Amerikaanse strijdkrachten staan klaar voor Afrika VEHEM wil aantal projecten stoppen Rietvelden zijn ideale zuiveraars Nieuwe boeken ildi Herinnering aan Vietnam vervaagt akbonden zouden te weinig meewerken Teleurstelling over verschijningsverbod Zuidafrikaans blad Kwaliteit Veluwse randmeren achteruit Kamervragen over bevoordelen bedrijf bij PTT-loketten kTERDAG 17 JUNI 1978 buitenland/binnenland TROUW/KWARTET p13-rhs19 gepfc Bvent enusl idig actie f bel Volgens een onderzoek, dal het Amerikaanse bureau Louis Harris deze week be kend maakte, is 53 procent van de kiezers in de Ver enigde Stalen voor het zen den van Amerikaanse troe pen naar Afrika om daar de Cubaanse en Russische in vloed in te dammen. Een verrassende uitslag. Totnu- toe werd steeds aangeno men dat de Amerikanen in meerderheid niets voelen voor militaire avonturen in verre vreemde landen. Na de mislukking in Vietnam leek men daar de buik nog van vol te hebben. De politici weten nog maar al te goed hoe het in Vietnam begon: er werden beperkte aantallen militaire adviseurs gestuurd. Het eindigde met een politieke en militaire ca tastrofe die met 500.000 Amerikaanse militairen ter plaatse niet was af te wenden. Een belangrijk deel van de kiezers blijkt de frustraties van Vietnam wat sneller te kunnen vergeten dan de po litici. Maar wat vinden de 'militairen ervan? Onze re dacteur Ferry Mingelen be zocht de afgelopen weken verscheidene militaire bases in de Verenigde Staten. De mensen die hij sprak maken deel uit van de eenheden die het eerst worden ingezet in het buitenland. Na de peiling van tientallen meningen is zijn conclusie: de soldaten staan te popelen om zichzelf opnieuw te bewijzen. ïngetdoor Ferry Mingelen houdf CAMP LEJEUNE „Jullie kunnen op ons rekenen, we e en 2 zullen er zijn als het nodig irkper is". Generaal Francis W. Hef kijkt ons vol zelfvertrouwen aan. Hij commandeert de grootste amfibische mari- niersbasis in de Verenigde Staten: Camp Lejeune. Daar, tussen de Atlantische kust en de moerassen van 223 Noord-Carolina in het zui den van de Verenigde Staten gt de legerplaats van de tweede Amerikaanse mari- liersdi visie. plotselinge crisis In Europa voor de eerste versterkingen kunnen zorgen een voUedlg uitgerust bataljon van zo'n duizend man binnen 24 uur klaar voor vertrek. Zij hebben de taak de weg vrij te maken voor de werkelijke ruggegraat van de NAVO. de honderdduizenden man schappen tellende geregelde Ameri kaanse troepen. Oeneraal Tief was maar één van de vele hoge comman danten die ons met nadruk wensten te verzekeren dat zij zowel bereid als in staat zijn West-Europa in tijd van nood te verdedigen. Hier niet de pessimistische verhalen van de NAVO topconferenties over de groeiende militaire kracht van de Russen en de zwakke NAVO-verde- dlglng. Oefeningen Vijftienduizend door en door ge trainde manschappen, duizend offi- ileren, eenheden volledig uitgerush om waar dan ook zelfstandig te tunnen opereren Eigen straalja- [ers, helikopters, tanks, amfibie- 'oertuigen, artillerie etc. Het korps nariniers, de Amerikaanse brand- vacht voor de hele wereld, overal nzetbaar. !ij vormen de troepen die bij een Hier slechts de overtuiging de Job" te kunnen uitvoeren. Niets werd tij dens onze rondreis nagelaten om die indruk te versterken. Overal waar wij kwamen werden zware oe fenprogramma's afgewerkt. Het bij wonen daarvan leverde een beeld op dat ons van de tv-journaals in de Vietnam-periode al zo bekend was geworden: een rustige grasvlakte, niets aan de hand. Dan plotseling in een aanzwellende golf van lawaai overvliegende straaljagers, ge vechtshelikopters, verkenningseen heden die vanuit de lucht gedropt worden; en dan de invliegende grote manschappenhelikopters, landend in wervelende stofwolken. De mari niers rennen weg, onder de wentel wieken vandaan. Kortom de hele militaire overmacht waarmee de Amerikanen de oorlog in Vietnam verloren hebben. Politic! Verloren? Dat is niet de indruk van de militairen, vele tientallen, die wij op onze rondreis spraken. „Toege-' geven, het was geen overwinning, maar we hebben ook niet verloren. We hebben op een gegeven moment gewoon besloten dat we geen zin hadden nog langer in de modder te blijven zitten. We zijn toen gewoon weggegaan", zegt een Amerikaanse luchtmachtkolonel. Wat er ook mis gipg in Vietnam, het was niet de schuld van de militairen. Nu, in 1978, tien jaar nadat de Amerikaan se regering besloot de Amerikaanse militaire betrokkenheid in Vietnam langzaam te gaan verminderen om dat de strijd zelfs met de honderd duizenden Amerikaanse gevechts troepen ter plaatse niet té winnen bleek, geloven de militairen die wij - spraken zonder uitzondering dat het verlies, militair gezien onnodig was. „Natuurlijk hadden we kunnen win nen, als de politici ons maar genoeg ruimte hadden gegeven. In plaats daarvan trokken ze lijnen op de kaart en zeiden daar mag je niet overheen. Als we die lijnen, grenzen van Laos, Cambodja, Noord-Vietnam hadden mogen pas seren, dan was het wel gelukt. Als iemand jou met twee vuisten te lijf gaat kan je niet volstaan met een duwtje terug, dan achtervolg je hem net zo lang tot je hem te pak ken hebt," zegt mariniers-generaal Tief. Op de vraag wat er zou zijn gebeurd indien China in dat geval mee zou zijn gaan vechten, blijft hij het antwoord schuldig. Dat is wel licht voor hem de hogere politiek. Ook nu echter heeft de generaal geen twijfels over de juistheid van de missie die de Amerikanen op zich hadden genomen om de com munisten in zuidoost-Azië een halt toe te roepen. Zonder uitzondering gold dat ook voor de andere militai ren die ik sprak. „Ons grootste probleem in Vietnam was het gebrek aan politieke steun en een gebrek aan steun onder de Amerikaanse en Vietnamese bevol king. Maar ik ben gegaan omdat ik dat als mijn taak zag en ik heb er geen spijt van", zegt een korporaal van de mariniers. „Ik was in Viet nam toen alles al op instorten stond, in de jaren '71 en '72. Het was desondanks de beste tijd die ik had in het leger. Je kreeg daar tenmin ste wat actie en je ging af en toe uit in 8aigon. Dat beviel me heel wat beter dan het kazerneleven, zegt een kapitein van de groene ba retten. Geen praatjes „Dat zijn geen verkooppraatjes, ze geloven er echt in," zegt professor George W. Grayson, hoogleraar po litieke wetenschappen aan de nabij gelegen universiteit van Williams burg. Virginia. „Over Vietnam is een kloof ontstaan tussen de be roepsmilitairen en de burgers. Af schaffing van de dienstplicht na Vietnam is een risico. Door de dienstplicht raakten ook de mid den- en hogere klassen uit de bur germaatschappij bij de Vietnam- oorlog betrokken. En zij hadden ge noeg politieke invloed om er een eind aan te maken. In het beroeps leger is tegenstand van binnenuit ondenkbaar. Het heeft geen zin van beroepsmilitairen een genuanceer de visie te verwachten. Het is hun taak te vechten en het is misschien maar beter als je met zo'n baan oogkleppen op hebt. De vraag waar het om gaat is of de politici voldoen de controle over de militairen hebben". Grayson vindt de beslissing van president Carter geen troepen naar Zaïre te sturen in dit verband hoop gevend. Dat is ongetwijfeld niet de mening van de militairen. Zij ston den te trappelen van ongeduld om uit te rukken. Niet de mariniers, maar de parachutisten van het 18e Airborne Corps in Fort Bragg, Noord-Carolina, een militaire stad met ruim honderdduizend inwoners waren deze keer aan de beurt om het vuiltje te klaren. De eerste dagen van de inval in Zaiïre, was een hele Airborne-briga de van zo'n drieduizend man op bevel van de legerleiding dag en nacht in de opperste paraatheid om bij het eerste sein te kunnen ver trekken. „De jongens waren echt opgetogen, iedereen wilde graag gaan. 'Kom op dan gaan we wat Cubanen afmaken', riepen ze. Ik heb nog nooit zoveel teleurgestelde soldaten gezien als toen deze actie werd afgelast", zegt Alrborne-gene- raal Warner met een begrijpende glimlach. Waakzaamheid Oeen directs militaire actie dus In Afrika, maar de ontwikkelingen daar worden uiteraard nauwgezet in de gaten gehouden. Mariniers en garachutisten hebben alle beschik- are Informatie die nodig is. Kaar ten, inlichtingen over de terrelnom- standigheden, de landingsgebieden en wat dies meer zij. Die waakzaam heid geldt niet alleen voor het Afri kaanse vasteland, maar ook voor de wateren daaromheen. De Russische vlooteenheden rond Afrika vormen een doom in het vlees van admiraal Isaac Campbell Kidd jr.. de opperste NAVO-com- mandant voor de Atlantische Oce aan. ..Onze taak is de vijand af te schrikken en dat heeft tot nu toe aardig gewerkt. Als dat mislukt moeten wij zorgen voor de verster king van de NAVO-troepen in West- Europa en voor de bevoorrading van die troepen en de bevolking. Dat laatste is onze zwaarste op dracht. Je hebt daarvoor tussen de 3000 en 6000 scheepsladingen maand nodig. De NAVO-lfl hebben samen zo'n tienduizend schepen, er is dus een ruime marge, maar de verliezen zullen ook hoog zijn. Admiraal Kidds grootste zorg is de mogelijkheid voor de Sowjet-mari- ne om de aanvoerroutes op zee naar West-Europ? door te snijden. Op de vraag of het NAVO-verdedigingsge- bied dat de Kreeftskeerkring als zuidgrens heeft, niet zou moeten worden uitgebreid om bij voorbeeld de route van olietanker die vanuit het Midden-Oosten via Kaap de Goede Hoop (Zuid-Afrika), naar West-Europa voert, te beschermen, zegt de admiraal: - „Afrika is een moeilijke zaak. Ik mag niet bulten mijn hek spelen. Maar het antwoord ligt voor de hand als* je de feiten bekijkt. Die feiten zijn: Ten eerste dat de honderdduizenden tonnen grondstoffen langs Afrika naar West-Europa vervoerd worden. Ten tweede dat de Russische marine het afsnijden van onze zeewegen als hoofddoel heeft en ten derde dat het onze taak is tijdens een crisis de bevoorrading van West-Europa te verzekeren. De 8owjet-marine is aanwezig ten zuiden van de Kreefts keerkring en ik ken geen verdrag dat hen ervan weerhoudt daar aan te vallen. We hebben daarom de NAVO-ministers gevraagd het pro bleem te bestuderen en meer wil ik er niet over zeggen", aldus de admi raal. (Dit verzoek leidde enige Jaren geleden al tot de opstelling van plannen ter bescherming van de Kaaproute in tijden van nood. Die plannen worden voortdurend bijge werkt, maar de NAVO wil daarover zo weinig mogelijk kwijt omdat dit, gezien de strategische positie van Zuid-Afrika in dit gebied, een poli tiek zeer gevoelige kwestie is.) De admiraal is overigens niet zo pessimistisch over de kansen van de NAVO in geval van een conflict met de 8owjet-Unie. „Het zal ons heel wat kosten, maar als we van middag moeten vechten, dan win- !nen we en als we over vijf Jaar moeten vechten dan zal het nog beter gaan, zegt hij. Vanwaar dit optimisme? De admiraal glimlacht slim: „Het zal mijn beroepstrots wel zijn." N HAAG (ANP) De con- ten tussen de Nederlandse rstructureringsmaatschap- (NEHEM) en de vakbewe- g zijn zo hoog opgelopen, het bestuur van de NE- M in een communiqué te inen heeft gegeven niet >rt te willen gaan met een ital herstructureringspro- *n. Deze stagneren, aldus NEHEM doordat de vakbe- [ing haar medewerking raan geheel of gedeeltelijk houdt. vertegenwoordiger van de minis- an economische zaken in de raad toezicht van deze driepartijen- nisatie (werkgevers, werkne- i, overheid) heeft echter gebruik aakt van zijn statutaire recht tot rsing van dit besluit. Dit bete dat voorlopig de werkzaamhè- met betrekking tot deze projec- worden voortgezet, todat minis- Van Aardenne van economische n een besluit ten aanzien van de rsing heeft genomen. aad van toezicht zal nog nader leg plegen met de minister. De le partners in de NEHEM zullen stichting van de arbeid over de lijkheden praten. «volg van het conflict stagneren r andere de grootste projecten lerstructurering van bedrijfstak- Deze hebben betrekking op de Ktie-industrie. de tapijtindu- de ijzergieterijen, de rubberver- ende industrie en de kranen- agnatie is ontslaan doordat van int van de vakbeweging eisen en gesteld, waaraan de werkge el werkgeversoverganisaties niet en te voldoen. De vakbeweging IJvoorbeeld dat er geen gedwon- ontslagen plaatsvinden, zolang iderzoekingen of de herstructu- B zelf nog lopen. De vakbewe- vraagt ook meer bedrijfsgegc- dan de andere partij bereid is te [rieken. Als het intensieve over at in de stichting van de arbeid 8 zal vinden, geen positief resul- oplevert, gaat het voortbestaan NEHEM gevaar lopen. ^medewerker Cor Inja van de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) verklaarde desgevraagd dat de vakbeweging uit een aantal struc tuurcommissies die opereren onder de vlag van de NEHEM is gestapt omdat men die commissies niet meer ziet zitten. In de commissies waar het spaak liep bijvoorbeeld de commissie die zich bezig hield met de ijzergieterijen voelde de vakbeweging zich min of meer buiten spel gezet. Dat kwam doordat de vakbonden veelal onvol doende informatie kregen van de kant van de werkgevers, maar ook van bijvoorbeeld het ministerie van economische zaken. En dat terwijl de werkgevers wel en veel makkelijker toegang hebben tot het ministerie of tot de informatie, aldus de FNV. Bovendien werd het onderdeel van de werkgelegenheid voor de vakbon den natuurlijk van het grootste be lang in diverse herstructurerings commissies nogal stiefmoederlijk be handeld, aldus de vakbeweging. Een ander bezwaar van de bonden is dat de herstructureringscommissies veel al nogal vrijblijvend opereren. In be paalde bedrijfstakken waar een her structurering moest plaatsvinden haakten ondernemers nog al eens af aan het begin of halverwege de rit en door dat vrijblijvende karakter zijn nogal wat herstructureringsplan nen op een mislukking uitgelopen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De werkgroep Kai- ros heeft gisteren in een bericht aan het Zuidafrikaans tijdschrift The Voi ce haar teleurstelling uitgesproken over het feit dat dit blad een verschij ningsverbod is opgelegd. The Voice richtte zich op de zwarte bevolking en was tegen de apartheidspolitiek. De Werkgroep Kairos schrijft de uit gever en redacteuren onder meer: „Wij beschouwen uw periodiek als een moedige poging om te getuigen van een levende kerk, die bezorgd is over de ontberingen van het volk. Ook zijn wij getroffen dooi de aan houdende achtervolging van de leden van uw staf en wij hopen en bidden voor de vrijlating uit detentie van mej. Ruby Mayjet. Van een onzer verslaggevers APELDOORN Bij de rioolwaterzuiveringsinstallatie te Elburg is door de Dienst Zuiderzeewerken een enorm rietveld in gebruik genomen dat ten doel heeft het reeds gezuiverde afvalwater in het Veluwe randmeer in die omgeving als het ware een natuurlijke nabehandeling te geven. De kwaliteit van het water gaat steeds meer achteruit. Fosfaten ver oorzaken overbemesting waardoor in het water van de Veluwe randmeren de algen zijn gaan overheersen. Ge bleken is dat het water, wanneer men het na zuivering in de technische in stallatie door een rietveld heenleidt nog weer wat schoner wordt. Met de aanleg van het rietveld is vorig jaar begonnen. Het is vijftien hectare groot. Meer dan een half mil joen plantjes moesten de grond in. Het rijk nam de kosten 670.000 gulden voor zijn rekening. De militairen van de landmacht worden binnenkort in een nieuw jasje gestoken. Nieuw is zeker de zogenaamde Engelse trui. Ook het korte jasje van het veldtenue wordt door een modieuzer model vervangen. Afvalwater De terugkeer, roman van B. de Graaf in de Spiegelserie van uitgeverij Zo mer en Keuning te Wageningen. 224 blz - 14,90; voor abonnees is de prijs: ƒ7.45 Het goede der aarde, een plantaardig relaas over smakelijk groen door J. Willems en R. v. Grieken. Dit boekje geeft over een 60-tal planten wetens waardigheden. kweekaanwijzingen en tips voor verzorging. Uitg. Zomer en Keuning te Wageningen. 128 blz - 12.50 Schimmetje, roman van L. Saris. Uitg. Westfriesland. Hoorn. 154 blz - 16.50 AO-boekje 1718: Conflict Israél-Arabi- sche wereld, door D. v.d. Meulen. Uitg. Stichting IVIO, Lelystad. 20 blz - 1.75 Bij de Zuidhollandsche uitgevers maatschappij te Baarn verschenen de volgende boeken: Geheimen van de oudheid, door K. Benesch. Archeo logische ontdekkingen (370 blz - 39.50) en Shanna, roman van K. Jazzdans. oefeningen en danscombl- naties in beeld door E. Scheller Uitg. Hollandia, Baarn. 126 blz - 27.50 Bij uitgeverij Querido te Amsterdam rschenen de volgende Salamander Woodiwiss (474 blz - 32.50). De grote treinroof, beschrijving van de roofoveral in 1963 op de posttrein van Glasgow naar Londen door P. P. Read. Uitg. Meulenhoff. Baarn. 278 blz - 24.50 De Gladakker, nr 15 in de Edgar Wal- lace-serie van uitgeverij Westfries land te Hoorn. 152 blz 6.90 Inlijsten, een doe-het-zelf-gids ge schreven door L. Duren (159 blz - 19.50) en De Fiets (ontwikkeling, reparaties, mechaniek en onderhoud) door H. Duimelaar, M. Kremer en H. Verschyren (119 blz ƒ16.90). Belde boekjes van uitg. Bakker. Am- verschenen Pi paperbacks: De goede moordenaar, door A. Coolen (13e druk - 158 blz.). Vaarwel, Columbus vanb P. Roth (3e druk - 252 blz.); De Iaat9te winter jr t». -■ (door O. Krol (2e druk - 124 blz); De Kwaliteit oudste zoon door M. Gijsen (5e druk - 160 blz.) en De ontwikkeling van een woede, van B. den Uyl (2e druk - 126 blz). Prijs per deeltje 5.95. Door het reeds gezuiverde afvalwater uit de installatie door het rietveld heen te voeren, wordt daarin een groot deel van het restant aan fosfa ten vast gehouden. Behalve dat zo doende verdere afbraak van fosfaten plaats vindt, reinigt het riet het water grotendeels ook bacteriologisch waardoor chlorering van het effluent niet meer nodig is. Wanneer de resul taten bevredigend zijn zullen ook el ders langs de Veluwe randmeren vel den worden aangelegd, namelijk bij Harderwijk en bij de uitmondingen van enige beken. Argumentatietheorie met bijdragen van F. H. van Eemeren. R. Grooten- dorst en T. Kruiger. Uitg. Spectrum, Utrecht. 275 blz - 12.50 Zo speelt u biljart door S. Vermeent. Uitg. Elsevier te Amsterdam 112 blz - 9.90. Bij dezelfde uitgeverij versche nen: Goede wijn behoeft (g)een krans, van P. M. Doutrelant. Een gids voor Franse wijnen. (210 blz - 16.90); Over positieven, door H. Götze (vergroten en afwerken; 96 blz - ƒ10.50); De Techniek van de naaktfotografic door R. Hamilton en R. Miller. 68 blz - ƒ19.90 Op het ogenblik is de kwaliteit van het water in deze plas onvoldoende om zonder voorbehoud geschikt te zijn voor de recreatie. De overwoeke ring met algen ontstaat door overbe mesting van het water. Fosfaatlozin gen veroorzaken die overbemesting. Ongeveer een derde van de fosfaten komt via het water van beken en poldergemalen in de Veluwe randme ren terecht, ongeveer twee derde via de effluenten van de rioolwaterzuive ringsinstallatie. Naast fosfaat komt door die lozingen op de Veluwe randmeren ook een aanzienlijke belasting met stikstof, organisch materiaal en. bacterieën voor. Het streven is dat zo weinig mogelijk van deze ongerechtigheden in het water langs de kust van het IJsselmeer terecht komt. Experimen ten hebben uitgewezen dat rietvelden ideale zuiveraars zijn. BIJ recreatie- projecten in de Flevopolder bleek dat daar in de zomermaanden goede rei nigingsresultaten werden verkregen wanneer het afvalwater ongeveer tien dagen in het riet verblijft. Bij Elburg wordt rekening gehouden met perlo den van vijftien dagen. Een bijko mend voordeel van een dergelijk riet veld ls dat het dient als broedplaats voor eenden en andere watervogels. Van onze parlementsredactie DEN HAAO De fractie van de PvdA in de Tweede Kamer wil weten of de PTT bepaalde bedrijven vla faciliteiten bij de PTT lokettendlenat bevoordeelt boven andere bedrijven. De Kamerleden Salomons en Hart- meijer hebben staatssecretaris Smit- Kroes van verkeer en waterstaat ge vraagd hoe het kan dat de PTT mede werking verleent aan een bedrijf, dat foto-afdrukken per post levert voor een prijs die veertig tot vijftig pro cent ligt beneden de prijs die de meeste andere foto-bedrijven rekenen. Op alle postkantoren staat een rekje met enveloppen van het desbetref fende bedrijf, waarin men de fotorol letjes kan opsturen om ze tegen het gereduceerde tarief te laten afdruk ken. In de dagbladen adverteert het bedrijf op grote schaal met de service in de postkantoren. De Tweede Kamerleden willen nu van de bewindsvrouw weten om wat voor bedrijf het gaat en of kleinere fotobedrijven door de PTT-medewer- king geen oneerlijke concurrentie wordt aangedaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 19