Poolse onmacht helpt Brazilië Tom Okker loot Parun Wereldkampioen onttroond Er moet 'n nieuwe mentaliteit komen Afwachten voor Zuidamerikanen na winst z ^Argentinië organiseert positieve iue berichten dbu ieuwe ritzege aliaan Battaglin RA MUSCADET Onbevangen Oostenrijk schakelt West-Duitsland uit 4t-l» Voor eerste ronde toernooi Wimbledon onderdag 22 juni 1978 SPORT TROUW/KWARTET PS 15 - RH 17 gENDOZA Bra2ilië heeft in Mendoza het voordelige doel- «iU|do van twee treffers ten opzichte van mede-finalekandi- lat Argentinië uitgebouwd tot vier doelpunten door Polen l/biet 3-1 te verslaan. Brazilië is daardoor geheel afhankelijk worden van de weerstand van Peru in het slottreffen van de iorko ,eede ronde tegen Argentinië. Bij het ter perse gaan van ien o ze editie was dat duel nog niet beëindigd. 'azilië heeft het tegen Polen nadrukkelijk moeilijk gehad. In wijpte was het aan de opmerkelijke onmacht van de Poolse nvallers te danken dat Brazilië won want de kansen op inq >ols succes waren in dit treffen aanzienlijk groter dan die n de Brazilianen. Met name in de slotfase toen Polen lemaal op treffers ging jagen ontsnapte Brazilië keer op DSC er van i :n korte kannonade in de tweede helft, toen er twee doelpun- type-» i vielen maar paal en lat nog vaker werden geraakt bleek 9' [eindelijk toch doorslaggevend. 152). DES G BUENOS AIRES Vandaag werk vi zal in Buenos Aires, aldus „La •Store Opinon", de belangrijkste tot nu toe ondernomen particuliere po- 9ltS- ging om het beeld van Argenti- »US6 nK' 'n 'iet buitenland te verbete- 'ren, worden gedaan. Het gaat )nfekti( om een initiatief van meer dan ,e°Pl®'< honderd „representatieve" in- T16d( stellingen op sociaal, cultureel, inchevvetenschappe,iik 8ebied, en waarschijnlijk werkgeversorga- 40 !r- nisaties. ere tijd eurs De poging is bedoeld als ant- rijbewi woord op de „buitenlandse cam pagnes" die afbreuk hebben ge daan aan het beeld van Argenti nië. Welke vorm dit initiatief zal re infot l"isen 's n'e* geheel duidelijk, hntlirmaar waarschijnlijk gaat het om het bekendmaken van een ver- 634; klaring op een persconferentie lie, zo hoopt men, door de vele londerden buitenlandse journa- isten zal worden bijgewoond .wanneer zij zijn bekomen van wedstrijd Argentinië-Peru" woensdagnacht). Ie tijdel S o» oor in 20 t Vat het blad niet zegt is dat Q6D( randaag ook vrouwelijke fami- ieleden van verdwenen Argen- ijnen op het Plaza de Mayo, oor de ambtswoning van de iresident, hun gebruikelijke de- nonstratic houden. Dit is de c nige demonstratie die is toege- uil) mt laan 'n een 'anrf waar verder Oplet "c P°l't'eke en vakbondsactivi- toilet *e'^ 's verb°den. au^' (Waarschijnlijk als gevolg van de ianwezigheid van honderden mitenlandse journalisten zijn Ie Argentijnse Spaanstalige iladen de afgelopen weken eni- ;e aandacht gaan besteden aan es en|'eze demonstratie. Maar in de woonk ,cr'cbtjes van over het alge- zc necn n'et meer dan dertig re- m2 ie vrije els werd vooral aandacht be teed aan afkeurende opmerkin- en uit het publiek. 'olgcns Robert Cox van de .Buenos Aires Herald" vormt 3 sla* eze demonstratie, en het feit tamer. |at vrouwen zich vorige week ok 'n drukke winkelstraat :.v. Sptf;aiic Florida konden begeven, .het bewijs dat Argentinië geen otalitaire staat is". .De afgelopen donderdag werd tl ten van de demonstranten gered kamer oor geüniformeerde politie laapkan oen mannen in burger, die zich egenover elkaar legitimeerden, irobeerden haar weg te slepen", .ox gaat niet in op het feit dat leze geüniformeerde politie 2 slai ecn verdere maatregelen nam egen mannen die zich tegen- iver hen niet legitimeerden en robeerden iemand mee te IANO De achtste etappe van m2 Sftonde van Zwitserland van Gra- naar Lugano over een afstand 191,5 kilometer is gewonnen door taliaan Giovanni Battaglin, die nede zijn tweede ritzege behaal- )e Italiaan finishte na vier uur, 51 m open iten en 17 seconden. Hij had een ruim« sprong van 25 seconden op zijn genoot Carmelo Barone die als de eindigde en de Fransman Ma- Martinez, die beslag legde op de e plaats. De Zwitser Sutter, die ttprpnd eei"tiende over de streep ging met ".onden achterstand, behoudt de g in het algemeen klassement, lie aanfc"B te aam r. 10. klassement: 1, Sutter <Zwi) 30.26.39. 2. (Bel) op 42 seconden, 3. Pollentier (Bel) op Zweifel op 1.52, 5. Schmutz op 1.57. 6. op 2 20. 7. Galdos (Spa) op 2.30. 8. Martinez op 2.31. 9. Kuiper op 2.55, 10. Llenhard (Zwi) J.16. Van de Velde op 11.03.17. Knetcmann _.08, 22. Raas op 16.43, 37. Lubberdlng op 05290 39. Pronk op 28.36, 54. Den Hertog op 37.24. ■in Katwijk op 38.39. 61. Scheunemann op •1. Prlneen op 59.55,75. en laatste Sprangers »P 1.15.48. UR en keu' garage 5 000,- (ADVERTENTIE) ackerman laurance GEÏMPORTEERD DOOR: )0PMANS& BRUINIER B.V. >AGIN V AMSTERDAM Brazilië voelde zich al voor het duel tegen Polen benadeeld. De Brazilia nen kwamen in aanmerking voor een finaleplaats met Argentinië. Dat zou dan wel uit kunnen draaien op de vergelijking van het doelsaldo met voor Argentinië het voordeel dat op het moment dat zij hun strijd tegen Peru begonnen de eindscore van de Brazilianen al bekend was. Er werd zelfs een protest ingediend maar dat hielp niets want de FIFA had de Argentijnen nu eenmaal al veel eer der toegezegd dat zij wat de aanvangstijden betreft in het voor deel zouden verkeren. Overigens na tuurlijk maar een betrekkelijk voor deel want als het aan de Argentijnen had gelegen waren alle wedstrijden later begonnen dan nu in verband met de tele visie tij den was vastges-r teld. De Brazilianen moesten zich dan ook uiteindelijk bij hun nadeel neerleg gen. Er kwam nóg een nadeel bij. Want het uitverkochte stadion in Mendoza, rond dat veld waar Neder land de schuld van veel vroege narig heid aan gaf, zaten buiten enkele duizende fans voornamelijk Argentij nen die Polen wensten te steunen. Een Polen ook dat bijzonder enthou siast uit de startblokken kwam, hoe wel de kans voor dit team op enig succes (een kans op de derde plaats) klein was. Brazilië leek de eerste tien minuten te schrikken van de aanvals lust van de spelers van Gmoch. Polen combineerde en dreigde maar liep zich zoals zo veel keren in dit toernooi vast in het vijandelijke strafschopge bied. Het ontbreken van een man die een aanval durft te besluiten met een verrassend schot wreekte zich op nieuw. Brazilië leek nogal wat tijd Melinho (rechts) opent uit een vrije trap de score voor Brazilië. nodig te hebben maar kreeg verras send snel kans op herstel. In de twaalfde minuut mocht Nelinho op aantrekkelijke afstand een vrije trap nemen. Arbiter Silvagno schatte de afstand tussen bal en muurtje een meter of twee groter dan de regle menten voorschrijven. Nelinho maakte er uitstekend gebruik van en scoorde met een snel dalend schot: 1- 0. De Brazilianen waren op dat mo ment al Zico kwijt. Al heel snel raakte hij geblesseerd en kwam zijn vaste wisselspeler Mendonca weer op draven. Een keuze van coach Claudio Coutin- ho die weinig verbazing wekte hoewel het voor hem ook mogelijk was om de 32-jarige Roberto Rivelion, tot vóór het WK de onbetwiste ster van het team-tijdens het toernooi in ongena de gevallen, weer eens in te zetten.. Coudinho hield hem echter op de bank. Polen herstelde zich overigens opmerkelijk snel van de eerste klap en ging opnieuw dreigend op expedi- Poolse ploeg na ruim een half uur een strafschop toe te kennen nadat Na- walka onderuit was geschopt, maar Silvagno liet ten onrechte doorspe len. Een minuut voor rust kreeg Po len dan toch zijn beloning. Een voor- tie in de richting van Leao. Maar zet van Boniek daalde in het straf- opnieuw bleek daarbij het gebrek aan stootkracht. Lato is veel van zijn snelheid kwijt en vindt het voorberei den van aanvallen inmiddels veel aar diger dan zich zelf al te nadrukkelijk te bemoeien met de afronding. De meeste dreigende man is wat dat be treft Boniek, begiftigd met een gave techniek maar daar zelf ook ten zeer ste van overtuigd. Het breien via ook een man als Deyna had effect kunnen hebben als de Chi leense scheidsrechter besloten had de CORDOBA West-Duits land is in de zesde wedstrijd van het toernooi om het we reldkampioenschap definitief uit de boot gevallen. Tegen een fel vechtend Oostenrijk werd met 2-3 verloren, de eer ste nederlaag in Argentinië en de eerste nederlaag tegen de Oostenrijkers in 47 jaar. Voor de onttroonde wereldkampioen bleef slechts een derde plaats over. Achter Nederland (5 punten) en Italië (3). Voor de Westduitse coach Hel- muth Schön, die met deze wedstrijd afscheid nam als bondscoach, een triest einde van een briljante serie. Na de tweede plaats in 1966 in Enge land, een derde plaats in 1970 in Mexico, de wereldtitel in eigen land in 1974, schaarde de „Mannschaft" zich voor de eerste maal sinds 1962 niet bij de beste vier landen ter wereld. Twee minuten voor het einde van het sensationele treffen tegen Oostenrijk stonden de Westduitsers nog met een been in de strijd om de derde plaats. Maar een treffer van Oostenrijks wonderkind Hans Krankl maakte 120 seconden voor het laatste fluitsignaal van de scheidsrechter een einde aan deze laatste illusie. 2-3 voor Oosten rijk, West-Duitland reist vandaag af. West-Duitsland, startend met de we tenschap dat een overwinning met tenminste vijf doelpunten nodig was om de eindstrijd te bereiken, kreeg tegen de fanatiek spelende Oostenrij kers in de eerste helft weinig gelegen heid te bouwen een een dergelijke score. De Westduitse supporters be gonnen reeds kort na de aftrap schril le fluitconcerten over hun favorieten uit te storten en waren beslist niet tevreden met de schamele voor sprong van 1-0, die bij rust was be reikt. De treffer kwam in de 18e mi nuut tot stand toen Karlheinz Rum- menigge in een rush de Oostenrijkse defensie passeerde en met een gewel dig hard schot doelman Koncilia kansloos liet: 1-0. Maar desondanks hielden de Oostenrijkers het beste van het spel en bleken zeer gevaar lijk. In de aanval stuurden Krankl, Kreuz en Schachner de wankele Westduitse véfdedigers alle kanten op en op het middenveld regeerden Hickersberger en Prohaska. De Oostenrijkers speel den zeer onbevangen, tenslotte waren zij reeds uitgeschakeld door de twee nederlagen en schroomden niet ferme schoten af te vuren. Robert Shara had daarbij weinig geluk, hoewel bij een van zijn kogels Sepp Maier weer eens zijn grote kwaliteiten ten toon kon spreiden. Ook Krieger en Kreuz testten de Westduitse doelman, maar ook hun schoten bleven zonder resul taat. Een volley van Kreuz had beter lot verdiend dan de kruising te raken. West-Duitsland kreeg ook enkele kansen, maar zij waren veel schaar ser. Dieter Müller lanceerde Abramc- zik eenmaal in een fraaie positie maar de knal ging naast. Vijf minuten voor schopgebied neer. Lato sprong in eer ste instantie verkeerd maar mocht het opnieuw proberen toen bleek dat ook Oscar en Toninho verkeerd time den. Lato maakte daarbij geen fout: 1-1. Polen bleef na rust bij zijn spel werd er nu ook nog een speciale accellera- tie bij gevoegd. Brazilië kreeg geen kans het veld klein te maken en moest hardere middelen gaan gebrui ken om de zaak gesloten te houden. Dat leverde vrij snel twee gele kaar ten op: één voor Mendonca wegens praten en een voor Cerezo na een overtreding tegen Boniek. Maar precies zoals in de eerste helft moest Polen ook nu weer na ruim tien minuten buigen. Het begon in een periode toen de Brazilianen grote voorliefde begonnen te vertonen voor het raken van paal en lat. Mendonca was de eerste die de paal met een hard schot raakte. Roberto reageerde allerter dan de .Poolse defensie en scoorde 2-1. Vier minuten later werd het nog dol ler. Gil knalde op de paal, de terugs pringende bal werd dcor Mendonca op de lat geschoten, pal daarop schoot Dirceu op de paal en weer was Roberto tec plaatse om het werk af te maken: 1-3. Doelpunten overigens waarbij de Brazilianen weer even hun kwaliteiten toonden en de Poolse ver dediging geen enkele vat op de in hoog tempo uitgevoerde akties had. Daarbij moet doelman Kukla die weer boven Tomasewski was verko zen, uitgezonderd worden want bij de Braziliaanse kannonade kon hij hooguit wat gelukkig in de weg lopen. Voor Polen betekende dat wel dat er nu helemaal geen aandacht voor de verdediging meer was. Alles werd op de aanval gegooid waarbij de kansen kwamen maar de afronding (met name Lato dicht voor doel) weer te wensen overliet. Daarbij was Het dan wel opmerkelijk dat de Brazilianen met hun overmacht-uitvallen geen- succes hadden. Een opmerkelijk ge geven omdat Brazilië juist aan zijn doelsaldo, hoorde te werken. BRAZILIE-POLEN 3-1 (1-1) 12: Nelinho 1-0,45: Lato 1-1, 57: Roberto 2-1,61: Roberto 3-1. Scheids rechter: Juan Silvagno (Chl). BRAZILIË: Leao: Toninho. Oscar. Amarel, Nelin ho: Cerezo, Batista, Dirceu; OU (Rlvellno). Rober to. Zlco (Mendonca). POLEN: Kukla; Maculewlcz, Oorgon (Lubanskl), Zmuda, Szymanowskl; Nawalka. Deyna, Kasperc- zak; Lato, Boniek, Szarmach. Argentina door Johan Woldendorp BUENOS AIRES André van Dam: ..Wanneer u op Koninginnedag in Nederland komt, is het daar ecn groot feest. Welnu, de hele maand juni is in Argentinië in feite een Koninginnedag. Het is derhalve on mogelijk om dit land in zijn ware gedaante te zien." Van Dam is voor zitter van de Nederlandse vereniging in Buenos Aires. Hij woont al tien jaar in Argentinië en maakt zich bui ten het leiderschap van deze gezellig heidsclub verdienstelijk als toc- komstplanner op het gebied van de landbouw in Zuid-Amerika en Azië. Hij denkt in zijn maatschappelijke en economische beschouwingen min stens tien jaar vooruit en heeft daar om een diepgravende analyse van de Argentijnse bevolking gemaakt. Van Dam is de stellige overtuiging toege daan, dat hij in de keuken van dit onmetelijke grondgebied (meer dan tachtig keer zo groot als Nederland) kan loeren, alsof hij een lid van het huishoudelijk personeel is. „Argentinië moet je zien als een land met ongekende mogelijkheden, dat als een van de weinige naties die toekomstdromen nog waar kan ma ken", luidt zijn optimistische visie. „Het land is vruchtbaar, er is geen kunstmest nodig om de gewassen te laten groeien, het weer is altijd goed en er bestaat een overdaad aan wa ter, vlees, proteïnes en energie. Ar gentinië is alleen niet rijk aan steen kool. Door omstandigheden is het evenwel niet vooruit gekomen. Maar er kan, op redelijk lange termijn, een kentering ontstaan. Wanneer in de Verenigde Staten de landbouwprij zen fors stijgen, is Argentinië in staat om per jaar honderd miljoen ton graan te produceren. Wanneer in de VS de petroleumprijs oploopt van zes tot dertig dollar, kan Argentinië als ecn van de weinige landen pro- duktie opvoeren." Waarom is het organiserende land van het bijna voltooide wereldkampi oenschap voetbal geen paradijs op aarde? Waarom zijn er krottenwij ken. waarin mensen „wonen", die zo weinig geld verdienen, dat ze in feite maar twintig dagen per maand in hun levensonderhoud kunnen voor zien? Waarom bedraagt de devaluatie van de nationale munteenheid de pesos, een paar honderd procent per jaar? Waarom is het minimumloon in Argentinië zo bedroevend laag? Waarom moeten de modale loontrek kers extra baantjes accepteren om zich toch nog een zekere luxe te kunnen veroorloven? Waarom loopt het land in tal van opzichten meer dan tien jaar achter in vergelijking met West-Europa? Waarom profi teert niet de hele bevolking van de rijkdom, maar slechts een handjevol grootgrondbezitters en ondernemers, dat zich om de rechten van hun on derbetaalde personeelsleden niet druk hoeft te maken? Waarom heerst er eigenlijk een dictatuur in dit land? André van Dam: „Er moet in Argen tinië een nieuwe mentaliteit komen. De mensen hebben tot nu toe niets anders gedaan dan naar binnen kij ken. Ze hebben een muurtje om zich heen gebouwd, dat zc nu langzaam aan het afbreken zijn. Het land heeft onnoemelijk veel kansen verloren la ten gaan, zonder dat je een hoofd schuldige aan kunt wijzen. Dat pro ces is al veertig jaar aan de gang. Je mag het vrijwel alle machten de militairen, de peronisten, noem maar op kwalijk nemen. Argentijnen kunnen een grote rol spelen in de visserij, de landbouw en de veeteelt. Het zal naar mijn stellige overtuiging langzaam goed komen. Zeker nu de problemen in Europa steeds groter worden. Ook in Zuid-Amerika zelf zijn er conflicten, die een ontwikke ling ten gunste dwarsbomen. Het zal bij voorbeeld nog jaren duren, voor dat de strubbelingen tussen Argenti nië en Brazilië (de twee grootste en „rijkste" landen van het continent red.) zijn opgelost." Argentinië is ecn mengelmoes van allerlei volken, Spanjaarden en Itali anen in- het bijzonder. Zij hebben zich in het vrij recente verleden (de vorige eeuw) als de cultuuroverdra gers en -verspreiders bij uitstek ge manifesteerd. Engelse immigrnntcn sleepten de handel naar het „nieu we" land. Daarentegen zijn de in heemse invloeden uit de middeleeu wen praktisch geheel weggesleten. Argentinië is in feite een speelbal van vreemde mogendheden en volke ren geworden. Van Dam: „De karak tertrekken van de Italianen en de Spanjaarden vind je terug in de men sen. Er heerst een geestelijke weer stand tegen veranderingen. Welnu, dat kun je in Zuideuropese landen ook constateren. Dat is geen kwestie van wet of dictaat. Spanjaarden en Italianen zijn door de eeuwen heen individualisten geweest. De mate van solidariteit, die in Nederland wordt opgebracht, bestaat hier niet. Ik wil het niet vergoelijken, per se niet, maar misschien kunt u het wel begrijpen. De mensen hier willen op hun tijd hun biefstukje en hun bios- coopjc. Diepe politieke achtergron den vinden in Zuidanierikaansc lan den geen voedingsbodem. Het aantal mensen, dat zich daar voor inzet, is zeer gering. Vandaar, dat de meesten hun vertrouwen schenken aan een dictator. Ze lopen liever achter de meneer aan dan achter het idee. In Nederland is het gemakkelijk om be paalde veranderingen door te voeren. Ons land is klein en overzichtelijk. Argentinië is onmetelijk groot. Toch zijn er hier stromingen, die bepaalde wijzigingen voorstaan. Alleen, nie mand kan ze goed beoordelen." Argentinië is niet alleen geografisch stuurloos, het telt bovendien relatief erg weinig mensen. De regering wil het geboortcncijfer sterk vergroten, ook al ontgaat je de noodzaak ervan, wanneer je een wandeling door het centrum van Buenos Aires hebt ge maakt. Al eerder heb ik geschreven, dat ruim een derde gedeelte van het Argentijnse volk in de hoofdstad woont. De Nederlandse scheidsrech ter Charles Corver, die onlangs per trein nuar Mendoza reisde, maakte in dat verband ecn aardige opmerking: „Ik heb op die trip in feite niets anders dan De Vcluwe gezien. Al leen dan twintig uur achter elkaar." Volgens Van Dam zijn de Engelsen mede schuld aan dat contrast ge weest. „Zij hebben de fout gemaakt door de economie te grondvesten op de export en die vervolgens in alle opzichten in Buenos Aires te concen treren. Stel, dat 33 procent van alle Nederlanders op het eiland Urk woont, terwijl zich daar bovendien het hele economische leven afspeelt. Zoiets kan toch niet? Toch gebeurt het hier." Brazilië worstelt met hetzelfde pro bleem. Daarom werd er midden in het oerwoud een nederzetting ge bouwd, die bovendien tot hoofdstad werd gebombardeerd: Brasilia. Van Dam: „Daar gaat dat gemakkelijker. Weliswaar biedt de stad Sao Paulo ook aan éénderde van alle Brazilia nen onderdak, maar de bevolking is desondanks beter gespreid. In Ar gentinië kan een „Brasiliaan nog niet functioneren, omdat de relatie agglomeratie Buenos Aires rest van het land uniek is in de wereld." Spreiding wordt zelfs in het overvolle Nederland als een uitstekende zaak gebrandmerkt (behalve dan door de betrokkenen). Het zou de Argentijn se bevolking zeer ten goede komen. Ze wil er echter (nog) niets van we ten. Waarom is zc, ondanks alle soci aal-economische kommer en kwel, niet in beweging te krijgen? „Om dat", vindt André van Dam. „het leven hier ecn stuk gemakkelijker is dan in Nederland. De mensen hoe ven geen strijd tegen de elementen te voeren. U moet zich voorstellen, dat het hier nu tussen Sinterklaas en Kerstmis is. Toch is het overdag war mer dan tien graden. In Nederland moet je ecn goed basisinkomen ver dienen om aan de primaire levensbe hoeften eten, warme kleding, goe de huizen om het weer te kunnen trotseren te voldoen. Hier is zo'n situaite uit den boze. Bovendien is het basiseten spotgoedkoop. Zelfs de armste mensen zullen hier niet ver hongeren. Al wil ik daarmee deze situatie niet goed praten." Rolf Rüssmann de maker van het eerste Duitse doelpunt tegen Oostenrijk torent hoog boven Bruno Pezzey uit maar treft het doel niet. rust leek Müller de score naar 2-0 te tillen, maar Pezzey stond in de goede hoek en kon de bal tot hoekschop verwerken. In de tweede helft heeft West-Duits land korte tijd stand kunnen houden. Maar toen Vogts na 14 minuten zo in het nauw werd gedreven dat hij de bal in eigen doel plaatste was West- Duitsland rijp voor de slachtbank. Hans Krankl, volkomen ongrijpbaar voor Vogts. gaf Oostenrijk in de 66e minuut de leiding, maar nog eenmaal vond West-Duitsland de kracht om terug te slaan. Twee minuten na de fraaie treffer van Krankl scoorde Höl- zenbein de gelijkmaker. Het was de laatste opleving van een volkomen ontluisterde Schön formatie, die nog wel wat tegenspartelde, maar toch geen enkele indruk meer maakte. Twee minuten voor het einde werd het vonnis definitief voltrokken. Met een mooie treffer legde de 25-Jarige Oostenrijkse topscorer Krankl al zijn kracht en al zijn bekwaamheid, maar tevens ook zijn grote teleurstelling: 2- 3. Een teleurstelling omdat Oosten rijk, ondanks een verbluffend goede start In dit toernooi zich niet had kunnen plaatsen bij de laatste vier. Hetgeen echter inhield dat het eens zo roemruchte Westduitse elftal ook voortijdig Argentinië kan verlaten. Ontgoocheld, gedesillusioneerd, ver bitterd maar definitief als wereld kampioen afgezet. OOSTENR1JK-WEST-DUITSLANC 3-2 (0-1) 19: Rummenlgge 0-1. 59. Vogts (eigen doeli 1-1. 65: Krankl 2-1. 67: Hölzenbeln 2-2. 87: Krankl 3-2. Scheidsrechter: Abraham Klein (Isr.). OOSTENRIJK: Koncllla; Sara. Obermaycr, Pez zey. Hickersberger; Prohaska, Kreuz. Krieger; Schachner, (Oberachter), Krankl. Stracser. WEST-DUITSLAND: Maler; Vogts. Dletz, Rüss mann. Kaltz; Bonhof, Abramczlk, Rummenlgge. Beer (Hansl Mllller); Hölzenbeln. Dieter Muller (Fischer). LONDEN In Londen is de loting verricht voor het 101e tennistoernooi van Wimbledon, dat op maandag 26 juni van start zal gaan. Tom Okker moet in de eerste ronde aantreden tegen de Nieuwzeelander Onny Pa- run. Op de ATP-ranglijst staat de Nederlander twintig plaatsen hoger genoteerd dan Parun. Okker zakte om de meest recente lijst naar de 97e plaats, Parun echter kwam niet ver der dan nummer 117. De tweede Ne derlandse vertegenwoordiger, Louk Sanders, 100e op de ATP-lijst en rechtstreeks toegelaten tot het hoofdtoernooi, ontmoet de Fransman Eric Deblicker, die op de 72e plaats prijkt. Van de geplaatste spelers, zestien in totaal, heeft de Argentijn Guillermo Vilas de moeilijkste tegenstander ge troffen. In de eerste ronde moet de nummer vier van de plaatsingslijst het opnemen tegen de Amerikaan Stan Smith, die het toernooi in 1972 op zijn naam bracht. Ook Björn Borg trof een allesbehalve gemakkelijke tegenstander. Victor Amaya. wlenst opslag en goede volley's het beste op gras tot uiting komen, is de eerste opponent van de Zweed. Borg, eerste geplaatst, bracht ook de open Itali aanse en Franse titel op zijn naam. De toemooileiding verwacht dat de 22-jarige Borg tot de finale door dringt en daarin tegenover het Ame rikaanse fenomeen Jimmy Connors komt te staan. De onbekende Nieuw- Zeelander Russell Simpson zal het Connors, tweede geplaatst, in de eer ste ronde niet al te lastig maken. Rumlrez (Mex>-Colln Dlbley (Aus), Patrice Domln- guez (Frai-John Newcombe (Ausi. John Alexander (Aus)-Vlclor Peccl (Urut, Russell Slmzon (N-ZD- Jlmmy Connors (VS), Björn Borg (Zwel-Victor Amaya (VS). Hans Kary (Oosl-Busler L Mottram (OB), Wotjek Flbak (Pol)-Josc Luis Clerc <Arg), Tomas Smid (TsJ)-Sandy Mayer iV8), Brian Oott- frled (VS)-John Lloyd IOB), Oulllermo Vllas(Argi Stan Smith (VS). Onny Parun (N-ZU-Tom Okker (Ned), 8teve Dochcrty (VSl-Arthur Ashc (VS). Ille Na.sl.use (Roci-John Yulil (Z-Af), Ismael El Shalol (Egyi-Roscoe Tanner (VS). Hclns GUnthardt fZwli-Vltas Gerulaltls (VS). EASTBOURNE Betty Stöve heeft de derde ronde bereikt van het inter nationale tennistoernooi van East bourne. Stöve versloeg in de tweede ronde de Zweedse Helene Anliot met de cijfers 6-4 0-6 en 6-4. Na de tweede reeks zag het er somber uit voor de Nederlandse topspeelster. Geen game had zij kunnen maken in de tweede set. In de beslissende derde set bleek Anliot echter niet opgewas sen tegen het aanvallende spel van Stöve. De nummers één en twee van de plaatsingslijst werden niet voor moei lijkheden geplaatst. Chris Evert (1) stond in de tweede ronde slechts één game af aan haar landgenote Aleida Spex: 6-0 6-1. Martina Navratilova (2) kwam tweemaal in actie. In de eerste ronde schakelde zij Sharon Walsh (Verenigde Staten) uit (6-3 6-0) en in de volgende ronde gunde Navratilova Jeanne Duval, eveneens uit de Vere nigde Staten, twee games: 6-2 6-0. Winst was er voor Tom Okker. Maar ook verlies. In de eerste ronde scha kelde de Nederlander de Italiaan An tonio Zugarelli uit in twee sets: 9-8 6- 4. Later op de dag verloor Okker echter van de Amerikaan Victor Amaya: 6-8 5-7. Een verrassing was dat niet. Amaya, die onlangs in de strijd om de open Italiaanse kampi oenschappen al aantoonde in goede vorm te verkeren, baarde opzien door ln de eerste ronde de Mexicaan Raul Ramirez na een slopende strijd te verslaan. Nadat de boomlange Amerikaan de eerste set moest afstaan (2-6), vocht hij in de tweede en derde reeks goed terug en besliste de partij uiteindelijk in zijn voordeel: 9-7 12-10.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17