ndijking Balgzand onrendabel Onrust bij Groenhoven an Agt blijft «duidelijk over raniumlevering 'Politie moet afwachtende rol spelen' 't Is een filter, 't Blijft een Camel. CDA en PvdA tegen C-status Veronica ennia- Konstant Krediet Natuurgebied bij Den Helder kan behouden blijven Brut33 MaltWrfty n Uyl vraagt verantwoording SEI ïurl 1 Meer financiële armslag- Voor die reis naar Amerika, bijvoorbeeld., Snel geld zodra u 't nodig hebt. Fleurop voor. Voorzitter VNG neemt afstand van rapport Rita =5 IENSDAG 14 JUNI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 ADVERTENTIE een onzer verslaggevers ITERDAM Indijking van het Balgzand, een deel van de Waddenzee ten oosten van Den ider is uit economische oogpunt niet rendabel. Ook vanwege de ernstige aantasting van jur en milieu dient een (beperkte) zeehavenontwikkeling in dit gebied van de hand te Milieu voor het Balgzand. Hiervoor was, al dus de commissie-Mazure, nader on derzoek wenselijk. irden gewezen. ADVERTENTIE Dit zijn de voornaamste conclusies van een uitvoerig rapport van hèt Nederlands Economisch Instituut (NEI) en het rijksinstituut voor Na tuurbeheer (RIM) naar de voor- en nadelen van een eventuele inpolde ring en daarmee gepaard gaande ha- venontwikkelng in dit deel van de Waddenzee. Het onderzoek is uitge voerd in opdracht van de gemeente Den Helder. In het rapport komen ook duidelijk de negatieve gevolgen voor natuur en teiten. maar dat opbrengsten daar- naar v*ren Het Balgzand. dat van met opwegen tegen de kosten. wordt beheerd door de Vogelbescher- Deze activiteiten zouden goedkoper herbergt negen soorten belang- m Rotterdam kunnen worden ver- rljke* broedvogels (zoals visdiefjes, richt. Hiermee vervalt de economi- sterns en kluten) en heeft een rijk sche noodzaak tot inpoldering. leven in zee: het fungeert, zoals de gehele Waddenzee, als kinderkamer De plannen tot mpoldering ontston- *oor een deel van het leven in de den m de jaren zestig vanuit de wens Noordzee meer zeehavens te ontwikkelen. In 1969 wees een ingestelde commissie Daarnaast verricht het Nederlands op de noodzaak achtduizend hectare Instituut voor onderzoek van de zee wad bij Den Helder in te polderen (nioZ) ecologisch onderzoek op het vanwege de ontwikkeling van ha- Balgzand en betekent verlies van dit yens, industrie, defensie-activiteiten, geb^d tevens het verlies van de geda- landbouw en recreatie. Hoewel de door de regering ingestelde Wadden commissie in 1974 inpoldering van de Waddenzee van de hand wees, maak te deze commissie één uitzondering ne financiële en wetenschappelijke investeringen. Voorts vormt het Balgzand en soort waarschuwingslicht voor vanaf de Noordzee via het Marsdiep de Wad denzee binnendringende vervuiling. Uit onderzoek van het NIOZ is geble ken, dat de vervuiling het eerst wordt gesignaleerd op het Balgzand. De vice-voorzitter van de Landelijke vereniging tot behoud van de Wad denzee. Jan Boom, zei gisteravond „buitengewoon blij" te zijn met het uitvoerige en gedegen rapport van beide instituten. Jan Boom: „Het is precies gelopen, zoals wij vanaf 1969 hebben bepleit. We wilden een open procedure, waarin alle argumenten voor en tegen op een rij zouden wor den gezet, zodat de strijd met open vizier gestreden kon worden. Dat is, nu de gemeente Den Helder dit rap port heeft laten opstellen, inderdaad gebeurd. Je kunt dit rapport zien als de voorloper zien als de voorloper van een milieu-efect-rapport. Het getuigt van een aanpak die dringend gewenst is om gefundeerde beslissingen te kunnen nemen." Verwacht wordt dat, nu het onder zoek negatief is uitgevallen, het Balg zand als natuurgebied behouden zal kunnen worden. De mogelijke inpol dering van het gebied vormt een van de vele bedreigingen waaraan de Waddenzee is blootgesteld en waarte gen actiegroepen jarenlang strijd hebben gevoerd. Ook het provinciaal mmmbwmmmmmmhmmmmm bestuur van Noord-Holland is geen het nieuwe college deelnemende par- Directie stichting beticht van belangenverstrengeling tijen zijn overeengekomen het Wad dengebied inclusief het Balgzand als een natuurgebied van internationale betekenis te willen beschermen. Off-shore In het rapport wordt gesteld, dat in poldering van het Balgzand alleen van belang is voor off-shore activi- ijfthij ideriK ®N HAAG Premier Van Agt heeft na herhaaldelijk lidringen de Tweede Kameroen duidelijkheid verschaft tt het tijdstip waarop het kabinet een definitieve beslissing mt en bekend maakt over de levering van verrijkt uranium Brazilië. lgen, i die toez.Y. H. E.I J. n onze parlementsredactie it hem door Kamervoorzitter deling namens de Tweede Kamer twee maal toe was gevraagd om lelijkheid te verschaffen over het [tip waarop de Kamer het besluit bediscussiëren, volhardde de pre- j in de mededeling dat hij van |P: B-1 lis deze week „tot een bescheid te bedani ien", maar dat hij daarover geen trekte zekerheid kan geven. voorlopige standpuntbepaling zou zijn, waarna de Tweede Kamer het laatste woord zou krijgen over verde re deelname van Nederland aan de levering aan Brazilië. Maar premier Van Agt wilde dat niet herhalen waardoor nu over de aard van de regeringsbeslissing weer onduidelijk heid is ontstaan. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Onder de bijna honderd personeelsleden van de Gelderse stichting Groenhoven, die opvang biedt aan ex- psychiatrische patiënten, is grote onrust ontstaan. De oor zaak ligt in de handel en wandel van directie en bestuursle den. Zij hebben hulpverlening verstrengeld met eigen belan gen zo heeft een onderzoekscommissie uit het personeel vastgesteld. De commissie heeft een advocaat in de arm genomen, die nu overweegt aan te kloppen bij het openbaar ministerie. De personeelsleden zelf hebben een vergelijking gemaakt met het zoge heten „Nollen-syndicaat", een on doorzichtig geheel van bedrijven en instellingen voor zwakzinnigen zorg, opgericht door de Brabantse notabel Nollen. Het bestuur heeft daar boos op gereageerd. Elke ver gelijking zou mank gaan. Voor de onderzoekscommissie staat echter vast „dat van verwevenheid van belangen sprake is". Ook het PvdA-kamerlid F. Castricum heeft „de indruk dat er vanuit de stich ting pure commercie bedreven is". Castricum heeft gisteren in schrifte lijke vragen aan betrokken bewinds lieden opheldering gevraagd. Hij wil ook weten of de hulpverlening wel voldoende kwaliteit heeft. De stich ting Groenhoven ligt al meer dan een jaar overhoop met het ministerie van CRM. De stichting is door het minis terie stevig op de vingers getikt. Huis vesting, betaald met overheidsgeld, mag niet gebeuren op basis van per soonlijk belang van exploitanten, schreef de heer D. Goudzwaard, hoofd van de afdeling sociale revali datie, een jaar geleden aan Groen hoven. geld voor voorzieningen als verpleeg tehuizen en gezinsvervangende te huizen." Bij het bezoek van de bejaarden uit het gehele land gisteren op paleis Soestdijk speldt hier de 84- nieuwe eigenaar verhuurt het jarjge heer Wandel uit Vlissingen Koningin Juliana een broche op. 4 aan Ha efiohfincr flrftonhnuOTl CRM wist een aantal staaltjes van ositieleider Den Uyl wil nu pogen collega-fractievoorzitters in de ede Kamer over te halen om pre- Van Agt en minister Van der lauw van buitenlandse zaken don- Beilenjlag naar de Tweede Kamer te komen om daar verantwoor- Delfsite komen afle8gen. jdgebrek te Hl Tweede Kamer dreigt in ernstig gebrek te geraken als de rege- sbeslissing over de omstreden A. E^stie niet snel wordt afgehandeld. deze week resteren nog twee ver- Jerweken vóór het zomerreces rvan de laatste week volledig in arding! lag zal worden genomen door de W. Dc preking van de bezuinigingsplan- die het kabinet momenteel uit- edt. Derhalve resteert slechts vol le week voor het Kamerdebat de ultracentrifugekwestie. Kamer schaarde zich gisteren ter het initiatief van oppositielei- Den Uyl om bij het kabinet op d aan te dringen. Waarnemend A-fractievoorzitter maakte daar- Iclcl 1361 voorbehoud dat die spoed niet ^^ist is als daarmee een maximale [omst van de onderhandelingen de Urencopartners is gediend. n de F jnjew erd die verl maa Hel natii A. H. van iduidelijk lMI H het i ?en Ji i leden ïvor< iropa. in swëdl< d voor orwaï am. 3lnzl [aan. aldus I en 77 en vrij in gewf kwaliti allen ADVERTENTIE Of welk doel dan ook. Met het Ennia Konstant Krediet hebt u altijd geld achter de hand dat u op elk gewenst moment kunt besteden. En wat de maandelijkse aflossing betreft u krijgt 2 unieke vriistellinqskaarten om in te zetten wanneer betaling u niet gelegen komt. Vraag uw (verzekenngs)adviseur over het •Ennia Konstant Krediet. Hij regelt het vliegensvlug. belangenverstrengeling te noemen. Een psychiater was bestuurslid en tevens betaald deskundige in dienst van Groenhoven. Een accountant was bestuurslid en uit hoofde van zijn beroep ook betrokken bij de exploita tie van de tehuizen. Een derde be stuurslid, een makelaar, had ook een rentebelang bij de exploitatie. De di recteur tenslotte was ook nog ver huurder van enkele panden, waar ex- psychiatrisch verpleegden verzorgd werden. De brief van CRM bleef geheim voor de personeelsleden van Groenhoven. Pas eind vorig jaar kregen zij het vermoeden dat bestuursleden en di recteur economische belangen heb ben bij de exploitatie van de stich ting. Een eerste onderzoek werd inge steld. Dat bracht een opmerkelijke transactie aan het licht. Een van de Groenhoventehuizen in Nijenburg wisselde begin vorig Jaar op een dag tweemaal van eigenaar. Een BV in onroerend goed (oprichters: de direc teur en een bestuurslid van Groenho ven, aldus het personeelsonderzoek) kocht het bewuste pand voor ruim 1,4 miljoen gulden. Later die dag werd het verkocht voor ruim 1.5 miljoen. De pand aan de stichting Groenhoven. De stichting, zetelend in het Gelderse Bruchem heeft twaalf tehuizen in be heer, in de provincies Noord-Brabant, Utrecht en Gelderland. De huizen worden grotendeels gefinancierd uit de algemene bijstandswet, via uitke ringen aan de bewoners. Het ministe rie van CRM houdt er toezicht op dat de bijstandsbedragen, uitgekeerd door gemeenten, redelijk blijven. Aan de exploitanten van dit soort tehuizen geeft CRM adviezen over de verzorgingsprijs. Een situatie, waarin volgens de heer Goudzwaard van CRM „tal van foefjes mogelijk zijn, wat helaas ook gebleken is". Naar zijn mening is er nog weinig verbe terd sinds CRM een jaar geleden Groenhoven kapittelde. Maar er is wel verbetering op komst. De Tweede Kamer heeft enkele weken geleden een wijziging van de bijstandswet aangenomen. De heer Goudzwaard vertrouwt erop dat daarmee de be wuste zeer trieste praktijken spoedig uitgebannen worden. Het personeel van Groenhoven vindt, dat de hulpverlening aan ex-psychia trisch verpleegden uiteindelijk be taald moet worden uit de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Goudzwaard: „Een dure wet. Maar wel een wet, die glashelder laat uitkomen wat er gebeurt met het ADVERTENTIE vader, die weet waar Abraham de. luist, ja. Laai uw prcscnlje niet als mosterd na de maallijd komen. Bestel snel bloemen. Fleurop Interflora staat er Koninginnegracht 135. Den Haag. ESCH (ANP) Tijdens een felle uit slaande brand in een alleenstaande woning in het Brabantse Esch is gis termiddag de 52-jarige mevrouw P. van Dijk-Van Eschdonk om het leven gekomen. De 29-jarige mevrouw L. Santbergen werd ernstig gewond en moest worden overgebracht naar een ziekenhuis in Den Bosch. DEN HAAG De frac ties van CDA en PvdA zullen minister Gardeniers van CRM trachten te weerhouden van haar voornemen om Ver onica de status van C-omroep toe te kennen. Beide fracties menen, dat niet is voldaan aan de voor het nemen van zo'n beslissing vereiste voor waarden. Zij zullen hun be zwaren morgen tijdens een onderhoud van de vaste Ka mercommissie voor CRM met de bewindsvrouw naar voren brengen. Deze bespreking is belegd op verzoek van de CDA-fractie. De kern van de bezwaren is dat geen onderzoek is ingesteld naar de com merciële bindingen van Veronica. Hierdoor bestaat geen inzicht in de vraag of Veronica voldoet aan de eis van de omroepwet dat zendgemach tigden „niet gericht mogen zijn op het maken van winst, voorzover deze niet voor de vervulling van de om roeptaak bestemd is". Om deze reden heeft de omroepraad geen volledig eind-advies aan de minister kunnen uitbrengen. In beide fracties wordt erop gewezen, dat het bewuste artikel van de om roepwet nog is aangevuld en toeges pitst met de bepaling, dat zendge machtigden evenmin dienstbaar mo gen zijn aan het maken van winst door derden. ADVERTENTIE £-.ler Van Agt gaf gisteren ook na baald aandringen geen duidelijk- over de aard van de regerings- ssing. Minister Van der Klaauw buitenlandse zaken had eerder ]d dat de beslissing slechts een- tanl J" H.v "O (ANP) 10 (ANP) De Nederlands- -Westduitse onderneming Urenco Wrl in Japan orders te krijgen de verrijking van uranium, op van een contract voor 10 tot 12 vanaf 1982. Dit heeft een woord eer van het ministérie van Handel den jodustrie in Tokio gisteren meege- ,pa. 8 De Urenco-delegatie heeft aan- and« den 10.000 t n.verrijkt uranium te enoptf rrn- De Japanse minister Komoto hopen dat de kwestie verder zal n besproken met Japanse afne- onder wie de grote elektriciteits- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het is. op zijn zachtst gezegd, voor discussie vatbaar of het op de weg van de politie ligt het initiatief tot vernieuwingen te nemen. In de Nederlandse verhoudingen past het beter dat zij de uit de samenleving opkomende behoeften aan verandering en vernieuwing opvangt en daarvoor ruimte maakt. Tot elke prijs moet vermeden worden dat de politie zich „op het politieke pad" begeeft. tard iiv •en. beMpns Japanse Industriële kringen Japan er voor gezorgd, dat het Ie verrijkt uranium krijgt eljk uit de Verenigde Staten in zijn behoeften tot 1990 te i. Men wil echter over meer Beiers kunnen beschikken ten de energievoorziening een zo Biogelijke basis te geven. Met die woorden nam de Vere niging van Nederlandse Ge meenten (VNG) gisteren bij monde van haar voorzitter, drs J. A. F. Roeien, afstand van de in het geruchtmaken de rapport „Politie in veran dering" neergelegde conclusie dat de overheid als „de ideale initiator van vernieuwingen" moet worden gezien. Een ge vaarlijk uitstapje naar het „politieke pad" zag Roeien, burgemeester van Arnhem, in de aan de politie toegedachte actieve rol in de bevordering van wat wezenlijk is voor de democratie. De voorzitter van de VNG plaatste zijn kanttekeningen bij het rapport op een twee daags congres in Den Haag. waarop een groot aantal bur gemeesters en andere ge meentebestuurders discussi eert over het onderwerp „De gemeente en de politietaak". Het rapport „Politie in veran dering", vervaardigd door een projectgroep onder leiding van de Groningse hoofdcom missaris van politie K. Heij- ink, ontvouwt een stoutmoe dige visie op de taak van de politie in een veranderende samenleving. Het rapport trok en trekt vooral de aandacht, omdat het vraagtekens plaatst bij het voortdurend geuite ver langen naar meer mankracht voor de politie. Volgens de aur teurs dient de gebrekkige ma- nier waarop de politie functio- W lJKtCdUlS neert niet (uitsluitend) aan personeelsgebrek te worden toegeschreven. Naar hun me ning dient vooral aandacht te worden besteed aan een ver betering van de organisatie structuur. pleitte toch weer voor een „noodzakelijke sterkteverho ging van de politie". Hij signa leerde een „aanzienlijke ver mindering in contact tussen publiek en politie", wat hij „bedenkelijk" noemde. Naar zijn mening heeft het publiek het gevoel niet beschermd te worden, doordat er overdag bijna geen en 's avonds en 's nachts in het geheel geen agenten meer op straat lopen. VNG-voorzitter Roeien, die gisteren naast kritische ook wel enkele vriendelijke woor den voor het rapport over had. Behalve versterking van de politie bepleitte Roeien een „regelmatige voetsurveillan ce" in de belangrijkste stads straten en bij 'verkeersknoop punten, een betere opleiding van politiemensen, samen werking met professionele maatschappelijke hulpverle ningsorganisaties, een lande lijk werkend informatie-sys teem op het gebied van de criminaliteitsbestrijding, en „invoering van het systeem van wijkagenten". Met betrekking tot die wijk agenten distantieerde de voorzitter van de VNG zich eveneens van het rapport „Po litie in verandering". Daarin wordt voorgesteld de politie taken te laten uitvoeren door wijkteams van betrekkelijk kleine omvang, die gebonden zijn aan „kleinschalige" sa menlevingsverbanden en die met een zekere mate van zelf standigheid opereren. Basis Hoofdcommissaris Heijlnk, een van de sprekers op het congres, legde er gisteren nog eens de nadruk op dat die wijkteams niet moeten wor den gezien als groepen wijk agenten (dan wel rayon- of buurtagenten), zoals veel korpsen die al kennen. De wijkagent, zei hij, ls een speci alist met „zijn eigen afge schermde vakje binnen de hiërarchie," terwijl het wijk team een algemene taakstel ling heeft. De wijkteams, al dus Heijlnk. dienen „de brede basis van de korpsorganisatie te vormen". VNG-voorzitter Roeien sprak gisteren van „weinig bemoedi gende ervaringen" die in het buitenland met „vergelijkba re constructies" zijn opge daan. en concludeerde dat de instelling van wijkteams voor lopig niet tot krachtige aanbe veling kan leiden. Naar zijn oordeel zijn met de wijkagent veel gunstiger ervaringen op gedaan en zou Uitbreiding van het aantal wijkagenten daar om wel gepropageerd kunnen worden. „En probeert u wel Rita voor de ko mende twee weken buiten ieder ge vecht te houden

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3