Harmoniemodel voor soldaat )e tekening van een lezer Trouw Commentaar A -^choten voor de boeg (1) Belangenvereniging AVNM: 'Met goodwill veel bereikt' fchoten voor de boeg (2) en HET WEER door Hans do Jong Weerrapporten Binnenkort beter Strandweer monter op monstertoer eerst betalen vijfling twee clowns broek aan te dik jubileumactie YSDAG 13 JUNI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET t kersverse voorzitter van het CNV, W arm van der Meulen heeft het kabi- op wel heel indringende wijze te rstaan gegeven, dat zijn organisatie dits onder stringente voorwaarden «id is mee te werken aan het op ipel staande ombuigingsprogramma n het kabinet. Van der Meulen is idclijk niet gerust over de huidige iwikkcling en heeft precies zoals de -nmalige fractie van de ARP, Ba il Biesheuvel, alvast wat boegscho- gelost om van dat gevoelen blijk te waarschuwende woorden van de ;V-voorzitter liegen er inderdaad t om. temeer niet waar ze zijn aseerd op recente uitlatingen van listers. Ze hebben bij Van der Meu- iwijfels opgeroepen over een be- grijke doelstelling van de regering door meer winst voor het bedrijfsle- i te scheppen, meer werkgclegen- jd mogelijk te maken. Die meerdere it moet mogelijk gemaakt worden o.m. het bezuinigingspro- uma. jens de CNV-voorzitter is het ech- ieer de vraag of meer winst auto- jsch ook meer werk zal opleveren. Daarvoor zijn, aldus Van der Meulen, levensvatbare plannen nodig, waarvan hij zich afvraagt of die wel bestaan en of de regering daar dan wel van op de hoogte is. De consequenties die de C^'V-voorzitter aan deze waarneming verbindt zijn weliswaar verregaand, maar daarmee nog niet weg te cijferen. De eerste is de meest voor de hand liggende, nl. als zijn waarneming juist is. is er dan wel zo'n omvangrijke ombuiging nodig? De fractievoorzitter van het CDA, Willem Aantjes, heeft daarover blijkens recente uitlatingen al evenzeer zijn twijfels. In de tweede plaats stelt Van der Meulen vast dat er de laatste jaren al een forse ombuiging heeft plaatsge vonden in de inkomenssfeer. Mede als gevolg daarvan is de inflatie aanzien lijk afgenomen en zijn volgens hem de winsten in een aantal bedrijven ook werkelijk omhoog gegaan. Is het, al dus Van der Meulen, niet beter op deze wijze door te gaan. Moet er wel naar bezuinigingen worden gezocht in een zo pijnlijke sector als de sociale verzekeringen? Temeer waar dan het gevaar groot is dat juist de mensen met de minste weerstand worden ge troffen? door Huib Goudriaan UTRECHT Het „harmoniemodel", het oplossen van con flicten met de zachte krachten, heeft voet aan de grond gekregen bij het vakbondswerk in het leger. De AVNM, de Algemene Vereniging van Nederlandse Militairen, die in haar maandblad „Appèl" trots aankondigt vijf jaar te bestaan, ziet dit als voornaamste resultaat van haar optreden. Bestuurslid en landelijk coördinator Filip van Dijk: „Wij accepteren het conflictmodel niet en vinden dat we meer bereiken door goodwill te scheppen in Den Haag, door overleg, dan door een protestdemonstratie." lis mede tegen die achtergrond dat uwe voorzitter zijn stringente raarden stelde, nl. eventuele be- Jngen in te passen in een beleid gericht op uitbreiding van werk- genheid, als op een betere sprei van zeggenschap, inkomen en I. Een beleid ook dat een verdeling lasten naar draagkracht van alle imcnsgroepen zal moeten omvat en dat bovendien ook invloed van inemers garandeert op de bestem- van gelden die als gevolg van en bezuinigingen be- Wanti baar komen, bestei tze eisen klinkt duidelijk een zeke- moma ngeloofwaardigheid door over het lisme van de regering. Dat haar jingsoperatie vrijwel automa- het gestelde doel zal vermogen te seren. De vakbeweging wil niet zelf de vingers aan de pols larhet 'en- maar voor ccn êroot gedeelte moeti ze'f mee kunnen beslissen. Een moe.' iets Dorl gedi je er :ringe voorwaarde aan een rege- zich op het standpunt stelt dat werkloosheidsbestrijding als doel ichzelf gewaardeerd moet worden n'et gekoppeld mag worden aan E n a's medezeggenschap enz. zi mens ster Albeda (sociale zaken) rea- of ov ie daarom ook enigszins geprik- ze voo keld op de stellingnamc van de nieuwe CNV-voorzitter. Wellicht had hij zulke krasse taal niet verwacht. Dit neemt echter niet weg, dat de regering de komende weken heel wat duidelijk te maken zal hebben. Het lijkt ons in dit verband bijna vanzelfsprekend dat zij het verzoek van oppositieleider Den Uyl honoreert om zijn variant van het ombuigingsprogramma te laten door rekenen door het centraal planbureau. Den Uyls oplossing gaat nl. groten deels over de boeg van verdere inko mensmatiging. Zij ligt daarmee ook enigszins in de lijn van wat de heer van der Meulen wenselijk vindt en wat impliciet ook ten grondslag ligt aan het CDA-programma. Of anders gezegd: de regering zal absolute duidelijkheid moeten verschaffen over de vraag of het niet anders kan, voor zij besluit offers te vragen in de sociale verzeke ringssfeer. Albeda drukte zich gisteren wat onge lukkig uit. Hij zei: het CDA buigt niet naar links, het CDA buigt niet naar rechts, het CDA buigt om. We mogen slechts hopen dat het geen ombuigen is in de zin van dat nu niet eerst alles geprobeerd meer behoeft te worden om het gewenste beleid via inkomens matiging te realiseren. In het AVNM-orgaan wordt de op richting van de vereniging in 1973 en het initiatief daartoe in 1972 als volgt gemotiveerd: „Een handjevol dienst plichtigen was het in augustus 1972 niet eens met de harde acties van de Vereniging van Diensplichtig Militai ren (WDM) en besloot toen een nieu we belangenvereniging voor dienst plichtigen op te richten." Filip van Dijk en Bert Kempen (ook bestuurs lid) die de contacten in de kazernes onderhouden en optreden als „lande lijk coördinator" vinden dat de AVNM. vergeleken met de VVDM, meer als een vereniging voor de per soonlijke belangenbehartiging van de soldaat moet worden gezien. „Onze vereniging ontstond als reactie op de politieke gerichtheid van de WDM; wij wilden een vereniging die politiek niet gebonden is en als een soort consumentenbond voor de mili tairen optreedt. In tegenstelling tot de WDM houden wij ons niet bezig met acties van politieke aard, zoals de situatie in Chili of de zaak-Kalma en met maatschappijkritiek. Daar zijn andere organisaties voor." Tussenweg De AVNM'ers erkennen overigens dat de WDM in de beginperiode van de „vermaatschappelijking" van de krijgsmacht baanbrekend werk heeft verricht, maar zij vinden dat het „re delijk alternatief" te weinig aan bod kwam. „De WDM trad altijd zo op, dat dienstplichtigen alleen de keuze hadden vóór of tégen hun vereniging te zijn. Een tussenstandpunt was der halve niet mogelijk. De AVNM heeft getracht die tussenweg te bewande len, een redelijke keuzemogelijkheid te bieden voor dienstplichtigen die in de WDM geen brood zagen, maar wel lid werden, omdat het voor de positie van de dienstplichtig militair beter was en er nu eenmaal geen alternatief bestond." De AVNM had aanvankelijk nogal moeite weerklank te vinden bij de dienstplichtigen: „Met spectaculaire acties die de media halen krijg je meer aandacht dan met redelijke ar gumenten en daardoor laat de be kendheid van onze vereniging nog te wensen over. Wij hebben nu vierdui zend leden, terwijl de WDM er 21.000 heeft, van wie er overigens vijfdui zend zijn afgezwaaid. De WDM heeft bij de ledenwerving het voordeel dat zij bekend is. Als wij op de kamers van de jongens komen, moeten we eerst vertellen wat we doen, wie we zijn enzovoorts. De AVNM zou graag zien dat de rekruten een les militaire belangenorganisaties zouden krijgen, opdat de jongesn een keuze zouden kunnen doen. Door zo'n les wordt iedereen bereikt en krijg je geen wed loop in de ledenwerving, zoals nu." Onwetendheid Landelijke coördinatoren Filip van Dijk en Bert Kempen en AVNM-om- budsman Jack Tegelbeckers hebben hun kantoor in de Utrechtse Krom houtkazerne. waarvoor de vereniging huur moet gaan betalen aan het mi nisterie van defensie. Als dienstplich tigen zijn zij (na hun recrutentijd) vrijgesteld door defensie voor hun vakbondstaken, evenals trouwens be stuursleden van de VVDM. Pas vorig jaar werd bij de AVNM een ombudsman aangesteld. Ombuds man Tegelbeckers: „Een kind dat ge boren werd als een noodzakelijk ex periment voortkomend uit de be staande behoefte bij de leden aan persoonlijke belangenbehartiging." Op de vraag waar de persoonlijke problemen liggen, antwoordt Tegel beckers: „Er is nogal wat onwetend heid over allerlei regels. Blijkbaar schort er weieens wat aan de voor lichting over een groot aantal orders en regels. De vragen die aan mij wor den gericht betreffen bij voorbeeld de kostwinnersvergoeding (wanneer en hoe men hiervoor in aanmerking komt), het al dan niet in aanmerking komen voor een gevarentoelage, het schrijven van verzoekschriften bij voorbeeld om de dienst vervroegd te kunnen verlaten en de teruggave van de Inhouding Huisvesting en Voe ding, wanneer men buiten de kazerne wil gaan wonen." Naast de persoonlijke belangenbe hartiging onderscheidt de AVNM de algemene belangenbehartiging, zoals het opkomen voor verhoging van de De huidige bestuursleden van de AVNM van links naar rechts: Bert Kempen, Filip van Dijk, Jan-Willem Diedrich (voorzitter), Michel Surminski en Jack Tegelbeckers (ombudsman). wedde, reiskostenvergoeding, betere compensatie voor weekenddiensten, invoering van een cafetaria-bonnen- systeem, betere studiefaciliteiten, be tere voorlichting over het leger vóór dat men in dienst komt, verbetering van het militair straf- en tuchtrecht, een beter plaatsingsbeleid, zodat mi- litairen wat dichter bij huis worden gelegerd en vermindering van de huisvestingskosten. Wat het laatste betreft: de AVNM vindt dit wenselijk, omdat te weinig rekening zou worden gehouden met de bewoonbaarheid van de kazernes. Kazernes De AVNM heeft in de loop van haar vijfjarig bestaan nogal eens de aan dacht gevraagd van het ministerie van defensie voor slechte huisvesting in kazernes. In 1976 werd een handte keningenactie op touw gezet tegen de beroerde situatie in de Frederik Hen drikkazerne in Vught en in een petitie gewezen op soortgelijke omstandig heden in de Generaal-Majoor Krom hout kazerne te Tilburg en de Juliana van Stolbergkazerne te Amersfoort. Het resultaat was onder meer ver snelde vernieuwing van de gebouwen in Vught. Landelijk coördinator Filip van Dijk: „Dit soort activiteiten, waarbij geen protestdemonstraties worden georganiseerd, is een typisch voorbeeld van onze manier van wer ken. Ik betwijfel of we met harde acties zoveel succes zouden hebben gehad. De recente handtekeningen actie tegen de situatie in de Oranje Nassaukazeme in Amsterdam is daar ook een voorbeeld van. Er is een brief gestuurd aan de vaste Tweede-Ka mercommissie voor defensie, met fo to's die nog niet in de publiciteit zijn gebracht. Het effect is dat er nu hiero ver beraad is tussen staatssecretaris Van Lent en de Kamercommissie." Filip van Dijk noemt als een ander succes van zijn vereniging dat het in 1976 door de AVNM uitgebrachte rap port „Roeien met de riemen die wij hebben" (over de slechte kwaliteit van de militaire voertuigen) tot resul taat had dat de verouderde jeep vier jaar eerder aan de kant werd gezet. De AVNM'ers leggen in hun pleidooi voor het harmoniemodel graag de na druk op „Goodwill in Den Haag", maar wat moeten wij onder „Den Haag" verstaan? Antwoord: „Eind 1975 werd de AVNM toegelaten tot het Centraal Georganiseerd Overleg Militairen, waarin de militaire belan genverenigingen zitting hebben. Maar dit militaire overlegorgaan is mede afhankelijk van het Centraal Georganiseerd Overleg Ambtenaren, waarin naar onze indruk grote beslis singen als salaris- en reiskostenver goeding worden genomen. In het CGOM, het centraal overlegorgaan van de militairen, worden werkgroe pen opgezet, zoals de werkgroepen dienstplichtbeleid, werk- en rusttij denregelingen en rij- en rusttijdenre geling. De militaire belangenvereni gingen proberen in het CGOM tot een gezamenlijk standpunt te komen, waarna het CGOM overlegt met het ministerie van defensie. Wij vinden dat wij via het CGOM en directe contacten met defensie meer te berei ken is dan via harde acties en koppen in de kranten." Wat zijn thans de heetste hangijzers voor de dienstplichtig militair in ogen van de AVNM? Ombudsman Jack Tegelbeckers: „Het probleem van huisvesting en voeding, waarvoor iedere soldaat twintig procent van zijn wedde moet afdragen ook over de weekends dat hij er niet is, de privacy op de kamers, de wedde (nu 1050) die gekoppeld moet worden aan het jeugdloon twintigjarigen, de rechts toestand van de dienstplichtige en het plaatsingsbeleid (jongens die in Assen wonen worden geplaatst in Amsterdam en omgekeerd).'" Geen beroepsleger Hoewel de situatie van de dienst plichtige dus nog niet als ideaal Wordt beschouwd, is ook de AVNM (evenals de VVDM) beslist tegen een leger van vrijwilligers. „De AVNM wijst om de volgende redenen een leger van beroepsmilitairen en kort- dienende vrijwilligers af: een direct te mobiliseren oorlogs sterkte is noodzakelijk, omdat deze voortvloeit uit de NAVO-ver- plichtingen; het is maar de vraag of vrijwillig diend personeel beter gemoti veerd zal zijn dan dienstplichtig personeel: door de niet bepaald ideale situa tie op de huidige arbeidsmarkt is de kans groot dat personeel uit minder geschoolden zal worden aangeworven met als gevolg „ken nisverarming" binnen het leger; het gevaar van een staat binnen de staat blijft aanwezig bij het invoeren van een beroepsleger." jwe vni ;1 je il en gi fde beJ wende I vordenj nenge<i ingeerti :n er til achl die De uit| bben dl ga ereind i achtofli tollen Els, ichten, •worden ngespoti vervolg Boerenkool-met-worst-weer: dat was het gisteren vooral in het noordoosten. De hele dag was er een niet aflatende noordwesten wind, er trokken vrij veel buitjes voorbij en bij dat alles was er ook een alles behalve plezierige thermometer. Vandaag zijn we nog niet uit de koele put, hoewel de greep van een naar West-Rus land wegtrekkende depressie vermindert en vooral Zuidwest- Nederland al een langzame over gang naar wat rustiger weer be leeft. Het Ierse hogedrukgebied mag dan nu nog in die omgeving vastgeklonken zijn, de compu- terkaarten „laten" het vrij eens luidend in de richting van de Noordzee vertrekken, waar het woensdag zal zijn aangekomen als we „Parijs" mogen geloven en donderdag volgens de visie van „Londen". De Fransen schuiven het op die dag al een heel stuk verder: ze lokaliseren het 1025 millibar- sterke hogedrukgebied dan al over de Randstaten met een 990 miilibar-diepe depressie boven IJsland en een koufront over West-Ierland. Als de natuur wer kelijk zo voortvarend blijkt te zijn, waait er in de tweede helft van de week in de lage landen een oost tot zuidoostenwind en zal het inderdaad geleidelijker warmer worden: 20 tot 22 of 23 graden. Voor een nog verdere vooruitblik (zaterdagmiddag) draait „Washington" zijn hand niet om. En wat zien we? Ook oostelijke winden onder invloed van een hogedrukgebied tussen IJsland en Noorwegen met een uitloper naar Noord-Duitsland en een depressie ten zuidwesten van Ierland. De luchtdruk zal daar de komende vier tot vijf dagen het sterkst dalen en bij Zuidwest-Noorwegen het sterkst stijgen. Aldus de kunsthersenen van ons aller Oom San Conclusie uit het voorafgaande: nog even wachten op warmte, hopen, dat de nu nog waaiende noordelijke hoogtewinden boven de Britse eilanden en de Noord zee binnenkort zullen verdwij nen en uitzien naar het moment waarop de wolkenvelden defini tief scheuren en het kwik op 20 23 graden brengen. Gistermorgen om kwart over acht beefde de aarde ten noor den van Japan. Twaalf-en-een- halve minuut later vertoonde ook de seismische instrumenten in De Bilt een uitwijking. Er volgden geen natrillingen. Tril len van de ruiten en kopjes, vlak na het middaguur, waargeno men door een medewerker bij het Tjeukemeer kan niets te ma ken hebben gehad met „Japan". Een uitwijking van één millime ter. zoals gisteren in De Bilt werd geregistreerd, merken wij niet. Bedoelde trillingen zullen ver moedelijk veroorzaakt zijn door explosies van oefenbommen op de Vliehorst. Ook kunnen opzet telijk opgewekte seismische proefnemingen om inzicht te krijgen in de aard en ligging van de aardlagen, er schuldig aan zijn geweest. Men is daar op het ogenblik in het noorden druk mee bezig. Kortgeleden is er in Noord-Friesland ik weet zo gauw niet waar een wegver- zakking door teweeggebracht, wat niet in de bedoeling lag en in thoerie vrijwel ondenkbaar was. Zoiets komt meer voor ook in de weerkunde. Soms denk je een warm pinksterfeest te zien aan komen en dat zet de natuur plot seling toch nog weer een zuur gezicht. Hoe heet het van 22 tot 25 mei in het oosten van de Verenigde Sta ten is geweest meldt Jan Visser in Marken: 35,6 graden Celsius in Minneapolis, 32,8 in Madison (Wisconsin), 32,7 in Grand Ra pids en 29,4 graad Celsius in Bingham bij New York. Op 24 mei kreeg Owensborough (Ken tucky) maar even 95 millimeter etmaalregen. Atlantic City 80 millimeter. Soms deden zich tien twintig tornado's per dag voor. Vandaag nog te koud met kans op een buitje voornamelijk in het Waddengebied. Grootste kans op wat zon in het zuidwes ten. Krachtige tot matige noord west tot noorden wind. lucht 13 tot 14, en 15 graden in het zuid westen. Verdere vooruitzichten: overgang naar geleidelijk war mer weer. Gisteravond 17 uur Amsterdam De Bilt Deelen Ecide Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vllsslngen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genfcve Helsinki Innsbruck Klagenlurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Munchen 1 Nice Oslo Parijs Rome Spilt Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanbul weer regenbui hall bew. hall bew. regenbui zwaar bew. regenbui regenbui zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew geheel bew licht bew onbewolkt regenbul onbewolkt geheel bew regenbui onbewolkt hall bew zwaar bew. regenbui half bew geheel bew. licht bew regent licht b onbewolkt zwaar bew hall bew. regenbul zwaar bew. hall bew. hall bew regenbul zwaar bew half bew geheel bew onbewolkt 21 11. Rotterdam 1037-22.47. Schcvenin- gen 9 32-22 03. IJmuldcn 10.21-22 52. Den Helder 1.26-13.30, Harllngen 4 07-15.56. Delfzijl 6 13-18 20 llllllllilll Over een dag of twintig is er op het noordelijkste puntje van Noorwegen, op de Noordkaap, een eenzame fietser te zien. Als alles goed gaat tenminste, want die eenzame fietser moet nog aan zijn tocht beginnen. Een tocht die niet minder dan 5500 kilome ter lang zal zijn en maar 32 dagen in beslag zal nemen. De fietser zelf heeft het volste vertrouwen in zijn onderneming. Hij heet Jaap Verkerk, is 22 jaar, en zit bepaald niet voor het eerst op de fiets. Elke avond, als hij van zijn werk thuis komt. heeft hij een kilometer of dertig achter de rug, naar het kantoor van het kadaster in Zwolle en terug, 's Avonds wil hij ook nog wel eens een uurtje of wat rijden, en elke zaterdag legt hij tussen de 150 en 200 kilometer af. Zo traint hij al een jaar of drie op zijn toerfiets en als je hem over zijn monster- tocht hoort praten die vrijdag ochtend begint zou je zeggen dat hij z'n hand er niet voor om draait. Toch is het een reusachtig eind. In 32 dagen 5500 kilometer, dat betekent elke dag zo'n 170 kilometer, een afstand van Am sterdam naar Roermond. Een kalmpjes fietsend mens zal daar elf tot zeventien uur voor nodig hebben, maar de montere Ver kerk zegt er nog geen zeven uur te doen, omdat hij zeker 25 kilo meter per uur rijdt. En toch wil hij het „niet te gek maken" en het „een beetje relaxed houden". Zo verwacht hij onderweg alle tijd te hebben om te fotogra feren. Dat fototoestel gaat dus in elk geval mee. maar „verder kan ik maar weinig meenemen. Twee kleine fietstasjes met de allerno- digste bagage en een slaapzak. Ik heb de route uitgestippeld via jeugdherbergen, maar die slaap zak moet wel mee. Als ik een jeugdherberg niet op tijd kan be reiken, kan ik altijd nog in de buitenlucht overnachten." En dat zou best eens nodig kunnen zijn, want de wegen zijn niet alle maal even geweldig. Verkerk zal hier en daar over onverharde zandpaden moeten en door heu velachtige gebieden, zodat hij zijn kruissnelheid niet altijd zal kunnen halen. De noordelijkste Noorse plaats die het keerpunt van Verkerks tocht zal zijn, is Honningsvög. En stapt hij daar op de trein terug? Helemaal niet. „Terug ga ik ook op de fiets, maar dan door Fin land en zo. Ongeveer half juli ben ik dan weer thuis." Later kan ook niet. want hij heeft zijn vier we ken vakantie dan al ruimschoots opgesoupeerd („die paar extra dagen, dat is hier wel te regelen"). Een auto bezit hij overigens niet. „En die hoef ik niet te hebben ook," zegt hij met hoorbare afschuw. Ook in Canada kennen ze het verschijnsel van veroordeelden die hun straf in de weekends mo gen uitzitten, zodat ze gewoon kunnen doorwerken en niemand er iets van hoeft te merken. Een verschil met ons land is er wel: de Canadese „weekend-gevange nen" moeten sinds kort huur voor hun cel betalen. „Zitten" is voor hen niet langer gratis en kost nu een tientje per dag. De nieuwe maatregel geldt voorlopig alleen in de gevangenissen van de Canadese provincie Ontario, maar zal vast in de rest van het land worden overgenomen als het systeem goed blijkt te beval len. „Het mes snijdt zo aan twee kanten", zegt een woordvoerder van het ministerie van justitie in Toronto. „Wetsovertreders wor den zich meer bewust van hun eigen verantwoordelijkheid en de belastingbetalers hoeven niet langer het gevoel te hebben dat zij voor de misstappen van een ander moeten opdraaien, terwijl de overtreder er zelf geen cent aan bijdraagt". Gemiddeld her bergen de gevangenissen van Ontario zo'n 425 weekend-gevan genen. zodat de provinciale schatkist er een kleine 450.000 per jaar aan zal „verdienen". Omdat het wat lastig was een goed model te vinden, heeft de 37-jarige Hamburgse beeldhouwer Wolf Schultz zichzelf maar als voor beeld genomen voor zijn clownsfi guur. Weliswaar zijn de voeten en oren van de 1.80 meter lange, uit vers hout gesneden figuur een tik je anders uitgevallen dan die van. Wolfmaar het model zit er wel in, zoals hij hier laat zien. Anne, Maud, Luc, Gille en Mare, twee meisjes en drie jongens, vor men samen de jongste vijfling. Ze zijn kinderen van het echtpaar Brunner uit de Franse stad Nan cy. die het afgelopen weekend na nog geen zeven maanden gebo ren zijn. Hun gewicht varieerde bij de geboorte van 1230 tot 1840 gram. de moeder heeft vrucht-, baarheidsmiddelen gebruikt. Zij maakt het uitstekend, maar de kinderen kampen met ademha lingsstoornissen. En toch houden de leraressen van een school in het Britse Rea ding (bij Londen) de pantalon aan, of de directeur het goed vindt of niet. De man had de negen vrouwen verboden om met een lange broek aan op school te verschijnen, maar de leraressen waren niet onder de indruk en deden het toch. Intussen waren ze wel naar hun vakbond gestapt, die het schoolhoofd had laten we ten een staking onder de leden te zullen uitroepen als het verbod op lange broeken gehandhaafd zou blijven. Toen de vrouwen dus opnieuw gebroekt en wei op school verschenen, was de direc teur nérgens. Figuurlijk en letter lijk. want hij vertoonde zich niet. waardopr de eerste ronde van het gevecht om de pantalon in het voordeel van de leraressen is beslist. Van Ling-Ling en Hsing-Hsing, de twee reuzenpanda's die in 1972 als cadeautje van de Chinese re gering in de dierentuin van Wash ington arriveerden, wordt al ja ren verwacht dat ze voor nazaten zorgen. Maar dat gebeurt niet en dat komt, zegt de directie van de dierentuin, doordat de panda's veel te dik zijn. Zij weegt 250 pond, hij 246. Er zijn nu plannen om de dieren op dieet te zetten, zodat ze tegen het volgende voor jaar slanker en minder vadsig zijn, en ook eens tijd en zin krij gen om aan nakomelingen te denken. De jubileumactie ter gelegenheid van de 50-jarig bestaan van het jeugddorp De Gllnd (De Ru- dolphstichting) te Barneveld heeft ruim een half miljoen gul den opgebracht. Zoals bekend is de helft van dit bedrag bestemd voor het protestants-christelijke kinderdorp Casa Materna in Por- tici, bij Napels De andere helft van het bedrag wordt aangewend voor de bouw van een nieuwe pleeggezinswoning op het terrein van het jeugdcentrum in de Gel derse Vallei. De Rudolphstich- ting heeft voor de begeleiding van jongeren, die om welke reden ook niet thuis kunnen zijn, de beschikking over paviljoens voor groepen en een groeiende aantal woningen, waar kinderen die daarvoor geschikt zijn. in het ver band van een pleeggezin ver blijven. Op 14 Juni wordt de eerste paal geslagen voor een pleeggezinswo ning op het eigen terrein, voor de bouw waarvan ƒ260 000 uit de jubileumactie beschikbaar is en 190.000 in de vorm van een le ning van de gereformeerde diako- nieën. Totale kosten 450.000. Voorts zullen er twee dienstwo ningen voor personeel worden ge bouwd. waarvoor de diakonieën een lening van ƒ450.000 hebben verstrekt. In de derde plaats komt er een tweede pleeggezin woning met subsidie van het rijk, waarmee 450.000 ls gemoeid. De eerste paal wordt geheid door mevrouw M. M. de Ruiter-Treur- niet, diaken le Reeuwijk. mede initiatiefneemster van de jubileu mactie. samen met initiatiefne mers ie Meppel en Haarlem. Het geheel wordt die middag in het raam geplaatst van een feestelij ke gebeurtenis

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5