro banken of telefoon: 020-282679.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 21