Minder spanning tussen vraag en aanbod huizen inder gegadigden voor landbouwgrond oornedam gaat 600 min kosten Maritieme positie Nederland in gevaar Nationaal warmte- isolatieplan nodig fan der Stee en landbouworganisaties steeds slechter 'W waarschijnlijk niet verschuldigd Hypotheekrente per 13 juni Vooral door tempering van vraag Brink-Molyn (verf) Te laas Konsumenten Kontakt op buitenland Distilleerderij Bitter vraagt faillissement aan Diepgaand onderzoek vereist Was Melitta duidelijk met verpakking? (jpiffiERDAG 15 JUNI 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 19 Pan onze Haagse redactie BEN HAAG Binnen het Landbouwschap blijven grote S! neningsverschillen bestaan over de manier, waarop de sterke irijsstijging van landbouwgrond beteugeld kan worden. Niet illeen zijn de voedingsbonden FNV en de landbouworganisa- ies het oneens over de aanpak, ook tussen de landbouworga- 13/6 2SV« 29V4 31 'tl 2S'/« 57)/. 32'/, 57-/4 35V4 47» 82-/jö 23>/4 33-/« 16-/j 493/4 43>/4 26'/, 43-/4 50'/. 15'/» 66'/. 19'/. 233/, 16'/. 20'/. 373/4 45'/, 273/, 303/4 353/4 16'/, 233/, 38)/, 193/4 70'/, 56'/, HILVERSUM (ANP) In de laatste RjnnpnW/)tPr rpHpliik aflevering van dit seizoen van de Va- binnenWcll01 I cCI0IljK ra-televisierubriek „Koning Klant" n i, op donderdag 22 juni, worden de uit- Z66Water WOrdt komsten bekend gemaakt van metin- en viswater in ons land. Er is gemeten op veertig punten. het zeewater, waarvan de toestand sprek met minister Ginjaar (Volksge zondheid en Milieuhygiëne) over de kwaliteit van het oppervlaktewater. Koning Klant besteedt voorts aan dacht aan het vissen door vakantie gangers in de Middellandse Zee. de mogelijkheden om per schip naar En-' JMM- geland te gaan, over ongelukken in De voorlopige conclusie is dat de situ* volgens de samenstellers van Koning vakantietijd (verdrinking en verbran- atie in het binnenwater over het alge- Klant in feite met de dag ernstiger ding) en aan juridische problemen die meen redelijk is. Waarschijnlijk zul- wordt. ontstaan bij het verliezen van betaal- len de binnenwateren dan ook de kaarten of het bij de grensovergan- komende jaren niet meer getest wor- In deze vijftig minuten durende afle- gen in bezit hebben van verdovende den. Veel slechter is het gesteld met vering heeft Wim Bosboom een ge- middelen. (Nederland 1 20.45). les net uuceiiö uvtrr ue aanpas, ook tussen ae lanaDOUworga- C1/"\ lisaties onderling lopen de meningen uiteen. Vooral de rol van (JÜjQvJl SfGGll Ie overheid is het twistpunt. Het staat voor het Landbouw- chap wel vast dat er snel maatregelen nodig zijn. omwille van QgSCllGriTlin^ moeten voldoen, willen zij een bedrijf niet-rendabele vestigen of uitbreiden. Minister Van der Stee heeft daartoe een aantal lY*!nilQTYMüön mogelijkheden genoemd: eisen aan lHViUöbi iv/vll folgens voorzitter drs. Joris Schou- en van het Landbouwschap is er och meer overeenstemming dan uim een jaar geleden. Toen kwam, oor de razend snelle stijging van de rondprijzen. de discussie over beper- ende maatregelen eerst goed op Gisteren werd in een extra ver- idering van het Landbouwschap die tscussie voorlopig afgerond met een tandpuntbepaling. In juli buigt het andbouwschap zich over een aantal oncrete maatregelen, die minister an der Stee (landbouw) heeft voor- jsteld. Die voorstellen moeten in de erfst uitmonden in een wetsont- Inkrimping De toetsing moet er volgens de land bouworganisatie toe leiden, dat be paalde groepen niet langer land bouwgrond in bezit krijgen. Zij den ken vooral aan personen, die het be- opleiding, ervaring en leeftijd van de agrariër, maar ook eisen aan diens bedrijf (omvang, afstand tussen de bedrijfsgebouwen en de grond). De landbouworganisaties voelen er nog niet veel voor om zulke toetsstenen ook te gebruiken bij bedrijfsopvol ging binnen familieverband. Van der Stee heeft die mogelijkheid wel geop perd. [eerderheid 4!, e maatregelen die Van der Stee io6i wrstelt hebben dezelfde kern als de anpak waarvoor een meerderheid drijf niet als hoofdberoep uitoefenen willen vandaag in hun slotverklaring 3sijfcn het Landbouwschap gekozen en aan oudere ondernemers zonder 925 «ft. Die kern is: inkrimping van de opvolger. Maar ook de overblijvende oep personen, die agrarische grond groep moet verder ingekrompen wor- iiot w kopen. Daardoor kan de druk op den, in het belang van de prijsontwik- 14 2 prijzen verminderd worden. keling, vindt een deel van het Land bouwschap. Daarover lopen met Van der Stee als de meerder- name de mening van de Christelijke van het Landbouwschap geeft Boeren en Tuindersbond (CBTB) en dit middel de voorkeur, boven het Koninklijk Nederlands Land- 118 372«Èn dh^cte prijsbeheersing. Alleen de bouwcomité (KNLC) uiteen. 53a.oe edingsbonden willen rechtstreeks iloo grijpen van de overheid, die als I iper en verkoper actief zou moeten PARIJS (ANP) De vierentwintig landen die samen de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ont wikkeling vormen (OESO) vinden dat zij eigen niet meer rendabele indu strieën in hun landen niet meer in stand moeten houden. Onrendabele arbeidsplaatsen moeten verdwijnen want instandhouding daarvan zou leiden tot protectionisme en dat is in strijd met het beginsel van vrije handeL Dit is gebleken tijdens de discussies in de tweedaagse conferentie van mi nisters van buitenlandse zaken van de OESO-landen. De industrielanden n op de grondmarkt. De bonden 95.iö rwachten slechts van zo'n aanpak n rem op de grondprijzen. Zij zullen 4 de minister in een aparte brief Deze laatste organisatie heeft grote moeite met het stellen van eisen aan een bedrijf, vooral met de „afstands- eis". Het KNLC vreest zelfs dat de prijzen verder opgestuwd worden, door „de beperking van het gebied g eens onder ogen brengen. De waarbinnen grond gekocht kan wor- 9220 jidere partijen in het gesprek vrezen iter dat de overheid dan „een be- 92io ssende invloed" krijgt op de ont- ckelingsmogelijkheden van land- uwbedrijven. Het prijspeil zou los so tsluitend bepaald worden door po- eke argumenten" i der Stee en de boerenorganisa- zien meer heil in een wettelijke iling van eisen, waaraan agrariërs den." De CBTB gelooft niet dat die ontwikkeling dreigt. Alle landbouw organisaties hebben bezwaren tegen de eisen, die de overheid zou stellen aan de grootte van bedrijven. Zij vin den dat niet „doelmatig". Het agra risch grondbeleid is een kwestie, die ook een grote politieke geladenheid heeft. Het heeft ten nauwste te ma ken met de grondpolitieke menings verschillen, waarop het kabinet Den Uyl vorig jaar struikelde. een onzer verslaggevers STELVEEN Het Voornedam-plan (een schiereiland, zeven m )meter uit de kust ter hoogte van de Maasvlakte) zal volgens ning 600 miljoen kosten, aldus de Ballast-Nedam. 1755 17.15 12.45 ook de zogeheten handelsbelofte her halen. Die houdt in dat de industrie landen zich zullen onthouden van in voerbeperkingen en bescherming van de eigen produktie. De Nederlandse delegatie, die giste ren onder leiding stond van minister Van der Klaauw onderstreepte dat het,voor de eerste keer is dat in het OESO het beginsel van onderlinge afhankelijkheid van arme en rijke landen zo de aandacht heeft gekre gen. Tot voor kort heerste de theorie dat als.het de rijke landen maar goed gaat het in de arme landen ook wel goed zal lopen. Van der Klaauw verwachtte echter dat vandaag in het slotcommuniqué zal staan dat arme en rijke landen elkaar nodig hebben. De industrie landen hebben grotere welvaart in de ontwikkelingslanden nodig, want grotere koopkracht daar zal leiden tot grotere export van het westen, dat daardoor weer tot grotere economi sche groei kan komen. De werkloos heid zal dan verminderen. De aanvaarding van dit beginsel van onderlinge afhankelijkheid betekent ook, dat het westen inziet, dat de ontwikkelingslanden eenbetere toe gang moeten hebben tot de kapitaal markten van het westen en dat de industrielanden de vrije handel in stand moeten houden. Dit laatste wordt een belangrijk punt geacht, daar hier en daar een nogal krachtig o streven naar protectionisme valt te mensen dat het liefst een eigen huis bespeuren. heeft, veel groter dan de ruim vijftig J i procent van de Nederlanders, die zich Van de arme landen zal in het slot- nu voor het eigen-woningbezit uit- communiqué worden verlangd, dat spreekt. Dat dit percentage niet ho- zij eveneens hun protectionisme op- ger is wordt verklaard uit de gedach- heffen of althans geleidelijk afbou- - - wen, naarmate hun welvaart toe neemt. Op den duur zullen ze zich aan dezelfde vrijhandelsrechten moeten gaan onderwerpen als de industrie landen. Naam Rente vast Afsluitprov. Rcntcpcrccntagc bank gedurende: (procenten-) met ronder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5 1.5 8.0 7.75 8.0 7.75 Bouwfonds 5 jaar variabel 1.5/2.- 1.5/2- 80 7 75 8.0 7.75 Centr. Beheer hypotheken 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 1.5 8.3 7.7 7.5 83 7.7 7.5 AMRO-Bank 5 jaar - 7.9 7.9 Ennla 10 jaar - 7.9 7.9 Nat. Nederl. 10 jaar - 7.9 7.9 Rabobank (adviesrente) Rabo-Hyp. Bank variabel 5 jaar 1.25 1.5 8.0 8.0 8.0 8.0 RPS 5 jaar 1- 7.75 7.75 Spaarbank R'dam 5/3 jaar 1 jaar 1.- 2- 7.75 6.75 7.75 6.75 Stad A'dam 5 jaar 1- 7.75 7.75 We s tl an d. U trecht standaard no risk budget 5/10 jaar 5 jaar variabel 2.- 2.- 2- 7.7 8 1 7.9 7.9 83 7.9 Geldt voor alle levensvereekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL. Behoudens een minieme wijziging, is de hypotheekrente constant gebleven. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfoort.) Van een onzer verslaggevers HOEVELAKEN De wanverhouding tussen de overspannen vraag naar huizen en het (verhoudingsgewijs) onvoldoende aanbod, is enigszins aan het afnemen. Deze indruk heeft het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten in Hoevelaken. De verklaring voor deze ontspanning moet, aldus het Bouwfonds in het jaarverslag-1977, eerder worden ge zocht in een tempering van de vraag, SD6CUldtiê dan in een verbetering van het aan- F bod. Deze tempering is weer het ge volg van de geweldig gestegen prij zen, de twijfels over de verdere ont wikkeling van de inkomens en de in het rapport-Hofstra bepleite (lagere) rente-aftrek van hypotheken. voor de premiebouw, die aanmerke lijk minder tijd vergen. Volgens het Bouwfonds is het aantal te, dat veel mensen al lange tijd gele den voor zichzelf tot de conclusie zijn gekomen, dat een eigen huis voor hen niet is weggelegd. aannemingsconcem distantieert hiermee nadrukkelijk van reac- waarin de kosten van het project worden gesteld. bedrag van 600 min. dekt het al van de waterbouwkundige (en zonder haveninstallaties. Het ibaseerd op het prijspeil van no- ber 1977 (het plan werd vorig jaar iber ingediend) en het is, aldus ast-Nedam, exclusief btw omdat waarschijnlijk buiten de territori- jrens niet is verschuldigd. ens Ballast-Nedam maakt het eet het mogelijk vloeibaar aard- ILNG) op veilige wijze over te Enige jaren geleden is een tgelijke dam door dit aanne- gsbedrijf voor de kust van Afrika luwd. ATIONALE NEDERLANDEN «♦[binnenkort 1,3 miljoen aandelen aam respectievelijk certificaten toonder uitgeven van 10 nomi- Tien oude aandelen geven recht én nieuwe tegen een nog nader te stellen emissiekoers. Kritiek wordt geuit op de huidige gang van zaken bij de verkoop van een beschutte woning. Bij een derge lijke verkoop verlaat de woning de beschutte sfeer en ontvangt de ge meente een deel van de koopsom op grond van een speculatiebeding. Dit vindt het Bouwfonds niet Juist. De woning moet in de beschutte sfeer blijven en voor een verkoopprijs op beschut niveau zou zij moeten wor den verkocht aan iemand, die daar voor qua inkomen in aanmerking komt. Slechts bij gedwongen verkoop bij voorbeeld bij het aanvaarden van een werkkring elders zou de gemeente de eigenaar de gelegenheid moeten geven de vrije marktprijs te vragen, ontvangen en behouden. In dat geval zou de oorspronkelijk be schutte woning de beschutte sfeer wel moeten verlaten. Het Bouwfonds meent, dat alleen mensen met een bescheiden inkomen mogen profiteren van de regeling gel delijke steun eigen woningen (pre miekoopwoningen). Daarvan uit gaande wordt de suggestie gedaan Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK De regering deze'bijdrageregeling en de regeüng moet een deel van de aardga- Beschut Bezit te laten opgaan in een sopbrengsten gebruiken om nieuwe regeling die alleen moet gel den voor mensen met een Inkomen beneden een bepaald maximum. Te krap In het Jaarverslag doet het Bouw fonds de minister van Volkshuisves ting de aanbeveling, de stichtings- kostengrenzen voor de premiebouw beter in overeenstemming te brengen met de grondkosten enerzijds en de kosten van de aanbevolen differenti atie in de woningbouw anderzijds. Volgens het Bouwfonds zijn de stlch- tingskostengTenzen thans te krap om, bij de gestegen grondkosten. ook nog de zo gewenste differentlaUe in de bouw te kunnen waar maken. PALTHE had per 31 december geen reserves meer en had een „saldo ver- lies" van ƒ223.000 op de balans. De D100X* £01*10111 't rentabiliteit stelt ontwikkeling van de rentabiliteit stelt Palthe voor ernstige zorgen. Het netto- jaarverlies liep op van 1,69 tot 1,90 miljoen. De winst van het reinigings- bedrijf nam toe en blijft dit jaar onge veer op het peil van 1977. Het verede- lingsbedrijf zag het verlies toenemen. Ook dit jaar zit deze sector weer in de rode cijfers. Veel hangt af van het herstructureringsplan KRL. Er was eind vorig jaar een personeelsbestand van 833 (914) man. SERBADJADI (70 procent belang van de EMS en tot voor kort eigenares se van Carré) gaat niet liquideren. Het GROOT-AMMERS Brink-Molyn Beheer (verf, kunststoffen) gaat zich steeds meer richten op internationali sering van de activiteiten. In dit ver band heeft de maatschappij nu reeds gezamenlijke ondernemingen in Sa- oedi-Arabië, Griekenland en Indone sië. Onderhandelingen over andere mogelijkheden in het Midden- en Ver re-Oosten zijn in volle gang, zo heeft de Raad van Bestuur gezegd in een toelichting op het jaarverslag. Effectenkantoor Van Wijngaarden wil Alle tekenen bij de onderneming dui- namens derden alle aandelen kopen den op verdere groei. De concemom- tegen een koers die vermoedelijk in de zet steeg in het eerste kwartaal van buurt van 400 ligt. De laatste beurs- 1978 met 25 pet. Ook de verdere voor- notering was 376. Nadat het kantoor uitzichten van het concern zijn roos- de aandelen van EMS (zelf liquide- kleurig. rend) heeft gekocht, wil het de andere aandeelhouders gedurende een maand de gelegenheid geven de stukken aan te bieden tegen dezelfde prijs als de EMS dat deed. In de doe-het-zelf markt (40 pet van de omzet) nam de verfafzet zowel onder het eigen fabrieksmerk als on der „eigen winkelmerken" sterk toe. Intussen wordt vastgesteld, dat 1977 voor het totale eigen-woningbezit een topjaar was. Hierbij wordt echter wel een aantal kritische kanttekeningen gemaakt. Zo wordt opgemerkt, dat het aanbod vorig jaar nog te laag bleef, om aan de sterk gestegen vraag te kunnen voldoen. Dit wordt afge leid uit de opnieuw gestegen prijzen van bestaande woningen. Voorts wordt betreurd, dat het voor 1977 verwachte aantal van vijfdui zend woningen in de beschutte sfeer, op geen stukken na werd bereikt. Er kwamen er slechts ongeveer elfhon derd tot stand, terwijl er drieduizend in aanbouw werden genomen. De be langrijkste reden van dit achterblij ven is het feit, dat provincie en rijk voor de beschutte bouw overleg- en goedkeuringsprocedures uit de wo ningwet hanteren. Het Bouwfonds bepleit, dat voor de beschutte bouw wordt overgegaan tot de procedures Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De directie van de distilleerderij Arie Bitter,w, heeft het faillissement van het bedrijf aangevraagd. Voor de energie. Bijna70procentvande'ener' dertig werknemers zou ontslag dreigen. Bitter is producent to4het huishouden gebruikt van Hasekamp-jenever en handelt ook in wijnen. de bekostiging van een natio naal warmte-isolatieplan voor te schieten. Dit zegt het Kon sumenten Kontakt in een bro chure over energiepolitiek. Volgens deze consumentenorganisa tie moet de regering zelf met een landelijk warmte-isolatieplan komen, dat zowel huurhuizen als eigen wo ningen omvat. De kosten van de iso latie kunnen uiteindelijk door de be woners gedragen worden omdat hun gasrekening stukken lager wordt. Volgens Konsumenten Kontakt kan de overheid de bekostiging van zo'n plan voorschieten, door een groter deel van de aardgasopbrengsten In de schatkist te laten vloeien. Nu komt nog zo'n 19 procent van de baten aan de oliemaatschappijen ten goede. Daarnaast kan de overheid de win sten van de energiebedrijven voor de voorfinanciering van het plan ge bruiken. In haar brochure zegt Kosumenten Kontakt dat een landelijk isolatie plan een voorwaarde is, om de consu ment zuiniger te laten worden met Directe aanleiding voor de faillisse mentsaanvraag is waarschijnlijk het feit dat de Nederlandse Midden- standsbank aan de distilleerderij op 29 mei het krediet heeft opgezegd. Maar volgens de heer Benschop van de NMB die de Bitter-zaak onder han den heeft zag de directie het al langer niet meer zitten. Bitter heeft vorig jaar ongeveer 700.000 gulden verloren en zat sinds 1 januari al voor circa zes ton in de rode cijfers. Volgens ds heer Benschop dURAMlop 31 )uli- De winst biJ Slaven- ONDSE' Was in bet eerste kwartaal dui- o. w k hoger dan vorig jaar. De gun- B-IND ontwikk ling van de bedrijf? (178 9) uig heeft zich voortgezet. 04VT. 10.75 1200 (310 76.50 11«' f 750 UVENBURG's BANK gaat een jarige 7,25 procent lening uit- 11LRDAM Er IS een ijven van ƒ60 miljoen, waarvan diepgaand en uitgebreid on- missiekoers op 20 juni bekend dereoek nodig naar de mari- pt Inschrijving op 22 juni en stor- tieme poslUe yan Nederland De resultaten zullen een basis moeten vormen voor een ad vies aan de overheid inzake beslissingen in de economi- IMPina: De voorgenomen se- f?]"5. soclale en maritieme ferking met de Diepvriesunie- Sieer. üe in Ede-Wilp gaat niet door. intensieve overleg liep op niets Behalve de ministeries van economi- ?egens meningsverschil over het sche zaken, sociale zaken, verkeer en «ren beleid ten aanzien van de waterstaat, buitenlandse zaken en lullende deelmarkten. Diep- landbouw en visserij zullen ook com- •IJsunie (580 man) en Campina mercieel gerichte instellingen als de man in de divisie diepvries) bera- Koninklijke Nederlandse Redersver- zich over maatregelen die nu eniging (KNRV), de Kamers van «n worden genomen. Zoals be- Koophandel e.d. bij het omvangrijke is de Melkindustrie Veghel project betrokken moeten worden. V) wel in Campina opgenomen. Een dezer dagen zal het Nederlands Maritiem Instituut in Rotterdam een KGOSS - In dt tuftafdeling voorstudie publiceren op grond waar- tr In het eerste kwartaal een van een beslissing over de ultgebrel- uttjglng van 17 procent, maar de e" kostbare studie genomen kan denkt de directie slechts door worden. it behoedzaam manoeuvreren M 'ast fundament te kunnen op- Dit zei schout bij nacht J C. Kreffer, en. Het Jaar 1978 zal beslissend chef van de dienst der hydrografie. Bergoss zijn, aldus het jaarver- ^lldens de algemene ledenvergade- De weverij-afdeling (die ver- «ng van de Redersvereniging in Den Jt) nam 23 procent van de omzet ?g' ?P.ra namens vice-admi- /'^ïfhaar rekening maar liefst 63 raal B Veldkamp, bevelhebber der 6 /,550 tt van het exploitatieverlies, zeestrijdkrachten die niet aanwezig f gemeld leed de onderneming zijn. De heer Kreffer noemde het i'5.4) miljoen verlies bij een ge- ®^fmen(*e maritieme bewustzijn in de omzet van 86 miljoen. Nederland en omringende landen een lale Investeringsbank heeft ..verontrustend verschijnsel, vorig jaar bereid verklaard Hij onderstreepte het belang van de in krediet te geven ■hhmhbhmbbhmmmhm 56.56 I 58.83 I 59.87 I S 17.71 f 166.50,1 maritieme industrie voor de Neder landse economie door erop te wijzen, dat ons land voor tweederde van zijn totale in- en uitvoer op de zeescheep vaart is aangewezen. Voorts leverde Nederland in de periode van 1971 tot 1975 voor 6 miljard gulden aan goede ren en diensten voor de buitengaatse activiteiten. De Nederlandse rege ring. zo meende de heer Kreffer, zal haar aandacht meer op de maritieme sector van het bedrijfsleven moeten richten, omdat de directe werkgele genheid hier met 5 procent per jaar afneemt. Primair belang „Door de eeuwen heen is de zee van primair belang voor de economie en de werkgelegenheid in Nederland, maar dit besef is de laatste decennia aan het vervagen," zo zei de schout bij nacht. Dit is z.i. onder meer het gevolg van de opkomst van de lucht vaart, het verlies van de koloniën, de moderne communicatiemiddelen en de industriële revolutie. Toch blijft ons land voor een groot gedeelte af hankelijk van de zee. De heer Kreffer vroeg zich darom af, of het juist is in maritieme zaken te bezuinigen. De schout bij nacht noemde de Schel- demond-, de Rijnmond- en IJmond- gebieden de trekpaarden van de nati onale economie. De scheepvaart, scheepsbouw, visserij, olieverwerken- de industrie, chemische industrie, overslag, staal, hout, grote delen van de voeding- en genotmiddelen enz. zijn rechtstreeks afhankelijk van de zee. Ook industrieën landinwaarts, zoals de textielnijverheid en de elek- tronlcafabrieken, zijn voor de aan voer van grondstoffen op de zee aan gewezen. „De zee is nog steeds de enige weg waarover relatief goedkoop in grote hoeveelheden goederen kunnen wor den vervoerd. Deze goederenstroom zal nog steeds toenemen, zodat de zee een grotere rol zal gaan spelen", aldus de heer Kreffer. Het is, zo stelde hij vast, daarom noodzakelijk dat de Nederlandse po litiek zich richt de afhankelijkheid van de zee te behouden en zo moge lijk te verstevigen. Ten aanzien van het buitenland betekent dit vasthou den aan de beginselen van „vrije zee" en „vrije handel". „Vooral in het pro ces van de voortschrijdende Europe; se economische integratie en politie ke samenwerking is het geboden onze maritieme belangen primair te stel len en te verdedigen", aldus de heer Kreffer. Hij waarschuwde tenslotte voor het streven van de Sovjet-Unie naar een maritieme hegemonie. In de na-oor- logse jaren heeft dit land zich een sterke positie veroverd door onder de afgesproken vrachttarieven te bie den. Terwijl de westerse vloten moes ten inkrimpen, breidde Rusland het beschikbare tonnage sterk uit. Te genover de verouderde koopvaardij vloot van de westerse van de westerse landen staat een relatief veel jongere Russische staatsvloot. De zeevaart van de Sovjet-Unie werkt met goedkope arbeidskrachten, ter wijl de westerse landen met een door sociale verworvenheden kostbaar ge worden bemanning zitten. De vissers vloot van de Sovjet-Unie wordt zwaar gesubsidieerd. Slechts een deel van de vangst wordt gebruikt. De Westeu- ropese vissers hebben het bijzonder moeilijk, hun vloten worden dras tisch verkleind en zij zijn gebonden aan beperkende maatregelen. heeft de directie onvoldoende Inge speeld op de sterke veranderingen op de gedistilleerd-markt en zat men nog te veel ln de oude afzetpatronen. Dat opzeggen van het krediet is overi gens beslist niet uit de lucht komen vallen, vertelde de NMB-man. Er is regelmatig met de directie gepraat en „al sinds februari maakten wij ons ernstige zorgen". Er zijn wel Ideeën geweest om het bedrijf in afgeslankte vorm voort te zetten, ook met de accountant is daarover contact ge weest. Maar die plannen kwamen niet van de grond. Volgens CNV-districts bestuurder De Heer zou het de bedoe ling geweest zijn geweest van Bitter vooral een handelsbedrijf te maken. De NMB zag echter weinig in een kleinere opzet, omdat een bedrijf in afgeslankte vorm de schulden van de onderneming in zijn voormalige gro tere uitvoering moeilijk zou kunnen afbetalen. Dat de directie in feite al aan het liquideren was voordat het krediet werd opgezegd blijkt ln de visie van de heer Benschop ondermeer daaruit dat grote hoeveelheden uit de drank voorraad werden uitverkocht. Vorige week heeft de directie op eigen initia tief de „bottellljn" verkocht (de ma chines voor het vullen van de flessen». De heer Benschop ontkende met kracht berichten als zou de NMB on verwacht de machines hebben laten weghalen, omdat er plotseling een koper voor deze apparatuur opdook. Wel heeft de bank toestemming gege ven voor de verkoop door de directie. Want sinds het opzeggen van het kre diet had de bank de beschikking over de inboedel. Deze diende namelijk tot zekerheid voor het krediet. Districtsbestuurder De Heer consta teert dat Bitter bepaald niet de eerste kleine distilleerderij is die verdwijnt Er zijn er al!verschillende ofwel geslo ten ofwel opgegaan in grotere onder nemingen. De directie van de distilleerderij wss gisteren niet voor commentaar be reikbaar. Het telefoonnummer ln Schiedam gaf slechts de informatie- toon. wordt gaat op aan verwarming. De consumentenorganisatie zegt niet te begrijpen, waarom de regering de na tionale huizenisolatie niet voortva render aanpakt. Tot nu toe heeft de overheid ln het kader van de energie besparing slechts de aardgasprijs sterk verhoogd. In haar brochure spreekt de consu mentenorganisatie zich fel uit tegen regeringsplannen om de prijs van het aardgas ln de komende Jaren nog verder te verhogen om energiebespa ring te bewerkstellingen. KK vindt het onredelijk dat de consument moet opdraaien voor omstandighe den die hij niet ln de hand heeft. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - De fabrikant van koffiefilters Melitta in Naarden heeft de Consumentenbond een aantal monsters gestuurd van een nieuw ontkalkingsmiddel, dat zij sinds eni ge tijd ais extra bij de filters levert voor het schoonhouden van de koffie zetapparaten. De fabriek wil van de bond horen of op de verpakking van het middel duidelijk genoeg staat aangegeven, dat de Inhoud gevaarlijk is bij inwen dig gebruik. Aanleiding hiertoe was een klacht van de familie Kremers uit Vianen, van wie het vierjarig zoontje Lars inwendige brandwonden opliep door het eten van het ontkalkingspoeder. Het jongetje heeft enkele dagen in het ziekenhuis gelegen, maar kon het afgelopen weekeinde weer naar huls. Volgens een woordvoerder van het bedrijf staat op de verpakking duide lijk aangegeven, dat het middel bui ten bereik van kinderen moet worden gehouden, zowel door een gevaren driehoek als door tekst. De waarschu wing werd aangebracht in overleg met de keuringsdienst van waren

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 19