)uitsland lacht met kiespijn Geen revanchegevoelens WK: gevolgen desastreus 'Opgaande lijn in atletiek' "outinho verbaasd ®)ver Nederland ndergeschikte rol van Klaus Fischer typeert avontuurloos spel ^'67 contracteert stenrijker Welzl nman krijgt «±'selschap t6«THEFFEN De Rus Joert Varda- bt] de Europese kampioenschappen ieffen in Vlrov (TsJ) het wereldrecord ln het halfzwaargewtcht verbeterd en op 170.5 kilogram. Het oude record lavo Of170 k,'° 'n handen van de Bulgaar Irazilië in zelfde positie' Tegen West-Duitsland waarschijnlijk ongewijzigd team Trainerscoördinator Joop Waterreus ziet vooral groei in de breedte RH! RDAG 17 JUNI 1978 SPORT TROUW/KWARTET 29 on if Matty Verkamman 1 uui slijk. m m en re v. 9626 de va I ing» 'uurfeDOBA Wijzend op z'n gehechte onderlip, is Klaus uur^1" n°8 t°t een ln staat. „Overgehouden aan de uui ®b"ijd tegen Italië. Maar het vormt geen probleem om "^n Nederland te spelen. Het enige probleem is dat ik niet lachen, maar dat kun je momenteel eigenlijk nauwelijks probleem noemen." Die zwartgallige opmerking typeert beetje de sfeer binnen de Westduitse selectie. De titelver- [ger heeft op het elfde wereldkampioenschap voetbal [tisch nog niets laten zien. Drie bloedeloze remises van 0-0 zij u#D Polen. Tunesië en Italië en een niets zeggende 6-0 widen winning tegen het WK-onwaardige Mexico hebben het •gaans nogal duidelijk aanwezige geloof in eigen kunnen en laag pitje gedraaid. is een miezerig gezelschap dat den opgestegen, waardoor die proble- in Ascochinga een oord op I kilometer afstand van Cordoba i de belangrijke wedstrijd tegen hiik/nrfrland voorbereid. De heren zijn \!_?oeid en weinig spraakzaam, de mist is de vlucht van Buenos naar Cordoba vele uren ver- el. Op een gegeven moment zelfs overwogen om per trein Cordoba te koersen. Een rit f uur zou duren. Met het oog ip zou de FIFA worden verzocht e wedstrijd tegen Nederland een op te schuiven. Op het laatste ent kon er evenwel alsnog wor men tenminste werden voorkomen. De gezichten staan somber, het ver trouwen is gering. Alleen de eeuwige lachebek Sepp Maier maakt een op geruimde indruk. Hij is dan ook een van de weinigen die nog enig plezier aan dit wereldkampioenschap bele ven. In vier duels is hij nog niet een keer gepasseerd. Maier: „Nog 81 mi nuten en dan heb ik een WK-record te pakken. Gordon Banks bleef vier wedstrijden en 81 minuten achter el kaar zonder tegengoal. Dat was in 1966.// Aardig zo'n record, maar er staat een ander cijfermatig gegeven tegenover. Klaus Fischer, „Der neue bomber der nation", heeft tot dusverre nog niet één keer het net kunnen vinden. En dat geeft dan precies aan hoe West- Duitsland tot op heden heeft ge speeld. Zonder enig avontuur, welis waar gesloten in de verdediging, maar niet in staat tot voorwaarts gerichte, intelligente acties. Armoe troef derhalve. Toch staat de positie van Klaus Fischer allerminst ter dis cussie. Dieter Müller mag dan een mogelijk alternatief zijn, bondscoach Helmut Schön: „Er is geen reden voor paniek. De wedstrijd tegen Italië was misschien slecht, maar dat lag ook in het spelschema opgesloten." Fischer is desondanks niet gelukkig met de gang van zaken. Hij zegt: „Ik ben een speler die afhankelijk is van de vleugels. Bij Schalke speel ik mijn beste wedstrijden wanneer Abramc- IC Jan Timman heeft in de zie (de rechtsbuiten) in vorm is." %i unfl/ie ronde van het internationale - ™ktoernooi in Niksic de leiding De vraag wat er nu precies mis is met iden. Wel moest Timman de de „nationalmanschaft" blijft in As- 1003boeljko naast zich dulden. Bei- conchinga (hetgeen de ook al treurige ebben nu zes punten uit acht betekenis van „dode hond" heeft) on- en. In de achtste ronde speelde beantwoord. Delegatieleider Her- an remise tegen de Joegosla- niann Neuberger komt tot de uit- ligoric. De partij vergde 37 zet- spraak: „Er ontbreekt een sterke oeljko kon naast de Nederland- band." rotmeester komen door winst in het pr^e zet Qp de Tsjechoslowaak Waarop Fischer opnieuw zijn humor n aanspreekt met de_ tegenwerping: HAAG AZ'67 heeft de Oos- ker Kurt Welzl van voetbalvere- 5 Wacker Innsbruck voor twee gecontracteerd en een optie ge- n voor een derde seizoen. Welzl, raven 1424 iholen igens niet tot de 22 uitverko- behoort die in Argentinië ver- n, kwam in zijn loopbaan tien- uit voor Jong Oostenrijk en le acht keer in het A-elftal. Met van het nieuwe seizoen zal de ge Welzl uitkomen voor de uit Alkmaar. EtenbM me (joe.)-Andersson (Zwe.) V»-V», Por- Ton>Vaganjan <Sov.) afgebroken, Uhl- DRl-Ivanovlc (Joe.) 1-0. Rlbli (Hon.)-Vell- (Joe.) 1-0. 4.5 Loek Sanders Is ln de achtste an het heren enkelspel UJdens de lonale tenniskampioenschappen van le in Brussel worden gehouden, uitge- Sanders verloor in twee sets kans- de Argentijn Cano: 6-0, 6-1. TBAL Israel heeft ln Is tan boel de om de Europese beker voor landen- |en Turkije met 104-86 gewonnen. BIJ leidden de Israeli's al met 52-51 -1-79) «CtOfdjNDOZA Claudio Coutinho, liner van Brazilië, heeft zich >tasd over de prestatie van Ne- »nd tegen Oostenrijk en uiter- verheugd over resultaat en van zijn eigen ploeg tegen vijk, strekt. «Ierland en Brazilië", verklaar- hij, „bevinden zich feitelijk in tlfde positie. Ik weet van mijn d en ik veronderstel van Neder- dat de ware kracht niet bewust er de hand is gehouden in de •le ronde. Zeker is dat zowel zij volgendhrij zich duidelijk hebben verbe- Het lijkt mij dat een zekere i is weggevallen en dat het be en van de tweede ronde van eldige invloed op het psycholo- he vlak is geweest." stimulans kan doorwerken, el onze drie doelpunten als de van Nederland zijn een gewel- uitgangspunt voor de volgende strijd. Je ne«mt een stuk zeker- Riee naar de volgende duels *t de doelpunten verschrikke- belangrijk kunnen zijn. Als ik «lijk hoe wij tegen Oostenrijk dttegen Peru hebben gespeeld, 1 aan M ik alleen maar zeggen dat er poot stuk rust in de ploeg is Men en ook dat kan doorwer- 'n de komende week." tegen Peru. Niet alles is zo gelopen als ik gewenst had. Roberto, Nen- donca en Neto zijn met blessures van het veld gekomen en vooral de blessure van Roberto lijkt ernstig. Ik maak mij daar zorgen over, want ik had deze ploeg graag intact gela ten. Wij waren zeker in de verdedi ging, beweeglijk en werklustig op het middenveld en verrassend in de aanval." „Ik was zo tevreden dat ik mij heb afgevraagd: hoe kan ik Rivelino nog inpassen in deze ploeg, wie moet ik laten vallen als hij weer helemaal fit is. Op dit moment weet ik de oplossing nog niet en dat is voor een coach eigenlijk een uiterst gunstige situatie." n*. sten .1 ngen d« jnisch uitvoer Lub^~ Doelpunten hebben onze overwinning op niet cadeau gekregen, maar de •'e binnen de hele groep was het werk van zondag eigenlijk het eerst zijn volledige rende- I heeft opgeleverd. Dit was een waar wij ons voetbal op kon- evontm tjelen. Ik kan niet anders dan tevreden zijn over de prestatie Woensdag. Maar het is pas de stap en de wedstrijd van 'n tegen Argentinië zal weer >jk worden. Er is namelijk ook •■dere kant aan de wedstrijd BUENOS AIRES Met nog tien wedstrijden voor de boeg in het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal ziet het er naar uit dat er meer doelpunten gemaakt worden dan vier jaar geleden in West-Duitsland. Na 28 wedstrijden is er in Argentinië 71 maal ge scoord, een gemiddelde van 2,5 doelpunten per wedstrijd. Dat is hetzelfde moyenne als vier jaar ge leden in West-Duitsland over het gehele toernooi. Topscorer is Nederland met tien treffers, waarvan vier uit straf schoppen. Het minst doeltreffend waren Oostenrijk en Polen tot nu toe met vier doelpunten in vier wedstrijden. Titelhouder West- Duitsland maakte zes doelpunten maar die kwamen alle tot stand in het duel met Mexico. De andere drie ontmoetingen van de Westduit sers eindigden zoals zij begonnen waren. Die overwinning van 6-0 van West-Duitsland op Mexico is de hoogste uitslag van het toernooi. Nederland is met de zege van 5-1 op Oostenrijk tweede. Klaus Fischer wordt afgestopt door de Tunesische doelman Moktar Natli; symbolisch voor de verrichtingen van de Duitser tot nog toe, want hij scoorde tijdens het WK niet één keer „Een sterke hand? Een sterke voet bedoelt u zeker. Wereldkampioen Handbal zijn we ai." Fischer drijft de spot, terwijl als eer ste beseft dat het slecht gaat met „Deutschland" zestien wedstrijden heeft hij er nu opzitten voor West- Duitsland, sinds hij pas in april 1977 tegen Noord-Ierland mocht debute ren. Eerder was een carrière als inter national lange tijd een onbereikbaar ideaal omdat hij in 1971 met Schalke '04 bij het beruchte omkopingsschan daal was betrokken. Een jaar lang werd hij geschorst, nooit zou hij mo gen uitkomen voor enig vertegen woordigend team. Toen Gerd Müller na het WK van 1974 een groot gat achter liet en Ron nie Worms en Klaus Toppmuler toch geen bruikbare mannen bleken in de 'punt van de aanval, werd de roep om Fischer allengs luider. Franz Becken- bauer en Gerd Müller hielden na de exhibitie van Schalke '40 bij Bayem München in 1976 (0-7, met vier Fi- scher-goals) een pleidooi voor de net als Müller uit Beieren afkomstige Fischer. Schön deed er nog een schepje bove nop en begin '77 was de DFB (Duitse voetbalbond) „om". Fischer: „Voor het wereldkampioen schap is het doorgaans goed gegaan met mij in de nationale ploeg. In twaalf interlands maakte ik elf goals. Dat het nu plotseling minder gaat is onverklaarbaar. Het zijn in ieder ge val niet de omstandigheden die in ons nadeel werken. Want we spelen hier in feite onder Europese omstandighe den. Trouwens, vorig jaar hebben we tijdens onze trip door Zuid-Amerika niet één wedstrijd verloren. Toen draaiden we wel goed." Misschien dat Fischer toch beter tot zijn recht zou komen wanneer zijn maatjes Abramzck aan zijn zijde mocht staan. Maar Schön is kenne lijk niet zo gecharmeerd van deze grillige vleugelaanvaller, die in zijn avonturen nog wel eens balverties wil lijden. Derhalve valt er voor morgen eerder een frontlinie met werkvoet- ballers als Karl-Heinz Rumrwenlgge en Bemd Hölzenbein te verwachten. Het team dat in Cordoba voor de reprise van de vorige WK-finale in aanmerking komt is: Maier, Kaltz, Vogts, Rüssemann, Dietz, Bonhof, Zimmermann, Hansi Müller, Flumme- nigge, Fischer, Hölzenbein. Fischer, omdat hij kennelijk niets beters te melden heeft: „Ik heb vertrouwen." Zelfvertrouwen wordt de toch echt praat door Schön's assistenten Erich Ribbeek en Dieter Weise. Ribbeek stelt onomwonden: „Wij hebben nog niet overtuigd maar de prestaties van Nederland moeten we ook op Juiste waarde schatten. Die 5-1 uitslag te gen Oostenrijk had erg veel te maken met de zwakke tegenstand." Weise, die alle wedstrijden van Ne derland op dit toernooi heeft gezien, onderstreept die visie van Ribbeek. „Ik heb nog nooit zo'n slecht Oosten rijks elftal gezien. Wel zou ik er de voorkeur aan geven wanneer Neder land kon spelen in z'n normale opstel ling, dus met Neeskens, Suurbier en Rijsbergen. De jongeren hebben er voor gezorgd dat Rensenbrink en Rep plotseling weer in vorm kwamen. Wij houden ons vast aan het feit dat we altijd een goede prestatie leveren tegen Nederland. Dat spel ligt ons in wel aangeslagen Duitse ploeg aange- elk geval beter dan dat van Italië." Van onze speciale verslag gever CORDOBA Het loopt nog al los met de revanchegevoe lens in het kamp van vice- wereldkampioen Nederland ten opzichte van wereldkam pioen West-Duitsland. Aan de vooravond van het belangrij ke treffen tegen de Oosterbu ren, stelt aanvoerder Ruud Krol: „De gedachte leefde twee jaar geleden bij het Eu ropees kampioenschap veel sterker. Toen hoopten wij echt op een finale tegen de Duitsers. Maar het liep alleen wat anders dan we hadden gehoopt." „Inmiddels ligt de vorige WK-finale alweer vier jaar achter ons", gaat hij verder. „Er is weinig reden om daar nog aan terug te denken. Ook al om dat de groep zo sterk is gewijzigd. Het is nu veel belangrijker om oris op een zo goed mogelijk resultaat in dit toer nooi te richten. Om het maximale te bereiken kunnen we ons iets behou dender opstellen dan West-Duits land. Maar daar bedoel ik niet mee te zeggen dat we op een gelijkspel moe ten gokken." Dat laatste is bondscoach Ernst Hap- pel waarlijk ook niet van plan. In waarschijnlijk dezelfde opstelling als woensdag tegen Oostenrijk, zal de Oostenrijker weer aanvallende ac centen leggen. De drie geblesseerden Rijsbergen (wiens enkelblessure weer is verergerd), Suurbier en Neeskens zijn er morgen niet bij. Hetgeen dus zo goed als zeker betekent dat de jongeren Wildschut, Brands en Poort vliet hun plaats behouden. Wim Suurbier gaat er vooralsnog van uit dat hij in de ploeg terugkeert, zodra hij weer fit is. „Als ik kan spelen, dan speel ik. Ik geloof dat Happel het mij niet zal aandoen, om mij in dat geval te passeren." Ernst Happel is er inmiddels nog niet helemaal uit voor wat de prestatie van woensdag betreft. „Ik heb me de afgelopen dagen regelmatig de vraag gesteld of wij nu zo goed waren of de Oostenrijkers zo slecht. De oplossing zal wel ergens in het midden liggen. Het is in ieder geval een feit dat we ons na die eerste wedstrijden goed hebben hersteld. En daarbij moet ik maar hopen dat het geen opleving van een dag is geweest". Happel ziet het niet als een probleem dat Brandts, Poortvliet en Wildschut zich mogelijk blijvend waar moeten maken op dit niveau. „De PSV'ers zijn Jong, maar hebben het afgelopen jaar ln de UEFA Cup voldoende inter nationale ervaring opgedaan. Het zelfde geldt voor Wildschut, die met FC Twente toch ook twee keer tegen Anderlecht heeft gespeeld." De opstelling houdt Happel traditie getrouw tot op de dag van de wed strijd geheim. „Zondag zijn mijn technische en taktische gedachten precies te zien". Argentina *78 door Johan Woldendorp BUENOS AIRES Een overwin ning van het Argentijnse elftal heeft meer gevolgen dan het losbar sten van vrcugdegehuil bij de sup porters in het stadion en de huiska mers. De feestende meute fanatici trekt de straat op om dansend, schreeuwend en voor al claxone rend blijk te geven van xijn ontem bare drang om iedereen, gewild of ongewild, deelgenoot te maken van deze vulkanische uitbarsting van jubelende gevoelens. Ontstaat zoiets in een opwelling? Zit het Amerikaanse reclamebureau B en M (gespecialiseerd, naar het schijnt, in het oppoetsen en weg- wrijven van kwalijke imago's) ach ter deze pro-Argentiniëpropagan- da? Of is het alleen maar een ge slaagde truc van de junta? De beide laatste mogelijkheden kunnen ge voeglijk worden doorgestreept. B en M is er niet in geslaagd om het organiserende land te verkopen als een paradijs, laat staan, dat het een volk op de knieën kan krijgen. Dic tatoriale regeringen kunnen zich met tal van brute middelen als volksmenners opwerpen, maar dit? nee, dit zit gewoon in de aard van het beestje. Niettemin is de Junta dolgelukkig met dit soort on-Europese tafere len. Er is immers geen betere ma nier denkbaar om de veel te hoge kosten van het WK-voetbal te recht vaardigen dan te pronken met de uitslag van dit „referendum", eens in de drie dagen. Voor zijn 25 mil joen onderdanen is de operatie „ie mand een oor aannaaien" uitste kend geslaagd. Alleen het buiten land wil niet altijd even enthousi ast meewerken. De kostbare in spanningen van B en M ten spijt. Wat de regering niet zegt en waar het volk niet bij stil staal, is het gegeven, dat het zo gulzig uit de succesbeker drinkt, dat de onver mijdelijke kater wel eens voor een chronische hoofdpijn zou kunnen zorgen. Iedereen kent het drama Montreal. De organisatie van de Olympische Spelen, twee jaar gele den, is nog steeds (en dat blijft tot in de lengte van jaren zo) voelbaar in de portemonnee van de gemid delde huisvrouw. Het levensonder houd is duurder dan verantwoord alleen omdat er zonodig Olympi sche Spelen gehouden moesten worden. Met het wereldkampioenschap voetbal is het precies eender. Na het definitieve einde van hel Pcro- nistische tijdperk, in maart 1976, stonden de huidige machtshebbers voor de keus: wel of geen „Mundi- al". Nou ja, keusHoewel de eerste palen voor de nieuwe stadi ons nog in de grond geslagen moes ten worden en de te renoveren sportparken bij lange na niet in dc steigers stonden, had Videla in fei te geen keus. De opdracht terugge ven aan de FIFA zou betekenen, dat het toernooi van 1978 niet ge houden kon worden. Akkoord, Ne derland en België meldden zich aan als alternatieve organisatoren, maar dat zou tot gevolg hebben, dat de wereldvoetbalfederatic zijn grondwet drastisch moest her schrijven. In de eerste plaats mag slechts een land het toernooi op poten zetten en ten tweede is het uitgesloten, dat een werelddeel twee keer achtereen het evenement binnen zijn grenzen krijgt. En dan turen we niet eens naar de kwalifi catiemolen, die twee jaar voor een WK-toernooi volop begint te draaien. Ook politiek gezien had Videla geen keus. Een staatsgreep is in het al tijd broeierige Latijns-Amerika gauw uitgevoerd, zodat iedere lei dende generaal „zijn" volk zo mas saal mogelijk achter zich probeert te krijgen. Gezien de populariteit van het voetbal in onder meer Ar gentinië zou de Junta er erg onver standig aan hebben gedaan het WK te boycotten. Zelden heeft Videla zo stevig in het zadel gezeten als in deze maand. Een geslaagde organisatie is pure winst voor het huidige bewind. Een wereldtitel voor het Argentijnse elftal is een kampioenschap voor de staat. Daarom glimlacht dit land deze maand ook tegen iedere bui tenlander in het algemeen en tegen elke journalist in het bijzonder. Maar hoe schijnheilig is die glim lach? Volgens de Argentijnse liga voor de rechten van de mens groeit het aantal verdwijningen van als subversief geëtiketteerde perso nen, alleen daar „weet" de regering niets van. Het Argentijnse volk bedot zich zelf. Neem alleen al de verslagge vers uit het organiserende land. Het is kennelijk een must. dat zij buitenlandse collega's uitvoerig naar hun bevindingen vragen. Wal vind je van Buenos Aires, hoe smaakt het vlees, geen problemen met dc verbindingen en al dat soort preitpraat meer waarvoor zelfs het meest ergerlijke gossipblad in Ne derland zich geneert. De vriendelijke hostesses vertalen de gedwee gegeven antwoorden on bekommerd in het Spaans, de voer taal in Argentinië. Tot het moment, dat de verslaggever ook geïnteres seerd is in jouw opvatting over de politieke situatie. Dan begrijpt de hostess je plotseling niet meer. Die informatie is niet relevant voor de arme lezer, daaraan wordt geen drukinkt besteed. De meisjes op de perscentre moeten journalisten het werken mogelijk maken. Dat doen ze voortreffelijk. Daarnaast is het hen toegestaan eenvoudige, „onge vaarlijke" informatie te verstrek ken, ook dat gaat hen uitstekend af. Wie evenwel „het" verhaal opdist dreigt overgeplaatst te worden. Een regeringsman wil het volk de waarheid vertellen. Juan Alcmann. staatssecretaris van economische zaken en merkwaardig genoeg uit gever (in ruste) van het Duitstalige Argentinischcs Tageblatt, heeft in een interview met het Duitse Pers bureau DPA opmerkelijk reële taal gesproken. Woordelijk zegt hij: „Dc bouw van nieuwe stadions is volstrekte wannzin geweest. In de huidige moeilijke situatie is het nauwelijks verantwoord om 700 miljoen dollar in het WK te investe ren. Als je me vraagt: WK voetbal in Argentinië? dan zeg ik: Ja. Vraag je me: voor deze prijs? dan ant woord ik: nee." Toen de Junta in 1976 de organisa tie van het toernooi uit dc handen van dc Peronisten griste, stelde ze een begroting van 70 miljoen dollar op. ln de huidige opzet kost het mondiale evenenement maar liefst het tienvoudige. Alemann in zijn interview met het DPA: „De men sen gaven maar raak geld uit. Toen ik daar een onderzoek naar instel de, bleek er reeds 400 miljoen dollar over de tafel te zijn geschoven. „Ik viel bijna van mijn stoel, toen ik dat hoorde." „Voor een deel van de regerende generaals (Alemann is een bewindsman uit burgerkringen red.) gold trouwens hetzelfde. De bouw van nieuwe stadions, die na het toernooi nauwelijks meer ge bruikt worden, is pure geid-over-de- balk-smijterij, die dit Tand zich in zijn huidige moeilijke economische toestand niet kan veroorloven." Alemann had uitgerekend, dat het concentreren van de voetbalwed strijden in de (eventueel op te knappen) stadions in Buenos Aires niet meer dan dertig miljoen dollar zou kosten. Indien dat reële plan was uitgevoerd, zou men aan het eind van dit jaar waarschijnlijk kunnen zeggen, dat de inflatie on der het niveau van 1977 (161 pro cent) is gebleven. Dat zit er nu in geen geval in. Alemann is blij, wan neer de grens van 200 procent niet wordt overschreden. En iedereen mag drie keer raden, wie daarvan het slachtoffer wordt AMSTERDAM Opnieuw dreigde de KNAU (Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie) in negatieve zin in de publiciteit te raken. Dit keer door het aanvankelijk ingediende, maar later weer ingetrokken ontslag van de vakgroeptrainers Toine van de Goolberg (sprint) en Sjef Swinkels (werpnummers). Trai ningscoördinator Joop Waterreus, die als mede-opsteller van het struktuurraport waarin de nieuwe beleidslijnen van de KNAU aangeggeven staan na het wegvallen van Anton Huis- kes diens functie als vanzelfsprekend overnam, zit echter in het geheel niet om nog een conflict verlegen. „Het lijkt wel of de mensen alleen maar Interesse hebben voor wereldre cords en conflicten," zegt Joop Wa terreus, die naar zijn mening een functie heeft die eigenlijk door een betaalde kracht vervuld zou moeten worden. „Het gaat de laatste tijd he lemaal niet slecht met de atletiek in Nederland. Afgezien van de bekende toppers zoals Hermens en Wielart, is er een duidelijke opgaande lijn te bespeuren. Vergeet daarbij vooral de breedte-sport niet. Dat heeft altijd heel weinig aandacht gehad, maar daar willen we ons in de nieuwe struc tuur ook meer op gaan richten. Dat zijn toch positieve punten. Het is de output waarover we beoordeeld wil len worden, ln plaats van het accen tueren van de interne strubbelingen." „Alle plannen kunnen natuurlijk niet binnen een paar maanden verwezen lijkt worden zoals sommige mensen wel zouden willen. Volgens mij is dat ook de oorzaak van enige spanningen binnen de KNAU. De goede dingen komen daardoor dan meteen weer in de schaduw te staan. Maar waar je ook komt. overal broeit wel eens wat. Dat moet gewoon uitgesproken wor den. Wanneer echter een van de vak groeptrainers met een probleem zit en mij opbelt, dan moet ik mijn agen da pakken en zeggen: Zullen we er volgende week maar eens over pra ten. In die tijd loopt zo'n man zich op te vreten en het conflict is geboren. Eigenlijk zou ik moeten kunnen zeg gen. Waar zit Je? Over een half uurtje ben ik bij je, dan praten we het me teen uit. Daar heb ik geen tijd voor. Ik werk ook nog bij een baas. Nu zit ik steeds in de auto de plooitjes glad te strijken." „Ach, en zo'n jongen als Toine van de Goolberg die is zeer geëngageerd met z'n werk bezig. Tegen iedere mug die de weg oversteekt schopt hij tegen aan. Voorlopig laten we de zaak maar even rusten zodat we alle wensen op een rijtje kunnen zetten. Aan het einde van de maand wil ik dan weten waar we aan toe zijn. Tot zover wer ken Van Goolberg en Swinkels ge woon door, zij het min of meer achter de schermen." Aanleiding tot het ontslag van beide trainers was de inmenging van be stuurslid Van Drunen bij het samen stellen van de selectie voor de jeugd- interland tegen West-Duitsland. Toen Van Goolberg onbereikbaar bleek voor Van Drunen, die de trainer wilde raadplegen over de aanvulling van de selectie nadat er iemand was afgevallen, besloot deze zelf maar de volgende van de ranglijst uit te nodi gen. Voor Van Goolberg en zijn vroe gere trainer Swinkels was dit onaan vaardbaar. „Je zou dit kunnen beschouwen als het laatste druppeltje voor de beide trainers," zegt de bezorgde training coördinator Waterreus. „Ook zij wer ken hard aan het opzetten van de nieuwe structuur van de KNAU. Maar zoiets gaat nu eenmaal niet binnen een hall jaar. Er liggen be paalde wensen bij diverse mensen, die kunnen echter niet allemaal tege lijk ingewilligd worden. Overigens is Van Drunen in de voorgaande jaren een van de mensen geweest die gepro beerd heeft de vernieuwingen tegen te houden en dat neemt Swinkels hem nog steeds kwalijk. Het een en ander was dus niet de oorzaak van hun aanvankelijk ingediende ont slag, maar uiteindelijk wel de aanlei ding." In hoeverre de nieuwe opzet met de vakgroeptrainers Inderdaad z'n vruchten gaat afwerpen zal dit week einde blijken tijdens de wedstrijden om de West-Athietic Cup in Sittard. Dit is een atletiek ontmoeting tussen de ploegen van België, Zwitserland. Oostenrijk, Denemarken. Spanje en Nederland, waar dit Jaar Portugal en Ierland aan toegevoegd zijn. Het ont staan van deze ontmoeting, die om de twee Jaar door één van de deelnemen de landen georganiseerd wordt, moet gezocht worden in het feit dat voor deze landen, die internationaal ge zien op het tweede plan staan, de gangbare wedstrijden vanwege te grote krachtsverschillen oninteres sant waren. De eerste ontmoeting vond plaats in 1969, waarbij Nederland de laatste plaats bezette. De keren daarop ein digde de Nederlandse ploeg steeds in de middenmoot. „Dit keer zal het een spannende strijd opleveren" zegt Joop Waterreus, die zichtbaar liever over de atletiek zelf praat dan over de beslommeringen die zijn functie van tralnlngscoördi- nator met zich meebrengt. „België maakt zowel bij de dames als bij de heren een goede kans, maar vooral de Nederlandse dames moeten niet on derschat worden. Als Je trouwens alle talenten van de deelnemende landen bij elkaar optelt dan zou Je tot een kwalitatief zeer behoorlijke ploeg ko men hoor. vergis Je niet Alleen daar om 3l zal de West-Atletic een interes sant gebeuren worden.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 29