f/Vesten rekt even van t doodziek Zaïre loordierse politie in de beklaagdenbank Nie de Russen in Zaïre wil hebben, noet Moboetoe steunen' ifSt mnesty-rapport over mishandeling arrestanten komt hard aan :R A/AF I fERDAG ^17 JUNI 1978 BUITENLAND TROUW/KWARTET P23-RHS13 CENTRAALAFRIKAANS RIJK jSOEQAN Kalemie oMbocji-Mayi Manono Kamina* Kolfie Palmolie Loeboedi ANGOLA ZAMBIA or Nico Kussendrager USSEL De Zaïrese pre- ent Moboetoe kan weer opgelucht ademhalen, komt een Afrikaanse „vre- macht" om hem in het za te houden, en westerse den zijn te hulp geschoten Zaïre omhoog te trekken het economisch moeras irin het was weggezonken. week werd in Brussel in tot een bedrag van 350 joen dollar „geregeld". Het ier onmetelijke Zaïre waar rijkdommen bijna voor het cheppen liggen, is bank- Hoe komt dat? ontwikkelingen op de koper- het beleid van president Mo- oe, én een gebrek aan kader wer- op de Zaïre-conferentie als be- rijke oorzaken voor de teloor van de Zaïrese economie lemd. e is voor een groot deel van zijn msten afhankelijk van de uitvoer koper. Het doet denken aan de ;elier in een reclame over adver- n. Toen het goed ging, zegt de was het niet nodig, toen het wat der begon te gaan, begon ik er- te denken. Nu het echt slecht heb ik het geld niet meer voor. als buurland Zambia heeft Zaïre is vertrouwd op de koperuitvoer, het land een groot deel van zijn msten bezorgde. De ontwikke- van de landbouw werd verwaar- I omdat het koper tóch genoeg verde om voedsel in het buiten- te kopen. Toen de koperprijzen nnen te kelderen kwamen de landen in grote economische llijkheden, net als een andere ko- roducent: Peru. Het is niet toe- g dat het Juist deze drie zijn die et internationale geldfonds IMF ten aangeklopt om steun. ondstoffenfonds ontwikkelingslanden zijn uit op grondstoffenfonds, dat hen min- afhankelijk zou moeten maken de ontwikkelingen op de wereld- ;t. De industrielanden zijn daar- n, onder andere omdat zo'n fonds ;eld zou gaan kosten. Alsof eco- Ische steun aan nu ontredderde ttkkelingslanden voor niets zou beperken, om zo de prijzen op te krikken. Nog steeds geldt die „ver vloekte" wet van vraag en aanbod die volgens een Amerikaanse krante lezer al lang had moet worden inge trokken dat bij een dalend aanbod en gelijke vraag de prijs stijgt. Dat gebeurt nu voor koper, trouwens. Door de inval in Zaire's koperrijke Drovincie Sjaba is de produktie daar stil komen te liggen, en stijgt de wereldmarktprijs. Zo had Zaïre het nu ook weer niet bedoeld. De ontwikkelingen op de kopermarkt hebben de economische ondergang van Zaïre hoogstens versneld. Ook zonder tegenvallende uitvoerop- brengsten, zou het land bankroet zijn gegaan. Het beleid van Moboetoe was er slecht genoeg voor. Voorbeelden van chaos, wanbeheer en corruptie waren deze week tot in alle hoeken van het Brusselse Egmontpaleis te horen (daar werd de Zaïre-conferentie gehouden). Geen discipline Vaak moet worden betaald voor het negeren van verkeerslichten in Kins- jasa, vertelde een diplomaat. Alleen -werken de lichten niet. De staf van de Zaïrese ambassade in Bonn heeft al maanden geen salaris gehad, wist een ander. Een internationaal telefoonge sprek kun je niet meer aanvragen, zonder smeergeld, liet een derde weten. Discipline bij leger en politie is vol slagen zoek, zo werd gezegd. Soldaten en politiemannen persen midden op straat burgers af. Anderen in Kins ja- sa worden willekeurig aangehouden en meegenomen voor „ondervra ging". De schoenen, waar de meesten hun geld in bewaren, worden „even onderzocht". Als ze de schoenen te rugkrijgen is het geld uiteraard ver dwenen en geen politiecommandant die er wat aan doet. In Sjaba is de nog overgebleven blanke bevolking ban ger voor het Zaïrese leger dan vorige maand voor de opstandelingen, ver telden collega's die net terug waren uit die provincie. De belastingheffing in Zaïre is een rommeltje, en sociale voorzieningen zijn er niet meer, voor zover ze er al ooit waren. Dorpen die weigeren be lasting te betalen omdat de bewoners weten dat het geld in de zakken van lokale ambtenaren verdwijnt, worden door het leger „gepacificeerd". Hon derden en waarschijnlijk duizenden Zaïrezen kunnen dat niet meer naver tellen. De werkloosheid in Zaïre stijgt W Diamant A Koper A Kobalt A Goud A Mangaan jfok Zink A Zilver A Uranium GABOENI J i Rubber __r Spoorweg Tijdens de vorige opstand in Sjaba bracht president Moboetoe (met staf) een bezoek aan de koperstad Kolwezi. ronie wil dat Zaïre, Zambia en hadden afgesproken hun koper- uktie dit jaar met 15 procent te Uit dit kaartje blijkt de grondstoffenrijkdom van Zaire. Behalve koper is vooral ook het kobalt (onmisbaar voor de metaalindustrie) belangrijk, terwijl de westerse landen tevens een begerig oog hebben laten vallen op het Zairese uranium. met de dag omdat steeds meer bedrij ven stil komen te liggen door gebrek aan brandstof, grondstoffen en on derdelen. En de pauper uit de slop penwijken die in arremoede probeert, op een wat minder eerlijke manier aan de kost te komen, wordt gepakt, en verdwijnt voor onbepaalde tijd in het gevang. Groten vrijuit Ondertussen gaan de grote dieven vrijuit. Aan de top is de Zaïrese sa menleving zo rot als een mispel. Het economische en politieke leven wordt beheerst door een kleine groep zaken lieden en politici, met buitenhuizen in Frankrijk en bankrekeningen in Zwitserland, en praalhans president Moboetoe aan het hoofd. De helft van de koffie-uitvoer bestaat uit smokkel en vaststaat dat daar regeringsfunc tionarissen bij zijn betrokken. Eén die het tè bont maakte is aan de schandpaal genageld, maar de rest gaat rustig door. Het schaarse voed sel verdwijnt op de zwarte markt, terwijl in de sloppenwijken van Kins- jasa platweg honger wordt geleden. Hele ladingen koper, zo wilde deze week ook een verhaal in Brussel, wor den voor eigen rekeningen ver scheept. Deviezen van de centrale bank worden gebruikt om luxe-arti- kelén in het buitenland te kopen, waarbij jenever erg in trek is. Niet voor niets worden juist bij de centrale bank en bij douane en belas tingen westerse functionarissen neer gezet. Ook op andere posten komen buitenlandse deskundigen om de Za ïrese economie weer enigszins in goe de banen te leiden. Geen kader Mede door een rampzalig beleid van de vroegere koloniale heerser België heeft Zaïre een groot gebrek aan ka der. Lange tijd was de Kongo, zoals het toen heette, persoonlijk bezit van koning Leopold van België. Hij hield er huis als geen ander: dwangarbeid, mishandeling en het ketenen van zwarte arbeiders waren eerder regel dan uitzondering. Onder internatio nale druk in Groot-Brlttannië werd zelfs een „actiegroep" voor „hervor ming van de Kongo" opgericht droeg Leopold in 1908 zijn „persoon lijk bezit" over aan de Belgische staat Groot-Brittannië bestuurde zijn kolo niën door lokale hoofden, Frankrijk liet eigen ambtenaren deels samen werken met plaatselijke machtheb ber, maar België bedisselde alles zelf. De Kongo werd bestuurd vanuit het ministerie van koloniën in Brussel, en aan opleiding van enig Kongolees ka der werd niets gedaan. Onderwijs kwam in het Belgische koloniale woordenboek niet voor. Op de dag van de onafhankelijkheid had Kongo niet één afgestudeerde arts, jurist of natuurkundige. Voor het besturen van een land dat zeventig keer zo groot is als België was vrijwel nie mand opgeleid. De houding van onze zuiderburen komt nog het best tot uiting in het verhaal dat een Brusselaar vertelde over de Expo in de hoofdstad, in de jaren vijftig. Daar waren, zei hij, nog „inboorlingen" te zien in een kooi. De Belgen zagen de Kongolezen als „in boorlingen", en de reactie zal in de jongste gebeurtenissen die gedach- tengang wel bevestigd zien. Eruopees commissaris Cheysson hij was onlangs in Zaire stelde het gebrek aan scholing aan de kaak. Maatschappijen die er werken, zo zei hij, moeten zo langzamerhand toch wel tot de slotsom zijn gekomen dat ze een grote fout hebben begaan door niet eerder te beginnen met het oplei den van plaatselijk personeel. Ik sta stomverbaasd als ik zie hoeveel wes terse technici er nodig zijn om een mijn in Zaire draaiende te houden. De moeilijkheden in Zaire zijn niet in de eerste plaats een kwestie van geld, maar een kwestie van personeel. Het ter plekke hebben van enkele ingeni eurs is niet genoeg. Er moet Zairees personeel worden opgeleid, en die op leiding moet van onderop beginnen, aldus de commissaris. Hij wreef het de Zairese regering aan dat van de hulp die door de Europese Gemeenschap voor Zaire is uitge trokken nog zo weinig is besteed. De mankracht ontbreekt gewoon om voor het geld een bestemming te vinden. Naastingen Het gebrek aan kader is ook Moboetoe opgebroken. In weer een nieuwe po ging het aanzien te vergroten naastte hij alle buitenlandse bedrijven. Maar er was niemand om ze gaande te houden, en een paar Jaar later was de president gedwongen de „zairisering" van het bedrijfsleven terug te draal en. Nu juist wordt de deur weer wijd opengezet voor buitenlandse onder nemingen, die alle voordelen kunnen krijgen die zij maar wensen. Volgens westerse economen is de „zairisering" de genadeklap geweest voor de Zairese economie. De produk tie ging hollend achteruit, en op het ogenblik bestaat er bij het zakenle ven weinig animo weer geld in Zaire te stoppen. Net hebben we de zaak weer een beetje draaiende, of er wordt opnieuw genaast, aldus een industrieel. En een collega van hem zegt er weinig behoefte aan te hebben nog eens geëvacueerd te worden. Op zich is het schrijnend dat kennelijk het bedrijfsleven nodig is om Zaire weer uit het economisch slop te halen. Naast dan de westerse financiële steun die deze week in Brussel over een is gekomen, en waarbij het land onder curatele van het buitenland wordt gesteld. Behalve noodhulp (voedsel, medicijnen) voor 35 miljoen dollar is er het zoveelste ontwikke lingsplan voor Zaire. Genoemd naar Moboetoe, maar geschreven door Bel gische economen. Want zelf heeft de president het nooit verder geschopt dan sergeant-majoor en tweederangs journalist. Moboetoe is het beste voorbeeld van het gebrek aan kader, aldus een Fransman op de confe rentie. Wat het plan precies zal behelzen is nog steeds niet helemaal duidelijk. Het wordt samengevat als „het her stellen van het financieel en econo misch evenwicht", maar dat is het intrappen van een open deur. Behalve (misleidend) over het plan- Moboetoe wordt ook wel gesproken van „een Marshall-plan", en dat geeft meteen de gevaarlijke kanten er van aan. Met name de Amerikanen en de Fransen op de Zaïre-conferentie wek ten voortdurend de indruk, dat als Je er nu maar veel geld instopt, het Afrikaanse land er wel weer bovenop Da?Is een misverstand. De schulden last vormt vbor de derde wereld een groeiend probleem en Zaïre alleen al zit aan te hikken tegen een buiten landse schuld van 6 miljard gulden. Dat zal nu alleen maar meer worden. Bovendien is gebleken dat het zonder meer Inpompen van geld in ontwikke lingslanden de kloof tussen rijk en arm alleen maar groter maakt Verge lijkingen worden gemaakt met het Europa van de na de tweede wereld oorlog („Marshall-plan") maar verge ten wordt dat daar de kennis en erva ring aanwezig waren, en dat er een infra-structuur bestond (wegen, fa brieken), zaken die Zaïre juist mist. Met de steun die nu is uitgetrokken, wordt echter vooral 't leven van een doodziek land en van een verrot régi me verlengd. Dit Zaïre is niet meer te ontwikkelen. Moboetoe is opnieuw overeind gebleven, maar het zal hem waarschijnlijk niet lang meer lukken. En of zijn opvolger even vriendelijk tegenover het westen met zijn grote belang bij de grondstoffen van Zaïre zal staan, is nog maar de vraag. „Wie de Russen en Cubanen in Zaïre wil hebben moet Moboetoe steunen", zei iemand van een Belgische actiegroep die de „reddingsactie" voor Zaïre he lemaal „niet zag zitten". De hulp zal de vijandigheid bij de plaatselijke bevolking tegenover de blanken uit het westen verder aanwakkeren. Al in 1971 schreef een Zaïre-kenner „Alleen een gevoelige economische achteruitgang zou Moboetoe's presti ge kunnen aantasten en hem in ern stige moeilijkheden brengen". Hij heeft gelijk gekregen. Dr Bert van Panhuis rapport van Amnesty In- ÏËKifftttonal over mishande- door de Noordierse poli- ^Kfvan arrestanten, die ver- j^Hht worden van terroristi- activiteiten is zeker niet schokkendste verslag dat L®5Li organisatie de afgelopen n in de openbaarheid Et gebracht: De kans is >t dat het wel het meest ii tta treden rapport wordt van H-lll^&iet-versagende speurders f schending van de men- j£ lachten. een juiste beoordeling van de iten en de beschuldigden kan e- de situatie in Noord-Ierland niet m beschouwing laten. Sinds een yk. ha 1 Jaren wordt de Britse provin- erscheurd door een smerige bur- wlog, waarin alle middelen ge waar digd lijken te zijn. Er wordt ht gedood onder soldaten van ltse leger, die de orde moeten »ven sinds de autoriteiten in i het zes Jaar geleden volslagen Ie hand lieten lopen. Regelmatig er slachtoffers onder de Royal Constabulary, het Noordierse lekorps, dat een geliefd doelwit n leden van het verboden Ierse Wlkeinse leger de IRA. lekeur Önwekkender zijn de vele geval* 'in pure willekeur, veélal uitge- 1 op burgers, die zich van geen KJ bewust zijn. En dan kan het "ten dat een restaurant wordt *«t met een napalmbom op het ent dal enkele volstrekt a- verenigingen er een etentje En dat mensen op straat aangehouden met de vraag k katholiek of protestant'; het antwoord niet te verenigen he levensovertuiging van de Meller dan volgt de kogel. En ^n vrouw, nadat gemaskerde Kers haar man hebben vermoord krijgt: „het spijt ons, we nstoaku. bejai ale—- evedo BW waren in het verkeerde huis, we had den hiernaast moeten zijn." Tegen deze achtergrond tracht de Britse overheid het terrorisme in Noord-Ierland te bestrijden. Een strijd, die bijzonder moeilijk ls want de sluipschutters laten meestal geen visitekaartje achter. Daarbij komt nog dat de uitvoerders van het smeri ge werk tot de kleintjes in de IRA of de UDA-UVF, de protestantse para militaire organisatie behoren. De lei ders houden zich in schuilplaatsen bezig met het uitwerken van de actie plannen. Vandaar dat politie en leger waar dat maar even kan het middel infiltratie gebruiken om een greep te krijgen op die leiding. De resultaten zijn over het algemeen echter heel gering. Internering Vandaar dat tot voor enkele jaren ook op grote schaal werd geïnter neerd. Mensen, die op verdenking lid te zijn van een terroristische organi satie waren aangehouden konden voor onbepaalde tijd in kampen wor den ondergebracht. Tegen dit middel bestonden grote bezwaren. Met name werd aangevoerd dat geen sprake was van beoordeling door de onaf hankelijke rechter bij internering. Vandaar dat het Britse parlement via nieuwe wetgeving het zwaartepunt legde bij het proces voor bijzondere rechtbanken. Het moeilijkste daarbij is de bewijslast. Arrestanten worden in deze sector hoogst zelden op heter daad betrapt, er zijn maar weinig personen zo vermetel dat ze in het openbaar als belastende getuige op treden, informatie van de inlichtin gendienst kan nauwelijks openbaar worden gemaakt omdat dan nieuwe infiltraties worden bemoeilijkt. Blijft over de bekentenis. Verdachte en ondervrager, beiden kunnen van deze situatie misbruik maken. De verdachte kan voor de rechter verkla ren dat de bekentenis uit hem gesla gen is. Het resultaat is tweevoudig: de veroordeling is op losse schroeven komen te staan en de politie is in diskrediet gebracht. De ondervrager heeft maar geringe tijd om de arres tant tot een bekentenis te brengen en Heel vroeger speelden kinderen in Noord-Ierland nog met tinnen soldaatjes. Nu het dagelijks leven nog steeds wordt overheerst door angst, geweld en gevaar betrekken zij de wakende politiemannen en militairen bij hun spel. naar mate, die tijd verstrijkt neemt de drang om ongeoorloofde middelen te gebruiken toe. Met dit gegeven, komt een verslag als dat van Amnesty International niet als een verrassing. Het is gebaseerd op de bevindingen van vier personen sterke delegatie bestaande uit de Ne derlandse jurist Korff, twee Deense artsen en een staflid van Amnesty. Drie van de vier waren acht dagen in Noord-Ierland, één van de twee art sen zes dagen. De groep ondervroeg organisaties en individuele personen in drie steden; de meeste ondervraag den hadden bij Amnesty geklaagd over hun behandeling tijdens de ver horen. Het overgrote deel van de kla gers werd verdacht van activiteiten voor de IRA, een enkeling van werk voor de Loyalisten, de protestantse tegenvoeters van de republikeinen. Vuile onderbroek Een aantal van 78 gevallen ls nader onderzocht. In de helft daarvan wa ren geen medische bewijzen voor handen. Deze ondervraagden vertel den dat ze psychologisch en fysiek werden afgemat, bedreigd, geslagen en vernederd. Ze moesten langdurig staan of lichamelijke oefeningen doen. Van de overige 39 gevallen wa ren over 26 medische dossiers be schikbaar. Van de daarna resterende 13 gevallen deden de twee artsen bij vijf personen zelf medisch onderzoek. Eén voorbeeld: een man werd vorig jaar 4,5 dag ondervraagd in het bu reau Castlereagh in de hoofdstad van Ulster Belfast. Hij verklaarde tegen over de groep dat hij bedreigd en geslagen werd. De niet-geüniformeer- de ondervragers sloegen hem in het gezicht en de maagstreek, op zijn benen en zijn hoofd. Daarna werd hij vernederd met opmerkingen over zijn geslachtsorganen en door vuile on derbroeken over zijn hoofd te trek ken. De twee artsen constateerden een zekere beschadiging van de her senen. Bij anderen volgde een gelij kluidende diagnose. v De groep komt tot de conclusie dat er inderdaad genoeg redenen zijn om een publiek onderzoek te houden, dat er geen reden is om aan te nemen dat ook de geüniformeerde politie zich aan mishandeling schuldig maakt, dat er onvoldoende mogelijkheden zijn om doeltreffende aanklachten te gen methoden in te dienen en dat de juridische vertegenwoordiger van een verdachte veel eerder dan nu het ge val is bij een ondervraging betrokken moet worden. Boze reacties Dat het rapport hard aankomt bij de Britse overheid en het publiek bewij zen de reacties. Zo wist de Britse minister voor Noordierse zaken Roy Mason met zijn persoonlijke gewicht vorige week een aflevering van het zeer gewaardeerde programma This Week van de commerciële televisie, waarin het Amnesty-rapport centraal stdhd, tegen te houden. In eerdere gevallen hadden woordvoerders van regering en oppositie zeer boos gerea geerd op programma's over vermeen de mishandelingen in Ulster. Toen Mason eind vorige week merkte dat het rapport van Amnesty niet was tegen te houden werd er snel een verklaring uitgegeven. HIJ beloofde daarin een onafhankelijk onderzoek naar de praktijken van de politie maar verwierp de suggestie van Am nesty om individuele gevallen te be kijken. Maar tussen de regels door hebben zowel Mason als de leiding van de RUC al gezegd dat het Amnes- ty-team is misleid door extremisten, die het beeld van het gezag in Ulster willen schaden. Een niet onaanzienlijk meningsver schil is er ook over de procedure. Amnesty wil een openbaar onderzoek maar stelt daarbij wel dat om rede nen van mogelijke intimidatie of be dreiging de klagers anoniem moeten blijven. Mason voelt daar in het ge heel niet voor. Hij wenst eep besloten onderzoek onder leiding van een rechter, waarbij geen individuele dos siers als basis dienen. In verscheidene Britse dag- en weekbladen zoals de Times, de Guardian en de Observer zijn deze week compromisvoorstellen aangedragen; dat er een uitgebreid onderzoek moeten komen staat daar bij buiten kijf. Geen helden De suggesties neigen naar een proce dure, waarbij het onderzoek in princi pe openbaar is maar in bijzondere gevallen tijdelijk een besloten karak ter kan krijgen. Wat in ieder geval moet worden voorkomen is dat het onderzoek zó achter de schermen gaat plaatsvinden dat men om moei lijkheden vraagt. Want mocht men tot de conclusie komen dat er geen grond is voor de beschuldigingen aan het adres van de RUC, dan staat de IRA dadelijk klaar met de beschuldi ging dat het vuil onder het kleed is gewerkt. Bovendien vergroot het de kans dat politie-functionarissen elkaar om wil le van de eer te veel in bescherming nemen. De Britten hebben geen be hoefte aan een nieuwe affaire over het gedrag in Noord-Ierland na eerst de veroordeling door het Europese Hof en nu de Amnesty-verslaggeving. Maar of aan zo'n onverkwikkelijk- held is te ontkomen is mfcar zeer de vraag. Want er broeit meer. Dat gaat dan om de situatie, waarin veroor deelde extremisten zich momenteel bevinden. In de Maze-gevangenis in Long Kesh protesteren de gedetineer den tegen de weigering van de autori teiten om hen de status van „krijgs gevangenen" te geven. Ze weigeren zich te wassen en andere vormen van hygiëne te betrachten en hebben vo rige maand ook hun gevangeniskle ren uitgetrokken. 8indsdien zitten ze naakt in hun cellen. Het gaat hierbij om een groep van ongeveer 300 ge vangenen en onder hen zouden naast republikeinen ook protestanten zijn. De autoriteiten hebben tot nu toe verklaard dat men de zaak onder controle heeft maar de kpanning neemt met de dag toe. De vrees be staat dat er weinig meer nodig is om de bijna 1900 gevangenen tot opstand te brengen. En zo'n rel brengt weer veel publiciteit. Als de Britse over heid één ding wil vermijden dan ls het het extremisme in de heldenrol.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13