Houding van overheid tweeslachtig De tekening van een lezer Trouw Commentaar Constructieve voorstellen VNO (1) Mistgordijn rond gratis heroine voor zware verslaafden groter [instructieve voorstellen VNO (2) HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Vakantie weer ■'■a, h gooi niet weg, verkoop geen amerika ingewanden (ONDERDAG 15 JUNI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 werkgeversverbond VNO heeft tjjé cn aantal ideeën gelanceerd voor de andeling van werklozen, die zeker cn nadere bestudering waard zijn Zo dt ervoor gepleit werklozen, die jch laten omscholen, een baan in het vgekozen vak te garanderen. Als at zou kunnen wordt het voorwcrklo- aantrekkelijker zich te laten om- olen. Ook kan het dan in bepaalde ituaties aanvaardbaar worden de uil- ring te stoppen als omscholing wordt weieerd. Janks de omvangrijke werkloos- I kunnen tal van bedrijven toch niet voldoende personeel komen. Maar te graagd wordt door sommigen 'icht dat de werklozen „dus" te lui De kwestie is echter dat de bedri j- bepaalde vakbekwaamheden vra- waaraan vanuit het bestand werk- onvoldoende in kan worden trzicn. Juist daarom is er alle reden :l meer aandacht te besteden aan cn bijscholing dan tot nu toe is iurd. Niemand kan vandaag nog rlangen een opleiding cn een vak het hele verdere leven te kunnen der hebben de werkgevers in de iw aangekondigd te willen streven H VPar ccn garan,'e op een baan na nscholing. De bouwbedrijven in een fj gio zouden daartoe gezamenlijk af- aken moeten maken met het ar- jsbureau in hun regio. Een andere gelijkheid, die het VNO ook lemt. is de omgeschoolde werknemer a plaats aan te bieden in een „be- jjfstakpool". Hieronder wordt verstaan een soort uitzendoigjiiisatie voor een bedrijfs tak in een bepaalde regio. De werkne mers zijn dan in dienst bij de „pool", en worden uitgeleend aan bedrijven die tijdelijk extra arbeidskrachten no dig hebben. Een dergelijke „pool" werkt naar tevredenheid in de Rotter damse havens, met de bedoeling foute praktijken van koppelbazen tegen te gaan. Het VNO ziet een dergelijke „pool" nu ook als een middel om moeilijk plaatsbare werklozen weer onder dak te helpen. Wij willen deze gedachte zeker niet zomaar verwerpen. Maar toch passen hier wel enkele kantteke ningen. De bedrijven zijn steeds kriti scher geworden bij het werven van personeel. De explosieve groei van het aantal „arbeidsongeschikten" dat in de WAO loopt, getuigt daarvan. Van uit het bedrijf gezien is het aantrekke lijk het risico, dat men loopt bij het in dienst nemen van een werknemer met ongunstige kanten (gezondheid, leef tijd, ervaring, instelling) straks te kun nen afwentelen op zo n „bedrijfstak- pool". Dat mag natuurlijk niet de bedoeling zijn. Integendeel, zo'n „pool" zou-er juist toe moeten dienen om bedrijven, die huiveren bij het aanstellen van een bepaalde werknemer gedurende enige maanden in contact te brengen met deze werknemer met het oogmerk uit eindelijk te komen tot een blijvend dienstverband. Bedrijfstakpools. zoals nu door het VNO gesuggereerd, heb ben derhajye zeker hun positieve mo gelijkheden, maar ze kunnen ook wor den misbruikt. Ier positief kunnen wij zijn over t voorstel van het VNO om de idsbemiddeling en het uitbetalen t_Pve|fn de uitkeringen voor werklozen in hand te brengen. Daartoe zouden iwe regionale organisaties moeten prden samengevoegd uit de bestaan- arbeidsbureaus en uitkeringsinstan- (gemeentelijke sociale diensten, a drijfsverenigingen) de de v er hen ken vl iet ge •n. Eet n een dergelijke constructie zou wel is te veel druk kunnen uitgaan op de rkloze om een baan, die eigenlijk Inder passend is, toch maar te accep- :n. Men kan het toejuichen wan- r er wat strenger zou worden ge- irdeeld over het al of niet passend n van een voorhanden zijnde vacatu- Maar wij menen dat de door het 10 aangewezen weg dan toch niet de juiste is. Het is beter dat de man, die de werkloze helpt een baan te vinden, niet dezelfde is als de man die de uitkering moet uitbetalen. Dat neemt niet weg dat de „kassier" die de uitkering uitbetaalt, wel goed op de hoogte moet zijn of de ontvanger van de uitkering wel echt zijn best doet nieuw werk te vinden. Dat is alleen mogelijk wanneer de werkloze een voldoende intensieve begeleiding on dervindt van het arbeidsbureau, en wanneer het arbeidsbureau vervolgens de uitkerende instantie ook voldoende op de hoogte houdt. Het komt ons voor dat hieraan nog wel eens wat schort. Al met al zouden wij de con structieve voorstellen van het VNO toch bij de minister van sociale zaken willen aanbevelen ter nadere overwe ging- door Hans Goslinga DEN HAAG De liberale staatssecretaris van volksge zondheid, mr. E. Veder-Smit, heeft deze week in het parle ment een mistgordijn opge trokken rond de houding van de overheid in de controver siële kwestie van de gratis heroïneverstrekking aan zwa re verslaafden. Haar betoog over deze vorm van hulpverle ning was bepaald niet conse quent en de conclusie lijkt gerechtvaardigd, dat de over heid zich tweeslachtig opstelt. Enige voorbeelden. De staatssecreta ris kondigde aan dat zij een maatre gel voorbereidt om de toepassing van de vervangendende drug methadon in de hulpverlening aan junkies een wettelijke basis te geven. Tegelijker tijd noemde zij het verschil tussen methadon en heroine niet principieel, maar gradueel. Op een voorstel van de PPR om expe rimenten op touw te zetten met het gratis verstrekken van heroine aan verslaafden antwoordde mevrouw Veder, dat de overheid zulke proefne mingen niet moet entameren. Maar zij voegde daar aan toe: „Mocht men voor experimenten steun bij ons zoe ken, dan is dat een andere zaak". Bewust gekozen voorzichtigheid of onversneden liberale politiek? De Svaatssecreatris gaf als verklaring, dat de toepassing van heroine of met hadon „een uiterst middel is, gekozen in het belang van de patiënt, dat wij niet als systeem moeten kiezen en waarbij de overheid geen keuze moet maken". Die keus moet volgens haar worden overgelaten aan de arts. Maar ook hier demonstreerde de be windsvrouw een merkwaardige tweeslachtigheid. Haar voornemen om het gebruik van methadon een wettelijke basis te geven, is ingege ven door de veronderstelling, dat art sen dit middel vaker voorschrijven. De overweging is, dat dit niet langer geïsoleerd mag geschieden, maar moet worden gekoppeld aan andere vormen van hulpverlening. Tot verbazing van Kamerleden van CDA en PvdA kon de staatssecretaris geen gegevens op tafel leggen over de mate waarin artsen methadon voor schrijven. We hebben geen inzicht in het voorschrijfbeleid van de artsen, zei ze. Wel rijzen dan de vragen op welke schaal artsen het opiaat voor schrijven en of deze verstrekking dan ook niet onder controle moet worden gebracht. Bezwaren Vanzelfsprekend voerde de staatsse cretaris bezwaren aan tegen gratis heroïneverstrekking. Zij wees op de risico's die hieraan verbonden zijn. De prijzen op de illegale heroïne markt zouden kunnen dalen en onder druggebruikers zou de mening kun nen postvatten dat je, als je maar flink in nood bent, je gratis heroine kunt krijgen. In beide gevallen kan dat, aldus mevrouw Veder-Smit, een nieuwe toeloop van verslaafden ver oorzaken. Op grond van deze overwegingen wees de staatssecretaris het voorstel van de PvdA af om onder medische controle en begeleiding over te gaan tot het verstrekken van vrije doses heroine of methadon. Dit voorstel zou te weinig waarborgen bieden tegen die neven-effecten. Minder logisch leek haar bezwaar, dat het parlement als wetgevend en controlerend li chaam hierover geen uitspraak zou mogen doen. Argument opnieuw: De overheid moet geen keuze doen, maar de arts. De conclusie moet zijn, dat de over heid op een uiterst omzichtige manier en voetje voor voetje wil inspelen op een ontwikkeling. Want twee zaken zijn wel duidelijk geworden: de met- hadon-therapie krijgt een wettelijk fundament en de mogelijkheid om in de praktijk met gratis heroïnever strekking te werken wordt openge houden. Experimenten hiermee wor den toegestaan, alleen de overheid neemt niet het voortouw. Weinig hoopgevend Het lijkt zinnig iets meer te zeggen over de Methadon-therapie, want de indruk zou kunnen ontstaan dat hier van wonderen zijn te verwachten. Het tegendeel is het geval. Een recent onderzoek heeft de onthutsende con clusie opgeleverd, dat geen van de thans toegepaste behandelingsme thoden hoopgevende resultaten boekt. Het beeld is uitermate somber. Het aantal mensen dat er in slaagt om na een behandeling drugvrij te blijven is zeer klein. Volgens de on derzoekers lijkt tien procent een re delijke schatting. De methadon-onderhoudstheraple springt er in dit opzicht niet gunsti ger uit. Voordelen van deze methode loggen uitsluitend in de maatschap pelijke sfeer, in die zin dat het aantal uitvallers geringer is dan bij andere programma's en onder de deelnemers een belangrijke daling in crimineel gedrag optreedt. Methadon is een synthetisch vervaar digd opiaat, dat net zo verslavend is als heroïne. Wanneer het middel met de injectiespuit in het lichaam wordt gebracht, is het niet van heroïne te onderscheiden. Via de mond ingeno men. is de werking anders. De kick blijft dan uit. Op grond hiervan be pleitte PvdA-afgevaardigde mevrouw Haas de verstrekking van heroïme. Ze zei, dat veel herol'everslaafden niet buiten de kick kunnen. Sommige on derzoekers menen dat het niet erva ren van de kick (het „high" worden) eerder berust op mythologie dan op pharmacologic. Staatssecretaris Veder-Smit voerde als voordeel van methadon aan, dat het langer werkt waardoor de patiënt langer op normale wijze in het maat schappelijk leven kan blijven mee draaien. Bij gebruik van heroïne zou men meerdere keren per dag langs het centrum moeten om een dosis te ontvangen. Methadon werkt vieren twintig uur. Ten gunste van metha don werd ook aangevoerd, dat het bij inname via de mond de hunkering naar heroïne doet verdwijnen. Verder voorkomt het de ontwenningsver schijnselen die optreden bij het stop pen van heroïnegebruik. De kamerleden die deze week pleit ten voor gratis verstrekking van me thadon of heroïne menen, dat op deze wijze een bijdrage kan worden gele verd in de bestrijding van de illegale heroïnehandel. Ook veronderstellen ze, dat de verslaafden, wanneer ze eenmaal binnen bereik van de hulp verlening zijn. verder kunnen worden geholpen. Op dit punt lijkt, gezien de uitkomsten van onderzoek, al te groot optimisme misplaatst. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. De weersverbetering, dinsdag begonnen, is gisteren verder voortgegaan. Er dreven nog wel wolkenlappen over, maar het al gemene weerbeeld kreeg iets vriendelijkers. De temperatuur bereikte waarden van circa ze ventien graden en gaat vandaag en morgen door in de richting van circa twintig graden. Dat is een voor vakantiedoeleinden al leszins bruikbaar niveau. Van daar ook, dat in de eerste één minuut-spot aan het eind van de NCRV-radiorubriek „Hier en Nu" een service driemaal per week voor de vakantiegangers op maandag, donderdag en vrij dagmorgen voor morgen een optimistische toon kon door klinken. Nog steeds gaan de gedachten in de richting van een zich boven Scandinavië vast zettend hoge- drukgebied, dat samen uit een lagedruksysteem van Spanje tot het zeegebied ten zuid-westen van Engeland het zomerweer verder zal uitbouwen en ook tijdens het weekeinde in grote trekken bezien, prolongeren. De stabiliteit neemt in Zuid-Enge- land en Het Kanaal dan wel af door genoemde storing, maar daarvan zullen wij zaterdag en zondag vermoedelijk niet al te veel merken. De lucht was trou wens woensdag in Noordwest- Duitsland en Sleeswijk-Holstein niet geheel stabiel. In de loop van de middag is er zelfs een lokale onweersbui tot stand ge komen. Nu het Scandinavische hogedrukgebied weer gaat mee doen, wordt het Middellandse Zee-gebied weer drukker be zocht door depressies. Die geven daar aanleiding tot verspreide warmte-onweersbuien. Ook Lo carno kreeg maar weer even een hoeveelheid regen van vijftig millimeter. Op de Balkan komt 's middags hier en daar ook een bui voor. De hoogste temperaturen worden gemeten in Griekenland en Tur kije. 33 tot 35 graden. Iran zucht onder een hittegolf met maxima van vijfenveertig graden en als we de kranten mogen geloven zelfs temperaturen van boven de vijftig graden Celsius. Eerder is op deze plaats al eens iets overgenomen uit het dag boek van J. D. te Winkel, gebo ren 13 juni 1795 te Winterswijk. Dat dagboek heeft een formaat van 16 bij 10 cm en een dikte van ruim 4 cm. Het bestaat uit vij fentwintig eigenhandig dichtge naaide katerns, te zamen 450 ta melijk dicht beschreven bladzij den, die uiteraard niet steeds over het weer gaan. In de jaren 1830 bevat het dagboek twee waarnemingen van poollicht. Een zonnevlekkenmaximum kwam na de strenge winter van 1829-'30 steeds dichterbij: het viel in 1833. Hier een schoolvoor beeld uit januari 1831: „Toen ik des avonds van de school van de Brinkheurne kwam, was het noorderlicht zo verbazend aan den hemel dat schoon het don kere maan was het mij echter wel zo licht toescheen als bij volle maan. Ik kon van den Steenenkamp den toren, de mo- ler., het hout van Teunte klaar zien: het gehele noorden hal frond was verlicht en had ene regenboogvormige gedaante, waarin heldere stralen uitscho ten tot aan den meridiaan die aan het einde een bloedrode kleur kregen." Verder is er een waarneming van oktober 1836: „Den 18 hebben wij te Aalten een sterke gekocht voor vijftien gulden tien stui vers. Toen was des avonds het noorderlicht zeer sterk en rood." Vandaag gunstig strandweer. Droog met zonnige perioden en een zwak of matig windje uit noord tot oost. Maximum-tem- Amsterdam zwaar bew. 15 De Bilt zwaar bew. 16 Deelen zwaar bew. 16 Eelde zwaar bew. 12 Eindhoven zwaar bew. 17 Den Helder zwaar bew. 14 Rotterdam zwaar bew. 15 Twente zwaar bew. 16 Vlissingen zwaar bew. 15 Zd. Limburg licht bew. 17 Aberdeen onbewolkt 14 Athene onbewolkt 28 Barcelona zwaar bew. 22 Berlijn onweer 12 Bordeaux zwaar bew 19 Brussel half bew 17 Frankfort half bew. 19 Genéve zwaar bew. 18 Innsbruck zwaar bew. 19 Klagenfurt zwaar bew. 16 Kopenhagen zwaar bew 18 Lissabon zwaar bew. 18 Locamo zwaar bew. 20 Londen zwaar bew. 15 Madrid zwaar bew. 19 Malaga zwaar bew. 25 Mallorea onbew. 26 München licht bew. 17 Nice regen 19 Oslo licht bew. 21 Parijs half bew. 20 Rome half bew. 27 Split zwaar bew. 23 Stockholm onbewolkt 16 Wenen regenbui licht bew 17 Zurich 18 Casablanca onbew. 22 Istanbul zwaar bew 25 Tunis onbew. 33 peraturen 16 tot 18 graden, zee water 13 graden. Verdere voor uitzichten: mooi vakantieweer. HOOGWATER, vrijdag 16 Juni: Vliaaingen 10 50-23.22. HarlngvUetslulzen 10 54-23». Rotterdam 12 55Schevenlngen 11 50- Umolden 12.34Den Helder 3 3a 15 59. Harüngen 6.08-1822. Delfzijl 8 2a20 36 25. i hei 34 vrt engtei t, 42. i 5. i tgenof esnai s. 18. cipp 28 ad se tite 34. 1 LJZZEI aal. ora-E I-Est- -me« ea-de- roes- n-ge< toe-Ij erlim Je koopt iets nieuws een kast, een t.v.-toestel, een bank. een stoel en dat nieuwe staat uit eindelijk op z'n plaats. Of de kin deren zijn hun stepje of driewie- lertje ontgroeid en die dingen blijven maar in de weg staan, net als de oude bank of t v. Want als een handelaar ze niet terug neemt, waar laat je de boel dan? Als je er niemand voor kunt vin den, belanden al die gebruikte spullen meestal bij de vuilnisbak. Soms neemt iemand ze dan nog wel mee, maar vaak komen ze op de vuilnisbelt terecht. Zonde, vinden de mensen van de leefgemeenschap De Kleine Aar de in Boxtel. Hergebruiken van goederen is noodzakelijk om energie, grondstoffen en ons mi lieu te sparen. „Als de mensen meer zouden weten over de hoe veelheden energie en grondstof fen die nodig zijn voor de produk- tie van allerlei dingen zouden ze wellicht wat voorzichtiger wor den met weggooien. En ze zouden niet zo snel weer iets nieuws ko pen. maar tweedehands." Er zijn natuurlijk wel een p-aar mogelijkheden om je gebruikte spullen kwijt te raken adver tenties, rommelmarkten, winkels in tweedehands goederen, groe pen en verenigingen die gebruik te dingen verzamelen en verko pen maar toch blijkt steeds weer dat veel mensen met het spul blijven zitten en het, na het erg lang bewaard te hebben, uit eindelijk toch moeten weggooi en. Wat kun je anders doen? Voor je raam zetten wat je hebt aan te bieden, raadt De Kleine Aarde aan. Om het iedereen makkelijk te maken een nieuwe gebruiker te vinden, heeft de uitgeverij van de gemeenschap een affiche ge maakt, waarop met grote letters staat: „Gebruikte spullen te koop" en daaronder: „We kunnen onderstaande spullen zelf niet meer gebruiken. Weggooien vin den we zonde. Misschien kunt u er iets van gebruiken. We vragen er redelijke prijzen voor". Er is ruimte genoeg om er veel tweede hands spullen mét prijs op te zetten: meer dan twintig regels. Onderaan wordt de dag en het tijdstip ingevuld, waarop geïnte resseerden kunnen komen kij ken. Het affiche kan voor het raam gehangen worden, op een bord in de tuin gezet, desnoods op het werk. kortom, overal waar veel mensen het goed kunnen lezen. Niet voor niets worden er „rede lijke prijzen" genoemd. Want dat is de bedoeling; niet om via het affiche een winstgevend zaakje op te zetten, maar om het „te veel" tegen een redelijke prijs aan een ander over te kunnen doen: „Het belangrijkste is dat de spullen niet weggegooid hoe ven te worden en door een ander gebruikt worden. Dat scheelt weer een hap verspilling. Een prettig idee voor milieubewuste mensen. Een goedkope manier van adverteren is het trouwens ook. want tien van die affiches kosten maar vier gulden, inclu sief verzendkosten. Eén exem plaar kan ook. maar dat kost dan een gulden en vijf stuks worden voor een rijksdaalder toeges tuurd. Om zo'n affiche niet me teen te hoeven weggooien na ge bruik kun je er trouwens nog wel eens een nieuwe aanbieding over heen plakken. Het „gebruikte spullen affiche" dat moet bij de bestelling vermeld worden is te krijgen door storting op postgiro 52730 ten name van De Kleine Aarde. Boxtel. Bijna overal is de wereldbekende ex-bokskampioen Mohammed Ali wel geweest, maar over de Sowjet-Unie kan hij niet uit. Daar is de zwaargewicht voor het eerst van z'n leven op uitnodiging van een Russische sportvereni ging. De eerste dagen van deze week bracht hij in Moskou door. waar hij hoopte partijleider Leo nid Brezjnew te ontmoeten. Dat is niet gebeurd, maar misschien lukt het hem nog in het weekend, wanneer hij na een uitstapje naar Tasjkent en Samarkand weer in de hoofdstad terugkeert. Het meest verbaasd was hij over het verschijnsel dat de Sowjet-Unie in niets op zijn vaderland lijkt. „Van alle landen die ik gezien heb, is dit het enige waar alleen de spijkerbroeken aan Amerika herinneren, en verder niets," zei hij tot zijn begeleiders. Minder verwonderd was hij over de men sen die hem op het Rode Plein aanklampten en om een handte kening vroegen, zij het na enige aarzeling, want tenslotte is de bokser een hele beroemdheid en nog vreselijk sterk ook. „Ik heb nu eenmaal het bekendste ge zicht van de hele wereld." zei hij, links en rechts de haastig tevoor schijn gehaalde vodjes papier te kenend. Zijn het nou wel of niet de inge wanden van Henry de Vijfde? Moeilijk te zien na een eeuw of vijf, maar het wordt toch uitge zocht. Geleerden buigen zich de komende tijd over inhoud en ver pakking van de vondst die in de Abdij van Fosses in het Franse Saint-Maur te voorschijn geko men is. Of beter: ónder de abdij, althans onder wat er van het ge bouw over is. Het gaat om een rond kistje met een doorsnee van 39 centimeter. In het kistje zitten de Ingewanden en organen van een volgens de archeologen onge twijfeld belangrijk personage, al was het alleen maar omdat de ronde verpakking ongewoon groot is. Het moet daar in de vijftiende eeuw begraven zijn en in die tijd kregen alleen vooraan staande mensen een groot for maat kistje voor het begraven van hun binnenste. Natuurlijk zullen er in diezelfde periode nog wel meer mensen van gewicht overleden zijn, maar de deskun digen houden het er voorlopig toch op dat het hier om een deel van de Engelse koning Henry de Vijfde gaat. Die was pas 28. toen hij in 1415 het Franse leger op eigen Franse bodem versloeg. Over en weer vochten Fransen en Engelsen nogal eens en dat hebben ze lang volgehouden maar Henry hield hier wat aan over: het regentschap over het vijandelijke land. Zelfs werd hij aangewezen (of wees zichzelf aan) als opvolger voor de Franse troon, wat zijn eigen zwager hem te vuur en te zwaard betwistte. Dat werd dus weer knokken voor Je baantje, maar daar is Henry de Vijfde op z'n vijfendertigste toch niet aan gestorven. In 1422 kreeg hij dysenterie, waaraan hij in Vincennes, dichtbij Saint-Maur, bezweek. Omdat hij thuis, in En geland, begraven moest worden, maar dat te ver was om het li chaam in goede staat over te brengen, stuurde men vermoede lijk alleen het gebeente naar En geland. Dat was gebruikelijk als iemand die iets te betekenen had. ver van huis overleed. Het beder felijke deel van het lichaam werd dan ter plaatse in een apart kistje begraven. De geleerden hopen nu maar. dat pathologen aan de hand van de Inhoud van het kist je de doodsoorzaak kunnen vast stellen; blijkt die inde-daad dy senterie te zijn geweest, dan zijn ze in elk geval al een heel stuk in de goede richting met hun onder zoek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5