Kinderbijslag soepeler regelen h Extra maand rente! Uitstekenc i" V3 TA CC Dumpprijs vliegen vaak loze reclame Herstructurering wetenschappelijk onderwijs uitgesteld L !DA en WD willen meer geld voor grotere gezinnen: nristina ■kei m Bel020-5204911 BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS NV Ijiy S Gebruik'm goed. rjrwachting Verwarring in luchtvaartwereld nooit groter dan nu Debatje over uitblijven van bezuinigingsnota Rita Tl (OENSDAG 21 JUNI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET IW} onze sociaal-economische redactie tweede of derde kind in het gezin, bijna 150 gulden per Jaar. Dit bedrag I lEN HAAG CDA en WD in de Tweede Kamer willen gezinnen met twee of meer kinderen komt overeen met het netto voordeel at extra kinderbijslag geven. Zij willen hiermee voorkomen dat dergelijke gezinnen bij een 40000'mknS'n O.ikomen tussen 40 en 50.000 gulden bruto per jaar er al op achteruit zouden gaan bij de Voor lagere inkomens leverde de kin- w -jlichalflng van de kinderaftrek. deraftrek netto iets minder op. Die genieten dus enig voordeel van het het wetsontwerp. twee regeringspartijen hebben wens neergelegd in een wijzi- ■V ngsvoorstel op het wetsontwerp octor tn de regering inzake vervanging ik in de kinderaftrek voor de inkom- rvoór tenbeiasting door voor ieder gelijke pslagen op de kinderbijslagen. Dit etsontwerp vormt het eerste deel Hij - in het bezuinigingsplan van het ka- «>ëg> met voor de kinderbijslag. De Twee- t Kamer debatteert deze week over ens-w iren. list hij laartoi hij no net di voord Hte. ik g me Uek en op hai hamd -iel dering and al ij maan ;al iwing ladruk ara den rtdit thun thiett nriien ak. n|die Va at de •reet Het voorstel van CDA en VVD bete kent dat het eerste deel van het kin derbijslag geen 300, maar nog slechts 150 miljoen gulden besparing ople vert, Dit willen CDA en VVD goedma ken door de halfjaarlijkse aanpassing van de kinderbijslagen voortaan niet meer te laten geschieden aan de hand van de algemene loonstijging, maar aan de hand van het gemiddelde van loonstijging en doorgaans wat min dere prijsstijging. Dit aanvullende voorstel brengt 150 miljoen in het laatje terug. Klein voordeel De regering wil in plaats van de kin deraftrek een opslag op de kinder bijslag van, voor wat betreft een m is ie apste n. Had het rufatil atjral. /aren. téove v*ltJ 1 ADVERTENTIE irafhoi P. D. n J. Sn len J. Pole oopn (toez) sland), t pi Ro lero R. Dl de we VAN HOUWELINGEN: „Dat was een hoogst interessant gesprekje met die meneer van de Banque de Paris, Henry. Eén tele foontje en ik bezit een reserve- geld-rekening, die 514% rente opbrengt. Oók als ik er wat van opneem." HENRY: Zoals ik u al zei, meneer, zonder boeteclausule zonder otmamekosten. bent u tot 5.000,- niet aan een fier opzegtermijn gebonden en..." VAN HOUWELINGEN: „En wanneer ik zorg dat ik minder dan de helft van mijn gemiddelde •Rcntc5!4%t.n.o. jaarsaldo opneem, ontvang ik bovendien nog een 13e maand." HENRY„Inderdaad meneer. Bij de jaarlijkse rente-afrekening in januari krijgt u 1/12 van de rente er nog eens extra bij." VAN HOUWELINGEN: „Als ik het goed begrijp is dat dus vooral voor de trouwe spaarders." HENRY: „Inderdaad, medeer." afdeling Tëlébanque Amsterdam-Arnhem-Breda-Dordrecht-Eindhoven-Enschede-Groningcn-Den Haag-Haarlem- HeerleivHcngelo-Maastricht-Nijmegt'n-Roermond-Rotterdam-Tilburg-Utrecht-Venlo-Weert. wetsontwerp. Bij inkomens boven het „draaipunt" 40.000 gulden ligt het net andersom. CDA en WD willen nu de opslag voor een tweede kind zetten op 178 gulden per jaar in plaats van 150, en voor een derde kind op 187 gulden. Deze nieu we bedragen hebben als gevolg dat voor een tweede kind het „draaipunt" komt te liggen bij 45.000 gulden en voor een derde kind bij 50.000 gulden. Dit deel van het voorstel van de rege ringspartijen kost 275 miljoen. Daarnaast willen CDA en WD ook nog een opslag van 84 gulden netto per jaar op de belastingvrije kinder bijslag voor een vierde en volgende kinderen. Ook dit voorstel kost 75 miljoen. Het begunstigt de grotere gezinnen. Vandaag zal de regering in de Kamer antwoorden op deze voor stellen van de regeringsfracties. In de Tweede Kamer werd gisteren de kinderbijslagregeling besproken. Aan de regeringstafel zaten van links naar rechts staatssecretaris De Graaf (sociale zaken), minister Albeda (sociale zaken) en staatssecretaris Nooteboom (financiën). Compensatie CDA en WD willen voorts dat de opbrengst van het wetsontwerp voor de schatkist 300 miljoen gulden per jaar wordt gebruikt voor verlaging van de kinderbijslagpremies. Deze premies worden betaald door de ventienjarigen: „Dit hakt in de kin derbijslagen zelf, ook van mensen met lage inkomens. Dat heeft de WD binnen het kabinet afgedwongen." Het oude voorstel van het kabinet- Den Uyl wilde de bezuiniging op de kinderbijslag vooral bereiken door vermindering van de bijslagen naar- werkgevers en zelfstandigen. De rege- ring heeft zich tot nu toe nog niet willen vastleggen op een bepaalde aanwending van de 300 miljoen gul den opbrengst. De WD heeft haar wens inzake aanwending voor pre mieverlaging vastgelegd in een wijzi gingsvoorstel op het wetsontwerp. Het CDA daarentegen heeft hiertoe een motie ingediend. Deze motie noemt als andere bestedingsvorm: compensatie in het tweede deel van het bezuiniginsplan voor de kinder bijslag. jaar in behandeling in de Kamer. Het behelst beperking van de meervoudi ge kinderbijslagen voor studerende en invalide 16- en 17-jarigen. Dit zou 820 miljoen gulden moeten opbren gen, de hoofdmoot van het totale kinderbijslagplan van het kabinet. Voorbehoud CDA en WD maakten op verschillen de punten voorbehoud wat betreft dit tweede deel van het plan. De opposi tiepartijen gingen nu al verder. PvdA, D'66 en PPR zijn zonder meer ak koord met het eerste deel van het bezuinigingsplan. Zij wijzen echter het tweede deel (minder bijslag voor zestien- en zeventien-jarigen) vier kant af. Hermsen (CDA) waarschuwde dat het negatieve SER-advies, dat over dit tweede deel in de maak is. de „duide lijke bezwaren" van CDA-zijde nog wel zal versterken. Hij vroeg de rege ring nog eens grondig na te denken over de alternatieven die het CDA heeft geopperd, zoals vermindering van kinderbijslag voor kinderen tot drie jaar. Ook wil Hermsen deze week in het debat horen welke compense rende maatregelen de regering in pet to heeft om te voorkomen dat zestien en ze ventien-jarigen van school gaan vanwege de verminderde kinder bijslag. De Korte (WD) noemde eveneens vermindering van kinderbijslag voor kinderen tot drie jaar als alternatieve oplossing. „De pijn wordt dan over een tweemaal zo groot aantal gezin nen gespreid," aldus de WD'er. Dolman (PvdA) over de vermindering van de bijslagen voor zestien- elf ze- ouders met bescheiden inkomens re kenen op de extra bijslagen voor zes tien- en zeventienjarigen, aldus Dol man. Hij vond het „schrijnend" dat de regering dit niet ziet, maar wel afgelopen winter één miljard gulden belastingverlaging voor de winstma- kende bedrijven heeft doorgevoerd omdat er „verwachtingen gewekt" waren door de „studie Hofstra". „Grote ondernemingen kunnen geen dag langer wachten, maar kleine ge zinnen hebben bij de regering nog wel twee jaar de tijd," aldus Dolman. De PvdA vreest dat minder zestien en zeventienjarigen onderwijs zullen volgen als het tweede deel van het kinderbijslagplan doorgaat. „Juist in deze tijd van jeugdwerkloosheid be hoort iedere ontmoediging van het volgen van onderwijs de regering een gruwel te zijn," aldus Dolman. Hij diende een motie in waarin de rege ring wordt uitgenodigd dit tweede deel van het bezuinigingsplan in her overweging te nemen. PvdA en PPR zien als alternatief het oude plan van het kabinet-Den Uyl, dus kinderbijslagen afhankelijk van de hoogte van het inkomen. CDA en WD zijn hier juist scherp en principi eel op tegen. Zij dienden zelfs een wijzigingsvoorstel voor het wetsont werp in, om in de wet vast te leggen dat de kinderaftrek slechts afge schaft blijft zolang er voor ieder gelij ke, belastingvrije kinderbijslag blijft bestaan. SGP en GPV vroegen aandacht voor de mensen die om geloofsredenen te gen verzekeringen zijn, en daarom ook tegen de kinderbijslagverzeke ringen. Zij konden tot nu toe wel onbelemmerd gebruik maken van de kinderaftrek. SGP en GPV willen voor deze gemoedsbezwaarden een soepele oplossing wanneer straks de kinderaftrek wordt omgezet in opsla gen op de kinderbijslag. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren in ruime meerderheid akkoord gegaan met het wetsontwerp tot uitstel van de toepassing van de herstructurering in het wetenschap pelijk onderwijs, het zogenaamde uitstelwetje. Of dit uitstel voor twee in plaats van tiet oorspronkelijk nodig geachte ene laar gegeven zal worden hangt er vooral vanaf of minister Pais (onder wijs) een aantal kritische vragen van het CDA-Kamerlid Beinema naar be vrediging zal kunnen beantwoorden. Door de minister (en door de WD- fractie die daartoe een amendement indiende) wordt een dergelijk uitstel ADVERTENTIE BV) De :eveld I HAAG (ANP) Prinses Christina i verwachting. Het particulier se- ariaat van koningin Juliana heeft SoógflJ llnsdag meegedeeld. De bevalling dt verwacht in februari aan- tde. 0 wordt het tweede kind van prin- 69, -< !hrtstina en haar man Jorge Guil- w die op 28 juni 1975 met elkaar et huwelijk traden. door Dick Ringlever AMSTERDAM Nooit eerder was de verwarring in de luchtvaartwereld groter dan nu. Al maandenlang regent het nieuwe reclame-aanbiedingen van de maatschappijen op de route naar Amerika. En enkele keer lijkt vliegen weer een paar tientjes goedkoper te worden. De niet ervaren reiziger kan er nauwelijks wijs meer uit. eerste kind, Bernardo Federico werd op 17 Juni van het vorig boren. De bevalling vond toen in het Academisch Ziekenhuis trecht. Christina en haar echtgenoot en werken in New York. Hun lünd bezit de Amerikaanse na- t. et vei l Work elijk in i raad ik'"'tul nfcl lint! del lil teil 3 nO mlS Vwrérgepatsewi. Sluureenfleurop arefe. 1 ESS id.;; nu*t grijpt. Interflow sttat Cf «X* «n. ""igmnegr acht 135. Oen Maag. De laatste, die de bijl zette in de prijzen, was vorige week de Amerikaanse maatschappij Pan Am, die tot 15 juli een retourtje Amsterdam-Boston aanbiedt voor 343 gulden. Weliswaar zonder maaltijden en met de beperking dat men maar zes uur van te voren kan boeken (en dus de kans loopt, dat het toestel vol is), maar toch: voordeliger was de sprong over de oceaan nimmer. Die ontwikkeling is een direct gevolg van het initiatief van de Britse luchtvaartmaat schappij Laker, die vorige herfst een goedkope „opstap- dienst" tussen London en New York introduceerde. Dat en het feit, dat veel Ameri kaanse maatschappijen na de Vietnam-oorlog met een over compleet aan vliegtuigen kwamen te zitten, was voor de Amerikanen de reden om met hun luchtvaartpolitiek een reuzezwaai van honderdtach tig graden te maken. „Geen beperkingen meer, de lucht is vrij", werd hun nieuwe devies in de dit voorjaar gehouden onderhandelingen met Euro pese landen. Iedereen mag vliegen zoveel hij wil en tegen tarieven, die de maatschap pijen zelf konden vaststellen. Die tarieven behoefden dan nog wel de goedkeuring van de rijksluchtvaartdiensten, maar dat was in de praktijk slechts een formaliteit. Sindsdien rollen de voordeel aanbiedingen als weggever tjes uit de rekenmachines. Bijna wekelijks verschenen in de advertenties nieuwe tarie ven van vooral Amerikaanse prijsbrekers, vrijwel direct ge volgd door tegenacties van de Europese concurrentie. Het lijkt iets op de „alles moet weg campagne" van de winke lier om de hoek, die het hoofd niet meer boven water kan houden en zijn zaakje op doekt. Maar dat is maar schijn. In werkelijkheid komt het erop neer, dat de lucht vaartmaatschappijen met deze acties alleen hun onbe zette stoelen proberen te vul len onder het motto, dat je voor die open stoelen beter wat minder kan vangen dan helemaal niets. Om in het vliegtuig geen sche ve gezichten te krijgen tussen de vol-betalende passagier en de reiziger die voor een koopje meegaat, zijn er allerlei beper kingen ingevoerd. Zo mag men voor het zogenaamde „plaatsvrij-tarief" van de KLM maar hooguit zeven da gen van tevoren boeken en bepaalt men niet zelf vertrek en terugreis-datum maar doet de maatschappij dat. Voorts moet men minimaal eenentwintig dagen in Ameri ka blijven en is het maximum- verblijf zestig dagen. Wie die concessies doet, kan deze zomer voor achthonderd tweeënveertig gulden retour naar New York en voor dui zenddertien gulden naar Chi cago. Als er althans plaats is, want de maatschappij stelt niet meer dan vijftien procent van de stoelen voor dit tarief beschikbaar. Pan Am gaat in haar voor waarde voor het door haar „budgetfare" genoemde tarief (weer een ander dan het op- staptarief op de lijn naar Bos ton) nog een stapje verder. Daar dient men zich drie we ken voor vertrek te melden en hoort men tien dagen voor vertrek of de reis al dan niet kan doorgaan. Hoe lager de tarieven, hoe stringenter de beperkingen. Dat men voor de super- goed kope vluchten naar Boston noch op de heen- noch op de terugreis enige zekerheid heeft op de gewenste dag aan boord te kunnen stappen en ook geen maaltijden krijgt, is er het bewijs van. Overigens is deze Pan Am- campagne niet meer dan een lokkertje: per 15 juli gaan de tarieven aanzienlijk omhoog en moet men zeshonderd tweeënveertig gulden voor een retour betalen (ongeveer de kostprijs). Schijnwerpers Dat het reclame-element in dit soort acties, die slechts een beperkt nut hebben voor de consument, een belangrij ke rol speelt is duidelijk. Zelfs reisorganisaties nemen het middel te baat om zichzelf in de schijnwerpers te plaatsen. Zo kondigt de Amca-Tours, een specialist in verweg-rei- zen, nog dezer dagen aan dat zij alle door haar ingekochte maar onbezette vliegtulgstoe- len op de lijnen naar New York, Chicago-en Los Angeles voor vijftig gulden van de hand doet. Dat klinkt leuk, maar het is niet meer dan een loos gebaar: doorgaans koopt zo'n touro perator wel zo voorzichtig in, dat hij nooit meer dan enkele lege stoelen overhoudt. Ten slotte moet hij zelf voor elke New-Yorkstoel zeshonderd vijftig gulden aan de lucht vaartmaatschappij betalen, voor Lps Angeles zelfs 1280 gulden. Over de drempel Zulke stunts en de dumptarie ven van de luchtvaartmaat schappijen dienen veelal ook om de klant gemakkelijker over de drempel te trekken. In de luchtvaartwereld heeft men daarvoor al een nieuwe naam; „bate and «witch": je strikt een klant met eén voor deelaanbieding, Zegt vervol gens, dat er helaas geen plaats meer vrij is, maar biedt hem wel een andere natuurlijk duurdere reismogelijkheid aan. Doordat het aantal be schikbare stoelen klein ls ge beurt dit In de praktijk nogal eens. Het is ook gezien deze beperk te capaciteit dat verenigingen die zich bezighouden met het organiseren van reizen voor haar leden (reizen voor familie van emigranten bijvoorbeeld) zich nauwelijks zorgen ma ken. Zij hoeven dat ook al niet omdat het verschil met de budget-tarieven nog steeds maar gering is, veelal niet meer dan honderd gulden. En daarvoor heeft men dan volle dige verzorging en begelei ding en de zekerheid dat men vertrekt op de afgesproken datum. Het publiek, dat met de dumptarieven wordt getrok ken. bestaat in hoofdzaak uit jongemensen, die veel vrije tijd hebben (studenten of Jon geren die net uit dienst ko men), zo hebben maatschap pijen al wel ervaren. En op die groep kan geen enkele bedrijf zich commerciëel staande houden. Het gro6 van de pas sagiers bestaat dan ook nog steeds uit volledig betalende reizigers. van twee jaar nodig geacht, omdat de minister inmiddels weer helemaal op nieuw met de herstructurering Wil gaan beginnen. Hij baseert zich daar bij op de onlangs gepresenteerde nota „Hóger onderwijs voor velen" die een pre-doctorale studieduur van vier jaar in plaats van de in de enkele jaren geleden aangenomen herstruc turering van vijf Jaar voorschrijft. Het CDA wil aan een langer uitstel alleen tegemoet komen als de minis ter invoering van de wet in het cur susjaar '79-'80 alsnog mogelijk kan maken voor het geval de Kamer de nota „Hoger onderwijs voor velen" in het komend najaar mocht afwijzen. Door de PvdA-fractie werd de minis ter bij monde van het Kamerlid Kolt- hoff oneigenlijk gebruik van het uit stelwetje verweten, omdat het im mers niet zijn bedoeling is de her structureringswet nog ooit in te voeren. De PvdA zag voor de invoering van deze wet nog alle mogelijkheden. Ook CDA-woordvoerder Beinema twijfel de eraan of de mogelijkheden om er met de universitaire wereld uit te komen over de huidige herprogram mering echt wel uitgeput waren. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De Tweede Kamer houdt vanmiddag een debatje over het feit dat het kabinet de bezuini gingsnota niet op tijd klaar heeft. Het debatje, met premier Van Agt, is aan gevraagd door oppositieleider Den Uyl. Gisteren had Van Agt de Kamer in een brief meegedeeld dat de bezuini gingsnota niet meer op tijd klaar komt om de Kamer in staat te stellen de nota te bestuderen en er volgende week een debat over te houden, zoals in de bedoeling lag. De nota had er eind vorige week zullen zijn, maar het kabinet is het nog steeds niet eens kunnen worden over de inhoud. Eind volgende week wil de Kamer met reces tot half augustus. Drs. Den Uyl vond dat nu „een onge meen ernstige situatie voor de Kamer is ontstaan. Deze nota werd al zovele malen voor half juni toegezegd. Ik denk dat het in de lange geschiedenis van dit huis (de Tweede Kamer) niet eerder is voorgekomen dat zodanig gedane toezeggingen werden gebro ken. „CDA-fractieleider Aantjes noemde de inhoud van de brief van Van Agt „betreurenswaardig". WD- fractieleider Rietkerk betoogde dat ook het vorige kabinet (kabinet-Den Uyl) vele „uitstelpartijen" heeft ge kend als men het onderling niet eens kon worden. „De oppas ia om ongeveer negen uur weggegaan"

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3