einig ruimte voor ambacht „Wat? Een premie en geen boete?" '"weedse bonden: meerderheid in ondernemingen Meer stabiliteit voor wisselkoersen :;>len of kernenergie mbachtshof verzamelterrein voor bedrijfjes Zestig mensen weg bij graanhandel NCOV: overhaast Kamerdebat fout bij bezuinigingsnota Bel 020-5204911 BANQUE DE PARIS ET DES PAYS -BAS NV Dr Zijlstra: in belang economische groei Korte staking bij havenbedrijf 'Omgekeerd' koersrisico ast werknemersfondsen ook spaarloon )AG 13 JUNI 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 15 - HHS 17 ADVERTENTIE een onzer verslaggevers LVSIjKERK Het ambacht krijgt te weinig ruimte. Dat geld zowel letterijk, dus wat de Tsvesting betreft als in politieke zin want de aandacht voor de problemen is gering. deo t visie ontplooide dr L. Bak, bui dag i gewoon hoogleraar in de prakti- gisch 'planologie aan de Vrije Universi- iaas op een studie-conferentie in Nij- de b t van het Nederlands Christelijk loed lememers Verbond (NCOV). Waa en. i. Bak stelde voor ambachtelijke rijfj es als schilders, timmerlieden, ee li uatiewerkplaatsen en garages te d vi vesten in speciale „ambachtsho- erdn ruim met groen omzoomde ter- gew m waarop de bedrijven weinig igeni ler veroorzaken en ze niet aan alle rvoorschriften zouden behoeven -"^roldoem. Daar zouden ze kunnen >gt<i irommelen" wat ze op hun huidl- and estigingsplaats niet kunnen, zo iaiee hoogleraar. In Nederland is nog noeti te ervarin6 me^ deze ambachts- i in(J in maar in West-Duitsland is men ,n (j. ontevreden met deze nieuwe op- autor Deze samenklonteringen van am- lana ltón ziin eerst ontstaan in psbo dl®0 waar na de oorlogsverwoes- alles opnieuw werd opge- ïooE "d maar waar men aanvankelijk dusi verzuimd rekening te houden kleinere bedrijfsruimten. Ie panden Bak kwam tot zijn suggestie de huidige zeer onbevredigende itie waarin het ambachtelijk be- verkeert. Driekwart van deze kleine ondernemingen is gevestigd in vooroorlogse panden. Doorgaans dus in woonwijken die steeds meer ont volkt raken en voor het verkeer voort durend moeilijker bereikbaar zijn. De eigenaar kan zijn bedrijfje vaak slechts met mate vernieuwen. Ten eerste laten de oude panden dat niet toe, ten tweede is de ondernemer ge bonden aan een reeks vergunningen. Maakt deze serie problemen het al moeilijk genoeg voor de ambachts man, zijn positie wordt nog wankeler omdat hij, aldus prof. Bak, van ver schillende kanten wordt weggekeken. Dat geldt niet voor warme bakkers, zelf uitbenende slagers of fietsenma kers maar wel voor vestigingen die lawaai of stank veroorzaken of waar regelmatig een tientons vrachtwagen goederen moet uitladen. Actiegroe pen willen deze bedrijven uit de woonwijken weghebben en menig ge meentebestuur ziet deze ambachten liever niet dan wel, meende de heer Bak. Er is een stroming die zegt dat be drijfjes uit een saneringswijk moeten verhuizen naar de eerst volgende buurt die aan de beurt komt om te worden gerenoveerd en zo voorts maar volgens Bak is dat voor de ondernemers nauwelijks op te bren gen. Een andere oplossing zou zijn een verzamelgebouw dat zelfs op coöperatieve basis geëxploiteerd kan worden. Maar tegen zo'n pand komen dezelfde bezwaren als tegen het am bacht tussen de woonhuizen, boven dien hebben sommige bedrijven ruimte in de open lucht nodig. De praktijk leert dat de ambachtelijke bedrijven gedeeltelijk vertrekken en dat de vacante ruimte wordt opge vuld door de groothandel. De oplossing zou naar de mening van prof. Bak daarom het ambachtshof zijn (al mag dat, zoals later tijdens de discussie werd opgemerkt) nooit een leprakolonie voor ambachtelijke be drijven, keurig verscholen in het groen worden). Zonder steun van de overheid zag Bak de ambachtshoven echter niet van de grond komen. De huisvesting in een nieuw pand is voor de meeste ondernemers niet op te brengen omdat ze een zeer ongunsti ge kostenstructuur hebben. Per ont vangen gulden bijvoorbeeld zijn de huisvestingskosten tweemaal zo hoog als in de detailhandel wat aan de hand van een eenvoudig voorbeeld duidelijk is te illustreren. Een kruide nier heeft naast zijn winkel slechts magazijnruimte nodig, maar een fiet senmaker moet daarnaast ook nog beschikken over een reparatiewerk plaats. Een ambachtsman kan zich per vlerkante meter slechts een huur veroorloven die ligt op ten hoogste twee derde van het bedrag dat de winkelier mag uitgeven. Water tot de lippen Prof. Bak vond het hard tijd dat de overheid oog kreeg voor de proble men van het ambacht, een sector in onze economie met 100.000 bedrijven en 600.000 manjaren werk. Van de 100.000 kleine ondernemingen zitten er 60.000 in de stad en binnen deze groep is bij 15.000 bedrijven het water tot de Jippen gestegen. Tien procent van het nationaal inkomen is uit de UTRECHT Het graanhandel- en- produktiebedrijf Schouten in Oies- sen zit in de liquiditeitsproblemen. Er staat een reorganisatie op stapel die betekent dat zestig van de 266 werk nemers moeten verdwijnen. Met de vakbonden wordt onderhandeld over een afvloeiingsregeling en een sociaal plan, aldus een mededeling van het bedrijf. Volgens districtsbestuurder L. Speek van de Industriebond NKV is het bdrijf dat veel zaken doet met de Verenigde Staten met name in de nesten gekomen door het dalen van de dollarkoers en heeft bovendien een verouderd management het be drijf in de kaart gspeeld. ambachtelijke sfeer afkomstig, maar de gemeenten laten zich weinig aan deze sector gelegen liggen. Prof. Bak achtte daarom betere voorlichting nodig, juist aan gemeenten en depar tementen. Toch was hij niet geheel pessimis tisch, Want in deze tijd van werkloos heid vermoedt prof. Bak dat de over heid juist uit een oogpunt van werk- gèlegenheid wel weer belangstelling zou krijgen voor het ambacht. Hij voorspelde verder dat deze kleinere bedrijven ook opnieuw binnen de ge zichtskring van Jongeren zouden ko men, al kon dat nog zeker een jaar of vijf duren. Van een onzer verslaggevers NIJKERK Voorzitter D. Zuidhof van het Nederlands Christelijke On dernemers Verbond (NCOV) vindt dat de parlementaire behandeling van de komende bezuinigingsnota niet eerder mag plaatsvinden dan in augustus. Een serieuze behandeling vraagt tijd voor de sociale partners om grondig te kunnen studeren en te overleggen met de achterban. De heer Zuidhof waarschuwde voor een herhaling van wat er in juni 1976 gebeurd is. Toen heeft de Tweede Kamer zich laten verleiden om met een overvolle agenda, vlak voor het zomerreces ook nog even de toenma lige ombuigingsnota te behandelen. De heer Zuidhof hield zijn pleidooi op de vergadering van de verbondsraad van het NCOV in Nijkerk. Hij zei daar dat het beleid van dit kabinet met betrekking tot het midden- en klein bedrijf pas goed te beoordelen valt aan de hand van de stukken die ons de komende maanden zullen berei ken. „Het is niet de stijl en de intentie van het NCOV om een kabinet te beoordelen op basis van vermoe dens." Het is niet zo. aldus de heer Zuidhof, dat een CDA/VVD-kabinet bij voor baat op de instemming van het ver bond met het beleid mag rekenen. Hij herinnerde er aan dat 1 juli een be langrijke datum is voor het prijsbe leid. Het is nog niet bekend welke prijzen dan mogen worden berekend. Intussen lopen de tekorten op de toe gestane marges steeds maar op. Grondige bijstelling, dan wel vrijstel ling, ls dringend gewenst, aldus voor zitter Zuidhof. BANQUE DE PARIS: Banque de Paris, afdeling Télébanque, met wie spreek ik?" VAN HOUWELINGEN: „Met van Houwelingen. Zeg heb ik het goed gehgord? Kan ik nu telefonisch een reservegeld-rekening met5!4%* rente bij u openen?" BANQUE: „Zeker meneer van Houwelingen" VAN HOUWELINGEN: En kan ik ook gewoon tot f 5.000,- per maand opnemen zonder ehboete of opnamekosten te moeten betalen?" •Rente 514% t. n.o. BANQUE: „Inderdaad meneer en als u minder dan de helft fan hu> gemiddelde jaarsaldo opneemtmogen wij u zelfs een maand rente extra geven." VAN HOUWELINGEN: „Een soort premie?" BANQUE: „Precies meneer. Bij de jaarlijkse rente-afrekening in januari krijgt u 1/12 van de rente er nog eens extra bij." VAN HOUWELINGEN:„Dat is pas goed nieuws zeg! Noteert u zo'n reservegeld-rekening voor mij." afdeling Télébanque PARIBAS-» Amsrerdam-Amhem-Breda-Dordrecht-Eindhoven-Enschede-Groningen-Den Haaq-HaaHem- Heerlen-Hengdo-Maastricht-Nijmcgcn-Roermond-Rorrerdam-Tilburg-Utn.'cht-Venio-Weeit. Van een onzer verslaggevers BAZEL Een betere economische groei in de wereld kan niet worden bereikt zonder een grotere stabiliteit van de wissel koersen. Dr Jelle Zijlstra, president van de Bank voor Interna tionale Betalingen (BIB) in Bazel, verklaarde dit maandag in de jaarvergadering van deze „centrale bank onder de centrale banken". <laar. leze bol Den ers s.v. BOSCH Het gebruik van kolen is, naar de mening van voorzitter mr J. l van Zuydewijn van de PNEM, het enige alternatief van kernenergie. Hij t gisteren in de persconferentie van de Provinciale Noordbrabantse ieiteits-Maatschappij in Den Bosch. tussen deze twee," zei hij, „stelt de samenleving wel voor een rwaar l De vraag is hoeveel nadelen men van elk systeem wil aanvaarden." i blijkt het stofprobleem bij kolenstook goeddeels opgelost Uit metin- üjkt dat de hoeveelheid stof in de lucht rond de met kolen gestookte les in Geertruidenberg „zeker beneden de algemeen aanvaardbare nor- lijft" Het probleem zit volgens hem dan ook veel meer in de uitworp van L Daarvoor is nog geen goede operationele oplossing gevonden." inins^ dat de PNEM de mogelijkheden bestudeert voor stadsverwarming in Tilburg en Helmond. Het Bredase project (13.000 woningen) is vrijwel TERNEUZEN Negentig werkne mers van het havenbedrijf August de Meijer in Terneuzen hebben gister ochtend het werk neergelegd, uit pro test tegen de moeizame CAO-onder- handelingen tussen de vakbonden en de directie van het bedrijf. Zo wil de directie niet ingaan op de eis om een halve procent extra prijs compensatie voor de gestegen aard- gasprijzen en het optrekken van de arbeidsvoorwaarden naar het niveau van vergelijkbare op- en overslagbe drijven in het Rotterdamse havenge bied. Op advies van de vakbonden werd de spontaan begonnen staking na het middaguur beëindigd. De bonden zul len volgende week de onderhandelin gen met de directie voortzetten. Koersstabilitiet, daarbij inbegrepen de goede verwachting op de wissel markten dat de koersen stabiel zullen blijven, vergt internationale samen werking en coördinatie van het beleid van alle landen die er in belangrijke mate mee te maken hebben. De afge lopen maanden zijn er bemoedigende blijken van een dergelijke samenwer king tussen de Verenigde Staten en Europese landen geweest. Dit zowel op monetair gebied als bij de inter ventie op de wisselmarkten, zo zei dr Zijlstra. die, zoals bekend, ook presi dent van De Nederlandsche Bank is. Hij zei te geloven dat een belangrijke bijdrage tot het herstel van het ver trouwen in de economische vooruit zichten van de industrielanden kan worden geleverd als de samenwer king de komende maanden wordt voortgezet. Tenzij er In de wereld een snellere economische groei tot stand komt zal het niet gemakkelijk zijn het gevaar van protectionisme (be scherming van de eigen industrie te gen buitenlandse concurrentie door middel van invoerbeperking) te ke ren. zo meende hij. Een onregelmatig verloop van de wis selkoersen is slecht voor het vertrou wen in de economie, voor de investe ringen en voor de omvang van de economische bedrijvigheid, zo merk te hij op. „We kunnen alleen maar baat hebben bij maatregelen die voorkomen dat het opnieuw tot grote koersschommelingen komt," aldus de president van de BIB. Een wereldomvattende economische recessie is niet waarschijnlijk, maar er is veel te zeggen voor nieuwe, be scheiden maatregelen ter bevorde ring van de economische groei in de Westerse industrielanden. Dit staat in het jaarverslag van de Bank voor Internationale Betalingen (BIB) in Bazel. Opgemerkt wordt dat een aantal klei nere landen, waarvan de betalingsba lans in het afgelopen jaar achteruit is gegaan, al is begonnen met het beper ken van zijn economische bedrijvig heid. Van de Verenigde Staten kan niet worden verwacht, dat ze op hun eentje de rol van economische loco motief blijven spelen, aldus het verslag. De Bank vindt dat er gepaste maatre gelen moeten worden genomen om het vertrouwen in de dollar volledig te herstellen. Er is nl. voor het Ameri kaanse geld, als voornaamste reser ve-eenheid van het internationale geldstelsel, in de naaste toekomst geen alternatief. De BIB, die een soort hoofdbank is voor vrijwel alle centrale banken ter wereld, meent dat in de eerste plaats een verklei ning van het buitensporige tekort op de lopende rekening van de Ameri kaanse betalingsbalans geboden is. AMSTERDAM De Nederlandsche Credietverzekering Maatschappij (NCM) heeft in overleg met het minis terie van Financiën een nieuwe dek- kingsmogelijkhcid voor de banken in gevoerd. Hierdoor worden de risico's, verbonden aan het exporteren in Ame rikaanse dollars, verminderd. Omdat de nieuwe dekkingsvorm effec tief wordt bij een stijging van de dollar koers ten opzichte van de gulden wordt dit element van de dekking de dekking van het „omgekeerde koersrisico" ge noemd. De NCM financieringspolis zal aan deze nieuwe dekkingsmogelijk heid worden aangepast. Gezien het feit dat dekking van het omgekeerde koersrisico zich slechts voordoet in die enkele gevallen dat de leningnemer in gebreke blijft, is de verschuldigde premie beduidend lager dan die voor het gebruikelijke koers reda alleen de oppositie heeft in september 1976 de Zweedse sociaal-democraten'de algemene ngen doen verliezen. Premier Olof Palme heeft zijn val zeker ook te danken gehad aan tverwante vakcentrale LO. Vlak voor de verkiezingen kwam de LO met een plan voor feedse versie van de vermogensaanwasdeling, de zogeheten werknemersfondsen. Een fan de kiezers heeft zich laten afschrikken door het doel: rond de eeuwwisseling moeten erknemers een meederheid van het aandelenkapitaal in het grootste deel van het dse bedrijfsleven in handen hebben. wegen. itatiesl ïling i.v. de ndt 'leem voor Palme was twee 'leden, dat er nauwelijks tijd B via een grondige discussie de sociaal-democratische par ken goed geformuleerd stand- lenken e komen over het LO-plan. met ee 3 en ee n was sinds 1971 gewerkt door pliike 10°m Rudo1* Meidner, een wat I Wtsschuwe kamergeleerde, ositiepartijen wisten dat het van publikatie van het voor- Trou* zeer ongelegen kwam en o daar handig gebruik van. f «ociaal-democraten zijn niet »üch voor een tweede maal te. "tassen. ;ze [tel unrHpnfcte is het oorspronkelijk voor- 1975 al aan een staatscommls- fcelegd. zodat ook groeperin- [buiten de soclaal-democrati- in de bestudering zijn be- l Ten tweede heeft een werk- de LO en Palmes' partij het rOSlDü eidner wat bijgeslepen en er Jlgemene" aspecten van de "•che situaties in verwerkt. el-Meidner II is aan de ach terban toegestuurd voor kritiek en suggesties en de antwoorden worden momenteel verwerkt. Aan het eind van dit jaar zou er dan een afgerond stuk kunnen liggen, waarop Palme zijn ideeën voor de verkiezingsstrijd van volgend Jaar kan funderen. Want het is onvermijdelijk, dat de werkne mersfondsen de komende Jaren naast de bestrijding van de economische achteruitgang het voornaamste poli tieke discussiepunt zullen gaan vor men. De jaren tachtig zullen wat de Zweedse arbeidsverhoudingen be treft, voornamelijk in het teken staan van de „vermogensaanwasdeling". Collectief Wat behelst het plan-Meidner? De LO-econoom wil dat een gedeelte van de jaarlijkse winst en daarbij wordt dan gedacht aan 20 procent na aftrek van afschrijvingskosten maar vóór de heffing van de belastin gen, door de bedrijven in een speciaal collectief fonds wordt gestort Deze verplichting zou alleen gelden voor ondernemingen wier aandelen op de beurs worden verhandeld en bedrij ven met meer dan 500 werknemers. Tegenover de inkomstenderving van de aandeelhouders zou een zekere compensatie moeten komen te staan. De fondsen, die voor de vakbonden moeten worden beheerd, zouden aan gewend worden voor het verwerven van aandelen in de verscheidene on derenemingen. Dit met als waar schijnlijke consequentie, dat over on geveer 25 Jaar de werknemers via de bonden een meerderheidsaandeel in het kapitaal hebben. Rudolf Meidner over de gedachte achter het voorstel. „Onze loonpoli tiek is gebaseerd op de solidariteit. Het probleem is dat sommige bedrij ven, zoals de Volvo, er wat het winst maken bovenuit steken. Omdat de arbeiders in een bedrijf hun looneisen meestal afstemmen op de hoogte van de winst, hebben we ze gevraagd zich te matigen om de verschillen met andere werknemers niet te groot te laten worden. Maar, vragen die werk nemers. de winsten blijven hetzelfde en spekken we op die manier niet de zak van de aandeelhouders? door Bert van Panhuis Daarnaast bestaat er in Zweden een hoge concentratie van de eigendom van ondernemingen. Het aandelenka pitaal is zo verdeeld dat 50 families het beleid bepalen. Dat is een situa tie, die tegengesteld is aan onze ideeën over nivellering. Ten derde is er de democratisering van het bedrijfsleven. Tot het midden van'de Jaren zestig richtten de bon den zich vrijwel alleen op de belo ning, maar nu gaat bet ook om de Invloed in de bedrijven zelf. Met deze zaken als ondergrond zijn we aan het werk gegaan tot onze voorstellen ge komen." Sinds 1976 heeft de werkgroep een vierde aspect ingebracht in haar voorstellen, namelijk dat van de ka pitaalvorming. Meidner: „De komen de tien, vijftien jaar is er in Zweden een herstructurering van de econo mie nodig. De toeristenindustrie zakt in, we hebben onze verplichtingen aan de ontwikkelingslanden, lenin gen moeten worden afgelost, er moe ten nieuwe infrastructuren komen. Daarvoor is kapitaal nodig. Nu zeggen de industriëlen, dat er geen kapitaalprobleem is. Maar dat geloof ik niet. Ik meen dat de enige manier om voldoende geld te krijgen, via het sparen is. Dat willen we bevor deren. maar er moet wel „invloed" tegenover staan." De LO heeft daarom een voorstel voor een zogeheten ontwikkelings fonds. waarin de werknemers 3 pro cent van hun loon moeten storten. Het beschikbaar komend bedrag zou in verscheidene vormen gebruikt worden voor investeringen in het be drijfsleven. Om een voorbeeld te geven van het gewicht van zo'n fonds, het zou Jaar lijks worden gevoed met 3 miljard gulden en als dat in 1976 in het be drijfsleven zou zijn geïnvesteerd, dan had het daarmee 40 procent van de totale investeringen gevormd. Spaardwang Een niet uit te vlakken stimulering van de economie: maar hoe denken de werknemers zelf over het voorstel, want het is en blijft spaardwang Meidner: „Dat is voor ons ook nog een probleem; we weten niet in hoe verre de Idee zal inslaan. Natuurlijk verdient het vrijwillige sparen de voorkeur, maar het is de vraag of dit voldoende zal opleveren. Maar, om eerlijk te zijn, als je de mensen zo eens vraagt hoe ze over de idee den ken, dan blijkt het niet erg populair te zijn." Die impopulariteit van Meldners voorstellen strekt zich ook uit tot de partijen, die momenteel de regerings coalitie vormen Centrum, Libera len en Conservatieven en de werk gevers. Vooral de werkgevers en in hun vaarwater de Conservatieven voelen voor geen van beide ideeën van de LO Sociaal-democraten. Wat de kapitaalvorming aangaat, meent men, dat via simpele facilitei ten het sparen van de doorsnee Zweed kan worden aangemoedigd en dat zal voldoende opleveren. De werknemersfondsen zijn volgens deze twee groeperingen een bedreiging van het geldende stelsel van de vrije markteconomie. Aanvaarding zou be tekenen. dat de economische macht in handen komt van de staat en de (vooral onder sociaaldemocratische regeringen daarmee samenwerkende) vakbonden. Individueel deel De Centrumpartij van premier Thorbjörn Fftlldin neemt een mid denpositie in. Het centrum meent, dat een deling van de vermogensaan- was ln de lijn ligt van de sociaal- economische ontwikkelingen. Fali- kant ls men echter tegen een collec tief karakter, met de bonden als be heerder. Ffilldin meent dat de nadruk moet liggen op de individuele bijdra gen. Het zou niet mogen worden uit gekeerd, maar worden besteed aan voorzieningen ais pensioenen, bij- of herscholing en betaald verlof. De Liberalen onderschrijven een deel van de sociaaldemocratische en een deel van de argumenten van het Cen trum. Parlementslid Olie W&stberg: „We streven naar een democratise ring van de economische macht, dus tegen de vermogensconcentratie. Waar we bang voor zijn is, dat je met de plannen van Meidner een machts concentratie bij de bonden krijgt. We zouden daarom het mee6t voelen voor het oprichten van een nieuw pensioenfonds, waarin de vrijgeko men gelden zouden worden gestort. Wat het sparen betreft zijn we het met Meidner eens, dat er ln de ko mende Jaren een kapitaalprobleem dreigt. In plaats van een regelrechte spaardwang zou Je een systeem moe ten maken, dat de mensen dringend aanzet tot sparen." Meidner zelf ten slotte over de toe komst van zijn plannen: „Waarom die angst voor de vakbondsmacht Ze zijn hier nooit militant geweest en er is geen reden om aan te nemen, dat ze dit alsnog zullen worden. Waar ik me op richt ls de betrokkenheid van de werknemer bij de economie, de ge deelde verantwoordelijkheid. Het duurt Jaren, voor Je de mensen aan zoiets went Ik ben er ook van over tuigd dat de grote meerderheid nog qiet zover is. Ik redeneer maar. dat het succes niet verzekerd is maar dat het het proberen waard is."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17