ieizigersvervoer eer teruggelopen Aardappelen zoekgeraakt OPEC-landen weer rond de tafel rachtig vervoersbeleid nodig loemisten vrezen verproduktie li U: CNV: geen vertrouwen in bestuur VMF-Stork Handelen overheid bij NDSM onrechtmatig ijk spijkert NS met 867 miljoen bij Onderhandelingen Batco opgeschort Rabobank krijgt kwart kapitaal van Lanschot Onderhandelingen CAO vastgelopen NVV: Voorlopig geen harde acties Raadsman ondernemingsraad; Kans op onveranderde of hogere olieprijs 50:50 Sociale premies zouden blijvend omlaag kunnen fERDAG 17 JUNI 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P31-RHS35 I een onzer verslaggevers RECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben vorig jaar, evenals trouwens in de twee raan voorafgaande jaren, de omvang van het reizigersvervoer zien dalen. Daarentegen is, anks de sterke concurrentie, de omvang van het goederenvervoer nagenoeg gelijk Van een onzer verslaggevers GOES De voorraad (oude) aardap- penen blijkt veel kleiner dan tot voor kort werd aangenomen. Dit niet al leen in ons land. maar ook in onze buurlanden. Dit blijkt uit een artikel in het Land- en Tuinbouwblad van de Zuidelijke Landbouw Maat schappij. Het blijft een raadsel, aldus het blad, en tot nu toe weet eigenlijk niemand het mysterie van de ..zoekgeraakte" aardappelen op te lossen. Ook bij het produktschap voor Aard appelen vraagt men zich af, hoe het mogelijk kon zijn, dat men zich zo heeft verkeken op de ontwikkeling grote voorraden waarvoor geen nor van de aardappelvoorraad en daar- male afzet zou zijn. Nu blijkt echter mee op de ontwikkeling van de aard- het tegendeel het geval te zijn. Vol- appelprijzen in de afgelopen maan- 'gens berichten zou het om een ver den. Er werd gewag gemaakt van schil van 100.000 ton gaan. Een verklaring voor dit „zoekraken" Is er dus niet. Wel zijn er een handvol vermoedelijke oorzaken. Het be drijfsleven noemt in dit verband als eerste punt. dat het kwaliteitsverval tijdens de bewaring groter zou zijn geweest dan normaal. Een andere oorzaak zou kunnen zijn dat er meer aardappelen aan het vee zou zijn gevoerd dan op grond van de gun stige ruwvoerpositie werd ver wacht. Voorts wordt er nog op gewezen, dat de consumptie van aardappelen, die tussen midden 1975 en medio 1977 vijftien tot twintig procent was ge daald, zich meer heeft hersteld dan algemeen werd verwacht. leven. rijk moet daarom opnieuw bij lgen om de NS quitte te laten rn: in het reizigersvervoer met Kwas 626) min. en in het goede- trvoer met 161 (was 180) min. invang van het reizigersvervoer weten aan de treinkaping bij De Punt. Ook na de treinkaping bij Wijster (in 1975) was er een zekere invloed merk baar. maar toen volgde na enige we ken een volledig herstel. Dit bleef met ongeveer twee procent tot echter zeer lang uit na de tweede 8 miljard reizigerskilometers. belangrijkste terugloop werd bij waargenomen in de verkoop enkele reizen en retours. Aange- top 1 oktober de tarieven met ideld vijf procent werden ver- d, stegen de inkomsten uit het jersvervoer met 23 min tot ping kaping; in de zomermaanden was het effect van de kaping nog merkbaar. Ofschoon de diverse takken van het goederenvervoer een uiteenlopende ontwikkeling lieten zien, werd een vervoersomvang bereikt van 17.7 min ton waarbij de opbrengsten licht toe namen tot 240 min. el algemene factoren als de VBrfiTHZiniT ikkeling van de economie en de o J o eming van het autobezit op de ig van invloed zijn geweest, moet het oordeel van de NS, de daling een belangrijk deel worden ge- Het gemiddeld aantal personeelsle den daalde het afgelopen jaar tot 26.318 (was 26.659). De helft van het Dersoneel is thans ouder dan 46 jaar. Aangezien de komende jaren jaar lijks meer dan duizend mensen het bedrijf gaan verlaten, staat de NS ..voor niet geringe" problemen. Hier bij komt nog, dat bij de werving van nieuw personeel in bepaalde functies de aangeboden kwaliteit achterblijft bij het gevraagde niveau. Het ziekteverzuim onder het NS-per- soneel nam vorig jaar toe tot 9.6 (was 8.2) procent. Dat lag vooral aan de gemiddelde duur van het ziekteyer- zuim, want het aantal ziektegevallen bleef vrijwel gelijk. De stijging van het ziekteverzuim hangt samen met de leeftijdsopbouw van het personeel. Maar toch wordt de vergrijzing niet als enige verkla ring voor het toenemend ziektever zuim beschouwd. Gepoogd wordt an dere diepere oorzaken daarvan op te sporen. een onzer verslaggevers tECHT Om te voorkomen dat de dalende ontwikkeling in het personenvervoer blijft Muren is het, aldus de NS, dringend noodzakelijk dat het verkeers- en vervoerbeleid op Titige wijze tot uitvoering wordt gebracht. penbaar vervoerbedrijven én de ïeid zullen zich gezamenlijk en inspannen, om een toene- van het openbaar vervoer te ezenlijken. Dat vraagt om een nenlijke marketing (aanpak). O. :e niet voldoende van de grond zal, zo wordt gewaarschuwd, de naar openbaar vervoer stagne- lij toetsing van de vraag aan het od (de vervoersvoorziening) kan lebeuren, dat de vervoersvooizie- wordt ingekrompen. Dit vooral, ie toetsing niet plaats heeft op van het verkeers- en vervoers- %,u i, maar uitsluitend op grond van ciële overwegingen. Volgens de _rtijdreigt dan een geleidelijke af- van het openbaar vervoer. Ires. >ok: f produkt 't jaarverslag wordt erop gewe- dat het openbaar vervoer een produkt" is, omdat het niet iet in de hele verplaatsingsbe- e van de reiziger. De afstand het station en terug, moet op de of andere manier ook worden egd. om hangt de keuze van de reizi ger om al dan niet van de trein ge bruik te maken, slechts gedeeltelijk af van wat de NS biedt en vraagt. Hieruit wordt de conclusie getrok ken, dat de door de spoorwegen gebo den vervoersvoorzieningen en de prijs van het treinkaartje voor een belangrijk deel worden beoordeeld op grond van het gemak of ongemak bij het bereiken van het station. Dit is de zwakste schakel in de ver voersketen. Als die niet wordt ver sterkt, zal de NS de keuze van de reiziger voor de trein slechts op be perkte schaal kunnen beïnvloeden. Overcapacitiet Wat het goederenvervoer betreft, wordt gewezen op de al enige jaren bestaande overcapaciteit en de hier mee samenhangende slechte rentabi liteit (mogelijkheid tot het maken van winst). Vooralsnog blijkt er geen uitzicht op een aantrekken van de vraag naar vervoersdiensten, waar door een meer evenwichtige verhou ding tussen vraag en aanbod zou kun nen ontstaan. Het beleid van de NS heeft zich ge richt op het (weer) bereiken van een volledige dekking van de specifieke kosten van het vervoer door de op brengsten. Het ziet er echter in tegenstelling tot eerdere verwachtin gen niet naar uit, dat deze doelstel ling in 1980 zal worden gehaald. Ook in het goederenvervoer is een gezamenlijke inspanning noodzake lijk. Voor het grensoverschrijdend goederenvervoer (65 procent van wat de NS aan goederen vervoert) zal in ternationaal overleg nodig zijn. UTRECHT (ANP) De vakbonden hebben de onderhandelingen over een nieuwe CAO voor de circa 230 a, A man produktiepersoneel bij het ta- OVGF IllGtlWG Ij All baksconcern Batco (British Ameri- can Tobacco Company) in Amster dam opgeschort. Onder meer op het punt van de werkgelegenheidspara graaf konden directie en vakbonden het gisteren weer niet eens worden. worden overlegd. Achtergrond van de CAO-perikelen vormen met name de plannen van de Batco-directie om het produktiebe- drijf van Amsterdam naar Brussel over te hevelen. Over die verhuisplan nen ligt de directie al geruime tijd met de vakbonden in de clinch. Via de passage in de werkgelegenheids- echter alleen bereid de toezegging te paragraaf over de continuïteit van de doen dat er alleen „na ingrijpend werkgelegenheid in Amsterdam wil- Bestuurder C. van de Loosdrecht van overleg met de vakbonden en de jen de vakbonden door middel van de de Industriebond CNV zei dat de vak- ondernemingsraad tot gedwongen CAO een stokje voor de verhuizing bonden in de werkgelegenheidspara- zal worden overgegaan. Ook steken. De Batco-directie wil die ver graaf opgenomen willen zien dat het ,s de dJred"c „reid ln de CAO ond®r huizing echter wel doorzetten en behoud van de werkgelegenheid in *nee.r de bepaling op te nemen dat voelt daarom niet voor de werkgele- Amsterdam zo veel mogelijk wordt jaarlijks over de algemene gang van genheidsvoorstellen van de vak- gecontinueerd. De Batco-directie is zaken binnen de onderneming zal ponden. >r omschakeling groentetelers een onzer verslaggevers HAAG Het bestuur van de Vereeniging De Nederland- loemisterij is bang voor een grote produktletoename in zowel in de potplantensector als in de snijbloementeelt, die grotere produktie zou het vorig jaar ontstane opti- te wel eens kunnen verdwijnen, zo meent het bestuur in laarverslag. de rentabiliteit in de sierteelt jaar volgens normen van het >ouw-Economisch Instituut nog legatief was, liep het in deze uw va he toch beter dan in 1976. Deze duid kkeling én het feit dat de glas- i helaa tetelers vorig jaar niet zulke prijzen maakten zullen naar chting opnieuw groentetelers besluiten op bloemen en plan ar te gaan. Deze trend bestaat ?e jaren (het ene jaar wat meer •ranbafc het vorige) en de bloemente- hezen een overproduktie met levolgen van dien voor hun nks dat is in een perspectiefno- i het Landbouwschap de totale vlakte aan kassen in Nederland groente en bloemen) toch te bevonden. Er zou zeker 1.000 bij moeten komen. Bij de 5id leeft de gedachte voor deze iding ruimte te reserveren in -^lijk Flevoland. Maar volgens de Bloemist-Handelskwekers bin- i Nederlandse Bloemisterij zou O koste gaan van de bestaande zoals Aalsmeer en het West- In de visie van het kringbestuur n deze gebieden beter moeten a benut en zou men ze moeten iden. straat. 15 procent wordt op de markt gekocht en 12 procent in de levens middelenhandel. Tuincentra nemen ruim 6 procent voor hun rekening. DEN BOSCH/UTRECHT De Rabobank krijgt een deel neming van een kwart in de bank F. van Lanschot in Den Bosch. De beide banken heb ben over deze transactie over eenstemming bereikt. De Rabobank is de tweede financiële instelling die in het kapitaal van Van Lanschot gaat deelnemen. Al sinds 1973 heeft ook de Londense National Westminster Bank een kwart. Deze bank krijgt zoveel aandelen erbij dat haar aandeel in het vertrote kapitaal 25 percent blijft. De Rabobank krijgt haar part, deels door nieuw uit te geven aandelen in Van Lanschot's Beleggingscompagie, deels door over neming van een aantal aandelen die nu in handen zijn van de familie Van Lanschot. Zowel voor de Centrale Rabobank als voor Van Lanschot is bij deze tran sactie van doorslaggevende beteke nis geweest, dat beide instellingen in hun activiteiten in grote mate aan vullend zijn. Bij de tot standgekomen samenwerking is dan ook de eigen identiteit van Van Lanschot gewaar borgd, aldus de mededeling. Eerder besloot F. van Lanschot haar rechts vorm van commanditaire vennoot schap onder firma om te zetten in een naamloze vennootschap. De groei van het bankbedrijf, de daarmee sa menhangende geleidelijek scheiding van de funkties van leiding en kapi taalverschaffers. zomede maatschap pelijke ontwikkelingen waren de mo tieven voor deze wijziging. De omzet ting van de bank in een N.V. zal in de loop van de komende maanden haar beslag krijgen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De bedrijfsledengroep van de Industrie bond CNV binnen VMF-Stork heeft weinig of geen vertrouwen in de uitwerking van de saneringsplannen door uitsluitend het bestuur. De ledengroep twijfelt ernstig aan de bekwaamheid van het VMF-bestuur maar blijft bereid tot overleg. Het NVV- kader binnen VMF-Stork wil voörlopig niet tot harde acties overgaan. De uitspraak nauwelijks vertrouwen bonden teneinde een conflictsituatie te hebben in de uitwerking van de te voorkomen samering doet de Industriebond CNV in een brief aan de raad van bestuur Slechte Situatie van VMF. De industriebond baseert zijn uitspraak op ervaringen in het Jan Schermer van de Industriebond verleden waarbij bleek dat door NVV heeft, verklaard dat de FNV- VMF-Stork opgestelde plannen fou- bonden (en ook de achterban» voorlo- tief werden bevonden. Dit is een erva- pig niet tot acties wil overgaan omdat ring waardoor de Industriebond CNV de situatie waarin het VMF-concern de sanering zelfs met angst tegemoet zich bevindt dat eenvoudig niet toe ziet. laat. „Dat sluit latere acties echter niet uit," aldus Schermer. Als voorwaarde voor een gesprek met het bestuur wil de bond dat de werk- De kaderleden van de Industriebond nemersvertegenwoordigers in staat NW zullen de komende dagen een worden gesteld als volwaardige ge- dringend beroep doen op de centrale sprekspartners op te treden. Invloed ondernemingsraad van VMF. de raad op de beslissingen dient dan uiter- van commissarissen, economische za- aard mogelijk te zijn. Indien het ken en het parlement om de raad van VMF-bestuur niet op het verzoek besluur alsnog te bewegen tot hervat- wenst in te gaan, dan zal de bedrijfs- ting van het overleg. Ook vinden de ledengroep zich nader beroepen op kaderleden dat de raad van bestuur stappen, aldus de Industriebond zelf zo snel mogelijk moet worden CNV. gewijzigd. De bond heeft ook een brief geschre- De kaderleden van de Unie BLHP ven aan minister Van Aardenne van (beambten, leidinggevend en hoger economische zaken. Daarin spreekt personeel) hebben een dringend be de bond zijn teleurstelling uit over de roep gedaan op de ministers van eco- weigering van het VMF-bestuur om nomische en sociale zaken om niet in ook maar enigszins tegemoet te ko- de verantwoordelijkheid van de raad men aan de verlangens van de bon- vin bestuur van VMF te treden door den. De Industriebond verzoekt de reorganisaties goed te keuren terwijl minister ernstig rekening te willen daarover nog helemaal geen overeen- houden met de standpunten van de stemming is met de vakbonden. ROTTERDAM „De werk- deze order de werkgelegenheid voor nemers van NDSM in Amster- dam hebben hun plannen 1 voor een staking in april laten varen op grond van uitspra- 0ok RSV en Van d„ oles5en wordt ken van de ministers Van Aar- onrechtmatig handelen verweten. Mr. dennen en Albeda, dat er nog Van Everdingen voerde aan dat tus- hOOD ZOU Zijn voor NDSM. De sen hèt RSV-concern waar NDSM «itnnt f<s nipt vrii hpnanldp 7a- deel van uitmaakt, en Van der Oles- staat is met vrij Depaaiae za Noord een overeenkomst u afgesloten, waarin voor de middelgro te scheepsbouw de orderverdeling is geregeld. ken na te laten waardoor me dedelingen van ministers waardeloos worden. Dan han- delt de Staat onrechtmaUg op grond van de« overeenkomst, die ten opzichte van de NDSM- onderdeel is van het rapport van werknemers" Dat zei de raadsman van de gekozen UTRECHT De besprekingen voor leden van de Ondernemingsraad van een nieuwe CAO in de drankenindu- NDSM, mr. H. O. van Everdlnge in strie (10.000 werknemers) zijn vastge- het kort geding dat de OR-leden had lopen. Dat heeft een woordvoerder den aangespannen tegen de Staat van de industriebond NW gisteren meegedeeld. De onderhandelingen De OR-leden eisten dat van vier koel- zljn opgeschort tot 17 augustus. De schepen, die de Rotterdamse rederij werkgevers gaan zich intussen met de Dammers en Van der Heide bij Van centrale werkgeversorganisatie ver- der Glessen-De Noord hebben be staan. Welke consequenties het vast- steld, er twee bij de Amsterdamse gelopen gesprek zullen hebben was werf zullen worden gebouwd. Het per gisteren nog niet bekend. soneel van NDSM meent dat met iilhandel het aantal winkels in Neder- vorig jaar met 0.8 procent is omen, groeide het bloemenwin- itand juist met 5,7 procent tot Bij de markt- en straathandel »et beeld omgekeerd: voor de detailhandel was er vorig jaar ename van 4,2 procent in het verkooppunten, bij de bloe- n planten daarentegen een ach- Rang van 1.2 procent. "Marktaandeel van de bloemen- nam daardoor toe tot 40 pro- Zeventien procent van de bloe en planten komt bij de consu- via vaste standplaatsen op AMSTERDAM Olieministers van de 13 OPEC-landen komen dit weekeinde in Genève bijeen om zich te gaan bezighouden met de vaststelling van de olieprijzen, die gedurende de rest van dit jaar van kracht zullen zijn. In het zwaarbewaakte luxe hotel Intercontinental zullen de olieproducerende en -exporterende landen trachten een voor alle 13 landen bevredigende oplos sing te vinden voor het als steeds moeilijk liggende probleem van de olieprijzen. Voor zover de standpunten nu kunnen worden overzien, ziet het ernaar uit dat de olieprijzen tot aan het einde van dit jaar zullen worden bevroren. Dat wil zeggen, zij zullen geen wijzi ging ondergaan ten opzichte van het huidige niveau. In elk geval zal Saoedi-Arabië, één van de voornaamste OPEC-landen. aansturen op een ongewijzigd handhaven van de prijzen. Iran, evenals Saoedi-Arabië een vooraan staand OPEC-lid, zou het standpunt van Saoe- meen zuiniger is gaan omspringen met de olie als energiebron en ook de wereldeconomie nog altijd op een zacht pitje voortsuddert is de vraag naar olie nogal verminderd. Daardoor is er een belangrijk overschot ontstaan. En een teveel aan een bepaald goed is geen aanleiding om de prijs ervan te verhogen. Ook daarom ziet het er niet naar uit. dat in Genève zal worden besloten tot een verhoging van de prijs van 12,70 per vat (van 159 liter) olie van standaardkwaliteit. Dat een prijsver- cJi-Arabië voor een bevriezing van de prijzen hoging er op wat langere termijn inzit, lijkt echter steunen. echter wel waarschijnlijk. Dollar Of dat zal lukken is echter niet helemaal zeker. Minister Yamani van Saoedi-Arabië zei ten minste dezer dagen al in een interview, dat het zijn land wel eens onmogelijk zou kunnen worden gemaakt het standpunt van een be vriezing van de olieprijzen er door te drukken en dat het in een niet al te verre toekomst mogelijk de wetten van vraag en aanbod op de markt zullen zijn, die de olieprijzen zullen gaan bepalen en niet meer politieke overwegingen. Reden, waarom sommige waarnemers menen dat de kans er ook in zit (zij spreken van 50:50), dat het wel eens zo zou kunnen zijn dat beslo ten wordt de prijzen bijv. met ingang van het volgende jaar toch maar te verhogen. De Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (0E80) heeft al vastge- Beide landen hebben zich ook uitgesproken steld. dat de produktie van de OPEC-landen in voor een ander punt, dat in Genève aan de orde" het eerste kwartaal van dit jaar 3.2 miljoen komt. nl. het handhaven van de dollar als de vaten per dag kleiner is geweest dan in het laatste kwartaal van 1977. Toen werden gemid deld per dag 31,5 miljoen vaten door dè'OPEC- landen geproduceerd. Schokwerking officiële valuta-eenheid waarin de olieprijs wordt uitgedrukt. Gezien de aanhoudende da ling van de dollar op de valutamarkten zijn er diverse OPEC-landen, die menen dat de dollar als zodanig niet meer te gebruiken is. Door de voortdurende daling van de dollar, zo zeggen zij. schieten zij er zo langzamerhand te veel bij in. Het in Parijs gevestigde Internationale Ener- „w.v Maar om terug te keren tot de olieprijs. Het giebureau heeft voorts voorspeld, dat tegen terne rekeneenheid van het IMF) uitgebreid ter mag dan wel zo zijn, dat een aantal landen nu 198o de vraag naar olie uit de OPEC-landen zal discussie zal komen in Genève. Te meer waar. wel eens wat meer geld voor zijn olie wil zien, toenemen tot 42 48 miljoen vaten per dag zo hebben deskundigen becijferd, de daling daartegenover staat dat de huidige situatie op terwijl deze landen niet meer zouden willen van de dollar de OPEC-landen sedert het begin de oliemarkt bepaald geen prijsverhoging wet- produceren dan 36 38 miljoen vaten per dag van dit jaar een verlies aan olie-inkomsten van tigt. Doordat men na de oliecrisis in het alge- Deze ontwikkeling, zo wordt verwacht, zal een zo n 15 procent heeft opgeleverd. sterke opwaartse druk op de olieprijzen tot gevolg hebben in komende jaren. Ook minister Yamani van Saoedi-Arabië heeft een soortgelijke ontwikkeling in uitzicht ge steld en daaraan toegevoegd, dat de olieprijzen over enige tijd al vast maar wat moeten wor den verhoogd. Dit om een schokwerking als in 1973, toen de olieprijs plotseling werd vervijf voudigd met alle gevolgen daarvan voor de wereldeconomie, in de toekomst te voor komen. Loslaten Anders dan Saoedi-Arabië en Iran zullen Alge rije. Irak en Libië ongetwijfeld in sterke mate een verhoging van de olieprijs in Genève be pleiten. Daarbij zal Irak bovendien krachtig aandringen om als valuta-eenheid de dollar los te laten. In zijn streven naar dit laatste zal Irak. zoals gezegd, Saoedi-Arabië op zijn weg vinden als tegenstander van een dergelijke verandering. Dit neemt niet weg. dat een loslaten ten gunste van bijv. de speciale trekkingsrechten van het Internationale Monetaire Fonds (een soort in- werkgroep twee van de commissie scheepsbouw, zouden orders die Van der Giessen meer dan honderd pro cent werk (is achttien maanden) ver schaffen overgaan naar het RSV-con- cern. Mr. Van Everdingen berekende dat met de bouw van vier Nedlloyd- schepen, een order van NDSM en drie koelschepen voor Dammers en Van der Heide de werf van 1 juli 1978 tot en met 31 december 1979 (achttien maanden) voor aanmerkelijk meer dan honderd procent is bezet. Aange zien volgens Van Everdingen RSV in mei 1979, zoals het er nu naar uitziet, zonder werk komt te zitten, zou het concern (NDSM) recht hebben op de bouw van twee koelschepen. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAO De sociale premies kunnen blijvend met 0.1 procent om laag. wanneer de reserves van de soci ale fondsen, die de premies innen en de sociale uitkeringen uitbetalen, met elkaar worden kortgesloten Tot nu toe houdt elk van de sociale fond sen er zijn eigen reserve op na. De „commissie van externe deskun digen" van de Sociaal Economische Raad (SER) heeft nu de aanbeveling gedaan dat de fondsen uit eikaars reserve kunnen lenen, het komt vrij wel niet voor dat verschillende fond sen gelijktijdig in tijdelijke geldnood zitten. Door bij elkaar te lenen, hoe ven de fondsen een iets minder grote reserve aan te houden. Dit zou betekenen dat de fondsen een deel van hun reserve kunnen „opma ken". Ais dat in het jaar 1978 zou zijn gebeurd, dan hadden de sociale pre mies voor werknemers dit jaar niet 37,7 procent, maar slechts 35 procent hoeven bedragen. (Deze percentages betreffen de som van de premies die zowel werknemer als werkgever moe ten betalen het betreft dus een per centage gerekend over het bruto-loon van de werknemer». Het blijvende ef fect van de nieuwe regelign zou ech ter slechts 0.1 procent premie verla ging zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 35