karakter helpt Oranje verder heren uit. a slechte eerste helft volledig herstel Toespraak Zwartkruis mentale opkikker Scheren th rïïlj !/Wry Kissinger :iale gast ntijnse junta Gelukwensen van Wallis de Vries Onderzoek naar mensen rechten DERDAG 22 JUNI 1978 SPORT TROUW/KWARTET PS 13 - RH 15 |>r Matty Verkamman ENOS AIRES Weer een finale. Op minder spectaculaire ie bereikt dan vier jaar geleden, maar toch, een finale, ider „superstar" Johan Cruijff heeft het Nederlands elftal voetbalwereld andermaal verbaasd. Uiterst zwak begon- l maar sterk hersteld, heeft het alleszins opmerkelijke Eje-team die prestatie bereikt. Moest in 1974 een spijker de tweekamp met Brazilië de poorten naar München nen, gisteren ging het in het River Platestadion tegen in de voorlaatste wedstrijd nauwelijks zachtzinniger Waarbij de dreiging van een ontluistering voor Nederland ite levensgroot aanwezig was en na rust pas orde op zaken worden gesteld. me. rland speelde gisteren in feite verschillende wedstrijden. In de helft hadden de pupillen van Happel niet veel meer dan pa- te bieden. Italië kreeg in die de kansen op gouden schaaltjes ereikt. Toen had Oranje wegge- d kunnen worden. Maar met de ste kansen-misser van dit toer- voorop, Roberto Bettega, wei- Italië alle mogelijkheden aan te in. Tekenend voor de in-efficiën- an de Italianen was dat Ernie dts voor de enige goal mocht en bedankt. tsis van karakter vocht Neder- Ina de pauze evenwel kranig te- |ferdwenen was toen de schroom, kt werden de persoonlijke fou- let was toen de beurt aan Italië de rol van underdog. Met als g 2-1 eindcijfers in Nederlands fel. Goed genoeg voor finale- bevestigde in de eerste helft fens dat het wel degelijk kan illen, wanneer de noodzaak oe bestaat. Dat was eerder al Dnd bij de achterstand tegen rijk. Toen Italië tijdens die rijd in de aanval moest, geraak- ook vrij gemakkelijk aan doel- r J n. In het offensief indien nood- m jk, rondspelen, bij een gunstige lp!dat is in doorsnee het Italië dit wereldkampioenschap ge- Zo bleek maar nu dan alleen t andermaal tegen Neder- leet af aan werd de suizenbol- oranje-witte ploeg in het nauw ren. Hetgeen een ongekende en u rende paniek teweeg bracht aanvankelijk tussen de palen LAe Piet Schrijvers. Dat chaoti- leeld was er niet in het minst de dekking volstrekt verkeerd' |Ste. De teruggehaalde Johan ens was aanvankelijk op de Paolo Rossi gezet en maakte al in het eerste halfuur meer dan doorgaans in een hele ijd. 0nS] Brandts die door de voorkeur ippel voor Neeskens in het cen- iets meer naar rechts was ge hield het toen ook helemaal jen Roberto Bettega. De gepo- 'éÊF^Ê echniek van de grijzende Itali- U[j elde de rode verdediger her- wLM üjk voor onoplosbare proble- an Poortvliet deed het op links Franco Causio nog het beste, kon evenmin als Krol de niet tegenhouden. Irandts in de negentiende mi le bal in eigen doel schoot, de aandringende Italianen niet dan vier keer heel dicht bij lal geweest. Dat ging in deze de: Rossi kopt uit vrije positie J De opkomende verdediger Ca- 95 ichiet te gehaast uit perspec- le hoek een misser van Arie Causio verliest het overzicht, na een blunder van Neeskens "x" «oor Schrijvers verschijnt, en aajSiiJlaat de bal op de penalty-stip In voet springen. Daar tussen- Brandts nog even riskant rijvers terug ep regent het ge- ke voorzetten. and stond in die periode ken- itijf van de zenuwen. Het aan- en dat de bal fatsoenlijk werd ledigd was op de vingers van nd te tellen. Italië heerste en het oog zonder slag of stoot, tste dan niet in al te letterlijke it zoals het wel vaker gaat bij ig, werd al spoedig de hulp botte bijl ingeroepen. Voor ikte Neeskens niet minder dan ir op Rossi in, ging Haan vier ard te keer tegen Benetti en Nederland qua overtredingen J ■- TOVf een minuut later bestraft. Benetti werd twee minuten later met dezelfde strafkaart bedeeld, toen hij Rob Ren- sinbrink onderuit schopte. Het deed de „Azzuri" toen nog niets, want de 1- 0 stand werd immers nog steeds ge koesterd. Een rampzalig doelpunt, dat was het voor Nederland, 0-1. Brandts zette een sliding in en kreeg het noodlot in één tel dubbel op zijn dak. De tollen de bal rolde buiten bereik van ieder een traagjes in het net en Schrijvers bleef verkrampt van pijn op het gras liggen. De voet van Brandts had ook zijn been geraakt. Verder spelen was onmogelijk, waardoor Jongbloed zijn zoveelste rentrée moest komen maken. Gelet op het zwakke verweer van Nederland voor rust was er sprake van een volledige ommekeer in de tweede helft. Waar de gewijzigde dek king ook wel iets mee te maken had. Jansen, de ijzervreter, nam de bewa king van de handige Rossi over en deed dat beter dan Neeskens die op schoof naar Tardelli op het midden veld. Als bij toverslag begon Oranje weer acceptabel te voetballen. Alle complexen werden afgeworpen, toen de aanval extra kruit nodig had. Neeskens voelde zich in de tweede linie weer als een vis in het water en sleepte Haan en Willy van de Kerkhof mee in zijn dadendrang. De carrousel draaide soms op volle toeren en toen tot ongenoegen van de ook allengs naar grovere middelen grijpende Ita lianen. De niet fraaie maar wel opwin dende wedstrijd werd spijkerhard. Martinez hield het maar op gele kaar ten voor Cabrini, Tardelli en Haan, zodat er in totaal dus sprake was van een kwintet aan prenten. Maar Nederland groeide wel in dat macabere sfeertje. Niet tot een ver bluffend niveau, want daar leende de wedstrijd zich niet voor. Wel tot een hechte eenheid, waarin iedereen voor elke meter grond vocht. Poortvliet, Jansen en Neeskens waren de duide lijkste symbolen van die onverzette lijkheid. En Brandts, natuurlijk, zorgde op nieuw voor een hoogst opmerkelijk moment. De man die de ban brak tegen Oostenrijk, zette vijf minuten na rust al de finale-waardige 1-1 op het bord. Hij beloonde zijn veelvuldig opkomen toen met een hard en ge mikt afstandsschot. Dino Zoff had geen tijd om het hooginslaande spel- voorwerp te stoppen: 1-1. Die stand schonk rust. Althans, aan Nederland. De Italianen bleken nu toch niet meer bij machte om de zaken naar hun hand te zetten; hun spel in offensieve zin te wijzigen. Met het oog op bestendiging van de 1-0 had de Italiaanse bondscoach Bear- zot in de rust al een aanvaller (Cau sio) voor een extra middenvelder (Sala) geofferd. En zonder dat creatie ve startpunt van vele offensieve ac ties werd het een te moeilijke opgave voor de Zuideuropeanen. Oranje controleerde toen achterin be kwaam, schakelde bovendien goed, waardoor de voorwaartsen René van de Kerkhof en Rensenbrink tenmin ste ook eens af en toe aan een aardige actie toekwamen. Na de treffer van Brandts besloot Happel tot een wis sel met verdedigend oogmerk: Adrie van Kraay voor Johnny Rep. Waar schijnlijk ook vanwege zijn gele kaart, werd Rep uit preventieve over wegingen uit de strijd gehaald. Italië dat in dit tegenvallende toer nooi in zijn totaliteit nog de beste Roberto Bettega en Paolo Rossi lopen juichend weg nadat Ernie Brandts in eigen doel heeft geschoten. Doelman Schrijvers die gewond raakte bij deze aktie krimpt ineen van pijn. GROEP B Italië-Nederland 1-2 Oostenrijk-West Duitsland 3-2 Nederland 3 2 1 0 5 9-4 Italië 3 1113 2-2 West-Duitsland 3 0 2 1 2 4-5 Oostenrijk 3 1 0 2 2 4-8 indruk heeft gemaakt, kon zijn aan spraken op een finaleplaats uiteinde lijk niet meer waar maken. De ploeg haalde in de finaleronde niet meer het niveau van de eerste drie wed strijden. Wat dat betreft is het met Nederland dus precies andersom ge gaan: zeer zwak in het begin, maar een onverwacht herstel in de belang rijkste wedstrijden. Was het doelpunt van Brandts al een ongeveer repeterende zaak in dit toernooi, het winnende doelpunt van Arie Haan was dat zeker. De man van Anderlecht heeft intus sen een aardige faam in de voetbal wereld opgebouwd met zijn spetters van afstand. Die specialiteit sprak hij voor het Nederlands elftal voor het eerst in de oefeninterland tegen Oos tenrijk aan. Vervolgens herhaalde hij dat huzarenstukje zondag tegen West-Duitsland. En gisteren was het dus andermaal prijs. Weer een met bliksemkracht geladen dertig meter schot en opnieuw een vertwijfelde keeper Zoff: 2-1. In de zekerheid dat er niets meer fout kon gaan, voetbalde Oranje zich in het resterende kwartier naar de beste acties van de wedstrijd. Rensenbrink, Haan, Neeskens, zij draaiden toen, bewezen dat attractief voetbal nog bestaat. Maar of het daar zondag op neer zal komen? NEDERLAND-ITALIË 2-1 (0-1) 19: Brandts (eigen doel) 0-1. 50: Brandts 1-1, 75: Haan 2-1. Scheids rechter: Angel Martinez <Sp> Oele kaarten' Rep en Haan (Ned) en Benetti, Cabrini en Tardelli (It). NEDERLAND: Schrijvers (Jongbloed); Poort- vliet. Krol, Brandts; Jansen, Haan, Neeskens, Wil ly van de Kerkhof; Rep; (Van Kraay), Rensen brink. Rene van de Kerkhof. ITALIË: Zoff; Cabrini. Cuccureddu, Gentile. Scl- rea; Benetti (Grazlanl). Tardelli, Zaccarelll; Cau sio (Sala), Bettega, Rossi. Rep was de eerste die van de I fluitende Spanjaard Martinez ne kaart kreeg. Hij sprong onbe- Itegen Benetti, maar werd van jet Italiaanse spelvoordeel, pas •8 AIRES De Amerikaanse iter van Buitenlandse Zaken, isinger is gisteren in Buenos igekomen om daar de eind- het toernooi om de wereldti- tal bij te wonen. Kissinger speciale gast van de Argen- c NÏnilitaire junta. Hij zal in Ar- j? zich ook met andere zaken pen voetbal bezig houden, o liddag was Kissinger tijdens mjch gast bij Videla, daarna ging de Argentijnse president naar om daar de wedstrijd Argen- bij te wonen. Kissinger zal fonden met zijn vrouw Nancy bij José Martinez de Hoz, de van Economische Zaken. -fQS eeft hij ook een diner met «"staande zakenlieden. t zal Kissinger aanwezig zijn Installatie van een raad voor uid3e zaken, verwacht wordt J irbij ook enkele Argentijnse u dster aanwezig zullen zijn. BUENOS AIRES Eigenlijk is het onvoorstelbaar dat het Nederlands elftal, slechts een maand eigenlijk pas echt onder de bezielende leiding van Ernst Happel, voor de tweede keer in vier jaar opnieuw mag aan treden in de hoogst gewaardeerde voetbalfinale. Anderhalve maand ge leden nog, gaf iedereen het Oranje team hoogstens goede resultaten te gen Peru en Iran. En toen zelfs dat tegenviel redeneerde iedere voetbal kenner (hoe ruim je dat begrip ook moet zien): elk punt in de tweede ronde is meegenomen. Toch de finale. Het Nederlands elftal leek na de verrassende, maar uiterst nuttige overwinning op Oostenrijk en het terecht bevochten gelijke spel tegen West-Duitsland weer als herre zen. Pluspunt was vooral de door braak van de jonge talenten als Wild schut, Brandts en Poortvliet. Zij kon den aantonen dat het Nederlandse voetbal ook zonder Johan Cruijff geen gek figuur slaat op een toernooi als het wereldkampioenschap voetbal. Toch de finale. Niettemin: even leek het gisteren helemaal mis te gaan. Dreigde Nederland toch nog met lege handen naar huis te gaan (op dat moment stond West-Duitsland op een voorsprong). De Italianen kwa men reeds vroeg op, en dat zou, zoals vooraf al gesteld, desastreus zijn. Ernie Brandts tikte het leer net bin nen de palen van het eigen doel en blesseerde daarmee tot overmaat van ramp ook nog Piet Schrijvers die ver volgens uitviel. De malaise was com pleet toen Arie Haan tegen een gele kaart opliep. Maar hoe ontstond dat eerste doelpunt eigenlijk. Piet Schrij vers, die voor dë zoveelste keer in zijn carrière plaats moest maken voor Jan Jongbloed: „Er stonden zeker drie Italianen buitenspel. Ik moest wel uitlopen bij die gevaarlijke situatie. Brandts tikte met een sliding met zijn rechtervoet de bal net binnen de palen en met zijn linkervoet schuurde hij mijn been open. Ik moest op drie plaatsen gehecht worden." Toch de finale. Niet alleen in verdedi gend opzicht faalde het Nederlands elftal in die eerste helft. Wim Jansen wist ook andere fouten treffend te beschrijven: „Voor de rust sloten de linies niet. We liepen maar wat rond te rennen." En Ruud Krol vulde aan: „We speelden zonder tempo. En daar moet het nieuwe Nederlands elftal het juist van hebben." Rob Rensenbrink zag nog meer zwak ke punten: „We speelden hen veel te veel in de kaart. Het was de opzet van de Italianen om ons in de dekking te DEN HAAG Staatssecretaris Wallis de Vries heeft gister avond het Nederlands elftal na de triomf op Italië per telegram gelukgewenst. De inhoud van het telegram was: gelukgewenst met de finale plaats succes in de laatste ronde de combinatie van klas se, jeugd en ervaring maken dat succes mogelijk met een tik keltje geluk Wallis de Vries, staatssecretaris van CRM. houden. Dat lukte in de eerste helft aardig, we lieten ons heel simpel in pakken." Toch de finale. Net als in de wedstrijd tegen Wst-Duitsland kwam er die on verwachte ommekeer. In de tweede helft sloten de linies plotseling wel. Van de Italiaanse dekking was niets meer over. Nederland voetbalde frank en vrij, gedurfd, en mentaal even sterk als tegen de Duitsers. Waar kwam die wonderlijke impuls eigenlijk vandaan. Willy van de Kerk hof: „Het was Zwartkruis die ons in de rust op een indrukwekkende wijze heeft toegesproken. In tegenstelling tot andere keren waren er geen lieve woordjes. Toen we het veld inkwa men wist iedereen wat hem te doen stond, was de juiste prikkel ineens weer terug." Maar de motor van het Nederlands middenveld stipte ook nog een ande re oorzaak aan. Willy van de Kerkhof nogmaals: „Neeskens' inbreng in de tweede helft was ook bepalend voor de ommekeer. In de eerste helft liet hij zich teveel terugvallen op de vleu gels. Na de hervatting ontpopte zich ineens een veel betere Neeskens die als een gek stoorde op het midden veld." Toch de finale. Wat gaat de wedstrijd van zondag brengen, weer zilver? Jan Poortvliet, die gisteren nog steeds niet wist of hij nu droomde of in de werkelijkheid rondzweefde: „We gaan er natuurlijk voor honderd pro cent tegenaan. Ik ben overtuigd dat we die Cup pakken." BUENOS AIRES Kennelijk om een veroordeling door de ver gadering van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) te voorkomen, heeft de Argentijn se' regering aan de vooravond van de conferentie in Washing ton de leden van de Interameri- kaanse Commissie voor de Rechten van de Mens uitgeno digd voor een bezoek. Het verzoek is door de Argen tijnse minister van buitenland se zaken, vice-admiraal Oscar Antonio Montes, overgebracht aan de voorzitter van de commis sie, de Venezolaanse oud-minis ter van jusitite Andres Aquilar. De commissie, aldus het Argen tijnse blad „Clarin", zou wel licht „de komende maanden" naar Argentinië kunnen gaan. Vice-admiraal Montes, die over igens vóór zijn vertrek naar Washington verklaarde dat „de terroristen de enigen zijn die de rechten van de mens schen den", had zaterdag een eerste gesprek met Aguilar. Het thema van de mensenrechten zal, zo menen sommige Argentijnse bladen, de OAS-confcrcntie overheersen. Mogelijk om tege moet te komen aan het verlan gen van de regering van de Vere nigde Staten een openlijke ver oordeling van een bepaald land te vermijden, heeft de Argen tijnse regering een voorzichtige stap in de richting gedaan van hen die zich bezorgd tonen over het verbod van politieke en vak bondsactiviteit, en de verdwij ningen, moorden en politieke gevangenen die volgens Amnes ty International in de tiendui zenden lopen. Argentinië is niet blij met de aanwezigheid van Amnesty International op de conferentie als waarnemer: het was een vnn de vier landen die tegenstemde. De Argentijnse minister heeft met Aguilar tevens gesproken over de paragrafen die in het slotcommuniqué aan de rechten van de mens op het Amerikaan se continent zpllen worden gewijd. De Argentijnse bladen hebben in verband met de OAS»confe- rentie tot nu toe slechts geschre ven over de schendingen van de rechten van de mens in Uruguay en Paraguay die in het rapport van de mensenrechtencommis sie worden gesignaleerd. Maar maandag schreef „La Opinion" dat het rapport „enige van de talrijke aantijgingen tegen de Argentijnse autoriteiten" bevat. Aguilar, aldus „La Nacion", heeft Argentinië laten weten dat hij een onderzoek wil naar de klachten dat in dit land de rech ten van de mens systematisch worden geschonden. In een artikel onder de kop „voorwaarden vooraf voor een uitnodiging" schrijft „La Naci on" dat „de Argentijnse autori teiten geen enkel bezwaar heb ben tegen de aanwezigheid van de commissie, waar dan ook in Argentinië", maar dat „haar op treden niet mag worden gezien als een inmenging in de binnen landse aangelegenheden. Daar om is in een langdurige informe le bijeenkomst met vijf leden van de commissie ingegaan op de speciale omstandigheden waaronder het bezoek zal plaats vinden." Minister Montes had, aldus het blad, waardering voor „de op rechtheid" waarvan Aguilar in gesprekken blijk gaf, „maar achtte het zijn plicht de draag wijdte van het hezock nader toe te lichten, de wijze waarop het zal plaatsvinden en de zaken die zullen worden onderzocht, moe ten worden vastgesteld en, in het bijzonder, de juiste beteke nis van de bevoegdheden wat betreft .toezicht op en bevorde ring van' de mensenrechten waarover de commissie be schikt". Volgens „La Prensa" speelt Ar gentinië een sleutelrol in de OAS-conferentic. „Als het wordt beschuldigd van schen dingen van de rechten van de mens zal het de handschoen op- Reeds eerder hebben Argentijn se woordvoerders verklaard dat er een nauw verband bestaat tussen de mensenrechten en het terrorisme, „en dat geen enkele regering de rechten van de mens zou schenden indien zij niet zou zijn genoodzaakt strenge maat regelen te nemen tegen subver sie en terrorisme". (ADVERTENTIE) Coach Jan Zwartkruis omhelst plaatsing voor de finale. aanvoerder Ruud Krol na de Als je tóch ruimte genoeg hebt, dan natuur- I® lijk die kloeke voor delige thuis-bus van de Vergulde Hand. Lekker romig, lekker fris, zonder flauwekul. 't Nieuwe Bij-de-Handje van de Vergulde Hand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15