geniet grootste populariteit Ijrussel en Parijs iden Zairese litetroepen op Amnestie op Filippijnen Russische di door proces-Orlow niet verslagen Israël wil indirecte controle in Libanon estduits rapport over zwarten in Zuid-Afrika: ie ets Na terugtrekking: monstratie Portugal st één dode Egypte gaat bommenwerpers zelf maken Skylab vliegt nu weer recht lAG 12 JUNI 1978 BUFTENLAND TROUW/KWARTET *V'CyN Hennie Serfontein BURG De zwarte Zoeloe-leider Gatsa Boethelezi is veruit de jrijkste leider van de zwarte Afrikanen. Dit is één van de belang- IJte conclusies van een gisteren uitgebracht rapport over politieke ngen en inzichten van de miljoenen zwarte Afrikanen die in de :n wonen van Zuid-Afrika. Westduitse Arnold BergstrSsser-Insti- in Freiburg heeft een 490 pagina's i rapport uitgebracht onder de titel: Pi Afrika, vreedzame verandering? Dit is onderwerp van gesprek op een giste- A\ egonnen internationale conferentie in Duitsland. Het boek is de neerslag van rondig wetenschappelijk onderzoek de meningen van zwarten en blanken uid-Afrika, dat verricht werd tussen Sfên 1977. Onderdeel van dit omvattende iek is een opiniepeiling onder zwar- i Soweto. Durban en Pretoria, die het len jaar gehouden werd. De conclu- in dit hoofdstuk zijn nogal verras- tsa Boethelezi, de omstreden Zoeloe- blijkt één van de belangrijkste zwar- litieke leiders. Hij geniet de steun van de helft van de stedelijke zwarten. leerderheid van de zwarten gelooft in rije democratie en is voorstander van tonomisch stelsel van vrije onderne- hap. s de vorig jaar in Soweto, Durban en uitgevoerde opiniepeiling be schouwt 43,8 procent van de zwarten thuis landleider Gatsa Boethelezi als hun politie ke leider. Op de tweede plaats komen de leiders van de Afrikaanse Nationale Raad (ANC) met 21,7 procent. De op het Robben eiland gevangen zittende Nelson Mandela haalt op z'n eentje nog altijd 18,6 procent. De thuislandleiders Kaiser Matanzima en Lucas Mangope respectievelijk 3,6 en 2,7 procent. De in het begin van dit jaar omge komen leider van het Panafrikaanse Con gres (PAC) Robert Soboekwe kreeg 7,4 pro cent. De leiders van de zwarte bewustzijns bewegingen haalden 5,6 procent Voornaamste Het rapport concludeert: „Het meest in het oog springende politieke feit in de politieke situatie van de in de steden wonende zwar ten is wel het prestige van Gatsa Boethele zi. Het ondereoek wijst uit dat hij niet alleen de meest populaire thuislandleider is, maar ook beschouwd kan worden als de voor naamste zwarte leider van Zuid-Afrika. De steun die hij blijkt te hebben is veel groter dan de bevolkingsgroep die hij vertegen woordigt. Niet minder dan 40,3 procent van de aanhang van Boethelezi bestaat uit niet- Zoeloe's. Het rapport concludeert dan ook dat „de politieke richting die door Boethele zi wordt voorgestaan in Zuid-Afrika een politieke macht vertegenwoordigt die de regionale en ethnische concentraties over schrijdt". Veruit de meeste zwarten blijken voorstan der te zijn van een multiraciale eenheids staat. Zelfs 77,5 procent van de mensen die georiënteerd zijn op bepaalde thuislanden, blijkt voorstander van zo'n eenheidsstaat te zijn. Het is echter wel opmerkelijk dat niet meer dan een derde van alle zwarte politie ke groeperingen uitsluitend en onvoorwaar delijk een eenheidsstaat voorstaat. En meer dan een derde deel van de zwarte politieke groeperingen aanvaardt een delen van de macht onder de verschillende ethnische groeperingen. Het rapport concludeert dat het in hoge mate zal afhangen van de aan hangers van Boethelezi hoe deze verschil lende politieke inzichten onder de zwarte stadsbewoners zich zullen ontwikkelen. tegenover Inkatha staat, wat wijst op de ambivalente relatie tussen de ANC-traditie en Inkatha. Bijna 95 procent van alle ondervraagden verklaarde zonder meer even welvarend te willen worden als de blanken nu zijn in Zuid-Afrika. De overgrote meerderheid is. ook voorstander van het systeem van de vrije ondernemingsgewijze produktie. Van de ondervraagden bleek 62,5 procent bereid persoonlijk economische risico's te nemen. Zij geven de voorkeur aan een eigen zaak, waarbij Je meer kunt verdienen of meer kunt verliezen in verhouding tot een vaste baan. Bijna tweederden van de ondervraag den maakten duidelijk, dat zij de voorkeur gaven aan de kapitalistische gedachte van privé-bezit van de produktiemiddelen bo ven een publiek eigendom daarvan. Maar liefst 88,8 procent verwierp het idee dat een universitair opgeleide Afrikaan niet meer zou moeten verdienen dan een gewone fa brieksarbeider. Zoeloe Inkatha, de van oorsprong culturele en poli tieke organisatie van de Zoeloes die inmid dels ook werkt onder andere ethnische groe pen is veruit de sterkst georganiseerde poli tieke richting onder de stedelijke zwarten en zal in de toekomst een sleutelrol spelen bij de oriëntatie van de stedelijke zwarten. Opmerkelijk is voorts dat een derde deel van de aanhangers van de ANC positief Socialistisch Van de ondervraagden die voorstander zijn van een socialistisch stelsel, heeft de helft nauwe banden met de thuislanden. Onder de voorstanders van een socialistische sys teem prefereren twee maal zoveel mensen de thuislandleiders als onder de mensen die voorstander zijn van een kapitalistische stelsel. Gevraagd naar staatseigendom van de produktiemiddelen en een grote mate van gelijkheid van inkomens blijkt nog maar 3,3 procent van de respondenten echt 'socialistisch te dneken. Het rapport conclu deert dan ook dat „er veel aanwijzingen zijn dat de grote meerderheid van de zwarten nog volledig vreemd aankijkt tegen het moderne socialisme." De meerderheid van de zwarten staat posi tief tegenover de acties van de jongeren in Soweto. 57,1 procent noemt die acties als een positief element in de strijd voor de toekomst van het Afrikaanse volk. 27,6 pro cent is van mening dat de zwarten nooit verbeteringen zouden kunnen bewerkstelli gen zonder strijd en gewelddadige acties. Deze mensen, die invloedrijk zijn omdat zij vooral de beter gesitueerden en de beter opgeleiden omvat, hebben de mogelijkheid van een vreedzame verandering afgeschre ven. Toch gelooft nog steeds 64,7 procent van de zwarten dat verbeteringen tot stand kunnen worden gebracht door vreedzame onderhandelingen tussen blank en zwart. Het rapport waarschuwt echter: „De conse quenties liggen voor de hand. Zelfs onder de stedelijke zwarte bevolking, het politiek best geïnformeerde en meest geïnteresseer de deel van zwart Zuid-Afrika, bestaat nog een duidelijke meerderheid voor niet-ge- welddadige actie. Maar de vrees van zwarte politieke leiders wordt door bepaalde gege vens bevestigd: met de toename van de urbanisering en de toeneming van de oplei ding neemt de desillusie onder de zwarten toe en de hoop op vreedzame verandering af. Vooral onder de jongeren neemt de be reidheid het op een conflict te laten aanko men toe". De meerderheid van de ondervraagden blijkt wat betreft vragen naar democratisch of autoriteir leiderschap, tolerantie tegeno ver afwijkende meningen en partijstelsel, voorstander van een liberale democratie te zijn. 72,2 procent is voor de erkenning van een oppositiepartij. Een viertal vragen over democratie bracht aan het licht dat 32,4 procent consequente non-democraten zijn. 34,4 procent overwegend democratisch in gesteld is en 33,2 procent werkelijke demo craten zijn. Volgens het rapport mag twee derde deel van de ondervraagden als poten tiële democraten aangemerkt worden. Op merkelijk is dat de minder-democratisch ingestelden behoren tot de lagere inko mensgroepen en de mensen met een minder hoge opleiding. Hoe hoger de opleiding, hoe beter de baan. hoe langer de periode die ze in de stad gewoond hebben en hoe losser de band met de stam. des te democratischer de houding van de zwarte. Blanken Angstwekkend is wel dat vooral onder de jongeren een toenemende neiging bestaat geen gelijke politieke rechten toe te kennen aan blanken. Dat houdt het gevaar in dat de huidige graad van tolerantie die nog be staat tegenover blanken zal afnemen. In de leeftijdsklasse van 18 tot 34 jaar wil slechts 63.8 procent blanken politieke rechten toe kennen tegenover 82.1 procent onder de zwarten van 34 jaar en ouder. Ten aanzien van de meest noodzakelijke veranderingen meent 51,2 procent dat eco nomische veranderingen het hardst nodig zijn. 20,5 procent denkt het eerst aan funda mentele politieke veranderingen. 13,4 pro cent denkt aan onderwijskundige verbete ringen en 11,4 procent aan sociale verande ringen. Hoe hoger de opleiding des te groter de voorkeur voor politieke veranderingen. ben d ir toe! bloe V enktii voor nd tei gei doei „Den en zi ihasa (UPI, Reuter) Frankrijk en België zullen een man tellende Zairees elitekorps opleiden dat in staat it zaïi |n om de provincie Sjaba te beschermen en aanvallers tot de grens te achtervolgen. Dit heeft de Zairese president lar "«toe bekendgemaakt. toe verklaarde de veiligheid it zich provincie Sjaba te willen on- iwen omdat „het rijkdom van gepak i van Zaire door de Russen, de rien en de Oostduitsers wordt d". denk t verg militaire functionarissen in opgfesa zullen Belgische ins truc- In ik n binnenkort beginnen met de ils we lng van een 12.000 man tellende gaanfcrie, terwijl Frankrijk zorg zal i voor de training van een bri- jarachutisten en twee andere ilaliseerde bataljons van 3.000 k als ik r dat n dan in S, sn delijk bleef of het bij de nieuwe irps om nieuwe rekruten gaat soldaten uit het bestaande Zai- ger. Mogelijkerwijs zal Marok- in het kader van de Afrikaanse anacht 1.500 soldaten naar Zai- bij de opleidingen betrok- len. Egyptische instructeurs de Zairezen leren om gaan met artillerie, die Egypte oorspron- van de Sowjet-Unie heeft ont- 2 ers - Volgens de Engelse krant The Obser ver wil Moboetoe blanke Europeanen en Zuidafrikanen aanwerven als huurlingen om het kader van zijn nieuwe strijdkrachten te vormen. Huurlingen, die in de jaren zestig als officier in het Zairese leger dienden, zouden nu in Eruopa zijn om mensen aan te werven voor het nieuwe leger. Een oud-officier zei volgens The Ob server te verwachten tweeduizend man bij elkaar te krijgen. BEIROET (UPI, Reuter) Israël is van plan na de terugtrek king van zijn troepen uit Zuid-Libanon, morgen, indirecte controle over het grensgebied te blijven uitoefenen. Deze opvatting viel gisteren in diplomatieke kringen in de Libanese hoofdstad Beiroet te beluisteren. Cairo een medewerker 1ABON Bij botsingen in linkse en rechtse beto- in de Portugese steden abon en Oporto is zater- één dode gevallen en wer- verscheidenen mensen ond. Het dodelijke slacht- viel door een kogel van lolitie van Lissabon. De Cubaanse leider Fidel Castro heeft vier dagen voor de invasie in de Zaïrese provincie Sjaba, de Verenig de Staten van de op handen zijnde gebeurtenis op de hoogte gebracht. Dit schrijft het dagblad New York Times gisteren. Castro heeft voorts geprobeerd de invasie te voorkomen, wat echter niet is gelukt. Behalve de New York Times maakte zaterdag al de Washington Post mel ding van Castro's pogingen de inval te voorkomen. De Times zegt zijn informatie verkregen te hebben uit senaatskringen in Washington. Op 17 mei heeft Castro een Ameri kaanse functionaris in Havana in kennis gesteld van de op handen zijn de aanval, aldus de krant. Deze func tionaris stuurde hierop onmiddellijk een telegram naar minister van bui tenlandse zaken Cyrus Vance. Twintig jongeren kwamen het afgelopen weekeinde om het moment 150 jongeren, die daar het einde van het schooljaar leven in de Zweedse hoofdstad Stockholm, toen er een vierden. In de paniek die ontstond na het uitbreken van de brand uitbrak op de begane grond van een vijf verdiepingen brand sprongen verscheidene mensen naar buiten. In tellend hotel. Het vuur sloeg over naar de derde verdieping, totaal raakten 55 mensen gewond. Op de foto de uitgebran- waar een discotheek was. Daar bevonden zich op dat de discotheek. MANILA (Reuter, UPI De Filippijnse regering heeft het afgelopen weekeinde aan 620 politieke gevangenen amnes tie verleend. De meesten van deze gevangenen za ten vast wegens „ondermijnende ac tiviteiten" of „rebellie". De amnestie wordt beschouwd als „een van de grootste daden van vergevingsge zindheid" sinds zes jaar geleden op de Filippijnen de noodtoestand van kracht werd. Tot de begenadigden behoort nog niet oppositieleider Be- nigno Aquino, die ter dood veroor deeld is wegens moord en ondermij nende activiteiten. Over zijn vrijla ting zouden onderhandelingen aan de gang zijn tussen diens advocaten en president Marcos. De amnestie is ver leend ter gelegenheid van de Filip pijnse nationale feestdag die van daag wordt gevierd. Wijziging Door een gisteren uitgevoerde wijzi ging van de wet op de amnestie heeft president Marcos ook de mogelijk heid gekregen om zijn aartsrivaal, Aquino, vrij te laten. Bij de aankondi ging van deze wijziging is Aquino niet met name genoemd. Bekend is echter dat de wijziging tot stand gebracht is in samenwerking met de advocaten van de oppositieleider. Bij een ontploffing in het zuiden van de Filippijnen, in Balabagan zijn za terdag zeven mensen om het leven Kekomen en twee mensen gewond. Volgens een verklaring van het minis terie van defensie in Manila werd de ontploffing veroorzaakt doordat een opstandige moslim een handgranaat gooide. De opstandelingen in het zui den van de Filippijnen willen een onafhankelijke moslem staat stich ten in dat deel van het land. Presi dent Marcos voelt daar maar weinig voor. Met het oog op de indirecte controle op de situatie in Zuid-Libanon willen de Israëli's het door hen bezette ge bied aan de rechtse Libanese krach ten overhandigen. Dit Israëlisch voornemen werd het afgelopen wee keinde onthuld door de bevelhebber van de vredesmacht van Verenigde Naties in Zuid-Libanon, generaal Er- skine. Volgens Erskine weigeren de Israëli's het door hen bezette gebied aan de VN-troepen over ge dragen. Libanese regeringsfunctionarissen wilden zich gisteren over het ver meende Israëlische voornemen niet uitlaten. Volgens de Libanese minis ter van buitenlandse zaken en defen sie, Foead Boetros, heeft de Libanese regering nog geen besluit genomen over de status van de ongeregelde rechtse troepen in het zuiden. In di plomatieke kringen in Beiroet meent men, dat het Israëlische voornemen een ernstige terugslag betekent voor de pogingen om de rust en orde in het Libanees-Israëlsiche grensgebied te herstellen. Volgens diplomaten heb ben de Israëli's misschien gelijk van uit een militair-strategisch stand punt gezien, maar zal een overdracht van de macht aan de rechtse Libane- zen de spanningen opvoeren en de kansen op botsingen met Palestijnse guerrilla's verhogen. Beschietingen Palestijnen en rechtse Libanezen be schoten elkaar gisteren over de hoof den heen van de VN-vredesmacht. Functionarissen van de rechtse falan- gisten meenden later dat het incident open zaterdag werd een beto- georganiseerd door enkele ex- hrechtse groeperingen ter gele- eid van de Dag van het Portuge- Volgens de Portugese autori- had de politie toestemming gen om in de lucht te schieten P die manier betogers, die zich tten tegen de extreem rechtse instranten, te verspreiden. van het Portugese Ras is tde revolutie van 1974 de min- lebruikelijke benaming voor de •nale feestdag ter gelegenheid de geboortedag van Luis de Ca- op 10 juni. Campes is de natio- dichter die in de zestiende eeuw ntdekkingsreizen van Vasco da a bezong, op een wijze die verge ter is met de Odyssee van Home- Tijdens het fascistische regime Salazar werd Camoes het sym- van Portugese trots en hoog- «revolutie van 25 april 1974 bleef distan' 8 sater, 16. te.«ag van camoes bestaan, maar stan de vijfentwintigste arpil uitge- in £2101 de °^iciële dag van Portu- resident Eanes maakte de „dag 'Smoes" tot de dag van de Por- immigranten, die streden in de Wen van Camoes. Dit jaar voor *rst is de tiende juni weer offi- de Dag van Portugal geworden, ,aan\! W de vijfentwintigste april nu de r. 34. taak bevrijdingsdag is. ;s, 5. i stei 1. 20.0 door Henk Wolzak De arrestatie van de 24-jarige Russische dissident Alexan der Podrabinek vorige maand heeft een scherpe reactie op geroepen van de kant van de Sowjetbeweging voor men senrechten. Documenten die juist het westen hebben be reikt, waarin een oproep wordt gedaan aan de psychia ters van de hele wereld en de internationale opinie, tonen aan dat de beweging zich niet heeft laten intimideren door de huidige golf van processen tegen dr. Orlow en anderen. Dit wordt bevestigd door reizigers uit Moskou, die bovendien mededeelden dat nummer 48 van de Kroniek van Lopende Gebeurtenissen, de perio diek van de dissidenten die door Am nesty International in Engelse verta ling verspreid wordt en onlangs zijn tiende verjaardag beleefde, is ver schenen. Onder deze documenten be vindt zich ook een oproep ten gunste van Alexander Podrabinek, onderte kend door dr. Andrei Sacharow en 127 anderen. Dergelijke oproepen heeft men nooit eerder binnen een week na de arrestatie kunnen rond zenden. De ondertekenaars beschrij ven het werk van Podrabineks werk groep voor onderzoek naar het ge bruik van psychiatrie voor politieke doeleinden, die onderdeel is van dr. Orlows Helsinki groep. De autoritei ten raakten gealarmeerd door de effi ciënte werkmethode van de groep en dreigden Alexander Podrabinek en zijn broer Kirill te arresteren, tenzij hij onmiddellijk emigreerde. Hij bood weerstand aan de chantage van de K.G.B. en weigerde te emigreren. Ki rill werd toen gearresteerd en veroor deeld. Wettig Alexander Podrabinek heeft altijd openlijk en wettig gehandeld, vervol gen de ondertekenaars. Zijn arresta tie is in geen enkel opzicht te recht vaardigen. Wij zijn overtuigd dat een objectief proces niet alleen zijn on schuld zou aantonen, maar ook zou leiden tot de regelrechte veroordeling van de medische wetenschap in dienst van het strafrecht en van allen die hun sanctie geven aan psychiatri sche procedures om afwijkende in zichten te onderdrukken en allen die deze procedures uitvoeren. Zij schrijven dat de commissie sinds haar oprichting meer dan 100 brie ven. verklaringen en oproepen aan verschillende organisaties en officiële instanties heeft gezonden. Vele men sen die de commissie om hulp hebben gevraagd zijn onderzocht door een psychiatrisch adviseur van de com missie die rapporten over hen heeft geschreven. Bovendien heeft de com missie materiële hulp verleend aan mensen die onder moeilijke omstan digheden in psychiatrische inrichtin gen werden vastgehouden en aan hun verwanten. De werkgroep, zo gaan zij voort, doet nu een beroep op psychia trische organisaties over de hele we reld en evenzo op alle eerlijke psychi aters om hun stem te verheffen ten gunste van Alexander Podrabinek. De oproep besluit met de vastbeslo ten woorden: „De werkgroep ver klaart hierbij dat zij haar werk voort zet. Wij moeten doorgaan, zolang een van de meest onmenselijke methodes om afwijkende inzichten te onder drukken in praktijk wordt gebracht. Onder deze moeilijke omstandighe den hopen wij op de steun van alle eerlijke mensen In ons land, op des kundige hulp van die psychiaters die de Integriteit van hun beroep hoog achten en niet onverschillig blijven voor het lijden van de slachtoffers van de straffende medische weten schap". Trotse vader In een derde oproep gericht „tot alle mensen van goede wil" verklaart Pin- chos Podrabinek, de vader van Alexander en Kirill, dat hij trots is op de zelfverloochenende activiteit van zijn zonen. Hij beschrijft het boek „Medische wetenschap in dienst van het strafrecht", waar Alexander drie jaar aan gewerkt heeft en dat tot onderwerp heeft de repressieve psy chiatrie in al haar historische, wette lijke en medische aspecten. Dit boek, neemt men nu aan, zal de belangrijk ste grond van beschuldiging vormen. Een vertaalde samenvatting van dit boek werd door Amnesty Internatio nal aangeboden aan het Wereldcon gres van Psychiaters in Honoloeloe in 1977 waar het bijdroeg tot de veroor deling van de repressieve psychiatrie In de Sowjet-Unie door het congres. Het proces tegen de in februari van het vorig Jaar gearresteerde dissident van het eerste uur, Alexander Ginz- berg, zal half juni in Kaloega een plaatsje even bulten Moskou plaatsvinden. Ginzboerg is lid van de Moskouse Helsinki-groep en beheer der van het fonds van Solzjenitsyn voor hulp aan politieke gevangenen en hun gezinnen. Hij wordt beschul digd van „anti-Sowjetagitatie en pro paganda" waarop een maximumstraf staat van twaalf jaar. De veroordeelde Russische psychia ter Semjon Gloezman, die al zes jaar in een kamp verblijft, is op 13 mei overgebracht naar een kampgevan genis in Perm. Wegens de willekeuri ge behandeling van de kampadmini stratie is Gloezman op 16 mei in „dro ge" hongerstaking gegaan. Zijn toe stand is zorgwekkend. (Henk Wolzak is Oosteuropa-mcde- werker van het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken in Nederland te Leusden). Alexander Podrabinek bewijst dat de troepen van de VN niet in staat zijn om de rechtse christenen te beschermen. Christelijke leiders in Zuid-Libanon hebben Israël verzocht de datum van zijn terugtrekking uit te stellen, maar dit verzoek is door Jeruzalem afgewezen. Ondertussen is het in het noorden van Libanon een van de leidende fi guren van de rechtse Nationale Libe rale Partij, Josef Aboe Saëd, doodge schoten. Aboe Saöd werd zaterdag beschoten toen hij per auto door de havenstad Joenieh reed. Woensdag werd In de noordelijke plaats Sjekka een plaatselijke leider van de fa- langisten gedood. In het noorden van Libanon zijn de laatste tijd verschil lende rechtse fracties slaags geraakt CAIRO (UPI) President Sadat van Egypte heeft op een bijeenkomst met officieren van de luchtmacht ver klaard dat Egypte in 1980 zijn eerste jachtbommenwerper zal gaan ma ken. Het land zal ook luchtdoelraket ten en jeeps gaan produceren. In persberichten werd onlangs gemeld, dat Egypte probeert om van de Fran se Dassault-fabrieken toestemming te krijgen zelf Mirages in produktie te nemen. Dit project zou worden gefl- nancieerd door een consortium be staande uit Saoedi-Arabië. Qatar, de Verenigde Arabische Emiraten en Egypte. Saoedi-Arabië en Frankrijk hebben een wapenverkoop „van de eeuw" ge sloten die een totaalbedrag van 24 miljard dollar omvat. Frankrijk zal krachtens de overeenkomst tanks, helikopters en een radar-netwerk le veren. Dit meldt het Egyptisch week blad Oktober. De verkoop zou rond gekomen zijn bij het bezoek van de Saoedische koning Khaled eind mei aan Frank rijk. De eerste Franse levering zal begin 1980 plaatsvinden. Tijdens dit bezoek sprak de Saoedi- Arabische minister van buitenlandse zaken prins Saoed al-Faisal tegen dat er overeenkomsten over de verkoop van wapens waren gesloten. HOU8TON (UPI) De Amerikaanse NASA is erin geslaagd, het sinds 1974 onbeheerd ronddraaiende ruimtela boratorium Skylab weer netjes met zijn neus vooruit te laten vliegen. Daarmee is het moment waarop het 84 ton zware ruimtevaartuig naar be neden zou vallen, naar verwachting met zes tot twaalf maanden uitge steld. Het tot nog toe onbeheerst tuimelen de Skylab ondervond op zijn hoogte van nu 388 kilometer toenemende weerstand van de eerste voorboden van de dampkring. In de nu vaste positie is die afremming zo gering mogelijk gemaakt. Het uitstel moet het mogelijk maken, volgend Jaar met de nieuwe rulmteveerboot een hulpmotor naar Skylab te brengen. Daarmee gaat het óf naar een hogere, stabiele baan, waar het misschien ooit nog opnieuw wordt gebruikt, óf naar een tevoren bepaald punt in een oceaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5