d Israël geeft antwoord Swapo-D zoekt steun in midden Bijeenkomst rechts Duitsland voorkomen Chinese adviseurs in Zaire Eurocommunisme: weinig macht Cremlin wil aandacht Starter voor kritiek Jrisis over vragen VS voorkomen rHSS Ster Indira Ghandi stijgt Mexico heeft corruptie-affaire Hulp bij opleiding van marine oro schreef ieven niet onder ivloed van drugs Snel oplossing verwacht voor Belgische crisis Priester en agent ontvoerd in Ierland IAANDAG 19 JUNI 1978 BUFTENLAND TROUW/KWARTET EL AVIV (UPI, Reuter) Israël weigert op dit ogenblik zich it te laten over de definitieve toekomst van de Westelijke 3 ordaanoever en de Gazastrook. Dit blijkt uit het Israëlische y 'Intwoord op twee Amerikaanse vragen. Israëls premier Begin eft voor zijn standpunt een meerderheid in het kabinet 'ten te vinden, waardoor een regeringscrisis in Israël werd orkomen. lington had Israël twee maanden !en gevraagd hoe het over de :omst van de bezette gebieden nkt afloop van de door Israël orgestelde periode van vijf jaar de Palestijnen beperkt zelf- lur zouden krijgen. Bovendien len de VS weten hoe Israël de in bezette gebieden woonachtige Pa- tijnen in de gelegenheid wil stellen de bepaling van hun eigen toe- it deel te nemen. lenigheid nen het Israëlische kabinet was er afgelopen weken onenigheid gere- over de vraag hoe men de Ameri- len zou moeten antwoorden. Mi er van de defensie Weizman en in dere mate minister van buiten- Ise zaken Dajan meenden dat de lerikaanse vragen in positieve zijn >*~iantwoord dienden te worden. Hier genover stond het standpunt van ijjemier Begin die de Amerikanen hts een vaag antwoord wilde la- i toekomen. gins standpunt kreeg gisteren de men van veertien van de negen- ministers. waardoor een crisis in kabinet werd voorkomen. Weiz- an, die na afloop van de kabinets- dering zijn woede nauwelijks verbergen en de ministers van de locratische Beweging voor Ver- dering stemden tegen het door Be- uitgewerkte ontwerp voor een twoord aan de VS. zwaajraëls antwoord werd onmiddellijk de VS gestuurd met de vraag of ie de basis kon vormen voor een t is di rvatting van de vredesbesprekin- om n met Egypte. In het antwoord De nadrukt Israël dat het de voortzet- o jg van het vredesproces in het Mid- rlijki n-Oosten zeer belangrijk acht. Is- chtku §1 gaat ermee akkoord om vijf jaar de toepassing van de door hem nva«gestelde verlening van beperkt jrd *bestuur aan de Palestijnen het et ge had. /en. karakter van de betrekkingen tussen de verschillende partijen te herzien. Om het bereiken van een akkoord te vergemakkelijke zullen vertegen woordigers van de bevolking van de westelijke Jordaanoever en de Gaza strook die volgens het plan van be perkt zelfbestuur gekozen werden aan de vredesbesprekingen mogen deelnemen. Nieuwe vragen Met dit antwoord heeft Begin welis waar op dit ogenblik een kabinetscri sis voorkomen, maar politieke waar nemers in Israël vragen zich af voor hoe lang. In Jeruzalem wordt ermee rekening gehouden dat de VS nieuwe vragen aan Israël zullen voorleggen. In een vraaggesprek op de Israëlische radio sprak oud-minister van buiten landse zaken Abba Eban de verwach ting uit dat de antwoorden van Begin Washington niet tevreden zullen stel len. Eban meent dat de VS nu eigen vredesvoorstellen op tafel zullen leggen. Militante leden van rechtse milities die weigeren hun posities in Zuid- Libanon op te geven, hebben onder tussen gedreigd met een heftige con frontatie met de vredesmacht van de Verenigde Naties die probeert het kwetsbare gebied bij de grens met Israël binnen te gaan. Ongeveer 700 man, behorende tot de hoofdzakelijke christelijke milities, zeiden dat zij ieder lid van de VN- macht zullen doden dat poogt stellin gen over te nemen die de Israëlische troepen dinsdag verlaten hebben. Zij zeiden elke nadering van de VN-mili- tairen „tot de laatste druppel bloed" te zullen weerstaan. „Wij zullen vech ten voor elk stuk land. elk dorp, elke vallei." Een woordvoerder van de mi lities zei voorts dat al sinds woensdag de bevoorrading van geïsoleerde VN- posten afgesneden was. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De onlangs opgerichte Namibische onafhanke lijkheidsbeweging Swapo-D wil toetreden tot het Namibische Nationale Front (NNF). In Utrecht zijn zaterdag onderhande lingen begonnen tussen een delegatie van de NNF (een verzameling van politieke partijen rondom het midden) en de leider van Swapo-D. Andreas Shipanga. Met behulp van waterkanonnen ontruimde de politie gisteren een plein in het centrum van Frankfurt. Het plein was bezet door tegenstanders van de rechts radicale Nationale Democrati sche Partij die een bijeenkomst daar gepland had. Cl tut1 is OSKOU (Reuter) De leiders in het Kremlin willen dat de irenigde Staten zich met de grootste denkbare aandacht staa ligen over de Russische waarschuwing dat het Amerikaanse zijn leid een bedreiging vormt voor de wereldvrede, eren van i blijkt uit een belangrijk commen- ir dat gisteren door het blad van de - mLoi issische communistische partij, hem awcia en andere Russische kranten a grcK rd gepubliceerd. Het Russische 1 rsbureau Tass liet zaterdag weten v'an t uit recente toespraken van de lebbe lerikaanse president Carter en uit latregelen van zijn regering blijkt 1 de b ivoorstanders van de koude oorlog Washington weer de overhand g ma 'gen' heid, ze aanval op de VS werd gisteren juich irolgd door het commentaar dat n og« der meer in Prawda werd gepubli- ïnen, ird. Tass wist bovendien te melden ir een t het commentaar „buitengewoon 'en ge il belangstelling" in de VS had tauw tregen. Het publiceren van een nspa nmentaar in verschillende Russi- ze w ie bladen vlak na een bericht van De ss is uiterst ongewoon in de Sow- rbaai Unie. Meestal wordt dat alleen o'n laan in de nasleep van een belang- burf te toespraak van president Brezj- w of een andere vooraanstaande ven wjet-leider. Het gisteren gepubli- erde commentaar en de berichten i Tass hadden duidelijk tot doel aam te geven dat de boodschap J i de Kremlin-top afkomstig was. richtend uit Washington wees Tass m—m groeiende onvrede onder leden i het Amerikaanse Congres over door president Carter gevoerde leid. Westerse diplomaten in Mos waren er van overtuigd dat het Prawda gepubliceerde verhaal itatie in Washington zou leiden. antel het vrijwel in alle belangrijke Opiniepeiling in India: NEW DELHI (Reuter) Vol gens een opiniepeiling die dit weekeinde is gepubliceerd wil 56 procent van de Indiërs Indira Gandhi terugzien als premier. 59 procent is van mening dat het beter met India zal gaan als zij de politieke leiding in het land overneemt. Een meerderheid van de Indiase bevolking ver wacht dat mevrouw Gandhi effi ciënter te werk zou gaan, de prijzen zou verlagen en de cor ruptie in de openbare sector te gen zou gaan. De opiniepeiling werd gedaan in opdracht van het blad „India Vandaag". Vooral de onder vraagden in de hoofdstad New Delhi lieten zich lovend uit over de oud-premier. Vijftien maan den geleden leed Indira Gandhi nog een vernietigende verkie zingsnederlaag, maar de laatste tijd boekt zij bij deelstaatverkie zingen opmerkelijk goede resul taten. Een speciale commissie onderzoekt op het ogenblik ex cessen die zouden zijn begaan tijdens het bewind van Indira Gandhi. Frankrijk breekt internationale bijeenzijn nazi's op FRANKFURT, MELUN (AFP, DPA) Bijna negentig men sen zijn bij de zwaarste botsingen in jaren tussen de Westduit- se politie en antifascistische demonstranten dit weekeinde in Frankfurt gewond geraakt. In het Franse Melun heeft de politie in opdracht van de plaatselijke gemeenteraad een internationale bijeenkomst van neo-nazi's opgebroken. Sowjet-kranten gepubliceerde artikel dient de nieuwe hardheid van Carter in de buitenlandse politiek als dek mantel voor zijn mislukkingen op binnenlands gebied. Het commen taar omschreef de toespaak van Car ter, gehouden elf dagen geleden in Maryland, waarin hij zich hard ten aanzien van de Sowjet-Unie opstelde, als de ergste vervalste weergave van het Sowjet-beleid sinds de koude oor log. Volgens het commentaar was het onjuist van Carter om de Sowjet-Unie de keuze te geven tussen samenwer king of confrontatie aangezien Mos kou al lang geleden voor coöperatie had gekozen. MEXICO-STAD (UPI) Voormalige en huidige hoofdambtenaren in het Mexicaanse ministerie voor land bouwhervorming worden verdacht van oplichting en valsheid in ge schrifte, berichtte dit weekeinde het Mexicaanse persbureau Notimex. De ambtenaren naar wier anteceden ten een onderzoek zal worden inge steld, hebben allen samengewerkt met oud-minister voor landbouwher vorming Jorge Rojo Lugo, die op 1 juni onder druk van de boerenstand aftrad en weer gouverneur werd van de staat Hidalgo, wat hij voorheen geweest was. De boeren stelden hem verantwoordelijk voor de voortduren de pachtproblemen in Mexico. Rojo werd opgevolgd door Antonio Toledo Corro, een afgevaardigde. Bij de botsingen in Frankfurt werden vijf mensen door de politie aangehou den. Dit gebeurde toen ongeveer vijf duizend anti-fascisten een plein in het centrum van de stad hadden be zet. Op dat plein wilde de extreem rechtse Nationale Democratische Partij (NPD) een bijeenkomst hou den ter gelegenheid van de Dag van de Duitse Eenheid. De Dag van de Duitse Eenheid is een officiële feest dag in de Bondsrepubliek ter herden king van de opstand in Oost-Dults- land op 17 juni 1953. De vechtpartijen begonnen toen de antifascistische demonstranten het plein op vercoek van de politie niet wilden ontruimen. Volgens de West- duitse politie werden de ongeveer tweehonderd politieagenten met sta len kogels beschoten en met rook bommen bestookt. Daarop werd het plein met geweld schoongeveegd. Vakbondsmensen die aan de antifas cistische demonstratie deelnamen verklaarden dat de politie ruw was opgetreden en demonstranten in el kaar hadden geslagen. Knokploegen De bijeenkomst van de NPD waar voor aanvankelijk toestemming was gegeven werd verboden om nog meer moeilijkheden te voorkomen. Vol gens de politie bevonden zich onder de ongeveer vierduizend aanhangers van de NPD verscheidene knokploe gen „die op botsingen met links uit waren". In de buurt van het Franse Melun werd men dit weekeinde onaange naam verrast toen men ontdekte wie het oude kasteel van Blandy-les- Tours had gehuurd. In plaats van leden van een culturele vereniging kwamen er vijftien jongelui, verge zeld van enige oude mannen in oude militaire voertuigen en gekleed in zwarte hemden en petten met nazi emblemen. Helemaal duidelijk wat er aan de hand was werd het toen een vlag met een hakenkruis aan de mast .van het oude slot gehesen werd. Toen bovendien bekend werd dat er zes Duitsers, twee Belgen, drie Nederlan ders, drie Fransen en een Zwitser zich in het kasteel ophielden werd de bij eenkomst door de politie opgebroken nadat hierom door de burgemeester was gevraagd. Twee weken geleden hebben Swapo- dissidenten in de Zweedse hoofdstad Stockholm de Swapo-Diemocratic) opgericht, omdat de vrijheidsbewe ging van Sam Noejoma te dictatori aal geleid zou worden. Shipanga. die zichzelf tot president van de Swapo- D heeft uitgeroepen is een van de oprichters en voormalig secretaris van de Swapo van Noejoma. Twee jaar geleden is hij op last van Noejo ma in Zambia gearresteerd. Daar zat Shipanga enige tijd gevangen en werd daarna overgebracht naar een gevangenis in Tanzania, waar het wettelijk gemakkelijker is om perso nen voor een onbepaalde tijd vast te houden. Drie weken geleden heeft president Nyerere van Tanzania Shi panga 'onder internationale druk' vrijgelaten. Volgens zijn zeggen is Shipanga op valse beschuldigingen aangehouden en gevangen gezet. „Ik zou volgens Swapo-leider Noejoma een brief geschreven hebben, waarin een 'dodenlijst' stond met de namen van Noejoma en andere Swapo-lei- ders er in. Later werd ik nog beschul digd van handel in wapens," aldus Andrea Shipanga. Macht Nu enkele weken na zijn vrijlating spuugt een verbitterde Shipanga zijn gal over de Swapo-N, zoals hij de vrijheidsbeweging van Sam Noejoma noemt. „We moeten niet op de macht en de grillen van één partij en zijn president ingaan," meent Shipanga. „Macht is het sleutelwoord van de Swapo-N. Noejoma heeft duidelijk gemaakt wat en wie hij is. De Swapo is twintig jaar geleden opgericht met democratische beginselen. Wij zijn nog steeds die Swapo van toen en willen op dezelfde lijn blijven door gaan als vroeger was afgesproken. Van de beginselen willen we niet af wijken. We willen het volk vertegen woordigen," aldus Shipanga. Andreas Shipanga beweert dat ze ventig procent van de Swapo-leden buiten Namibië achter hem staat. Ook veel studenten zouden hem wil len steunen. In een persverklaring staat, dat veertig procent van de Swapo-leden buiten Namibië de Swa- po-D steun wil geven. Verklaring van een NNF-vertegenwoordiger voor deze tegenstrijdige percentages: „Nou, ja we hebben geen Nipo-onder- zoek gehouden of zoiets." In 't midden Het NNF heeft direct na de oprich ting van de Swapo-D in Stockholm, twee weken geleden, contact met Shi panga opgenomen om over een even tuele toetreding van de Swapo-D tot de organisatie te praten. Het NNF. dat de meeste kleine stammen in Namibië denkt te vertegenwoordi gen. hoopt door deze samenwerking ook onder de grootste stam vtm Na mibië. de Ovambo's een sterkere aan hang te krijgen. De politieke koers die de NNF voert ligt volgens de blanke woordvoerder Kirkpatrick in het politieke midden. Tot deze man telorganisatie behoren onder meer de Swanu (Nationale Unie van Zuid- west-Afrika), de Namibische onaf hankelijkheidspartij. de Bandero- groep en de Federale Partij. Kirkpatrick heeft geen goed woord over voor de Swapo van Noejoma en noemt de vrijheidsbeweging 'terroris tisch' en 'marxistisch'. Kritisch stelt Kirkpatrick zich op te genover de actiegroepen in ons land. die in de Swapo de enige vertegen woordiging van het Namibische volk willen zien. Shipanga liet zich minder kritisch uit over zijn vrienden in de Swapo. Hij hoopt nog steeds op een hereniging met zijn medestanders van vroeger, maar dan zonder Noejoma. KINSHASA (UPI, Reuter, AP) China heeft militaire advi seurs naar Zaïre gestuurd om te helpen bij de opleiding van de Zaïrese marine. Volgens diplomatieke bronnen is de Chinese delegatie de tweede groep uit de Volksrepubliek die Zaïre helpt bij de training van marinemensen. Zaterdag wordt een Chinese delega tie verwacht voor besprekingen met Zaïrese regeringsfunctionarissen. De marine van Zaïre heeft dertig kleine boten die patouilleren op de meren en rivieren en heeft achthonderd man in dienst. Volgens de regering van Zaïre zijn uit Angola meer dan duizend opstande lingen Zaïre binnengekomen de laat ste dagen. Zaïre zou om meer buiten landse militaire hulp gevraagd hebben. België zou er in toegestemd hebben om een twaalfduizend man sterke in- fanterie-divisie te oefenen en Frank rijk zou een elite-korps van driedui zend man luchttroepen onder zijn hoede genomen hebben als eerste stap om het ongeorganiseerde Zaïre se leger weer op te bouwen. De bescherming van de provincie Sjaba is op het ogenblik in handen van een drieduizend man sterke in ter— Afrikaanse vredesmacht, die voor de helft uit Marokkanen bestaat. Volgens het Zaïrese persbureau AZAP heeft een militair tribunaal in Lumumbashi. de hoofdstad van Sja- mille )iIE (Reuter) De veronderstel- ettlni dat oud-premier Aldo Moro on- invloed van drugs was toen hij zijn 54 dagen durende ;enschap brieven aan de Itali- autoriteiten schreef lijkt niet zijn. wm deel. ,jemieen zojuist verschenen medisch ge# over de lijkschouwing staat saMl &een aanwijziingen zijn gevonden zijn ontvoerders van de Rode ades hem dergelijke middelen an toegediend 'brieven van Moro bevatten onder een voorstel aan de regering om de Rode Brigades te onderhan- a over de vrijlating van dertien in itë levangenis zittende terroristen en TWotte pleidooien bij zijn politieke flden zijn leven tot elke prijs te Wen. fo werd op 9 mei door de Rode ides doodgeschoten nadat de re- ig was gebleven bij haar weige- lop de eisen van de ontvoerders in Een niet zo erg bekende maar waarschijnlijk wel erg invloedrijke actiegroep is de Atlantische Commissie. De organisatie probeert de gedachte achter het Atlan tische bondgenootschap (zeg maar NAVO) levendig te houden onder het Neder landse volk. De Atlantische Commissie wordt niet, zoals andere actiegroepen die opereren op het terrein van de buitenlandse politiek veelal, bemand door men sen in spijkerpakken maar door keurige heren in streepjes-pakken en strop dassen. In haaar middelen toont zij weer veel overeen komst met, pakweg het Chi- li-comité of de anti-apart- heidsgroepen: rechtstreeks contact met politici en een permanente stroom van „in formatie" voor iedereen die maar belangstelling toont. De „ideologie" van de At lantische Commissie is ui teraard sterk anti-commu nistisch. Daarom hebben we ook met enige gretigheid gegrepen naar de brochure die deze organisatie heeft laten verschijnen over het verschijnsel Eurocommu nisme. Daaronder wordt verstaan de beweging in het internationale communis me. die zich wat onafhanke lijker van de Sowjet-Unie opstelt en in het westen het spel van de parlementaire democratie wil meespelen. De sterkste vertegenwoor digers van deze richting zijn de communistische partijen van Spanje en Italië. Het Eurocommunisme wordt in westerse linkse kringen wel gezien als een soort „derde weg". Een aardig alternatief tussen het tot dictatuur ver worden „communisme" van de Sowjet-Unie en het tot uitbuiting leidende „kapita lisme" van het Westen. Wie nu had verwacht (of ge hoopt) dat de Atlantische Commissie eens ouderwets de staf zou breken over dit moderne fenomeen komt bedrogen uit. De brochure van de hand van de histori cus drs. C. J. Visser (mede werker van het Nederlands Instituut voor Vredesvraag stukken) is een nuchter ge schreven overzicht, waarin de waarschuwende of zelfs bestraffende toon nergens wordt aangeslagen. Kissinger Zelfs als Visser de opvattin gen van Henry Kissinger (in de kringen van de Atlanti sche Commissie toch zeer hoog aangeslagen) over het Eurocommunisme weer geeft kan een woordje vari instemming er niet af. Nee, de auteur constateert slechts dat zoiets als Euro communisme niet paste in Kissingers gedachtenwe- reld over machtsblokken en dat hij er daarom het land aan had. „Ontspanning in Kissingers ogen betekende dat de supermogendheden daar (in Europa) de situatie van invloedssferen en direc te afhankelijkheid zouden bevriezen. In de opvat ting van Kissinger was het Eurocommunisme een sto rend element, omdat bij een eventueel aan de macht ko men van één van deze par tijen (bedoeld zullen zijn de Eurocommunistische par tijen) het fragiele evenwicht in Europa tussen de beide blokken gemakkelijk weer uit balans kon raken. Kis singer gaf in feite de voor keur aan Westeuropese communistische partijen die in hun oude leninisti sche of zelfs stalinistische opstelling volharden en zo zichzelf uit de sfeer van re- geringsverantwoordelij k- heid bleven prijzen, boven Westeuropese communisti sche partijen die door het benadrukken van hun de mocratische en pluralisti sche gezindheid plotseling „salonfahig" dreigden te worden binnen de parle mentaire systemen waarin ze opereerden." De huidige Amerikaanse machthebbers slaan een wat minzamer toon aan over Eurocommunisme, maar volgens Visser staat nog te bezien of er in de praktijk zoveel zal verande ren in de houding tegenover dit fenomeen. „De toon werd inderdaad milder, maar de inhoud van de boodschap bleef nagenoeg gelijk. Minister Cyrus Van ce heeft al bij herhaling toe gegeven dat de Westeurope anen het volste recht heb ben de regering te kiezen die zij wensen, daar ze bur gers zijn van onafhankelij ke en soevereine staten. Maar omdat ook de Vere nigde Staten onafhankelijk en soeverein zijn behouden zij op hun beurt zich het recht voor om hun politiek te wijzigen in het geval dat in een Westeuropees land een communistische partij mede regeringsverantwoor delijkheid gaat dragen. En omdat in de verste verte niet uit de doeken is gedaan wat die wijziging zal behel zen, is het de vraag of de Eurocommunistische partij wel zoveel baat zullen heb ben bij de Carter-politiek." In zijn slotwoord bekent Visser dat hij zich nu eens niet heeft geworpen op de vraag of de Eurocommunis ten wel willen wat ze zeg gen, maar op de vraag of ze wel kunnen wat ze zeggen. Kunnen ze echt meespelen in de parlementaire demo cratie dus. Visser denkt van niet: er „blijken aan de Eu rocommunistische autono mie en democratie beper kingen te zijn opgelegd die •eigenlijk alleen kunnen wegvallen wanneer de ban den met de Sowjet-Unie vol ledig worden geslaakt." En daar zijn de communisti sche partijen van Italië en Spanje nog niet aan toe. (Het adres van de Atlanti sche Commissie is Raam- weg 44, Den Haag). Vrouwen Aan de stroom van informa tie over Latijns-Amerika komt geen einde. Nauwe lijks hebben we de speciale mappen over Argentinië weggelegd of de nieuwe af levering van het tijdschrift van CLAT is er al weer. En meteen maar weer een dub beldik nummer. Volgens de voorpagina is het „nummer thema" het artikel over de vrouwen in Latijns-Ameri- ka. Daaruit dan maar een citaat. „De vrouwen van La- tijns-Amerika leven, meer nog dan die in andere we relddelen. in een door man nen beheerste wereld. Dat komt tot uiting op alle maatschappelijke gebie den." zo begint het. Voor beelden: het percentage analfabeten is onder vrou wen veel hoger dan onder mannen, het percentage economisch actieve vrou wen is in Latijns-Amerika stukken lager dan het ge middelde in de wereld. Vrouwen krijgen voor het zelfde werk minder betaald dan mannen en hebben minder invloed in bestuur en politiek. Het aardige van organisa ties als CLAT is dat ze je nooit alle moed ontnemen. De toestand is slecht, maar er komt verandering, zo luidt steevast de bood schap. Daarom komt het slot van het artikel over de vrouwen wat ontmoedigend voor: „Pas nu beginnen vrouwen duidelijk aan dacht te eisen voor hun pro blemen. Er wacht nog een lange weg. Want het is niet onmogelijk dat de heersen de ideeën in een samenle ving moeilijker zijn te ver anderen dan de maatschap pelijke structuur zelf." (Het adres van CLAT-Ne- derland is Nieuwe Gracht 47, Utrecht). Chili-Duitsland In Nederland heeft de Chi leense dictatuür nooit enige aanhang van betekenis kunnen verweryen. De ma nier waarop generaal Pino chet aan de macht kwam en bleef riep van begin af grote weerzin op bij grote lagen van de bevolking. In West- Duitsland ligt dat anders. Daar zijn steeds politici van naam geweest die zich openlijk durfden uitspreken vóór Pinochet. Niet dat zij in hem een onversneden de mocraat zagen, maar hij was in elk geval geen com munist. Die Duitse sympa thisanten van de Chileense dictatuur zijn vooral te vin den in de grote rechtse par tijen. de CDU en de CSU. Informatie hierover geeft het Nederlandse Chili-comi- té in een speciale brochure is te lezen dat daar al heel wat aan vooraf is gegaan. Vermeldenswaard is bij voorbeeld de uitspraak van de CDU-er Bruno Heck di rect na de staatsgreep in 1973 ove het als gevan genkamp ingerichte stadion van Santiago. „Het leven in het stadion is bij zonnig weer werkelijk aange naam," meende Heek. Ty perend is dat een serieus blad als de Frankfurter All- gemeine er zelfs op meent te moeten wijzen dat Pinochet in Santiago toch maar veilig boodschappen kan gaan doen en kanselier Schmidt in Bonn niet. „In het huidi ge politieke klimaat in de Bondsrepubliek waarin de christen-democraten alles in het werk stellen vooruit strevende personen en groe pen in een kwaad daglicht te stellen en op één lijn te plaatsen met het terroris me. kan extreem rechts haar sympathie voor de jun ta steeds openlijker mani festeren." aldus de borchure Duitsland-Chili. (Chili-comitée. Minahassa- straat 1. Amsterdam) ba een sergeant ter dood veroordeeld, omdat hij schuldig zou zijn aan de dood van een Jonge Zaïrees tijdens de moeilijkheden in Sjaba. Castro De Cubaanse leider Fidel Castro heeft gisteren gereageerd op de be schuldigingen van president Carter van de VS. Volgens Castro is de CIA in het geheim de pro-westerse opstan delingen in Angola te hulp gekomen. „Wij hebben uit zeer betrouwbare bron vernomen dat de CIA onlangs contact heeft gelegd met de Unlta (de pro-westerse onafhankelijkheidsbe weging in Angola) en de Unlta steun heeft toegezegd van de Amerikaanse regering", aldus Castro. Een functio naris van het Witte Huis noemde de beschuldigingen van Castro „ab surd". In antwoord op de beschuldiging van Carter dat Cuba de opstandelingen had gesteund die vanuit Angola de provincie Sjaba waren binnengeko men, zei Fidel Castro: „Dit is abso luut een leugen. Wij hebben zelfs niets geleverd." BRUSSEL (Reuter. UPI) De Belgi sche premier Leo Tindemans ver wacht spoedig een oplossing voor de regeringscrisis in zijn land. Na de bijeenkomst van het kabinet gisteren vertelde Tindemans dat ministers van alle partijen overeenstemming hadden bereikt over een formule waarbij de uitgaven in de sociale sec tor tussen de zestien en zeventien miljard Belgische frank (1.2 miljard gulden) belopen. Volgens Tindemans zullen de voorzitters van de coalitie partijen het compromis accepteren. In de nacht van dinsdag op woensdag ontstond de crisis in België, toen de socialisten en christendemocraten het niet eens konden worden over een anti-crisis-plan. Premier Tindemans diende bij koning Boudewijn zijn ont slag in. maar koning Boudewijn ver zocht Tindemans op zijn beurt een lijmpoging te wagen. BELFAST (UPI) Een verboden protestantse groep, de Ulster Free dom Fighters (URR) heeft gisteren in Noord-Ierland een rooms-katholieke priester ontvoerd en vervolgens laten weten hem in gijzeling te houden tot een zaterdag door leden van het Ierse Republiekeinse Leger (IRA) ontvoer de politieman wordt vrijgelaten. In het communique van de UFF staat dat de 55-jarige priester Hugh Murp hy vrijgelaten zal worden „in dezelfde staat als agent William Turbott". De politie, die een onderzoek instelde In de woning van de geestelijke, vond de deur open en zijn bril op de vloer

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5