Ehimomo: dans, zang en magie uit Ghana m m mi KUNST Pittig Mexicaansj volkstoneel HOI IIAHI LEI 10I1A ANI UB Lege zaal bij Kurt Weill-concert Onderzoek van de oceanen unieke expositie in Leiden Engelstalig toneel in Amsterdam Dagprogramma HOLLAND FESTIVAL 1978 CONCERTGEBOUWORKEST El Teatro Campesino Johannus-orge Ontdek 't Engelse Kanaaleiland HERM 7? Eiland zonder C&M-ütöcAvootd&tlyeX! trvucNbUAii 14 JUNI 1978 TROUW/KWARTET door Hans W. Ledeboer Met het gevolg dat wij, na alle erva ringen van de heer Da Silva met Flësta Gitana en het Mlddenjavaan- se hof-dans en muziekensemble dat Indertijd Immers uitliep op een enorm conflict het optreden ven „Ehimomo" met de nodige reserve tegemoet zagen. Die reserve was ge lukkig overbodig. Wat de Ghanese dansers te zien geven ls pretentieloos en recht uit hun Afrikaanse hart. Met alle daarbij behorende vertederende „toneelfoutjes" die het schouwspel zelfs nog aantrek kelijker maakten. Alsof de toeschou wer als safari-reiziger gewoon een be zoek bracht aan een paar dorpjes in Ghana, waar feestelijkheden aan de gang zijn. De begeleidende muziek werd uitsluitend geleverd door slag instrumenten en schud-kalebassen. Danspassen zo op het oog simpel: vrijwel geen kruisen van benen of voeten, wel telkens de voeten uiteen en dan weer aansluitend. Met gecom pliceerde voet-stampritmen. Daarbij dansen niet alleen de voeten maar ook het hele lichaam, hetgeen de zaak helemaal niet zo simpel maakt als het lijkt. Zelfs virtuoze draai-mo- tieven en opvallend evenwichtswerk. En natuurlijk, zoals in alle Afrikaan se muziek en dans. heel strakke tot in consequentie doorgewerkte ritmen met daarin allerlei „versieringen". Magie Een stukje magie: bij een dansspel werd „ketjoeboeng"-poeder naar de danser en ook naar het vlak bij het podium zittende publiek geblazen, een in deze vorm hoogst onschuldige „drug", die aanleiding kan geven tot het beleven van merkwaardige din gen. Dit poeder wordt gemaakt van een nachtschade-achtige boom, die ook in Zuid-Europa bekend is en bloeit met prachtige grote witte han gende kelken. In Indonesië kent men dit poeder in een veel minder on schuldige vorm: bij diefstallen wordt het soms in de kamer geblazen, waar de mensen slapen. Het werkt dan bedwelmend en de dieven kunnen ongestoord het huis leeghalen! In het programma een uitgebreide uiteenzetting van de heer Da Silva over de betekenis van hetgeen er alle maal is te zien. De verschillende pro-' gramma-punten zijn met zang en mu ziek op een aantrekkelijke manier afgewisseld, zodat van het begin tot het eind de vaart in het schouwspel blijft. LEIDEN Meer dan een Jaar duurde de voorbereiding van de tentoonstel ling 'Onderzoek van de oceanen' die tot 18 september in de Oranjerie van de Hortus Botanicus in Leiden is te zien. Het Rijksmuseum van Natuur lijke Historie heeft hem georgani seerd. Er wordt een beeld gegeven van de grote gevarieerdheid, het hoe en waarom en op welke wijze het moderne onderzoek plaats heeft Het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie van de Rijksuniversiteit in Leiden neemt al vele Jaren deel aan het onderzoek naar het dierlijk leven in de oceanen. Regelmatig worden vanuit Leiden expedities en verza- meltochten gehouden, meestal in sa menwerking met de Koninklijke Ma rine, die hierin een belangrijke vre destaak ziet Op de tentoonstelling worden model len. afbeeldingen en geconserveerde dieren getoond. Daarbij is een exem plaar van de zeer zeldzame Latlmeria. Dit is een primitieve vis. waarvan men dacht dat hij allang uitgestorven en alleen maar fossiel bekend was. Er is kortgeleden een levend exemplaar ontdekt. AMSTERDAM In Theater De Engelenbak. Nes 71. Amsterdam, zijn er in Juni en Juli een aantal Engelse toneelvoorstellingen te spelen door een groep, die zich Esta English Speaking Theatre Amsterdam noemt. Een jonge Nieuwzeelandse actrice en regisseuse Jean Bets regisseert, de groep bestaat verder uit Jonge spelers uit heel de Engelstalige wereld. Op het programma staan „A Streetcar Named Desire" van Tennessee Williams (15. 16.17, 20. 21, 22. 24 Juni om half negen), „Kennedy's Children" van Roy Pattrick (28, 29, 30 Juni, 1. 4, 5. 7. 8 Juli, half negen) en een „Heartache and Sorrow Show" populaire liedjes uit de jaren dertig en vijftig, aaneengeregen door een verhaal (18, 17, 24, 30 Juni, 1, 7, 8 Juli om middernacht). Woensdag 14 juni Amsterdam, Stadsschouwburg, 20.15 uur: Het Balkon. Amsterdam, Concertgebouw, 12.30 uur: Mini festival folk en. volksmuziek, lunchconcert. Amsterdam, BlM-huis, 14.30 en 22.00 uur: Holland(s) Festival. Amsterdam, De Brakke Grond, 20.30 uur: La carpa de los ras- quachis. Amsterdam, Socterijn, 20.15 uur: Egypte, Cairo Takht-en- semble. Den Haag, Hot Theater, 20.30 uur: Hans Dulfers Perikels. Den Haag, Remonstrantse Kerk, 20.15 uur: The London Sinfonietta. Den Haag, Gemeentemuseum, 17.00 uur: Irak, Munir Bashir. Den Haag, Gemeentemuseum, 20.15 uur: Irak, Baghdadi Ma- qam- ensemble. Rotterdam, Schouwburg, 20.15 uur: Don Giovanni. Rotterdam, De Doelen, 12.45 uur: Mini folk en volksmuziek, koffieconcert. Rotterdam, De Doelen, 20.15 uur: Poetry International. Rotterdam, De Lantaren, 20.30 uur: Kees Hazevoet Ensemble. Delft, Wooncentrum Abtswou- de, 20.00 uar: Mini festival folk en volksmuziek. Enschede, Twentse Schouw- borg, 20.15 uurt Ghana, ensem ble Ehimomo. Gouda, Grote of St. Janskerk, 20.15 uur: De Nederlandse Bachvereniging. Groningen, Cultuurcentrum De Oosterpoort, 20.15 uur: La Mari- onettistica - Fratclli Napoli. Maastricht, Staargcbouw, 14.30 en'20.30 uur: Teatrul Tandarlca. Maastricht, Awwe Stiene, 12.30 uur: Het Nederlands Kamer koor, lunchpauceconcert. Utrecht. Stadsschouwburg (Blauwe Zaal), 20.30 uur: Yves Joly, Theatre du Papier. ADVERTENTIE SCHEVENINGEN Het Ghanese ensemble „Ehimomo" kwam in ons Holland Festival niet alleen voor de eerste maal buiten de grenzen van het eigen land, maar zelfs beleefde het. zoals producer H. J. da Silva bij het begin van de voorstelling zei, een allereerste presentatie als ensemble, een wereldpremière dus. Bovendien waarschuwde de heer Da Silva, dat hetgeen het publiek In het Circus-Theater te zien zou krijgen, in de eerste plaats een cultureel-religieus gebeuren zou zijn, dat in een daartoe gepaste sfeer diende te worden beleefd. RAI-Gebóuw het jaarlijkse RAI-CONCERT zaterdag 17 juni 20.15 uur dirigent KIRIll KONDRASJIN m m v HERMAN KREBBERS viool Jongenskoor St. Bavo Haarlem Tsjaikowsky Eerste bedrijf van het ballet 'De nolekraker' St Saëns Introduction et Rondo Caprlccioso Ravel Tzigane Gershwin An American in Paris Toegang 10,— a.i. CJP en 65+ 7,50 a.i. REDUCTIEBON V00R TR0UW-LEZERS CONCERTGEBOUWORKEST 1978 RAI-gebouw zaterdag 17 juni 20.15 uur HOLLAND FESTIVAL Kaartverkoop: kassa Concertgebouw (geopend 10-15 uur. dagelijks behalve zondags, tel. 020-718345) kassa RAI vanaf 7 juni (geopend 10-17 uur, dagelijks behalve zondags, tel. 020-5411411) Bij inlevering van deze bon toegang 7,50 door Adr. Hager ROTTERDAM Nauwelijks meer dan honderd bezoekers toonden maandagavond hun belangstelling voor het Kurt Weill-concert, dat gegeven werd in de Doelen door The Lon don Sinfonietta. Evenals in 1971 deed men in het Holland Festival een poging Kurt Weill aan de vergetelheid te ontruk ken. Opnieuw bleek het een vergissing. Dirigent David Atherton opende met „Hommage to Weill", een Concertino van Robin Holloway. Het werk werd geschreven te* gelegenheid van de 75ste geboortedag en de 25ste sterf dag van Weill. De toelichting die de componist op zijn Concertino geeft belooft meer dan hij weet waar te maken, het brokkelige zesdelige werk bestaat uit fragmentjes die steeds in een wat schreeuwerig forte eindigen. Van Kurt Weill zelf bood men een reeks composities: Tango Angèle, •Alabama-song, Bilbao-song (uit Hap py End), de cantate Das Berliner Re quiem en liederen uit Happy End: Lieder von Höllenfeuer und Reue,. Lieder von Liebe und Unschuld en Lieder der Rivalisierenden Armeeën. Medewerking verleenden de vocalis ten Meriel Dickinson, Neil Jenkins, Stephen Roberts en Terry Edwards. Aardig was het gebruik van de oude koffergrammofoon met een al even oude plaat in de Tango Angële uit de opera buffa Der Zar l&sst sich nicht photographieren. De uitvoerenden •bleken bereid zich de gehele avond volledig in te zetten voor de gedateer de Weill-muziek. waarbij de zangers 'tevens goede acteurs bleken of zo men wil: de acteurs goede zangers. De „Schmelz" van zo'n AlabEuna-song doet het natuurlijk altijd wel, maar evenals in 1971 viel het op, dat Ger shwin dit genre met meer natuurlijk- Klaagzangen door André Rutten held beheerste en ook er meer inhoud aan wist te geven. Het lijkt niet over dreven te beweren, dat Weill zonder zijn „Dreigroschenoper" reeds volle dig vergeten zou zijn. AMSTERDAM El Teatro Campesino uit Californië is |4k Holland Festival te gast met de voorstelling, die het in ns rt 1976 in De Lantaren in Rotterdam gespeeld heeft. Daarb de groep maandagavond ook haar Festival-tournee, w: verder Den Haag, Amsterdam, Groningen, Eindhoven, Ni gen, Haarlem, Maastricht en Utrecht betrokken zijn. Het is simpel maar aanstekelijk volkstoneel, dat over Mexicaanse lan darbeiders gaat en dan ook aansluit combo de ritmisch benadrukte den ervan na in hun groepsbewj bij het verbeelden van een aut bij de Mexicaanse volkscultuur. De perken zij het aantal spelers voorstelling wordt ingeleid en bege leid door pittige liederen, in het Spaans gezongen, wat menigeen niet zal verstaan, maar die toch meesle pend werken en de stemming op peppen. Een der actrices leidt de voorstelling die deels in het Spaans (als het niet noodzakelijk verstaan hoeft te wor den) deels in het Engels gespeeld wordt ook in het Engels in. Want het gaat niet alleen om de uitbeelding van de lotgevallen van een clande stien naar Amerika uitgeweken Mexi caanse landarbeider (campesino), maar is ook een pleidooi voor de eigen vakbond. Een paar van haar successen worden uitgebeeld: het verbod van de kortstelige schoffel, die tot gebukt werken dwong, en in voering van de langsteüge, die een fiere houding mogelijk maakte. laten er wel een autoband bij t Zij hebben er niet meer voori dan een vrij klein speelvlak, e achterwand, die als een soort lq deken is Samengesteld uit helft* jutezakken, waarin Amerik landbouwprodukten worden ve deld. Deze manier van volkstoneel n zou in ieder geval gezien moetei den door alle Nederlandse tone kers, en door allen, die geïnteres zijn in het maatschappelijk fa- neren van toneel nu. Of televid Zeker Koot en Bie van het Sin tisch Verbond, maar ook Franzl nen van het Ro-theater. Voor Nederlander fcijn de kleine suce als de vervanging van een kortsl door een langstelige schoffel ni belangrijk. Onze samenleving zit ingewikkelder in elkaar dan dit tij ns-Amerikaanse. Dèarin kunjt Eenvoudig De lotgevallen van de clandestiene Mexicaan ln Amerika worden op een ren 111 de Maagd Maria eenvoudige, animerende manier uit gebeeld. Het loopt helemaal verkeerd af met hem en zijn gezin, maar een Indiaanse godheid (een schitterende OOnCGITSêriê O verschijning) geeft hem de kans het deels over te doen; hij wordt met zijn gezin teruggeplaatst in een situatie, waarin hij de eerste keer verkeerd gekozen heeft, namelijk vóór zijn baas, de Amerikaanse boer en tégen Van een onzer verslaggevers de vakbond, wat zijn vrouw en kinde- ren toen gelaten aanvaardden, maar er vla drugs en seks aan probeerden te ontkomen. Bij zijn herkansing kiest hij vóór de vakbond. Zijn vrouw en kinderen Juichen, de boer en de boerin druipen geslagen af, terwijl zij de eerste keer triomfantelijk in de S2LSSÏ2. Jn "Sït handen wreven en de teugels strak ker aantrokken. tronium BV) heeft voor de kom zomer weer een reeks concerten ganiseerd op het elektronisch hannusorgel in de zogenaamde Asmazaal te Ede. De komende n Belangrijkste werken van het pro gramma waren uiteraard Das Berli ner Requiem en de liederen uit Hap py End, beide werken op teksten van Bertolt Brecht. Het Requiem werd geschreven in 1928 en opgedragen aan Radio Frankfurt. De componist was gefascineerd door de mogelijkhe den die het nieuwe medium radio bood en het feit, dat voor het eerst in de geschiedenis een ongekend groot publiek bereikt kon worden. Het stuk is een reeks klaagzangen, herden kingsliederen en grafschriften, een soort wereldlijk politiek getint re quiem. De weinige bezoekers waren enthousiast en daartoe gaf de uitvoe ring alle reden. De muziek zelf biedt echter te weinig oorspronkelijks om- een festival-uitvoering te rechtvaar digen. Luisterend naar Happy End, senti menteel, nu en dan geforceerd en erg nadrukkelijk, dan weer een smartlap benaderend, komt men andermaal tot de conclusie dat de tijd een onge naakbare zeef is. Die tijd heeft de meeste muziek van Weill achter haald. bespelingen geven: Feike Asma, v.d. Hoeven, Klaas Jan Mulder, Christiaan Schulz, Wim van der Boer en boerin worden verbeeld door ÜV.IÏÏÏÏ2ÏÏM de duivel en de dood, twee constante figuren ln de hele voorstelling, die alle onsympathieke personages spe len op een manier, die deze persona ges belachelijk maakt en tegelijk als drik Zwart. Laatstgenoemde, eet de zonen van Jan Zwart, hoopt a.s. vrijdagavond 16 juni te ope Willem Hendrik Zwart, organist bijzonder vals ontmaskert Dat wordt ®LN™i?IJ?'ÏEfS kostelijk gedaan. De duivel speelt zowel de grote boer als de bisschop, de dood zowel de boerin als de sociaal Kampen, speelt werken van zijl der, van zichzelf en .van Wal Rheijnberger, Franck, Widor en werkster": en zij l^den sarnen ook BW Je F»^iaY°°r°^> nog politiefunctionarissen, douane- *v„,wh1 beambten, ziekenhuispersoneel. Zij hebben een standaard-kleiding en -grime, maar beschikken ook over standaard-maskers en een onuitput telijke collectie accentuerende kle dingstukken en pruiken. Mimiek teerd door zijn zoon E verhard. De volgende concerten vinden p! op 27 juni, 11 juli, 25 juli, 1 august augustus, 22 augustus en 12 sep ber. Ze worden in de concertzaal Electronium BV gegeven op hel hannusorgel Opus 130. In de za ruimte voor 240 personen. Mede king wordt gegeven door het Fri Koperensemble „Hora Decima", De andere spelers, die ook nogal eens verschillende figuren moeten uitbeel- den, doen dat met hun bewegingen en onlangs op uitnodiging een toi mimiek en met accenten ln hun kle- maakte door Perzië. ding. Als zij verschillende plaatsen van handeling moeten aangeven ste- Voor augustus staat er bovendiei ken zij bordjes omhoog, waarop de openluchtconcert op het progran plaats in letters geschreven staat. Als Dit wordt verzorgd door de orgi zij een treinreis uitbeelden bootsen Rick van der Linden en de Roem zij samen met het hun begeleidende se panfluitist Katalin Tercolea. D« curator in het faillisse ment van Simon Engel, ge handeld hebbende onder de naam London Corner en Irma Mode, wonende te Pur merend aan de Boelerstraat 199. deelt mede. dat de door de rechtercommissaris goed gekeurde uitdelingslijst van af 26 juni 1978 gedurende tien dagen ter griffie van de Ar Kindissemcnts-Rechtbank te Ikmaar voor eventueel ver zet ter kosteloze inzage van schuldeisers zal liggen. De curator Mr H. P Abma Julianastraat 30 Purmerend. 8-daagse vliegreis v a 625 (h/p). auto's! Informatie/ boeking Wibautstraat 131 Amsterdam Tef 020-913456 Hei Polo-shirt wordt door vee! mannen graag gedragen.Wat zou je je druk maken, voor die linglers brengt het ideale vrije lijds shirt, lijn ruitje. Polyester katoen. 20r Nieuw! Een fantastisch linglers shirt van IOO% ongebleekie katoen. Denk aan de vakantie! Meenemen voor 25r Nog zon record aanbieding! Dit pilotenshirt is er in allerlei kleuren voorde ongeloof waardige prijs van: I2r

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 16