Hoe sterk is Andriessen? Aanschaf Brequet is nog niet zeker ie tekening van een lezer I frouw Commentaar e Jong Stillen (1) De geloofwaardigheid van de bezuinigingsoperatie, of itillen (2) HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Meer zonneschijn Strandweer wat wil vader eigenlijk stuur 'n brief touwtrekkerij niet warm 3-, tRDAG 17 JUNI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Arubaanse leider Betico Croes .v^eu gC(jrcigj (jat hij zjch toi de deko- iecom missie van de Verenigde zal richten om bemiddeling te voor de moeilijkheden binnen iederlandse Antillen, nu deoprich- van een Antilliaanse-Nederlandse roep tot het najaar verschoven 1 is best mogelijk dat Croes' uitla- i vooral uit boosheid en teleur- Sngen zijn voortgekomen, maar is toch geen reden zijn suggestie serieus te nemen. Waar Nederland i elk geval voor moet hoeden in fase van de Antilliaanse ontwik- is een onderschatting van de itiek van de toestand door de e schaal waarin alles zich afspeelt. •s weet dat hij politiek gezien over lig drukmiddelen beschikt om zijn voor de onafhankelijkheid van eiland („het land en het volk van ia", zo hij zelf steeds zegt), per 18 rt 1981 uit te voeren. Hij kan zich i enkele onrust of actie veroorlo ven, omdat die een zeer ongunstige invloed zullen hebben op de toevloed van toeristen de belangrijkste bron van inkomsten en werk op het eiland. De Arubanen zullen zich dus in hun eigen belang rustig moeten houden, maar daarom mogen de andere partij en uit die wetenschap toch niet de Arubanen overstemmen. Zeker Ne derland past op dit punt een grote mate van terughoudendheid. Het is aan Nederland te danken dat in de jaren '50 een staatsregeling voor de Antillen tot stand kwam. waarin Aru ba in het parlement een zodanig zetel tal kreeg, dat het eiland zich ook ten opzichte van de anderen niet waar kan maken. Er was eerst met medewerking van de Antillianen zelf een vee! meer federale structuur ontworpen, waarin de Aru banen zich niet een met mindere status dan Curasao moesten vergenoegen, maar dat plan heeft Nederland getor pedeerd. Daarom kan (en wil) Cura sao in de toen opgelegde structuur steeds blijven domineren. door Willem Breedveld DEN HAAG Volgens de filosofische wijsheid bestaat zowat alles bij de gratie van de vergelijking. Iemand verdient veel. omdat een ander met minder moet rondkomen. Of men voelt zich tekort gedaan, omdat anderen dat kennelijk niet zijn. De lengte hangt af van de breedte. Een evenwicht wordt slechts bereikt met de spreekwoordelijke uitdrukking: het is zo lang als het breed is. In de politieke werkelijkheid is het al niet anders. Het voornemen van de regering de komende drie k vier jaar de bijna automatische groei van de overheidsuitgaven met tien miljard om te willen buigen, zegt op zichzelf betrekkelijk weinig. Zeker niet wan neer die ombuiging gerealiseerd zou kunnen worden volgens het principe: het is zo lang als het breed is. In feite betekenen die tien miljard gulden niet meer dan dat iedere Nederlander gedurende vier jaar gemiddeld twee honderd gulden per jaar minder aan dienstbetoon van de overheid krijgt aangeboden, dan waar hij redelijker wijs op kon rekenen. Verdeling wreekt zich elke keer weer, ook week bij de pogingen een werk- CZ p lot stand te brengen die alle ities van interne en externe politie- w erhoudingen moet bekijken. Cura- wil zich ook daar laten gelden als ir inwonertal gemeten zwaarste irkste eenheid. En Nederland kan veel anders doen dan zich daar- schikken. Minister Van der Stee dan in de marge van de onderhan- gen opmerken, dat hij begrip voor Aruba's teleurstelling, maar loet het er verder ook bij laten. is duidelijk: Nederland kan door verleden en door het nooit meer .te nemen overwicht van Curacao elka4 optreden als bemiddelaar in de -■ne Antilliaanse verhoudingen, is wef jj] er door de Arubaanse bewust- ij de» jjnge een proces op gang geko- egm U hi men is, dat niet meer te keren is ook al neem je een man als Croes of de door hem genoemde datum van 1981 met een korreltje zout. Het lijkt daarom verstandig Cores' uitspraak over een gacn naar de de kolonisatiecommissie van de Vere nigde Naites niet als een boze of gede primeerde oprisping af te doen. Ster ker nog: Nederland en de centrale Antilliaanse regering in Willemstad zullen Croes moeten helepn, zodat voorkomen wordt dan om een of an dere formele reden een dergelijk ver zoek niet kan worden ingewilligd. Er is in de gespecialiseerde dekolonisa tie-organen van de Verenigde Naties zoveel kennis en ervaring opgeslagen, dat het onwijs zou zijn daarvan geen gebruik te maken. leen. en zie eld ml :oppei ben vi en difervoI8 van pagina 1 et zo iaat dan 2 ichtte rilt alt ïeei t klemde toen echter de nood- voor bezuinigingen op onder- Pais rekende zijn collega-be- slieden echter voor dat 85 pro- van de uitgaven van zijn depar- ze ^nt bestaan uit personeelslasten. ma w nen daarin snoeien dan heeft dit gd het equenties voor het aantal onder- Was h trs. vader t geen en bijna balorige bui stelde hij iet zij om maar voor de klassegrootte ook inge brenge st har eken het i eggen: gaat aan te pakken, zodat er vanzelf een besparing aan onderwijzend perso neel zou ontstaan. Bij de ambtenare- norganisatie sloeg deze mededeling in als een bom. Het zou betekenen dat zij zouden moeten berusten in grotere werkloosheid onder de onder wijzers, dan wel via salariskortingen arbeidsplaatsen scheppen. De vraag rijst dan echter waarom er voor de overige ambtenaren niet soortgelijke maatregelen moeten worden ge troffen. De moeilijkheid zit hem er echter in, dat zo'n offer nooit precies over alle Nederlanders kan worden verdeeld. Het is niet zo lang als het breed is. Tien miljard gulden blijken te moe ten worden opgebracht door verschil lende groepen in de samenleving, die elk voor zich de omvang van hun offer nauwkeurig vergelijken met die van de ander. Het gaat in concreto om de offers van werknemers, ambte naren, sociale verzekeringstrekkers en departementen, waarachter men dan weer tal van andere groepen moet denken, variërend van de pres siegroep „Blij dat ik rij", tot en met de leerlingen op school. Bovendien overlappen de groepen elkaar vaak nog eens en verschilt hun draag kracht ook nog aanzienlijk. Geen eenvoudige kost dus. Om zo'n operatie op een geloofwaar dige manier te kunnen volbrengen zal een kabinet in de eerste plaats op overtuigende wijze duidelijk moeten maken dat die tien miljard gulden aan bezuinigingen ook echt nodig zijn. Vervolgens dat de verdeling er van over de verschillende gToepen de kritiek van het rechtvaardigheidsbe ginsel kan doorstaan. Het aardige is nu dat die meer algemene rechtvaar- digingsvraag naar de maatschappij toe in mini-formaat binnen het kabi net zelf wordt „nagespeeld". De pre mier en minister van financiën spelen daarbij de rol van hoeder van het meer algemene belang, de individuele ministers komen op voor de deelbe langen. En dan maar hopen dat de uitkomst van dit spel ook voor de bevolking als geheel bevredigend is. Met de eerste ronde blijkt het kabinet de afgelopen weken weinig moeite te hebben gehad. Alle ministers waren het er over eens dat ombuiging van tien miljard gulden absoluut noodza kelijk is. De alternatieven van oppo sitieleider Den Uyl vermochten het kabinet niet van zijn stuk te brengen. De twijfel bij met name de vakbewe ging of zo'n pijnlijk pakket echt wel meer werkgelegenheid op zal leveren, leidde binnen het kabinet al evenmin tot heroverweging van de doelstellin gen. Of de uitkomsten van het kabi netsberaad op dit punt de bevolking als geheel zullen kunnen overtuigen moet echter nog worden afgewacht. Het punt van de rechtvaardige verde ling van die tien miljard over de ver schillende groepen plaatste het kabi net echter voor aanzienlijk grotere problemen. In vergelijking daarmee is het gemak waarmee het kabinet het wel eens kon worden over vier miljard gulden aan bezuinigingen in de sociale verzekeringssector zeer op merkelijk. Men kan zich afvragen of het kabinet het offer wat deze groep moet brengen niet al te zeer heeft onderschat. In vakbewegingskringen houdt men het hart nu al vast. De nieuwe voorzitter van het CNV, Harm van der Meulen heeft begin deze week zijn bezorgdheid daarover niet onder stoelen of banken gestoken. De discussies over de andere groepen verliepen daarentegen wel, een stuk pijnlijker. Wiegel (binnenlandse za ken) bijvoorbeeld werd zichtbaar ner veus van al het tumult dat de ambte naren maakten en nog zullen maken Op het allerlaatste moment zag hij daarom maar af van een half miljard aan pijnlijke maatregelen. Twee mil jard zullen de abmtenaren nu in moe ten leveren en dat zal nog hard ge noeg aankomen Onbehaaglijk De discussie in het kabinet werd pas echt onbehaaglijk toen er nogeens drieëneenhalf miljard gulden aan be zuinigingen over de verschillende de partementen moest worden verdeeld. Meer dan ooit kwam het daarbij aan op de standvastigheid van minister Andriessen (financiën). Hij zal in deze dagen zeker met enige afgunst heb ben teruggedacht aan de zoveel ster kere positie van vorige ministers van lega-ministers. Om de tijd toch door te komen in de ministerraad maakte hij ondertussen zijn „huiswerk". Want hij wist. vrotg of laat hebben de collega's voor hun plannen toch mijn goedkeuring nodig. Als dat moment dan was aangebroken keek hij een voudig even op van zijn huiswerk en zei eenvoudig, ik heb toch al gezegd dat ik tegen was en ging dan rustig door met zijn werk. Sinds de tijd dat kabinetten echter moeten bezuinigen is de taak voor een minister van financiën er niet eenvoudiger op geworden. De rollen zijn nu omgedraaid: de ministers kunnen nu „nee" zeggen en de minis ter van financiën moet maar aanto nen dat er op hun departement wel wat te halen is. Wat dat betreft heeft Andriessen zich grondig voorbereid. Zijn ambtenaren hebben een pakket samengesteld van maar liefst zes mil jard gulden, twee keer zoveel dus als strikt genomen noodzakelijk is. Minister Andriessen financiën. Toen was het probleem bij de alsmaar groeiende overheidsuitga ven er veel meer een van al te uitbun dige wensen van collega-ministers af te houden. Dat kon door eenvoudig nee te zeggen. Minister Lieftinck kon die rol in de naoorlogse jaren voortreffelijk spe len. Hij weigerde eenvoudig te luiste ren naar de argumenten van zijn col- Scholten Toch lieten de ministers zich door dit dictaat niet imponeren. Scholten (de fensie) vond het ongeloofwaardig de drie procent verhoging van de defen siebegroting nu weer grotendeels te niet te doen. Hij zou bij zijn NAVO- partners letterlijk en figuurlijk in zijn hemd komen te staan. Pais (onder wijs). de man van de liberale bezuini gingsfilosofie. moest al evenzeer tot de conclusie komen dat er op zijn departement niets te halen viel. We liswaar had hij kort na de aanvaar ding van zijn ministerschap het VVD- Kamerlid Nel Ginjaar nog toever trouwd dat er op het wetenschappe lijk onderwijs nog twee miljard gul den te verdienen viel. Maar tot zijn spijt moest hij ervaren dat zijn socia listische voorgangers de stofkam al duchtig hadden gehanteerd. Pais vol hardde dus in zijn „nee". De problemen voor Andriessen zijn nu dat met een niet realisering van de 3 1 miljard aan bezuinigingen op de departementen in feite de geloof waardigheid van het hele pakket op het spel komt te staan. Zouden de departementen met minder genoegen hoeven te nemen, dan steken de 4 miljard in de sector van de sociale zekerheid daar wel al te royaal bij af Alsof er alleen ten koste van de zwak ste bevolkingsgroep bezuinigd zou kunnen worden. Bovendien zou het financieringste kort onaanvaardbaar hoog worden Andriessen zou wellicht nog kunnen overwegen de andere departementen tot een groter aandeel te bewegen Maar ook dat is niet zo eenvoudig, omdat Tuijnman (verkeer en water staat) al fors in het openbaar vervoer heeft moeten snijden en Beelaerts van Blokland de huursubsidies ook a! onder druk heeft moeten zetten. Het wordt dus buigen of barsten de ko mende dagen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Scholten (defensie) gaat met Fransen en Amerikanen verder onderhandelen over de vervanging van de Neptune-vliegtuigen. Het frose pakket orders, dat de Fran se industrie het Nederlandse bedrijfs leven kan bieden bij de aanschaf van de Brequet Atlantique, is voor het kabinet gisteren niet beslissend ge weest. In de Frans-Nederlandse be sprekingen is nog geen bevredigende oplossing gevonden voor een „essen tiële voorwaarde." De Atlantique kan namelijk pas hal verwege de jaren tachtig in gebruik komen, terwijl de Neptune in 1981 door de marine in 1981 „uit de lucht" genomen wordt. Frankrijk heeft aan geboden een aantal Atlantiques uit de eigen vloot tijdelijk af te staan om die periode te overbruggen. De verde re onderhandelingen zullen daarop toegespitst worden. Bij de vergelijking van de offertes uit Frankrijk (Atlantique), Amerika (Ori on) en Engeland (Nimrod) is in het kabinetsberaad de Nimrod afgeval len. In politiek Den Haag werd het Engelse toestel, gezien de hoge kos ten, nimmer als een serieuze concur rent van de Atlantique en de Orion gezien. De ministerraad heeft gisteren wel beslist, dat dit jaar de bestelling ge plaatst zal worden, hetzij in de VS hetzij in Frankrijk. Een recente foto van mevrouw Gert M. Joseph, die benoemd is tot ambassadeur van de Ver enigde Staten in Nederland. èkeningen. bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, (sterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een ekenbon. ££H hlh/IS Te*, ttf W 'r UAT£* ST4AAT Infor Het was tot gistermiddag circa twee uur beslist een voorrecht in het noor den te wonen. Een zonnetje, welis waar wat gestoord door bewolking, leverde toch schijnsel genoeg op een plaatsje „uit de wind" lekker te zon nen. Maar de lucht dreigde en het was zelfs voor een leek te zien dat het niet helemaal droog zou blijven. Vanaf half drie ging het dan ook donderen in oostelijk Friesland waarbij zich enkele buien van zuidoost naar noordwest verplaatsten. De laatse melding over onweer kreeg ik uit Har- lingen, toen was het ongeveer ander half uur later. Er tussendoor hield de zon greep op ons allemaal maar pas in de vooravond scheen deze storing op voldoende afstnad om droog weer te kunnen in^üden. Meer naar het zuiden en op een bepaald ogenblik duidelijk tot aan de Afsluitdijk, was er meer regen en later op de dag gevolgd door enkele buien HOOGWATER, /ondac 18 juni. Vli»*in*fn 00.20- 12.56. Haringvlielsluiicn 00.32-13.02. RoHerdan, 2.17-15.00. SchrveninEcn 1.24-14 00. IJmuidrn 2.03- 14.37. Den Helder 6.09-18.40. Harlincen 8.34-20.56. Delfzijl 19.34-22.50. HOOGWATER, maandag 19 juni. Vli»»ingen 1.17- 13.45. Harincvlielïluiien 01.26-13.55. Rotterdam 1.10-15.50. Scheveningen 2.21-14.54. IJmuiden 2.58- 15.29. Den Helder 6.16-19.44. Harlingen 9.33-21.55. Delftijl 11.33-23.39. Wat dat betreft was het in zekere zin een herhaling van het weerty pe van donderdagavond, toen Zuid-Beijerland 10 mm. Melis- kerke 11 en Oost-Kapelle bijna 20 mm incasseerden. Om en na bij Londen viel 18 k 19 mm. Het betrof hier aftappingen van vrij dagmorgen. Tussen dat tijdstip en vrijdagmiddag is er hier en daar ook nog wel neerslag geval len maar de rapporten van de meeste stations van de middag gaven toch geen hoeveelheden die indrukwekkend waren. Een uitzondering vormde het Zuid west-Franse Cognac met 15 mm. La Coruna in Noordwest-Spanje kwam tot 7 mm. San Sebastian 6 mm bij slechts 10 graden celsius. St. Quentin In Noord-Frankrijk 6 mm. Het ziet er naar uit. dat de betere krachten het in de loop van het weekend zullen winnen. De de pressie die de storing op zijn geweten had het centrum lag eerst in Het Kanaal en later bo ven Frankrijk waar het gister middag nog uitdiepte moet het afleggen tegen een fors opge zette hogedrukzone: een copro- duktie van het Azorenmaximum en dat van Scandinavië. Dit zal er wel in slagen de depressie naar het Alpen gebied weg te drukken, waarna er overal in Ne derland een vrij droge oost tot noordoostenwind zal waaien. De bewolking blijft het langst ver velend in het zuidoosten van het land, waar misschien pas in de loop van zondag de fleur er weer in komt. Zaterdag en zondag is de kans op een Tegen- of on weersbui het grootst ook in Lim burg. Oost-Brabant, delen van Gelderland en Utrecht mogelijk, ook Twente, maar die buien zul len lokaal zijn zoals trouwens ook de voorgangers van donder dag en vrijdag. Ook voor de eerste helft van de week liggen de papieren goed. Eerder genoemde hogedrukbar- rière sluit de weg voor oceaande pressies naar West-Europa af. Ook maandag en dinsdag is dus vermoedelijk overwegend droog weer voor ons weggelegd waarbij het tot gematigd warme tempe ratuur kan komen. De Ameri kaanse weerkaart voor woens dagmiddag geeft een ander beeld te zien. Op die karten do mineert een depressiecentrum van Noord-Scandinavië via de Farör tot Schotland, is de wind in onze omgeving zuidewestelijk geworden en neemt ongetwijfeld ook als het inderdaad zo komt de kans op neerslag toe. De Engelse weerdienst voorziet voor het tijdvak van half juni tot half juli eerst koel weer met meer neerslag dan normaal met Wrrrrapporten \»n 8l»ler»*und 17 um name in Oost-Engeland. In de westelijke gebieden blijft het drogern. Pas later in de periode, dus vermowdelijk de eerste juli- helft maakt het onstandvastige weer plaats voor warmere en drogere condities. Droog weerdat komt ver scheidene tuinders en boeren in middels de strot uit. Om hen wat te troosten hier een voorvader lijk rijmpje dat luidt. ,,In juni weinig regen, voorspelt een grote zegen. Juni nat en koud. het hele jaar ellendebroud". Het is ten slotte zo dat in de meeste droge jaren van het gewas meer te recht komt dan in de jaren waar in de kou en regenbuien schering en inslag zijn. Amsterdam be am Oeelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twenie Vll.ssingen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxembtvi Madrid Malay.. Mullor.ii MOnchcn Nice Oslo Parijs Ruim Splll regen zwaar bew zwaar bew regen half bew .'.waar bew zwaar bew onbewolkt zwaar bew licht bew regenbui huif bew zwaar bew geheel b-w regenbui zwaar bew swuar bew onbewolkt zwaar bew regen zwaar bew zwaar bew zwaar bew licht bew licht bew licht bew regen licht bew licht bew Geleidelijk verbeterend met flin ke zonnige perioden Op de meeste plaatsen droog, een mati ge af en toe krachtige wind uit oost tot noordoost, luchttempe ratuur tussen 17 en 19 graden, zeewater van 12 tot 14 graden Het is natuurlijk ook niet leuk om bij gebrek aan fantasie vader elk jaar weer op vaderdag te ver rassen met de eeuwige stropdas, de zakdoeken, het doosje sigaren of de nieuwe sokken. Niet leuk voor de ontvanger en evenmin voor de gever, want die wil ook wel een beetje lol van z'n cadeau tje hebben. In dat geval moet je het dus van de fantasie van win keliers en fabrikanten hebben. Die kunnen het weten, want die krijgen mannen in hun winkels of produceren wat mannen behoe ven. Pagina's vol advertenties „voor vader" bewijzen dat. Of niet? We slaan de advertenties met complete geluidsinstallaties (tot ƒ2200), de kleuren-t.v.'s en vi deo's maar meteen over, er van uitgaande dat niemand zo gek is om zulke dingen als vaderdag cadeautje te beschouwen. Een andere advertentie: „Als het dan toch weer een das moet zijn Alsjeblieft niet. Verder dus. „Geef veder een échte zonne bril". „Geef vader 'n echte origi nele tuinfakkel cadeau!" „Geef vader een vijver". Toe maar. Wat lust vader zo graag? Uit de aan prijzingen blijkt dat een taart, paling, saté en kopvlees te zijn (pardon, dat laatste is voor de hond bedoeld, maar die kan ook best vader wezen) en bovendien een pondje appelen en sinaasap pelen. Wat wil vader verder? Een rek voor zijn gereedschap, een inklapbare werkbank, een vlak- schuurmachine en een slagboor machine. Je moet dan natuurlijk nog maar niet denken aan de ruzies met de buren boven en beneden in de flat, die helemaal niet van die dingen houden en alleen gek worden van het hobby- lawaai; die ruzies krijg je er gratis bij. Alle vaders blijken dol te zijn op tuinartikelen tot zaden en meststoffen toe. op zo'n sportie ve. handige herenpols tas, op een luxe hobbylamp met snoerscha- kelaar, op spelletjes, een geldkist en diverse hengelartikelen. En zo zijn er blijkbaar nog veel meer leukigheden waarmee va ders morgen blij gemaakt kun nen worden. We horen hem al juichen: „Ha fijn. een verband- trommel! Een luchtig zomers shirt, daar ben ik net aan toe!" De speciale vader boeken mogen we ook niet vergeten: een aquari um-encyclopedie. een over an tiek. „een kanjer van een vis boek". een werk over heraldiek en het boek „zwervend langs het IJsselmeerEen must voor man nen. Mannen horen zulke dingen leuk te vinden, want zo was dat vroeger en dus volgens de ad- Deze kaart waarvan hier een gedeelte is afgedrukt wordt voor een goed doel verkocht: voor bete re bescherming van het dier in ons land. De opbrengst gaat naar het inspectiefonds van de Nederland se Vereniging tot Bescherming van Dieren, een fonds waarvoor particulieren geld inzamelen. De inspectiedienst van de Dierenbe scherming kan met het geld uit het fonds beter en misschien met meer controleurs de veelvuldig voorkomende dierenmishandeling opsporen en bestrijden. De dic- renkaart (met het opschrift: „aan de hemelpoort") kost één gulden. Om 'm in bezit te krijgen moet dit bedrag (of een veelvoud daarvan, als u meer kaarten wilt hebben) gestort worden op rekeningnum mer 33.49.55.726 of op giro 2479 van de Rabobank in Laren (N.H.) ten name van mevrouw G. Plat-Vin cent. St. Janstraat 71. Laren (N.H.). vertenties althans is dat nog steeds zo. Het oude rollenpatroon ten voeten uit. Vader heeft na tuurlijk niks aan een handige koffiezetmachine of de royale plantengteter weermee moeder op moederdag altijd zo blij schijnt te zijn. We weten nu dus wat vader moet willen. En niemand vraagt waar hij zelf de voorkeur aan geeft. Hij krijgt in negen van de tien geval len voorgezet wat de winkelier of fabrikant geschikt voor hem vindt. Dat moet hij leuk vinden en het zelf nog vaak betalen ook als moeder geen eigen inko men heeft. Prettige vaderdag. Mevrouw Donosa Quevedo en haar twee dochters Sara en Hay- dée werden op 16 januari in de Chileense hoofdstad door agen ten van het nationale inlichtin gencentrum iCNIi gevangen ge nomen. Ongeveer een maand la ter werd de 32-jarige arts Haydée over de grens, in Peru. gevonden. Volgens de berichten was ze ge marteld en toen geboeid naai Tacna in Peru gebracht, waar ze op 20 februari werd weggestuurd met valse identiteitspapieren van het CNI. Haydée. gaf zich bij de Peruviaanse politie aan. die haar ondervroeg en tot 6 maart vasthield in Tacna. waarna ze naar Lima werd gebracht. Na een week werd ze vrijgelaten en gaf de hoge commissie voor vluchte lingen van de Verenigde Naties haar de status van vluchteling.' Ze woont nu in een ander land, maar haar moeder en zuster zit ten nog steeds gevangen in Chili. Men gelooft dat de drie vrouwen gearresteerd werden wegens vroegere activiteiten van Hay dée. die tijdens de regering-Allen- de lid was van een groep artsen die de president steunde. dé\,me dicos patriotas Haydée werkte in een kinderkliniek in een arme wijk van Santiago. Onmiddellijk na de militaire coup (1973) werd er een bevel tot inhechtenisne ming tegen haar uitgevaardigd; ze was gedwongen om onder te duiken en als dienstbode te wer ken. Haar moeder en zuster wer den. naar verluidt, net als Hay dée gemarteld. Een priester dien de een dagvaarding tot habeas corpus (voorgeleiding, en dus een officieel proces) voor hen in. waarop de vrouwen werden over gebracht naar een speciale vrou wengevangenis. Volgens de be richten kwamen ze daar in een zeer slechte gezondheidstoe stand aan; Sara kon zelfs niet meer staan. Brieven in beleefde bewoordin gen en in Spaans of Engels met het verzoek om onmiddellijke vrijlating van Sefiora Donosa Quevedo en Sara Eliana Palma Donoso kunnen gericht worden aan. General César Benavides. Ministro del Interior Ministe- rio del Interior. Edificio Diego Portales Santiago, Chili Treurig maar waar: nog geen jaar na de dood van zangeres Maria Calles wordt er nauwelijks meer over haar gesproken, maar des te meer over de erfenis De touw trekkerij gaat tussen Maria's vroegere echtgenoot Oiovanni Batista Meneghini (82) en Maria's moeder, Evangelia Calogeropou- los (75) en zuster Jackie (49). In 1965 al had de zangeres het testa ment gemaakt waarin ze al haar bezittingen naliet aan Meneghi ni, van wie ze vijf Jaar later scheidde. Een ander testament is nooit gemaakt, maar niettemin vinden de moeder en zuster dat alles aan hen toekomt Na on smakelijk geruzie kwamen beide partijen tot een overeenkomst ze zouden Maria's bezittingen laten veilen en de opbrengst gelijkelijk verdelen. Een paar dagen gele den was het zo ver. in Parijs. Meneghini was er Maria's zus ter en moeder lieten zich verte genwoordigen en noemde de hele gang van zaken ..een gruwe lijk schandaalWat hij ook ge probeerd had. ..ik heb niets kun nen doen om dit te verhinderen. Zelfs het bed waarin Maria is gestorven is te koop". Hij kocht het achttiende eeuwse Italiaanse bed overigens zelf voor ƒ3500.-, evenals diverse andere persoon lijke herinneringen. De veiling bracht in totaal 1.150.000 op. Er is ingebroken in het clubge bouw van een speeltuin Ir. Heer len. Paniek natuurlijk toen dat ontdekt werd. maar het viel alle maal reuze mee: er ontbraken volgens De Limburgers alleen maar vier ijsjes van 75 cent. De inbreker heeft daar wel erg veel moeite voor moeten doen Hij vernielde een loketje, kroop daar door naar binnen, brak de ijscon- tainer open en wurmde zich ten slotte met zijn smeltende bult langs dezelfde weg naar buiten En het was niet eens warm die nacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5