cjie mens een machine och bouw van studentenflat 3an Kaiserstraat in Leiden Paleis met muziek Teren op oude roem drsch alve eeuw nostalgisch tennispark ote kamernood eist oplossing 'Minder natrium in drinkwater' Jefferson Starship Soldaten betalen miljoenen te veel Dodelijke val van flat in Bijlmermeer Bezwaren tegen Bijenkorf-garage in Amsterdam SWBW moet zelf problemen oplossen ^uwe problemen Dordtse kil sociotherapeuten (m/v) Rijnsburg-Valkenburg twee projectleider(ster) UVB RAYON-INSPEKTEUR een administratief medewerker 8-R IRDAG 17 JUNI 1978 TROUW/KWARTET H21 )0R EN ert m een onzer verslaggevers DEN Na jarenlange touwtrekkerij heeft de gemeente Leiden besloten aan de Stichting lentenhuisvesting een vergunning te verlenen voor de bouw van 200 studentenflats aan de lerstraat. Zij worden gebouwd op de plaats van de in 1970 door de Stichting Studenten- vesting aangekochte fabrieksgebouwen van Reinder Zwolsmans „Exploitatie Maatschap- icheveningen" (EMS). iee is een eind gekomen aan de ange strijd van omwonenden, Jpnteraadsleden en de Project- voor de Binnenstad tegen de jnomen bouw. De gemeente het belang van opheffing van de kamernood zwaarder laten we an de vele bezwaren die aan de van de flat kleven, lezoeki 1 VQr^ bezwaren golden vooral de grote ^mood in de Kaiserstraat. die de huisvesting van nog meer nten zou toenemen. De project voor de Binnenstad gaf de be- jb van de Academiewijk gelijk 8 fï bezwaren tegen de grootscha ligheid van de bebouwing en de be oogde hoogte ervan. Ook vreesde de buurt een te grote concentratie van studenten in de omgeving van de Kaiserstraat. Het gemeentebestuur handelt vol gens de buurtbewoners volledig in strijd met zijn eigen beloftes in ver schillende binnenstadnota's. In deze nota's wordt de concentratie van al leenstaanden in de binnenstad te hoog geacht (60 procent), terwijl door de bouw van de studentenflat dit percentage alleen maar hoger kan worden, aldus de bewoners. Een technisch bezwaar tegen de bouw is, dat de achtergevel de zoge naamde „achtergevelrooilijn" gaat overschrijden. Hierdoor wordt de ruimte tussen de flat en de hulzen aan de Vliet te klein. Toch is deze bebouwing van de binnenplaats vol gens de Stichting Studentenhuisves ting nodig, omdat het complex an ders niet rendabel is. De gemeente heeft hierom de benodigde ontheffing in de bouwvergunning verleend. Voor het probleem van de gevreesde parkeeroverlast is geen oplossing ge vonden. Wel heeft de gemeente op aandrang van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening de bouw hoogte aangepast. jgd en Rust' in Voorburg en run it bezit Volgens mensen die het weten kunnen, heerst op het Voorburgse tennispark Vreugd en Rust nog ste eertje van vijftig jaar geleden: het „eigen nostalgisch sfeertje" zelfs, vindt het huidige bestuur, „waarin steeds ..waarin de rrvugd zo geweldig kan worden beleefd." Alle reden om nostalgisch feest te vieren rond het vijftigjarig bestaan van nlsbaan: van 19 tot en met 25 juni wordt een jubileumtoernooi georganiseerd en op zaterdag 24 juni is er 's middags 3nvr be in het paviljoen. Bijgaande illustratie past helemaal in het nostalgische sfeertje: het is het bestuur van het w irk. Wel uit 1928. hrift u an de ien, leterii i den iwone man, die het zijne ervan zegt, zal bij het zien van het portret van Julien Offray de ir ttrie (1709-1751) opmerken: „Die lust er nog wel een." En als je hem dan vertelt, dat deze in 1747 te Leiden een boek schreef, getiteld L'homme machine, de mens een machine, zal ggen: „Nou, dan heeft-ie zijn eigen machine behoorlijk in de olie gehouden." ebbei ft lijn is hier wel niet bedrieglijk, :h wel onvolledig. Zeker, deze te Berlijn gestorven na het an een bedorven vleespastei, ico dat het vak van lekkerbek maal meebrengt. Maar al heeft naam van een bon vivant te iweest, dit bepaalt zijn leven In evenmin de betekenis die n het kader van zijn tijd als f toekomt. Zijn geschrift, De een machine, vertaald en inge- lor Hans W. Bakx (uitg. Boom, 1, 109 blz.. 17.50) behoort nu al tot de klassieke werken van eeuwse wijsbegeerte. Deze «chatting is gegrond op het ijn tijd nieuwe van zijn conse- materialisme en, zij het onvol- litgesproken, atheïsme. nteur voori dozers, .dat projekt siden iparat roll jorzier%a| r dr C. Rijnsdorp mettrie was een bekwaam arts aktische eryaring. Hij had veel ïke en dode lichamen te maken Ien zo kan zijn denken geheel* faafterialistische kant zijn opge- Evenmin als Gagarin in de God of engelen heeft ontmoet. Et de man met het lancet zoiets ziel. ik bedoel als zelfstandige Etd tegenover het lichaam. Het isch standpunt, dat alles uit ondoorzaak verklaart, hetzij de stof verklaart uit de geest int van Hegel b.v.), hetzij de it de stof (waarbij men o.a. aan in denken), heeft altijd werf- omdat het aan het gehannes Ie verhouding tussen lichaam st (denk aan Descartes' dualis- iet een forse greep een eind Een tweede reden van De Lamettries bekendheid is zijn onstuimige en meeslepende schrijftrant. De inleider vertelt ons dat De L. zijn boek wel zo ongeveer „aus einem Guss" heeft ge schreven, zonder de moeite te nemen zijn aanhalingen uit andere werken te controleren en zonder zich veel te bekommeren om een logisch schema. Het is dus meer een pamflet dan een strikt wetenschappelijke verhande ling, maar men ziet weer hoezeer Buf- fon gelijk had, toen hij zei dat alleen wat goed geschreven is, de tijd over leeft. afgezien van de inhoud en de denkwereld van de auteur. Dat die de onze niet is, spreekt van zelf. Wat niet wegneemt dat De La- mettrie enkele voorlijke denkbeelden heeft gehad en dat het motto dat hij voorin zijn verzameld werk plaatste, namelijk: „Schrijf zo, alsof je alleen in het heelal was en niets van de afgunst en vooroordelen van de men sen te vrezen had, of je zult je doel missen" nog zo gek niet is. van een ander staan. „Een kroniek van het Pruisische hof in die periode moet nog steeds geschreven worden; het nodige materiaal in brieven is ruimschoots voorhanden" (10). Inderdaad zou zulk een kroniek een belangwekkend tijdsbeeld opleveren, inclusief het musiceren. Clown met beddepan en tang, te zien in het Paleis op de Dam. Het veermechaniek van dit speelgoed zorgt zowel voor muziek als voor de bewegingen van hoofd, tang, tong en beddepan. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Paleis op de Dam, eens het stadhuis van Am sterdam, staat weer open voor het publiek. Als attractie heeft men in het Paleis een expositie ingericht over de geschiedenis van het draaiorgel en andere historische muziekapparaten onder de titel van „Van speelklok tot piere ment". In de Troonzaal staan twaalf instrumenten, waaronder een speelklok met miniatuurcaril lon, cylinder- en platenspeeldo- zen, een straatcylinderpiano, een vroeg-Amsterdams buikorgel, de Chinese Nachtegaal, een kermis- draaiorgel en een groot draaiorgel. Rondleiders geven een uitleg met bespeling van de historische in strumenten. Behalve voor de expositie, is het Paleis op zichzelf een bezoek waard. De burgemeesters van de bloeiende handelsstad Amster dam, lieten de gentlemen-archi tect Jacob van Campen na de 80- jarige onafhankelijkheidsstrijd te gen Spanje, een groot en represen tatief stadhuis bouwen, dat de macht van de stad en het gezag van de burgemeesters zou moeten uitstralen. Vanaf 1648 gaan daar voor 13.659 heipalen in snel tempo de grond in. Van Campen laat zich inspireren door de Romeinse bouwkunst: defensief, streng en logisch. Na zeven jaar bouwen, in 1655, wordt het gebouw/ voor een deel in gebruik genomen. Maar ook na de oplevering wordt er nog langdurig geschilderd en gebeeld houwd. Pas in de achttiende eeuw zet men er een punt achter. In 1808 krijgt Lodewijk Napoleon het stadhuis in gebruik. Na zijn ver trek blijft het gebouw een paleis doordat de stad het aan de Oran je-dynastie in gebruik heeft gege ven. Nog steeds spelen er,zich al lerlei staatsplechtigheid af, en moet het stadsbestuur zich behel pen aan de Oude Zijds Voor burgwal. Van alle zalen van het oorspronke lijke stadhuis, is de Burgerzaal het grootste en het meest belangrijk. Zij ligt als het ware in het middel punt van het gebouw. Op de mar meren vloeren heeft architect Van Campen de halfronden van we reldbol ontworpen en in het gewelf de hemelkoepel. Op die plaats mag de Amsterdammer zich bur ger van een wereldrijk voelen, waarvan zijn stad het middelpunt is. Het paleis is, evenals de expositie, te bezoeken tot en met 1 septem ber op werkdagen van 10 tot 12 uur en van 13 tot 16 uur. Toegang: één gulden, kinderen 50 cent. DEN HAAG Volgens de Gezond heidsraad zou de hoeveelheid natri um in drinkwater bij voorkeur onder 120 milligram per liter moeten blij ven. Het ministerie van volkgezond heid had hierover advies gevraagd omdat te veel natrium (onder andere bestanddeel van keukenzout) hoge bloeddruk in de hand kan werken. De aanbevolen natrium-norm werd vorig jaar in het water van de Rijn incidenteel overschreven (en in één maand systematisch) terwijl het Jaar gemiddelde er ruim onder lag. De gebruikelijke zuiveringstechnieken om uit oppervlaktewater drinkwater te bereiden, hebben geen enkele in vloed op het natiumgehalte. door Geert Kistemaker AMSTERDAM Toen ln 1973 Jefferson Airplane, de belang rijkste groep van de „flower powertijd" In San Francisco, uiteen viel. zetten de twee vocalisten ervan, het echtpaar Grace Slick en Paul Kantner het werk voort met een andere bezetting onder de naam Jefferson Starship. Airplane speelde revolutionaire mu ziek, waarin behalve de eigenzinnige, originele bijdragen van gitarist Jor- ma Kaukonen en bassist Jack Cassi- dy, de hechte driestemmige samen zang van Slick, Kantner en Marty Balin een herkenbaar geluid vormden. Jefferson Starship bevat dezelfde driestemmige zang, maar de begelei ding is die van een kundige maar niet opvallende band. In het concert dat de groep afgelopen donderdag in een slecht gevulde Jaap Edenhal gaf bleek waarom ze in geen enkel op zicht een vooraanstaande plaats in de rock vertegenwoordigen. Geheel volgens de „flower power" tradities is de starship een band die eerst op dreef moet raken om echt te kunnen spelen. Het rommelige begin van het twee-en-een-half uur durende concert was daar een teken van. De slechte en onzorgvuldige geluidsaf stelling en de af en toe misrekenende lichtshow bewezen dat er niet hard geoefend is voor deze tournee. De partijen die Balin en Kantner op slaggitaar speelden, waren bijna steeds hetzelfde waardoor de eerste laag voor de brij gelegd werd. Daarbij klonken de drums van John Barbata te zacht, maar werd het gehoor ge kweld door de drie erg op elkaar lijkende stemmen van Slick, Kantner en Balin, die om het hardst in de microfoon gilden. Langdradig De opbouw van de nummers was ste reotiep en langdradig. Na een interes sant intro en eerste couplet kwam er steeds een langdradige solo van gita rist Craig Chaquico, die met kinde rachtig stuntwerk probeerde het pu bliek te imponeren. Tegen die tijd was de discipline in de band ver te zoeken, ieder speelde voor zichzelf. Elk nummer eindigde in dezelfde brij. Daar konden zelfs de twee toegevoeg de blazers niets aan veranderen. Het publiek reageerde dan ook be paald lauw. Pas tegen het eind van het concert, hoewel ook toen prachti ge nummers als, „Wooden ships", „Somebody to love" en „Volunteers" dezelfde weinig subtiele behandeling meekregen, werd het publiek toch enthousiast, waarna in de toegift het beklemmende „White rabbit" nog even werd afgeraffeld. DEN HAAG (ANP) De WDM heeft gisteren in Den Haag staatssecretaris Van Lent van defensie het resultaat in de vorm van een „oorkonde" met miniatuur-kassa aangeboden van hun kazerne-acties tegen de in houding van huisvesting en voeding (IHV). De „WDM-kassa" heeft ruim twintig kazernes bezocht en er is berekend dat de Nederlandse dienstplichtigen jaarlijks 64 miljoen gulden te veel betalen voor niet genoten voeding (25 miljoen gulden) en huisvesting (39 miljoen gulden). Dat is gemiddeld 858 gulden per soldaat per jaar voor huur en 567 gulden voor het eten. WDM-voonzitter Mart Classens zei tijdens de overhandiging van oorkon de en kassa, dat de WDM hoopt op een snelle verbetering van deze situa tie en inwilliging van een aantal ei sen, zoals invoering van een bonnen systeem (alleen betalen wat we ha len), de prijs van de maaltijden mag niet hoger zijn dan in het huidige systeem, geen huur voor gedwongen huisvesting, tijdens wacht en brand- piket en oefeningen gratis voeding en vrijheid van kamerinrichting. Het is duidelijk dat Jefferson Btar- ship niets nieuws heeft te bieden. De zelfingenomen indruk die de groep maakt is gebaseerd op het werk van tien Jaar geleden. Alleen de composi ties van Balin zouden in een korte en krachtige uitvoering nog interessant kunnen zijn. AMSTERDAM (ANP) De recher che in de Bijlmermeer stelt een on derzoek in naar de dood van de 22- jarige Lloyd Redam uit Amsterdam. De jongen overleed donderdagavond na een val van de derde etage van het flatgebouw Koningshoef in de Bijl mer. Nadat het slachtoffer bij een flatwoning had aangebeld en de hem onbekende bewoonster had openge daan. zou hij door de woning en dwars door de gesloten balkondeuren naar buiten zijn gesprongen. AMSTERDAM Het Amsterdamse wijkcentrum d'Oude Stadt heeft be zwaar tegen de parkeergarage die de Bijenkorf bij zijn filiaal in de hoofd stad wil bouwen. In een brief aan de gemeenteraad zegt het wijkcentrum dat de garage een grotere verkeers overlast in de binnenstad zal veroor zaken. De huidige parkeerchaos heeft volgens d'Oude 8tadt niets te maken met wel of geen parkeergarages, doch alleen met het foutparkeren en de onmacht van de politie en Jusititie om daartegen op te treden. In het gunstigste geval zouden bij 500 parkeerplaatsen in de nieuwe garage 500 legale plaatsen in de buurt kun nen verdwijnen. Maar deze plaatsen, zo verwacht het wijkcentrum, zullen onmiddellijk weer illegaal bezet wor den. „Vele duizenden auto's meer zul le! er dag en nacht langs de deuren van de inwoners rijden", aldus d'Ou de 8tadt. Minister: DEN HAAG Minister Gardeniers van CRM vindt het onverstandig ln te grijpen in de problemen waar de Am sterdamse Stichting Welzijn Buiten landse Werknemers (SWBW) al gerui me tijd mee kampt. Dit antwoordt de minister op vragen van het PvdA- Kamerlid Molleman. Volgens Garde niers zullen de interne conflicten van de welzijnsinstelling geleidelijk aan' worden opgelost. „In de huidige fase van opbouw is het ongewenst dat de overheden zich hiermee intensief gaan bemoeien." aldus het antwoord op de Kamervragen. Deze week werd bekend dat het be stuur van de SWBW. een overkoepe lende Instelling die het welzijnswerk in de hoofdstad coördineert, het ont slag van drie „dissidente" medewer kers wil. BOSBAANZWEMFEEST De Watervrienden Amsterdam organise ren zondag een Bosbaanzwemwed strijd in het Amsterdamse Bos. Op het programma dat om 13 uur begint staan vele activiteiten, waaronder di verse zwemwedstrijden, een demon stratie windsurfen-en vendetzwaalen. Uitspraken left! R RECHT - Ook met de kort i ln gebruik genomen appara at de automatische inning van - en en de ontwaarding van Dgskaarten heeft de stichting tunnel onder de Dordtse Kil *ert, het weer niet getroffen, tomatiek liet het regelmatig l en het stichtingsbestuur an ook moeten besluiten eeri te doen door de automobi- 'Eer aan tolgaarders van vlees i te laten betalen. Laat ik eindigen met enkele uitspra ken van De Lamettrie in het hier aangekondigde boek. „De mens is een machine die zodanig in elkaar zit, dat het aanvankelijk onmogelijk is zich er een duidelijk beeld van te vormen en dus ook onmogelijk om haar te beschrijven" (bl. 29). „Daarom kan men zowel zeggen dat godsdiesnt geen rechtschapenheid vooronder stelt we hebben daar voldoende ervaring mee als dat atheïsme rechtschapenheid niet uitsluit" (66). „Ziel en lichaam slapen gelijktijdig in" (32). Dit zijn voor ons natuurlijk allemaal bekende klanken van die kant, maar ruim twee eeuwen geleden was het riskant zoiets te publiceren. De La mettrie liet zijn essay dan ook ver schijnen zonder auteursnaam en ci teerde zichzelf alsof hij een ander was. Hij was- al uit Frankrijk naar Holland gevlucht, waar hij bij Boer- haave college liep (en later Franse vertalingen van diens werken bezorg de), maar ook in ons land werd de grond hem te heet onder de voeten en reisde hij naar het Berlijn van Frede- rik de Grote. Daar waren ern paar heren, onder wie Voltaire, die, zoals Hans W. Bakx zo leuk zegt, wel scha duw wilden werpen maar niet in die Instituut voor psycho-sociale dienstverlening Voor onze woonvoorziening „Ambassador" aan de Sophia- laan 2 te 's-Gravenhage vragen wij op korte termijn enkele Taak: Het in teamverband meewerken aan de begeleiding en resocialisatie van de ca. 100 bewoners. Werktijden: Men moet bereid zijn de werkzaamheden vol gens dienstrooster te verrichten (géén nachtdiensten, wel weekenddiensten). Opleiding: M.B.O.-opleiding op sociaal-psychiatrisch of sociaal-pedagogisch terrein. Ervaring op één van deze ge bieden achten wij gewenst. Nadere informatie wordt U gaarne verstrekt door onze afdeling Personeelszaken (tel. 070-687470, tst 30). De Stichting Dienstencentrum zoekt voor de leiding van het Dienstencen trum voor Bejaarden en Gehandicapten een op part-time basis Tot zijn /haar taak behoort: de leiding en organisatie van alle arbeid die noodzakelijk is om de stichting te laten funktioneren; het coördineren en bevorderen van het open bejaardenwerk, w.o. het ontwikkelen en begeleiden van verschillende vormen van dienstverlening. Voor deze funktie komen 'm aanmerking zij, die in het bezit zijn van het diploma sociale akademie ofwel hogere sociale arbeid. Ook zij, die een gelijkwaardige opleiding hebben genoten kunnen solliciteren. Salariëring volgens rijksregeling. Scllicitatites, met opgaaf van referenties, binnen 14 dagen te richten aan de voorzitter van het Stichtingsbestuur, p/a Dienstencen trum, Smidstraat 16, te Rijnburg, Tel. 01718-20736. vraagt in de bestaande inspeklie Den Haag e.o. een bekwaam organisator in de funktie van Onze gedachten gaan uit naar een enthousiast medewerker met goede kontaktuele eigen schappen en bekendheid met het verzeke ringsvak. Naast een aantrekkelijk salaris met omzetprov»- sie en onkostenregeling bieden wij goede se- kundaire arbeidsvoorwaarden. Sollicitaties schriftelijk te richten aan de Utr. Verz. Bank F. C. Dondersstraat 1 - Utrecht 13044 of telefonisch 030-715044, toestel 10 K.V. KUYVENHOVENS groenten fruit exportmi) B.V. vraagt voor spoedige indiensttreding met M.B.A.-opleiding. ervaring met mechanische admi nistratie strekt tot aanbeveling. Schriftelijke sollicitaties te richten aan: Postbus 509 2690 BA s-Gravenzande

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 21