ireguet Menselijke resten geïdentificeerd Fijn op reis gaan. En alles perfect geregeld hebben. Wij helpen. ABN Bank Chaos bij vorming van provinciaal bestuur Groningen Kabinet Steuncomité voor gekke moeders van het Plaza de Mayo Protest tegen afwijzing Wagenings experiment Alternatief voor huidige dienstplicht PvdA-fractie in moeilijk parket ieuwe huizen oor zigeuners Nieuwegein Eerste stap in gruweizaak achter Vakbond plan-Pais voor studieduur Aantal stafleden Boerhave-kliniek stapt boos op Projectonderwijs op lyceum DONDERDAG 15 JUNI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 13 Van onze verslaggevers UTRECHT Tijdens de gisteren ge houden eerste lustrumvergadering van de Algemene Vereniging Neder landse Militairen (AVNM) is door de oprichter en oud-voorzitter, Ben Ver- waaijen, een alternatief ontvouwd voor het huidige dienstplichtsys teem. In zijn plan, variabele dienst plicht genoemd, gaat Verwaaijen uit van drie verschillende basisdiensttij den, te weten zes maanden voor lage gevechtsfuncties, acht maanden voor lagere administratieve en logistieke functies, en zestien maanden voor hogere functies. Elk van deze drie basisdiensttijden zou moeten worden gekoppeld aan een drietal herhalings oefeningen van acht weken in zes jaar. Het beloningssysteem zou moeten worden aangepast aan de duur van de dienstplichttijd en het econo misch effect, veroorzaakt door het missen van maatschappelijke carriè- retijd. Verwaaijen. die destijds deel uit maakte van de staatscommissie Mommersteeg, acht evenals die com missie een vrijwilligersleger in Neder land niet mogelijk. Hij is tot zijn alternatief gekomen omdat het naar zijn mening het huidige dienstplich tensysteem in de naaste toekomst tot grote problemen zal leiden. Als be langrijk winstpunt van het alterna tieve systeem noemde Verwaaijen een grotere betrokkenheid van de burger bij het veiligheidsbeleid door dat enerzijds een belangrijk hoger percentage dan het huidige van 35 procent van de dienstplichtigen zal kunnen opkomen, en anderzijds krij gen de dienstplichtigen een eigen stem in de wijze van dienstplichtver vulling. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De verwarring over het provinciaal bestuur an Groningen is gisteren nog groter geworden dan ze al was. oals de kaarten nu liggen bestaat de kans dat de meerder- jieidsstrategie van de PvdA, bedoeld om een links college van deputeerden in het zadel te helpen, er toe zal leiden dat deze rtij in het geheel niet in het provinciaal bestuur zal terugke ien. Volgende week woensdag zullen er nog drie gedeputeer- len gekozen moeten worden in vacatures die gisteren ont- onden door het bedanken van de kandidaat gedeputeerden i de PvdA. lër r de zes Groningers die vorige jek tot bestuurders van hun provin- werden gekozen, hebben er vier i PvdA) gisteren bedankt. Een die vacatures is meteen weer ild door de verkiezing van de ^vdA-er D. J Brouwer. Deze kan ech niet als vertegenwoordiger van En partij worden beschouwd, omdat Jüj in eigen gelederen als een afvallige hordt gezien. De heer Brouwer heeft lijn benoeming in beraad gehouden. Ij kan dat tien dagen doen. De CDA I Vervolg van pagina 1 leid is met de aanschaf. Ook Ister Van Aardenne geeft daarvan (t belang aan in antwoord op vragen It de Kamer Franse industrie heeft hem mee lid, dat er voor Nederlandse be< |ven voor miljoenen aan compen- leorders in het vat zitten. Die or zouden .minimaal" de helft van aanschaf flngskosten bedragen, ins Van Aardenne kan de Franse g daarmee instemmen. De be* ian liet weten dat er aan Lock de bouwer van Orion om compensatieorders is gevraagd, is echter geen verandering „in de lale compensatie verplichting" imen. Lockheedfabrieken kunnen geen 'ltstreekse compensatieorders lieden. Wel heeft Lockheed, voor- ipend op de eventuele aanschaf de Orion, „bemiddeld in het atsen van opdrachten bij de ver- üllende Nederlandse industrieën", t gaat daarbij om opdrachten ter arde van vijf miljoen dollar. Orion is wel aanmerkelijk goedko- r dan de Franse concurrent: in to- 1 circa vierhonderd miljoen gulden gens de laatst bekende cijfers van insie. n Aardenne bevestigt, dat Frank ly van plan is twaalf toestellen van type F27 te bestellen als Neder- id de Atlantique kiest. Van Aar- me houdt het voor mogelijk, dat er er nog eens acht toestellen besteld len worden. adviesraad voor de militaire pro- Ie deelt het optimisme van Fok- over de levering van straalver- 'liegtuigen aan Frankrijk bij de ischaf van de Atlantique. Is voor de eerste keer dat de raad «gevraagd advies heeft uitge- eht er Cees Hoogstraten, die vorige week woensdag zijn beslissing ook in be raad hield, heeft nog tot dinsdag de tijd. Van de zes gekozenen heeft al leen de CDA-er Jan van der Ploeg gisteren meegedeeld dat hij zijn be noeming aanvaardt. De situatie die nu is ontstaan is, dat er drie bestuursleden zijn gekozen, van wie één definitief ja heeft gezegd en twee hun beslissing nog in beraad hebben. Er zijn nu weer drie vakatu- res en volgende week woensdag zal blijken of deze plaatsen alsnog zullen worden ingenomen door PvdA-ers of door leden van de VVD en het GPV. Deze twee laatste partijen zijn giste ren voor het eerst ook in de colleg- besprekingen betrokken en er doem de een bestuur op dat de steun zou kunnen krijgen van CDA, VVD, GPV en de drie PvdA-afvalligen. Complicatie Dit gezelschap heeft 28 stemmen, één meer dan de rest. Een extra complica tie is dat de PvdA-afvalligen nog geen steun hebben willen toezeggen aan kandidaten van WD en GPV. Tot ?en volledige afronding is het giste ren echter niet gekomen. Na de ver kiezing van de PvdA-afvallige Brou wer, stelde Van der Ploeg voor om pas over een week over de invulling van de drie nog resterende zetels te stem men. „Wij willen voorkomen dat we nu met harde koppen tegenover el kaar blijven staan," zei hij nader hand. Van der Ploeg hoopt erop dat er in PvdA-gelederen alsnog bewe ging te krijgen is, zodat er toch nog een bestuur kan komen waarvan vier man door de PvdA en twee door het CDA worden geleverd. De drie PvdA- dissidenten zullen hierover opnieuw •een balletje opgooien in hun fractie. De PvdA-fractie zit in een moeilijk parket. Het gewest van deze partij heeft namelijk besloten dat als uiter ste compromis een bestuur aanvaard baar is van drie man PvdA, twee CDA en voor CPN en D'66 elk één. Het bestuur zou dan zeven in plaats van zes man tellen. CDA, GPV en VVD voelen hiervoor niets omdat deze uit breiding een politieke achtergrond heeft en wat het werk betreft niet nodig is. Voor de PvdA als grootste fractie is een oppositierol na een forse verkiezingswinst die drie zetels meer opleverde weinig aantrekke lijk. In Groningen zou dan een situa tie ontstaan die vergelijkbaar is met de landelijke perikelen toen de PvdA als coalitiepartner voor de regering afviel, hetgeen bij de gemeenteraads verkiezingen en provinciale verkie zingen tot verlies voor deze partij leidde. In kringen van de provinciale PvdA heeft men zich ook nog nauwe lijks bezonnen op de consequenties hiervan. 'EGEIN (ANP) Burgemees en wethoudèrs van Nieuwegein en de raad voorstellen tien tot ftien nieuwe huizen toe te wijzen zigeuners. De vereniging van Ne- 'dse gemeenten in Den Haag dat gisteren bekend gemaakt, huizen komen in 1979 gereed. zigeuners, die ervoor in aanmer- 5 komen, krijgen zolang een Kiplaats in de buurt van de bouw- 'ts. De gemeente zou daar dan een tal voorzieningen treffen. CRM It inmiddels toegezegd twee full- i krachten beschikbaar te stellen opvang en begeleiding. ös eind vorig jaar staan op een uurterrein in Laren tweehonderd uners, voor wie de VNG bemid- voor een oplossing. Voorzover iaat over het vinden van plaatsen ^it doel nu bijna bereikt, aldus de F. 1 Voordat de Larense zigeuners Wonen in, naast Nieuwegein, Ede Veendam, kan nog enige tijd du* wegens te treffen voorbereidin- waarvoor de ministeries van j en van binnenlandse zaken izorgen. sterdam heeft inmiddels tijdelij- standplaatsen ingericht en ftt heeft zich bereid verklaard een aantal zigeuners te zorgen, nkele andere gemeenten is de in een vergevorderd stadium <e opvang van zigeuners, aldus fling DEN HAAG De Haagse politie is erin geslaagd de restanten van een menselijk lichaam, die op 4 juni J.l. in een sloot aan de Lozerlaan in Den Haag werden gevonden, te Identificeren. Gebleken is dat het slachtoffer de 76-jarige Clara van Engers was, die zich Chandramanl noemde. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een groep Argentijnse ballingen in Nederland heeft zich verenigd in een solidariteitscomité met de „gekke vrouwen van het Plaza de Mayo", die elke donderdagmiddag in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires een stille omgang houden voor hun vermiste fami lieleden. Vanavond houden zij op het Amsterdamse Beursplein een soortgelijke stille omgang. De groep bestaat voornamelijk uit Argentijnen, van wie ook familie leden in Argentinië vermist zijn of gevangen zitten. Hun actie richt zich in de eerste plaats op onder steuning van de wekelijkse de monstraties van de vrouwen van het Plaza de Mayo. Het gaat deze vrouwen om gegevens over gevan gen zittende of verdwenen Argen tijnen, de teruggave van de licha men van de vermoorden, de vrijla ting van de 150 kinderen die de afgelopen twee jaar in gevangenis sen en concentratiekampen gebo ren zijn en om toepassing van arti kel 23 van de Argentijnse grond wet, dat bepaalt dat Argentijnen die zonder vorm van proces in de gevangenis zitten de vrije keus moeten hebben tussen gevangen schap of ballingschap. Meer visa Het comité familieleden van ge vangenen in Argentinië (Cosafam) wil in Nederland een campagne beginnen voor uitbreiding van het aantal visa's voor Argentijnse vluchtelingen. De kern van het comité bestaat uit vijftien men sen. Tot de sympathisanten beho ren ook Bolivianen, Uruguayanen, Paraguayanen en Chilenen, van wie familieleden in Argentijnse gevangenissen zitten. Het comité is opgericht in navolging van de oprichting van soortegelijke comi tés in andere Europese landen. Vier vertegenwoordigers van het comité, die gisteren op een pers conferentie het Cosafam presen teerden. vertelden over hun eigen familie-ervaringen met de Argen tijnse regering. Ze gaven de na men van Luis Eduardo Falu, in maart vorig van de straat gehaald en naar een gevangenis in de pro vincie Tucumón gebracht; Luis Arcuchin, vakbondsleider bij de INTEL, de Argentijnse PTT, ont voerd in oktober 1976; Maria Christina Onis, verdwenen op 5 juni 1976 en Samuel Leonardo Slutzky, die een gevangenisstraf uitzit en dit jaar zou moeten vrij komen. Vier namen en vier verha len die exemplarisch zijn voor het lot van duizenden gevangenen en vermisten. - Prins Bernhard heeft gister middag het oude jachtslot „Het Aardhuis" in Hoog Soe- ren geopend: Het Aardhuis is permanent ingericht als ten toonstelling van de flora en fauna van de Veluwe. Hier be kijkt de Prins een wand met hertegeweien. De vrouw, die een fanatiek aanhangs ter van een Hindoestaanse sekte was. had veel kennissen, en is driemaal langdurig in India geweest. In haar flat aan de Hengelo-laan (nummer 1144a) werd overigens geen spoor van een gewelddaad gevonden. Alles leek in goede orde te verkeren. De politie noemt de vindplaats van een deel van haar lichaam logisch, omdat de sloot duizend meter van de flat verwijderd is en de vindplaats langs het eerste weggedeelte ligt waar men, komende van de flat. geen straatverlichting aantreft. Geen aanwijzing Mevrouw Van Engers, alias Chandra manl (die laatste naam stond ook op de deur van haar woning) droeg wes terse kledij als ze de straat opkwam, maar in huis moet ze ook oosterse kleren hebben gedragen. De politie heeft, gezien de ordelijke staat van haar huis, geen aanwijzingen waar de vrouw op kennelijk gruwelijke wijze om het leven is gebracht. De vondst kon worden geïdentificeerd door het geduldig natrekken van tips over mensen die enige tijd niet waren ge zien. Eén van die tips leidde naar het huis van mevrouw Van Engers. Een buur had de sleutels, om gedurende de afwezigheid van de bewoonster de planten te kunnen verzorgen. De be woonster had ditmaal niet gezegd dat ze weg zou gaan. Uit de agenda en de post van het slachtoffer hebben de onderzoekers kunnen afleiden dat mevrouw Van Engers op 27 mei voor het laatst in haar huis is geweest. len tips binnengekregen. Dikwijls wa ren die tips anoniem. Naar veronder steld mag worden van mensen die liever niet met de politie in aanraking komen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De industriebond NVV is het 'met minister Pais eens, dat de studieduur aan de universitek ten en hogescholen teruggebracht moet worden tot vier jaar. „Ervan uitgaande dat ook onderwijs zijn steentje aan de bezuinigingsope ratie zal moeten bijdragen, betekent het plan van Pais inzake het weten schappelijk onderwijs een stapje te rug voor de top van ons onderwijs," aldus het ledenblad „WIK" van de industriebond. Als de weerstand tegen de plannen van Pais om de studieprogramma's tot vier jaar te bekorten onoverkome lijk is en de tegenstanders weer win nen, dan kan het niet anders of er zal in de „lagere sectoren van het onder wijs", bezuinigd moeten worden, zo is de redenering in het blad. „En juist van dat deel van het onder wijs maken de zwakkere groepen in de samenleving het meest gebruik. Aangezien we vinden dat bezuinigin gen hier vermeden moeten worden zien we wel iets in de plannen van minister Pais," aldus het blad. Vijf jaar India Mevrouw Van Engers is op 25 juli 1901 uit Nederlandse ouders geboren. Ze heeft met elkaar (verdeeld over drie perioden) ruim vijf Jaar in India gewoond. In haar woning trof de poli tie vele religieuze voorwerpen aan. Zoals bekend is het in ontbinding verkerende hoofd, samen met inge wanden, in een plastic zak in de sloot gevonden. Deze vondst werd gedaan nadat jongens ter plaatse twee onder benen hadden gevonden. In de plas tic zak heeft de patholoog-anatoom dr J. Zeldenrust ook een religieuze Indiase munt gevonden, en een plas tic kikker. De politie heeft, na de vondst van de lichaamsdelen, tiental- Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Het opstappen van zes stafleden van de Boerhaave-kli- niek voor alcoholici in Schiedam brengt de behandeling van de cliën ten niet in het gedrang. Dit heeft directeur W. den Baas laten weten. Hij verklaarde dat gistermorgen al voorzien was in vier van de zes vaca tures. die ontstaan zijn door de beslis sing van zes stafleden met ingang van 1 augustus hun ontslag aan te bieden. Afgelopen maandag hebben vijf van de zes (één is met vakantie) zich ziek gemeld. Als oorzaak voor hun vertrek hebben de stafleden aangegeven niet te kunnen samenwerken met een waarnemend hoofdverpleegkundige. Volgens het zestal is deze man onge schikt voor een leidinggevende func tie, kan hij niet samenwerken met anderen en werkt zijn aanwezigheid nadelig op de verhouding tussen staf leden en cliënten. Volgens directeur Den Baas heeft hij er van alles aan gedaan om de interne verhoudingen te verbeteren. Zo heeft hij onder meer een wekelijks stafo- verleg ingevoerd, waar de onderlinge problemen uitgepraat kunnen wor den, en ook heeft hij naar zijn zeggen ervoor gezorgd dat de omstreden hoofdverpleegkundige niet langer be last is met de begeleiding en beoorde ling van het personeel. „Desalniette min meenden deze stafleden dat de hoofdverpleegkundige moest ver dwijnen. Het was: hij eruit of anders wij." In de Boerhaave-kliniek worden circa 30 cliënten behandeld. Ze blijven ge middeld drie maanden. ADVERTENTIE Vervolg van pagina 1 Gelijksoortige problemen ontston den met de nieuwe minister van de fensie Scholten. Andriessen vindt dat dit departement eveneens een bijdra- Se moet leveren in de bezuinigingen, 'ver de omvang daarvan verschilt hij echter aanzienlijk van mening met Scholten. Nederland heeft zich vol gens Scholten met een drie procents verhoging van het defensiebudget net weer opgewerkt tot een geloof waardige NAVO-partner en daar zou nu weer op afgedongen moeten worden? Het kabinet vergaderde nog tot gis teravond laat om de gerezen proble men tot een oplossing te brengen. Of dat gelukt stond bij het sluiten van deze editie niet vast. Wel hield men het erop dat het zeker nog tot volgen de week zal duren voor de ombui gingsnota bij de Tweede Kamer kan worden ingediend VAD-ontwerp Een complicerende factor is nog dat Albeda gelijktijdig met de nota een compleet VAD-wetsontwerp bij het parlement wil indienen. Dit om dui delijk te maken dat het kabinet er alles aan gelegen is gunstige voor waarden te scheppen voor de pijnlij ke bezuinigingen. De minister volgt in grote lijnen het wetsontwerp van zijn voorganger Boersma. Het collec tieve deel van de VAD zal dus niet voor de belasting aftrekbaar zijn. Het kabinet heeft echter nog niet beslist of het wetsontwerp in deze vorm wel aanvaardbaar is Bij de ABN kunt u niet alleen een prima vakantie boeken, u kunt er ook alles regelen om die vakantie werkelijk onbezorgd te maken. Zo zijn er natuurlijk ABN Reisverzekeringen met zeer bescheiden dagpremies van f 1,- tot f2,- per persoon. U kunt allerlei extra's meeverzekeren als u wilt. En dan de vragen over reisgeld? Wat voor cheques of vreemd geld moet u meenemen naar het land van bestemming? Waaraan moet u in bepaalde landen in het bijzonder denken? Uw ABN-kantoor helpt u alles op tijd in orde te maken en geeft u enige nuttige wenken mee. Die staan in de folder: 'Al uw reiszaken vlot geregeld'. Stuur mij de folder 'Al uw reiszaken vlot geregeld' Dhr/Mevr.: Straat: Plaats: Ik heb een rekening bij ABN-kantoor: In ongefrankccrde envelop zenden aan: ABN Bank, Afd. 1. D.50, Antwoordnummer 1555,1000 PA Amsterdam. Van on2e onderwijsredactie WAGENINGEN Een grote groep ouders en leerlingen van het Wagenings lyceum hebben gistermiddag geprotesteerd tegen de afwijzing van het experiment Project-onderwijs door de staatssecretaris van onderwijs, drs. K. de Jong Ozn. Zij deelden op het schoolplein stencils en informatie-materiaal uit over het projectonderwijs zoals dat reeds zes jaar op het Wageningse lyceum vorm heeft gekregen. Tegen de verwachtingen in heeft vori ge week staatssecretaris De Jong af wijzend beschikt over de experimen teer-aanvrage. Deze was Ingediend na uitvoerig overleg tussen de docenten, schoolleiding, ouders, leerlingen, het nlet-onderwijzend personeel en de groep ontwikkeling projectonderwijs van de Nijmeegse universiteit die het experiment al een aantal Jaren bege leidt. Het voornaamste argument dat De Jong voor zijn afwijzing aanvoert, is de verdeeldheid onder de ouders. BIJ een onlangs gehouden enquête steun den 194 ouders het project, 195 waren tegen, terwijl 33 blanco stemden. Hij vond dit een te smalle basis. De Jong wijkt hierbij af van een eerder inge nomen standpunt. Op 20 september van het vorig Jaar verklaarde hij dat de mening van de ouders die bij het project waren betrokken de doorslag zou geven. De meeste ouders hadden echter nog geen ervaring met het project-onderwijs, zoals dat in de hoogste klassen van het Wagenings lyceum wordt gegêven. Staatssecre taris De Jong heeft wel toestemming gegeven voor een vakintegratie, een beknotte versie van het Wageningse orolectonderwljs. Het projectonderwijs zoals dat de af gelopen zes jaar vorm heeft gekregen op het Wagenings lyceum is in zover re bijzonder omdat het accent wordt gelegd op de leerhouding. De leerlin gen moeten zelfstandig naar oplos singen zoeken van problemen die nog maar voor een deel met de leerstof te maken hebben. Het doel is vooral het aankweken van een actieve onder- zoekshouding. Deze vorm van projectonderwijs was niet verplicht. Leerlingen van wie de ouders geen toestemming gaven, konden in parallelklassen normale lessen volgen. Ook in de experimen- teeraanvrage stond het projectonder wijs facultatief. De Jong heeft in zijn beslissing tevens laten meetellen het feit dat niét alle docenten positief tegen deze vorm van onderwijsver nieuwing staan. In de projectgroep nemen 28 leraren deel. Dertig leraren zijn pertinent tegen; de rest van het korps (23 docenten) staat er positief tegenover, maar doet niet mee. In het Jaarbeurs Congrescentrum in Utrecht zal vanmorgen om elf uur de film worden gedraaid die ever het Wageningse projectonderwijs is ge maakt. Vanmiddag spreekt de vaste Kamercommissie voor onderwijs over de afwijzing met staatssecreta ris De Jong. -Tel.: -

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13