Kampioen en favoriet angstig Geen promotie basketballers Evest naarEsso en u kunt deze bal verwachten. 2,40 Cox: zorgen om persvrijheid Italië-West-Duitsland (0-0) aanfluiting voor het publiek Stones maakt het bont Overal waar Esso wat extra doet. Delgado vermoord? Hermens blijft voor Kimombwa Hongaarse coach treedt terug Verlies tegen Italië NK wielrennen kost twee ton bijna sC Nigeriaan schakelt Theo Gorter uit DONDERDAG 15 JUNI 1978 SPORT door Johan Woldendorp BUENOS AIRES Italië en West-Dultsland hebben het Nederlands elftal nu al ln een riante uitgangspositie gema noeuvreerd. De favoriet uit de eerste ronde en de regerende wereldkampioen blameerden zichzelf en beledigden het pu bliek met een voor hun doen onaanvaardbaar slechte wed strijd. De uitslag 0-0 was het loon van de angst, die beide ploegen voor elkaar toonden. De zestigduizend toeschouwers riepen na afloop niet ten onrechte „Argentina, Argentina!" Een signaal dat de gastheer ln leder geval bereid ls om ongecompliceerd, aanvallend voetbal te spelen. De beide aanvalsllnies waren zo onmachtig, dat zij gezamenlijk niet zoveel kansen konden creëren als er In Cordoba, bij Oosten- rijk-Nederland, doelpunten vielen. LOS ANOELES De onaan genaamheden tussen Dwight Stones, het „enfant terrible" in de Amerikaanse atletlekwe- reld, en de Amerikaanse ama- teuratletiekunie (AAU) nemen hand over hand toe. De laatste episode betreft de verdienste van de ex-wereldrecordhouder hoogspringen tijdens de finale van de „superstars"-wedstrij- den. In februari van dit jaar verdiende Stones op de Baha- ma-eilanden 33.600 dollar met zijn tv-optreden ln de Super star-wedstrijden. waaraan ook Ties Kruize deel nam. Het reglement van de AAU be paalt. dat tweederde van deze som naar de kas van de ama- teurbond vloeit en een-derde geschonken moet worden aan een liefdadig doel. In een edel moedig gebaar verkoos Stones het gehele bedrag aan één in stantie uit te keren en wel aan de „desert oasis track club", zijn eigen atletiekvereniging, waarvan de viervoudige natio nale kampioen het enige lid is... De AAU heeft Stones een me dedeling doen toekomen, dat hij zich op 19 juni moet verant woorden voor zijn daad. Niet alleen Stones wordt opgeroe pen, ook Francie Larrleu (Ame rikaanse midden-afstand-kam pioene). Kathy Schmidt (wereldrecordhoudster speer werpen) en Jan Fredericks (na tionaal recordhoudster vijf- kamp) moeten op 19 juni voor de AAU verschijnen. De dames verdienden in de superstar wedstrijden bedragen, die va riëren van 3.000 tot 17.000 dollar. FLORENCE Jos Hermens heeft bij de internationale atletiekwedstrijden ln Florence geïmponeerd. Zijn eerste 5000 meter van dit seizoen zette de Nijmeegse loper in winst om waarbij hij de ex-wereldrecordhouder op de 10.000 meter Kimombwa. achter zich liet. De tijd van Jos Hermens was 13.46.87. Kimombwa liet 13.53.78 voor zich afdrukken. Jos Hermens fungeerde afgelopen za terdag in Wenen als trekker voor Henry Rondo bij diens geslaagde po ging het wereldrecord op de 10.000 meter te verbeteren. Hermens kweet zich voorbeeldig van zijn taak en trok Rondo op de eerste drie kilometer naar een tijd, die onder het record- schema lag. Daarna stapte de Neder lander de baan uit om zijn seizoenop- bouw niet te verstoren. In Florence liep hij dinsdagavond bij zeer sterk bezette wedstrijd zijn eerste race. Zondag zal hij in Sittard voor de eerste keer in dit seizoen een 10.000 meter lopen. Ook Ruud Wielaert kwam in de Tos- caanse hoofdstad tot een overwin ning. Bij het hoogspringen kwam hij tot 2.22. een gelijke hoogte viel Koti- nek ten deel. maar de Amerikaan moest genoegen nemen met de twee de plaats, omdat hij meer sprongen dan Wielaert verbruikte. Bij de da mes kwam Mirjam van Laar dicht in de buurt van hgar Nederlandse re cord. dat met 1.88 sedert eind juli 1977 op haar naam staat. In Florence kwam de Nederlandse atlete tot 1.87, waarmee zij tweede werd. Eerste werd de Canadese Brill, die over de zelfde hoogte ging, doch minder sprongen nodig had. BUEN08 AIRES - Lajos Barotl. de coach van het teleurstellende Hon gaarse team bij het wereldkampioen schap voetbal, heeft verklaard, dat hij terugtreedt. De veteraan-coach van Hongarije verklaarde bij vertrek uit Buenos Aires dat hij zeker het team van zijn land niet langer zal begeleiden en niet in aanmerking wil komen als coach bij het Europees iandenkampioenschap van het vol gend Jaar. de Olympische Spelen van 1980 of de wereldbeker van 1982. „Het wereldkampioenschap gaat nu pas beginnen", riep Helmut Schön aan de vooravond van de tweede serie van drie wedstrijden uit „Wij zijn van het favorietendom verlost en bo vendien behoeven we niet meer be ducht te zijn voor verrassingen van de kleintjes". De Duitse trainer was niet de enige, die zo reageerde. Coa ches proberen zich nu eenmaal op elk moment van de dag in te dekken tegen teleurstellende prestaties. Maar wanneer I tali è-Duitsl and als maatstaf voor het „echte" toernooi geaccepteerd moet worden, dient het speltechnlsche oordeel over deze afle vering van het WK nog vernietigen der te zijn dan het na afloop van de eerste ronde al was. Toen konden de over het geheel genomen matig spelende ploegen hun bloedarmoede nog camoufleren met de wil, het dol dwaze Argentijnse voetbalvolk te tracteren op aanvallender spelpatro- nen dan vooraf door de computer was voorzien. Italië ontpopte zich als één van de meest uitgesproken exponenten van dit „verrassingsvoetbal". Hoofdzake lijk bij gebrek aan beter werd de équipe van Enzo Bearzot tot de toren hoge favoriet van dit evenement ge bombardeerd. De broodmagere trai ner orakelde zelfs, dat de Italiaanse clubs wel eens danig onder de indruk konden raken van het „goodwill-voet bal", dat zijn manschappen speelden. Bovendien leverde het meer succes op dan het verfoeide catenaccio ooit deed. Wat dat betreft sprak Bearzot alleszins wartaal. Niettemin ls ook hij nu meegesleurd in de carnavaleske polonaise van trai ners, die zich als angsthazen hebben vermomd. Bearzot wil in tegenstel ling tot zijn kennelijk in een onbe waakt ogenblik uitgesproken woor den „We hoeven geen wereldkam pioen te worden" toch op basis van zekerheid de broodnodige punten veroveren. In Italië is en blijft het axioma in dat geval catenaccio. Te gen Duitsland, toch geen elftal om bang voor te zijn, introduceerde de nationale keuzeheer de dubbele aus- putzer: het toppunt van defensief en bang voetbal. Gaetano Scirea en Mauro Bellugi waren opgetrommeld om Bearzots ware gedaante uit te beelden. Het ls, omdat de Argentij nen een warme sympathie koesteren voor alles wat Italiaans is, anders was de zouteloze wedstrijd in het River Plate-stadion een anderhalf uur du rende uitfluitrsymfonie geworden. Italië verlamde zichzelf in aanvallend opzicht, maar kreeg in de eerste periode van vijfenveertig minuten toch de beste mogelijkheid om de caricatuur van de „Weltmeister" van 1974 op een achterstand te zetten. Berti Vogst en Roberto Bettega gaan neer in een duel om de bal. Toeschouwer is Paolo Rossi. Drie minuten voor de rust miste Ro berto Bettega alleen voor Sepp Maier, de kans om Bearzots denk beelden te rechtvaardigen. Tien mi nuten daarvoor was hij daartoe trou wens ook al in staat gesteld. En Duitsland? Het is gênant om de ploeg op het grastapijt te zien modde ren. Franz Beckenbauer mocht dan in het veld een hoogst arrogant baas je zijn geweest, met zijn vertrek naar de New York Cosmos zijn er wel drie wanstaltige dimensies aan het keur korps van Schön toegevoegd: redde loosheid. redeloosheid en radeloos heid. Gerd Müller mocht dan niet veel meer dan een dommekracht zijn geweet. de als nieuwe „Bomber" geaf ficheerde Claus Fischer wacht al 600 minuten op het lossen van een ver woestend schot. Duitsland rest nog slechts twee steunpilaren van allure: terriër en kenner van de mensenrechten Berti Vogts, en doelman Maier, de enige, die een petitie van Amnesty Interna tional durfde te tekenen. Zelfs Bear zot begreep dat het waanzin was om zijn tegenstander het voorrecht van de sterkste te gunnen. Na de hervat ting zocht hij terecht meer de aanval. Weliswaar niet zo overtuigend als te gen Frankrijk en Hongarije omdat bij hem de vrees voor een tegenstoot van het op twee plaatsen gewijzigde Duitsland (Hansi en Dieter Müller moesten hun plaatsen afstaan aan verdediger pur sang Herbert Zimmer- mann en Bernd Hölzenbein) bleef be staan. Een nederlaag in deze fase van het toernooi kost nu eenmaal een finale-plaats. WEST-DUITSLAND: Maler; Vogts. RUssmann. Kalt?. Dieiz. Bonhof. Fluho (Beer), Zimmermann (Konopka). Holzenbeln. Rummenigge, Fischer. ITALIË: Zoff; OenUle. Bellugt Scire aCabrinl; Tardelli. Benetti. Antognonl (Zaccarellli; Causlo. Rossi. Bettega. TRIEST Het Nederlands basket balteam heeft het recht verspeeld om volgend jaar uit te komen in het toernooi om de intercontinentale be ker. De Nederlandse ploeg verloor in Triest met 86-81 (na een voorsprong bij rust van 38-43) van Italië. Aange zien Frankrijk met 98-77 van Israël won, is dit land, ongeacht het resul taat van de wedstrijd Nederland- Frankrijk van vandaag, winnaar van de continentale beker. Ook de tweede plaats is onbereikbaar voor Neder land. Bij winst komt Oranje vandaag namelijk wel in punten gelijk met Italië, maar dan telt het onderling resultaat ten voordele van Italië. De uitschakeling van Nederland was niet het gevolg van slecht spel. Zeker niet. Het Oranje-team hield ook in Triest de opgaande lijn vast. Het kostte de Italianen voor eigen pu bliek erg veel moeite de tegenstander definitief op afstand te zetten. Meer dan vijf punten werd het voor rust nooit (30-25 na een kwartier spe len). Een vlaag van productiviteit van Akerboom (goed gesteund door Woudstra) maakte zelfs dat Neder land bij rust voor stond met 43-38. Die voorsprong werd in de eerste vijf minuten van de tweede helft uitge bouwd tot tien punten: 47-57. Toen echter hadden de Italianen plotseling een goed antwoord op de Nederland se 1-3-1 verdediging, terwijl tegelij kertijd de Nederlandse aanval .vrijwel stil viel. Die samenloop van omstan digheden was fataal. Een kwartier in de tweede helft had Italië de leiding hernomen: 71-69 om daarna te finishen met 86-81. De score van het Nederlands team: Akerboom 14-13=27, Woudstra 10-10=20, Dekker 6-2=8, Limmen 2- 6=8, Zwiers 0-7=7, Kip 5-0=5. Hagens 4-0=4, Pluim 2-0=2. Topscorers Italië: Malagolv 20, Tom- bolato 18, Vilalta 17, Prunemonti 16. Stand. 1. Frankrijk 7 wedstrijden 13 pnt., 2. Italië 8-13, 3. Nederland 7-11,4. Israël 7-10, 5. Turkije 7-7. BREDA De Nederlandse wieler kampioenschappen op de weg voor dames, amateurs en professionals, die op 24 en 25 juni in het Limburgse Beek worden gehouden, kost in to taal 185.000 gulden. De organisatoren moesten daarvan 126.500 gulden af dragen aan de KNWU. ADVERTENTIE Overal waar Esso wat extra doet ligt voor een aantrekkelijke prijs een vrolijke strandbal voor u klaar. Doorsnee 40 cm. Opblaas baar uiteraard, zodat u 'm makke lijk kunt meenemea Zolang de voorraad strekt En dat voor de zeer lage prijs van maar (tsso) door Johan Woldendorp BUESNOS AIRES Dinsdagmor gen meldde de Buenos Aires Herald op de voorpagina, dat hoofdredac teur-directeur Julian José Delgado van het financiële dagblad El Cronis- ta Comercial en het economische tijdschrift Mercado tien dagen gele den is ontvoerd. Aan het eind van dezelfde dag zit de verantwoordelijke journalist van de Herald, Robert Cox, in het gebouw van zijn krant te praten met een ontwricht gezin. Ont wricht, omdat de hechte familieband door een verdwijningsgeval is los ge sneden. Kort na dat vermoeiende ge sprek excuseert hij zich met de veel betekende woorden: „Neem me niet kwalijk, dat ik geestelijk een beetje afwezig ben. Ik heb momenteel wat problemen." Het commentaar, dat Cox naar aan leiding van de ontvoering van Delga do schreef en waarin hij een vergelij king met de Bermuda-driehoek trekt, is de overheid in het verkeerde keel gat geschoten. Hij vindt, dat de junta niet langer verstoppertje moet spelen en Delgado, de vierde vooraanstaan de journalist die binnen een jaar verdween, op vrije voeten dient te stellen. De overheid ontkent de kid napping van de uitgever op zijn ge weten te hebben en schijnt daarom sancties tegen Cox en de Buenos Aires Herald te overwegen. Robert Cox heeft leren leven met dit soort situaties. „Er zijn vaak problemen", verzucht hij. „Het valt niet mee om een krant als de Herald te maken." De engelstalige Buenos Aires Herald is in het dictatoriale Argentinië een opmerkelijke verschijning. De krant is een fervent strijder tegen het schenden van mensenrechten en voert zeker in dat kader regelmatig oppositie tegen de regering Videla. Anderszijds knikt ze ook vriendelijk in de richting van het op korte af stand van het krantengebouw gele gen presidentiële paleis. Cox verweet Europese journalisten, dat zij met een koffer vol vooroordelen naar Ar gentinië zijn gereisd en dienovereen komstig hun pennen in azijn dopen, wanneer er een maatschappelijk of politiek gekleurd verhaal naar het thuisfront getelexd moet worden. Cox werd ook kwaad op een Zweedse journaliste. Omdat zij het wereld kampioenschap voetbal een prestige object noemde, dat een vergelijking met de Hitleriaanse Olympische Spe len van 1936 (Berlijn) glansrijk kan doorstaan. Het maakt de idenditeit van de Bue nos Aires Herald er niet duidelijker op. Zeker, wanneer Cox beweert, dat er van censuur in Argentinië geen sprake is. „Het is alleen verboden om over terroristische organisaties te schrijven tenzij de regering daarover officiële communiqués uitgeeft,", vult hij aan. „Met de Herald is het vaak schipperen. We moeten tussen de moeilijkheden doorlavercn. Tot op heden is er nog geen enkele keer een verschijningsverbod geweest. Maar een engelstalige krant blijft buiten de paS lopen, omdat ze nu eenmaal een andere achtergrond heeft en met een andere mentaliteit wordt ge maakt. We pretenderen een gewone nieuwskrant te maken, die politiek gezien onafhankelijk is. Wij hoeven, geen enkele regering te steunen." Het is opmerkelijk, dat Cox de pers vrijheid in Argentinië gewaarborgd vindt. Het WK-land zou wat dat be treft op iedere andere dictatuur voor uit lopen. Vrijheid van meningsuiting in woord en geschrift is in Argentinië dan ook een farce. Videla trok de vorige week weliswaar twee decreten uit de Pe- ronistische tijd in (daardoor kunnen Argentijnen kennis nemen van ver halen, die buitenlandse journalisten over hun land schrijven), maar dat wil niet zeggen, dat de kranten nu mogen schrijven wat ze willen. De zorgen, die Cox zich na de publikatie van zijn commentaar over Delgado maakt, zijn wat dat betreft illustra tief genoeg. Bovendien ruilde de jun ta het intrekken van twee decreten in voor een nieuwe bizarre wet. Ieder een, die de opbouw van het land verstoort, kan zonder vorm van pro ces een week tot een jaar in verzeker de bewaring worden gesteld. Een kapstokartikel, dat zeker journalis ten niet onberoerd zal laten. Argentijnse kranten zijn al jaren ge wend zelfcensuur toe te passen, bang als ze zijn, dat het aantal ontvoerde en (in veel gevallen) spoorloos ver dwenen journalisten nog groter zal worden. Bovendien liggen de nieuwskanalen vaak droog. De bin nenlandse communicatiemogelijkhe den zijn nu eenmaal erg gebrekkig en daarnaast is Argentinië zo onmete lijk groot, dat veel berichten hun einddoel niet eens bereiken, bleven veel kranten, gezien de t decreten, verstoken van builenlai se berichten, omdat het telexliji naar andere werelddelen er di voudig niet ligt. Persvrijheid in Argentinië bi waarschijnlijk een farce, uitlatinj van regeringsleiders, dat het volk; vrije pers verdient, ten spijt. Niet lang geleden werd het dagblad „I zon" een dag verboden, omdat I een artikel uit een Chileense kt had overgenomen. La Opinion Cronica mochten drie dagen nieti schijnen, omdat ze „geknoeid" h den met foto's, waarop militaire ders stonden afgebeeld. Over het van verboden Peronistische, Man tische en joodse tijdschrijften boeken is nog steeds niets bekt Trouwens, hoe kort is het nog ra geleden, dat de Franse filosoof La: het land werd uitgezet, omdat Marxistische literatuur en van nesty International afkomstige schriften bij zich droeg? Het asfa ren van de weg naar de volmaa persvrijheid was toen toch ai in gang? Oncontroleerbaar blijft natuoi e ook de voorlichting van regering! de (al geldt dat in principe voor landen, democratisch bestuurde l cluis). De Buenos Aires Hei maakt regelmatig melding van i dwijningen, maar die berichten het werk van eigen nieuwsgan. Robert Cox: „Mensen, van wie eei dI meer familieleden zijn opgepakt, iu men dat soms op de krant meld ijl if De „dwaze moeders van het Plan rt Mayo" nemen eveneens contact ui ons op. Verder publiceert de rego se iedere maand een lijst. Er zijn ei rr wei duizenden mensen, die naari ci kinderen lopen te zoeken. Wam it ii! De Buenos Aires Heral 'de( meldde gisteren dat Jul rc an Delgado vermoord i Gistermorgen is zijn lij in een auto gevonden. T 44-jarige Delgado had i leiding over de econom sche tijdschriften „Me cado" en „El Cronii Commercial". uk u dt 11. de Ito tei De Argentijnse regerine° heeft officieel de berid ten over de moord op De gado ontkend. Volgei toe het officieel communiqi is er niets bekend over verblijfplaats van de joi nalist. De Herald had meld dat het lijk van De gado in zijn auto was vonden. Volgens collega mag zelfmoord niet uitg lel sloten worden omdat D< gado de laatste tijd pressief was. ii Overigens zijn gisten op een politiebureau Beunos Aires drie artse u2. .teruggevonden" droei sinds 5 april werden vt mist. Zij zijn ongedee !e!l vrijgelaten. s rac eej Si je de regering daarmee confron zegt ze, dat die mensen niet lijst van verdwenen personen komen het enige, waarvan ik tuigd ben, is dat het aantal vei ningen tijdens de chaotische ti Peronistische periode en de greep in 1976 groter was dan Europa is geneigd om de Argeni JU problematiek op zijn eigen lc standaard te projecteren. In hel der ontwikkelde Latijns-Ara en wordt dat als unfair gebrandi lijk Robert Cox: „Dat laatste is, gel*e. terecht. Je moet niet vergetei e Argentinië een land in ontwil is. Een vergelijking met E11 landen is daarom niet reëel, een erg complexe situatie, al h< itar sommige mensen het hier bést »orl De rijken? Ik weet het niet. N Uur lang geleden werden die nog als ten afgemaakt." CHICESTER In de derde ronde van het tennistoernooi in Chicester in het Engelse Graafschap Sussex is Theo Gorter uitgeschakeld door Odi- zer. De Nigeriaan won in drie sets: 7-5, 5-7 en 6-1. Tussen de buien door is in Belgrado de Daviscupwedstrijd voor de kwart finales van de Europese zone begon nen tussen Joegoslavië en Zweden. Na vele onderbrekingen werd het eer ste enkelspel tussen Zeljko Franulo- vic en Kjell Johansson gestopt bij de stand 3-6,11-9,7-5 in het voordeel van de Joegoslaaf. Ti aan Jnk noe I beri het wereldkampioenschap ln We; spelen. Het zijn Henry Kasperczak (3U ryk Maculewicz (28) en doelman JanTf'ai zewski (31). ZIJ zullen contracten tek< resp. Metz. SC Lens en AC Beerschot VOETBAL De Hongaarse club Fa •ros. vele malen kampioen van Her maar die de titel voor de laatste maai de ln 1976. heelt zijn trainer Jenoe ontslagen. Het bestuur was ontevrede hem. De nieuwe trainer is de oud-spd Ferencvaros Zoitan Friedmansky. die Jaren op Cuba als voetbaltrainer he werkt. De technische directeur van dec befaamde ex-intematlona] Florlan heeft zich teruggetrokken uit zijn fund ct i nu trainer van de jeugd geworden. Fe elftal dat inmiddels is uitgescl toernooi om het wereldkampioen; gentlnie. TENNIS Het merendeel van de aan de open Franse kamj Kanaal overgestoken om zich op gr« voorbereiden op Wimbledon, rto voorbereidingstoemoolen waar Ashe. Newcombc. Tanner pel -ï doordrongen tot de tweede ronde. B.mv le( ar en fllf khol

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 16