acht overheid toegenomen Dikkerds zijn toch geen gehandicapten (y\L :w Ook VMF boycot Israël Een Pandbriefbiljet van f1.000,- groeit naar fl.419,- *0 Beter laat dan nooit Verreweg de beste manier van sparen is met Pandbriefbiljetten van de Westland/ Utrecht Hypotheekbank. Hoe komt dat? Ten eerste zijn het biljetten aan toonder. Daarbij geven ze na vijf jaar de hoogst gekweekte rente. Rente op rente, zodat een biljet in vijf jaar ongeveer de helft in waarde dc huidige rentestand is Het sympathieke van een Pandbriefbiljet is bovendien, dat uw spaargeld niet muurvast ligt. Want na 2,3 of 4 jaar kunt u het verzilveren. Wilt u meer informatie over deze profijtelijke spaarvorm? Uw financieel adviseur /vs VVestland Utrecht kan u er alles over vertellen. Hypotheekbank Onze nieuwste spaarvorm geeft de volle rente. Nuttig boek, maar tips over kleding soms te fraai \v> GE-strijkijzers le vensgevaar li j k Ondanks huishoudelijke apparatuur nog lange werkweek voor vrouwen gilSDAG 14 JUNI 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 21 ur'v%r~ *- ***-*^& K JE— l bestuur van de 60-jarige CBTB (van rechts naar links) de I ■en R. van der Sar, A. Brouwer, W. ter Beest, W. Sonderse, K. Wassenaar, voorzitter P. Bukman, T. Tolman, W. van Til burg, J. Haspers, P. Faber, H. Griffioen en P. Blokman. in een onzer verslaggevers BNHEM „Met name de lts te tien jaar heeft een ge- ïldige machtsconcentratie de overheid plaatsgevon- n. Naarmate de overheid ter taken krijgt hetzij Egeëigend, hetzij toege- boven, hetzij opgedragen ,ar die maat groeit ook de rantwoordelijkheid van het dement, als eerste politie- tegenspeler van het ka- net." zei drs Piet Bukman, voorzitter D de Nederlandse Christelijke Boe- en Tuindersbond, gisteren in ïhem tijdens de viering van het jarig jubileum van de CBTB. ze jubileumbondsdag werd, behal- door vele honderden leden, ook gewoond door de oud-voorzitters B. W. Biesheuvel en drs R. Zijlstra mede, ook nog enkele namen te •men, de fractieleider van het CDA de Tweede Kamer mr W. Aantjes, voorzitter van het CNV H. van der uien en de voorzitter van de Voe- gsbond FNV C. Schelling. heer Bukman zei op het stand- ït te staan dat de overheid, ook al deze een zaak van onszelf, toch in de gaten moet worden gehou- 1. Dit niet vanuit een geest van ntrouwen, maar gewoon en nuch- omdat elke machtsconcentratie fs als deze wordt ingegeven door politieke ideaal dat de macht preid moet worden het risico oneigenlijk gebruik in zich bergt. de draagwijdte van haar eigen hande len kan overzien. Ook heb ik soms het beangstigend gevoel, dat het parle ment niet voldoende is toegerust om gefundeerd en deskundig tegenspel te bieden, waardoor de controle op de geconcentreerde macht niet hele maal tot z'n recht komt." Hij tekende hierbij aan, dit niet ver wijtend te bedoelen en nog veel min der op het oog te hebben de deskun digheid, die in het bedrijfsleven aan wezig is, té gebruiken als argument om de rol van het parlement uit te hollen of zelfs over te nemen. Waarschuwing principe verder zal afnemen. Dat wil zeggen, dat men zich op andere gron den dan levensbeschouwing aansluit bij organisaties." Omdat het „geen kleine jongens" zijn, die dat zeggen, moet hun mening serieus worden genomen, zei Bukman hiervan. Hij tekende hierbij voorts nog aan: „of de keuze voor een chris- telijk-sociale organisatie als de CBTB bij voortduur gerechtvaardigd is, zal afhangen van de vraag of we werkelijk bereid zijn het grote gebied om in Christus naam onze naaste even lief te hebben als onszelf, door te laten werken in de landbouwpolitiek die wordt voorgestaan." genspel zag hier een zeer grote en zware antwoordelijkheid liggen bij de ksvertegenwoordiging. „Ik vrees eens," zo merkte hij in dit ver- id op, „dat de overheid niet altijd De CBTB-voorzitter zei juist te willen waarschuwen voor een dergelijkè ontwikkeling, die uiteindelijk de de mocratie om zeep zou brengen. „En dat gebeurt, als bedrijfsleven en over heid samen de zaken gaan regelen en daarmee de volksvertegenwoordiging buitenspel zetten." Om misverstand te voorkomen on derstreepte hij, zeer te hechten aan een goed samenspel van overheid en bedrijfsleven. „Dat is nodig en nuttig; de praktijk heeft dat bewezen." Maar hij meende dat overheid en bedrijfs leven met elkaar een onvoldoende breed draagvlak vormen, voor de ver antwoordelijkheid voor het gebeuren in onze samenleving op sociaal-eco nomisch terrein. „De volksvertegen woordiging hoort erbij; in versterkte mate zelfs," aldus Bukman. Voorts hield hij de aanwezigen voor,- dat een christelijke standsorganisa tie geen vanzelfsprekende zaak. is. In dit verband wees hij ook op het rap port „De komende vijfentwintig jaar" van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. Daarin wordt ten aanzien van levensbeschouwelij ke organisaties opgemerkt: „Wij ver wachten dat de betekenis van geloof en levensovertuiging als organisatie- Bezinning QUITO Ecuador heeft een schuld afgelost die is ontstaan ten tijde van de onafhankelijkheidsoorlogen van het land, 148 jaar geleden. Na een speurtocht in Londen naar houders van deze stokoude obligaties, die een rente dragen van vijf procent per jaar, kon 850.000 dollar worden ifgelost. In de tijd dat de legendarische „bevrijder" Simon Bolivar heerste over Columbia, Ecuador en Venezuela, werden 800 obligaties van elk duizend dollar uitgegeven voor de financiering van een spoorweg. Verder werden 350 obligaties uitgegeven van elk negentig dollar voor de aankoop van.' jout en werden 105 obligaties in de oude „Condor"-valuta uitgegeven. De aflossing betreft het Ecuadoriaanse deel van de totale schuld. In een bijzonder fonds is 90.000 dollar gestort voor het geval dat er nog IMBlmeer rechthebbenden komen opdagen. Veel van de waardevolle papier- jHKies schijnen echter verloren of vernietigd te zijn in de loop der jaren. 7.55 3.40 9.25 5.10 0.95 6. 2.65 *50 xtra. De nieuwe CNV-voorzitter Harm van der Meulen, die in zijn kwaliteit als voorzitter van het Convent van de Christelijke Sociale Organisaties sprak, bracht de ontploffing in de christelijke sociale beweging begin deze eeuw ter sprake waarbij hij op merkte: „toen zagen we elkaar niet als vijanden en dat is gelukkig van- daag-de-dag nóg zo." Hij noemde groepsbelangen legitiem, maar waar schuwde dat die nooit mogen worden doorgedrukt door de macht van het getal. Voorts toonde hij zich een grote voor stander van het voorstel van de Indu striebond CNV (district Noord-Hol land) om op verschillende niveaus bezinningsconferenties in convent- verband te gaan houden. „Die confe renties worden pas levend, als de ba sis daarin een rol gaat spelen," aldus de heer Van der Meulen. Problemen Minister De Koning (Ontwikkelings samenwerking) schetste in zijn toe spraak „De CBTB en de verre naas te" de problemen en de noodzaak van een snellere groei van de landbouw in ontwikkelingslanden. Hij noemde het merkwaardig, dat de politiek van de Europese Gemeenschap vrijwel ge heel op Afrika is gericht, terwijl het hongerprobleem in Zuid-Oost-Azië nog groter is. Zo'n vijfhonderd mil joen mensen waarvan de helft kin deren lijden honger, en daarom zal voedselhulp in grote omvang nog Ja ren lang nodig blijven. Wat het Nederlands ontwikkelingsge bied betreft legde hij er de nadruk op dat ons land zich, ook internationaal, zal verzetten tegen protectionisme (bescherming van de eigen markt). Andere uitvloeisels van het Neder lands ontwikkelingsbeleid zijn: ver groting van de ontwikkelingshulp, een regeling van de schulden die arme landen hebben, een betere op brengst trachten te breiken voor de grondstoffen die ontwikkelingslan den uitvoeren en mogelijkheden scheppen dat ontwikkelingslanden (betere) toegang krijgen tot de kapi taalmarkt. Hij noemde het ontwikkelingsvraag stuk een taai en moeilijk oplosbaar probleem, waarvoor veel geld en vooral geduld en volharding nodig is. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het VMF-Stork- concern doet geen zaken met Israël en heeft dat ook de laatste jaren niet gedaan. Het concern houdt zich aan de anti-Israël boycotregels van de Arabische Liga. Dat heeft secretaris van de raad van bestuur mr. H. C. van Geer desgevraagd verklaard. „Als je zaken doet met andere landen moet je je aan de wetten van die landen houden. Dat geldt voor het contact met iedere staat dus ook in het geval van de Arabische landen." Zou VMF-Stork zich van relaties met de Arabische wereld onthouden dan is dat slecht voor onze werkgelegen heid, zei de heer Van Geer. Wanneer VMF-Stork zaken doet met Saoedi-Arablë of andere Arabische staten is dat uiteraard de verant woordelijkheid van het bedrijf. Maar een besluit om principieel niet met deze contacten door te gaan achtte de secretaris niet np de weg van het bedrijf liggen, omdat dit primair een politieke zaak is. Een eventuele be slissing op dit punt is daarom een zaak van de regering, zo merkte de secretaris op. Binnen het VMF-Storkconcem zijn het vooral de bedrijven in de monta gedivisie, die orders voor Arabische landen uitvoeren. Andere concerns die zich aan de Arabische boycotbe- pallngen houden zijn ónder meer: Ballast-Nedam, Adriaan Volker, Ste- vin, Bos Kalis, OGEM en de AMRO. ADVERTENTIE Stij (effectief rendèment 7,25%) Rente percentage 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar 7 1092 1174 1274 1403 71/4 1097 1183 1286 1419 71/2 1103 1191 1299 1436 73/4 1108 1199 1311 1452 8 1113 1208 1323 1469 81/4 1118 1216 1335 1486 81/2 1124 1225 1348 1504 8 3/4 1129 1234 1360 1521 9 1134 1242 1373 1539 91/4 1140 1251 1386 1556 91/2 1145 1260 1399 1574 93/4 1150 1268 1412 1592 Amsterdam. Rokin 74-76,020-24 9102 Amsterdam, Westeinde 26,020-264400 Amsterdam, Sarphatistraat 1020-252525, tst. 41 en 42 Rentepercentages en afgifteprijs behoudens wijzigingen na 12 juni 1978. In ons land leven ongeveer een mil joen lichamelijk ge handicapte men sen. Daaronder be vinden zich mensen met een licht ge brek, maar ook mensen met een zware handicap; mensen, die prima meekunnen in het gewone leven en mensen, die specia le aandacht nodig hebben om mee te kunnen in de maat schappij. Allerlei verenigingen en instanties houden zich bezig met de belangen behartiging van deze groepen: men spant zich in voor aangepaste woonvormen, voor bete re uitkeringen, voor goe de vakanties en voor een betere integratie met de „gewone" mensen. Heel belangrijke zaken alle maal. Juist omdat er op dit vlak zoveel te regelen en te bevechten valt, is het geen wonder, dat de rela tief minder belangrijke problemen minder of geen aandacht krijgen. Daar is bijvoorbeeld het probleem van de kle ding: op het grote geheel misschien van onderge schikt belang, maar voor een lichamelijke gehan dicapte, die toch ook elke dag weer kleren aan moet, zeker belangrijk. Er zijn natuurlijk gehan dicapte mensen genoeg, die geen enkel probleem hebben met het kopen van kleren: ze passen in de normale confectie of hoeven daar hoogstens hier of daar iets aan te veranderen. Maar er zijn ook grote groepen ge handicapten, .wier licha melijke afwijking zo in grijpend is, dat zij aange wezen zijn op speciaal voor hen gemaakte of aangepaste kleding: een groot deel van de 60.000 rolstoelgebruikers, de mensen met arm- en beenprotheses of met orthopedische corsetten zal niet zomaar in de doorsnee confectiema ten kunnen. Deze men sen zullen óf in zelfge maakte kleding óf in aangepaste confectiekle- ding hun heil moeten zoeken. Nuttig Vandaar dat het heel nuttig is. dat er een boekje op de markt ge bracht is, waarin de mode wordt aangepast aan mensen met een handicap. Het boekje „Pas mode aan" is ge schreven door een aantal ergotherapeuten in sa menwerking met een modeontwerpster. Aan de uitgave heeft verder de Stichting Aanpassin gen voor Gehandicapten in Leidschendam meege werkt. In het eerste deel van het boek worden zeer prakti sche adviezen gegeven voor kleding voor be paalde groepen gehandi capten. Hier wordt niet alleen aandacht ge schonken aan de aanpas sing van bestaande mo dellen, maar ook aan de meest geschikte stoffen, de manier, waarop aller lei kledingstukken het makkelijkst aan en uit te trekken zijn en het ver vangen van moeilijke sluitingen door makke lijk te hanteren sluitin gen (ritsen en klitten band blijken gezegende uitvindingen voor ge handicapten). Om een paar groepen ge- In het algemene deel worden tips gegeven, waaraan kleding so wie so moet voldoen om draagbaar te zijn voor gehandicapten: bij voor beeld makkelijk klitten band of een ritssluiting in plaats van moeilijke knoopsl ui tingen, wijde modellen, met rekbare tussenstukken, zodat een Jurk of pantalon niet knelt of scheurt bij plot selinge ongecontroleerde bewegingen, voorsluitin gen in plaats van een sluiting op de rug (bij voorbeeld bij een bh) manchetten vervangen door tricot-boordjes of een door de zoom gere gen elastiek (waardoor geen manchetknopen of andere sluitingen nodig zijn) wijde raglan mou wen, waardoor de kle ding makkelijker aan te trekken is en veel ritsen her en der, waardoor broeken of Jurken ook anders dan op de geijkte manier aangetrokken kunnen worden. De ad viezen worden allemaal aan de hand van teke- handicapten te noemen, wier kledingsproblemen speciaal in dit boek be handeld worden: kinde ren met een corset, men sen met aangeboren been- of armamputaties of stijve gewrichten, rol stoelgebruikers. kinde ren met spierdystrofie. (De nadruk ligt in het boek vooral op kleding adviezen voor gehandi capte kinderen. Alle strijkijzers van het merk General Electric (GE), die de laatste jaren zijn verkocht, hebben beugels die los kunnen raken en daardoor le vensgevaarlijke onge lukken kunnen veroor zaken. Dit is gebleken na een onderzoek van de Econo mische Controle Dienst, die een controle instelde nadat een tweejarig kind in Voorburg onder stroom had gestaan. Dit blijkt uit het blad Koop kracht van het Konsu- menten Kontakt. Iedereen die een strijkij zer van General Electric heeft doet er daarom ver standig aan. naar de win kel te gaan waar dat strijkijzer is gekocht of naar een andere dealer van General Electric. Daar wordt in het strijk ijzer een rubberen om hulsel gemonteerd, waardoor het risico wordt weggenomen. Vanzelfsprekend is deze service voor rekening van General Electric. Mensen die geen QE- dealer in de buurt heb ben, kunnen met hun strijkijzer naar een er kende elektricien Deze kan een omhulsel bij Ge neral Electric bestellen en het vervolgens in het strijkijzer inpassen. Zijn arbeidskosten worden door GE vergoed. Ondanks allerlei huis houdelijke (hulp)appara- ten, zoals een stofzuiger, wasautomaat en koel/ diepvrieskast, maakt de hulsvrouw werkweken van meer dan veertig uur. Hierop wees me vrouw Annelies de Vries onlangs in een toespraak voor de Vereniging voor Huishoudwetenschap- pen in Wageningen. Een onderzoek, dat re cent is gehouden, toont namelijk aan. dat ge trouwde vrouwen zonder een baan buitenshuis maar met kinderen bene den de vijftien Jaar, ge middeld 42.2 uur per week besteden aan huis houdelijk werk. kinder verzorging en bood schappen Gehuwde vrouwen die wel een be trekking buitenshuis hebben, besteden aan de huishouding, kinderver zorging en boodschap pen nog altijd 34.2 uur. In het geval een vrouw een baan buitenshuis heeft, blijft de huishou ding onder haar verant woordelijkheid. Een man met een buitenshuls wer kende vrouw besteedt bijna een uur minder aan huishoudelijk werk. kin derverzorging en bood schappen, dan een man met een niet-buitenshuis werkende vrouw. Tegen deze achtergrond plaatste zij de kritiek vanuit de vrouwenbewe ging. Die richt zich in de eerste plaats op het feit dat de vrouw en niet de man verantwoordelijk wordt gesteld voor huis houding en kinderen, en in de tweede plaats op de omstandigheden waar onder huisvrouwen dit werk moeten doen; de 'arbeidsvoorwaarden'. ningen duidelijk gemaakt. Hoe nuttig ik dit boek ook vind, toch heb ik er wel kritiek op hier en daar. Om te beginnen keek ik wel heel vreemd op om tussen alle moge lijke (zware) handicaps ook figuren met brede heupen of een te zware boezem aan te treffen. Uiteraard moeten deze mensen ook extra letten op welke kleren zij kie zen (bij voorbeeld liever geen strepen in de breed te. geen grote, drukke motieven enz.) maar om deze dikkerds in éën adem te noemen met mensen die spastisch zijn of in een rolstoel moeten zitten, gaat mij te ver. Een paar weken flink aan de lijn doen en de te brede heupen of de te zware boezem kunnen al een heel eind geslon ken zijn, dus je kunt nau welijks van een handi cap spreken. Bovendien lijkt het mij onzinnig te verwachten, dat dikke mensen, die een boek zoeken over voor hen ge schikte mode. uitgere kend een boek voor ge handicapten zullen ko pen. Zo vereenzelvig je hen met een groep, waar ze beslist niet bijhoren. Zeuren Ik weet niet of de schrijf sters opzettelijk de dik kerds opgenomen heb ben in dit boek met de gedachte: aan iedereen mankeert wel iets. maar ik geloof niet dat dit voor echt gehandicapten een troost is. Ik persoonlijk zou me, wanneer ik echt gehandicapt zou zijn, juist ergeren aan deze combinatie. Ik zou den ken. waar zeuren die mensen over. Een ander punt van kri tiek vormen de tekenin gen. Deze zijn te mooi om waar te zijn. Een snoezig meisje met een snoezig beugeltje om haar benen, waarom heen dan weer snoezige beenwarmers gedragen worden. In werkelijkheid zal het er allemaal wel wat minder snoezig uitzien. Ik had het veel eerlijker en realistischer gevon den. wanneer de schrijf sters tussen de tekenin gen door ook foto's had den gezet, waarop ge handicapten te zien wa ren in bepaalde aange paste kledingstukken Dat mag er misschien wat minder aantrekke lijk uitzien dan de fraaie tekeningen van de leer lingen van de mode-afde ling van de Academie voor Beeldende Kunsten in Arnhem, het is veel eerlijker „Pas mode aan", kleding- tips voor handicaps. Cal- lenbach Nijkark 16.50 Cisca Drettelhuy» Mening over reclame L. Giebels (parlementariër): Men kan nu wel verboden beramen/Voor gevallen van overbodige reclame/Maar reclanieverbod/I» de dood in de pot/Zoal» ieder Ru» kan beamen. (Bijeengebracht door FHV/BBDO).

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 21