1 Brazilië verder zonder sterren erugkeer Oranje Enzo Bearzot: geen keus voor Italië 'Het hele stadion klapte voor Videla' Veertien gevangen vakbondsleiders vrij uel tegen Polen beslissend voor finaleplaats iblessure geheel genezen feelde winst we,11 imman 'ew sr aan leiding JW'itserland Mauro Bellingi niet tegen Nederland \RT| ISDAG 21 JUNI 197B SPORT TROUW/KWARTET P 11 - RHS 13 o. els jr. t» jf. or Johan Woldendorp IDOZA Het licht ontvlamba- Braziliaanse supportersvolk jt zich ongerust af of de natio- voetbaltrots opnieuw achter net gaat vissen, nu de wedstrij- j Brazilië-Polen en Argentinië- 798 nf1 vanavond) beslissend zijn r de eindstand in poule B. Brazi- nsterd ieeft in zi^n race naar de eerste nts weliswaar een reserve van doelpunt opgebouwd, maar al- leen wordt verwacht, dat Polen i/RAA( equipe van trainer Claudio Cou- p meer tegenstand offreert dan Peru de Argentijnen geweld kan SHOT doen. Bovendien verkeert het llsland" in de bevoorrechte po- I, dat het zich op de uitslag van "Ië-Polen kan richtep. De Bra- lanse voorzitter van de FIFA, Havelange, heeft geen aanlei- gevonden om beide wedstrij- gelijktijdig plaats te laten jn ELLE Lelie 244731 n vooi finaleplaats voor Brazilië zou, j en de resultaten in de peperdu- ^voorbereidingsperiode, volledig reenstemmen met de toen ;espannen verwachtingen. Maar gelet op het beeld, dat de Coutinho-brigade in de eerste ronde te voorschijn toverde, moet zoiets op z'n zachtst gezegd een gave stunt worden genoemd. Het Braziliaanse elftal heeft turbulente weken achter de rug. De positie van Coutinho werd uiterst precair, toen bonds voorzitter Heleno Nunes persoon lijk ingreep en twee wedstrijden lang de technische scepter zwaaide. In de straten van Rio de Janeiro en Sao Paulo werden poppen, die even beelden van de getergde trainer wa ren, verbrand om het misnoegen aan zijn adres niet onder stoelen of banken te steken. Een voetbalfa naat wilde het ogenblik van de vroegtijdige eliminatie niet afwach- tenn. Hij pleegde wat al te voor barig zelfmoord. Coutinho is weer in genade aange nomen, al blijft een coup aan het eind van de week denkbaar. De Bra ziliaanse bond heeft veel geld 3500 gulden per dag gedurende en kele maanden in de voorberei ding gestoken en dat is pas renda bel, wanneer er zondag een wereld beker tegenover wordt gesteld. 1974 was met een vierde plaats een rampjaar. Reden voor de bond om het roer in allerlei opzichten om te gooien. De koerswijziging startte met de aanstelling van Coutinho tot hoogste technische chef. Hij was overigens geen naam in de Brazili aanse voetbalwereld. Een select groepje kende hem als conditietrai ner van de teams, die in 1970 en 1974 aan het wereldkampioenschap deel namen. Bovendien begeleidde hij het amateur-elftal naar de Olympi sche Spelen van Montreal, twee jaar geleden. Coutinho oriënteerde zich vooral op Europa. „Ik raakte in Duitsland enthousiast van het circulatievoet bal; dat Nederland speelde. Dat wil de ik in Brazilië ook introduceren. Ik had mijn assistent graag een week naar het sportcentrum van de KNVB gestuurd om dat systeem onder de knie te krijgen. Brazilië heeft zijn kracht altijd uit sterke individuele spelers kunnen putten. De Pele's en de Qarrincha's bestaan echter niet meer. Ik denk, dat de groei van de steden en de daarui voortvloeiende geringe aandacht voor sportieve recreatie voor de straatjeugd daaraan schuldig is. De solisten verdwijnen. Om het gebrek aan talent te compenseren, zoekt iedereen zijn heil in gecompliceerde tactische ideeën. Natuurlijk zou je een mixture van beide moeten heb ben: collectiviteit en individualis ten, die bereid zijn om zich voor dat collectief op te offeren." Coutinho, opvolger van Osvaldo Brandao, gelooft ondanks de recen te conflicten in de complete weder opstanding van zijn ploeg. „De ver dediging en het middenveld vol doen goed. Alleen de aanval is ons probleemkind. In de eerste wed strijden van het toernooi stelden we ronduit teleur, maar dat kwam voornamelijk, doordat ik met jonge, onervaren spelers werkte. Zij raak ten geïmponeerd door het hele ge beuren. Die moeilijkheid zijn ze nu te boven. De wedstrijd tegen Argen tinië heeft dat bewezen. Bewust liet ik de spelers een uur voor de wed strijd een rondje over het veld wan delen. Daarna liet ik ze in de mid dencirkel even alleen om hen het geweldige gefluit, en gejoel van het publiek te laten verwerken. Die truc werkte uitstekend." Brazilië kent opmerkelijke afwezi gen. In de eerste plaats natuurlijk Luis Pereira, de libero in Spaanse dienst, die vier jaar geleden „naam" maakte door in de veel te harde wedstrijd tegen Nederland een rode kaart op te lopen. Maar buiten dat incident ontpopte Pereira zich als een zeer zelfbewuste vrije verdedi ger. Ook Zico (ware naam Arthur Anutunes Coimbra), nog niet zo lang geleden geannonceerd als de opvolger van Johan Cruyff bij Bar celona, is uit het zicht verdwenen. En Roverto Rivelino, de begenadig de solist, dreigt zijn plaats eveneens definitief kwijt te raken. Coutinho: „De afwezigheid van Pereira is mis schien opmerkelijk, maar ik vind, dat Oscar het beter doet dan hij. Hij is veel meer een persoonlijkheid in het veld. Zico is uiteraard een goede speler hij bezit ook het vermogen om tijdens de wedstrijd het spel te analyseren maar ik van mening, dat Dirceu beter in het collectief past, dat mij voor ogen staat. Dat verklaart in wezen ook de afwezig heid van Rivelllno. Roberto is te oud geworden (32 jaar red.) en teert te vaak op zijn verleden. Hij hangt te veel de vedette Uit. Daar door remt hij het spel eerder af dan dat hij er vaart in brengt. Ik moet onderkennen dat zijn techniek grandioos is, maar in mijn strategie is er geen plaats voor hem." Opmerkelijk feit: Claudio Coutinho vergeleek Rivellino voor het WK- toernooi met Willem van Hanegem. 12 OER< na AIRES Johan Neeskens keert vanavond zo goed er terug in het Nederlands elltal. De ribblessure van de nvelder herstelt zodanig, dat er gerekend kan worden dynamische inbreng van hem tijdens de cruciale wed- tegen Italië. Hij doorstond gisteren in ieder geval een test met goed gevolg. Indien Neeskens speelt zal Piet tout zijn plaats weer moeten afstaan. sboden 0] jaar '7f ikker J, Via. t, v.a. I24047 Frits Ke-.sel vertrouwt er op dat Wim Suurbier weer spelen van een wedstrijd in aar merkwaardig genoeg is irige verdediger het daar zelf e eens. „Het gaat weliswaar beter, maar nog steeds niet inderd procent goed. Het is~ nog te onstabiel met die irmaal hoor, want met deze ben je meestal vier tot zes t. Nee, ik reken er niet op peel." ediger, die na dit wereldkam- lap niet meer zal terugkeren '"ederlands elftal, neemt de iconiek op. „Kijk, wanneer ik iweest, dan had het anders [et is vervelend, dat ik op jer uit de ploeg ben gerold, ik Han er makkelijk over MO ;0e1 rus BV 175. 90-940 m. in Ford en I ADO Door een overwin- de laatste ronde op Lajos Jan Timman gedeelde eer- DIv orden bij het internationale oernooi van Montenegro. De grootmeester staakte •4 6 Ir twaalf in de nacht van 3 fe op dinsdag bij de 69ste zet q* ijl. Als gevolg daarvan kwam x in het eindklassement op /VIJS lloogt met de Rus Boris Guil- B, terder op de dag remise over- gekomen met Ivanovic. In klassement hebben Timman beiden 8 punten. Op een )4842/l|van ^derhalf punt volgt Va- ade 42815 derde- De Pa*"tij tussen 1 en Portisch was na de eerste 0-9086 gebroken en in een gecom- stelling. In tweede instantie e Nederlander het voordeel vrijpion bekwaam uit. denken omdat het voor mij toch bij na klaar is. Trouwens, het elftal draait goed, het is volgens mij niet eens zo nodig dat ik terugkom. Wel heb ik tegen Happel gezegd dat ik mij niet te groot voel om op de reserve bank te gaan zitten." Gezien die uitlatingen van Suurbier, zal Happel hem tegen de Italianen waarschijnlijk dan toch niet oproe pen. Waar het met Suurbier en Nees kens voor de hand lag dat er tegen de Italianen in een vier-vier-twee-forma- tie zou worden gestart is het nu als nog waarschijnlijker dat er geen spits hoeft te vallen, want het vier-drie- drie-systeem blijft gehandhaafd. Door de komst van Neeskens kan Wim Jansen dan weer naar de rechterachterplaats schuiven. De op stelling zou dan worden: Schrijvers; Jansen, Krol, Brandts, Poortvliet; Willy van de Kerkhof, Neeskens, Haan; René van de Kerkhof, Rep en Rensenbrink. Zoals gebruikelijk wilde Happel een dag voor de wedstrijd nog geen Ontspanning in Moreno, Ernie Brandts en Jan Poortvliet, twee PSV'ers, schaken, terwijl Jan Zwartkruis geïnteresseerd toeschouwer is. nieuws over zijn plannen kwijt. „Mor gen kan men het zien." Hij beperkte zich voorts tot oppervlakkige opmer kingen aan het adres van Italië en een bevestiging in het geloof in eigen kunnen. Of Nederland wel de kwali teit voor een wereldtitel had? „Waar om niet? Hebben de andere landen ,meer? Misschien enkele, maar dat maken wij fysiek weer goed." En over de komende tegenstander: „Italië is bekend. We weten alles van Juventus. Ons enige voordeel is dat Italië de wedstrijd moet maken." Vervolgens plaatst ook Happel kriti sche kanttekeningen bij het nieuwe onderkomen in Moreno, een voorstad van Buenos Aires. Het „hotel van de 21ste oktober", waar Oranje bivak keert, blijkt niet veel meer dan een koude kazerne te zijn. De gezelligheid ir/ mann 5"2 pnt. 7/8. Gllgoric en RÏblJ 'UK .enJafg EN De zevende etappe van 3e van Zwitserland is een Ing geworden voor de Itali- anni Battaglin. Aan het ein- e 178 kilometer lange rit had oorsprong van 39 seconden landgenoot Pierino Gavazzi. Marc de Meyer eindigde op plaats. Met een achterstand minuten en vijf seconden Die Kuiper op de elfde plaats Reder) ander. De Zwitser Ulli lie op de achtste plaats ein- ihield de leiding in het alge- Ksement. jment: 1. Sutter 25 uur. 34 min. en Uens op 49 sec. 3. Pollenüer op 1 min. weifel op 1 min. en 52 sec. 5. Schmutz 51 sec 6 Hlnault op 2 min. en 5 sec 7 Jln. en 20 sec. 8. Van de Velde op 2 min Galdos op 2 min. en 30 sec. 10. min. en 48 sec. 11. Kuiper op 2 min :casK Na zijn overwinning in de in maandag heeft wereld- Francesco Moser ook de ippe van de Ronde van de frankrijk gewonnen. De Ita- Itevigde daardoor zijn eerste PAGlf1 ateemeen klassement. 20-849fVai 473497 BUENOS AIRES In alle een zaamheid bereidt Italië zich voor op de beslissende slag met Oranje. Enzo Bearzot, de altijd zo gastvrije coach van de ploeg, had het te vo ren aangekondigd: de training van dinsdag van Italië zou voor geen enkele journalist toegankelijk zijn. In volledige afzondering wilde hij zijn aanvalsplan testen. De Itali aanse bondscoach had het al eerder laten weten. „Voor ons telt de wed strijd van woensdag als een finale", waren de woorden die hij in de Hindu Club, het recreatiecentrum op zo'n 40 kilometer van Buenos Aires gelegen waar Italië verblijf houdt, gesproken had. „We hebben geen keus. We moeten winnen om verder te komen. Slechts de aanval telt. En Nederland mag gerust we ten dat wij zullen aanvallen al ging het nu reeds om een titel." Vast staat dat Bearzot tegen Neder land Mauro Bellugl zal moeten mis sen. De blessure aan het rechter been. die hem noopte in de ontmoe ting tegen Oostenrijk zich in de rust te laten vervangen, is nog niet vol doende genezen. Antonello Cuccu- reddu zal de man uit Bologna ver vangen. Voor het eerst in dit toernooi telt de basisopstelling van de „Azzurri" ne gen spelers van Juventus. Slechts op Aldo Madera, de tiende verte genwoordiger van Juventus in de groep van 22, zal Bearzot geen be roep doen. „Mijn ploeg is zich er terdege van bewust waarom het gaat", aldus de bondscoach. „We zullen ten minste de prestatie van acht jaar geleden willen evenaren. Toen bereikte Ita lië in Mexico voor de laatste maal de eindstrijd. Nederland is voor alle landen een gevaarlijke tegenstan der. Dat staat vast. Maar ik weet ook dat de verdediging niet onder alle omstandigheden zijn zekerheid behoudt. Wij zijn goed geïnfor meerd. Giacinto Fachetti heeft als spion voortreffelijk werk gedaan. Aan de hand van films hebben we voorts uitvoerig de speelwijze van onze tegenstander geanalyseerd. Van het moeten winnen gaat na tuurlijk een zekere druk uit. Aan de andere kant ben ik blij dat wij onze rol van favoriet kwijt zijn. Er zijn zo veel gevallen bekend in de voetbal sport waarbij het stempel van favo riet te zijn een ploeg fataal is ge worden." Claudio Gentile zal, zo neemt men in het Italiaanse kamp aan, de rol van voorstopper Bellugi overne men. Tot zijn taak zal het behoren Johnny Rep, indien deze speelt, af te stoppen. gevolgt door John Rep en de Itali aanse spitsspeler Paolo Rossi met elk drie treffers. 1. Rob Rensenbrink (Ned.) en Cubil- las (Peru) 5 doelpunten, 3. John Rep (Ned.) en Rossi (Ita.) 3. 5. Luque (Arg.), Kempes (Arg.), Dirceu (Bra.), Dieter Müller (WD1), Rummenigge (WDU, Flohe (WD1), Bettega (Ita.), Krankl (Oost.), Boniek (Pol.) en Ge- mmill (Sch.) ieder 2. Fair Play Topscorers BUENOS AIRES Na de tweede speeldag van de tweede eindronden van het toernooi om de wereldbeker in Argentinië is er aan de kop van de ranglijst niets veranderd. Rob Rensenbrink en de Peruaan Teofilo Cubillas bleven met vijf doelpunten de lijstaanvoerders. Het duo wordt BUENOS AIRES Oostenrijk, de enige ploeg waarvan de spelers tij dens de wedstrijden in het toernooi om de wereldbeker in Argentinië nog geen enkele straf kregen opge legd, gaat in het klassement om de Fair Play-Cup met 25 punten aan de leiding. De tweede ronde in de halve finalepoules stond in het teken van de rode kaart, die Dick Nanninga opliep. Dat alles, ondanks het feit, dat deze ronde een nieuw „record" aan gele kaarten kende: elf. Opval lend was ook, dat liefst twee doel- verdedigers, Sepp Maier en Ramon Quiroga (Peru), het geel ontvingen. De stand in het klassement om de Fair Play-Cup luidt: 1. Oostenrijk 25 punten, 2. Italië 23, 3. Argentinië. Polen en West-Duitsland ieder 22, 6. Brazilië en Peru beiden 20.8. Neder land 18, 9. Mexico, Schotland, Zwe den. Spanje en Tunesië ieder 14, 14. Frankrijk en Iran 12, 16. Hongarije 3. is er ver te zoeken. „En hét trainings veld is nog slechter dan in Potreril- los," vulde Happel aan. „We hebben vanmorgen niet kunnen trainen, 'zo hard was het veld door de vorst." Happels spraakzame assistent Jan Zwartkruis was minstens zo ongeluk kig met de „unheimische" hut. „Jam mer, dat we het verblijf in Cordoba moesten opbreken. Op dat veld en in die outillage hadden we de Italianen het vuur na aan de schenen gelegd. Ik ben bang, dat de nu net opgebouwde tere lijn door die verhuizing en die entourage weer kan breken. We zul len er met z'n allen voor moeten wa ken, dat zoiets niet gebeurt. Het is net alsof een gezin met kinderen naar een andere buurt verhuist. De kinderen moeten dan ook wennen." Overigens was het Jan Zwartkruis zelf, die dit oord heeft uitgezocht. Daarop reagerend: „Het is gemakke lijk om te zeggen, dat het een verkeer de keus is geweest. Maar" toen dat speelde was er sprake van een nega tieve selectie. Het was kiezen uit wat er toen voorhanden was." De constant bij Oranje vertoevende tolk Claudio heeft nog voorgesteld om naar het sportcentrum van de club Boca Juniors uit te wijken, maar omdat dat nog eens een extra ver plaatsing zou gaan vergen, heeft men daar maar vanaf gezien. In tegenstelling tot Happel wilde Zwartkruis ook wel ingaan op de pro blemen die er door de terugkeer van Neeskens in het elftal zijn ontstaan. „Een vreselijk probleem," meende Zwartkruis, en dat dan in relatie tot de te verwachten teleurstelling voor een jongere (Wildschut). Zwartkruis maakte zijn persoonlijke voorkeur niet kenbaar. „Mijn verhouding tot Happel is op dit ogenblik uitstekend. Die zou ik er op die manier niet door in gevaar willen brengen. Kijk, de lijn die er nu ligt, is opgezet door deze jonge Jongens. Maar anderzijds valt het natuurlijk niet te ontkennen dat die anderen ook Iets hebben gepresteerd. Het wordt een kwestie van afwegen, waar bij het teambelang voorop staat." Over de instelling van de groep voor deze wedstrijd waarbij een finale plaats op het spel staat, stelde Zwart kruis tenslotte: „We staan voor een professionele klus. Spelen tegen West-Duitsland ligt mentaal gespro ken simpeler. Dan wordt er bij voor baat gretig door de spelers naartoe geleefd. We happen nu eenmaal greti ger in dé Duitse dan in de Italiaanse koek." Argentina '78 door Matty Verkamman BUENOS AIRES Hij is er een beetje moe van geworden, Jacques Hogewoning. Erg hoor, die schen ding van de mensenrechten in Ar gentinië, maar moet hij, de delega tieleider van Oranje, daar nou zo nodig de aandacht op vestigen? Jacques, en met hem de hele Neder landse voetbalkolonie, vindt eigen lijk van niet. Het valt bovendien best mee daar in Argentinië. Aardi ge mensen en zo, en de whisky is er ook lang niet slecht. Trouwens, we zijn er toch alleen maar om te voet ballen? Daar zou Jacques nu wel eens ac centen op gelegd willen zien. En zeker nu. Want Nederland staat toch maar mooi met een been in de finale. Alsof Oranje's eerst zo hape rende jacht op de beker niet tot in den treuren wordt gevolgd. Nou ja, dat zal Jacques ook wel zijn opge vallen. Maar dat zeurderige, dat ge dram over dat andere, kan daar nou eens geen eind aan komen? Hij zei het niet zo met zoveel woorden, maar kwamen precies die gedach ten niet naar boven, toen hij me zondag na de partij tegen de Duit sers bijna triomfantelijk vroeg: „Nou, en heb je nu ook genoten van de wedstrijd? Ik neem toch aan van wel, hè. Die goal van Reneetje, pro beert die Russmann de bal nog te vangen. En dan die Maier met z'n korte lange broek." Hij maakte er zowaar een hups sprongetje bij, Jacques. En hij klonk zelfs een beet je baldadig. Maar Inderdaad, het was een aardige wedstrijd geweest. Dat viel niet te ontkennen. „Nou dan," zei Jacques met opnieuw een triomfantelijk gebaartje. Toen kwam er weer zo'n vraag. Klopt het, dat de spelers en begelei ders brieven hebben ontvangen van de Monteneros? Jacques keek er weer vermoeid van op, trok een se rie rimpels. Daar ging nou de vreug de over Reneetje. Maar hij kon het niet ontkennen, want het klöpte. Ook al zei PR-man Hamstra later op de avond tegenover een collega- journalist helemaal van niets te weten. Zoals gebruikelijk dus. Het klopte helemaal. De op 11 Juni gedateerde brief was aan iedereen persoonlijk gericht. Zelfs was er nog één voor Wim van Hanegem bezorgd. De in houd: de Monteneros verzekerden nog eens dat het wereldkampioen schap niet voor gewelddadige acties zou worden aangegrepen. Nochtans werd er andermaal nadrukkelijk ge wezen op de misstanden in Argenti nië. Zowel de deelnemers als de journalisten werden verzocht om waarheidsgetrouw over de Argen tijnse situatie te berichten. Een gebaar van Nederlandse zijde, zoals eerst werd verondersteld, werd niet expliciet verlangd in de brief. Maar zou zo'n gebaar, een uiting van afkeuring over wat er zo al gaande is in Argentinië langza merhand niet op z'n plaats zijn? In navolging van bijvoorbeeld de Zweedse voetballers die op de Plaza de Mayo van Buenos Aires van hun medeleven met de „dwaze moe ders" blijk gaven. Ralf Edström noemde die betrokkenheid met de vrouwen wier verwanten zijn ver dwenen niet eens een politieke maar een humanitaire zaak. Een idee voor Krol en de zijnen? De Zweden waren niet de enigen die een „gebaar" maakten. De Fransen zorgden er voor dat de wedstrijd tegen Hongarije veertig minuten la ter begon. Het oponthoud werd be nut om de aanwezigen ln het stadi on van Mar del Plata op de 22 ln Argentinië vermiste Fransen te wijzen. En Nederland, het land dat zo vaak trots is op de rol van „voortrekker", Nederland zwijgt. In alle talen. En zo blijft het, verzekert Jacques. „We zijn hier om te voetballen. Niet om ons politiek te laten misbruiken." Dat zijn dan de woorden van een voorzitter betaald voetbal, die ook geïnformeerd ls door het onver dachte instituut Amnesty Interna tional. Over de moorden, de marte lingen, de verdwijningen. Maar een gebaar, dat zit er niet in. Eerder een snerende opmerking over het geluid van Frankrijk. Jacques: „Toen wa ren ze al uitgeschakeld." Jacques blijft de zaak van de zonni ge zijde bezien. Ook al zei hij zon dagavond nog: „Ik ben ervan over tuigd dat 997c van de mensen dit regime wil." Een dag later praatten we weer. En Jacques had opnieuw gedecideerde teksten. Hij repte weer. om te begin nen, over zijn veelvuldig contact met de Argentijnse bevolking. „Honderden mensen gesproken," want dat vond hij zijn taak. „Als sociaal-democraat (hij stemt op D'66) vind lk het noodzakelijk om me zo breed mogelijk te oriënte ren." En dat had hij gedaan, tot op de universiteit van Cordoba toe. Jacques peurde zowaar een positief element uit de brief van de Monte neros. „Die brief bevestigde nog eens dat het een Juist besluit ls geweest om naar dit toernooi U gaan. Wanneer we thuis waren ge bleven, dan hadden die Montenero; dat ons eerder kwalijk genomen.' Maar in zijn gesprekken had Jac ques maar weinig goede dingen over die Monteneros gehoord. „Het is duidelijk dat die groep de massa niet vertegenwoordigt. Als lk met studenten in Cordoba praat dan be luister ik dat het om een klein grop- je gaat, dat on-democratisch ls In gesteld." Wat dat betreft zag hij wel enige gelijkenis met de „Nederlandse si tuatie". „Ook bij ons zijn er onde mocratische ontwikkelingen. Denk maar eens aan Rotterdam, met z'n program-college. En aan de verkie zingen, waarbij er tegenwoordig in machtsmodellen wordt gedacht." Hij haalde er zijn persoonlijke uit drukking „misbruik van macht is erger dan misbruik van recht" nog eens bij. Jacques maakte trouwens nog een vergelijking tussen Argen tinië en Nederland. Toen het over geweld, de terreur ging: „WIJ heb ben tenslotte ook de Hoeksche en Kabeljouwsche twisten gehad." Dat was een goeie. Hij besloot met die indruk van Vi dela, opgedaan tijdens Nederland- Schotland. „We zaten een heel eind van hem vandaan, het leek wel ge programmeerd. Misschien ls het er wel een beetje Ingepompt. Maar ais je toch zag hoe dat hele stadion ging staan en klapte toen Videla binnen kwam. BUENOS AIRES De leider van de Argentijnse junta, generaal Jor ge Videla, heeft besloten veertien gevangen vakbondsleiders vrij te laten. Hij zal tevens met de minister van arbeid, generaal Horaclo To- mas Liendo, spreken over de vrijla ting van, zoals de Argentijnse bla den zeggen, „hoger geplaatste vak bondsleiders die ter beschikking van de nationale uitvoerende macht staan" (eveneens in de Mag- dalena gevangenis). Wie de vakbondsleiders zijn die worden vrijgelaten, waarom ze wer den gearresteerd en hoe lang ze hebben vastgezeten, wordt niet ver meld. Evenmin wordt een reden voor hun vrijlating gegeven, afge zien van een verzoek van de aarts bisschop van La Plata, mgr. Anto nio Plaza om hen in vrijheid te stellen. Mgr. Plaza had een gesprek met Videla nadat hij in Rome door de Paus was ontvangen, en Videla had hem gezegd „ervan overtuigd te zijn te leven in een land waar vak bondsleiders en arbeiders geen communist, eerder het tegendeel" zijn. De aartsbisschop, zo blijkt uit een bericht ln „La Nacion", stelde zich van harte achter de militaire staats greep van ruim twee jaar geleden. „Hij toonde zich erkentelijk tegen over generaal Videla en de strijd krachten in het algemeen voor hun edelmoedige besluit, de grote pro blemen waarmee het land ruim twee jaar geleden te kampen had, aan te pakken." Hoeveel vakbondsleiders er in Ar gentinië gevangen zitten, is niet be kend. Ook weet men niet hoeveel er sinds de staatsgreep zijn vermoord of verdwenen. Amnesty International heeft in april een „niet volledige maar type rende" lijst met de namen van 97 vakbondsleiders gepubliceerd die worden gevangen gehouden of zijn verdwenen. „De schattingen van het totaal aantal mensen dat is ver dwenen lopen uiteen van 3000 tot 30.000, maar het meest genoemd wordt een aantal van 15.000, aldus Amnesty. Het aantal politieke ge vangenen zou eveneens 15.000 be dragen. Enkele dagen voor zijn vertrek naar de bijeenkomst van de internatio nale arbeidsorganisatie (ILO) in Qe- nève, had generaal Liendo laten we ten dat hij een „technische commis sie" zou benoemen om na te gaan hoe de schorsing van de vakbonds activiteit geleidelijk zou kunnen worden versoepeld Maar de vijf vakbondsleiders die de lopende za ken van 25 vakbonden zo goed er kwaad als mogelijk kunnen beharti gen. kregen nul op het rekest toen zij, zes dagen geleden, de militaire „Interventor" van de bonden, kolo nel José Hipollto Nunez, wilden spreken over de „ongerustheid" on der de arbeiders over verscherping van de anti-stakingswetgeving. „Het onderhoud duurde nog geen vijf minuten", omdat de kolonel zich beperkte tot het aanhoren van de vakbondsleiders, aldus „La Prensa". Enkele dagen na het begin van de voetbalwedstrijden werd met veel publiciteit de opheffing van twee decreten aangekondigd die de pers vrijheid beperken (terwijl andere, die na de staatsgreep werden uitge vaardigd, van kracht blijven). Daar entegen werd het opnieuw van kracht worden van artikel 29 van de wet op de civiele verdediging (20.318), die „verstoring van het pro ces van nationale reorganisatie ln de arbelssfeer" strafbaar stelt, naar de binnenpagina s weggedrukt. Het „proces van nationale reorganisa tie" is datgene wat de Juntaleiders voor ogen staat. Het decreet over herinvoering van artikel 29 spreekt niet over stakingen, langzaam-aan- actles of andere vormen van wer konderbreking, maar wel over „het grondwettelijke recht op arbeid."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13