Uurtje muziek en een beetje dans uit India Rotterdam Folk 78 op internationaal niveau HOUANDHSI klei KUNST Trouw de Zes kinderen gevangen op Robbeneiland Nieuwe boeken Israël uit Libanon :0 In plaats van 'Kunstmestorkaan: Volop Theater slot Festival Bruinvis nu in Harderwijk Dagprogramma pinsdag 13 juni Tanden en kiezen Slaappillen Schoolraad DINSDAG 13 JUNI 197S BINNENLAND TROUW/KWARTET P 10 - RHS 1 Dl door Hans W. Ledeboer ROTTERDAM Een van de merkwaardigste bijdragen aan het Holland-Festival was het optreden van het Rifi-ensemble uit Irak zondag in De Lantaren te Rotterdam en maandag in het Amsterdamse Tropenmuseum met dile stukjes muziek en een beetje zwaarddans, samen een programma dat nauwelijks een uur in beslag neemt. Toen alles achter de rug was. dachten de meeste bezoekers, dat het pauze zou zijn! En dat alles voor zeven gulden vijftig per plaats. AMSTERDAM Een avond „Volop theater" zal in Amsterdam op 23 juni het Holland Festival 1978 besluiten. Aanvankelijk zou de sluiting worden gevierd met de „kunstmestorkaan" van Willem Breuker, een optocht die uit ongeveer zestig muzikale onder delen zou bestaan, maar dat gaat niet door. In de plaats daarvan zullen nu op zes verschillende plaatsen in De Nes in Amsterdam op elk heel uur voorstel lingen worden gegeven, waaraan veertien groepen meewerken. Neder landse groepen zullen volksmuziek ten gehore brengen met volksdans en folklore uit verschillende landen; en sembles van buitenlandse werkne mers laten iets van hun eigen cultuur horen en zien. Uitvoeringen hebben plaats in de theaters De Brakke Grond, Frascati en De Engelenbak, en op drie podia op straat. Jenny Schotman: POPPEN ZOAL OMA MAAKTE. Uitg. Cantecleer Bi de Bilt. Serie „Werken en Spelen".| blz. prijs 12. Een 20-tal poppen, dames en hem helemaal netjes aangekleed en n* sierlijke pruikjes, bevolken dit rift geïllustreerde boekje. Ze zijn ge bon uit o.m. klei en piepschuim en „n tuurgetrouw" opgeschilderd. Voor het maken van hoofd, arment benen; het beschilderen van de p( het in elkaar zetten en ook voor pruikjes, worden met duidelij 1 tekeningen de benodigde aanwjj fco zingen gegeven. Met grondpatrona voor diverse kleertjes kan men eigen inzicht vele kanten op. Bij alle kortheid een paar interessan te factoren. Het gaat bij Rifi om volksmuziek, niet om de klassieke Arabische muziek, waarvan de tradi- tie naar men algemeen aanneemt om streeks de zevende eeuw ontstond aan de hoven van de kaliefen en die het resultaat is net als met onze eigen muziek het geval is van een synthese van cultuurgoederen van al lerlei aard. De volksmuziek is ouder en er zijn onderzoekers, die menen dat uitein delijk de Semitische volksmuziek de Arabische volken zijn immers even goed semieten als de joden de oudste nu bekende muziekvorm is. Melodie-opbouw, toonzetting en rit men zouden nog dezelfde zijn als die van de in de Bijbel genoemde psalm melodieën van David. In een groei proces van duizenden jaren zou vla de Griekse muziek uiteindelijk onze eigen muziek daaruit zijn voortge komen. TEXEL (ANP) De bruinvis, die zondag bij Callantsoog aanspoelde, is gistermiddag in een speciale kuip naar het dolfinitrium in Harderwijk vervoerd. De kuip was rondom voor zien van schuimplastic om verwon dingen tegen te gaan. De bruinvis is in onze wateren zeer zeldzaam. Dr Dudok van Heel. directeur van het dolfinarium in Harderwijk heeft vast gesteld dat het dier een longaandoe ning heeft. Hij heeft goede hoop de bruinvis te genezen. Die muziek en de daarin gebruikte instrumenten hebben allerlei ooster se culturen beïnvloed. In Indonesië zijn tifah en rebab, de aardewerk ke teltrom en de tweesnarige viool, heel bekend. De Arabier noemt de tifah en tablah, hetgeen uiteindelijk hetzelfde woord is. En de rebabheet een voudig rebab, de Indonesiër heeft het Arabische woord overgenomen. En wie gewend is aan oosterse muziek- klanken en vooral muziekstemming gevoelt zich onmiddellijk opgenomen in de sfeer, welke de muziek van de Iraakse boeren en bedoeïenen op roept. Virtuoos spel, boeiende harmo nieën. warmte, hartelijkheid en mooie lyriek. Net als de dans in over eenstemming met de Arabische tradi tie helemaal een mannenaangelegen- heid. De „Boys of the Lough", een van de Ierse groepen die optreden tijdens het Rotterdam Folks 78 Festival. door Geert Kistemaker Het Rotterdam Folk 78 festival heeft dit jaar het belangrijke en altijd vele klinkende namen bevattende Cambridge Folk- festival definitief van de troon gestoten. Mager Daartegen steekt de zwaarddans door twee mannen mager af. Inder daad: interessante motieven, die héél oud moeten zijn. Niet zozeer uitbeel ding van de voorbereiding tot een strijd, maar een ritueel met wellicht een religieuze oorsprong die duizen den jaren geleden te vinden kan zijn. Statig bewegen, sierlijke, bijna vrou welijke gestileerde beweging, eindi gend met een vleugje virtuositeit als zwaarden en schilden voor een klette rende ritmiek moeten zorgen. Maar deze dans is weinig verzorgd, door gebrek aan virtuositeit en goede af werking niet boeiend, hoogst frag mentarisch. zodat de toeschouwer onbevredigd blijft met de onprettige gedachte dat dit alles héél mooi zou kunnen zijn als alles goed zou zijn afgewerkt Van dinsdag 20 tot en met vrijdag 23 juni treedt in Rotterdam ter afslui ting van het Holland Festival in de Doelen en op verschillende plekken in de stad de top van de internationa le folkmuziek op. De zeer ruim geno men noemer folkmuziek omvat zowel de cabareteske Urbanus van Anus. het volkstheater van Footsbarn, de hotclubjazz van het Waso Quartet, als de pure Ierse volksmuziek van de Chieftains, de folkopera The Tran- FolkODGTS sports en de rock roll van Bob Dylan. De bindende factor is de in principe akoestische (gitaar)muziek. revival van de tweede helft der zesti ger jaren bijeen. Ashley Hutchings, de oprichter van twee belangrijke groepen, Fairport Convention en Steeleye Span, is aan wezig met zijn Albion Band, dat met een eigen soort folk-rock zijn vernieu wende, maar op pure engelse volks muziek geschoeide creativiteit ge stalte geeft. Het overgrote deel van de gecontrac- tueerde artiesten heeft zijn sporen al verdiend in de loop der jaren, zodat men hoge verwachtingen kan stellen aan de kwaliteit van het festival. Tij dens het festival is het grootste deel der inspirators en leiders van dè folk- Een ander prominent figuur in de Engelse folk is de razendsnelle fiddler Dave Swarbrick, die te horen is in de folkopera „The Transports", een door Peter Bellamy geschreven, maar authentiek klinkend muzikaal relaas over een aanvankelijk ter dood ver oordeelde banneling die de eerste ko lonist van Australië werd. De donderdagavond lijkt de meest interessante avond te worden. In de grote zaal treden dan achter elkaar op Hutchings' echtgenote Shirley Collins met haar zus Dolly, die in de loop der tijd samen en los van elkaar tijdelijke medewerking hebben ver leend aan vele groepen en projecten; Alar. Stivell, die dit jaar zonder bege leidende band alleen met zijn Breton se harp aanwezig zal zijn; het op dit moment succesvolle popfenomeen Gerry Rafferty en de reeds genoemde Albion Band. In de kleine zaal vindt een Iers programma plaats met de vermaarde groepen „Boys of the Lough", „Na Fill" en „The Chief tains", terwijl in de Eduard Flipse zaal de beste Nederlandse folkgroe pen te beluisteren zijn. Deze Eduard Flipse zaal krijgt het karakter van een Folk Club, waar het accent ligt op het informele contact tussen arties ten en publiek. Maar ook de andere dagen zijn een bezoek aan de Doelen waard; dinsdag wordt „The Transports" opgevoerd, woensdag heeft een Belgisch pro gramma, en vrijdag wordt na het op treden van Bob Dylan in het Feyen- oordstadion nog tot diep in de nacht doorgefeest. Amsterdam, Stadsschouwburg 20.15 uur: Het Balkon; Amsterdam, Tropenmuseum (Lichthal) 20.15 uur: Ghana, en semble Ehimomo; Den Haag, Hot Theater, 20.30: La carpa de los rasquachis; Den Haag, Gemeentemuseum 20.15 uur: Egypte, CairoTakht- ensemble; Scheveningen, Circustheater 20.15 uur: Het Nationale Ballet; Rotterdam, De Doelen 20.15 uur: Poetry International; Rotterdam, De Lantaren 20.30 uur: Irak, Munir Bashir; Haarlem, Concertgebouw 20.15 uur: Teatrul Tandarica; Helmond, 't Speelhuis 20.15 upr: Yves Joly, Théatre du Papier. Laren, Singer Concertzaal 20.15 uur: La Marionettistica-Fratelli Napoli; Utrecht, 't Hoogt 20.30 uur: Irak, Baghdadi Maqam-ensemble; Utrecht, Geertekerk 20.15 uur: The London Sinfonietta. Hoe groot de schepseltjes worden uit de inhoud moeilijk op te makejL Ook moet mij van 't hart dat i L~a onnozele snoetjes met onnatuurli verbaasde ogen niet erg plezier aandoen. aa Poppen maken is een prettige en cn eei atieve bezigheid en het loont zeker j moeite dit met Jenny Schotman vs gens Oma's recept eens te probers R.a Wii t' Sheila Brull: NAALDKUNST VAN W' TOT Z. Ned. vert, en bew.: A. L. en, C. Terweyden. Uitg. Helmond BI *e' Helmond. 232 blz., prijs 39.50. In dit, als encyclopedie bedoeld handwerkboek worden zo'n 700 ken en technieken meer of mindi *r uitgebreid beschreven en met moolj^1 kleurenfoto's geïllustreerd. Alfa! tisch volgen technieken en vooral sl ken elkaar op. Veel voorbeelden van hier vrijwel a bekend Italiaans borduurwerk v den genoemd. Duidelijk en praktij voor de Nederlandse vrouw zijn de afbeeldingen en beschrijvingi ?D van haak- en breiwerk met veel fantïl®1' siesteken. Een encyclopedie bel delt in alfabetische volgorde een tal trefwoorden. Het kiezen hiervanffj een pèrsoonlijke zaak, zodat het de niet-ingewijde erg moeilijk woorden te weten waaronder in geval een bepaalde steek, techniel wat dan ook te vinden is. De uil_. breide index, die wel op hoofdstaf ken (borduurwerk, breiwerk, hi werk. kantgarnering en naaiwerk,, ingedeeld, lost de moeilijkheden oc 00 niet op. Het geheel geeft dan ook P1 het kan niet anders een verwan 132 indruk. !k Wie echter de moeite neemt dit ht mooi uitgevoerde veelzijdige we rustig door te nemen komt zont twijfel veel interessante mogelijkh f£ den tegen om met naald en dra 5r vruchtbaar te experimenteren. R.D.#s ?t vo [?e is i 13 JUNI 1978 Als het mooi weer is en het tegelijk flink waait, heb je prachtig vliegerweer. Je kunt vliegers in de winkel kopen, maar nog leuker is het om zelf een vlieger te maken. Het lijkt ingewik keld. maar dat is het niet. Je hebt er dunne latten, vlie gerpapier, touw, lijm en lap jes voor de staart voor no dig. En natuurlijk fantasie, op het Robbeneiland ln Zuid-Afrika zitten ook zes zwarte kinderen gevangen. Een van veertien en vijl kinderen van vijftien jaar. Ze hebben sabota ge gepleegd. ■PRH! j want je kunt een heleboel modellen verzinnen en de vlieger ook nog eens mooi versieren. Op het strand van Scheveningen is zater dag een vliegerdag gehou den. Daar konden grote en kleine mensen hun zelfge bouwde vliegers oplaten. Want ook oudere mensen vinden vliegeren een leuke sport. Vakantie De minister van onderwijs, Aaron Pais, wil de zomerva kantie korter maken. Daar voor in de plaats wil hij een langere wintervakantie, zo dat ouders met hun kinderen op wintersport kunnen gaan. Nu kan dat bijna niet omdat de kerstvakantie tekort is. Bovendien mogen de hoof den van scholen geen extra vrije dagen geven om naar de wintersport te gaan. Minister Pais wil dat gaan veranderen. Hij heeft een plannetje gemaakt, waarover hij met de mensen uit de Tweede Kamer heeft gespro ken. Maar beslist is er nog niets. Dus de komende zo mervakantie duurt nog ge woon zes weken. Dat heeft de Zuidafrikaanse minister van justitie. Jimmy Kruger, gezegd. Hij wilde niet zeggen hoe de kinderen he ten. En ook niet hoe lang ze op het Robbeneiland moeten blijven. Het Robbeneiland ligt elf ki lometer uit de kust bij Kaap stad, onderaan de punt van Zuid-Afrika Sinds 1961 wor den er zwarte en bruine Zuid- afrikaanders gevangen gezet. De meesten omdat ze in ver zet zijn gekomen tegen de apartheid. Ze willen dezelfde rechten als de blanken in hun land. De straffen zijn lang en zwaar. De gevangenen moe ten in de brandende zon ste nen hakken of ander lichame lijk werk verrichten. Ont snappen is niet mogelijk. In de zeventien jaar, dat de ge vangenis nu bestaat, is het vaak geprobeerd, maar het is niemand gelukt. Pretcentrum Het Robbeneiland was heel een Nederlandse strafkolonie. Daarna hebben melaatsen erop gewoond. Heel kort heeft het Robbenei land dienst gedaan als basis voor de marine. In Zuid-Afrika wordt met de gedachte gespeeld om van het Robbeneiland een pret centrum te maken met dure hotels, zwembaden en casi no's. Maar de zwarte gevan genen zullen daar niet van Huisdieren kunnen genieten. Zij worden dan naar de gevangenis Leeuwkop bij Johannesburg gebracht. De Israëlische troepen ver trekken vandaag uit het zui den van Libanon. Dit grens gebied was begin maart door Israel veroverd, nadat de Pa lestijnen in Israël een bus hadden gekaapt, waarbij 37 passagiers omkwamen. Het leger van de Verenigde Naties zal er voor zorgen dat het rustig ln Libanon blijft. Maar veel mensen uit Liba non zijn toch bang dat er nieuwe moeilijkheden komen. Israël was zo ver in Libanon opgerukt om de Palestijnen een lesje te geven. Israël wil namelijk niets met de Pales tijnen te maken hebben. Het wil niet keer op keer worden lastig geyallen door de Pales tijnen. Waarom bedreigen de Pales tijnen de mensen in Israël? Lang geleden woonden de meeste Palestijnen in Israël, maar ze werden uit hun land verdreven door de joden, die uit Europa kwamen of ze vluchtten zelf. Vooral na de Tweede Wereldoorlog hebben veel joden zich in Israël ge vestigd. De Palestijnen hebben nog steeds geen eigen land. Daar om vechten ze tegen Israël. Maar ln Libanon, waar de Pa lestijnen naar toe zijn ge vlucht zijn de mensen ook bang voor de Palestijnen. Vooral Libanese christenen willen dat de Palestijnen on middellijk uit hun land ver trekken. Ik vind het erg gemeen als mensen hun honden uit de auto zetten als ze zelf met vakantie gaan. Ze zouden er best andere mensen voor kunnen laten zorgen. Of ze moeten geen dieren in huis nemen. We hebben twee kat ten. Een woonde eerst op een boerderij. Ze kreeg er wel vol doende eten. maar werd haast nooit geaaid. Een dier heeft liefde nodig net als wij mensen. Joke Treurniet (12 jr) Woerden Huisdieren 2 De mensen kunnen toch vra gen of iemand anders op hun hond wil passen? Of anders de hond in het asiel doen. Je moet geen dieren kopen als je er niet voor wilt zorgen. Liesbeth Berkhout Viaardingen Kinderen verzorgen hun tan den en kiezen beter dan eerst. Er wordt meer gepoetst en iets minder gesnoept. Maar de tandartsen zijn nog niet tevreden. Ze willen dat er nog meer zorg aan het gebit wordt besteed. Want wie geen gaat jes in zijn kiezen wil moet er veel voor doen. Geen snoep eten bijvoorbeeld of direct erna je tanden poetsen. En bovendien echt poetsen en niet een beetje aaien. De tandartsen zullen op hun beurt proberen nog beter naar de gebitten van kinde ren te kijken. Want vaak la ten ze de melktanden gewoon wegrotten als er gaatjes in zitten. Hoe ouder een mens wordt, hoe minder slaap hij nodig heeft. Een baby slaapt zes tien uur per dag, een kleuter zo'n twaalf uur en een kind acht tot tien uur. Je vader en je moeder hebben nog minder slaap nodig. Na zes tot acht uur in bed gelegen te hebben zijn ze weer fit. En je grootou ders hebben aan zes uur genoeg. Sommige volwassenen heb-- ben vaak moeite om in slaap te komen. Als ze veel zorgen aan hun hoofd hebben wil sla pen niet altijd lukken. Daar om slikken erg veel mensen slaappillen. Maar de pillen werken te lang door. Dan voel je je 's morgens nog duf. Je kunt veel beter, als Je niet direct ln slaap valt, een war me beker melk drinken, of een douche nemen of een uur tje gaan lezen. |<Je tekst boren het stipje luidt ols volgt :]on Poets kiest «ior betere gebibverzorging| Lnj (EEN LAAGJE MET FLUOR,I VOOR EEN FRISSE SMAAK Él VOOR HET TANDVLEES EN ÉEN f VOOR H^^WiTTETRNDEN.J 'DiT GEHEEL OP MSN fliEUWE I ELEKTRISCHE TANDENBORSTEL VERZEKERD! Wat hebben leerlingen op school te ver tellen? Op veel scholen voor beroepson derwijs, mavo, havo of vwo is dat niet goed duidelijk. Vaak bestaat er wel zoiets als een klassevertegenwoordiger die namens de klas met directie of lera ren kan overleggen. Bij voorbeeld over de datum van een bepaalde repetitie of over een huiswerkvrij weekend. Op sommige scholen bestaan leerlingen parlementen. Die kunnen de directie ad viseren over excursies en schoolfeesten, over de inrichting van de kantine en misschien wel over het lesrooster of de keus van leerboeken. Soms werkt dat wel. Maar vaak is de belangstelling voor het parlement heel mager. In de Tweede Kamer bestaan nu plan nen om schoolraden te maken. De wet zou dat zelfs verplicht moeten stellen. Drie leden van de Kamer (alle drie van de Partij van de Arbeid) hebben dat idee uitgewerkt in een eigen wetsontwerp. Hoe stellen ze zich zo'n schoolraad voor? Stel dat een schoolraad 30 leden heeft. Dan zouden de leerlingen daarvan min stens 3 en hoogstens 10 leden mogen kiezen. Het personeel behalve de leraren ook de administratie, concierges, enz.) zou minstens 10 en hoogstens 15 leden mogen kiezen. De ouders zouden, net als de leerlingen. 3 tot 10 zetels krijgen. Als er dan zetels overblijven zouden perso neel, ouders en leerlingen nog enkele leden kunnen kiezen die van buiten de school komen. Het bestuur van de school (dat is het bestuur van de vereniging of de stich ting. het gemeentebestuur of bij rijks- 13 juni 1978 i scholen de minister) zou de raad in ieder geval om advies moeten vragen over de benoeming en het ontslag van personeel en directie, over nieuwbouw en verbouw van de school en over de begroting. De raad komt er ook aan te pas als het gaat over het leerplan, over fusie met andere scholen of andere organisatorische kwesties. Of het plan van de drie Kamerleden veel zal uithalen is nog niet te voorspellen. Er zijn namelijk nogal wat mensen die vin den dat eerst de onderwijsbonden zelf maar een plan moeten maken. Maar er bestaat geen landelijke vereniging van leerlingen om zijn zegje te doen. Hoe moet dat? IROTCOfl i f 901 er Ld- e 'cl IV 5t et ■■nnpMBsv*/ pMMg BBHMj

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 12