Koreaanse maskerdans heeft heel lange traditie H0I1ANDRSI WtiTBHOUA De nieuwe jazz in twintig interviews Middelburg op de bres voor nieuwe muziek VRAAG UIT DE DETAILHANDEL: ADVIES VAN DE POSTGIRO: BELONZE ADVISEURS. KUNST Nijhoff-vertaalprijs voor Julia Majekova Dag- programma dinsdag 20 juni postgiro en rijkspostspaarbank DINSDAG 20 JUNI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET door Hans W. Ledeboer Amsterdam, Stadsschouwburg 10.30 uur: Die Bauern. Amsterdam. Theater Carré 20.15 uur: Nederlands Blazers Ensemble en Ne derlands Kamerorkest. Amsterdam, Tropenmuseum 20.15 uur: SyTië, huwelijksceremonie. Den Haag. Ned. Congresgebouw 20.15 uur: Wuppertaler Bühnen. DEN HAAG. Remonstrantse Kerk 20.15 uur: Ned. Kamerkoor U. Scheveningen. Circustheater 20.15 uur: Ned. Danstheater. Rotterdam, Schouwburg 20.15 uur: Korea: Maskertheater. Rotterdam, De Doelen, 20.15 uur: Rotterdam Folk '78. Eindhoven, Stadsschouwburg 20.15 uur: Don Giovanni. Enschede. Twentse Schouwburg 20.15 uur Egypte: Wasla Ensemble. Staargebouw 20.30 uur: La carpa de los rasquachis. Nijmegen, Stadsschouwburg 20.00 uur: Het balcon. Utrecht, Stadsschouwburg (Blauwe Zaal) 20.30 uur: India, klassieke zang. Het ls zeer „In" om boeken over jazz te publiceren en er komt ook in ons land de laatste anderhalf jaar nogal wat literaire activiteit op dit terrein boven drijven. Na Rudy Koopmans' paperback. Martin Schoutens „Btllie - en de president" verscheen bij Bosch Keuning. Baam „De nieuwe jazz" en er komen binnen enkele maanden nog twee projecten los. Het kan niet op. Bert Vuysjes „De nieuwe Jazz" heeft met de uitgaven van Koopmans en Schouten gemeen, dat er voor een belangrijk deel vroe gere Journalistieke bijdragen aan ojn. Jazzwereld. VN. Oandalf en de Haagse Post in werden geselecteerd en herbewerkt Twintig interviews In enkele gevallen met Schouten of Simon Korteweg samen gehouden met figuren die een „hoofdrol opeis ten in de moeizame ontwikkeling door Rud Niemans naar een nieuwe jazz, zijn in vraag en antwoordvorm geredigeerd. Het plaatst de lezer enigszins voor de han dicap. zelf maar stemmingen, geba ren en andere sfeerbepalende facto ren te moeten invullen. Maar zo n rechtuit genotuleerd gesprek komt duidelijk over, al formuleren niet alle musici hun gedachten even heider. De interviewer hoorde veel zin maar ook nogal wat onzin, vage filosofische bla-bla die zich te ver verwijdert van wat de muziek gewoon zelf duidelijk hoort te maken. (Sun Ra: „als ik 'n stuk schrijf waarin ik zelf niet mee speel. kan ik ook niet meedoen" i. De procedure van een standaardwerk ais ..Hear me talkin' to ya" van Shapiro en Hentoff. zo n 23 Jaar geleden, heeft aangetoond, dat jazzmusici zelf zeer boeiend over hun muziek kunnen praten, ook verbaal die menselijke emotie kunnen ventileren welke deze muziek zo eigen is. Vuysje rangschikte zijn gespreks partners rondom een aantal histori sche feiten, zoals de z.g. oktoberrevo lutie van de Newyorkse avantgarde in oktober '64. de dood van John Coltra- ne in juli '67 en de „trendsetters" in eigen land (Breuker. Cuypers, Men- gelberg/Bennink) Van de Amerikaan se scene komen wegbereiders en ex- perimentalisten als Sonny Rollins. Cecil Taylor. Archie Shepp, Muhal Richard Abrams en David Murray aan het woord. Wie te veel van het eerder gepubliceerde miste, kan zijn schade inhalen. Bert Vuysje: De nieuwe jazz. Bosch en Keuning. Baarn. 22,50. Koreaanse maskerdansers in het Tropenmuseum in Amsterdam, waar zij hun Holland Festival tournee begonnen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Morgen (woensdag 21 juni) als het Holland Festival aan zijn laatste rondjes volksmuziek begint, gaat in Middelburg een groots opgezet Festival van Nieuwe Muziek van start. AMSTERDAM Hoewel Korea nu niet direct ln de tropen ligt 's winters kan het er geducht koud zijn! zagen het Koninklijk Instituut voor de Tropen en het Tropenmuseum in de komst van de Koreaanse maskerdansers uit Pongsan in het Holland Festival een welkome gelegenheid om de Lichthal in het gebouw aan de Linnaeusstraat in gebruik te nemen, de eerste etappe van de herinrichting van het museum na de restauratie, die vorig jaar gereed kwam. Die hal is prachtig. De technische outillage is grondig verbeterd en een van de grootste aanwinsten is wel een variabele vloer, waarmee van alles en nog wat is te maken. Voor de Kore aanse maskerdansers was er een „kuil" Ingericht met daarin een podi um, dat goed aansloot bij de „norma- Ie" vloerhoogte. - De traditie van deze maskerdansen is heel oud. Veel van het Pongsan-reper- to ire moest via de archeologie en de - historie worden gereconstrueerd. Daarvoor zorgde prof. Lee Du-hyun. die ook de leiding van het ensemble - op zich heeft genomen. Oorspronkelijk was de betekenis reli gieus. Daarna groeide het maskerthe ater tot klassieke dramavormen, wel- - licht te vergelijken met het Griekse drama. Nog later werd het karakter sociaal van aard. Dodenritueel _'tWat de Pongsan-maskerdansers te zien geven is zo'n sociaal theaterspel, met daarin enkele aanduidingen zoals het slot die herinneren aan de oorspronkelijke vormen. Dat slot is een sjamanistisch dodenritueel, stammend van lang vóór het boed dhisme. Verder veel. lang niet altijd verfijnde humor, ruig als de tijd van enkele honderden jaren geleden, toen deze soort spelen een „uitlaatklep" waren. De karakters behoren allen tot de laagste sociale kasten: dans- melden, potsenmakers, een sandalen- verkoper, een sjamaan, een aap. Monniken, priesters die in de boeddhistische samenleving ook al tot de laagste sociale kaste behoren en „literaten" zijn voorwerp van bespotting. De edellieden, „litera ten", zijn buiten hun eigen literaire vakgebied zó dom en naïef, dat hun bediende, zich ten koste van hen ver makend, hen de vernederendste din gen kan laten doen. Tussen de ver schillende scènes is ogenschijnlijk weinig samenhang; de toeschouwer kan die samenhang zélf invullen. Monster In de „leeuwendans" duidelijk sa menhang met de Chinese draak en de „barong" uit Bali. Dit monster, dat men in het gehele Verre Oosten ziet. stamt, zoals sommige onderzoekers zeggen, oorspronkelijk uit Noord-In- dia. Merkwaardig is de goedaardig heid van dit monster, dat er altijd afzichtelijk uitziet, maar dat overal het goede met de mensen voor heeft. Maar de laatste tijd zijn archeologen tot de gruwelijke ontdekking geko men, dat dit monster zou kunnen samenhangen met mensenoffers, die in deze streken in voorhistorische tijd algemeen zouden zijn geweest. Er wordt wel eens gewezen op de samen hang tussen de Indiaanse cultuur in Amerika en de oude culturen van het Verre Oosten. Welnu, ln Midden- en Zuid-Amerika waren er nog in histori sche tijd mensenoffers op grote schaal! In Indonesië komen varanen voor, de laatste vleesetende reuzen hagedissen. In hoeverre deze reusach tige „landkrokodillen" bij de oude mensenoffers een rol hebben ge speeld is een interessant onderwerp voor onderzoek. Het verspreidingsge bied van de varaan moet vroeger veel groter zijn geweest dan de enkele Indonesische eilanden van nu. Invloeden Bij muziek, zang en voordracht in vloeden van buiten Korea: Japans en Chinees. Opzet, voorstelling en aan kleding oorspronkelijk Koreaans. In de dans zelfs Invloeden uit Zuid- China en de Himalaya, waarbij wij denken aan de Lamaïstische duivels- dansers. Benen hoog geheven met gebogen knie. soms diep neerhur kend om van die houding uit omhoog te veren. Een muziekensemble met een bamboe soort hobo. een bamboe fluit, een tweesnarige viool, een gong en twee trommen, welke laatste door vrouwen worden bespeeld. De kleu ren fel rood, fel blauw, geel, groen tegen wit en pasteltinten scherp af stekend. Een regelmatig terugkerend motief: de cirkel, door drie gebogen lijnen in drie vlakken rood, blauw en geel verdeeld, de boeddhistische drie- eenheid symboliserend: hemel, aarde en geest. Soms zijn er twee gebogen lijnen die de cirkel in een rood en blauw vlak verdelen; het Yang- en Yin-principe, het mannelijk en vrou welijk. Maar dat is eerder Chinees dan Koreaans. De maskerdansers kwamen gister avond naar Utrecht; vanavond zijn zij te zien in Rotterdam, morgen avond in Laren en donderdagavond in Den Haag. Sinds jaren organiseert daar de Zeeuwse afdeling Jeugd en Muziek met taaie volharding reeksen concer ten. filmvoorstellingen en lezingen waarvan de originaliteit en durf hun weerslag hebben op het aantal bezoe kers dat deze manifestaties belieft bij te wonen. Want Zeeland behoort wat de belangstelling voor de avant-gar- de-kunst betreft tot een van de ach tergebleven gebieden in Nederland. En de weinige geïnteresseerden die uit andere delen van het land voor deze festivals naar Middelburg ple gen te komen, maken de zalen daar ook niet vol. Het programma dat vanaf 21 juni tot en met 9 Juli in het Festival Nieuwe Muziek wordt aangekondigd zai ho pelijk een wat grotere aantrekkings kracht voor het op onbekende eigen tijdse muziek beluste publiek heb ben. Er worden ruim 25 concerten gegeven waarvan de meeste in De Vleeshal en sommige in de open lucht Aan deze concerten werken o.m. mee het Radio Kamerorkest on der Ernest Bour, het Nederlands Bla zers Ensemble onder Lucas Vis. het Nederlands Vocaal Ensemble onder Marius Voorberg, het Spectrum En semble uit Engeland het Ensemble De Volharding en het Willem Breuker Kollektief De befaamde „huispianist" van het Middelburgse festival Geoffrey Mad ge ontbreekt uiteraard niet; hij houdt ditmaal een aantal „onspeelbare wer ken" (zijn specialiteit) van de Ameri kaan Lejaren Hiller ten doop. Deze componist heeft speciaal voor dit fes tival een aantal composities geschre ven. James Sellers en David Moran deden dat ook. Het programma we melt van de sterretjes achter de na men van de te spelen werken, wat betekent dat zij in wereldpremière gaan, of dat het een eerste uitvoering in Nederland is. Daaronder vallen werken van o.a.: Brian Ferneyhough, Glaclnto Scelsi, David Reck, Tom Endrich, Christian Wolff, Silvano Bussotti en Frances-Marie Uitti die onder meer haar eigen „Xantrum" voor violoncel-solo zal uitvoeren. Een paar van de vele andere in de muziek gespecialiseerde solisten: Do rothy Dorow, Guus Janssen. Harry Sparnaay. Frank van Koten. Fernan do Grillo. Behalve het belangrijke buitenlandse compositie-aandeel in de program ma's zijn ook de Nederlandse compo nisten goed vertegenwoordigd met o.a. Louis Andriessen, Diderik Wage- AMSTERDAM (ANP) De Martinus Nijhoffprijs voor vertalingen 1978 is toegekend aan de Slowaakse vertaal ster Julia Majekova voor haar verta lingen van Nederlandse literatuur in het Slowaaks. De voorzitter van het Prins Bernhardfonds, mevrouw mr. J. M. Corver-van Haaften heeft de prijs maandag in de Nederlandse ambas sade in Praag aan mevrouw Majeko va uitgereikt. Mevrouw Majekova heeft in jaar werken vertaald in het SI: van Multatuli, Louis Coupd mon Vestdijk, Felix TimnH Theun de Vries, Antoon Coc den Doolaard. Johan Fabricla Diekman. Elisabeth de Jong-I en Maurits Dekker. Tsjechosl is een tweetalig land. een twee talen is het Slowaaks. naar, Willem Breuker, Klaas de Vries, Misha Mengelberg, Geert van Keulen en Peter Jan Wagemans. Voor het geld hoeft men dit festival niet te laten lopen: een passepartout voor alle manifestaties kost vijftig gulden en voor afzonderlijke concer ten betaalt men zes gulden. Wie er meer van wil weten: Jeugd en Muziek Zeeland, Nieuwe Haven 43. Middel burg, telefoon 15256. Dorothy Dorow, een v solisten in het Middelb „Festival Nieuwe Muzie Ik heb acht modezaken in het zuiden des lands. Afgezien van de centrale inkoop opereren die geheel zelfstandig. Dat heeft nogal wat voordelen maar toch ook nadelen. Acht gescheiden rekeningen bijvoorbeeld, waarop dagelijks veel bedragen worden bijgeschreven wegens van klanten ontvangen betaalkaarten. Dat maakt het moeilijk om snel inzicht in ons totaaltegoed te krijgen. Is daar wat aan te doen?^ Laat het saldo van die verschillende rekeningen - bijvoorbeeld één maal per week - door de postgiro op één afrekening brengen. Kost niets extra. En geeft u meer overzicht.Waardevol! Zo hebben postgiro en rijkspostspaarbank nog veel meer - vaak niet zo bekende - interessante extra's voor de detailhandel. Bij de postgiro in Den Haag en in Arnhem staan professionele adviseurs tot uw beschikking. Zij kunnen u geheel vrijblijvend alles vertellen over de extra diensten van postgiro en rijkspostspaarbank voor het bedrijfsleven. Maak een afspraak voor een gesprek. Bel (070) 791040 t/m 791043 of (085) 672427 t/m 672430.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 12