'Strategie van conflict moet worden verlaten' Kritiek CNV-secretaris op geschiedenisboekjes VRAAG UIT HET VERENIGINGSLEVEN: ADVIES VAN DE POSTGIRO: BELONZEADVBEURS Albeda bevreesd voor falen centraal overleg CNV en bezuinigingen Jan Lanser in afscheidsrede: Nu bezuinigingsoperatie nabij is Ridderorde voor Lanser Doden in verkeer Behandeling Parijse mei-revolutie postgiro en rijkspostspaarbank 'AG 13 JUNI 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 12 - RHS Van onze soc.-economische redactie UTRECHT „Willen we in Nederland komen tot een gezamenlijke aanpak en een oplossing van de economische problemen dan zal er tenminste moeten worden gekozen voor overleg en samenwerking. De strategie van conflict en distantie zal dan moeten worden verlaten. Tot deze conclusie kwam Jan Lanser in zijn afscheidsrede tot de algemene vergadering van het Christelijk Nati onaal Vakverbond. In zijn rede schetste Lanser de ontwikkeling van de arbeidsverhoudingen zoals hij die tijdens zijn voorzitterschap van het CNV heeft meegemaakt. Het meest kenmerkende van die ontwikkeling is. zei hij. het ontbreken van overeen stemming over de aanpak van de problemen, die onze nationale econo mie en het gehele bedrijfsleven raak ten. Hoewel problemen als scherpe inflatie, groeiende werkloosheid, energiecrisis, uitputting van grond stoffen en milieuvervuiling voor ieder herkenbaar waren, ontbrak het aan oplossingen, aan een gemeenschap pelijke aanpak. ..Het zal niemand verbazen, zei Lan ser. „wanneer ik zeg het wenselijk te vinden dat de overlegstructuren een fundamentele verdieping onder gaan". Volgens hem ligt daarin een voorwaarde voor een goede ontwik keling van de arbeidsverhoudingen en het sociaal-economisch gebeuren. Wil men de problemen aanvatten en oplossen, aldus de scheidende voor zitter. dan ia het noodzakelijk dat in de verschillende sectoren van de overlegeconomie de bereidheid be staat over zulke oplossingen te den ken en eraan mee te werken. Dit vereist tenminste dat de strategie van conflict en distantie wordt verla ten en dat consequent wordt gekozen voor een strategie tot participatie. Van onze soc.-economische redactie UTRECHT \1 inister Albeda van sociale zaken vreest dat het centrale overleg tussen overheid, werknemers en werkge vers zwaar op de proef zal worden gesteld nu de bezuinigingso peratie voor de deur staat. Ideaal niet mogelijk Lanser voegde er aan toe dat hij ervan overtuigd was dat het in deze wereld niet mogelijk is om een ideale situatie te bereiken. Maar. zei hij, dat kan in de Nederlandse verhoudingen geen excuus zijn voor het voeren van een conflict-strategie, waarin het ei gen belang van de groep gemakkelijk tot egoïsme wordt. Hij schetste het conflict-model als een strategie, die het per definitie niet zo nauw neemt met de gelijkwaardigheid en de soli dariteit. die in woord en geschrift worden beleden en waarin het beeld van de ander als vijand en tegenstan der de actie en de houding van de groep moet rechtvaardigen. „Ik denk." zei hij. „dat er meer groe pen zijn die deze strategie voeren dan wellicht velen denken. Het is een stra tegie, die niet tot echte oplossingen voert. Dit perspectief wordt wel gebo den door een strategie tot participa tie. Deze strategie biedt uitzicht op een regeling van de zeggenschapsver houdingen die recht doet aan de men- Van onze soc.-economischt redactie UTRECHT De scheidend»!^ voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, Jao^n Lanser, is benoemd tot ridder^ in de orde van de Nederlandse leeuw. Minister Albeda van so- T00 ciale zaken heeft hem gisteren |cn tijdens de algemene vergade- «jzj ring van het CNV de versierse- |*n len die bij deze onderscheidini 53 horen, uitgereikt. Jan Lanser heeft de riddert gekregen voor zijn vele activi|ini teiten binnen de christelijk» Des vakbeweging en zijn werk op arr maatschappelijk en sociaal fes economisch terrein. Lans«|»t was al officier in de orde van Oranje Nassau. Uit handen vanbjk zijn opvolger. Harm van dei Meulen ontving hij de gouden legpenning van het CNV. Negenentwintig Jaar heeft JaaP®1 Lanser (52) in het vakbondjf^ werk gezeten. In mei 1949 tn hij in dienst van de christelijl metaalbedrijfsbond, waarvi hij in 1965 voorzitter werd. 1969 aanvaardde hij het voor zitterschap van het CNV. T functie heeft hij nu negen ji vervuld. selijke waarden van gelijkwaardig heid en verantwoordelijkheid." Zwaarder accent Over de toekomst van het CNV. merkte Lanser tenslotte op, dat deze organisatie als het ware tegen de ver drukking ingroeit. Hij achtte het niet onmogelijk dat organisaties zoals het CNV weer een zwaarder accent zullen krijgen. De problemen en vragen waarvoor de samenleving zich ziet geplaatst geven daar aanleiding toe. Hij sprak de hoop uit dat bij het CNV de bijbelse grondwaarden van ge rechtigheid. naastenliefde en gelijk waardigheid en verantwoordelijkheid herkenbaar zullen blijven. Dat acht ik ook een voorwaarde voor de toe komst van het CNV, aldus Lanser. De plaats die zij heeft kan alleen den functioneel blijven indien en beleid het kenmerk van lui mentele bezinning dragen. In die schijning zal de christelijke vaktx 0( ging geloofwaardig zijn en blij* aldus de scheidende voorzitter. „Falen van het overleg zal n eer bete kenen dan het falen van de regering, want het belang van het on buigings plan stijgt uit boven het enge politie ke belang. Het gaat ook niet on een hobby van twee politieke partijen, naar on de werkgelegenheid op de lange termijn", aldus minister Albe da gisteren op de algen ene vergade ring van het CNV. waar Harm van der M eulen de voorzlttershan er oveman van Jan Lanser. Albeda noemde de ombuigingsopera tie een noellljke zaak. VI aar. zei hij, „het CDA buigt niet naar links, het Hcrstd CDA buigt niet naar rechts. Het CDA buigt om." demeningen nodig. Albeda zei n et nadruk dat het bij de ombuigingsoperatie niet gaat om te rugschroeven van ontwikkelingen, maar om een pas op de plaats voor een ieder, een nullijn voor de n eeste inkomenstrekkers en het opnieuw be kijken van de overheidsuitgaven. Ook zitten er „bescheiden correcties" ln de lucht waar aantoonbaar is dat sociale voorzieningen niet functione ren overeenkon stig de bedoeling van de wetgever", zei Albeda. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In Reimerswaal (Zeeland) is eergisteravond de achtja rige Richard van Loon uit Roosen daal bij een autobotsing om het leven gekomen. De auto waarin het kind zat werd van achteren door onbeken de oorzaak aangereden door een an dere wagen, die van de linker- naar de rechterkant van de weg reed. Drie andere inzittenden werden zwaar ge wond naar het ziekenhuis gebracht. Gistermiddag is de 71-jarige A. Zwart uit Bameveld met sljn bromfiets op een automatische met halve bomen beveiligde overweg in zijn woon plaats door onbekende oorzaak onder een trein gekomen. Hij was op slag dood. De minister zei dat het ombuigings plan n inder kans van slagen zal heb ben naarmate de medewerking van het bedrijfsleven vakbeweging en werkgever geringer zal zijn. Daar- on hecht hij er gToot belang aan dat er straks ruimte is voor het voeren van reëel overleg n et dat bedrijfsle ven. Aangezien de overlegstructuur ook nu al niet n eer opttn aal functio neert. bepleitte hij een verbreding en een verdieping van het sociaal econo misch overleg. Verder is er volgens hen een decentralisatie van het over leg naar de bedrijfstakken en de on- De minister zei dat gewerkt moet worden aan herstel en vernieuwing van onze Industriële basis. Daarom n oet Nederland een beter Industrieel klimaat krijgen. „Maar het moet ook een sociaal klinaat hebben, waarin men bereid is samen de schouders te zetten onder de wachtende taken. Dat is wat anders dan „voor wat hoort wat", aldus Albeda. die kritiek leverde op de nieuwe CNV-voorzltter. die had betoogd dat de sanenwer- klng van het CNV aan de bezuin- glngsoperatie n ede afhankelijk is van wat er met de vermogensaanwas- deling, de ondernemingsraad en de raden van commissarissen gebeurt. De zestienjarige E. van Santvoort uit Geldrop is gisteren na een verkeers ongeval in Mierlo overleden. De Jon gen bestuurde de auto van zijn broer en vloog op de Parallelweg uit de bocht. Daarbij werd hij uit de auto geslingerd. Hij is ln een ziekenhuis in Geldrop later op de dag overleden In Groesbeek is gisterochtend de 47- jarige mevrouw E. Coenraad uit Nij megen verongelukt toen zij met haar auto tegen een boom reed. De auto raakte waarschijnlijk door een harde windstoot van de weg. Van onze soc.-economische redactie UTRECHT CNV-secretaris A. Hordijk heeft bedenkingen over de manier waarop de Parijse mei-revolutie van 1968 in sommige geschiedenisboekjes voor leerlingen bij het voortgezet onderwijs wordt behandeld. In geschiedenisboekjes, tijdschriften en studies wordt sterk de nadruk gelegd op de radicalisering van de vakbeweging sinds de jaren zestig. „Maar," zei Hordijk, „als de mei-op- stand van 1968 ons éën ding heeft geleerd dan is het wel. dat een maxi mum aan maatschappijkritiek een minimum aan werkelijke zinvolle op lossingen en resultaten heeft opgele verd." Hordijk kwam tot deze conclu sie bij de behandeling van het 34ste activiteiten-verslag van het Christe lijk Nationaal Vakverbond. Dit ver slag over de Jaren 1975. '76 en '77 werd gisterochtend besproken ln de algemene vergadering van het CNV. In één van de geschiedenisboekjes wordt de tijd dat studenten en arbei ders samen de barricaden op gingen met de leus „geen dienstbaarheid van universiteit en wetenschap aan het kapitalistisch systeem", beschre ven als een periode waarin de vakbe weging omschakelde van het harmo nie- naar het conflict-model. Deze heroriëntering binnen de vakbe weging werd volgens de CNV-secreta ris door velen ln ons land met vreug de begroet. De vakbeweging was zich zelf immers aan het hervinden als „strijdorganisatie van de arbeiders-' klasse". Daar staat volgens hem te genover dat het groepsbelang een veel groter accent heeft gekregen Bo vendien heeft de toenemende kritiek op ons maatschappelijk bestel, het steeds meer afstand nemen van de overleg- en samenwerkingsgedachte. gepaard met de economische terug gang en de omvangrijke werkloos heid. er toe geleid dat grote delen van de vakbeweging zich steeds afstande lijker opstellen. Wantrouwen „De sociale partners, aldus Hordijk, zijn elkaar meer en meer gaan wan trouwen. waardoor zinvol en con structief overleg uiterst moeilijk wordt." HIJ wees erop dat de christelijke vak beweging haar maatschappij-kritiek altijd probeert uit te oefenen vanuit de idee van de gemeenschappelijke verantwoordelijkheid Een vak bondsstrategie van: handen vrij hou den zolang een echte arbeiders-demo cratie niet tot stand is gekomen mis kent de verantwoordelijkheid, die werkgevers en werknemers met el kaar en voor elkaar behoren te heb ben." aldus Hordijk, die een herstel van vertrouwen en van de verstoorde arbeidsverhoudingen bepleitte. Vervolg van pagina 1 Nederlandse bevolking heeft recht op de zekerheid dat ingrijpende bezuini gingen ook inderdaad tot het beoog de doel zullen leiden. Want wat heb ben we eraan geld vrij te maken voor meer werk als dat geld in de brand kast blijft liggen of voor andere doeleinden wordt bestemd." zo vroeg de CNV-vooraitter zich af. dernemlngsraad en raden van com missarissen invloed kunnen uitoefe nen op de bestemming van de gelden, die als gevolg van de loonmatiging en bezuiniging in de bedrijven voor nieu we investeringen beschikbaar komen. Toezeggingen Afgezwakt Van der Meulen meende dat de werk nemers al een goede bijdrage hebben geleverd aan de beperking van de arbeidskosten. De loonstijging is al sterk afgezwakt. In een aantal bedrij ven zijn de winsten daardoor al vrij fors gestegen en mede als gevolg daarvan is de inflatie sterk terugge drongen. Daaruit vloeit weer voort dat ook de stijging van de overheids uitgaven en sociale uitkeringen sterk wordt gedrukt. „Ik meen. aldus Van der Meulen, dat dit de minst onaan gename weg is om het beoogde doel te bereiken. Daarom pleit ik ervoor op deze weg door te gaan en de bezui nigingen op de overheidsuitgaven vooral te zoeken in een verdere beper king van de inkomstenstijging Wil de regering rekenen op de medewer king van het CNV dan zullen volgens Van der Meulen de bezuinigingen moeten worden ingepast ln een breed sociaal-economisch beleid, dat zowel op uitbreiding van werkgelegenheid als op een betere spreiding van zeg genschap. inkomen en bezit is ge richt Verder wil het CNV dat de ver deling van lasten naar draagkracht alle inkomensgroepen zal omvatten en dat de werknemers vla VAD. on- Maar wat de VAD. de ondernemings raad en de raden van commissarissen betreft, heeft de regering volgens de nieuwe CNV-voorzitter tot nu toe wei nig gedaan om de werknemers in staat te stellen om hun medewerking aan de bezuinigingsoperatie toe te zeggen. „Wanneer het -kabinet inder daad prijs stelt op medewerking van de christelijke vakbeweging dan zal op deze punten alsnog een aantal concrete toezeggingen moeten wor den gedaan", zei hij. Aan het adres van de werkgevers zei Van der Meulen dat het te betreuren is dat te niet of nauwelijks bereid zijn zelf mee te zoeken naar vormen van samenwerking ln bedrijven of be drijfstakken. Zo hebben de werkge vers negatief gereageerd op het CNV- voorstel om in de bedrijfstakken de problemen gezamenlijk aan te pak ken. Met scheidend voorzitter Lanser concludeerde hij dat het met het overleg de laatste Jaren de verkeerde kant uit gaat. Samenwerking is on misbaar en daarvoor zijn andere overlegstructuren nodig." Als die structuren niet vrijwillig tot stand komen, moeten ze worden afgedwon gen. of door wettelijke regels van de overheid of door actie van de vakbe weging De tijd is krap", aldus Van der Meulen. ADVERTENTIE ben penningmeester van onze plaatselijke sportvereniging. Elke zaterdag en zondag zit ik steevast langs de lijn. Maar door de week zit ik toch gauw drie, vier avonden per week aan de ledenadministratie. Contributie innen en zo. Kan dat nou niet efficiënter? Goedkoper... Juist voor het regelmatig innen van steeds terugkerende bedragen is het gebruik van acceptgiro's bijzonder geschikt. Als snelle manier van incasseren. Maar óók als overzichtelijke manier van administreren. Dat kan bij de postgiro. En gaat u veel werk besparen. Handig. Zo hebben postgiro en rijkspostspaarbank nog veel meer - vaak niet zo bekende - interessante extra's voor het verenigingsleven. Bij de postgiro in Den Haag en in Arnhem staan professionele adviseurs tot uw beschikking. Zij kunnen u geheel vrijblijvend alles vertellen over de extra diensten van postgiro en rijkspostspaarbank voor het bedrijfsleven. Maak een afspraak voor een gesprek. Bel (070) 791040 t/m 791043 of (085) 672427 t/m 672430.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 14