Roefs: Schoolonderzoek in zesde klas mag vervallen 'rouw Commentaar - eloofwaardigheid (1) CZ Voorzitter lerarengenootschap eens met commissie-Wiegersma oofwaardigheid (2) Landelijk examen uitbreiden? Roofovervallen in '77 omhoog, met 70 procent' Bij inval tien kilo hasj gevonden HET WEER door Hans de Jong Weerrapporteri (koord voor horeca CAO De lansste das Nederlander komt om in België Strandweer sn m I 5? nog twee naar de kaap halfgoud pijnlijk wens wèl gelukkig 4PENSDAG 21 JUNI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 overgrote meerderheid van het lerlandse parlement heeft zich jd op het standpunt gesteld dat •ring van kerngevaarlijk mate- 1 slechts onder waterdichte ga- lies mag geschieden; zeker als gaat om levering aan landen het verdrag tegen verspreiding atoomwapens niet hebben on- ekend. Dit standpunt bracht kabinet-Den Uyl in moeilijk- en toen het ging om levering treactorvaten aan Zuid-Afrika. elfde standpunt dreigt het ka- t-Van Agt ernstig in conflict het parlement te brengen nu het voornemen bekend heeft laakt een vergunning tot export verrijkt uranium naar Brazilië r2iet vooruitzicht te stellen. uiteindelijke vraag die de rege- hiermee heeft opgeworpen is en van geloofwaardigheid. Zijn als land nog wel serieus te n in ons streven de versprei van atoomwapens tegen te r, Want Het is nu eenmaal een lat Brazilië door onze leveran- van verrijkt uranium, samen de opwerkingsfabriek die sland dit land om onverklaar- redenen cadeau heeft gedaan, lat gesteld wordt zelf atoom- men te maken. Wie tegen die irgrond de brief van de rege- aan het parlement naleest, helaas tot de conclusie ko- chijne troep je nil te zie imlacl ;oe. Ee andei begrij] óm er kun et beg iet Bei oorlcf;; men dat haar argumentatie duide lijk tekort schiet. Er is geen waterdichte garantie daty Brazilië het verrijkte uranium al leen maar zal gebruiken voor vreedzame doeleinden. Er is alleen maar de intentieverklaring van de betrokken landen (Nederland, West-Duitsland en Engeland als leveranciers en Brazilië als afne mer) om te streven naar een we reldwijde overeenkomst voor de opslag van plutonium en voor het geval zo'n veel omvattende rege ling niet tijdig rond te krijgen is, een ad hoe regeling te zullen treffen. In feite blijkt daarmee dat er se dert 1 februari de dag dat de Tweede Kamer de motie-Van Houwelingen/Portheine aannam en de regering bij monde van mi nister Van der Klaauw met de bedoelingen van die motie instem de niet veel veranderd is. De regering interpreteert in haar brief de hele zaak nog eens, maar moet zich daarbij bedienen van zulke vage termen als „wij zijn er van overtuigd,"" en „streven naar". Wie de tekst goed op zich laat inwerken, zal bovendien merken dat nog maar afgewacht moet wor den of Brazilië deze verklaring wel zal willen ondertekenen. Van onze onderwijsredactie - DORDRECHT De voorzitter van het Nederlands Genootschap van Leraren, drs. F. J. Roefs, vindt dat het schoolonderzoek aan het eind van gymnasium en atheneum eventueel kan vervallen. Hij is het eens met het advies van de commissie-Wiegersma dat bij de toelating tot de universiteit allereerst gekeken moet worden naar de resultaten van het landelijk schrifte lijk eindexamen. via een soort contactraad san en kun nen overleggen. Maar dat betekent niet dat je leraren kunt onthouden wat voor andere werknemers een nor- n aal recht is." heeft het kabinct?Van Agt toch bewogen vergunningen Sxport van verrijkt uranium ■aaiTd Brazilië, in het vooruitzicht te ödwei n? De argumenten die zij pP Vp'ór aan voert, blijken op eepér, beschouwd weinig be "H^gënd te zijn. Zij zijn nauwe- horeiprincipieel te noemen, want guiten vooral voort uit de idee pooriiet Nederlandse standpunt in raktijk niet haalbaar is. -< kabinet herinnert er bijvoor- 1 aan, dat de contracten geslo- ijn en een Nederlandse weige- erk wizeer waarschijnlijk tot gevolg '""j lebben dat het verdrag van :lo zal worden opgezegd. mi ander argument is dat door nu aHier 'nee te ^oen er toc^ Se,everd lorden en Nederland in dat vrien helemaal geen greep meer op het non-proliferatie-stre- ven. Kortom: de regering zwicht voor het feit dat de anderen niet willen. Waarom dan als klein land je nog langer eigenwijs te zijn en het toch beter te willen weten? Het is echter precies die afweging die de vraag naar de geloofwaar digheid oproept. Waarom mee doen als blijkt dat je toch niet kunt optornen tegen de andere landen? Het is die vraag waarmee het par lement de komende dagen indrin gend zal worden geconfronteerd. Het komt ons voor dat de regering al te gemakkelijk bakzeil heeft gehaald. De verlening van de ex portvergunning zal toch nog wat aangescherpt worden. Als anderen dan dreigen niet meer mee te doen, dan is dat hun verantwoor delijkheid. Ons land moet in dat geval de conclusie trekken dat de grenzen van de geloofwaardigheid zijn overschreden. De heer Roefs heeft grote bewonde ring voor het advies dat de commis sie-Wiegersma aan minister Pais heeft uitgebracht. In dat rapport wordt voorgesteld om bij universitai re studierichtingen waarvoor een stu dentenstop geldt eerst allen toe te laten met een hoog gemiddeld cijfer voor het landelijk schriftelijk exa men, vervolgens diegenen die slagen voor een universitair toelatingsexa men in twee kernvakken, en ten slot te een gToep via loting aan te wijzèn. Roefs: ,,Op dit moment wordt het systeemvan gewogen loting gehan teerd. Daarbij heb je meer kans op toelating naarmate je examencijfers hoger zijn. Maar daarbij worden voor de helft de resultaten van het door de eigen leraren afgenomen schoolon derzoek meegerekend. We weten dat die resultaten per school enorm kun nen verschillen. Dat kan meer dan een punt schelen. Ik vind het dus rechtvaardig om dit subjectieve ele ment uit de selectieprocedure te halen'. Maar hecht Roefs dan geen enkele waarde aan de cijfers die leraren voor het schoolonderzoek geven? Is het schoolonderzoek juist niet een waar devolle aanvulling op de wat eenzijdi ge moment-opname van het landelijk schriftelijk eindexamen? Roefs: „Natuurlijk kan een school allerlei kwaliteiten beoordelen die je bij een landelijk examen niet kunt toetsen. De ene school vindt doorzet tingsvermogen belangrijk, de andere school let sterk op het vérmogen om samen te werken en een derde school zal mee wegen of een leerling gedisci plineerd kan studeren. D^t is alle maal prachtig. Maar als je moet selec teren voor studierichtingen met plaatsgebrek, dan heb je een instru ment nodig dat zoveel mogelijk ob jectief is." Een bezwaar tegen het voorstel van de commissie-Wiegersma kan zijn dat de leerlingen die geen hoog gemid deld cijfer halen op hun eindexamen vlak daarna opnieuw examen moeten doen. Dat universitaire toelatings examen is een extra horde. Wordt het onderwijs zo niet een afvalrace? Roefs: „Dat zie ik anders. Het toela tingsexamen kun je beschouwen als een extra kans voor iemand die bij de eerste horde, (het eindexamen) niet hoog genoeg heeft gesprongen. Ik vind het niet zo erg dat er geselec teerd wordt. In feite is het hele onder wijs een hordenloop. Elke repetitie is in feite een opgave, een horde waar je overheen moet. Daar ontkom je niet aan." Als het schoolonderzoek zou worden afgeschaft, moet volgens Roefs wel worden bekeken of het landelijk exa men niet moet worden uitgebreid. Hij denkt bijvoorbeeld aan de spreek vaardigheid bij de moderne talen. Dat kan ook een belangrijk gegeven zijn voor de toelating tot de universi teit. Misschien is het mogelijk, zegt hij, dat een dergelijk onderdeel toch door de school zelf wordt geëxamineerd, maar dan wel met toezicht van buitenaf. Vroeger bestond een derge lijk toezicht via de gecommitteerden. Als dat niet meer kan omdat het te duur is, zou een andere oplossing denkbaar zijn. Gesuggereerd is dat leraren van andere scholen het exa men bijwonen. Ook is het mogelijk aan controle door de inspectie te denken. werp inzake schoolraden, is niet zo positief. De voorzitter van het NGL geeft de voorkeur aan een onderne- n ingsraad, waarin werknen ers (lera ren en overig personeel) samen met werkgevers (het bestuur of de over heid) overleg plegen zoals in elke an dere ondernen ing ook gebeurt krach tens de wet op de ondernemlngs- Salaris Art raden. loooi. Een punt in het wetsontwerp van Van Kemenade en zijn fractiegenoten dat bijzonder slecht bij het NGL is geval len is de mogelijke medezeggenschap van leerlingen over het benoen ings- beleid. Dat is volgens Roefs een zaak waarover leerlingen absoluut niet kunnen oordelen. Roefs had liever gezien dat Van Ke menade, toen hij nog minister was, deze wet op het onderwijs van toepas sing had verklaard. Hij vermoedt dat de oud-n inister dit niet gewild heeft vanwege de kosten en vanwege het risico dat leraren zo een te zware sten zouden krijgen in de besluitvorming over vernieuwingen op school. Roefs: „Ik vind het onzin on te zeg gen dat een school heel iets anders is dan een ondernenlng. Ook op een school is sprake van normale arbeids verhoudingen. Dan kun je leraren niet het recht ontzeggen mee te pra ten over de beslissingen die hun werksituatie direct raken. Natuurlijk heb je op een school ook te naken met ouders en leerlingen. Maar de ouders kunnen via cudercon n issles, ouderraden en via het bestuur in vloed uitoefenen. Zo kunnen de leer lingen via een leerlingenparlement neepraten over de dingen die hun aangaan. En al die geledingen zouden De heer Roefs is behalve voorzitter van het NGL ook voorzitter van het Ambtenarencentrum. een van de vijf overkoepelende an btenarencentra- les die nu met minister Wiegel (bin nenlandse zaken) in de clinch liggen over de voorgenomen bezuinigingen op de personeelskosten van de over heid. Het Ambtenarencentrum voelt niet voor de harde lijn van staken nog voordat precies bekend is wat er in verder overleg bereikt kan worden. Roefs vindt het ook niet bij voorbaat onredelijk dat het trendbeleid wordt bijgesteld. „Als blijkt dat de ambtenaren in de afgelopen Jaren n eer erbij gekregen hebben dan andere groepen, kan er net ons worden gesproken over het „schonen" van de trend," zei hij. Wel houdt hij een troef achter de hand. Volgens de ambtenarenbonden zijn er ook onderdelen waarbij de an bte- naren achterop geraakt zijn ten op zichte van de c.a.o.-lonen. Als de rege ring wil praten over het „schonen" Drs F. J. Roefs van de trend, n oet ook die kant beke ken worden. Het netto-resultaat van de hele operatie zou dan wel eens minder kunnen opleveren dan de re gering nu denkt. Evenals de woordvoerders van ande re ambtenarenbonden is Roefs fel ge kant tégen „dubbel-pakken." Als het probleem van de trend achter de rug is, nag de regering de anbtenaren niet harder aanpakken dan andere bevolkingsgroepen, zegt hij. Wel vindt hij het redelijk, dat bij een alge- n ene bezuiniging de an btenaren ge woon meedoen en eveneens dat de sterkste schouders het n eeste dragen. Bezwaar De heer Roefs zou er dan geen be zwaar tegen hebben als het schoolon- derzoek in de zesde klas kwam te SChOOlrd3Cl vervallen. „Een school heeft zes jaar de tijd om schoolonderzoeken te doen. Dat hoeft aan het eind van de school niet nog eens uitvoerig over gedaan te worden". Het oordeel van de heer Roefs over het onlangs door oud-n inister Van Kemenade en twee collega-Kamerle den van de PvdA ingediende wetsont- UTRECHT (ANP) „Het aantal ge wapende roofovervallen in ons land is verbijsterend gestegen. Het jaar 1977 gaf ten opzichte van het jaar daar voor een stijging te zien van bijna 70 procent. In de eerste drie maanden van dit jaar zijn er in Nederland 120 overvallen gepleegd, waarbij voor zo ver kon worden nagegaan in slechts drie of vier gevallen niet van een wapen gebruik was gemaakt." Dit zei gisteren mr. H. D. Bergkotte, officier van justitie bij de rechtbank in Utrecht, waar vier jonge verdach ten terechtstonden voor een reeks overvallen in Utrecht en omstreken. De officier merkte op dat de vier. in leeftijd variërend van 18 tot 26 jaar en allen uit Utrecht „een spoor van roof achter zich hadden gelaten." Vijf overvallen werden hen tenlaste- gelegd. Het meeste geld, ruim dertien mille, maakten ze buit bij een post agentschap in Zeist, waar de overval lers vlak voor de jaarwisseling de lokettiste, toen zij niet onmiddellijk bereid was het geld af te staan, in het gezicht sloegen. De officier zag in een van de mannen het brein achter de overvallen. Tegen hem werd de zwaarste straf van drie jaar geëist. Tegen de overige drie eiste mr. Bergkotte twee jgar gevan genisstraf. In zijn eis nam hij mee dat de overvallers het van de PTT geroof de geld moeten terugbetalen. WESTSTELLINGWERF (ANP) - BI) een inval in een verbouwde boerderij in Blesdijke heeft de gemeentepolitie van Weststellingwerf eergisteravond ongeveer tien kilo hasj in beslag ge nomen. De partij en de in de boerderij aangetroffen bewerkingsapparatuur hebben samen een waarde van onge veer veertigduizend gulden. Bij de inval werden een 33-Jarige Am sterdammer en zijn 29-jarige stadge note gearresteerd. De man werd op heterdaad betrapt toen hij bezig was hasj gebruiksklaar te maken. De politie van Weststellingwerf was getipt door de Amsterdamse politie. HAAG (ANP) In de horecabe- oi tak is overeenstemming bereikt de CAO voor 1978. Er komt een el nieuwe loonstructuur. De lo rn maiebben daarin een minimum-ka- veel r, maar in de praktijk kan er een loon worden overeengekomen. er nuéknemers met een functie, waar- nij.d§lj tot nu toe het bedieningsgeld- nen.-V em gbld, zullen in overleg met irerkgév^r de keuze hebben tus- irast loon of het systeem met ugeni ningsgeld. In het laatste geval 1 af, di de bestaande regeling met een Dat tie-inkomen. even je konfe ingang van 1 juli aanstaande en da|i alle lonen en garantie-inko- worden verhoogd met 1.1 pro- timisrin verband met de gestegen kos- an levensonderhoud en vervol- n; zoejmet 0,25 procent voor de verho- kul van het BTW-tarief op aardgas. 1 Jn(fweede verhoging van 0,25 pro- 1 op 1 januari 1979 ingaan als 1 is h re compensatie voor de BTW standi ging. werktijd wordt met ingang van 1978 verkort van gemiddeld 42 lemiddeld 41 uur per week. Over entuele verdere verkorting in zijn afspraken gemaakt. Het <ervolgil vakantiedagen is met één uit gebreid. Extra vrije tijd voor werkne mers van 60 jaar en ouder zal worden ingevoerd. Het minimumbedrag voor de vakantietoeslag is voor werkne mers van 23 jaar en ouder op 1800 gulden per jaar gesteld. In beginsel wordt ernaar gestreefd vervroegde uittreding voor werkne mers van 64 jaar met ingang van 1 januari 1979 mogelijk te maken. Men is van oordeel dat de ontwikkeling vap de werkgelegenheid in de horeca bedrijf stak een onderwerp voor geza menlijke bespreking van de werkge vers- en werknemersorganisaties dient te vormen. Daartoe zullen zij twee maal per jaar bijeen komen. De CAO is per 1 april van kracht geworden. KNOKKE (ANP) De 69-jarige Adri- aan Visser uit het Zeeuws-Vlaamse Sluis is gistermorgen vroeg in het Belgische Knokke-Heist om het leven gekomen toen hij met de fiets aan de hand werd aangereden door een auto. De bestuurder van de auto is doorge reden. Vandaag is het de langste dag van het jaar. Om 19.10 uur precies dus gaat de zon door het zomerpunt van de Die renriem, lengte 90 graden. Hij is dan het verst op zijn „Trip in de richting Van de Noordpool", namelijk op 23 gr. 26 min. 22 sec. noorderbreedte. Dit grote moment doet zich vlak voor de pauze van de voetbalwedstrijd Ne- derland-Italië voor. Op de breedte van Utrecht duurt de dag vandaag zestien pur en vierenveertig minuten, aldus de Sterrengids; dis is de tijd tussens zonsopgang en -ondergang. In feite duurt de dag nog langer, omdat het daarvoor en daarna ook al en nog licht is. Hoe meer naar het noorden, hoe lan ger de dag duurt. Op de breedte van Oslo is dit reeds achttien uur en drie envijftig minuten. Nog verder noord waarts is er helemaal geen zons ondergang meer: het rijk van de mid- dernachtszon. Theoretisch zou dit pas vanaf de Poolcirkel gebeuren: breedte 66 gr. N.. maar door atmosfe rische straalbreking en door de afme tingen van de zonneschijf, gaat al vanaf 65 gr. N. de bovenrand van de zon op 21 juni om middernacht niet onder. Het zomerpunt van de Dieren riem, dit is het punt met Lengte 90 gr. en met Breedte 0 graden, ligt thans zeer dicht bij de grens van de sterren beelden Stier en Tweelingen. Maar, dit is immers helemaal „geen weer" en daar ben ik tenslotte voor ingehuurd. Snel over naar de mede werker in Zoetermeer, die dinsdag middag plukken hooi tot drie meter hoogte de lucht in zag vliegen. Het was een minihoosje dat een showtje van vijftien minuten opvoerde, eindi gende met het hooi in de sloot. Op de plaats van waarneming was geen zuchtje wind te voelen. Ook vorige week zijn er verschillende „dust-devils" (zandduiveltjes) waar genomen, sommige ervan met een til- capaciteit van vijfentwintig meter (hooi of gras weegt dan ook niet zwaar). Gisterenmiddag werd er in het Friese Hemrik nog zo'n wat forser ontwikkelde zomerhoos waargeno men, die pasgemaaid gras tot een dergelijk niveau opvoerde en later rondstrooide. Over het algemeen worden zomer- hoosjes beschouwd als een teken van droogte. Wat dat betreft heeft het slome koufront uit Engeland er wel voor gezorgd deze theorie opgang te doen vinden. Dat front maakte on danks fraaie haloverschijnselen tot en met gisteren niets klaar Ook vandaag zal dit vertragende front geen uitkomst bieden voor de drogen de gebieden. Wel is er een grotere kans op een regen- of onweersbui in de namiddag, wat overigens ook dins dagmiddag al lokaal het geval moet zijn geweest. Het reeds eerder in deze kolommen aangekondigde wisselvallige en koe lere weer is weggelegd voor de tweede helft van deze week zonder dat het daarbij overigens erg veel killer wordt. De wind blijft bij aanwezig heid van een lagedrukgebied boven de Britse eilanden ook aanstaande zondag zal het daar volgens „Was hington" nog wel rondhangen uit zuidwest of zuid komen en dit garan deert, dacht ik, middagtemperaturen niet onder de achttien twintig gra den, kortom best bruikbaar. Vandaag meer bewolking dan giste ren met een kansje op wat regen of een bui, maar ook plaatselijk opkla ringen. Zwakke tot matige zuidweste lijke tot westelijke wind, nog vrij warm maar daarna overgang naar frisser weer met temperaturen van vijftien zeventien graden. Zeewater dertien vijftien graden. Weprrapporlen Amsterdam haTf'bew irmp. De Bilt half bew. 21 Deelcn zwaar bew. 24 Eclde zwaar bew. 22 Eindhoven half bew 22 Den Helder onbew 23 Rotterdam half bew 18 Twente geheel bew. 20 Vllsslngen licht bew. 21 Zd Limburg licht bew 21 Aberdeen zwaar bew. 17 Athene Barcelona zwapr bew. 21 Berlijn half bew. 24 Bordeaux half bew 21 Brussel half bew 22 Frankfort zwaar bew. 21 OenCve licht bew. 21 Helsinki licht bew. 21 Innsbruck half bew 20 Klagenfurt zwaar bew 21 Kopenhagen half bew 16 Lissabon licht bew 22 Locarno licht bew. 24 Londen licht bew 24 Luxemburg zwaar bew. 17 Madrid zwaar bew 19 Malaga onbew 25 Mallorca München zwaar bew. 19 Nice onbew 23 Oslo half bew 21 Parijs half bew. 23 Rome half bew 25 Split licht bew. 26 Stockholm onbew 22 Wenen licht bew 23 Zürich onbew 20 Casablanca onbew 20 Istanbul onbew 23 Tunis onbew 27 HOOGWATER DONDERDAG 22 JUNI. VlUtimeen rt.3M-l5.J9, Haringvlirl>liii7rn 3 55-16.25. Rotterdam 5,50-18. U, Schrvcningcn 47-17.2». IJmuidrn 5.2«- 17.53. Den Helder ».5»-22.0H. Ilarlingen IJ.57 Delfzijl 1.40-14.00. ndheuf kipjl ;angvoT 16. 1 vers ilngdrf aren I isluchl 1. 5. voj wat» evem praal ZZ1 4 lol 8 li Best mogelijk dat de eenzame fietser Jaap Verkerk uit Overijs sel die, zoals we vorige week kon den melden, vrijdag in z'n dooie eentje naar het hoge noorden is vertrokken, op de Noordkaap in het noordelijkste puntje van Noorwegen niet zó eenzaam zal zijn als hij verwacht. Twee Am sterdammers, Hans van der Hoff (20) en Hans van Leeuwen (21) blijken op weg naar dezelfde kaap. ook op de fiets. Zeker is het niet dat de drie wakkere wielrij ders elkaar zullen ontmoeten, want de beide Amsterdammers zijn al op 27 mei vertrokken. Ze hebben, werd ons bericht, een volledige kampeeruitrusting bij zich en proberen een gemiddelde afstand van 100 tot 120 kilometer per dag te halen. Als alles goed is gegaan, zijn de Hansen in elk geval Trondheim al gepasseerd en liggen dus een flink eind op Verkerk voor. Ook zij zijn goed getraind, maar dan in clubver band. en zullen net als hun Over ijsselse hobbygenoot via Finland naar huis terugtrappen. Op wat voor fietsen de drie rijden is ons niet bekend, en belangrijk is dat behalve voor henzelf trouwens ook niet. Maar nu we het toch over fietsen hebben: het Franse tijdschrift „Elle" heeft de Nederlandse fiets tot het elegant ste rijwiel van de wereld uitgeroe pen. Volgens de „Stichting: Fiets" wordt de Nederlandse fiets door zijn vormgeving en kwali teit overal ter wereld hoog aange slagen, en dat is maar goed ook. want in ons eigen land neemt de belangstelling juist steeds meer toe voor naar Engelse en Franse principes gebouwde fietsen. Die van Bridgestone dus bijvoor beeld? Die niet. Het klinkt wel wat Engels, maar het is de naam van de grootste Japanse fietsen- fabriek. waar ze onder meer een mini-vélocipède fabriceren. Net als de oorspronkelijke vélocipède heeft dit model een groot voor wiel, een klein achterwiel, geen ketting, en de pedalen aan het voorwiel. Voor zo'n 350 schjjnt dit rijwiel ook in ons land te koop te zijn, een bedrag dat steeds meer mensen wel voor een fiets over hebben. Twee jaar geleden had bijna de helft van de kopers ƒ325 of meer voor de aanschaf neergeteld, maar vorig jaar zal al 60 procent van de nieuw gekoch te fietsen in de duurdere prijs klasse. Waarom zijn die drie op weg naar de Noordkaap zo'n verschrikke lijk eind gaan fietsen? Omdat ze van het avontuur houden waar schijnlijk. misschien ook alleen om sportieve redenen. Veel men sen die fietsen en dat hoeft dan niet zo ver te zijn natuurlijk geven zoiets als motief op. De „Stichting: Fiets!" maakt mel ding van een onderzoek naar de vraag waarom zoveel mensen fietsen. „Omdat het gezond is. overal mag. slank houdt, weinig kost, zo lekker vlot gaat, zo gezel lig is, geruisloos gaat, milieube schermend is, meteen al bij huis kan beginnen, je er geen rijles voor hoeft te nemen, een stuk vrijheid biedt, op de smalste paadjes nog mogelijk is. de na tuur dichterbij brengt en sportie ve ontspanning verschaft". Dat waren de meest voorkomende re denen die mensen voor hun fiets- liefhebberij noemden. En er zul len er nog wel veel meer zijn ook. ken dingen die je in blik of diep vries kunt krijgen, maar ze sma ken toch anders dan iets dat in een gewone keuken is klaarge- naakt. Als jullie nu voor jezelf koken, maak dan af en toe extra veel klaar, verpak het in éénper soons porties en vries het in. zo als jullie zo vaak doen voor de eigen huishouding. Als jullie zo'n cadeau n eebrengen bewaar ik het in mijn koelkast of vrieslade tot ik zin heb in een persoonlijk gekookte maaltijd." „Goudhaantje" heeft de mensen van Ouwehands Dierenpark da nig teleurgesteld. De resusaap, de enige in Nederland die van top tot teen goudkleurig is, heeft een jong verwekt, maar dat is maar halfgoud uitgevallen. De vader is bij wijze van spreken achttien karaat en het jonge aapje hoog uit negen, zeggen ze bij Ouwe- hand; dat komt waarschijnlijk doordat de moeder vrij donker van kleur is. De resusbaby. die een (uit Frankfort afkomstige) •Duitse vader heeft, bezit alleen een goudglimmende rug. maar misschien nemen in de toekomst de kleinkinderen de kleur van hun gouden opa wel weer over. Hangt mevrouw de was ojj? Nee, want het is geen wasgoed. Alle waslijnen hangen vol met documenten van het kantoor van een Beierse overheidsinstantie in München. Ze raakten doorweekt bij een overstro ming en dit leek de beste manier om het zaakje droog te krijgen. Je zou dus voorzichtig kunnen stellen dat deze instantie misschien wel de vuile was buiten heeft gehangen. „Als jullie mij absoluut iets wil len geven, kou dan niet altijd met bloemen of een boek. maar neen wat eten nee." Dat was de wens van een oude dame, die het tijdschrift De Bejaarden vond in „Raad en Daad" van de UW. Het ging de bejaarde niet om een boterham of iets anders gewoons, naar on een snakelijke, net liefde toebereide maaltijd: „Ik heb nooit van koken gehouden, maar wel van lekker eten, en nu ik oud ben en slecht ter been wordt het steeds moeilijker met boodschappen doen en koken. En soms verlang ik toch zó naar iets lekkers! Geen kwaad woord van alle gemakkelijk klaar te ma- Er schijnt weinig of niets tegen te doen te zijn en het gebeurt in vrijwel alle grote gebouwen met grote garderobes: regelmatig wordt er gestolen en de dader ligt even regelmatig op het kerkhof Zo ook in het Dlakonessenhuis Leeuwarden, waar ze extra opge schrikt werden toen een bezoe kende predikant zijn regenjas bleek te missen. Dit keer werd de dader wèl gevonden: de eigen zie kenhuispredikant. „Een pijnlijke vergissing," sprak de ziekenhuis dominee, en een raadselachtige trouwens ook. Hij moet wel erg verstrooid geweest zijn. want vol gens het personeelsblad van het DH. „Singel 88", bood de jas van de bezoekende collega plaats aan zeker twee ziekenhuispredi kanten. Veel Amerikanen, schreven we vorige week, zijn doodongelukkig geworden doordag ze van de ene dag op de andere stinkend rijk werden. Ze trokken met recht een lot uit de loterij, maar haalden daarmee zoveel moeilijkheden op hun nek dat sommigen al dat geld maar liever nooit gekregen hadden. „Dat begrijp ik niet," schrijft de heer Meenen uit Gronignen. „Kunnen ze dan niet makkelijk van dat ongeluk afkomen? Kun nen ze het niet versmijten of weg geven aan hun jaloerse buren?" Geld, vindt hij, kan net zo goed gelukkig maken als bloemen, vo gels, de zon. een echtgenoot of een kind. Maar geld. dat is nou precies het enige van al die din gen waarvan je makkelijk af kunt als het Je ongelukkig maakt. Is dat wel zo? Voor mensen met geld schijnt afstand doen nou Juist zo ontzettend moeilijk te zijn, ook al brengt dat geld nog zoveel problemen met zich mee al kunnen we net zo min als u uit eigen ervaring spreken. Maar een kapitaal in handen krijgen blijft natuurlijk nog oneindig veel moeilijker.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5