Stockhausens visioenen van een betere wereld X J Wraak op Wagner HOUANDHP ANDRSÜIi Het Amro Eigen Huis Spaarpian. '2% De Amro Bank is er vooralle spaarders. Hongaars hoogstandje Philharmonisch orkest SA Trompettisten op örei trombonisten op drifts Jf mmu RAI-concert met Gershwin-première Kamerkoor mist een kans Jazz op het Holland Festival (TOlS* r 'CAO-uitvoerders niet af laten hangen van loon' Spanje opent grens voor buitenlandse bankinstellingen MAANOAG 19 JUNI 1978 KUNST TROUW/KWARTET door R. N. Degens AMSTERDAM ..Mijn com positie ..Hymnen" een pro ject over integratie van alle rassen, religies en landen wordt vast voor een domme utopie uitgemaakt, zoals dat ook vaak op honende wijze in de Duitse pers gebeurt. Dat schreef Karlheinz Stockhausen in een inleiding bij de uitvoering van de Amerikaanse première van de der de versie van dit werk. Een inleiding waarin hij zich ook nogal pathetisch verdedigt tegen de beschuldigingen dat hij als „gearriveerde" kunstenaar tot het establishment zou behoren en daarom „rechts" zou zijn. Dat hij als componist „arrivé" is valt niet te ontkennen; hij is een van de weinigen die van zijn muziek een comfortabel bestaan kan leiden. Maar nadat hij zich. na zijn opzienba rende eerste elektronische werk. „Ge- sang der Jünglinge" (1956). met de daarop volgende ongekend grote pro- duktie van de meest uiteenlopende composities, steeds duidelijker tot de meest gespeelde, maar ook'meest om streden. Duitse avangardecomponist had ontwikkeld, begon zich lang zaamaan een verandering in aanlei ding en doel van zijn componeren af te tekenen. Bezinning Zonder zijn ontzagwekkende techni sche verworvenheden prijs te geven (hij is een geniaal manipulator met vormen en klanken, beheerst alle nieuwe techniekln en bedacht er zelf nog veie bijl ging hij aan het eind van de jaren zestig, onder invloed van onder andere het Zen Boedhisme. meer en meer de meditatie, de bezin ning. de zelf-inkeer. de innerlijke be wustwording als voedingsbodem voor zijn muziek gebruiken. Zijn stukken, zijn toelichtingen en zijn haren werden langer. Met een vast groepje (uiterst bekwame) musici reisde hij. in het wit gekleed, als een muziek-guru de wereld rond, onder meer „intuïtieve muziek" makend met als devies: zodra je gaat denken, zodra je je bewust wordt dat je mu ziek maakt, moet je ophouden. On doorgrondelijk en irritant soms voor de toehoorders, maar vaak ook iets openbarend van „het binnenste der dingen", het hoorbaar gemaakte functioneren van de meest elementai re bronnen van klank. Zijn compositie Hymnen, oorspron kelijk een elektronische compositie uit de jaren 1965-67 bestaat in vele verschillende versies waarvan de langste ruim twee uren duurt. De Derde Versie (1969) is voor orkest met elektronische en concrete muziek. Daarvan werd vrijdagavond in het Amsterdamse Concertgebouw alleen het tweede deel uitgevoerd. Dat duur de veertig minuten. Internationale Aan Hymnen ligt de aloude gedachte ten grondslag „arbeiders aller landen verenigt U" waarvoor Stockhausen vreemd genoeg een aantal nationale volksliederen als melodisch materi aal gebruikt; met als tegenwicht overigens ook de Internationale. De tweede versie van Hymnen ivoor vijf musici en elektronika) werd tij dens het Holland festival 1968 hier uitgevoerd en de eerste (puur elektro nisch) is op een DGG-plaat verkrijg baar. Hoewel die tweede versie een al te lange zit van twee uren vergde, herinner ik me er meer boeiende frag menten uit. dan ik nu in dit korte deel van de versie met orkest heb gehoord OGCbGClin Onbetwist knappe geluidscollages met fragmenten van de Russische. Amerikaanse en Spaanse volksliede ren (met een scheutje Internationale hier en daar), knap uitgevoerd met het Radio Filharmonisch Orkest als „live" instrumentaal apparaat en ge zaghebbend geleid door de meester zelf; in het wit uiteraard. Maar met alles „drop en dran" veel minder indrukwekkend dan zijn „In- dianenlieder" die na de pauze gingen. Waarvoor alleen maar twee zangers nodig waren, in het wit gekleed zit tend op een perzisch tapijtje, door fel schijnwerperlicht geïsoleerd van de half lege zaal. waar het schaarse pu bliek vergeefs probeerde in het don ker de teksten te lezen van de twaalf Indiaanse liefdes- en oorlogsliederen die afwisselend in Duitse en Engelse vertaling gezongen werden. Maar men had die teksten niet nodig om te ervaren hoe hier in simpele melodische lijnen en ritmen, en met enkele elementaire gebaren iets werd geopenbaard van het oerbegin van „intermenselijk contact". Hier wer den (vooral ook dank zij het inle- vings- en uitbeeldingsvermogen van de sopraan Helga Hamm-Albrecht en de tenor Karl Barkey) de „projecties en visioenen van een betere wereld" die Stockhausen in zijn kolossale massa-Hymnen wil verklanken, veel indringender en directer opgeroepen. Niet dat het iets zal helpen; in dat opzicht zijn de Indianenlieder even „dom" utopisch als de „Hymnen". Maar de scherpzinnige Stockhausen lijkt niet te beseffen, dat maar heel weinigen de boodschap van Hymne- ne uit zijn ingewikkelde verpakking willen of kunnen halen. Misschien heeft het verschil tussen het normale applaus na Hymnen, en de opvallend langdurige ovatie na de Indianenlieder hem deze avond in dit opzicht wat wijzer gemaakt. door W. H. Wolvekamp ROTTERDAM De in 1925 geboren Italiaanse componist Luciano Berio heeft tijdens verschillende Holland Festivals veel eigen werken bij het Rotterdams Philharmonisch Orkest gedirigeerd. Ter gelegenheid van het 60-jarig be staan van dit ensemble heeft hij dit jaar in opdracht van de Rotterdamse Kunststichting een korte compositie geschreven waarmede zaterdag on der leiding van David Zinman het derde en laatste jubileumconcert van het R.Ph.O. werd geopend. Het was op zichzelf een goede ge dachte van de dirigent om dit werk, getiteld ..Encore", twee maal achter een te laten spelen. De zeer beknopte omvang gaf er eigenlijk wel aanlei ding toe. De reactie van het publiek was bepaald welwillend, en de in de zaal aanwezige compdhist mocht met dirigent en Orkest een gul applaus in ontvangst nemen. De Bulgaarse violiste Stoika Milano- va was vervolgens soliste in Tschai- kowski's Vioolconcert. Zij speelde het razend moeilijke werk met grote technische beheersing en schijnbaar zonder inspanning. In het langzame deel. de beroemde Canzonetta, kwam zij tot opvallend fraaie cantilenen, vooral in de lage tonen. In het eerste deel had de orkestbegeleiding wel iets bescheidener kunnen zijn. De goede verhouding van het klankvolu me van solo-viool en Orkest was (al thans op onze plaats in de persloge) meermalen zoek. Merkwaardig werk Na de pauze hoorden wij een merk waardig werk van Charles Koechlin (1867-1951) getiteld Les Bandar-Log. door Jac. Kort AMSTERDAM Een vast nummer in het Holland Festival is ieder jaar het orkestconcert in het RAI-gebouw. Ook zaterdagavond waren er weer duizenden samengestroomd om te luisteren naar het Concertgebouwor kest. dat ditmaal onder leiding stond van de Russische dirigent Kirill Kon- drasjin. die sedert 1975 de functie van vaste gastdirigent bij dit orkest vervult. De akoestiek in de zeer grote ruimte is niet optimaal. Niettegenstaande alle maatregelen die men heeft geno men om deze te verbeteren, is het nog altijd zo. dat men op de zijvleugels van het gebouw een minder goede plaats heeft dan op de lange zijde, recht tegenover het orkest. Hetgeen dan ook de reden is. dat men op het moment dat het concert staat te be ginnen. tientallen bezoekers van de zijkanten naar lege plaatsen in het front ziet verhuizen. Zware kost hoort op een RAI-concert niet thuis. Ook ditmaal had men zich aan deze regel gehouden door werken van Tsjaikowsky. Saint-Saëns. Ravel en Gershwin op het programma te plaatsen Tsjaikowsky is een van de weinige componisten die balletmuziek heeft geschreven, die zo interessant en kleurig is. dat zij ook werkt, wanneer zij zonder het toneelgebeuren wordt uitgevoerd Van hem speelde het Concertgebouworkest de muziek van het eerste bedrijf van „De Notekra- ker". waarbij het Jongenskoor van de Bavo te Haarlem de vocale gedeelten vertolkt Na de pauze was de violist Herman Krebbers solist in een twee tal ..hogeschoolnummers" uit de Franse literatuur. Introduction et Rondo capriccioso van Camille Saint-Saëns en de Tzigane van Mau rice Ravel. Aan het slot kwam zowaar nog een premiere: ..An American in Paris" van George Gershwin, welk stuk na een halve eeuw eindelijk op de lesse naars van het Concertgebouw Orkest was terechtgekomen, zulks door toe doen van Kondrasjin En terecht, want het is zo langzamerhand wel duidelijk, dat Gershwin niet onder doet voor een componist als b.v. Joh. Strauss Het Concertgebouw Orkest musiceer de in de zeer warme zaal (er werden televisie opnamen gemaakt) met veel geestdrift en daarbij, dank zij Kon- drasjlns strakke leiding, uiterst cor rect Herm Krebbers benutte alle kansen om zijn prachtige spel in Saint-Saëns en Ravel te doen bewon deren Een en ander tot grote ingeno menheid van het publiek. door Jac. Kort AMSTERDAM Gelijk men weet. is men op het ogenblik in het Holland Festival driftig bezig, op basis van het thema „Volkskunst en relaties met klassieke kunst" nationale groe pen uit aller heren landen in Neder land te laten optreden. Nu was er zondagochtend in de So- nesta Koepelzaal een koffieconcert, waar het Nederlands Kamerkoor op trad onder leidng van Kerry Wood ward. Wie nu verwacht zou hebben, dat daar .de Nederlandse'' „volks kunst en relaties met klassieke kunst" (zie boven) aan de orde zou den komen, kwam bedrogen uit. Het begon met „Deux chansons po pulates de France" van Hendry Zag- wijn (de enige Nederlandse compo nist van dit programma). Hierna volg den vier Hongaarse volksliederen voor mannenkoor en vier dito voor gemengd koor van Béla Bartók. dan nog wat pianomuziek van dezelfde componist, gespeeld door Ronald Brautigam en tot slot Five English Folk Songs van R. Vaughan Williams. Voor wie zich afvraagt, of er eigenlijk wel materiaal genoeg voor handen is om een echt Nederlands programma van „volkskunst en relaties met klas sieke kunst" samen te stellen, wil ik in herinnering roepen, wat ik schreef over het schitterende programma, dat een groepje Utrechtse studenten te Utrecht uitvoerde met als onder werp de tachtigjarige Oorlog. Een programma, dat precies paste op het thema, dat de organisatoren van het Holland Festival als basis heeft geko zen. een programma waarop, behalve volksliederen, ook werkjes van Swee- linck. Huygens en Van Eyck prijkten Al moet ik dus vaststellen, dat er met de opzet van dit concert in Sonesta een kans gemist is. de uitvoering van de gekozen werkjes voldeed niette min aan zeer hoge eisen. Dirigent Kerry Woodward is er ten volle in geslaagd, de uitstekende reputatie, die het Nederlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel had. te handhaven. De koorklank is prachtig homogeen gebleven, de uitspraak en zuiverheid vlekkeloos en de voor dracht nog iets boeiender dan voor heen. De jonge pianist Ronald Brautigam droeg aan dit concert een gave vertol king bij van Sonatina en Allegro Bar- baro van Bartok. set door Rud Niemans Deze weinig gespeelde componist, leerling en biograaf van Fauré, was hiermede al aan zijn opus 176 toe. De ondertitel van deze compositie „Scherzo der Apen naar Kiplings Jungle Book doet al direct een muzi kale grap vermoeden. Dat is het ook geworden. Koechlin heeft van de ver schillende stijlrichtingen van deze eeuw terdege nota genomen en neemt met componisten van het tweede plan. die na Schönberg, Milhaud en Hindemith als paddestoelen uit de grond schoten, een loopje. De manier waarop verraadt het grote vakmanschap van de componist. Veel muzikale bevrediging schenkt dit werk niet. De „na-aperij" brengt echter veel komische effecten die in derdaad wel op de lachspieren werken. Het belangrijkste onderdeel van dit programma was voor het laatst be waard. Zoltén Kodaly's Psalmus hun- garicus (de 55e psalm voor tenorsolo, koor en orkest) werd op voortreffelij ke wijze ten gehore gebracht. Uitvoe renden waren behalve het R. Ph. O. het Philharmonisch Koor „Toon kunst" (dirigent Jan Eelkema) en de Hongaarse tenor György Korondy. David Zinman leidde het gTOte en semble met vaste hand. Het koor. op de achtergalerij opgesteld, zong de vrije bewerking van psalm 55 door de Hongaarse dichter Mihély Vég in de landstaal, en wedijverde in klank schoonheid en technische beheersing met het Orkest. Afzonderlijk vermeld dient de solo zang van György Korondy. Deze tenor beschikt over een glan zend en zeer draagkrachtig stemge luid. dat hij op muzikale manier weet aan te wenden. Het werd alles bijeen een uitvoering op hoog niveau. I1" r -(/ r.- i iV: yVsu Grupo Accion Instrumental in „Siegfried über all" onpeilbaar diepe onzin. Ten aanzien van de jazz had de leiding van het Hl 'n Festival niet veel moeite dit jaar deze van huis uit oncon onele kunst in haar uitgangsthema in te passen. Nederland heeft de geleidelijke ontwikkeling doorge wo van uitlaatklep voor gesjeesde studenten tot een soms p m tieus uitdrukkingsmiddel voor een intellectueel proleti ruwweg gezegd. Onze jazzmusici leggen nog wel relatii p>s volkskunst, maar op voorwaarde dat men zich daaraa de want voelt, uit vaak strikt persoonlijke overwegingen Jjui Loevendie en Turkije, Breuker en de Mokumse harmonie fanfare, de straatdreun op de gracht, die hebben een duidelijke relatie tot elkaar. An deren. Mengelberg en Bennink, het „simplisties verbond" van onze jazz en Dulfer laten zich inspireren door andere dichtbije subculturen. Of "is Suriname nog ver van onze deur, soms? Goed dan, met wat krampach tigheid werden HF-optredens van Kees Hazevoet, Dulfer, Loevendie en voornoemd dus Mengelberg-Bennink gemotiveerd, want een relatie met volksmuziek most-er-wezen. Ik be paal me hier verder maar tot de vier avonden die festivalshalve in het Am sterdamse BIM-huis werden gehou den. De programmaraad van de BIM moest middels vier opdrachten apart heid teweegbrengen onder slagwer kers. trombonisten, trompettisten en tenoristen die in rijen van vijf elk een avondje met elkaar mochten stoeien. door R. N. Degens DEN HAAG Vorig jaar kon de uitvoering van „Siegfried über all" bij het Residentie Orkest niet doorgaan „wegens gebrek aan voorbereiding". Zaterdagavond werd in het Haag se Congresgebouw de uitgestelde uitvoering daarvan in het Holland Festival gegeven De „Grupo Accion Instrumental" uit Buenos Aires die onder leiding staat van de pianist Jorge Zulueta. heeft deze happening bedacht. De grap moet zijn dat men Richard Wagners vierdelige opera-cylcus de „Ring des Nibelungen" in een andere volgorde ten gehore brengt (met „live" orkest, via bandopname, en gedeelten in pia nobewerking) en dat daarbij door vier of vijf personen van de Grupo Accion Instrumental een soort vervreem dend mime-spel wordt gespeeld. Het ongeveer twaalf pagina's be slaande commentaar in het program maboekje met o.a. de inhoud van de twintig scènes waaruit de opvoering zou moeten bestaan, bleek zaterdag totaal onbruikbaar doordat de Grupo inmiddels een ingrijpende wijziging in de totale opvatting van de happe ning had aangebracht. Men wilde, zo werd gezegd, de muziek meer tot zijn recht laten komen. Ongein Die muziek was en is van Wagner. Vier. meer dan een avond vullende, opera's teruggebracht tot een collage van (instrumentale) fragmenten, waaraan nog toegevoegd Debussy's „Prélude a l'aprè-midi d'un faune" plus Wagners zelfstandige orkest werk ..Siegfried Idyll", vormden de muzikale basis van bijna drie uur muzikale ongein. Die nog werd verer gerd door de in zeer vertraagd tempo uitgevoerde actie van vier leden van de Grupo in avondkleding, met als voornaamste attributen een rolstoel en twee concertvleugels. De diepe on zin van hun handelingen was zelfs voor geheide Wagnerkenners onpeil baar. Een van de oogmerken is volgens de toelichting ..Wagner's schepping los te maken van de noordelijke mythen en ze tegen een universele horizon té plaatsen." Daarvan, en van de vele andere hoog-opgaande en diep-gra- vende motiveringen, was niets in de presentatie van zaterdagavond te herkennen. Er leek wel veel Freud. maar bijzon der weinig Freude aan het hele pro ject ten grondslag te liggen. Zodat iedereen in de aanvankelijk volle Prins Willem Alexanderzaal vrij lang bleef wachten tot het misschien leuk. of interessant, of tenminste provoce rend werd. Het bleef alleen maar slaapverwekkend vervelend, zodat al na een half uur de eerste teleurgestel- den de zaal begonnen te verlaten. Het werd géén complete uittocht, maar voor het Residentie Orkest dat onder leiding van Richard Dufallo de stukjes van de Wagner-puzzel aan elkaar moest leggen, toch wèl een afgang. Als de Grupo Accion Instru mental deze happening als een wraak op Wagner heeft bedoeld, kan ze op een zeer geslaagde avond terug zien. Want zelden leek Zó weinig Wagner zó lang te duren. Drum-in Woensdaéavond jl. getergd door dat voetbal op de buis hield Martin van Duynhoven een. naar ik mij door Willem Breuker liet vertellen, uiterst geanimeerde drum-in, donderdag re peteerde en concerteerde Willem van Manen met trombonevakbroeders, vrijdag zamelde Boy Raaymakers de trompetten om zich en Dulfer sloot zaterdag de cyclus met saxen in de frontlijn. Over de koper-avonden donderdag de cyclus met saxen in de frontlijn. Over de koper-avonden donderdag en vrijdag wat meer. Willem van Manen („Het zijn geen muzikanten die dit soort-zoekt-soort bedenken") wilde er met Kris Vinck (uit België), Geerhard Zwiers. Bert Koppelaar en Radu Mal- fatti (uit Italië) geen wedstrijd van maken, maar een smeuiige en zwoel melodische klitpartij werd het nu ook weer niet. In tegendeel, de vijf schre ven elk een stuk. waarin lekker fors tegen een vrije stroom ritmiek kon worden opgeroeid. Zware kost nogal, die tamelijk veel van het absorptie vermogen vergde. Volume genoeg, maar noten die een relatie met elkaar hebben, een melodie die in allerlei windrichtingen wordt uitgesponnen hebben plaatsgemaakt voor i j?* te klank-structuren. Structureel gebeurden er zo dan wel aardige dingen, commentaren op elkaar, inl vervlochten dialogen. Gezag ne kwamen van de Koliek Van Manen en Koppelaar, wi ste met boertige wijsjes c door het geweld heenprikte. had nog wat humor uit de studio in huis. Het program) nog het treffendst getypeerd lange stuk in het begin van de set „Koperknoop" geheten, allerlei klankstructuren in ee treincadens spannend en nend over elkaar buiteldei Miller was de sterke bassist. 'h me hl aar 11 .11 ■a til ra is tfi dlej f! f«1 ,c Swingend Ook bij Boy Raaymakers. deerd door de trompettist Engels, Charlie Green, Nedl» en Charly Nanlohy, en een feïk^, de Duitser wiens naam mij oi 5Wj te, vielen er veel individuek standjes te beluisteren, maar [0' mer Rob Verdurmen en de fat bassist Arjan Gorter legden der zulk een stevig tapijt van Wl rhytms", dat de structuur en stelling vanzelf kwamen. Nafjj* soevereine Gorter stal voora de show met soli die regelrecl school van Clifford Brown k Zes individualisten en toch de coherentie. Het swingde uit, het sfeertje steeg met de: de vonk sloeg over. Drie maar vooruit dan maar. land(s) festival dat ook enkele ge newcomers (pianist Hert Jonge, drummer Joop van Erv kans gaf. i- UTRECHT (ANP) - Het bedrijfs- groepbestuur-uitvoerders in de bouw nijverheid van de hout- en bouwbond CNV is niet van plan het voorstel van de werkgevers te accepteren tot be perking van het aantal uitvoerders waarvoor de CAO moet gelden. De werkgevers willen de „werkingssfeer" van de CAO beperken tot de salaris- grens van 37.500 guldden. Het be dil jfsgroepbestuur wil eigenlijk geen enkele salarisgrens, maar een CAO voor alle betrokkenen. Tijdens de bespreking van de resulta ten van de CAO-onderhandelingen verklaarde het bestuur zich zaterdag in Utrecht wel bereid om. „gelet op de halsstarrige houding van de werkge vers". etappegewijs van de salaris- grens af te komen. „Voor de komende CAO willen we minimaal voorstellen, de grens te verhogen tot 42.000 gul den vast jaarsalaris." aldus voorzitter D. van Commenee van de hout- en bouwbond CNV. MADRID Het Spaanse kabinet heeft besloten de grenzen van Spanje te openen voor buitenlandse banken. Zij mogen, voor het eerst sinds de Spaanse burgeroorlog van 1936 tot 1939. een bijkantoor openen of een dochtermaatschappij oprichten. Banken die zich willen vestigen in Spanje dienen een minimumkapitaal mee te brengen van 750 miljoen pese ta (ruim 21 miljoen gulden) voor ope ning van een bijkantoor of tweemaal dat bedrag voor oprichting van een Spaanse dochter. ADVERTENTIEl Unieke Amro spaarvorm om zo snel mogelijk aan geld voor een eigen huis te komen. Geeft momenteel een hoge rente van 6'/2 zonder vastzetten. Stok achter de deur: bij opname voor 'n andere gelegenheid dan de koop van 'n eigen huis betaalt men 2% opnamekostea Dat geldt ook voor alle opnamen binnen 1 jaarna opening van de rekening. Extra voordeel: Eigen Huis Spaarplan-spaarders betalen een '/2 minder afsluitprovisie, wanneer een Amro Woninghypotheek wordt afgesloten (maximaal gelijk aan het totaal van de bijge schreven rente).* di bl< iaa tal D 1 MJ llv D IV rta a. d

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8