esprek over RMS k cel voortzetten' Alleen bij mooi weer bromfietsen Herinnering aan Roosjen Te weinig opvang voor herstellende patiënten ernstig hersenletsel ggestie verdedigers tijdens rechtszaak iz ;r: Aalenergie' Ouwe- ïands )ierenpark ie! kenmachines 80 toegestaan ij eindexamens Behoefte aan speciale traumakliniek Broodoorlog voorlopig? nog afgewend Macintosh met nieuw plan naar overheid Grote Roemeense luchtvaartorder nu naar Britten Bod Elsevier op Hitkrant ÏRDAG 17 JUNI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET irdan rizoi ir Jan Sloothaak 'oort SEN Alle Zuidmolukkers die gevangenisstraffen uitzitten omdat zij hebben deelgeno- i aan gewelddadige acties kunnen een bijdrage leveren aan het slaan van een brug tussen jmolukkers en de Nederlandse samenleving. Volgens de verdedigers van de drie verdach- die onlangs het Provinciehuis in Assen bezetten, mr. W. G. A. Kousemaker en mr. H. de iter, kan dat door een beleid uit te stippelen met betrekking tot de uitvoering van hun ffen. sten. ii it. vend pleidooi merkte mr. Kousema- op dat volgens art. 41 van de iselwet gevangeniswezen de ge- tsdirectie moet helpen zoeken een oplossing van maatschappe- t moeilijkheden die tot het plegen een strafbaar feit hebben geleid, n op deze wijze kan getracht len Zuidmolukkers vanuit hun jtie een rol te laten vervullen bij laan van „bruggen van commu- ie" tussen de Zuidmolukse en rlandse gemeenschappen. Een ■ffend beleid zal ook gunstig op de Zuidmolukse achter die hen als politieke gevangenen touwt. de rechtszaak is nog eens tend duidelijk gemaakt welke er te overbruggen zijn om tot e verhoudingen te komen. Het om twee dingen. Enerzijds de tussen de Zuidmolukse jonge- en hun leiders en tegelijk de iloze woede van de Zuidmo- imeenschap die zich bedrogen ir de Nederlandse financiële aan Indonesië. 2-jarige technische tekenaar Al- Manuputty. lid van de Zuidmo- gemeenschap in Assen en werk- in een werkgroep in de wijk die begeleidende rol speelt, duidde 10e de jongeren de processen als Jachtig beleven. De jongeren een daad stellen en komen in door geweldpleging. De leiders ■schrijven dit niet, maar zij blij- in gebreke als het gaat om het liken van alternatieven. Men zou orbeeld de aandacht van de jon- HENEN Sidderalen in Ou- ihands Dierenpark gaan hun ;en aquarium verlichten. Dat althans het plan en daarvoor irdt apparatuur ontwikkeld. lals bekend produceren sid- ralen forse stroomstoten, iwehand beschikte tot voor irt over twee fors uit de klui- n gewassen sidderalen. Deze esten waren meer dan een eter lang en hadden een lorsnede van zeker anderhal- decimeter. Op hun verblijf- aats was apparatuur aange- iten waardoor het publiek htflitsen zag en sirenes hoor- loeien. Dat gebeurde dan et de energie die de dieren lf produceerden. aar de twee „flitsalen" zijn i dood. Ze zijn hoogbejaard erleden. Er zijn echter vijf volgers, die nu nog erg klein n. maar volgend jaar, als het aanbouw zijnde ondergrond aquarium gereed is, zullen ze nergiek" genoeg zijn om alenergie" te leveren die vol- lende is voor verlichtings eleinden. De directie van iwehands spreekt nu al van n primeur op het gebied van alternatieve energievoorzie- ng: naast zonne-energie ook alenergie". in onze parlementsredactië EN HAAG In 1980 zullen er de eindexamens in het tgezet onderwijs voor het *t elektronische rekenma- ientjes gebruikt mogen wor- n Dit schrijft staatssecreta- De Jong (voortgezet onder- si in een circulaire aan de toolbesturen. lektronische rekenappara- ir wordt bij studie en beroep ^eds meer gebruikt en ver- in toenemende mate ta rn rekenlinealen. Met ie in de economie, en de en natuurkunde is dit het aldus de staatssecre- arom kan deze apparatuur v k in het onderwijs een nutti- functie hebben omdat men 20 mee leert werken, vindt vindt de staatssecretaris 1 ook de eigen rekenvaardig- i van leerlingen goed moet geren kunnen richten op wat er moet gebeuren als de dag van de bevrijding van de Zuid-Molukken komt. Nu is er geen doel. De Zuidmolukse gemeen schap wordt overal buiten gelaten. Als de RMS-regering in ballingschap een tegenota maakt als tegenwicht voor de regeringsnota over de Zuid molukse zaken, blijft ze in gebreke door de Zuidmolukse gemeenschap daar niet zelf eerst in te kennen en inspraak te geven zodat de jongeren er hun standpunt in terug kunnen vinden. Hulp aan Indonesië „Wij als Zuidmolukse jongeren gaan er van uit dat Nederland mee helpt aan de onderdrukking in Indonesië door een generaalsregime te steu nen," zei Manuputty verder. Datzelf de geluid was ook terug te vinden in een verklaring van Eli K. aan het slot van de zitting namens de drie ver dachten. Hij begon met zijn deelne ming te betuigen met de naaste fami lieleden van de slachtoffers, maar eis te tevens dat Nederland zou ophou den Indonesië te steunen. Tegelijk verwees hij naar een perscommuni qué dat gisteren is uitgegeven door het overkoepelend orgaan van Zuid molukse jongeren in Nederland. Ook hierin wordt een stopzetting van de hulp aan Indonesië geëist, anders zijn er nieuwe acties te verwachten, zo staat er in. Opmerkelijk is dat men niet om erkenning van de RMS vraagt. „Wij vragen niet om erken ning van onze republiek, maar eisen stopzetting van de hulp aan Indo nesië." In zijn pleidooi merkte mr. Kousema ker op dat de Zuidmolukkers niet kunnen begrijpen dat Nederland zich zo druk maakt om het grote aantal verdwijningen van politieke gevange nen in Argentinië en niet om hetzelf de in Indonesië. Ideële motieven Ook de officier van justitie mr. L. C. M. Meijers, ging uitdrukkelijk in op de politieke achtergronden. Hij er kende dat de motieven van de ver dachten van ideële aard waren. Ne derland heeft verwachtingen gewekt. De steun van de Nederlandse openba re mening in 1950 en de jaren daarna aan het RMS-ideaal heeft ertoe bijge dragen dat dit ideaal nog sterk leeft. Ook het accent van het Nederlandse beleid op de tijdelijkheid van de Mo lukse aanwezigheid in Nederland en de onduidelijkheid over de beëindi ging van het dienstverband van de Ambonese ex-KNIL-militairen heeft een rol gespeeld. Dit alles rechtvaar digt echter niet het gewelddadig op treden van de drie verdachten. ren vergelijkbaar zijn. Ook Neder landse jongeren aldus de psychia ter hebben moeite hun identiteit te vinden, wat bijvoorbeeld voort komt uit het feit dat ze na hun studie vaak geen werk kunnen vinden. Het beeld van een zinvol leven wordt onttakeld. Wat wel exclusief voor Zuidmolukse jongeren geldt is dat zij dan een uit weg kunnen vinden door zich uit te leven in het RMS-ideaal. wat hun even dan toch weer zin geeft. Mantouw vond echter dat er een le vensgroot verschil is. „De Nederland se jeugd heeft een beleving vanuit de eigen gesettelde samenleving. De Zuidmolukse samenleving is echter nooit gegund een rustpunt te vinden om zichzelf te vinden. Ze is altijd ten dienste geweest van andere samenle vingen. De Zuidmolukker heeft be hoefte aan zijn eigen historie, zijn eigen vrijheidshelden en niet ene Wil lem van Oranje. Ik heb mijn eigen rijke historie, zo rijk ben ik en dat is me steeds onthouden", aldus Mantouw. Daarin berust volgens Mantouw de identiteit van de Zuidmolukker. Hij vond echter mèt de rechtbankpresi dent mr Fliek dat geweld het ideaal niet dichterbij brengt. Wel wilde hij er mee zeggen dat het geweld niet op zichzelf staat, maar een duidelijke oorzaak heeft. Op een vraag van de officier van justitie hoe duidelijk ge maakt kan worden dat het middel van geweld niet ten goede komt aan het ideaal, zei Mantouw: „De RMS en ook het geweld moeten bespreekbaar blijven. Niet alleen in de Zuidmoluk se samenleving maar ook met de Ne derlandse gemeenschap. Nederland moet erkennen dat het ook schuld heeft, dat schept ruimte voor een gesprek". Tijdens de tweede dag van het proces gisteren demonstreerden Zuidmolukse jongeren voor het gerechtsgebouw in Assen. UTRECHT Per jaar lopen ongeveer 65 kinderen bij ver keersongelukken zeer ernstig hersenletsel op. Zij hebben speciale medische en sociale begeleiding nodig. De mogelijk heden hiervoor zijn beperkt. Dit blijkt uit een mededeling van het KNAC-jeugdfonds, dat dit jaar vijf jaar bestaat. Dit fonds financiert medisch onderzoek ten behoeve van jeugdige ver keersslachtoffers. Overlijden Identiteit De heer L. C. Mantouw, Zuidmoluks voorman en consulent samenwer- kingsopbouw, werd als deskundige gehoord. Hij veil een psychiatrisch rapport aan dat over de drie verdach ten is gemaakt. Daarin stond dat de identiteitsproblemen van Zuidmo lukse jongeren en Nederlandse Jonge- Uit de rapporten van reclassering, psychologen en psychiaters kwam gisteren een beeld naar voren van de persoonlijke omstandigheden die er mede toe bijdroegen dat de drie ver dachten het Provinciehuis bezetten. Bij alle drie verdachten blijkt het overlijden van één of beide ouders diepe sporen te hebben nagelaten. Eenzaamheid en het zoeken naar een doel in een zinloos lijkend leven, als mede tegelijk het zoeken naar een eigen identiteit, bracht hen op het spoor van het RMS-ideaal. Iets te doen voor de vrijheidsstrijd zou hen die eigen identiteit geven en een blij vende waardering van de eigen groep geven. Ook waren er vrienden van hen onder de omgekomen Zuidmo lukkers bij De Punt. Ook dat kan een rol hebben gespeeld. Ze identificeren zich met „hun helden", zozeer dat zelfs de dood aanvaardbaar werd. Hun „niemand zijn" zou door de dopd worden opgeheven. In het pleidooi van de verdediging werd gesteld dat straffen van meer dan zes jaar in Nederland extreem lang zijn. Mr Dr Ruyter pleitte voor straffen die te overzien zijn. De uit spraak is op 30 juni. Het KNAC-jexigdfonds heeft ook het Nederlandse deel meegefinancierd van een internationaal onderzoek naar de herstelmogelijkheden van mensen met ernstig hersenletsel. In het kader daarvan hebben een neuro loog en een psycholoog van het Rot terdamse Dijkzigtziekenhuis twee jaar lang een groep patiënten ge volgd." Een van hun conclusies is, dat de klachten na ontslag uit het zieken huis op een gegeven moment weer gaan toenemen. Zij schrijven dat toe aan begrijpelijke maar onjuiste toe komstverwachtingen („alles komt vast wel weer goed") die tot gevolg hebben, dat men de confrontatie met de harde werkelijkheid niet aan kan. Ouders en onderwijzers weten vaak niet, hoe ze een kind, wiens persoon lijkheid na een zware hersenbescha diging is veranderd, moeten opvan gen. Er is dringend behoefte aan meer voorlichting (informatiecentrum) en aan een speciaal behandelingsinsti tuut (traumakliniek). Eisen Daar wordt overigens al aan gewerkt. Een speciale werkgroep onder leiding van prof. dr B. J. J. Ansink heeft kort geleden een rapport voltooid dat aan geeft aan welke eisen de opvang en begeleiding van met name jeugdige patiënten zou moeten voldoen. Daar bij wordt gedacht aan het stichten van een speciaal behandelingsinsti tuut voor kinderen met een „resttoe- stand" na ernstig hersenletsel. Per jaar hebben 50 tot 200 kinderen zeer ernstige restverschijnselen (li chamelijk of geestelijk). Zij zouden eigenlijk in een speciaal behande lingsinstituut moeten worden opge nomen. DEN HAAG De Nederlandse bak kerijen zullen zich tot eind september houden aan de prijsovereenkomst voor brood van fabriek aan winkel. Deze overeenkomst ging op 1 maart in en zou 1 juli aflopen. „Men zal tot eind september de sta tus quo handhaven en elkaar niet aanvliegen," aldus de voorzitter van het Produktschap Granen, dr C. H. J. van Beukering, na een bijeenkomst over dit probleem. De voedingsbonden FNV drongen eind mei aan op „bikkelharde" prijs- voorschriften, omdat zij een brood oorlog vreesden. Een concurrentie slag zou de broodwinning van de 20.000 werknemers in de bakkerijsec tor in gevaar brengen. De prijsafspraak betekent dat super markten voor onverpakt brood 1,07 gulden en voor verpakt brood 1,14 moeten betalen aan de fabrikant. HELDER De achttienjarige lus Baars uit 't Zand is gistei - ■verongelukt toen hij vlakbij •elder bij een botsing betrokken f Hij reed mee in een auto die n botsing in het Noordhollands terechtkwam. Drie anderen in een ziekenhuis worden Vier jaar was mijnheer S. al invalide, toen hij aan dc bedrijfsvereniging vroeg of zij hem aan vervoer kon helpen. „In verband met mijn hart en vaatziekte kan ik mij maar zeer beperkt te voet of met het openbaar vervoer verplaatsen. Vandaar dat ik meen voor een vervoersvoorzie ning in aanmerking te komen." schreef hij aan de bedrijfsvereniging. De bedrijfsvereniging bestudeerde de bijbeho rende stukken en beschikte negatief. Mijnheer S. wil kennelijk een auto in bruikleen plus een kilometervergoeding, redeneerde de bedrijfsver eniging. „Maar aangezien hij zich nog vrijwel onbeperkt per bromfiets kan verplaatsen moet zijn verzoek worden afgewezen." S. zocht het hoger op en wendde zich tot de Raad van Beroep. De raad ging eerst te rade bij een internist. Kan die man werkelijk niet meer op een bromfiets rijden? Nee. zei de internist, van deze man kan het rijden op een bromfiets niet meer bij alle weersomstandigheden worden ge vergd. Het is redelijk wanneer hij voor het onderhouden van zijn maatschappelijke contac ten gebruik kan maken van een auto. Voor de raad gaf dit medische oordeel de doorslag: de bedrijfsvereniging werd gevraagd de afwijzing te herzien. Die herziening kwam er. maar het betekende niet dat mijnheer S. zijn autootje kreeg. Het was de bedrijfsvereniging niet ont gaan. dat de internist had gezegd dat mijnheer S. niet onder alle weersomstandigheden op een bromfiets mocht rijden. De sociale verzekerings mannen trokken daaruit de conclusie dat S. bij mooi weer wel degelijk van zijn bromfiets ge bruik kon maken en dat er dus alleen voor de perioden met slecht weer een vervoersvoorzie ning moest worden getroffen. Bovendien, zo redeneerde de bedrijfsvereniging heel pienter, kan S. voor zijn familie bezoeken en dergelijke heel goed tijdstippen kiezen waarop het mooi weer is. Zo werd 8. terugverwezen naar zijn bromfiets. Alleen voor de dagen dat het echt slecht weer was en waarop hij tóch op bezoek wilde gaan, kreeg hij een vergoeding van de taxlkosten tot de helft van het gebruikelijke bedrag. S. vond die herziening van de bedrijfsvereniging wat al te pover en hij ging opnieuw in beroep. „De bedrijfsvereniging pro beert onder uw uitspraak uit te komen, klaagde hij bij de Raad van Beroep. Op grond van uw uitspraak heb ik immers recht op een auto of op een volledige taxikosten-vergoeding." De Yaad won opnieuw advies in bij de internist. De arts handnaafde evenwel onverkort zijn al eerder afgelegde verklaring: S. mocht alleen bij mooi weer op zijn bromfiets. In dit geval gaat het erom, oordeelde de raad of de vervoersproblemen van S. met een taxikos ten-vergoeding voldoende zijn opgelost. De be drijfsvereniging meent dat dit wèl het geval is. omdat 8. volgens zijn arts bij mooi weer de bromfiets kan gebruiken, zodat hij voor het onderhouden van maatschappelijke contacten zijn bromfiets, een taxi en eventueel het open baar vervoer ter beschikking heeft. S. daarente gen meent dat hij zich van het gebruik van een bromfiets geheel moet onthouden, omdat zijn behandelend arts hem dit ontraden heeft we gens gevaar voor longontsteking en dat, voor door Huub Elzerman zover bromfietsen wel zou gaan, het weer vrijwel nooit goed genoeg zal zijn om geen gevaar vooi zijn gezondheid op te leveren. Verwijzend naar de opmerkingen van de inter nist kwam de raad tot de slotsom dat 8. Inder daad bij goed weer van zijn bromfiets gebruik kon maken en dat deze wijze van vervoer dus niet geheel buiten beschouwing kon worden gelaten Om die reden vond de raad de oplossing van de bedrijfsvereniging heel redelijk. S. mocht alleen bij slecht weer een halve taxikosten vergoeding declaren Teleurgesteld keek S. nog eens'naar de eerste uitspraak van de raad van beroep. Het stond er toch duidelijk: In redelijkheid kan worden ge vraagd dat S. voor zijn maatschappelijke con tacten gebruik maakt van een gesloten moto risch voertuig. Wat kan dat nu anders zijn dan een auto? dacht hij bij zichzelf. En waarom word ik afgescheept met een halve taxikostenvergoe- dlng? Hij ging opnieuw in hoger beroep en kwam terecht bij het hoogste rechtscollege: de centrale raad van beroep. De centrale raad liet weinig heel van de uitspra ken van de raad van beroep. Noch met de toekenning van de halve taxikostenvergoeding noch met de rechtsgrond kon het rechtsoollege zich verenigen. De eerste uitspraak van de raad van beroep, waarbij aan S. autovervoer werd toegekend, is onaantastbaar en bindend, zei de centrale raad. Aan de bedrijfsvereniging stond niets anders meer. te doen dan aan die uitspraak ten volle uitvoering te geven. Het gaat nu niet meer over het oordeel of de gedeeltelijke afwijzing van het verzoek van S. al dan niet in overeenstemming is met de redelijkheid, maar om het oordeel of met die beslissing wel ten volle is voldaan aan de eerste uitspraak van de raad van beroep. Aangezien is bepaald, zo vervolgde de centrale raad. dat S. in redelijkheid was aangewezen op gesloten motorisch vervoer, kwam de aanvanke lijke weigering van de bedrijfsvereniging te ver vallen. Maar ook van de nadere beslissing van de bedrijfsvereniging om aan S. slechts een halve taxikostenvergoeding te geven aangezien hij, ook van zijn bromfiets gebruik kon maken Is geen volledige en onverkorte uitvoering van de uitspraak van de Raad van Beroep. De centrale raad voegde hier overigens aan toe dat deze uitspraak niet betekende dat aan de bedrijfsvereniging elke keuzevrijheid was ont nomen. De bedrijfsverenging mocht nog steeds zelf beslissen over de vraag of aan S. een auto in bruikleen dan wel een volledige taxikostenver goeding moest worden verstrekt. ..Het'gaat er maar om", zei de centrale raad, „dat er gezien de gezondheidstoestand en de leefomstandigheden van S op een redelijke manier wordt voldaan aan iijn behoefte aan vervoer. Zo kreeg mijnheer 8. na twee jaar procederen dan toch nog zijn „gesloten motorisch vervoers middel", waarin hij beschut tegen regen en wind rondtuit Alleen wanneer de mussen van het dak vallen laat hij de sociale voorzieningen voor wat ze zijn en grijpt hij naar zijn bromfiets. door mr W. Aantjes De dagen van de afgelopen week waren vol geweest van de politie ke problemen die het kabinet nog voor het einde van deze maand dient op te lossen en aan het parle ment voor te leggen. De dagen waren door het vele overleg en het intensieve beraad niet alleen vol geweest maar ook lang. Daardoor was ik donderdagmorgen wat la ter dan gewoonlijk op weg naar Den Haag. Toen hoorde ik door de radio plotseling de stem van Roos- jen, mr A. B. Roosjen. Een stem die voor tallozen ln het land geen enkele twijfel kon laten: deze stem is Roosjens stem! Naarmate ik hem langer hoorde herkende ik het al jaren geleden door Henk Glimmerveen met hem gevoerde prachtige gesprek. Toen drong het tot mij door: de NCRV. zijn NCRV laat Roosjens stem ho ren. omdat die stem voor altijd tot zwijgen is gekomen. En het op nieuw uitgezonden interview, de daarna herhaalde nieuwjaarstoe spraak van 1950 (1950!) waren als voor de actualiteit van 1978 gemaakt. Het is onmogelijk alle indrukken weer te geven die het bericht van het overlijden van Roosjen op roept. Natuurlijk komt bij mij vooral de herinnering aan zijn plaats ln de AR Tweede Kamer fractie boven, maar daarover heeft Biesheuvel in diezelfde uit zending reeds treffende en type rende dingen gezegd. Op één ele ment wil lk de nadruk leggen, de nimmer kwetsende maar integen deel innemende (lk ben geneigd te zeggen: bij uitstek christelijke) wijze waarop hij de tegenstanders in de politiek bestreed. Als er één man is geweest die hij principieel heeft bestreden, dan is het minis ter Cals geweest. Maar hij deed het op een manier die het wederzijds respect in on derlinge genegenheid omzette. Zo zeer dat Cals in zijn in het zieken huis geschreven „Westeinder Handschrift" (handelend over de lotgevallen van de Mammoetwet, een door Roosjen bedachte naam) aan Roosjen de warmste regel op droeg. Ik vraag de lezer hier even over na te denken: een tegenstan der principieel zo bestrijden dat het wederzijds respect ln onderlin ge genegenheid wordt omgezet! Begrijpt u waarom het heengaan van Roosjen gevoelens van heim wee oproept? Waarom kon Roosjen het zo? Om dat hij een echte christen was. En met „echt" bedoel ik niet zijn kwa liteit aan daden, maar zijn diepe besef iedere dag van genade te moeten leven. In de reeds genoem de bijzondere uitzending van de NCRV gaf zijn dochter daarvan een ontroerend getuigenis. Ieder die Roosjen gekend heeft, draagt de herinnering daaraan met zich mee. Mij staan daarbij twee momenten, die ik meemaakte, in het geheu gen gegrift. Toen zijn enige zoon (een briljante man van nog geen 30 jaar) na een slopende ziekte was overleden, eindigde een door het verdriet ge tekende Roosjen zijn dankwoord bij de begrafenis met het getuige nis: „En daarom kunnen wij door alle tranen heen zeegen: geloofd zij Jezus Christus!" En de andere dag zat hij lijkbleek, maar dapper en overtuigd op zijn bankje in de Tweede Kamer. Dat is genade: als vader je zoon te kunnen begraven en aan Christus overgeven. En toen zijn enige dochter haar eerste kind verwachtte en er alle reden was de bevalling niet zonder zorg tegemoet te zien en zij hem per telefoon meldde: „Vader, ik ga nu naar het ziekenhuis", was Roosjens enige bescheid: „Kind. ons gebed gaat met je mee." Dat is genade: als vadet zo je enig over gebleven kind ln Gods hand kun nen overgeven. Het trof mij dat zijn dochter voor de radio juist over het gebed in het leven van Roosjen sprak. Vroom en Innig. Vroom, maar niet dweperig. Inte gendeel. Juist erg nuchter. En vooral geestig. Roosjen bezat een soort ondeugende geestigheid, waarmee hij zonder iemand te kwetsen toch triomfantelijk kon zijn. Zelf herinner ik mij daarvan een kostelijk voorbeeld. Op het AR- partijconvent in 1967 was partij voorzitter Berghuis doqr ziekte verhinderd. Vice-voorzitter Roos- Jen moest hem vervangen Ook fractievoorzitter Biesheuvel moest wegens ziekte verstek laten gaan en werd door mij als vice- voorzltter vervangen. Dat was vlak na de formatie geen gemakkelijke opgave. Voor lk aan het woord kwam, fluisterde Roos- Jen zeer hoorbaar voor zijn omge ving mij glunderend toe: „Broe der. maak Je niet zenuwachtig, dank zij ons is dit het eerste echte AR (Aantjes-Roosjen)-convent uit de geschiedenis." Roosjens houding in het leven en zijn oordeel over anderen was doordrenkt van het besef van de betrekkelijkheid van het gewicht van mensen. Wie hem daarin wilde verstaan, moest hem in de nabij heid van zijn vrouw meemaken. Het is ongelooflijk, hoe zijn vrouw een diepe liefde en grote bewonde ring voor deze man wist te combi neren met een verfrissende en ont nuchterende spot over zijn ge wichtigheid. Wat van Groen van Prinsterer ooit werd gezegd: „Waar deze man gekomen is, is hij gekomen aan de hand van zijn vrouw", kan regelrecht ook op A. B. Roosjen worden toegepast. Naar die vrouw gaan ln deze da gen onze gedachten en gebeden dan ook allereerst uit. Een vader die zijn enige zoon ten grave draagt. Wie zal na zijn vrouw beter beseffen door welk een groot verdriet het leven van deze man overschaduwd is ge weest dan zijn enige dochter? En toch was het die dochter die bij zijn heengaan getuigde: „Hij heeft ongetwijfeld een rijk leven gehad, een rijk leven, Ja. dat zeker." Wat is de sleutel tot dit geheim? Roosjen sprak over de NCRV zo graag als over „de omroep met de bijbel". Dit is de sleutel van Roos jens leven: hij was een man met de bijbel. Dat is de sleutel niet alleen van zijn leven, maar ook van zijn sterven. Daarom spreekt Roosjen, ook na dat hij gestorven is. En daarom zeggen wij hem bij zijn sterven de woorden na die hij sprak bij het graf van zijn zoon: „Geloofd zij Jezus Christus!" Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN Macintosh Confec tie is bereid opnieuw bij de regering om steun te vragen maar nu aan de hand van een aangepast plan Voor deze gang naar Den Haag zal het Macintosh-bestuur het nieuwe plan eerst voorleggen aan de vakbonden, aldus de districtsbestuurder C. Bel van dë Industriebond CNV. Dit is het resultaat van een gesprek tussen het bestuur en de bonden dat gisteren heeft plaatsgevonden. Het oude plan van Macintosh aan de overheid had voorgelegd hield ln een steun van 15 miljoen (voor de helft als lening) die Macintosh in staat zou stellen haar buitenlandse detailhan delsketen uit te breiden. Dat zou de afzetkansen vergroten voor vier slecht draaiende ateliers. Toen de overheid het plan afwees, besloot Ma cintosh de ateliers met 750 man in Emmen. Tilburg, Stein en Susteren te sluiten. In het gesprek van gisteren heeft het bestuur toegezegd dit saneringsplan op te schortea De vakbonden willen dat ln het nieuwe plan garantie van de werkgelegenheid voorop staat. In derdaad heeft het bestuur beloofd dat wanneer de overheid steun geeft er tot eind 1980 geen ontslagen vallen. De vakbonden achten de kans op steun redelijk, aldus de heer Bel. Zij baseren zich op de „Lubbers-norm", Inhoudende dat er minstens 25.000 werknemers in de confectie moeten blijven. Er zijn er op dit ogenblik al minder. Volgende week ls er een nieuw gesprek tussen het bestuur van Macintosh en de bonden. LONDEN (Reuter) Roemenië koopt tachtig straalvliegtuigen van het type BAC 1-11. Het contract met de vliegtuigindustrie British Aero space is deze week getekend in tegen woordigheid van de Roemeense pre sident Ceausescu. British Aerospace zal de onderdelen leveren van de toe stellen die ln Roemenië in elkaar zul len worden gezet. De order voor deze toestellen die ge schikt zijn voor de korte afstanden In de burgerluchtvaart is ongeveer 820 miljoen gulden groot. De opdracht van de Roemenen kwam tot stand nadat lange tijd vergeefs was onder handeld tussen de Roemeense rege ring en het Nederlands/Duitse con cern VFW/Fokker. De Roemenen en Fokker/VFW zouden samen vijftig toestellen van het type VFW-614 bou wen. AM8TERDAM Folio Oroep, een onderdeel van de divisie van Elsevier, is van plan een bod uit te brengen op het aandelenkapitaal van 30 000 van Jongeren Media BV ln Amster dam Jongeren Media is uitgeefster van onder andere de veertiendaagse Muzlekkrant Oor. Vorige week zijn de 25 personeelsle den. de SKR-fusiecommissie en de betrokken vakbonden ingelicht over het gesprek tussen Folio Oroep en aandeelhouders van Jongeren Media DEN HAAO De lichaamsdelen die donderdag in Den Haag zijn gevon den. hebben vrijwel zeker toebehoord aan Clara van Engers, die vrouw van wie eerder al lichaamsdelen waren gevonden. Zoals bekend ls de dood van Clara van Engers in onderzoek j

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9