ijsbergen: lessure alt tegen 'Geen buitenlander meer voor Oranje' IE Argentinië: tegenstellingen SPD klaagt aan Uitgever vermist hogelijk eerder naar huis appel )ch ptimistisch IFA vraagt m onderzoek Jan Mak over de les van Mendoza Schaatsers rijden om wereldbeker RTE BENSDAG 14 JUNI 1976 SPORT TROUW/KWARTET 13 ior Matty Verkamman )RDOBA Het blijft tobben met de enkels van Wim jsbergen. De meerdere malen per jaar op die broze plaatsen- ngelegde Feyenoorder, is ook tijdens het wereldkampioen- jiap voetbal weer niet aan die zich steeds herhalende ellende tkomen. Zondag, na een half uur tegen de Schotten, washet er mis. De voorstopper kwam slecht neer na een kopduel, kkelde nog twaalf minuten door, maar besefte toen al dat evenement voor hem best wel eens afgelopen zou kunnen gbfade n onze speciale rslaggever DRDOBA Gisteren zei mdscoach Ernst Happel er geen afgerond idee van te 3ben welke opstelling hij in hoofd heeft voor de wed- ijd van vanavond tegen stenrijk. De keuzeheer eelt inmiddels wel met de lachte, om net als op 20 in Wenen met vijf mid- ïvelders op de proppen te men. Dat systeem houdt automatisch in dat de nval uit twee spelers itaat. is nog de vraag of Happel in geval voor een aanvallend of verdedigend ingestelde extra op het middenveld zal kiezen, staat praktisch vast, dat Hap- toch niet zal kiezen voor het V-duo Van Kraay-Brandts in het t van de verdediging. Ruud geniet waarschijnlijk nog wel veel vertrouwen van zijn coach, hij niet hoeft op te schuiven de linkerflank. Door de bles- :s van Suurbier en Rijsbergen, het voor de hand dat Wildschut Brandts (als voorstopper tegen nkl) in de ploeg komen. De ver- iger van Neeskens wordt een ter probleem. In een 3-5-2 op- ling wordt mogelijk Harry Lub- aan het elftal toegevoegd. De telling zou dan worden: Jong- ed; Wildschut, Krol, Brandts; ly van de Kerkhof, Poortvliet, isen, Lubse, Rep; Rene van de rkhof, Rensenbrink. ipel maakt zijn team pas vlak r de wedstrijd bekend. Over de «stander zei hij: .Alleen die achner ken ik niet. Maar ik neem dat Oostenrijk op de counter zal en." «dagavond heeft de coach alle- fn eens met de selectie op een e gezet. Eerder voerde hij een oonlijk gesprek met René van de khof, van wie Happel meende dat het toernooi psychisch niet meer kon. „René maakte tegen Schot- op een gegeven moment een hische indruk. Maar hij heeft mij verzekerd dat er mentaal niets hem aan de hand is. I J et gesprek met de groep werden wprie eerste duels nog eens doorge en. Happel over een der belang- v vakai ite conclusies: „Er wordt te wei- luidelijk zonder bal gelopen. Sommigen 3laas g tegengeworpen dat ze te vast "hun opdrachten zitten gebakken. moet ik dan nou maar eens gaan lUken." De laatste keer dat zijn enkels hem in de steek lieten, oktober vorig jaar in Belfast tegen Noord-Ierland, duurde het herstel vele weken. Een vlotte genezing zit er ook nu niet in, waar door Rijsbergen het bepaald voor mogelijk houdt dat hij eerder dan de rest naar Nederland zal tergkeren. De wedstrijd van vanavond tegen Oostenrijk mist hij sowieso. „En zon dag tegen West-Duitsland wordt ook al een moeilijke zaak", vult hij bij kans mismoedig aan. „Zoals het er nu voor staat zal ik het niet redden. Ik sta op een been, het zal vermoedelijk wel een weekje duren eer dat veran dert. Wanneer er op korte termijn niets meer is te herstellen, dan ga ik maar liever naar huis. Twee ellendige weken, daar voel ik niet veel voor." Door de chaotische verhuizing van Potrerillos naar het fraai gelegen Sierras-hotel van Alta Qracia even buiten Codoba is er van enige behandeling van Rijsbergens kwet suur nog niets terecht gekomen. De apparatuur was maandag al inge pakt. Jammer, want de eerste behan delingen zijn met deze blessures het belangrijkste. Nu zijn er twee dagen verloren", zegt hij. De Leidenaar heeft nog niet alle hoop opgegeven. Met het oog op een moge lijke transfer waar hij al zo lang op aast, is hem er alles aan gelegen om zich op het mondiale podium te blij ven presenteren. Nu Feyenoord-ma- nager Peter Stephan al eens heeft Wim Rijsbergen (midden) zoekt telefonisch contact met Nederland. Het nieuws dat hij over zijn geblesseerde enkel heeft te melden is niet rooskleurig. Links Dick Schoenaker. appel die een dag eerder toe gaf ntwoot er tot dusverre slecht is gespeeld zijn team. richtte zich met een mistische blik op de toekomst, geloof er toch nog in. Wanneer dat meer het geval was, dan kon ik iwens maar beter naar huis gaan. tijn inmiddels op een punt aange- 4, waarop we niets meer te verlie- hebben." ;t zwakke optreden tegen Iran, en Schotland kreeg Happel ove ns ook zélf de schuld. Doet hem »-|iets? „Nee, helemaal niets. Ik trek niets aan van kritiek. Ik blijf „-feil en ga mijn eigen gang. Ik zou weten wat ik fout heb gedaan. Ik toe dat we in Mendoza geen ""kbal hebben laten zien. Dat komt n de tweede ronde. Voor mij is er aan de hand". NOS AIRES De internationa- ..J ^tbalfederatie (FIFA) heeft de else en Schotse voetbalbonden gend gevraagd uit te zoeken of gebruik van doping Inderdaad burgerd is op de Britse voetbal- MeÉtf Je betrapte Schotse linker- Willie Johnston en zijn teamge- Don Masson, die niet werd ge fleerd gaven zoals bekend on- 'onden toe voor de wedstrijd te- Peru doping te hebben inge- De scheidsrechters voor de twaalf wedstrijden van de tweede ronde van het wereldkampioenschap zijn: VANDAAG: West-Duitsland-Italië: Dusan Maksimovic (Joegosl). Oostenrijk-Nederland: John Gordon (Schotland). Polen-Argentinië: Ulf Eriksson (Zweden). Brazilië-Peru: Nicolae Rainea (Roem). Zondag 18 juni: Italië-Oostenrijk: Francis Rion (Belg). NecLrland-West-Duitsland: Ramon Barreto (Uruguay). Argentinië-Brazilië: Karoly Palotai (Hong). Peru-Polen: Patrick Partridge (Eng). Woensdag 21 juni Nederland-Italië: Aqgel Martinez (Spanje). Oostenrijk-West Duitsland: Abraham Klein (Israël). Peru-Argentinië: Robert Wurtz (Frankr). Brazilië-Polen: Juan Silvano (Chili). De Nederlandse arbiter Charles Corver komt ook nog in actie. En wel als grensrechter bij de wedstrijd Peru-Polen, die op 18 juni in Mendoza wordt gespeeld. laten doorschemeren dat hij voor zo'n slordige zeven ton weg mag, is dit WK-toemooi voor Rijsbergen een ide ale kans om zich in de internationale kijker te spelen. „Inderdaad, het komt voor mij allemaal op een slecht moment. Als ik blijf dan hoop ik maar op een wedstrijdje. Je weet ten slotte maar nooit of Nederland nog ver komt." Over dat laatste is inmiddels wel eni ge twijfel gerezen. De teleurstellende vertoning in de eerste schiftingsron de tegen Iran, Peru en Schotland, hebben het vertrouwen nogal aange tast. Het gezelschap dat maandag middag na veel trammelant dan toch nog per toestel van de Argentijnse luchtmacht naar Cordoba koerste, maakte een ronduit aangeslagen en timide indruk. Die downstemming bracht de journalist Dick van den Polder er gisteren toe, om namens de MENDOZA Voor Jan Mak, de trainer van Volendam, is het we reldkampioenschap in Argentinië al voorbij. Mak, die naar Mendoza was gekomen om nieuwe indrukken op te doen, blijft niet langer. Hij heeft het wel gezien: drie keer was hij getuige van een wanprestatie van het Nederlandse elftal. „Dit heb ik nog nooit meegemaakt. Het is wer kelijk schrikbarend .wat Nederland hier heeft laten zien. Laat ik dan maar teruggaan naar Volendam, daar heb ik meer te doen." Jan Mak was aanvankelijk naar Ar gentinië gereisd om als spion te fungeren voor de Braziliaanse coach Coutinho. De contacten wa ren maanden van tevoren gelegd. Mak, die zes jaar in Brazilië heeft gewoond en vloeiend Portugees spreekt, had in Argentinië met Cou tinho een' trainerscursus gevolgd. De relatie bleef bestaan en Coutin ho zag wel iets in de adviezen van de Nederlander. De Braziliaanse voet balbond dacht er echter anders over. Het telefoontje naar Neder land met de boodschap dat Brazilië Mak niet nodig had kwam enige dagen voor hij in het vliegtuig stap te. „Toch ben ik gegaan, als trainer moet je op de hoogte blijven. Achteraf zeg ik, wat een spijt voor al dat geld. Dit wereldkampioen schap brengt niets nieuws. Zeker niet van Nederlandse kant." Na zijn verblijf in Mendoza beseft Mak terdege wat er mis is met Ne derland. Met aan zijn zijde een gre tig luisterende Jacques Hogewo- ning is een trainer aan het woord over Oranje. Een mdnoloog die er niet om liegt. „Het grote punt is dat Happel hier naar toe is gekomen zonder enige visie. Hij is altijd een trainer ge weest die van improviseren houdt. Met Herman Choufoer heb ik daar uren over zitten praten; die kende hem nog van ADO. Improviseren is één van Happels sterke punten. Maar als Je naar een wereldkampi oenschap gaat moet je je maanden van tevoren internationaal goed oriënteren. Dat kon niet. omdat hij tot over zijn oren in het werk zat bij Brugge. De KNVB had zich dat moeten realiseren. Vier jaar geleden was de situatie weinig anders. Mi- chels werd in januari aangesteld en was aan het werk bij Barcelona." „Toch is er met Michels een groot verschil: die had een plan in zijn hoofd, die wist precies wat hem in West-Duitsland te doen stond. Mi chels zag zijn team via een bepaald concept spelen. Dan ga je daarop werken en selecteer je Je team. Dit is de allergrootste blunder van Hap pel. In drie wedstrijden is hij met drie andere spelconcepten ge komen." Een met een hand in zijn haar zittende Ernst Happel, gisteren tijdens een persconferentie in Alta Gracia. Happel doet het volgens velen, ook Jan Mak, niet goed. „Toch is dat niet de enige blunder: Happel doet niets met specifieke kwaliteiten van spelers. Een Wim Suurbier komt hier niet tot zijn recht. Die jongen, snel als een haas. krijgt de meest ondankbare op drachten. Hij mag alleen tegenstan ders afstoppen. Dan haal je toch al je aanvalskracht uit je team. Hap pel kijkt slechts naar zijn tegen standers. dat kan niet. Nog steeds heeft Holland een naam. daar moet je van profiteren. Helaas gebeurt dat niet. Als Happel een slimme vent was. had hij jneer naar Zwart kruis geluisterd. Die heeft de selec tie in elkaar getimmerd, die wist exact wat er loos was. Maar dat kwam volgens mij zijn eer te na." „Happel had het idee het hier even klaar te maken, dat is op een falie kante mislukking uitgelopen. Je weet natuurlijk nooit hoe het in de tweede ronde gaat. Dan zal Happel wel moeten, ingrijpen." „Kijk hoe hier een Krol voetbalt, is dat een leider? Die gaat af als een gieter, dat moet Happel toch ook zien. Waarom gaat hij niet met een Van Kraay en Brandts werken? Ook ik heb lang getwijfeld aan de PSV'ers. Tot mijn schande moet Ik bekennen dat ook ik het niet goed heb gezien. PSV speelt in Nederland verreweg het beste clubvoetbal, maak daar dan gebruik van." „In Parijs is dat een keer gebeurd, het resultaat was er naar. Je vast klampen aan de vedetten is een zwaktebod. Krol heeft het niet: Rijsbergen is fysiek nog geen zestig procent, Suurbier idem. en Nees kens kun je met die ribblessure ook wel afschrijven. Er is geen mooier gelegenheid om in te grijpen, nee toch?" „Dit is zijn kans om nieuw bloed er in te brengen, dan heb Je alsnog een kans dat het in de tweede ronde beter zal gaan." „De les die we met z'n allen hier geleerd hebben is, stel geen buiten landse trainers meer aan. Michels was het grote voorbeeld, die heeft laten zien dat het wel kon. Nee, de aanwezigheid van Cruljff was niet de enige reden. Natuurlijk bepaalde Cruijff in West-Duitsland het ge zicht van Nederland. Talent is hier in Argentinië aanwezig, maar je moet het wel op de Juiste manier gebruiken." Nederlandse Sport Pers de groep be moedigend toe te spreken. Gelet op het applaus werd die geste aanmer- kleijk enthousiast gewaardeerd door de vastzittende selectie. Even eerder vertelde Wim Rijsbergen nog dat het moreel „en flinke deuk" had opgelo pen. De verdediger die doorgaans gen blad voor de' mond neemt, stelde: „Van enige hosannah-stemming is natuurlijk geen sprake. Maar dat krijg je altijd wanneer de resultaten tegenvallen. Wanneer Je het spelers- materiaal bekijkt dan is het eigenlijk een schande dat het zo slecht gaat. Ik kan me goed voorstellen dat veel mensen een slechte indruk van dit- Nederlands eleftal hebben gekregen. Maar wie je ook spreekt, niemand weet eigenlijk de Juiste oorzaak voor deze prestaties." Om daar toch achter te komen, werd er maandagavond een gesprek gear rangeerd, waarbij Happel en Zwart kruis iedereen de gelegneheid gaven om z'n hart te luchten. In de praktijk komt daar meestal echter niet zo veel van terecht. Rijsbergen: „Ik geloof dat zo'n gesprek niet zo veel invloed heeft. Iedereen kan tenslotte zelf de feiten constateren. En ze ook nog eens lezen." (Terzijde: wat dat be treft, sprak Jan Zwartkruis over een steeds weer optredend „schokeffect" wanneer er 's middags een nieuwe lading Nederlandse kranten in het Oranje-hotel verschijnt). Ook het punt van de kritiek op aan voerder Ruud Krol is tijdens dat ge sprek (even) aan de orde geweest. „Maar voor zover ik heb vernomen gaat het echt maar om een van die kleine puntjes. Kijk, de irritatie ont staat in de voetballerij altijd wanneer de prestaties tegenvallen. Je hebt hier met een aantal spelers te maken dat op de reserve-bank zit en een aantal dat op de tribune zit. In deze omstandigheden denkt iedereen die niet speelt, dat hij het beter zou doen. Dat heb ik ook bij Feyenoord al zo vaak meegemaakt. Krol is naar mijn mening de aangewezen man om aan wijzingen te geven. Het klopt dat er daarbij wel eens een hard woord valt. Maar hij bedoelt het toch zeker in opbouwende zin. Degenen die het daar een beetje moeilijk mee hebben, maken dat bij hun club waarschijn lijk niet zo mee. We moeten er in ieder geval voor waken dat er nu geen sfeer van onderlinge verwijten gaat ont staan. Want dan ben Je helemaal op de verkeerde weg. Er is gisteren een punt achter die eerste ronde gezet." Intussen haalt ook voor Rijsbergen dit wereldkampioenschap het niet bij de exhibitie die het toernooi vier jaar geleden voor Oranje was. „De sfeer, de entourage is niet te vergelijken met die van 1974. Toen zaten we daar met 25.000 Nederlanders op de tribu ne. Het enige Nederlands dat ik hier buiten de groep om hoor, is dat van de journalisten. Het lijkt allemaal een beetje op een trainingskamp, met af en toe een wedstrijd. De echte spanning is er ook niet, vind ik. Vier jaar geleden was elke wedstrijd een feest. Dat kwam natuurlijk in eerste Instantie door de prestaties. Na zo'n wedstrijd bleven we tot vier, vijf uur op. In Potrerillos is het daar helemaal niet van gekomen. Na een uurtje was het daar wel bekeken." Hoewel het zeer de vraag is of hij zelf die mogelijke feestelijke apotheose nog zal mee maken, besluit Wim Rijs bergen toch nog met een optimisti sche ondertoon: „Als we tegen Oos tenrijk een geweldige partij spelen, dan ben je gelijk van al het gezeur af." DEN HAAG Tijdens een informele bijeenkomst van afgevaardigden van de schaatsbonden van Nederland, West-Duitsland, Noorwegen, Zweden, Frankrijk en Italië die in Amsterdam is gehouden, is besloten te begin nen met het seizoen 1979/80 te starten met wedstrijden om de we reldbeker. De eerste wedstrijd om de wereldbe ker vindt plaats op 28 en 29 december in Oslo, de z.g. Nieuwjaarswedstrij den op Bislet. De tweede reeks wordt op 3 en 4 februari in Zweden gehou den waarna Nederland (Alkmaar of Assen dat is nog niet bekend) gast heer zal zijn op 24 en 25 februari. De serie wordt afgesloten op 3 en 4 maart met de wedstrijden om de gouden schaats in Inzeil. Indien deze gebeur tenis, die sleghts voor de all-rounders is, een succes wordt, zal in overwe ging worden genomen om ook voor de dames en de sprinters een dergelijke wedstrijdserie in het leven te roepen. Argentina *78 door Johan Woldendorp BUENOS AIRES Het vertrek punt van dit verhaal is macaber, maar treffend illustratief voor het* onderwerp: de begraafplaats Cha- carita in Buenos Aires. Nergens val len tegenstellingen zo duidelijk in een oogopslag waar te nemen als op deze immense rustplaats van heen gegane Argentijnen. Bombastische marmeren paleisjes worden afge wisseld door eenvoudige houten kruizen. Manshoge beeldhouwwer ken kijken neer op kelderachtige ruimtes, waarin de lijkkisten letter lijk op elkaar staan gestapeld. Ar gentijnen zullen niets begrijpen van de nivelleringsideeën, die in sommi ge Nederlandse kringen worden ge spuid. De afstand tussen rijk en arm is bij wijze van spreken zo groot als het aantal kilometers, dat Amsterdam van Buenos Aires scheidt. Argentinië eert zijn groten en ver geet zijn kleintjes. Chacarita is er de stille getuige van. De begraaf plaats is qua oppervlakte een kleine stadswijk, waarin men wegen heeft aangelegd, die toegankelijk zijn voor auto's. Slechts de verkeerslich ten ontbreken. Na een soort Griekse tempel te hebben gepasseerd, lijkt de begraafplaats in eerste instantie op een vergroot Madurodam. De marmeren kunstwerken staan in rij en naast elkaar, het ene nog mooier dan het andere. Wanneer je door de raampjes van de deuren gluurt, ont waar je niet alleen een of meer kis ten, maar ook portretten en andere tastbare herinneringen van de over- ledene(n), die niet zelden vergezeld gaan van een laatste groet van ver wanten, vrienden en bewonderaars. Achter deze elltewijk liggen de open kelders met de opgestapelde kisten. Een klein bloemenvaasje, een ko perkleurig plaatje met daarop de naam, de sterfdag en een adminis tratienummer, meer „versiering" is er niet. Het ziet er keurig verzorgd uit, dat wel. Maar de tegenstelling met lokale helden is schrijnend. Nog verder naar achteren liggen de doden uit de lagere middenklasse en de krottenwijken. De eerste cate gorie rust nog onder een marmeren kruis, de tweede groep moet het met een houten symbool en een grasperkje doen. In diezelfde sector staat evenwel ook het monument van Don Jose Amalfitani, bijge naamd Don Pepe, ooit voorzitter van de voetbalclub Atletico Velez Sarsfield. Een soort koepel met daarnaast het beeld van een gemoe delijk uitziende man. De allergroot sten uit Argentina's nog jonge ge schiedenis, oud-president Arambu- ru en de legendarische Eva Peron, bijvoorbeeld liggen niet op Chacari ta begraven. Zij hebben hun laatste rustplaats gevonden op het nog luxueuzere,. maar veel kleinere Re- coleta. Tegenstellingen in Argentinië. Je treft ze uiteraard niet alleen op de dodenakkers aan. Ze zijn overal te vinden. In de eerste plaats in de statistische jaarboeken. Het land telt 25 miljoen inwoners, maar wan neer je de agglomeratie Buenos Ai res hebt verlaten, kun Je uren reizen zonder dat Je ook maar een levend wezen tegenkomt. Waar in Neder land zo'n 350 mensen in een vier kante kilometer worden geperst, zijn dat er in heel Argentinië slechts negen. Doch in Buenos Aires (met voorsteden 9 miljoen inwoners, er zonder het derde gedeelte er van) bedraagt de bevolkingsdichtheid per vierkante kilometer liefst 15.000. Tachtig procent van de Ar gentijnen woont in de steden, het is derhalve geen wonder, dat het land er niet in slaagt om een evenwichtig economisch beeld op te bouwen. Dat de export desondanks veel gro ter is dan de invoer dankt het aan zijn koeien. Voor Zuidamerikaanse begrippen is Argentinië zelfs welvarend. Het is met het veel omvangrijkere Brazilië (drie keer zo groot, meer dan 100 miljoen inwoners) in een verbitterd concurrentiegevecht gewikkeld om te kunnen pronken met de kwalifi catie „rijkste land van het conti nent". Daarom wil de regering het geboortecijfer omhoog stuwen. Er zijn onderwijskrachten volop om het analfebetisme tot het minimum te beperken, er is voedsel genoeg om de honger te stillen, maar er zijn onvoldoende geldmiddelen om kle ding te kopen. De regering tracht de bevolking ook te laten groeien door de medische wetenschap op een verantwoord peil te brengen. Naar Nederlandse begrippen is ze de kin derschoenen net ontgroeid, in Zuid- Amerlka staat ze bekend als de bes te in het werelddeel. Bevolkings groei leidt echter tot een grotere werkloosheid, een gegeven dat be straft wordt met slechte sociale voorzieningen. In dat geval zullen de krottenwijken, gezien de samen stelling van de bevolking (beneden 15 Jaar: 30 procent; 15 tot 45 jaar: 43 procent; 45 tot 65 jaar: 20 procent en ouder dan 65 jaar. 7 procent), uitdijen tot nog troostelozere verza melingen onbewoonbaar verklaar de. ziekteverwekkende onderko mens dan er nu verscholen ligg^p achter de villawijken, die het dap licht wel kunnen verdragen. Het zijn problemen, die met staatsgre pen, die de frequentie van echt- scheldingen in een doorsnee Holly- woods gezin hebben, niet opgelost kunnen worden. Toch voelt de ge middelde Argentijn zich gelukkig, nu zijn president Vldela het puin van Isabel Peron en Lopez Rega heeft geruimd. De Argentijn weet van het bestaan van krottenwijken af, maar „rechtvaardigt" dat ver schijnsel daar onomwonden te stel len. dat de verpaupering en de ar moede in andere Zuidamerikaanse landen nog veel schrijnender is. De Argentijn begrijpt niet, dat een jaarlijkse waardevermindering van tien procent in Nederland de val van de regering kan betekenea Want dat de devaluatie van de pe sos per maand al groter is, vindt hij getuigen van stabiliteit in vergelij king met de turbulente situatie on der Vidèla's voorgangster. Het is de grote denkfout, die onze vriend de Argentijn maakt. Hoewel voor 90 procent stamland en zo nationalis tisch ingesteld, dat hij zijn natie een paradijs vindt in vergelijking met alle andere lokaties op de aardbol. En dan wijst hij op de veiligheid en de gezelligheid, die de straten in het grootsteedse centrum van Buenos Aires uitstralen. Attendeert hij Je op de welvarend geklede Argentijn se schonen, die over de Florida, de Lavalle en de Corrientes flaneren. Vertelt hij opgelucht dat er van straatterreur (zoals ruim twee jaar geleden het geval was) geen sprake is. Maar hij vergeet te melden, dat hij in zijn gedachten de geweerlo pen ziet, die even gewillig als mee dogenloos op moeilijkheden reage ren. En hij herkent ook de geheime agenten niet, die zich minzaam glimlachend tussen het volk heb ben begeven. Als Je geluk hebt, vraagt hij zich af of Argentinië er na 25 Juni nog zo vriendelijk uitziet als nu. Wanneer alle Journalisten, on heilsprofeten van professie, weer in hun land zijn teruggekeerd. Tegenstellingen. Ze moeten iedere niet-Argentijn wel in het oog vallen. Waarom kun Je in het centrum en de betere wijken van Buenos Aires wel vrij rond lopen en zijn de krot tenwijken nagenoeg ontoeganke lijk? Waarom kun Je vanuit het perscentrum van het WK binnen enkele minuten naar Nederland bel len. maar wacht de man, die hon derd meter verderop woont, al tien Jaar op zijn telefoonaansluiting? Waarom zijn de logieskosten in de betere hotels gedurende het WK verhoogd van 29 tot 45 i 60 dollar per nacht (zonder dat er vergelijk bare voorzieningen tegenover zijn gesteld), terwijl het kamermeisje nog geen 140 gulden per maand verdient? Waarom toch? BONN De Westduitse socialisti sche partij SPD heeft de nationale voetbalbond er van beschuldigd het prestige van de Bondsrepubliek in het buitenland te hebben geschaad door de voormalige gevechtsvlieger uit de tweede wereldoorlog. Hans- Ulrich Rudel. toe te laten tot het verblijf van de Westduitse voetbal ploeg in Argentinië. De SPD verklaarde bij monde van woordvoerder Lot har Schwarz met „diepe zorg" van dit bezoek van de ex-SS'er te hebben kennisgenomen. Schwarz verklaarde dat dergelijke voorvallen „berekend zijn om het internationale aanzien van de Bondsrepubliek en de democrati sche geloofwaardigheid van haar in stellingen te schaden." De voormalige piloot Rudel was de meest onderscheiden gevechtsvlie ger van Hitier. Hij staat bekend om zijn openlijke steun aan de na-oor- logse neo-nazistische beweging, waaronder de extreem rechtse nati onaal democratische partij. Een be zoek dat hij in 1976 aan een squa dron van de Westduitse luchtmacht bracht, heeft de generaals Walter Krupinskl en Karl-Helnz Franke hun baan gekost, omdat zij zijn uitnodiging als oud-vlieger hadden vergoeilijkt. Als argument gebruik ten zij het feit dat „linksen en com munisten" zitting hadden in het parlement Volgens de Westduitse media wer den Journalisten tijdens het bezoek van Rudel aan de Westduitse ploeg geweerd. In het hotel werd hij per soonlijk door de Westduitse oefen- meester Helmut Schön begroet De perswoordvoerder van de DFB, Wll- fried Gerhardt, verklaarde desge vraagd niet te kunnen begrijpen waarom zoveel beroering was ont staan over zijn beslissing Rudel tot het hotel toe te laten omdat „het toch niets met politiek te maken had." BUENOS AIRES Julian Delga- do, uitgever van het vooraanstaan de Argentijnse economische dag blad El Cronista Comercial, wordt naar verluidt, reeds langer dan een week vermist. Delgado's blad heeft gemeld, dat men sinds 4 Juni niet weet waar hij ia. Volgens het blad weet de regering, dat Delgado ver dwenen is maar het ministerie van binnenlandse zaken zegt ook niet méér te weten dan dat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13