Verbijsterende spiegel van machteloosheid Geen publiek meer voor Percy Grainger Nieuwe muziek in Carré UIT DE WEEKBLADEN umoristische kritiek p boerenhervorming IT 'lJft Veronica Mishandeling KRO Ambitie Andriessen - TBR Marxisme Opnieuw aanslag van Rode Brigades ART KINDERDAG 22 JUNI 1978 KUNST TROUW/KWARTET PS 11 - RH 13 ior Hans W. Ledeboer EN HAAG De bijdrage van de Wuppertaler Bilhnen onder )lding van de bekende Duitse danseres en choreografe Pina ausch aan het Holland Festival in het Nederlandse Congres- bouw in Den Haag werd verdeeld ontvangen. katoe ard kar katoei halsst gd blei u; .M.L.) ka toet brode t 'it, éci Prins Willem-Alexanderzaal was •1 spaarzaam bezet en van dit ge- ge aantal bezoekers verlieten ve- voortijdig de zaal. ig hetgeen op het toneel gebeurde de weglopers voorbij? Of kwam ;geen Pina Bausch en haar ensem- te zeggen heeft hun te hard aan? ieder geval: wegblijvers en weglo- hadden geen gelijk en degenen tot het eind de voorstelling heb- bij gewoond hebben terecht hun [eleven en dankbaarheid overdui- Ijk getoond. Pina Bausch is met producten naar het Holland itival gekomen: „Blaubart", dat 4 juni in Nijmegen werd gepresen- en „Komm tanz mit mir", dat in Den Haag hebben gezien en dat tavond in de Rotterdamse louwburg zal zijn te beleven. New York, zich met dergelijke ac- teurs-mimiek is gaan bezig houden. Pas later realiseert de toeschouwer zich, dat hetgeen er op het toneel gebeurt een dusdanige lichaamsbe- heersing en lichamelijk artistiek- technisch vermogen vereist, dat daar voor begaafde dansers nodig zijn. Op het toneel en ook daarbuiten, het begint zelfs reeds in de hal als de toeschouwers binnenkomen ge beurt heel veel. Het doek gaat niet ineens op: er is een scherm met een klein poortje waardoor allerlei bewe ging is te zien nog eer de voorstelling begint. Vertwijfeling Pina Bausch en haar groep laten fn is heel hard, wrang, met tot in t absurde doorgetrokken humor, aar die humor is even zwart als de sding van de mannenfiguren op het ïeel: lange overjas over zwart pak zwarte hoed. Er zijn zelfs heel wat tr zwarte hoeden dan mannen: die iden vliegen in de wonderlijkste iaties het toneel over. is veel op het eerste oog heel Qpele beweging. Zodanig, dat de zoeker zich afvraagt waarom Pina usch, die een achtergrond heeft als ■ijriser en choreografe bij Kurt Jooss, Folkwang Ballet in Essen en het van de Metropolitan Opera in n let 1 Als het doek opgaat ziet men een enorme glijbaan en een grote bos dorre takken en ontwortelde bomen. Wat er dan gebeurt is moeilijk anders te kenschetsen dan als een spel van vertwijfeling. Wonderlijke, soms spookachtige, luguber-beklemmende bewegingen met zeer grote uitdruk kingskracht, welke men verbijsterd aanziet. Algemeen thema: contactar moede, onmacht om gevoelens over te brengen, mee te delen of zelfs uit te drukken. Scherpe frustraties met als direct gevolg agressie, wantrouwen, hysterisch gedrag. Machteloze schreeuwerige oppressie van de in het wit geklede mannelijk hoofdfiguur, die zich tegen het slot precies als de andere mannen in het zwart hult. Even grote machteloosheid van de vrouw als slachtoffer, maar ook als feeks tegenover de man. Dat alles Beeld uit.Komm tanz mit mir begeleid door bekende sentimentele Duitse liedjes, gezongen soms op de luit begeleid door de optreden den zelf. De naam van het stuk „Komm tanz mit mir", is de naam van zo'n liedje, dat het hoofdthema van de voorstelling is. De zwarte mannen, die als groep zich te weer stellen tegen de vrouw, tegen alle vrouwen. De vrouwen moeten in een bepaald, misschien traditioneel levenspatroon worden geperst. Te- weerstelling met beweging, gekrijs en soms schuchtere pogingen tot toena dering, die onmiddellijk kapot lopen. Uiteindelijk gebruiken de mannen de dorre takken als wapen tegen de vrouwen, tot zelfs dorre bomen het toneel op worden gesmeten. Ver schrikkelijke tegenstelling tussen de sentimentele inhoudsloosheid van de liedjesteksten en het gebeuren op het toneel. En dat alles in heel boeiende eerder verbale dan beeldende bewe ging. Structuurschets van de samen leving in een moderne grote stad? Spiegel, die Pina Bausch de toe schouwer voorhoudt? Wij hebben gelukkig geen bood schap in het stuk van Pina Bausch kunnen vinden. Wij hebben wèl in al die verbijsterende agressieve hard heid een grote mate van muzikaliteit kunnen herkennen. Al was het alleen door de prachtige opbouw met de steeds terugkerende, maar met aller lei variaties opnieuw uitgewerkte the ma's naar een heel krachtig slotak koord. Er is geen pauze, het stuk verloopt zonder enige onderbreking naar het eind. door Adr. Hager eren op een partijbijeenkomst in 1949 in „Die Bauern" van Heiner Müller ir de Oost-Berlijnse Volksbühne. or André Rutten ter en, ring n. :n de Irag. g- ist-Berlijnse voorstelling in H.F.: STERDAM De Volksbühne uit t-Berlijn had vóór alle ballustra- in de zaal van de Stadsschouw- aaneengesloten stroken witte ken gehangen, waarop in schrijf- iüneletters citaten uit Heiner Iers „Die Bauern", dat zowel dins- als woensdag gespeeld werd. Zij en door tot op het toneel, dat ook, nkele scènes na, helemaal wit is. ekozen citaten hadden de verras- Ie beknoptheid en beeldrijkheid spreekwoorden. Zij zijn tekenend Müllers taalgebruik, dat wel niet n uit spreekwoorden (in de trant de knuppel is het laatste argu- t) bestaat, maar evenmin gewone lektaal is. De boeren en arbeiders, hij in zijn stuk laat optreden, ken in verzen, blanke verzen, met variërend metrum, als ik goed isterd heb, dat uiteraard op geen ile manier wordt benadrukt, in ndeel, toch als spontane taal ge- ken. Dat bepaalt al voor een he rijk deel, hoe zo'n stuk gespeeld worden, niet „realistisch" na- jk, want zo praten boeren en ar- ers niets, zodat je ze niet kunt spelen als reële boeren en arbei- nselijk liet. M Ban |f' Marquardt heeft dat als regis- samen met de ontwerper van meelbeeld" décors en kos- in hun ruimtelijke werking r Hein, op een zeer positieve ier tot een voorstelling gebracht, liet „realistisch", maar wel zeer elijk, niet doctrinair-marxis-, maar prikkelend-kritisch is ten hte van de manier, waarop tus- 945 en 1960, boeren en landarbei- van het oostelijk deel van Duits- zich min of meer geschikt heb- laar de landbouwhervormingen, naar Russisch model, vervol- in een meer eigen versie. 'el het stuk dus niet in „realisti- stijl geschreven is, geeft het wel ngetwijfeld reëel beeld. Er loopt Ust) eigenlijk maar één over- communist in het stuk rond, dat is bepaald geen communis- e heilige. Er komen twee pas ten burgemeesters in voor (bei- vroeger melker geweest), die il proberen er zelf beter van te en, en van wie duidelijk wordt 'j in die functie terechtgekomen omdat zij de grootste bek had- Er zijn ook twee rijke boeren ref lelijk als rake karikaturen ge grimeerd en gespeeld die zoveel mogelijk proberen te houden wat zij nog over hebben. Zij raken in een zeer komische concurrentiestrijd om de ène man in het stuk, die uit het ande re Duitsland gekomen is en nog geen werk heeft, zodat zij hem beiden met veel bier als arbeider proberen te ron- 'selen. En verder zijn er, behalve enke le vrouwen, voornamelijk de nieuwe boeren, die vroeger landarbeiders wa ren, en dus nog slaven, zoals in de feodale tijden, maar door de landher vorming ieder hun eigen grond gekre gen hebben. Dat heeft hen niet tot overtuigde communisten gemaakt, en ook niet in betere doen gebracht, want paarden voor hun ploegen heb ben zij niet, en het depot, waaruit zij tractoren kunnen huren, bevat er maar twee (voor 19 boeren) en de bijbehorende bestuurders willen nog al eens dronken zijn. Er zijn soms ook partijfunctionarissen, waarvan de eerste in de bureaucratie is gevlucht, de tweede aan het slot wel enige orde op zaken stelt door de burgemeester profiteur te laten arresteren en dé overtuigde communist in diens plaats te zetten. Humor Het opmerkelijke van het stuk is, dat het alle figuren erin met veel humor zo menselijk-herkenbaar maakt. Je ziet een grote groep reële mensen er is ook nog een prachtige herber gier, het prototype van de dikke Duit se middenstander die zich het com munisme niet laten aanpraten of op leggen, maar er misschien in zullen gaan geloven als het hen in de prak tijk aantoont, dat zij er inderdaad een menswaardiger bestaan door zul len krijgen. Dat is de grote kwaliteit van het stuk, die in de voorstelling onder regie van Fritz Marquardt met al zijn medewerkers geheel wordt waargemaakt. Dat het nu wel in Oost-Berlijn kan worden opgevoerd, en niet in 1961, toen het door studenten werd ge speeld, maar snel van het programma werd afgevoerd, laat zich begrijpen. Het ls nu, bijna twintig jaar later, gemakkelijker te zien als een kriti sche, maar reële weergave van de menselijke en praktische moeilijkhe den, die het in praktijk brengen van de landbouwhervormingen ont moette. Het boven omschreven taalgebruik maakt de voorstelling voor Neder landse oren soms moeilijker, soms ook op een verrassende manier ge makkelijker. Waar het om gaat is altijd goed te volgen, waar een reeks details je ontgaan wil een scène wel eens wat gaan trekken. DEN HAAG Bij het concert dat dinsdagavond in de Remonstrantse Kerk werd gegeven door het Neder lands Kamer Koor en de Amsterdam se Politie Kapel kwamen twee vragen naar voren: wie was Percy Aldridge Grainger aan wie dit concert werd opgedragen en waarom werd een hele avond gewijd aan deze componist. Percy Aldridge Grainger werd in 1882 geboren in het Australische Melbour ne. Zijn jeugd werd bepaald door een jaloers-dominerende moeder die later zijn levensgeschiedenis lijkt op een goedkoop romanverhaal vaq een New Yorkse wolkenkrabber springt. In 1895 gaan moeder en zoon naar Duitsland, Percy wordt leerling van het conservatorium in Frankfurt am Main. Na zich in 1901 te Londen ge vestigd te hebben wordt hij in Europa een van de meest gevraagde concert pianisten. Tussen de jaren 1905-1909 verliest hij zijn hart aan de volksmu ziek en hij begint met het vereamelen van volksliederen in het noordooste lijk deel van Engeland. Hij deelt die liefde voor de volksmuziek met Grieg en zelfs met Julius Röntgen, die zich beijverde voor het werk van Grain ger. Het laatste Nederlandse optre den van Grainger vond plaats in 1922 met het Concertgebouw Orkest o.l.v. Mengelberg. Hij huwde in 1928 met de Zweedse schilderes Ella Strom, twintigduizend (betalende) mensen woonden een concert bij dat werd geleid door de bruidegom. Grainger overleed in 1961 te New York, een verbitterd en ontgoocheld man. Antwoord De toelichting in het programma boekje van het Holland Festival ein digt met de volgende woorden: „De reeds officieel erkende meesters in welke cultuur ook kunnen zichzelf wel redden; het zijn juist componis ten als Grainger die sympathieke en vurige pleitbezorgers en, wat nog be langrijker is, toehoorders behoeven." Dat is dus het antwoord op de vraag: waarom Percy Grainger. Sadi de Gorter krijgt Franse poëzieprijs PARIJS (ANP De in het Frans schrijvende, Nederlandse dichter Sadi de Gorter is in Frankrijk be kroond met de Claude Semet-prijs. De prijs geldt het gehele oeuvre van De Gorter, van wie onlangs een twaalfde dichtbundel verscheen on der de titel „Caisse d'épargne". Ge dichten van De Gorter verschenen in Le Monde, Figaro en andere Parijse en provinciale bladen. In een festival gewijd aan volksmu ziek heeft men hem een plaats toege dacht. Waarom Grainger en geen an der en waarom een hele avond Grain ger, dat zijn ónbeantyoorde vragen. Men kan daar andere namen voor invullen en dan niet alleen Bartók en Kodély.Werpt men ons tegen dat zij geen publiek trekken, dan waren de lege stoelen in de Remonstrantse Kerk het bewijs, dat Grainger abso luut vergeten is. En wat ons betreft: niet ten onrechte. Zijn muziekjes zijn lieflijk, vriendelijk, melodieus, on schuldig en gaaf bewerkt. Of men daarvoor beide genoemde ensembles o.l.v. Kerry Woodward, de bariton David Wilson-Johnson, de pianist John Alley en de tenor Douglas Leigh moest inzetten valt te betwijfelen. Het zou hoogstens in een „Engeland Festival" op z'n plaats zijn. Van avond gaat dit programma in het Amsterdamse Concertgebouw, mor genavond in het Staargebouw te Maastricht. dagprogramma donderdag 22 juni Amsterdam,' Stadsschouwburg 20.15 uur: Don Giovanni, Am sterdam, Concertgebouw 20.15 uur: Ned. Kamerkoor II, Am sterdam, Tropeninstituut (grote Aula) 20.15 uur: India, klassieke zang, Den Haag, Ned. Congres gebouw 20.30: Ned. Blazers En semble en Ned. Kamerorkest, Den Haag, Ned. Congresgebouw (toneelzaal) 20.15 uur: Korea maskertheater. Den Haag, HOT Theater 20.30 uur: Brecht pro gramma. Rotterdam, Schouw burg 20.15 uur: Wuppertaler Bübnen. Rotterdam, De Doelen 12.45 en 20.15 uur: Rotterdam Folk 78. Haarlem, Concertge bouw 20.15 uur: Ghana, Ensem ble Ehimomo. Maastricht, Do- minicanerkerk 20.30 uur: Syrië, huwelijksceremonie. Utrecht, Stadsschouwburg 20.00 uur: Ned. Danstheater. (ADVERTENTIE) Monika van Paemel in Hervormd Nederland: 'De echte revolutionair herken je pas als hij tachtig is, niet als hij twintig is' Lees deze week: Onze samenleving staat vijandig tegenover het kind ('De mishandelde kinderen van nu zijn de mishandelende ouders van straks') Peschar van de Rekenkamer: 'Bedrijven welen wel weg met het overheidsgeld' Twee Duitsers over hun rol in de oorlog; de theoloog Heinz Zahrnt schrijft minister-presideru Filbinger Twaalt mensen vertellen welk dier ze zouden willen zijn en waarom Vrouwen op zoek naar een menselijke kerk (Eva moet de vinger leggen op de mond van Adam) Christenen moeten bondgenoten worden van de marxisten Nachtelijke brief uit Tsjechoslowakije (filosofen en predikanten als stoker in een ketelhuis). En: Urenco en de verspreiding van kernwapens, Fregatten voor onderdrukkers, Blanke elite onverzoenlijk. O Ik neen) een proefabonnement van twee maanden voor ƒ5, O Ik weet al voldoende van HN. Ik abonneer me 32,50 per half jaar) Naam Adres Plaats Bon zonder postzegel opsturen naar Antwoordnummer 1776, Den Haag Vrij Nederland: De „commerciële belangenverstren geling" bij Veronica wordt in Vrij Nederland breed uitgemeten. De om roep wordt onder meer beschuldigd zendtijd te gebruiken voor de promo tie van produkten van een eigen post orderbedrijf. Alsof dat nog niet ge noeg is wordt even verderop in het blad melding gemaakt van de bindin gen van omroepen en programmama kers met de muziekindustrie. VN pu bliceert een lijst van advertenties van grammofoonplatenmaatschappijen waarin deze zelf de directe relatie leggen tussen bij de maatschappijen verschenen platen en programma's die op de televisie te zien waren. Voorts wordt minister Til Gardeniers van CRM beschuldigd. „De minister heeft kennelijk niet goed gezocht in de dossiers van haar voorganger. De aan haar gerichte post heeft ze niet goed gelezen. Of zij heeft moedwillig een verkeerde voorstelling van zaken gegeven. Zij maakt weinig ernst met de inventarisatie van de klachten!" Feike Salverda en Vincent Bakker geven een profiel van „De Bezuini ger" Frans Andriessen; over zijn vrienden en zijn isolement. De vraag of een socialist als burge meester iets van zijn uitgangspunten kan waarmaken wordt gesteld aan André van der Louw. „Er zijn vol doende dingen die ik doe, waarvoor ik mij als socialist niet hoef te schamen. Dingen die leiden tot directe verbete ring van de leefomstandigheden van mensen en het vergroten van hun invloed. Ik ben bezig met zaken waar voor ik indertijd in de politiek ben gegaan." Hervormd Nederland: Op de middenpagina's van Hervormd Nederland staat het mishandelde 'kind centraal. Vertrouwensarts Arend Koers laat in een gesprek met Cees Veltman zijn licht over dit pro bleem schijnen. „De mishandelde kinderen van nu, zijn de mishande lende ouders van straks". Koers heeft niet al te grote verwachtingen van het gezin, getuige deze uitspraak: „Als instituut betekent het gezin he lemaal niets. Het wordt te veel ver heerlijkt. Het voordeel van woonge meenschappen is dat de spmannin- gen niet zo hoog oplopen als binnen het kleine gezin. Er zijn steeds meer uitwijkmogelijkheden. Het feit dat je een kind hebt verwekt, betekent niet dat je weet hoe je met kinderen moet omgaan. Het krankzinnige in onze samenleving is dat je minder goede ouders bent als je hulp vraagt aan anderen. Ik vind juist dat je betere ouders bent als je samen met anderen je problemen wilt oplossen." Voorts stelt HN zich de vraag of chris tenen bondgenoot moeten worden van marxisten. „De kerk kan niet meer om de dialoog heen. Gaan we met marxisten praten om te proberen bondgenoten van ze te worden in de strijd om een rechtvaardiger wereld of dient zo'n gesprek alleen maar om hen beter te bestrijden?" Over deze vraag boog de Hervormde synode zich bij de behandeling van een speci aal rapport over het marxisme, dat primair tot doel heeft het gesprek over dit onderwerp binnen de ge meenten te bevorderen. Of het inder daad zin heeft hierover na te denken en te praten blijkt uit de waarschu wing van een mevrouw uit Heeren veen: „Wacht u maar of uw zoon of dochter op een goede dag thuiskomt en zegt: ,Ik ben marxist'". De Tijd: door Jac. Kort AMSTERDAM Het Nederlands Blazers Ensemble en het Nederlands Kamerorkest gaven dinsdagavond in Theater Carré een gezamenlijk con cert, waarop werken uit onze eigen tijd ten gehore werden gebracht. Geurt van Keulen dirigeerde ter ope ning van het concert zijn eigen com positie „Chords", geschreven voor de vijftien leden van bovengenoemd bla zersensemble, gebaseerd op een serie akkoorden, die in elk van de vijf delen waaruit het werk bestaat ver schillend behandeld worden. Van Keulen, zelf lid van het ensemble, blijkt de mogelijkheden van het bla zerskorps uitstekend te kunnen toe passen, waarmee echter niet gezegd, dat hij er boeiende muziek mee kan maken. Twaalf componisten hebben tezamen een divertimento voor Mozart ge schreven. Het doel was de 200e ge boortedag van de componist te vieren met een vrolijk stuk in de trant van de 20e eeuw. Het zou te ver voeren elk deeltje van plm. 3.4 minuten afzon derlijk te bespreken. Opmerkelijk vond ik Berio's Variaties voor Basset hoorn (Mozart's lieveringsinstru- ment) en piano. Heel geestig Wimber- ger's Allegro Giocoso met enkele cita ten (Bizet, O. du lieber Augustin enz) en zeer muzikaal Hanz Werner Hen- ze's Finale. Lucas Vis, die dit werk had gediri-. geerd had ook de leiding na de pauze, toen Louis Andriessen's „De Staat" op teksten van Plata werd uitge voerd. In dit werk dat geschreven is voor vier stemmen, twee groepen bla zers, twee piano's, twee harpen en drie elektrische gitaren, worden alle instrumenten uitsluitend op uiterste sterkte toegepast. Het lijkt wel of men uitsluitend slagwerkers aan de gang hoort met veel ostinato's, veel ritme, maar zonder noemenswaardig gebruik van het timbre der instru menten. Door middel van talrijke mi crofoons wordt de klank nog ver sterkt ook. Een oorverdovend resul taat. maar Marianne Kweksilber en Roberta Alexander (Sopranen) noch Lucia Kerstens en Adinda de Nijs Alten) bovenuit konden komen. De Tijd zet de omroep van Aad van den Heuvel, Hans van Willigenburg en Ad Langebent, kortom de KRO, in het zonnetje. De omroep die dit jaar voor het eerst sinds 1963 weer de 600.000 ledengrens passeert en in de jaren zeventig werd beticht van een levensbeschouwelijke identiteit die in de sfeer van de restauratie werd getrokken groeit en bloeit. Televisie directeur Richard Schoonhoven: „Ik denk dat mensen in de gaten hebben dat bij de KRO nog over dingen wordt nagedacht, waar ze zelf niet meer aan toe komen. En dat ze dat willen." De stelling dat een gezichts bepalend programma als Brandpunt een verlengstuk van het CDA zou zijn wordt door voorzitter Hendriks weer sproken: „We hebben maar één ding met het CDA volstrekt gemeen en dat is het evangelie als inspiratiebron. Waar christenen zich als christenen aandienen, zullen wij er aandacht aan besteden. Dat geldt voor het CDA en voor de christenen in andere verbanden. Maar wel kritisch en onaf hankelijk." Hanneke van Buuren legde in haar boek „Vrouwen die van vrouwen hou den" haar ervaringen neer. In een interview met Jet Kunkeler zegt ze: „Als je reacties krijgt van: ik vind het niet erg hoor, ik sta er erg tolerant tegenover vind ik het vaak vernede rend om het telkens weer uit te leggen." Ook in De Tijd aandacht voor het rapport over de relatie christenen en marxisten. Prof. dr. Bernard Delf- gaauw noemt het rapport „funda menteel en bemoedigend." Tenslotte een gesprek met Prof. dr. J. J. Klant, econoom en filosoof en aandacht voor de UCN-kwestie die „het kabinet meer bedreigt dan de bezuinigingso peratie". De Haagse Post: In een zeer ruim artikel breekt De Haagse Post zich de nek over de droom van jonge meisjes: Het Natio- ,naal Ballet. Enkele kreten: „Ze zijn ontzettend fanatiek. Het is prachtig om te zien en het is ook eng. Als we iemand buiten de school ontmoe ten worden we verlegen. Een beetje bang zelfs. Ik verhoog voortdurend mijn pijngrens. Als ik een blaar heb, dans ik eroverheen Wat de ambtenaren-salarissen en de stakingen aangaat vraagt de Haagsê Post zich twee dingen af: „Zijn de voorgestelde bezuinigingen op de ambtenaren-inkomsten onrechtvaar dig en zijn de aangekondigde stakin gen serieus bedoeld of een wassen neus?" Als antwoord op het laatste: „In de wandelgangen kun je ook al horen dat ook onder ABVA-leden de verwachtingen over het resultaat van de acties niet erg hoog gespannen zijn. Het wordt breed uitgemeten, hard gepresenteerd, maar het is toch min of meer voor de Bühne." Naar aanleiding van het boek „WIJ worden altijd voor de gek gehouden" spraken Djoeke Veeninga en Jan Jon- gepler met zwakzinnigen en groeps leiders over de vraag of de inrichting de zwakzinnige nog onvrijer en af hankelijker maakt dan hij al is. Ook in HP leed van dc omroep. Maar anders. Hilversum drie wordt 's nachts telefonisch overstelpt met eenzaamheid en leed. De vraag is wat de omroepen daarmee aanmoeten. Peter van Deutekom sprak hierover met de barmhartige Samaritanen van de radio. De Nieuwe Unie: De Nieuwe Linie brengt evenals Vrij Nederland een portret van een „verle gen en ambitieus man": Frans An driessen. Kees Bastianen schetst hem als de werkelijke formateur van het CDA, de politieke expressie van de verburgelijking in de maatschap pij. „Op de vraag wat de diepste motivatie van Andriessen in de poli tiek is heeft hij ooit geantwoord: „Verbetering brengen in de maat schappelijke verhoudingen. Verbete ringen, geen hervormingen. Het mag dan ook symbolisch heten dat de vorming van het tweede kabinet Den Uyl tenslotte mislukte op zijn per soon." Uiteraard gaat DNL in op het proef schrift van Ben Boersma over de voorganger van het huidige week blad: „De Linie." Gerard van den Boomen is het met de conclusies van Boersma volledig eens: „In wezen greep het blad terug op een zeer tradi tioneel katholicisme van voor de oor log. Het was traditioneel Rooms, hiër archisch, moralistisch. De Linie was een orgaan van de koude oorlog, van de restauratie van de reactie." Verder is DNL aandacht voor de per soonlijke gegevens en de politie als doorgeefluik hiervan, het uitblijven van een radioprogramma voor Zuld- molukkers, en een artikel over een studiedag van de vrouwenbeweging. De Groene Amsterdammer: „De terbeschikkingstelling van de re gering (TBR) ls de laatste tijd weer in toenemende mate in discussie", stelt De Groene Amsterdammer. „Wat doe je met die paar mensen die in hun verwarring erg gevaarlijk zijn? Wat geef je de prioriteit, de beveiliging of de hulpverlening, de maatschappij of de betrokkenen. Waar liggen de gren zen? Geert Mak geeft in .het omstre den niemandsland tussen justitie en volksgezondheid" antwoord op deze vragen. Op de middenpagina's een analyse van de strijd om de oceaanbodem. Marcel van Herpen schrijft over de diepzee-mijnbouw en de enorme be langen die hierbij op het spel staan. „De investeringen zijn zo groot als in de ruimtevaart." De Groene brengt verder de discussie over de strategie van de studentenbe weging ter sprake, een gesprek met de Spaanse communistische dichter Rafael Albert! en vertrouwelijke van Nedam-Ballast afkomstige documen ten waaruit blijkt dat dit bedrijf re gelmatig met concurrenten prijsaf spraken maakt. Elseviers Magazine: „De Hervormden en het Marxisme" wordt ook in Elseviers Magazine aan gekaart Aan de hervormde secreta ris-generaal dr. Albert van den Heu vel werd de vraag voorgelegd of het feit dat christenen soms al boos wor den bij het gebruik van het woord marxisme geen belemmering vormt voor de door de synode aanbevolen dialoog. „Christenen hebben te veel boter op hun hoofd om communisten iets te verwijten en communisten hebben te veel boter op het hoofd om hun vernietigende kritiek op de heils geschiedenis geloofwaardig te ma ken. EM besteedt verder aandacht aan de „gevaarlijke" haast van Sadat, de af gang van de Italiaanse president Leo ne, en de „krachttoer" van de Belgi sche premier Tlndemans, die de moeizame bezuinigingsoperatie in België overleefde. De ambtenarenstaklng noopt het weekblad tot commentaar: „We heb ben de indruk dat een deel van de ambtenaren met deze stakingsactie het doel voorbij schiet. Op deze ma nier krijgt de burger niet het gevoel dat de ambtenaren vla de bezuinigin gen extra worden gepakt. Nee: de burger voelt zich gepakt door de ambtenaren. De bonden moeten de irritatie door hun acties niet onder schatten. Wij vragen ons af naar welk wapen de ambtenaren zullen grijpen als werkelijk blijkt dat zij ten onrech te door regering en parlement worden benadeeld." GENUA, TURIJN (UPI. AFP, DPA) Het hoofd van de politie van de Italiaanse stad Nervi bij Genua is gisteren in een propvolle bus met pistoolschoten om het leven ge bracht. De politieman. Antonio Espo- sito, stond tot voor kort aan het hoofd van de afdeling terreurbestrij ding. De aanslag kwam aan de voor avond van de gerechtelijke uitspraak tegen de gevangen zittende leden van de Rode Brigades. Deze organisatie heeft inmiddels de verantwoordelijk heid voor de aanslag opgeëlat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13